PLAATSELIJK NIEUWS HERFST IK-StOCHTERBOS BURGERLIJKE STAND WEK DE GAL IN UW LEVER OP NOORDBROEK Onschuldige zat VA jaar in de gevangenis KUNST NIEUWE BONNEN Over het Winschoterdiep en over bruggen en brugwachters WAT GEEFT DE RADIO? VEILINGVERENIGING H.-S. V erenigingsmededelingen SAPPEMEER Ten overstaan van notaria Mr. P, H. Velsen, en ten verzoeke van de Erven Mevr. de Wed. K. Grasmeyer- Wyndels te Sappemeer, had in café Dijkhuis de publieke verkoping plaats van een behuizing met erf en tuin, groot 2.93 are en gelegen aan de Zuiderstraat No. 135 te Sappe meer. Het pand is in huur bij de heer H. Schut. Koper werd de heer K. v. d. Hoek te Sappemeer voor f 2720. Het Gewesteiyk Arbeidsbureau, bijkantoor Sappemeer, is verplaatst van het gebouw Klelnemeersterstraat 79 naar het voormalig bureau van Gemeentewerken te Sappemeer (ach- ter het voormalige Gemeentehuis Sap pemeer) Noorderstraat 83. De heer H. Bodewes alhier, ving één dezer dagen in het Zuidlaarder meer een snoek van ruim 14 pond. Evenals de Hoogezandster brug is uitgerust met verkeerslichten, zo wel voor het verkeer op de weg ait dat te water, zo wordt ook de Bont- huizer brug uitgerust. Men is thant bezig met het aanleggen van dezt installatie. Mogelijk zullen de aange brachte lichten in de toekomst nog gewyzigd worden. HOOGEZAND/SAPPEMEER. Naar wij vernemen slaagden de heren P. J. Drent en J. Stevens van het plaatselyk politiecorps, te Amers- foort voor het politie-diploma. Naar wij vernemen heeft de ba zar, gehouden in het hôtel Groene- veld b. d. Veiling, ten bate van de Ned. Herv. Evang. Vereniging „Re- hoboth" bruto een bedrag van f 1200 opgebracht. Bij de verloting vielen de eerste twee pryzen (spreien) op de no's 89 en 452; de derde prijs viel op 533. Dinsdagmiddag a.s. zal de re- clamewagen van de NIWIN door HoogezandSappemeer rjjden. Er zijn kerstpakketten zoals die naar de jongens in Indonesië gezonden wor den op de auto uitgestald. TRIPSCOMPAGNIE. Bij de arbeider Knapper, alhier, werden enige konijnen ontvreemd. HOOGEZAND Donderdag 27 October a.s. zal de heer J. Houwing alhier, thans ad- ministratief hoofd van de Strocar- tonfabriek v.h. Hooites Beukema, momenteel een afdeling van de Coëperatieve Vereniging „De Com- binatie", zijn 30-jarig ambtsjubileum herdenken. Woensdag a.s. zal het 25 Jaar ge- leden zyn dat de heer J. Vos van de Van Royenstraat, alhier, als machi- nist in dienst kwam op de machine varj de dorsvereniging Hoogezand en Omstreken. Steeds heeft hy in zijn loopbaan op prettige wyze omgegaan met personeel en vereniging. Op Dins- dag 20 Oct. a.s. zal de jubilarla ge- huldigd worden. De heer H. de Vri -s, alhier, slaag- Clfc T*.7"U l ,o.C T"uii iVersitelt te Gronin- gen voor het doetoraal examen ge- neeskunde. Er zal hier ter plaatse een tweetal nieuwe zaken worden ge- opend. Daar is in de eerste plaats de nieuwe zaak van de slagerij H. Fel- linger. Tegenover het station heeft de heer Fellinger een fraai winkel- pand laten bouwen, dat zowel van buiten als van binnen een keurig verzorgde indruk maakt. Er zijn twee grote uitstalkasten, en het ge- hele intérieur is naar de eisen des tijds ingericht, terwijl de beschik- bare ruimte wel een heel groot ver- schil maakt met die in de oude zaak, die er naast staat. Voor het aanzicht van het Statl- onsplein vormt de nieuwe winkel zeker een aanwinst, want vooral op de korte winterdagen, als het neonlicht brandt, zal deze zaak wat fleur brengen op dit meestal stille en donkere plein. De opening vindt plaats Woens dag a.s. De tweede nieuwe, of laat ons liever zeggen vemieuwde zaak wordt vandaag voor het publiek ge- opend. Het is de bakkerij van de heer Zwart aan de van Royenstraat 171. Hier is de winkel