PIMTSEUJK NIEUWS Mannenkoor H.S. bestaat 70 jaar iHet^gaat om 14 c.M. Kruimels Last van zennwon? REÇHTSZAKEN KUNST Verwachte voorstellingen door beroepstoneel LANDBOUW KERKNIEUWS WAT GEEFT DE RADIO? HET GEBRUIK VAN AANH ANGWAGENS ACHTER LANDBOUWTRACXOREN SAPPEMEER Bij de Kleinemeersterbruf la de 5-j«rlge M. S. tegen een GADO-bus gelopen en werd licht gewond. Dr. de Vries verleende de eerste hulp. Het jongetJe zag zijn vader aan de overkant staan en wilde de rljweg oversteken. Hij liet twee bussen pas- seren, en stak daar achter over. Hij zag niet, dat ook van de andere kant een bus naderde. HOOGEZANDSAPPEMEEB De heer E. Petsinger, alhier, slaagde er in met een zelfgebouwde televisie-ontvanger de door de ex- perimentele televisiezender der V.E.R.O.N., afd. Groningen uitgezon- den beelden op te vangen. De zen- der, die opgesteld is in Winschoten en voorlopig nog met een gering ver- mogen werkt op een golilengte van 2.meter, schijnt dus toch reeds een behoorlyke reikwijdte te hebben. Ver der bleek regen een tamelijk slechte invloed te hebben op de kwa- liteit van het beeld. Hoewel de uitzendingen uitslul- tend een experimenteel karakter bebben, werd Zaterdagavond toch kans gezien enige jongelui, die enige lied j es met guitaarbegeleiding ten beste gaven, voor lens en microfoon te krygen. Men wyst ons op de mogelyk- heid om sigaretten, welke bestemd zijn voor verzending naar militairen in Indonesië, tegen sterk verlaagde prijzen te kopen bij de speciaalzaken in tabak. Deze mogelijkheid is door genoemde zaken geopend. Bijzonder- heden worden door hen gepubliceerd Een vrachtauto met aanhang- wagen van de fa. J- A. Koeneman, alhier, komende uit Duitsland moest bij een brug te Nieuweschans uitwy- ken. Toen de bestuurder de wagen weer op de weg wilde brengen bleek er iets te haperen aan de stuurin- richting. De wagen reed door de brugleuning en sloeg over de kop in de vaart. De chauffeur kon zich tijdig in vei ligheid stellen. Het is Dinsdag weer feest ge weest voor een groot gedeelte van de jeugd. Want in het hôtel Faber heef het bekende kindertoneel o.l.v. Rob Geraerts, opvoeringen gegevan voor de leerlingen van de openbare lage re scholen. Ook een ULO-school er een bijzondere school profiteerdert van de gelegenheid. Opgevoerd werd: „De Wonderklok" en „Het Stenen Hart". HOOGEZAND In het "hôtel Rowaan werd ten overstaan van notaris J. L. L. C- Hoogenboom en ten verzoeke van de erven G. Koning publiek te koop aangeboden een winkelbehuizing met erf en tuin aan de van Royenstraat O. 41 groot 10 a. Het hoogste bod was f 6800. De koop werd niet ge- gund. Op 1 November a.s. zal de heer E. Kamps het feit herdenken, dat hij ou 'jaâi fot'xeù5n 'ui toenât'trâti van tie Rotterdamsche Bank. De heer Kamps is thans algemeen procuratiehouder. Vrijdagavond werd door de Scheepswerf Jac. Bodewes een film- avond aangeboden aan haar perso- neel en aan leden van de lasclub „Hoogezand". Vertoond werd een film over de bouw, stapelloop en proefvaart van de coaster „Àlpha" (gebouwd op deze werf). De film is vervaardigd door de heer Sonner uit Groningen. De proefvaart is in kleuren opgenomen. Ten slotte sprak namens de lasclub de heer Mustert een dankwoord toi de directie van de werf. MARTENSHOEK In het begin van deze maand slaagde onze oud-plaatsgenoot, de heer A. Huttinga, thans wonende te Ede, voor het examen grenscommies FOXHOL. Tussen 11 en 12 uur hedenmor- gen zullen bij de werf Th. J. Fikkers twee sleepboten te water worden ge- la+en. Het zijn de „Carla" en de „Li- neke", die beiden de volgende afme- tingen hebben Lengte 25.23 meter, breedte 6 meter en holte 2.90 meter. Zij zullen worden uitgerust met '300 p.k. S.L.M. diesel motoren. De bouw geschiedde onder Lloyds klasse 100 A.l. Op de boten