Het a.s. G.O.V.-Concert s Degroteuefde Gemeenteraadsvergadering Verkoudheid AGFNDA der TWEEPE BLAP von .,HET NIEUWSBLAP" te Mooqezand gehouien gist^r^n'vond Zaterdag 3 November 1949 No. 88 PREDIKBEURTEN. KUNST in Hooqezand- aopeme r Suikerziekte een volkszîekte. HOOFDPIJNT Ingekomen stukken Er zljn ingekomen 5 goedkeurin- gen van Ged. Staten inzake geno- men raadsbesluiten, o.a. van het be- s7uit om het geschi] gerezen tussen de gemeente en de gasfabriek Hoo- gezand, aan een beslissing van scheidsmannen te onderwerpen en van het besluit van de voorm. ge meente Hoogezand van 1 October 1948, betreffende de vaststelling van een plan van uitbreiding in hoofd- zaak voor die gemeente en plannen in onderdelen voor de dorpen Hooge zand en Martenshoek, Foxhol, Wes- terbroek, Kropswolde, Kielwinde weer en voor het gebied grenzende aan het Zuidlaardermeer met bouw- voorschriften (Gedeeltelijk goedge- keurd). Bovendien kwamen binnen brie- ven van Ged St. dat geen bezwaar bestaat tegen de raadsbesluiten inza ke de verbetering van de draaibrug in de Slochterstraat over het Achter diep en het dempen van de sloot bij de ingang van het sportterrein te Foxhol en het doen aanbrengen van een riolering aldaar. Verder zijn ingekomen: Een verzoek van de Ned. Vereni ging tôt bescherming van dieren om ingaande 1 Jan. 1949 toe te tre den als buitengewoon lid van die vereniging; Een verzoek van het bestuur van de Esperantistenvereniging „La Paca Batalo" te Hoogezand—Sappemeer om deze vereniging een subsidie te verlenen; Een verzoek van de heer G. Boer, Sappemeer, om ontslag als bestuurs- lid van de Stichting „Woningbouw Sanpemeer". Een verzoek van de Vakgroep „As- surantie-agenten", om aan de amb- tenakren in dienst der gemeente te verbieden om bemiddeling te verle nen voor het afsluiten van verzeke ringen. Voorste'len van B. en W- Woningaangelegenheden: Voo-rge- steld wordt aan de Stichting Wo ningbouw Sappemeer een grondvoor- schot van f 12 645 en een bouwvoor- schot van f 82.600 te verlenen voor de bouw van 8 woningen aan de Asterstraat (uitbreidingsplan N.W. te Sappemeer. Het terrein waarop deze woningen zullen worden ge- bouwd is eigendom der gemeente Het gemeentebestuur stelt voor dit aan de Stichting Wonirigbouw Sap pemeer te verkopen voor f 9376. Met betrekking tôt het bouwen van een dubbele middenstandswo ning aan de Zuiderlaan te Hoogezand werd een openbare aanbesteding ge- houden en de werkzaamheden wer- den gegund aan de laagste inschrij- vers, en wel: Hoofdbouw- J. Kruyer en J. Pluk ker, Sappemeer voor f 26.440' Loodg. gas- en waterl.: R- Maatjes Ezn., Foxhol voor f 1 090; Schilderswerk. P. v. d. Werk, Kielwindeweer voor f 2 059- Electr. Install.: C. Kochheim Haren voor f 446. Er wordt voorgesteld de bouw van een tweede middenstandswoning aan dezelfde laan ondershands aan te be- steden aan dezelfde aannemers, te gen dezelfde prijzen. Door het gemeentebestuur wordt voorgesteld het perceel Borgercom- pagniesterstr. 1, waarvan de gemeen te momenteel eigenaresse is, bij openbare verkoop te verkopen. Het gemeentebestuur stelt voor tegenover de N.V. Bouwkas Noord- Nederlandse Gemeenten garanties te verlenen ten behoeve van de bouw- spaarders Fa. Kielman en Huisman te Westerbroek en de heer J. Eggens te Westerbroek. Aanleg van sportvelden: Aan de raad wordt voorgesteld te besluiten tôt de aanleg van twee sportterrei- nen op percelen gelegen tussen het Winschoterdiep en het omsnijdings- kanaal, in het voor de dorpen Hoo gezand en Martenshoek in onderde len ontworpen uitbreidingsplan (ten Noorden van de woning van notaris Hoogenboom, te Hoogezand). Deze percelen zijn voorlopig niet nodig; de sportvelden zullen ten minste 10 jaar dienst kunnen doen Verder wordt de raad voorgesteld te besluiten de aan deze sportterreinen verbonden werkzaamheden als D.U.W.