aanmerke- lijk vergroot en van een nieuw in térieur voorzien. Bovendien is er een aparté banketbakkerij gemaakt. De winkel, bestemd voor de verkoop van brood, koek, banket, enz. is ge- heel opnieuw ingericht, met veel glas in lood, grote vitrines, en neon- verlichting. Het geheel, met zijn twee étalagés, heeft eeh aantrekke- lijk aanzicht. De heer Zwart introduceert zyn hernieuwde zaak met een reclame, die een week lang duurt. In het kader van de VARA propaganda-actie zal door de Radio- Cabaret-Revue „Zo klopt het" ook een bezoek worden gebracht aan Hoogezand, en .wel in het begin van de volgende maand. Het bestuur van de afdeling van de VARA verwacht voor deze avond een zeer grote belangstelling, daar- om heeft het besloten de zaal reeds een uur voor de aanvang van de voorstelling te openen. In een Woensdagavond j.l. in „De Regenboog" gehouden gecombi- neerde vergadering van de besturen van de P.v.d.X., Bestuurdersbond en Inst. voor Arbeldersontwikkeling werd besloten tôt het organiseren van een cursus van de Stichting Scholendienst van het Inst. v. Arbeldersontwikke ling, het N.V.V. en de Dr. Wiardi Beckmanstichting. Dit betekent een herstel van de zgn. Arbeidersavondscholen van voor de oorlog, welke reeds in vele andere plaatsen zyn hersteld. De bedoeling van deze scholen is allen, die lager •onderwys hebben genoten en thans he«. gémis aan te weinig ontwikkeling gevoelen, meerder kennis by te bren gen in de vakken Nederl. taal, reke- nen en sociale kennis (sociale aard- rykskunde en eenvoudige staatsin- richting) Personen van aile leeftyden, die me nai in hun jeugd te weinig onderwys genoten te hebben kunnen aan deze cursussen deelnemen. In de maanden November tôt Mei zal een avond in de week gedurende 2 uur worden les gegeven. Deelnemers dienen voor huiswerk een avond per week te reserveren. In de vergadering werd besloten dat in het cursusgeld voor iedere leerling een bedrag van f 2.50 zal worden bygedragen. In het plaatselyk schooibestuur na- men zitting de heren Drs. P. M. Bruins en M. Hut en mej. W. van Biessum, De derde afd. van de Openbare Leeszaal en Bibliotheek Hoogezand- dappemeer werd geopend en wel in Aieiwindeweer. Deze afdeling staai. onder leiding van de heer Viel, aidaar en is ondergebracht in een der lokaien van de openbare lagere school. Er werden reeas 31 leden ingeschreven. De Openbare Leeszaal en Bibl. alhier, deelt ons mede, aat de volgende werken door haar in bruikleen wer- oen ontvangen van de Bibiiomeek der aiconomische voorlichtingsdienst te s Gravenhage 1. Baien, Van, Argen -inië 2. Barnard, The functions of -he executive. 1947 3. Beveridge. Het Beveridge-plan sociale verzekering n daarmede verwante diensten. 194e; 4. Bienstock, Schwarz and Yogow. Management in Russian industry and agriculture. 1944 5. Dairy industry, me, in Canada by Ruddick, a.o. 1937 d. Dewhurst, America's needs and ressources. 1947 7. Hamilton. Histo- ry of the homeland the story of the British background. 1947 8. Holden, v'rish and Smith. Top-management organization and control. 1945 9. Hopkins. Eléments of farm manage ment. 1943 10. Hijner. Functionele taakverdeling in de fabricage. 1947 11. Jull. Successfull poultry manage ment. 1943 12. Meyer. Plywood what it is - what it does. '47 13. Nor ton Opportunity in South-Africa. 1948 14. Valkhoff. Grondwet en maatschappy in Nederland 1848—1948 1948 15. Wieringa. Uw bedryf in de passende ondernemingsvorm 16. Wit- nam. Modem pulp and papar màking. 1942 17. Yarsley. Plastics applied. 