zal een brandblusin- richting worden aangebracht met een capaciteit van 5 m3 per minuut. De sleepboten zijn bestemd voor het minis erie van Overzeese Gebiedsde- len. en het ligt in de bedoeling, dat ze dienst zullen doen in Indonesië. OOSTERHOOGEBRUG Aan mevr. Medema van Gro ningen werd eervol ontslag verleend als tijdelijk onderwijzeres aan de o.l.s. alhier,' zulks in verband met de terugkeer van mej. R. Huitjing, die een studiereis naar Amerika heeft gemaakt. ENGELBERT De landbouwer J. Blaauw oogstte een suikerbiet van 52 ons. Na het vertrek van mej. A. Brouwer is de heer G. van Hoog- straten belast met de leiding van de Zondagsschoôl. SLOCHTEREN De heer J. Holwerda, alhier, werkzaam bij de belastingdienst, ontving bericht, dat hij is geslaaga voor het onlangs te Utrecht gehou- den examen voor kommies bij de di recte belastingen. In het Hoogehuis werd, o.l.v. de heer J. Swarts, een vergadering ge- houden om te komen tôt verdere uitbouw van het zwembad in het voormalig spoordok. Een grote hin- dernis, vormt nog steeds het feit dat door de directie van de N.V. Woldjer Spoorweg Mij. (in liquidatié) steeds geen beslissing is genomen omtrent de bestemming van dit dok. Niettemin werd een commissie uit Schildwolde, Slochteren en Kolham, bestaande uit een 10-tal personen, benoemd om de plannen verder uit te werken. SCHILDWOLDE De afd, Schildwolde va» de N.C.L.B, vergaderde, o.l.v. de heer H, Boven in een der lokalen achter de Ger, Kerk, alhier, Na afhandeling der ingekomen stukken werd beslo- ten om het volgend jaar de vacantle in een voile week achter elkaar te nemen. Voorts werd besloten op de volgende vergadering als spreker uit te nodigen de heer H. de Groot Hoofdbestuurslid te Groningen en om in het as. winterseizoen een film over de N.C.L.B. te vertonen. HELLUM De afd. Duurswold van de Gron. Mij. van Landbouw vergaderde in café Hansen. Besproken werden de aardappelrooimachines en zelflich- tende eggen. De rooimachines die de aardappeien op de wipkar leveren hebben veel slijtage en vragen veel werkkracht. Aan de zelflichtende eg gen kleven ook nog vele bezwaren. Het lijkt gewenst dat behalve op de klei ook hier in deze opigeving een demomstratie met verschillende eg gen zal worden gehouden. OVERSCHILD Een groentehandelaar uit Vlagt- wedde, verloor, toen hij door dit dorp reed, de macht over het stuur. De wagen geraakte te water. De bestuur der bleef ongedeerd. De auto die met behulp van een kraanwagen op het droge werd gebracht, bleek licht be schadigd. lageland/hamweg. In de beruchte S. bocht by de boerdery van de heer M. Brust ge raakte een Roland-bus in de sloot. De inzittenden liepen schrammen en bui- len op, terwtjl Mevr. de Vries uit Schildwolde een hoofdwonde bekwam. Door het noodluik konden allen de bus verlaten. Dr. Berg uit Scharmer verleende de eerste hulp. Op dezelfde plaats zijn al verschil lende ongelukken gebeurd. Tydens de inundatie verdwenen hier de waar- schuwingsborden. Het is nddig, dat deze thans weer geplaatst worden In verband met werkzaamheden aan de weg volgden de bussen voor de eerste dag deze route. ZUIDBROEK. De heer A. Prins, Westeind, kocht ondershands van de heer K, Slim een woning gelegen aan het Westeind, het laatst bewoond door de heer H. Roos- aies. De heer Hartman, die bezig was per wipkar aardappels te verladen, werd ter hoogte van de landbouwsme- derjj aangereden door een huurauto uit Winschoten, bestuurd door de heer A. H. S. uit Winschoten. De heer Hartman klaagde over pjjn in de rug, en werd op advies van een medicus naar huis vervoerd. De poli- tie maakte proces-verbaal van het ge- beurde op. De afd. Zuidbroek van de P.v.d. .jn »Oxv£t Gebouw" een uit- bezochte huishoudelijke ver gadering. Ds. Munter van Groningen hield een lezing