België en de Bénélux Wereldnieuws in Vogelvlucht Het Legioen kan zwijgen Wordt de aarde warmer waarin OPGENOMEN OOST GOORECHT VAN 1871 en het NIEUWS- EN A D V E R T E N Tl E B L A D VAN 1888 Vlerdo Jaargcmg WoMwdag 28 OxMàWk 1949 No. BS /OOR DE Gt -IEENTEN HOOGEZAND - SAPPEMEER - SLOCHTEREN NOORD- EN ZUIDBROEK MUNTENDAM VEENDAM EN OMGEVING Binnenlands Overzicht Nieuwe melkprijs voorsfde boer INDONESIë Een bezoek'aan Sidi-Bel-Abbes Waarnemingen wijzen jop een stijging temperatuur gedurende de laatste jaren Scheepsramp aan de Nederl. kust ABONNEMENTSPRIJS f 1.50 p- kwartaal. Franco p. post f 1.75 (bij vooruitbetaling) PRIJS DER ADVERTENTIES 12 cent per mm. Zogen. Kleintjes als te koop, te huur, gevraagd enz. mini mum 75 cent (bij vooruitbetaling) VERSCHIJNT WOENSDAGS EN ZATERDAGS Uitgeefster: Seggers' en Kremers Uitgeverszaak „Het Nieuwsblad" C.V. Kantoox Hoofdstraat 6, Hoogezand Telefoon 2117 (b.g.g. 2351 en 2361) Postrekening No. 435883 De economische unie tussen Bel gië, Luxemburg en Nederland zal werkelijkheid worden. Er is in Luxemburg 'n conferentie van minis- ters der drie landen gehouden, en even scheen het alsof er moeilijkhe- den gerezen waren, die de unie op losse schroeven zouden plaatsen. Direct na afloop verklaarde de Bel- gische minister van Zeeland echter, dat de economische unie tussen de drie landen gerealiseerd zal worden. In een door de conferentie aange- nomen protocol wordt gezegd, dat de recente stroom van devaluaties nieuwe elementen heeft gebracht die tôt op zekere hoogte gemakkelijker tôt een economische unie zullen leiden. De zgn. „voorunie" werd door de conferentie geratificeerd. De goudclausule heeft dé confe rentie heel wat hoofdbrekens gekost. De Belgische eis, dat, welke der partners ook, hun buitenlandse han- delstekorten boven een zeker peil met goud zouden dekken, wanneer de unie van kracht wordt, heeft een impasse veroorzaakt van 24 uur. Aanvankelijk verwierpen de Ne derlanders deze eis, later accepteer- den zij de goudclausule onder voor- behoud. In het slotprotocol wordt gezegd dat de goudclausule slechts in laat- ste instantie zal worden toegepast en verschillende andere maatregelen werden genoemd, die eerst zullen worden toegepast. Niet ieder is enthousiast De Belgische pers laat zich niet zo gunstig uit over de conferentie. Zo schrijft de „Libre Belgique": „De Bé nélux wordt niet verlaten, doch dommelt in." Verder zegt dit blad dat de ministerconferentie een on- verenigbaarheid der opvattingen aan het licht gebracht heeft, welke wei- nig hoopgevend is. In kringen van Belgische zaken- lieden en fabrikanten zijn stemmen opgegaan, die zich uitspreken tegen de economische__unie, omdat hun per- soonlijke belangen er door worden geschaad. En het feit, dat de gulden verder werd gedevalueerd dan de franc heeft een kreet doen opgaan fat de Pol£.ircb» parr. nrnHnt rui H a haventarieven van Rotterdam lager zijn geworden, dan die van Antwer- pen. Maar één is het wel! Moge er dan een aantal Belgen zijn die mopperen, John Nuveen Jr., chef van de ECA-missie in België is enthousiast over de resultaten van Luxemburg. In feite hebben de drie Beneluxlanden hun naburen verteld, aldus Nuveen, dat zij zich goed reali- seren dat het voortbestaan van de Europese naties en het voortduren van hun economische en politieke belangrijkheid in de wereld van morgen, afhangt van het bereiken van grotere economische kracht, die slechts kan komen door aaneenslui- ting. Waarom een kentering in de Belgische mening? Prof Dehousse heeft zich afge vraagfl waarom het aanvankelijk enthousiasme van sommige Belgische kringen tegenover de Bénélux heeft plaats gemaakt niet alleen voor on- verschilligheid, maar zelfs een uit- gesproken afwijzende houding. Het antwoord vat hij in vier punten sa- men: 1. Een geheel verkeerde opvat- ting omtrent