1940. By de Chemische fabr. „Flebo" lieten Vrijdagmiddag enige arbeiders een kolf vloeistof vallen. Zij werden niet lekker van de er uit opstygende dampen. Dr. van der Kooi, die was ontboden zond 2 van de arbeiders naar huis. De derde is ter observatie in het ziekenhuis te Groningen opge- nomen. Ook hy maakt het goed. Op de Parallelweg, hoek Jan Huitzingstraat, is een wielryder door een uit Veendam komende auto aan- gereden. Hjj bekwam enkele schram- men, doch de fiets verd vemield. Oorzaak van het ongeval is het ver- zuimen van het aangeven van rich- tingverandering door de wielryder. FOXHAM De Rengersbrug nadert meer en meer zijn voltooiing. Meri kan om zo te zeggen zien dat de werkzaamhe- den snel vorderen. De ingebruikne- ming van de Rengersbrug zal een belangryke verbetering betekenen voor Hoogezand. In de eerste plaats zal een eind komen aan de overbe- lasting van de smalle Knijpslaan, daar het verkeer van en naar Gro ningen dan over de Nieuwelaan zal worden geleid. Dat houdt dan tevens in dat de „stilte" van Hoogezand ten Westen van de Knijpslaan weer zal plaats maken voor drukte en leven- digheid. KIELWINDEWEER Bij een klopjacht, gehouden te Westerbork, gelukte het de jager Brômmer, alhier, een vos te schie- ten. ADVERTENTIE I.M. Rheumatische Pijnen tegen de mens tôt levensmoewordens toe. Maar met Kruschen keerde voor mil- lioenen de levenslust weer. En toch is Kruschen geen wonder- middel. Het is alleen maar een na- tuurlijk middel, samengesteld uit die zes «minérale zouten, die het gestel nodig heeft om goed te kunnen func- tionneren. Die natuurlijke middelen mankeren veelal aan het gewone da- gelijkse voedsel, dat zelfs soms wel Uw kwaal in de hand werkt. Met de dagelijkse dosis Kruschen, elke mor- gen na het opstagn, brengt gij hei evenwicht weer in stand en_geeft ge Uw bloedzuiverende organen precies die kleine dosis opwekkende kracht, nodig voor de functies, die het li- chaam er van verwacht. Waarom zoudt ge Uzelf geen ander mens ma ken: vlot, fit, welgemoed en veer- krachtig? In plaats van door te tob- ben met stramheid en pijn en de lus- teloosheid en humeurigheid, die daarvan het gevolg zijn. Kruschen is verkrijgbaar by aile Apothekers en Drogisten. KROPSWOLDE, I gegeven en werd een party pootaard In het kader van de aotle ter In- appelen beeteld. Verelagen werden ult- zameling van gelden voor de restau ratle van de Ned, Herv. Kerk, alhier zal de toneelvereniglng ..Harmonie" van Hoogezand Zaterdagavond in het café Olthof een uitvoering geven van „Mensen in Nood" WESTERBROEK In een door de Landbouwver- eniging gehouden vergadering gaf de heer P. Reinders een uiteenzetting over de positle van kunstmeststoffen Hij noemde de vooruitzichten voor stikstof en fosfaat niet rooskleurig. Besteld werden 750 baal stikstof en 170 baal super. Uit het financiëel verslag bleek, dat er een voordelig saldo was van f 297.15. De heer G. Ensing werd gekozen als afgevaar- digde naar de 15 December te hou- deh vergadering van het C.B. De heer Reinders bracht verslag uit van de feestelijke vergadering van het C.B. ter gelegenheid van het 50- jarig bestaan. Ten slotte werd beslo ten een adres te richten tôt het ge- meentebestuur in verband met de processen-verbaal, welke zijn ge maakt, omdat korenmijten te dicht op de boerderijen waren geplaatst. Toen de landbouwer K. Huis- man met zijn paard en wagen naar het land wilde gaan om zijn koeien te melken, geraakte het paard op hol. De heer Huisman werd van de wagen geslingerd en werd gewbnd. Medisch onderzoek wees uit, dat zijn elleboog was ontwricht. I HARKSTEDE. Dr. Plaut van het sterrenkundig laboratorium te Groningen hield in ,,Ons Dorpshuis" een lezing over aar- de, zon, maan en sterren. De Visclub Harkstede hield een viswedstryd te Den Oever. De vangst was zeer slecht. Tôt wykverpleegster van het Groene Kruis voor het rayon Hark- stede-Scharmer e.o. is benoemd