over het vraagstuk van de vrede. Enige gestelde vragen werden door de spreker beantwoord. MUNTENDAM Het sportterrein van de v.v. „Muntendam" is verbeterd. In de eerste plaats zijn de kleedgelegenhe- den van verwarming voorzien en in de tweede plaats zijn ten behoeve van de avondtraining schijnwerpers op het terrein geplaatst. WESTERLEE Alhier heeft een grote boerdc- rijbrand gewoed, welke vermoedelijk door kortsluiting is ontstaan. Buren zagen kans het vee in veiligheid te stellen, doch de inboedel, alsmede de in de schuur geborgen oogsten gin- gen verloren. De brandweren uit Veendam, Winschoten en Scheemda moesten zich beperken tôt het nat- houden van de belendende percelen. ADVERTENTIE I.M. Sttjnhafde*» Zenu-wtableM«n helpen U er ovarheen. POLITIERECHTER GRONINGEN. Gisteren werden de volgende zaken behandeld Snutad, Wegens smud werd Wil lem K. van Siddeburen veroordeeld tôt 1 40 b. of 20 d. ta. Beledlglng. Freerk N. uit Euvel- gunne soond tereeht, omdat hy de heer B. E. Venema, opzichter van de veeartsenykundige dienst te Hooge- veen heeft beledigd. De heer V. stond op 14 Juni voor de ingang van de veemarkt te Groningen. N. passeerde daar met een koe. V. zei toen tegen N., dat hjj beter vond, dat de koe zou worden vastgebonden. N. deed dat niet, maar zei tôt V. „Leljjke pen- neiikker en si.uk ongeiuk". N. werd veroordeeld tôt f 20 b. of 10 d. h. Overtredlng textleldtstrlbutiebeschiU" klng. Hendrik B. te Noordbroek heeft in 1948 aldaar een of meer coupons rexdeistof afgeleverd, hetgeen in stryd was met de geidende disiributie- bepalingen. Jan Z. van Noordbroek heeft van B. een coupon stof gekocht. De officier eiste tegen B. f 200 b. 2 mnd. heclnenis en tegen Z. f 30 b. of 30 d. h. Beiden weraen conform de eis veroordeeld. GRONINGSE DAMES ZETTEN HELLENDOORN OP STELTEN Twee dames uit Groningen wilden een patiënt, die te Heliendoorn wordt verpieegd, bezoeken. De avond voorafgaande aan het bezoek, vonden zij een automobilist, die naar Arn- hem moest, bereid hen mee te ne men. In de wagen bevond zich nog een heer. Een poosje na middernacht arriveerde de auto in Heliendoorn en men stapte uit bij het dorpshotel. Daar was echter geen kamer meer vrij. Daar de dames Katholiek wa- ren, besloten zij aan de pastorie.om onderdak te vragen. Dus reed men naar de woning van de Pastoor. Op het bellen kwam de huishoud- ster eens door de ruiten kijken en zag twee dames, twee heren en een auto staan. Zij dacht aan de vele overvallen, die in de laatste tijd ge- pleegd zijn, en meende dat het niet pluis was. Dus ging ze naar de Pas toor, die de politie opbelde. Maar hij kreeg geen gehoor, want de dienst- doende agent was juist door het dorp aan het surveilleren. En toen bleef er nog maar één middel over: de klok luiden. Dorpsbewoners en poli tie, een groot onheil verwachtend, spoedden zich naar de kerk. En daar vonden ze de auto en de heren en natuurlijk ook de dames die een nacht onderdak wilden TOEN EIGENDOM GE VONDEN WERD was de eigenaar niet meer in leven Een stucadoor te Goor vond in zijn specie een gouden médaillé, waarin de naam „Westlandse Hypotheek- bank" was gegrift. Het bleek, Tdat deze médaillé in 1933 was uitger-tikt aan de directeur van deze instellîng, de heer Weijer. J Toen de familie Weijer in de gor- logsjaren moest evacueren bowirLzij naar "ueziTtingeu op "m eéïr ifffls. Deze kluis werd door een bombar dement getroffen, waarna de Duit- sers zich meester maakten van de in- houd. Vermoedelijk hebben zij de médaillé in een rivier geworpen, en bevond deze zich in het rivierzand, dat door de specie was vermengd. De eigenaar is niet meer in leven Zijn zoon heeft thans de médaillé in ontvangst genomen. TWEE ZEILERS VERONGELUKT Twee inwoners van Den Helder gingen met een