internationale samen- werking; 2. De verwezenlijking van een douane-unie, voordat de econo mische unie tôt stand is gekomen (volgens prof. Dehousse had juist het omgekeerde moeten gebeuren), 3. Het archaisme in de opvattingen, die men bij de constructie van de Béné lux heeft willen doen gelden en 4. de legendarische rivaliteit tussen Rotterdam en Antwerpen. Man niet langer het hoofd van het gezin Over enige tijd zal een wetsont- werp van minister Wijers m behan- deling genomen worden over de op- heffing van de handelingsonbe- kwaamheid van de gehuwde vrouw. De huidige wetgeving stelt de vrouw voor het verrichten van rechtshan- delingen afhankelijk van de machti- girtg van de man. Dit beginsel van handelingsonbekwaamheid noemt de minister niet in overeenstemming met de waarde, die de tegenwoordige tijd toekent aan de persoonlijkheid van de vrouw. Indien het voorstel van minister Wijers door het parlement wordt aanvaard, dan zal het gevolg zijn dat artikel 160 uit het burgerlijk wet- boek vervalt. Dit artikel begint al dus: „De man is het hoofd van de echtvereniging". In artikel 161 zul len de woorden: „De vrouw is de man gehoorzaamheid verschuldigd", geschrapt worden. De verplichting tôt samenwoning der echtgenoten blijft bestaan, doch zij dient wederkerig te zijn; de man echter bepaalt de plaats der samen woning. De verzorgingsplicht der echtgenoten moet eveneens weder kerig zijn. Handelingen van de vrouw, die de huishouding binden, moeten ook de man binden. Zo nodig moet de vrouw de moge- lijkheid krijgen de man langs ge- rechtelijke weg te dwingen voldoen- de geld voor het huishouden be- schikbaar te stellen. Indien het ontwerp Wordt aan vaard, zullen een reeks wetswijzi- gingen moeten worden aangenomen. Automatische beveiliging bij de N.S. In de nacht van Zondag op Maan- dag is op de spoorlijn UtrechtDrie- bergen een nieuwe lichtseinstelsel in dienst gesteld, ter vervanging van het stelsel van armseinpalen. Het nieuwe systeem, het zgn. „dag en nacht lichtseinstelsel", zal in de toe- komst op grote schaal worden toege past, en wel het eerst op het baan- vak Utrecht-Arnhem. Vervolgens komt het baanvak Amsterdam- Utrecht aan de beurt en dan succes- sievelijk de andere grote baanvakken net contact tussen Indon jsiërs en Nederlanders De vice-voorzitter van de Republi- keinse delegatie, welke zich in ver- band met de R.T.C. in Nederland be- vindt, Mr. Roem, heeft zich optimis- tisch uitgelaten over het contact tussen Indonesiërs en Nederlanders. Ook buiten de R.T.C., zo zei hij, zijn de maanden, die een aantal In- donesische prominenten in Neder land hebben doorgebracht, van groot belang geweest. Er is gelegenheid geweest voor de Indonesiërs om het Nederlandse volk waar te nemen in eigen land, en dat is mogelijk ge maakt door de vele bezoeken, die zijn afgelegd, en de vele excursies die zijn gemaakt. Verschillende van de Indonesische gedelegeerden heb ben nu een geheel andere kijk op het Nederlandse volk gekregen, omdat de Nederlanders in Indonesië veelal niet hetzelfde zijn als de Nederlan ders in Indonesië, vooral, wanneer zij reeds voor de oorlog in Indonesië waren. Aan de andere kant, zo zei Roem heeft het Nederlandse volk gelegen heid gehad kennis te maken met een groot aantal leidende figuren uit de Indonesische samenleving, waardoor het zich een oordeel heeft kunnen vormen over de mogelijkheden v de toekomstige samenwerking. De conclusie -die Mr. Roem trok was deze: Het wederzijds vertrouwen heeft door dit bezoek gewonnen. COUREUR VERLOOR DE MACHT OVER HET STUUR Elf slachtoffers Tijdens een automobielrace in Ar- gentinië verloor een Italiaanse cou reur de macht over het stuur en reed op het publiek in. De coureur en 10 toeschôuwers vonden de dood. Bo- vendien werden talrijke andere per- sonen gewond. HACHELIJK AVONTUUR maar