mej. H. C. Franck uit Amsterdam. FROOMBOSCH Onder leiding van de heer Ev. Jumelet werd Woensdagavond een mondorgelclub opgericht. Als leider is aangezocht de heer Snijders van Hoogezand. De repetities worden gehouden op Donderdagavond in ge bouw Bethel. Het is de bedoeling dat ook bespelers van andere instrumen- ten, bv. guitaar, fluit, accordéon enz. zowel dames als heren, zich kunnen aansluiten. Op één der eerstvolgende repetities zal een bestuur worden gekozen. Er werd een aantal in- strumenten besteld. SLOCHTEREN Dezer dagen vergaderde de Co8p. Landbouwver. ,,Slochteren". By de in- gekomen stukken waren koopbrieven van kalizout waardoor aile leden hun ingezonden bonnen krygen gehono- reerd. In verband met de minder gun- stige vooruitzichten, wat betreft de levering van stikstof en fosforzuur, werd een party mengmeststoffen op gebracht van de streekvergadering van het C.B. en het 50-jarig jubileum van het C.B. De deelnemers aan de alhier te houden reclame-show vergaderden ln café Degenhart. In totaal wordt door 16 zakenmensen deelgenomen. Een commissie bestaande uit de heren Bakker. Uuldriks en Noorman werd verzocht de voorlopige plannen nader uit te werken. Onze vroegere Ned. Herv. pre- dikant ds. H. L. Lieve, die voor enige tijd, na een tweejarig verblijf aidaar, uit Indië is teruggekeerd, heeft het beroep naar de Ned. Herv. Gemeente te Oldemarkt (O.) aange- nomen. Het gemeentebestuur van hier ontving van Gedeputeerde Staten te Groningen goedkeuring tôt het ver- bouwen van het gemeentehuis waar- voor de aanbesteding de vorige week heeft plaats gevonden. SCHILDWOLDE. In de plaats van de handelsver. die geen teken van leven meer gaf, is Dinsdagavond in café Spanninga een nieuwe Handelsvereniging Schildwolde opgericht. Het bestuur werd samenge steld uit de heren D. Oostra, A. Land- man, D. Schelcens, H. Jager en J. Koops. Dit bestuur zal plannen uit- werken om in de week véér St. Nico- laas een grote reclame-week te orga niseren. De Landbouwver. ,,Ons Belang" vergaderde Woensdag o.l.v. de heer J. A. Rademaker in café Veenhoven. By de ingekomen stukken waren o.m. een bevestiging van koopbrieven van gas- olie en mengstoffen en een dankzeg- ging van de Klokkencommissie voor de ontvangen bydrage. Er werden eni ge interne zaken afgehandeld. De Landbouwver. „Jong Duurs- wold" vergaderde o.l.v. de heer Jàc. Glas van Hélium in café Reinders. De heer K. Reinders (vlce-voorz.) hield een lezing over de verbouw van kool- zaad en de adviseur der vereniging, de heer W. Weerts van Wagenborgen hield een lezing over „De geschiede- nis van het Oldenburger paard. By de rondvraag kwam men van het paard op de tractor en werd besproken wat voor de landbouw het rendabelst was, paard of tractor. SIDDEBUREN. De opbrengat van de gehouden collecte ten bate van de gezameiyke militaire fondsen bedroeg ruim f 500. Mej. wed. Blauw te Leentjer verkocht haar kwekery aan de heer P. Maarhuis te Laskwerd. De heer P. Meyer Jzn. verkocht zyn woning waarin gevestigd een eierhandel aan de heer J. Moedt. Laatstgenoemde verkocht zyn win- kelbehuizing aan de heer J. Geertse- raa. De heer D. Kruyer, wachtmees- ter der Rijkspolitie, alhier, is in ge- Het is herfst geworden in de na- tuur. Heel plotseling is het gekomen. Iedereen sprak over het prachtige najaar en over de onnatuurlijke warmte van de tijd van het jaar. En toen is het plotseling herfst gewor den: regen, wind, heel veel wind, en het werd kil, zo kil, dat we 's avonds beat een vuurtje in de haard konden velen. De levende natuur reageert lang- zaam op het invallen van de herfst. Eerst hoorde men allerlei gevallen van vruchtenbomen die voor de tweede maal in bloel stonden en aardbeienplanten, die voor de twee de