zgn. Staverse jol zeilen. Hun plan was, naar Oude Schild op Texel te gaan. Onderweg werden zij echter door storm over vallen. De reddingsboot „Dorus Rykers" heeft later het wrak van de jol ge vonden. VECHTPARTIJ OM KOSTGELD In Den Haag kreeg een 25-jarige zoon met zijn 59-jarige vader ruzle om het door die zoon te betalen kost- geld. Op een ogenblik gleed de vuist van de zoon uit en trof de vader in het gelaat. De vader viel neer, waar na de zoon hem tegen het hoofd trap- te, zodat hij zeer ernstig werd ge wond, en naar een ziekenhuis moest worden evergebracht. De dader werd door zijn broer naar het. politiebureau gebracht. ELEGTRISCHE LOGOMOTIEF IN BBAND Een electrische locomotief, die een personentrein van Utrecht naar Arnhem bracht, vloog bij het station Ede Wageningen in brand. De be stuurder kon zich tijdig in veiligheid stellen, Een arbeider van de N.S., die voor het station aan het werk was, ver- klaarde, dat hij al bemerkt had, dat er rook uit de locomotief kwam, toen deze passeerde. Nadat spoorwegpersoneel met brandblusapparaten aan de bestry- ding van het vuur begonnen was, ar riveerde de brandweer uit Ede, die de vlammen spoedig meester was. Toch is de locomotief vrij ernstig beschadigd. Vermoedelijk is kortsluiting de oorzaak. JONGETJE SPEELDE IN BED MET LUCIFERS Een Haags echtpaar ging enige boodschappen doen. Hun kind, een driejarig jongetje lag in bed te sla- pen. Tijdens de afwezigheid van de ouders is het kind wakker geworden, en heeft vermoedelijk kans gezien lucifers te bemachtigen. Daarmede is hjj aan het spelen gegaan, met als gevolg, dat er brand ontstond in het bed. Door de rookontwikkeling is het knaapje gestikt. Even hebben de vlammen het kind nog geraakt, zo dat er brandwonden ontstonden aan een arm en aan een been, toen is het vuur vanzelf gedoofd. ZWARE VRACHTAUTO „SLOEG OP HOL" Toen zich in Luik een zware vrachtauto op een hellende weg be vond,- geraakten de remmen defect. Met een reusachtige snelheid storm- de het voertuig omlaag. Eerst botste de wagen tegen een taxi, die tegen een muur werd geslingerd; een kind, dat daar aan het spelen was, werd gedood. Vervolgens werd een andere wagen geramd, waarbij twee jonget- jes werden gewond en een gedood. Ook een meisje en een. oude man werden slachtoffer, waarna de auto op een vlakke weg tôt stilstand kwam. LEVEND BEGRAVEN H. uit Renkum, maakte voor zijn genoegen een reisje naar Limburg, en besprak logies in het Veerhuis te Well. H. is een liefhebber van oud- heidkunde en in het nabije kasteel kon hij zijn hart ophalen. Een klein eindje voorbij het kasteel is de ruine van een oude toren. Daar trok H. op een dag heen. Plotseling gleed hij uit over enige losliggende stenen en viel in een put, de zgn. ijskelder, waar men vroeger uit de vijvers ge- hakt ijs bewaarde. Nadat H. zijn rug had gewreven, die hij bij de val pijn gedaan had, inspecteerde hij de Tuimte. Er lag een dode haas. Het dier was in de put gevallen en had er niet uit kunnen komen. De Gel- dersman keek eens naar boven. Tôt zijn sdhrik bemerkte hij, dat het hem ook niet mogelijk zou zijn zonder hulp van buiten uit de put te ko men. Toen inspecteerde hij zijn monavouixaaû. iwee "Kasianjes en een klontje sulker. Om hulp roepen: nutteloos, de ruine lag veel te ver van de weg. Hij besloot dus zijn le ven zo lang mogelijk te rekken, en de twee kastanjes en het klontje sui- ker over 3 dagen te verdelen. Toen hij 13 uur in zijn gevangenis had gezeten besloot hij de eerste kastanje te consumeren. Juist op dat moment klonken boven stemmen: politie. In het veerhuis had men zich er over verwonderd dat de gast niet te- rugkeerde, en toen de uren verstre- ken en de gast niets van zich liet horen, vreesde men een ongeiuk en waarschuwde de politie. Deze