zij kwam er goed af Een Zeeuwse dame, die van Dor- drecht naar België reisde wilde de reis te Roosendaal een ogenblik on- derbreken. Toen de electrische trein met een matige vaart langs het per ron te Roosendaal reed, sprong zij uit de coupé, met als gevolg, dat zij tussen de perronwand en de trein terecht kwam. Doordat reizigers, die on het perron stonden begonnen te gillen, bracht de bestuurder de trein tôt stilstand. De vrouw werd uit haar benarde positie gered. Zij was er zonder een schrammetje afgeko- men. Alleen haar mantel was be- schadigd. VLOEDGOLF Een menigte, die voor een of an dere feestelijke gelegenheid te Cal cutta was verenigd werd verrast door een vloedgolf in de rivier de Hooghly, een mondingsarm van de Ganges. Eén persoon werd gedood; het aan tal gewonden bedraagt 50. ZWEEDS SCHIP KREEG MOEÏLIJKHEDEN Toen het 1140 ton metende Zweed- se houtschip „Ketty" door de Wad- denzee voer kreeg het moeilijkheden tengevolge van de storm, en zette koers naar IJmuiden. In het gezicht van de haven zag de kapitein zich genoodzaakt het noodsein te hijsen. Twee sleepboten en een reddings- boot voeren de „Ketty" tegemoet. Het schip, dat zware slagzij maak- te, werd de bijleggershaven binnen- gesleept en daar aan de grond gezet Men wil nu eerst de lading lossen en dan de ruimen leegpompen. DODE BIJ ONGELUK OP ONBEWAAKTE OVERWEG Bij Wouw werd een auto, oestuurd door de heer A. Aarts, directeur van de Katholieke Actie in het Bisdom Breda, door een rangerende locomo- sîeurd. De zwaar gehavende auto kwam ten slotte in de spoorsloot te recht. De bestuurder, die uit de auto werd geslingerd, is aan de bekomen verwondingen overleden. 1 40 BOETE SUBS. 10 DAGEN HECHTENIS voor de dirigent van de Wiener Sangerknaben In Winterswijk werd de 22-jarige dirigent van de Wiener Sangerkna ben, Peter L., bekeurd, omdat hij een der jongens zou hebben ge- stompt, geslagen en geschopt. Voor de Zutphense rechtbank bekende L. een jongen twee maal een oorvijg te hebben gegeven en hem met de voet te nebben weggeduwd. De électricien, die op het toneel gewerkt had, noemde het optreden van L. beestachtig, hij was de diri gent bijna te lijf gegaan. De admini stratrice voor de tournée van het koor wist te vertellen dat de knapen die avond lastig waren geweest. Et was veel gegicheld, en zelfs op het toneel was een solozangertje aan het /laotien gemaakt. Van mishandeling han -zij niets gezien. De dirigent heeft de algehele verantwoordelijkheid voor de 22 jongens, en bovendien reist een verpleegster mee. De officier van justitie vond het heel gewoon, dat jongens wel eens las ig zijn, en hij zou het ook heel gewoon gevonden hebben, indien L. de belhamels dan een oorvijg ver- kocht had, maar trappen, dat gaat te ver. Hij eiste f 50 b. of tien dagen De rechtbank sprak verdachte vrij van het ten laste gelegde slaan en stompen, maar veroordeelde hem tôt f 40 b. of 10 d. h. wegens het schop- pen. CIRCUS MULLENS EINDIGT ZIJN TOURNEE op ongewone wijze Zaterdagavond is het onverwachte einde gekomen van de tournée van het circus Jos. Mullens. Er werd ge- speeld in Laren. Zaterdagavond be- gon de storm echter rare grappen uit te halen met de tent- Terwijl clowns het publiek bezig hielden stonden de directeur en het overige personeel buiten, om door het vast- houden van de touwen te trachten de tent staande te houden. Toen deze ontruimd was, kon men de situatie niti, langer meester blijven. Als een speelbal van de wind werd de tent uit elkaar gereten. i >e voorstellingen welke het circus noin Bussum had willen geven, kui on door het gebeurde geen Verenigde Naties Overal ter wereld is Maandag de „Dag der Verenigde Naties" her- dacht, en tegelijkertijd had in Ame- rika de eerste-steenlegging plaats van het nieuwe hoofdkwartier van de Organisatie der Verenigde Naties, op een terrein, dat door John Rocke- feller Jr. ter beschikking is gesteld. In zijn slotwoord bij de plechtigheid zei de secr.