maal vrucht droegen. Maar nu wordt het langzaam kaler. De bomen verliezen hun bladeren. In het park te Hoogezand staan enige kleine bo men die al bijna geheel kaal zijn. Maar nog is het weer mooi voor een flinke fietstocht. Je trekt een goede regenjas aan, zodat de regen je niet der en kan. En dan trek je er op uit. Je kunt fietsen zoals wij gefietst hebben, door Sappemeer, 'langs de Slochterweg, en door Sloch- teren. Je fietst door windvlagen, re- genbuitjes, en bij wijlen ook door een landschap, dat sprankeld in zon- neschijn. En dan verbaas je je er zo nu en dan over dat de natuur in de herfst nog zo rijk is. De landerijen zijn groen en in vele tuinen bloeit nog een bonté bloemenweelde. Al leen het groen van de bomen heeft zijn frisse kleur verloren. Tussen het groen komt geel en bruin schemeren. En dan ligt daar in Slochteren dat mooie plekje natuur: het Slochter- bos. Je bent er alleen met de natuur. De wind blaast door de hoge bomen, en bij iedere windstoot dwarrelen gestorven blaadjes naar beneden. Zij vormen een zacht tapijt op de aarde, die vochtig is en geurt. In het water heeft de stroom het kroos naar één kant gebracht. In het open water spelen kleine golf j es een eindeloos spel, en als de zon even door de wolken breekt, dan weer- kaatsen ze de stralen. Zo alleen in dit brokje natuur val len aile zorgen en moeilijkheden van je af. Je voelt je ver weg van het immer ijlende leven, van de wereld, die vol dreiging is. Maar dan plotseling herinner je je dat je eigenlijk nog niet klaar bent dat je nog een artikel moet schrijven, en dat er 's avonds hier of daar een vergadering is, waar je heen moet om een verslag te ma ken. Haastig spring je op je fiets. En dan zit je meteen weer in het voile leven. Ver achter je ligt het bos: een herinnering. llike functie overgeplaatst naar Ap- pingedam, terwyi de heer N, K. Meyer van Appingedam naar Noord- broek wordt overgeplaatst. ZUIDBROEZ De Handelsvereniging, alhier hield een vergadering in het hôtel Themmen, waarvoor grote belang stelling bestond. Er werden uitvoe- rige besprekingen gehouden over een te voeren actie. Ten slotte werd be sloten in de week van 25 November tôt 5 December een „Klokjesweek" te houden. In „Ons Gebouw" hield -le Vrou- wengroep van de P.v.d.A. een goed bezochte vergadering. Besloten werd op 9 November een streekvergadering te houden en als spreekster uit te no- digen Mevr. A. J. V. d. MeerNoor land van Groningen. Bovendien werd aan het bestuur opgedragen een pro- paganda-avond te ôrganiseren, welke avond ook voor de heren toegankelyk moet zyn. Het Niwin-Comité besprak de inzameling voor de NIWÏN-Kerstpak- ketten. Een groep dames zegde mede- werking toe. Chauffeur van de Amsterdamse Bank was slachtoffer. Toen in December 1946 een pakje bevattende f 80.000 van de Am sterdamse Bank te Amsterdam naar haar bijkantoor te Hulst tijdens het transport werd om- gewisseld met een ander pakje, be vattende krantenpapier, viel de ver- denking op de chauffeur, die het pakket van de bank naar het station had gebracht. Hoewel de verdachte zijn onschuld volhield, werd hij op grond van verklaringen van een po- litiedeskundige veroordeeld tôt twee jaar gevangenisstraf. Hiertegen te- kende de chauffeur, zekere Mulder, hoger beroep aan. Een particulier detectieve bracht nieuw licht in de zaak. Door zijn naspeuringen kwam vast te staan, dat niet Mulder, maar één der beide andere inzittenden van de auto de vervalsing op zijn geweten had. De procureur generaal van het Amsterdamse Gerechtshof liet Mul der onmiddellijk uit de gevangen- schap ontslaan. Hij heeft lVa jaar in de gevangenis doorgebracht. De ware dader stond later terecht. Hy en zijn schoonvader werden tôt 3 en