wist van het bestaan van de put af, en ging daar eens een kijkje nemen. DE FLIKKERLICHTEN WAREN ER NOG NIET Reeds enige tijd wordt overwogen de overweg over de spoorweg Nun- speetOldenbroek in de verkeers weg van Nunspeet naar Epe van flikke.rlichten te voorzien, Aan het feit, dat dit nog niet gebeurd is werd men dezer dagen weer herinnerd toen een auto door een trein werd gegrepen. De auto werd volkomen gekraakt. Ook de locomotief werd beschadigd. De bestuurder, die enige inzittende van de auto was, kwam er met een hersenschudding af. Wij waren dezer dagen in de ge-' legenheid een lezing bij te wonen van Ir. Cleveringa, die, zoals men weet, een onvermoeide campagne voert voor een ruimer gebruik van organische mest op akkers en Ir. Cleveringa heeft zich als rjjxs- landbouwconsulent jarenlang met de structuur van de bodem bezig gehou den en zijn ervaringen daarbij brach- ten hem ertoe de vraag te gaan be- studeren, Waarom op sommige gron- den een zo sterk structuurverval op- treedt. Al zoekende naar-de oorzaken zei spreker, kwam ik tenslotte tôt de overtuiging, dat het structuurverval van de grond rechtstreeks samen- hangt met aile ziekten en plagen, die ianabouw en veeteelt teisteren. Daar- by kwam hy lynrecht tegenover ver schillende opvattingen van de offici- ële wetenschap te staan. Dat wil niet zeggen, dat spreker geen goede din- gen in die landbouwwetenschap vindt, integendeel, dageiyks onder- vindt hij het nut van dat werk. Maar wat hy de Wageningers verwyt, is dat zy onvoldoende inzicht of onvol- doende belangstlling hebben voor de levensprocessen, die kenmerkend zyn voor de dunne laag teelaarde, waar onze gehele landbouw op be- rust. Die tegenstelling tôt Wagenin gen is zover gegaan, aldus de heer Cleveringa, dat ik zelfs in stryd ben gekomen met de productiepolitiek van de minister, want voor de uit- voering van zyn programma is het nodig de grond steeds verder op te zwepen door het toedienen van altyd weer grotere hoeveeiheden stikstof en ik acht dat fataal, Op die manier teren we het laatste restant aan or ganische stof in de bodem op en dan is Leiden in last. Maar, ging hij voort, hoewel ik dus geen steun geef aan dat productieprogramma, heeft men mij toch niet de mond gesnoerd. Als ambtenaar mag ik vryelijk de onderzoekingen doen, die ik nodig acht alleen heeft men my de voor- waarde gesteld, dat ik uitsluitend spreek en schryf als particulier per- soon, wanneer ik op een of andere wyze van mijn overtuigingen blyk geef. Dat bewyst hoe breed van op- vatting de opperste leiding van het Ministerie is en spreker legde er de nadruk op dit in hogë mate te waar- deren. Inderdaad is dit een feit, dat algemene bekendheid verdient. Het' bewyst, dat de Directie van de Land bouw zich niet opsluit in een enge gedachtenkring, maar dat zy critiek niet vreest en deze zelfs aile gele genheid geeft zich te uiten. Dat ls de juiste manier van handelen en afgezien van de vraag of de heer Cleveringa in ieder opzicht geiyk heeft, zal deze vrye ontwikkeling van denken en onderzoeken, die een kenmerk is van de démocratie, zon der twyfel goede vruchten voor de landbouw en voor ons volk in het al gemeen opleveren. Een gezonde grond moet volgens de heer Cleveringa een kruimellaag van 14 c.m. dikte hebben, terwyi ook de ondergrond doorlaatbaar moet zyn voor iueht en water. Dit is uit de aard van de zaak niets nieuws. Maar de nieuwe gedachte, die de heer Cleveringa propageert is, dat alleen een rykeiyke yoorziening met organische stof en liefst met com post de levensvoorwaarden schept voor de schimmels en bacteriën, die zelf weer de mogelijkheid van plan- tengroei scheppen. Geeft men de ge- wassen alleen voeding in kunstmest- vorm, dan mankeren er onvèrmij- delyk zowel organische als