-generaal Trygve Lie: „Van iedere dag van het jaar een V.N.-dag maken, totdat de vrede in de wereld verzekerd is, dat is ons doel." Frankrijk Ook René Mayer is er niet in ge- slaagd in Frankrijk een nieuwe re- gering te vormen, en zo is de op- dracht tôt het samenstellen van een kabinet thans door président Auriol ""gegeven aan Georges Bidault. Bi dault is de derde formateur in deze regeringscrsis. Israël Een woordvoerder van het Isra- ëlische ministerie van buitenlandse zaken heeft medegedeeld, dat in Irak opnieuw vervolgingen van Joden zijn begonnen. In verband hiermede heeft de Israëlische regering zich tôt En- geland en de Verenigde Staten ge- wend en deze landen verzocht te willen interveniëren. België De Belgische senaat zal het rege- ringsvoorstel tôt het houden van een volksraadpleging over de terugkeer van koning Leopold naar België be- handelen. Het is het voornemen der regering deze volksstemming regio- naal te doen geschieden. In een radiorede heeft ex-premier Spaak (Socialist) hiertegen gewaar- schuwd. Spaak verweet de Belgische regering, dat zij door het ingediende voorstel tôt het houden van een ré gionale volksraadpleging de eenheid en zelfs het bestaan van de Belgische natie. op het spel zet. Letterlijk zei Spaak: „De verblinding van enkele politici en d'e koppigheid van de Ko ning, dreigen België te vernietigen." EXTRA VLEES Het slechte weer aan het einde van de vorige week, heeft een groter aanvoer van vee op de slachtmarken veroorzaakt. Hier- door is het mogelijk voor de lo- pende rantsoeneringsperiode ('tôt 6 November as.) een extra vlees- bon aan te wijzen, ni. bon 365 „AIgemeen", die recht geeft op het kopen van 100 gram vlees. c,aU6 vuiacii. FRAUDE BIJ „BOND VAN MOBILISATIE-INVALIDEN EN HUNNE NABESTAANDEN" EN „DE NEDERLANDSE SOLDAAT" Het is gebleken dat de voorzitter van de „Bond van Mobilisatie-invali- den en hunne nabestaanden" en „De Nederlandse Soldaat", Pieter de B. te Drachten fraude heeft gepleegd. Hij heeft gelden van de bonden ge- bruikt voor het doen van privé uit- gaven. Zijn jeugdige boekhouder was medeplichtig. Gebleken onjuistheid bij het ver- strekken van inlichtingen aan de belasting, was oorzaak, dat een on- derzoek werd ingesteld naar de boe- ken. Men vond een complété chaos. De B. en de boekhouder zijn ter beschikking van de officier van -us- i tiVxb gcSb'ciUV rN* "tw"' OLIEFABRIEK IN AS GELEGD Door een reusachtige brand, aan- gewakkerd door de Zuidwester storm en gevoed door reusachtige voorra- den brandbaar materiaal zijn Speel- man's Oliefabrieken te Rotterdam volkomen in as gelegd. De 30 werklieden, die in de fa- briek arbeiden zullen voorlopig niet aan de slag kunnen gaan, want wat van de fabriek over is, is een troos- teloze ruïne. Een stroom van vonken werd door de storm gestuwd in de richting van de koekfabriek en de villa van de fa. G. J. van Buuren Zonen Tengevolge daarvan ontstond ook in de villa het begin van brand. Deze kon echter tijdig door de brandweer worden bedwongen. ZWEED VERDRONK IN DE ZAAN In de haven van Zaandam lag een Zweeds stoomschip. De bemanning ging 's avonds passagieren, en toen het gezelschap terugkeerde, stormde het. Toen een 30-jarige matroos, een getrouwd man en vader van 3 kinde- ren, aan boord terug ging, maakte, terwijl de man zich op een touwlad- der bevond, de wind zich meester van zijn pet. De man greep er naar verloor het evenwicht en viel in het water. Zijn lijk is nog niet gevonden (Van onze Parijse correspondent) Ge kunt Uw vacantie beter ergens anders doorbrengen dan in Sidi-Bel- Abbes. Blijf maar thuis. Prikkel- draad. Ook in October is het er nog onuitstaanbaar warm. Het plaats je heeft twee bezienswaardigheden het stationnetje enhet