zijn vrouw tôt 2 jaar gevange nisstraf veroordeeld. Onlangs deed het Hof uitspraak in de zaak Mulder. Het vonnis van de Rechtbank werd vemietigd en de verdachte vrijgesproken. De uitvoering van het Concertgebouw- Orkest te Wlnschoten. In aansluiting aan ons berlcht, dat ter gelegenheid van het gouden jubi leum van de Dommering-Schouwburg te Wlnschoten het Concertgebouw- orkest o.l.v. Eduard van Beinum een uitvoering zal geven, kunnen wy thans het programma vermelden. Voor de pauze wordt uitgevoerd de Ouverture Mldzomernachtsdroom van Mendels- sohn, Deux Nocturnes van Debussy en Romeo et Juliette van Tschaikows- ky. Na de pauze wordt de Zevende Symphonie van Beethoven uitgevoerd. De Llndenbttrg te Elndhoven. In Eindhoven wonen vry veel Gro- ningers. Ter gelegenheid van het 20- jarig bestaan van de vereniging „Het Olle Loug" is ln de Philips-schouw- burg opgevoerd het zangspel „De Lin- denborg" van Bleeker. Het werd een avond van Groninger folklore ln het Zuideiyke Eindhoven. De GrOnniger was daar die avond weer „nummer ain". De leiding berustte by Dr. J. Edens. VOEDINGSMIDDELENKAARTEN 909 381 Vlees (A, B, D) 100 gram Vlees 362 Vlees (A, B) 300 gram Vlees 363 Vlees (D) 100 gram Vlees 364 Algemeen (A, B, D) 250 gr. Rijst 366 Algemeen (A, B) 200 gram Kaas bf 250 gram korstl. Kaas 374 Algemeen (D) 100 gram Kaas of 125 gram korstl. Kaas (De letters achter de bonnummers geven de kaarten aan, waarop de be- treffende bonnen voorkomt). BONKAARTEN ZA, ZB, ZC, ZD, ZE, MF, MH 912 Bijz. Arbeid, a.s. Moeders en Zieken Geldig zijn de bonnen gemerkt met de letter C. De niet-aangewezen bonnen 344, 345, 348, 349, 350, 351, 353, 355, 356, 357, 358, 359 Algemeen kunnen wor den vernietigd. OPHEFFING VLEE SDISTRIBUTIE VERWACHT Er wordt verwacht, dat de distri buée van vlees ingaande 1 Novem ber a.s. of ingaande 15 November a.s. zal worden opgeheven. ADVERTENTIE I.M. Aardappelen. en bietencampagne; dat kan men merken aan de scheep- vaart op het Winschoterdiep. Diep geladen schepen, en lege boten, die zojuist hun lading hebben afgeleverd en nu een nieuwe lading gaan halen, varen heen en terug. Het is een drukke tijd voor de schippers, en voor de brugwachters. Herhaaldelyk zijn de bruggen geopend. Wie dik- wijls over het Winschoterdiep moet die mag wel een half uurtje extra reserveren voor wachten voor de ge- sloten brughekken. Doordat de Bonthuizerbrug en de Hoogezandsterbrug nu electrisch ge- open en gesloten worden is de toe- stand veel verbeterd. Maar er zijn nog verschillende andere bruggen. Begin maar in Zuidbroek, de klap- HOOGEZAND—SAPPEMEER 13 t.m. 19 Oct. 1949 Geboren: Marijke Jacoba, d. v. G. Moes en J. C. Kwadijk, Hoogezand; Marianne Laetitia en Peter Johannes, d. en z. v. G. Denee en M. L. Sieger, Kropswolde; Grietje Sabientje, d. v. R. H. van Delden en A. Rijkens, Kolham; Johannes Menno, z. v. D- van Loenen en H. Ruiter, Wester- broek; Gesinus, z. v. G. Bos en D. van Kalsbeek, Kiel-Windeweer; Jan, z. v. J. Pik en G. Hassing, Sappe meer; Hendrik Eltje, z. v. S. Eefting en R. Jungman. Winschoten; Tobina Lena, d. v. E. Redeker en S. M. M. Deekens, Sappemeer; Willem Geert, z. v. T. H. Hassing en J. Damhoff, Sappemeer; Frederik, z. v. J. Nie- borg en S. Smit, Hoogezand. Ondertrouwd: Geert Jelle Turkse- ma, 20 j., Vries en Alberdina Sluiter, 19 j., Kropswolde; Tjibbe Wiersma, 26 j., Murmerwoude en Lammechien Hoven, 21 j., Murmerwoude; Henri- cus A. Schomaker, 29 j., Meppel en Martha A. Smit, 26 j., Sappemeer; Roelf Patje, 25 j., Westerbroek en Berendje Oost, 25 j., Groningen; Ja- kob S. Blaauw, 26 j., Sappemeer en Gerkje van der Laan, 25 j., Hooge zand; Hendrik J. Dijk, 24 j., Kiel- Windeweer en Meentje H. Stam, 21 j., Veendam. Getrouwd: Bastiaan Hollander, 28 j., Kropswolde en Gerritdina J- Duurken, 21 j., Kropswolde; Jan Spijkerman, 32 j., Sappemeer en Grietje Meems, 25 j., Hoogezand. Overleden: Aaltje Wieringa, 55 j., overl. te Gron., echtg. v. Berend Bui- ning, Kropswolde; Friedrich Her- mann Christoph Hopster, 17 j., overl. te Gron., z. v. Jan Hopster en Maria E. M. Kruse, Sappemeer; Evert Schut, 85 j., won. te Haren, wedn. v. Leentje de Boer. SLOCHTEREN 18 tjn. 19 Oct. 1949. Geboren Johannes Harm, z. v. H. G. van den Berg en I. van der Heide, Overschild Jan, z. v. G. Kremer en K. Dykema, Overschild Hendrik, z. v. J. Leugs en J. H. Scholtens, Borg- weg. Ondertrouwd J. Kort, 26 j., Leer- mens en H. Hofman, 25 j., Siddebu- ren C. J. de Goede, Beverwyk en J. H. van der Molen, 19 j., Borgweg P. J. Rademaker, 28 j., Schildwolde en J. J. Driesens, 27 j., Harkstede J. T. Rademaker, 25 J., Schildwolde en A. W. Driesens, 24 j., Harkstede K, Wolthuis, 38 j. en W. Kiel, 22 j., b. v. Harkstede. Overleden J. van Dyken, 56 j., echtg. van E. Iwema, Harkstede (overi. te Groningen) H. Hommes, 66 j., echtg. van F. Holman, Slochte ren. i ZUIDBROEK 18 t.m. 19 Oct. 1949. Geboren Hermanna, d. .v Eppo Viswat en Hinderkien Krul Eweline Jurrine, d. v. Hillenius Detmer ten Have en Engelina Harmine Evenga; Antje Tineke en Doedo Grietinus, d. en z. van Grietinus Abbes en Wya de Groot. Ondertrouwd Hinderikus Bosscher, 25 j., Zuidbroek en Siena Ackermann, 19 j., Zuidbroek. Gefrouwd i Meindert Drenth, 20 j., Muntendam en Jacoba Harmina Bar- telds, 19 j., Zuidbroek. MUNTENDAM 12 t.m. 18 Oct. 1949 Geboren: Jan, z. v. H. Slor en E. Norder. Ondertrouwd: H. Lukje, 23 j., Veendam en J. Bakker, 23 j., Mun tendam; N. Molema, 20 j., Munten dam en J. Strootman, 18 j., Haarlem. Getrouwd: B. Lukje, 25 j., Veen dam en H. Bouman, 19 j., Munten dam; H. Nanninga, 28 j., Veendam en T. Hut, 22 j., Muntendam. brug, dan de brug by Motké. Komen we in Sappemeer dan krijgen we eerst de brug bij de Scholten's Pa- pierfabriek, dan de Borgercompag- niesterbrug, Kleinemeersterbrug. Ver- der naar Groningen te Martenshoek een brug, te Foxhol, en nog enkele. We hebben eens een praatje met enkele brugwachters gemaakt. Ze waren het er over eens, dat de be- diening van de geëlectrificeerde bruggen het prettigst en het gemak- kelijkst is. Je hebt eigenlijk niets anders te doen dan de hekken te sluiten en weer te openen. De rest doet de electro-motor. Maar voordat de electrische installatie in deze na- oorlogse bruggen was aangebracht is er menige zweetdruppel langs de ruggen der brugwachters gelopen. Toen moesten die bruggen met een lier worden opengedraaid, en dat ging heus niet gemakkelijk. De Borgercompagniesterbrug gaat vrij gemakkelijk open en dicht. De man, die de Kleinemeersterbrug be- dient heeft het wat moeilijker maar hij is best tevreden met zijn nieuwe voetbrug draaibruggen worden sterk beïnvloed door de wind, en dat geldt natuurlijk niet al leen voor de Kleinemeersterbrug. Hoeveel malen per dag moet de brug in deze tijd geopend worden, informeerden wij. Vijftig zestig maal, was het antwoord. Maar dat betekent niet dat er per dag maar 50 60 schepen passeren. Want als er drie schepen vlak achterelkaar komen, dan hoeft de brug maar één- maal te worden opengedraaid. Een vierde schip zou moeten wachten tôt het wegverkeer eerst weer gepas- seerd is. Wanneer tussen 's morgens 6 uur en 's avonds 7 uur een brug 60 maal geopend moet worden, wil dat zeg gen één maal per 13 minuten. De praktijk is echter, dat een brugwach- ter soms een uur of zelfs IVa uur niets te doen heeft. En dan plotse ling komen de schepen los, en moet de brug enige malen achter elkaar geopend en gesloten woçdsn. C zult 'b morgens „kiplekker" ult