anorga- nische stoffen, waardoor de planten vatbaar worden voor ziekten en pa- rasieten en ook de gezondheid van de dieren en mensen, die deze plan ten eten, ongunstig wordt beïnvloed. Dan verschynen de aaltjes, die aardappelmoeheid veroorzaken en treden de talloze virusziekten op, die wy hand over hand zien toene- men. Opvallend is ook, dat volgens spreker, byna nergens in ons land meer behoorlyke wortelknolletjes op de wortels van vlinderbloemigen voorkomen. Ook zoekt hy de oorzaak van de onvruchtbaarheid van het vee, de geringe weerstand tegen t.b.c. en het optreden van kopziekte in de verwaarlozing van de organi sche bemesting. Ziedaar in kort bestek het stand- punt van Ir. Cleveringa. Wel spreekt hy zichzelf hier en daar tegen en beweert hy vele dingen, die mis- schien Wel waar zyn, maar dan toch eerst bewezen dienen te worden, maar zyn grote verdienste is, dat men in steeds bredere kringen over deze vraagstukken gaat denken. De boeren zouden wy willen aanraden zelf eens een paar proeven te ne men door enkele percelen te bemes- ten met extra zorgvuldig omgezette stalmest en compost. Men kan dan volgend jaar zelf zien wat de resul- tîiten zyn. Voor iedere actieve land bouwer en veehouder ligt hier een prachtig terrein van onderzoek, waarop de eenvoudige man van de praktijk belongrijk werk kan doen. Dit jaar viert het Mannenkoor H-S. feest, het viert zyn 70-jarig be staan. Een eenvoudig. rekensommetje leert, dat het koor werd opgericht in 1879. De leiding werd in handen ge- legd van een onderwyzer, de heer Jan Douwes. Toen deze zyn functie neerlegde, werd een van de leden directeur, de zeer bekende heer J. J. Smedes Sr. De derde directeur, die nog steeds deze functie vervuld is de heer E. E. van der Glas uit Veen dam. In het begin werd wel eens mede- werking verleend aan het opvoeren van revuen, o.a. een revue van de heer Smedes Jr. Groot succès werd behaald met de „Feestcantate", waarvan de woorden werden samengesteld door notaris De Koe en muziek van de heer Sme des. Voor de eerste maal werd dit stuk uitgevoerd in 1903, ter gelegen heid van een hier gehouden tentoon- stelling. In gehouden tournooien kwam H.-S. dikwyls uitstekend uit de stryd, terwyl verschillende mé daillés, enz. werden behaald. Het gaat niet aan deze aile te vermelden, maar wy willen volstaan met ver- melding van de médaillés welke in de beginperiode van H.-S. werden verdiend. In 1882 werd een gouden médaillé gewonnen te Onderdendam. In 1884 kreeg men 2 médaillés, een van het Prov. Gron. Zang Ver bond en van de gemeente Hoogezand. De vierde en vyfde médaillé, resp. van zilver en goud werden verdiend in 1880. De financiële toestand is dat spreekt vanzelf, want dat is by iedere vereniging niet altyd roos- kleurig geweest, doch deze is mo- menteel goed. Na de oorlog is het ledenaantal al 75 geweest, doch het is weer terug- gelopen tôt 40, de vaste kern. Op 12 November wordt het 70- jarige jubileum gevierd. 's Middags is er receptie en om 8 uur 's avonds wordt er een concert gegeven. Na- tuurlyk zingt het mannenkoor en verder zal er een mannenkwartet uit Amsterdam komen en een stryk- kwartet uit Groningen. Een aantal nog levende leden van de oude garde hebben in de loop van de jaren het erelidmaatschap verkregen. Wy besluiten dit artikel met deze oude getrouwen te noemen. Het zyn de heren M. Jansma te Gro ningen en L. Wiersema, J. Knol en R. Ludeling, allen Hoogezand-Sappe- meer. „Het licht in de nacht" „Het Parkhotel" heeft geen abon- nementsvoorstellingen maar het en semble Dick v. Peursen is een daar geregeld terugkerende gast. Deze gast zal er brengen „Het licht in de nacht". Aan de toelichting op dit stuk ontlenen wy: De blinde, Peter Balke is na veel leed en innerlyke strijd vervuld van de