Vreem- Welingenlegioen. Het stationnetje is klein, onooglijk, vuil en verwaar- loosd. De ambtenaren slapen. Dat kan ook. Immers, het Legioen waakt Op het perron lopen twee leden van dit internationale legertje avontu- riers, desperado's, politieke zondaars en misdadigers. Ze zijn lang, blond, clean shaven, beleefd en voorko- mend. Ze spreken wat Frans, de langste kent twaalf woorden Neder- lands, vlot Italiaans en te vlot Duits. Hij heet Hans en komt uit Munchen. Meer zegt hij niet. Hans heeft zijn naam niet behoeven te wijzigen in Jean of John. Want.het Legioen weet toch ailes, maar het kan zwij gen, zwijgen als het graf.- Toch is bekend geworden, dat ook na de be- vrijding de troep is uitgebreid met diverse Nederlanders. Men ziet ze niet. Men hoort ze niet. Niemand kent hen van naam. Maar ze zijn er. De leiding kent hun verleden, doch al is dit ook wellicht belastend, het Prijs voor de consument blijft onveranderd. De Minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening heeft de gemid- delde producenten-prijs voor melk voor de op 6 November 1949 aanvan- gende nieuwe productie-periode vast- gesteld op 17.75 cent per kg. melk met 3.5* vet. Ook in het nieuwe melk-productie-jaar zal er verschil zjjn in de prijs gedurende de winter- en de zomerperiode. De wintermelk- prijs voor de boer zal 19.70 cent be- dragen en de zomermelkprijs 16.70 cent, per kg. melk en bij een vetge- halte van 3.5 De gemiddelde prijs van 17.75 cent per kg. melk met 3.5 vet komt overeen met een prijs van 16.75 cent per kg. melk met 3.3 vet. Voor het thans eindlgende melkproductiejaar was de gemiddelde melkprijs 17.75 cent per kg. met 3.3 vet, zodat de nieuwe prijs 1 cent lager 1s. De vaststelling van de nieuwe melk prijs voor de boer heeft geen betrek- king op de prijs van de melk voor de consument. Het mysterieuze bestaan van grote streken sneeuwvrij land in het hart van het uitgestrekte Zuidpoolland is een van de verschillende problemen die een expeditie bestaande uit 14 geleerden, afkomstig uit Engeland, Zweden en Noorwegen, zal gaan on- derzoeken. De expeditie zal zich be- zighouden met het weer en de glet- schers in het Poolland en met aard- rijkskunde en topographie. Het ligt in de bedoeling van de ex peditie klimatologische verschijnse- len in de Zuidpool vast te stellen, waarvan verwacht wordt, dat ze ge- lijk zijn aan die elders ter wereld, waarvan de Zweedse prof essor Dr Hans Ahlman de veronderstelling heeft afgeleid, dat het klimaat op de aarde verandert. Sinds het begin van deze eeuw zijn de winter-temperaturen lang- zaam maar zeker gestegen, en in de laatste tijd zijn de gletschers in het gebied grenzend aan de Noordpool snel kleiner geworden. In IJsland is door dit procès land ijsvrij geworden dat in de vroege middeleeuwen door boeren is gecultiveerd, maar dat de laatste 600 jaar door een ijskap was bedekt. Speciaal werd de aandacht op dit verschijnsel gevestigd toen een Deense minister in November 1948 zei, dat in Groenland verande- ringen konden worden waar geno men, die van beslissende invloed konden zijn op de samenleving, om dat een nieuwe phase was begonnen. Deze veranderingen zijn het gevolg van een verandering in het klimaat van Groenland, en daarmede in na- tuurlijke en economische perspectie- ven van dat land. Het feit van de klimatologische verandering is op verschillende plaatsen op aarde waargenomen, en wordt in Groen land gekenmerkt door warmer weer en warmer zeewater. Tôt zover de minister. De resulta ten van het warmer worden in het Poolland kan ook worden waargeno men in het feit dat nu gedurende 7 maanden per jaar, in plaats van 3, zoals in het begin van onze eeuw, kolen verscheept kunnen worden van Spitsbergen. Bovendien 'is de ge- hele Noordkust van Europa en Azië somtijds gedurende 2 maanden per jaar ijsvrij. Men kan de