bed sprlngen. Elke dag moet uw lever een liter gai ln uw lngewanden doen stromen, andera verteert uw voedael niet, het bederft. U raakt veratopt, wordt humeurig enloom. Neem de plantaardige CARTER'S LEVERPILLETJES om die liter gai op te wekken en uw aptlaverterlng en atoel- gang op natuurlijke wijze te regelen. Een plantaardlg zacht middel, onovertroffen om de gai te doen atromen. Elst Carter's Leverpllletjea. DAMMEN Uitslagen van de onder linge wed- strijden van de Damclub „Houdt Stand" HoogezandSappemeer: H. E. VisserK. Snitjer 11; J. v. d. LetJ. Baas 20; H. Gooyert- L. v. Bon 2—0; B. HekertH. K. Looyenga 20; H. PotC. Kielman 2—0. Uitslagen der onderlinge wedstry- den van de Damclub „DIO" te Hark stede J. Leugs-H. Alting 02 M. WayerG. Brink 1—1 J. DykG. Boerema 02 W. WeenderJ. Dyk 11 G. BoeremaJ. Oomkens 02; W. TepperH. Wayer 02. PROGRAMMA R.O.N. Zondag 23 October: 18.3018i55 Het Groninger Strijkkwartet: Louis Somer en Chris Stoetzer, viool; Dick Blom, altviool en Klaas Kueter, cel- lo: Poco Lento, Allegro en Scherzo; Vivace, u. h. Strijkkwartet v. Franck; 18.5519.15 „Sport van vandaag" (uitslagen en commentaar). Maandag 24 October: 18.3018.45 Sportpraatje; 19.1519.30 De Stem van het Noorden. Dinsdag 25 October: Frysk pro gramma. 18-3019.00 a. Stimmen ût it Heitelân; b. Meditaesje fan de hear H. Brouwer, theol. studint to Grins; 19.4020.00 „Yn de tsjoen fan it goud", it forgean fan de Lutine foar 150 jier, in klankbyld fan S. J. v. d. Molen, Woensdag 26 October: 18.4519.00 Landbouwkwartier. Een gesprek tus sen de heren L. J. Dijkhuis, J. L. van Hasselt, Fop. I. Brouwer en E. H. Waalkes over: Bedrijfsstudie; 19.1519.30 De Stem van hettt7oor- den. Donderdag 20 Oct. 1949 Kaskomkommers 1 f 53; Idem 2 f 17; Bloemkool 1A f 35—51; Idem 1 f 2448; Idem 2 f 1835; Knolsel- derij 1 f 610; Meloenen f 234 per 100 stuks. Andijvie f 511; Breekpeen f 6 9; Druiven f 6178; Kroten 1 f 6 7; Prei 1 f 813; Pronkbonen f 18.20- 22.50; Rode kool f 5.507.80; Sav. kool geel f 5.90; Sav. kool groen f 8; Spekbonen f 2135; Stamslabonen z. dr. f 3661; Stokslabonen z. dr. f 3255; Tomaten A f 3440; Idem C f 1932; Idem CC f 16; Waspeen 1 f 814; Witte kool f 46.40; Sja- lotten f 910; Appelen f 530; Uien f 15 per 100 kg. Kropsla 1 f 4.106.10; Idem 2 f 4.805.70 per 100 krop. v GYMN.- EN ATHL.VER. „H.S." Gaame maken we de leden attent op de film „Koning Voetbal", welke op initiatief van de Sportcommissie by Faber wordt gedraaid op Dinsdag a.s. 8 uur. Entrée f 0.50 in voorver- koop. A.s. Donderdag 8 uur ledenvergade- ring in 't hôtel Faber. I.v.m. dé uitvoering van een nieuw Spaarsysteem wordt het oude systeem enkele weken stopgezet. De ouders worden verzocht de kinderen geen geld mee te geven. Aile spaarders ontvangen een nieu we kaart, waarop het tôt heden ge- spaarde bedrag is geplakt. De Secretaris. OFFICIëLE PUBLICATIE INDELING VAN EEN GEDEELTE VAN DE NOORDBROEKSTER- EN HERENSTRAAT IN KLASSE B, als hedoeld in artikel 36 van het Motor- en Rijwielreglement en geslotenverklaring van deze weg- gedeelten voor zwahr motorverkeer. Burgemeester en Wethouders der gemeente HoogezandSappemeer maken bekend, dat de RAAD dier gemeente in zijn vergadering van 14 October 1949 heeft besloten de Noordbroeksterstxaat en Herenstraat te Sappemeer, voorzover gelegen binnen de bebouwde kom dezer ge meente, in te delen in klasse B, be- doeld in artikel 36 van het Motor- en Rijwielreglement en gesloten te verklaren voor motorrijtuigen en aanhangwagens, waarvan de belas- ting van enig wiel een maximum van 1200 kg overschrijdt. Hoogezand, 22 October 1949 Burgemeester en Wethouders voorn., H. DE WIT, burgemeester J, J. FRINS, secretaris

Het Nieuwsblad nl | 1949 | | pagina 2