verwachting, dat „Het licht in de Leger des Heils HoogezandSappemeer Het ligt in de bedoeling van het Leger des Heils vanavond een by- zondere samenkomst te organiseren tôt verdieping van het geestelyk le ven. Twee vrouwelyke majoors, de dames Bos van Veendam en Franken van Winschoten zullen over dit on- derwerp het woord voeren. Sappemeer, Hervormde Gemeente Het Hervormde Koor verleent steun aan de Hervormde Gemeente tôt verbetering van de kerkelyke gemeentezang. Onlangs werd in het kader hiervan voor het eerst de zo- genaamde cantus firmus toegepast, een vorm van samenzang die men ook door de radio wel eens kan ho ren. In dezelfde dienst werden ook met steun van het koor enkele Psal- men gezongen volgens het oude oor- spronkelijke rhythme en tempo, waardoor deze Psalmen weer iets in zich kregen van de oude geloofsgloect en het enthousiasme uit de dagen van de Kerkhervorming, de tyd van hun ontstaan. Het koor besloot, het oratorium „De zeven Kruiswoorden" van Haydn wederom in studie te nemen, om dit uit te voeren in de vorm van een gewyd concert in de aanstaande lydenstyd. Dit is hetzelfde werk, dat in '48 met zoveel succès is uitge voerd. PROGRAMMA R.O.N. Donderdag 27 Oct.: 18 3018.55 Uitzending vanuit de Ned. Herv. Kerk te Ee, verzorgd door de Chr. Muziekver. „Melodia-Oranje" te Ee, o.l.v. Joh.'s Boomsma 19.3020.00 Grunneger programma a. „Roem- ruchte figuren uut Grunnen's ver- leden" (II) J- A. Sichterman, baau- wer van het Hoes Sichterman op de Ozzemaark b. Mej. M. A. de Vis ser holt in aansloeten hierop een proatje over „18e-eeuws porcelain in Groningen". Vrijdag 28 Oct. 18.30—18.45 Lit- terair kwartier. Willem Diemer be- spreekt de Groninger Trilogie van Rein Brouwer I. Dauw over dorstig land II. Maar de zon overwon III. En groot werd het leven 19.15 19.30 De Stem van het Noorden 19.3020.00 Drens programma Het Drense Radiocabaret „De Aetherbus- se", met an 't stuur Beernd Veltink, brengt joe dizze keer een harfstpro- gramma. Conducteur Tonny van der Veen Passagiers Jan van Dyk, Dubbelboer, Harry Hollanders, Mar got van der Linden en het orkest van de familie Kok. De busse stopt op verschillende ploatsen in Drènte en doar hollen wej'n radiopries- vroag „Woar is Beernd now Zaterdag 29 Oct. 18.00—18.15 Groeten uit Indonesië en Noordeiyk Niwinnieuws 19.1519.30 „Zwer- ven door Drente", hierover spreekt Fop. I. Brouwer n.a.v. het onlangs versehenen boekje van dezelfde tl- tel 19.3010.45 Noordeiyk week- overslotat. nacht" eens komen zal en komen moet. Hy weet zyn zoon zo te bezie- len sterk te zyn in het leed, dat deze de moeiiyke weg met hem kan gaan, die leidt naar het Grote Licht. Zy, de blinden maar geestelyk zienden, zullen de zienden maar geestelyk in het duister levende mens voorgaan niet berustend, maar strydend. Hen voorgaan, die saamgedreven, door eigen leed tôt. gezameniyk gedragen leed komen. Hen bezielend met de kracht, offers te kunnen brengen voor het hoogste ideaal „menseiykheid" het ailes voedend en warmend „Licht in de Nacht". „Het leven kan beter" In het hôtel „Struvé" zal over en kele dagen de eerste abonnements- voorstelling van dit seizoen worden gegeven en wel door het NederL Volks Toneel. Het spel, dat opge voerd zal worden is „Het leven kan beter", welk stuk in opdracht van de minister voor onderwys, kunsten en wetenschappen voor het volkstoneel werd geschreven. „Je moet leven zoals je denkt, an- ders ga je denken zoals je leeft" zegt in dit stuk een vrouw tôt haar man. Dat wil zeggen maak voor jezelf uit wat je wilt en wenst en leef zoveel mogeiyk daarnaar, doe je dat niet, dan word je een speelbal der om- standigheden. Zelfs een illusie, een wens, die niet te verwezenbjken is of een onbereikbaar ideaal is goed, mits het in harmonie is met je