verandering ook be- merken in de dierenwereld. Want in de Noordelijke wateren komen te- genwoordig vissoorten voor, die er nooit eerder in zijn voorgekomem Het grootste economische voordeel zal komen van de toenemende groei van plan ten. Op IJsland wordt meer gerst geteeld, en in Zweden en Fin- land kunnen de berghellingen tôt steeds grotere hoogte beplant wor den. Verder nemen de beboste gebie- den in geheel Skandinavië voortdu- rend in omvang toe- Een Amerikaanse meteoroloog heeft de temperaturen van verschil lende plaatsen op aarde vanaf 1850 bestudeerd en is tôt de slotsom ge komen, dat deze gestadig zijn geste- gen. In Afrika is het gevolg minder gunstig. In Oost-Afrika is het kleiner worden van de gletschers gepaard gegaan met het zakken van het wa- terpeil in de meren. Door geheel Afrika drogen gebieden uit. Volgens deskundigen breidt de woestijn de Sahara zich met de snelheid van een kilometer per jaar in Zuidelijke rich ting uit. In het Andesgebergte in Peru zijn de gletschers de laatste jaren met verbazingwekkende snelheid ge- smolten. De directeur van het Geolo- gisch Instituut in Peru is van me ning, dat sinds 1890 de temperatuur met 8 graden Fahrenheit is gestegen De oorzaak van de verandering van het klimaat is niet bekend. Thans is Prof. Ahlman bezig te trachten een wetenschappelijke op- lossing te vinden voor de wijzigin gen, die het klimaat op aarde steeds ondergaat. Indien nu nog in de Zuidpool kli- maatwijzigingen kunnen worden vastgesteld, gelijksoortig ook elders ter wereld zijn vastgesteld, dan zullen we rekening te houden hebben met het feit van een klimaatverandering op de gehele aarde, en we zullen in het bij zonder rekening te houden hebben met de economische en soci ale gevolgen daarvan. (Unesco) deert niets. Zolang ge geen Hitler of geen Mussolini zijt geweest, huist ge veilig in Sidi-Bel-Abbes. Kost en inwoning plus f 4. per maand. Ge moet niet naar Sidi-Bel-Abbes gaan om rijk te worden. Men delft er geen steenkool, noch goud of ura nium. De bodem is dor en onvrucht- baar. Al om acht uur 's morgens baadt men in het zweet. Ook de Le- gionairs worden niet rijk. Geduren de het eerste jaar verdienen ze 390 frs. per maand plus kost en inwo- ning. Cantine is gratis. Maar wat doet ge met 390 frs. per maand. In Parijs kunt ge er eenmaal mee naar de bioscoop plus eenmaal de Eiffel- toren beklimmen plus eenmaal een glas bier drinken in Montmartre. Dan is de soldij op. In Algiers en Marokko kunt ge er niets mee doen. De legionair mag dan al van aile zorgen bevrijd schij- nen, één houdt hij er over hoe maak ik mijn soldij op. Het tweede jaar verdient hij wat meer. Gedu rende zijn derde dienstjaar wordt de soldij opnieuw verhoogd en als de baas het tôt onderofficier kan bren- gen mag hij trouwen en zijn vrouw meebrengen. Nationaliteiten verdwijmen. mogen 52 nationaliteiten zijn Er en de legionairs mogen legio talen spreken. Wat doet het ter zake? Onder de brandende zon in Algiers en Marokko versmelten de verschillen in nationaliteit, ras, taal en millieu. Men versmelt tôt een eenheidssoldaat, die nog alleen de taal van het commando en van het geweer verstaat. Ze marcheren voorbeeldig. Nie mand ziet, dat hier een Duitser naast een Belg loopt, een Rus naast een Zwitser, een Fransman naast een Zuid-Afrikaan en een neger uit Sénégal naast een zwarte broeder uit Amerika. Zelfs de S.S.'ers, waarvan er heel wat in het Legioen rond lopen, gaan niet prat meer op hun ariërschap en oefenen met Joden, negers, Arabie- ren, Chinezen en Japanners. Een jonge Hongaar kon de pusta niet vergeten. Zolang de zon scheen en hij te werken had, ging het wel, maar tijdens de koude nachten snik te de knaap van verlangen naar Buda. Dat duurde zes maanden Toen kwam hij niet meer terug. Zijn kameraden vonden hem later aan een boom hangend. In zijn