-object te laten uitvoeren aan de Ned. Heide Mij. Volgens de begroting van ge noemde instelling zal aan arbeids- lonen nodig zijn f 9000 en voor ove- rige kosten f 5665. Verpachting percelen bouwland: Aan de Kielsterachterweg, nabij de weg naar Kiel, heeft de gemeente tw°e percelen bouwland resp. yan 1.28 70 ha en 1.44.54 ha, die vroeger door het verzorgingshuis te Hooge zand werden gebruikt, maar thans niet meer, en die de gemeente voor lopig voor geen ander doel nodig heeft, Daarom wil de gemeente deze percelen verpachten, en er hebben zich 12 personen aangemeld, die de terreinen willen pachten. Voorge steld wordt deze percelen te verhu- ren voor resp. f 140 en f 105 per ha per jaar of zoveel lager door de grondkamer mocht worden vastge steld aan de kwekers H. Klok te Kielwindeweer. die binnenkort niet meer de beschikking zal hqjaben over de grond welke hij momenteel van derden heeft gepacht, en J. J. Grim- me te Kielwindeweer. Bovendien wil het gemeentebestuur een opslag- plaats van 0.60 are, waar tôt dusver afval van plantsoenen werd gedepo- neerd aan de heer Klok verpachten, zonder vergoeding, op voorwaarde, dat de grond voor cultuurgrond wordt in orde gemaakt. Commissie van Toez. op Nljverh, onderwijs. Er wordt voorgesteld de commissie van toezlcht op het nij- verheidsonderwijs in de gemeente Hoogezand op te heffen (deze com missie bestaat uit de heren D, E. Gorter, J. Akkerman, J. B. Brberken. H. Hilberts, J. Filkes, J Teule en H Lentz) en een dergelijke commissie npmeer in te stellen Tevens moet een verordening worden vastgesteid regelend de samenstelling en inrich- ting der commissie. Op de voordracht voor de te be noemen nieuwe commissie komen de volgende zeven tweetallen voor 1. K. Akkerman en B. Kremer, beiden Hoogezand: 2, J. B. Brôerken en H. Bodewes Sr., Hoogezand; 3. P. Schh- fer, Sappemeer en H Hilberts, Hoo gezand; 4. H. Borcherts, Sappemeer en D, J. Molter, Hoogezand; 5. J. Teule, Hoogezand en G. J. Wicher- tjes, Sappemeer: 6. H. Lentz, Hooge zand en C. Veenma, Sappemeer; 7. Ir. J. Prummel, Sappemeer en G. E. Gorter, Hoogezand. Wceg'nstallatie voor het openbaar slachthuis. Het wegen van varkens geschiedt momenteel door een parti culier op het terrein van het Openb. Slachthuis. B. en W. zijn van me- ning dat weeine der dieren binnen en door een beëdigd ambtenaar moet geschieden. In verband daarmede stellen zii voor een weeginstallatie aan te schaffen, en de voor de plaat- sing daarvan noodzakelijke verbou- wing aan het Slachthuis te doen ver- richten Zij vragen om voor dit doe) in totaal f 3900 te hunner beschik king te stellen. Op 8 Juli werd besloten dat benoe- ming en ontslag van hoofden van takken van dienst moet worden overgelaten aan de gemeenteraad. Toen werd echter niet bepaald, dat deze maatregel ook zou gelden t.a.v. de chef van het bureau voor sociale zaken. Het bedoelde besluit in deze zin aan te vullen wordt door B. en W. voorgesteld Tevens wordt voor gesteld tôt chef van deze dienst te benoemen de heer S- Wielsma, thansj maatschappelijk werker A bij het' bureau sociale zaken. Verbetering Middenstraat. De raad der voorm. gemeente Sappemeer be- sloot destijds van de Fam. Geling te kopen het recht van huurcerter van een stukje grond, zulks in verband1 met de verbetering van de Midden straat. Abusievelijk werd echter ver- meld 9.22 are, hetgeen moet zijn 2.91 are. In verband hiermede wordt, voorgesteld het oude besluit in te trekken en een nieuw besluit te ne- men, thans met aanduiding van de juiste grootte. School voor B.L.O. Het staat thans vast, dat de gemeente een zgn- „Oos- tenrijkse" school zal krijgen, welke, zoals reeds is vastgesteid zal worden gebruikt voor het B.L.O. Aan de on- derwijskrachten van dergelijke scho len geeft het rijk een zgn. marge, welke voor 2e klasse-gemeenten (zo als HoogezandSappemeer) f 