we- zen. Ziedaar in het kort de strek- king van dit spel van wens en wer- gelykheid, dat geschreven is door Maurits Dekker. RESULTATEN TUBEROULOSE" BESTRUDING ONDER RUNDVEE 1948/1949, De resultaten van het onderzoek op tuberculose onder het rundvee in het seizoen 1948/49 ztjn thans aile bekend. In dit seizoen werden 2.095.004 run- deren aan het onderzoek onderwor- pen (in 1047/48 bedroeg dit aantal 1.725.223), zich bevindende op 193.506 (158.805) bedrtJven. Hierby werden 334.819 (209.119) reagerende dieren aangetroffen. Het reactie-percentage bedroeg 16 pet. (12.3 pet.) Het aantal tuberculose- vrije bedryven (daaronder begrepen de reactievrye bedryven) bedroeg 103.616 (99.386), m.a.w. het percenta- ge vrye bedrljven was 54 pet. (63 pet.) De cyfers tussen haakjes hebben betrekking op het seizoen 1947/48. Friesland en Groningen staan aan de top der t.b.c.-vrye bedrijven met respectieveiyk 70 en 83 procent der boerderijen. In de provincies Noord- Brabant, Utrecht en Zuid-Holland ls dit percentage respectieveiyk slechts 36.5, 30.9 en 26.2. In Nederland wer den 5572 koeien wegens open tuber culose opgeruimd. Wanneer een landbouwtractor in overeenstemming met zyn bestem ming wordt gebezigd voor het ver- voer van landboywproducten van het bedryf naar het land of omge- keerd, mag dit, ook als daarby van de weg gebruik wordt gemaakt, ge- schieden met meer dan één aan- hangwagen, aldus de minister van Ver keer en Waterstaat, de heer Spitzen, in antwoord op vragen van het Tweede Kamerlid, de heer den Hartog, met betrekking tôt de bepa- lingen, waarbij het gebruik van twee aanhangwagens achter land- bouwtraotoren is verboden. Het is echter gebleken, dat herhaaldeiyk van moderne landbouwtractoren, ge- volgd door twee aanhangwagens, ge bruik wordt gemaakt voor vervoer van producten naar stapelplaatsen of fabrieken. In dat gçval gelden de algemene bepalingen, waaronder het voor motorrytuigen bestaande ver- bod van voorttrekken van meer dan één aanhang wagen. Bovenbedoeld gebruik gaf aanleiding tôt klachten in het verkeer, hetgeen aanleiding was, op de naleving van de vanouds geidende bepalingen meer toe te zien. Het is niet gebleken, dat van dit verscherpte toezicht in het alge meen grote moeilykheden zyn on- dervonden. Daar het hier uitsluitend de hand- having van sinds lang bestaande voorschriften betreft, bestond er geen aanleiding tôt het plegen van overleg terzake met de minister van Landbouw, Visserij en voedselvoor- ziening of met de Stichting van de Landbouw. Bij de voorbereiding van het nieuwe wegenverkeersreglement wordt voeling gehouden met de mi nister van landbouw, vissery en voedselvoorziening. Of in de toe- komst aan het gebruik van land- 'bouwtractoren op de weg enige meerdere bewegingsvrijheid kan worden verzekerd, wordt overwogen GELDIGVERKLARING KALIBONNEN No. 2 Tôt nader order zyn geldig ver- klaard de kalibonnen voorzien van opdruk no. 2. De kalibonnen no. 1 blyven eveneens tôt nader order gel dig- Levering op de kalibonnen no. 2 mag eerst plaats hebben wanneer de kalibonnen no. I geheel zyn gehono- reerd. Aangezien de voor het honoreren van bon no. 2 vereiste kali geleide- îyk zal worden aangevoerd, dienen verbruikers er rekening mede te houden, dat levering van kalimest- stoffen op de bonnenserie no. 2 eerst in de loop van het seizoen 1949/1950 zal kunnen plaats hebben. VAN 23 OCT. T.M. 19 NOV. TWEE EXPORTEIEREN PER KIP Het aantal te leveren eieren ten behoeve van de export is voor de période 23 October t.m. 19 Novem ber 1949 vastgesteld op twee stukâ per kip. De pluimveehouders dienen vôôr 6 November a.s. het desbetreffende inlegvel met het vereiste aantal eier-exportzegels by de plaatseiyke te J.ev bureauhouder in averan.

Het Nieuwsblad nl | 1949 | | pagina 2