samen geknepen vuist vond men een ver frommelde foto van een knap, jong meisje. Er zijn er meer zoals Bopis. Maar niet veel. In het algemeen zijn het de keiharden, die zich in Sidi-Bel Abbes melden. De commandant schift zeer nauwkeurig. Alleen d( hardsten van deze harden neemt hi; aan. 19 ©verlevenden Het ruim 2000 ton metende Deense stoomschip „Ivar", dat zonder lading van Hamburg naar Rotterdam voer, is Maandagavond 20 mijl ten N.W. van Terschelling op een mijn gelo- pen, waarna het schip begon te zin- ken. De reddingsboot „Dorus Rijkers" uit Den Helder voer uit, doch had 61 km af te leggen om de plaats van de ramp te bereiken. Uit Terschelling vertrokken sleepboten. De Terschel- linger reddingsboot was juist in re- paratie. Inmiddels probeerden 4 der opva- renden van de ,,Ivar" de reddings boot uit te zetten, doch deze boot viel uit de Davids. De, vier schepe- lingen zijn waarschijnlijk omgeko- men. Men heeft niets meer van hen gezien. De sleepboot „Holland" die inmid dels langszij gekomen was nam twee schepelingen van de „Ivar" over en ook de sleepboot „0ceaan" was in middels, gearriveerd. Zeven mannen zetten intussen een tweede sloep uit. Deze kvam goed terecht doch dreef af. ,jv .IrAnv rr ling aangekomen. Op zoek naar de vier mannen, die de eerste sloep trachtten uit te zetten voer in de loop van de avond ook nog de reddingsboot ,,Insulinde" uit. Later nam de ,,Holland" nog 8 schepelingen aan boord. Alleen de kapitein en de stuurman bleven aan boord. De sleepboot heeft het schip tussen Vlieland en Terschel ling aan de grond gezet. Aan boord van de „Ivar" waren 24 of 25 pers. Hiervan verongelukten vier bij de eerste poging een sloep uit te zetten. Zeven anderen gelukte het met een reddingssldep het zin- kende schip te verlaten. De sloep is, zoals reeds hierboven vermeld, op Terscfielling aangekomen. 10 Schip- breukelingen bevinden zich aan boord van de „Holland" en de kapi tein en de stuurman nog aan boord van de „Ivan". Totaal zijn er dus 19 overlevenden. Er is de gehele nacht naar de ver- misten gezocht. Voor dit doel zijn ook enkele vliegtuigen uit Valken- burg opgestegen. (ONVERANTWOORDELIJK AUTOMOBILIST VEROORDEELD De kolenhandelaar H. P. te Berg en Dal, die op 28 Augustus jl. onder de invloed van sterke drank te Ub- bergen met zijn auto twee kinderen doodreed werd door de Arnhemse rechtbank veroordeeld tôt een ge- vangenisstraf voor de tijd van één jaar. Voorts werd hem de bevoegdheid tôt het besturen van een automobiel ontnomen voor de tijd van één jaar. DUITSER GEARRESTEERD Verantwoordelijk voor fusilleren van zeven Nederlanders? Eergisteren is de 51-jarige Duitse fabrieksarbeider Karl Schmitz uit Breijll (Duitsland) in het huis van bewaring te Rotterdam opgesloten. S., die in 1944 te Rotterdam dienst deed als „oberleutnant", wordt er van verdacht verantwoordelijk te zijn voor het fusilleren van zeven Nederlanders. Op 10 October 1944 liep gen Duitse soldaat op de Rijsdijk tegen een on der stroom staande draad, welke door hevige rukwinden was losge- waaid. De soldaat was vrij wel op slag dood. Daar de Duitsers vermoedden, dat dit een geval van sabotage was, arresteerden ze zeven mannen, die aan de dijk woonden. Zij werden op gesloten in een school in Hoogvliet. De volgende dag stelde men twee van de zeven mannen weer in vrij- heid, maar de vijf anderen werden naar de plaats van het ongeval ge bracht. Een directeur van een vlas- fabriek en een arbeider werden "oij hen gevoegd en aile zeven mensen werden zonder enige vorm van pro cès op de Rijsdijk gefusilleerd, ter wijl men hun huizen in brand stak. Na de oorlog was aanvankelijk de verblijfplaats van S. onbekend. Nu is deze bekend geworden en onmid- dellijk heeft men zijn uitlevering ge vraagd, hetgeen op '20 October jl geschiedde.

Het Nieuwsblad nl | 1949 | | pagina 1