432 per jaar bedraagt. Bovendien kan nog een gemeentelijke marge worden toegekend, zoals ook Winschoten en Veendam doen. Teneinde goede on- derwijskrachten te trekken stellen B. en W. voor een gemeentelijke marge te geven van f 200, met dien verstande dat bij verhoging van de rijksmarge die van de gemeente zal worden verlaagd zodat het totaal f 632 blijft. Benoeming In verband met het bedanken van de heer G. Boer als bestuurs d var- de Stichting Woningbouw Sapne meer, dient een nieuw bestuurslid te worden gekozen Op de voordracht komen voor de heren J. Dijk en A Klok, beiden wethouder der gemeen te HoogezandSappemeer. Begrotingswijzigingen Voorgesteld wordt de volgende wijzigingen in onderstaande begro- tingen aan te brengen: Voormalige gemeente Hoogezand: a. 14e begrotingswijziging dienst 1948, Gewone dienst; b. 15e begrotingswijziging dienst 1948, Kapitaal dienst: c. 16e begrotingswijziging dienst 1948, Gewone dienst; d. 17e begrotingswijziging dienst 1948, Kapitaal dienst. Voormalige gemeente Sappemeer: a. 21e begrotingswijziging dienst 1948, Gewone dienst; b. 22e begrotingswijziging dienst 1948, Kapitaal dienst; c. 23e begrotingswijziging dienst 1948, Gewone dienst. Gemeente HoogezandSappemeer a 4e begrotingswijziging 1949, Gewone dienst; b. 5e begrotingswijziging 1949, Kapitaaldienst: c. 6e begrotingswijziging 1949 Kapitaaldienst; d. 7e begrotingswijziging 1949 Gewone dienst; e. 8e begrotingswijziging 1949, Gewone dienst; f. 9e begrotingswijziging 1949, Kapitaaldienst. Gemeentelijk Internaatsbedrijf 3e begrotingswijziging 1948. Slachthuisbedr ij f le begrotingswijziging 1948. le begrotingswijziging 1949. ADVERTENTIE I.M. van neus, keel of borst, snuift en wrjjft U weg met PROGRAMMA R.O-N. Zondag 6 November: 18.3018.55 Reinhardt van Randwijk, ténor en Jan Wieringa, piano: Liederen uit „Die schône Mullerin" - Schubert 18.55—19.15 „Sport van Vandaag" (uitslagen en commentaar). Maandag 7 November: 18.1518.30 Sportpraatje door Henk Oostinga. 19.1519.30 De Stem van het Noor den. Dinsdag 8 November: Fryske ûtstjûring. 18.20—18.30 It Fryske Liet, in grammofoonplaten-pragram- ma; 18.30—19.00 Dokter Faust yn Ljouwert, in harkspul nei âlde sê- gestof biarbeide fan Marten Sikke- ma. It stik spilet yn Ljouwert yn de 16e ieu en windt opfierd troch leden fan it Ljouwerter Kritetoaniel; 19.35- 20.00 Stimmen ut it Heitelân. Repor- taezje fan de ûtrikking fan de Gys- bert Japicx-prijs oan de dichter Fedde Schurer. voor Zondag 6 November NED. HERV. KERK Sappemeer: 10 u. ds. Meijer Drees; 7 Nov. 20 u. gemeenteavond. Hoogezand: 10 u. ds. v. d. Meiden (Allerheiligen: gedachtenis derge- nen die ons voorgingen): 11.30 u. kinderkerk. Westerbroek: 7 u. ds. v. d. Meiden. Kropswolde: 10 u. ds. Denee. Kielwindeweer: 2.30 u. ds. v. d. Ende Noordbroek: 10 u. ds. Strating Engelbert: 7 u. ds. Meijer Drees van Sappemeer. Middelbert: 10 u. ds. v. d. Ende. Zuidbroek: Muntendam: 9.30 u. dienst; 3 u. ds. Haveman. Veendam: 10 u. ds. Kapteyn. Slochteren: 10 u ds. Lieve van Zand- voort. Schaaphok: 2.30 u. ds. Lieve van Zandvoort. Froombosch: 7 u. ds. Lieve van Zandvoort. Kolham: 9.30 u. ds. Huisman. Harkstede: 9.30 u. ds. van Hoogstra- ten; 11 u. Jeugddienst; 7 u. Con- tactavond o.l. school Borgweg. Schildwolde: 9.30 u. ds. Hulstijn. Hélium: 9.30 u. ds. Politiek. Siddeburen: 7 u. ds. Vermeer van Slochteren. Overschild: 9.30 u. de heer Kiewiet van Groningen; 2.30 u. ds. Huisman van Kolham. Tjuchem: 9.30 u. ev. Velthuijsen. NED. HERV. KERK (Ev.) Sappemeer: 10 u. ev. Harkema van Heiligerlee; 7 u. ev. Pruysen (Herd. Kerkhervorming (Koorzang) Noordbroek: 10 u. ev. Bergmans. Stootshorn: Geen dienst. DOOPSGEZ. GEM. Sappemeer: 5 u. ds. Kosters. Noordbroek: 10 u. ds. Kosters. Veendam: Geen dienst. GEREF. KERK Sappemeer: 9.30 u. ds. Bloem; 4.30 u. ds. Klapwijk. Martenshoek: 9.30 u. ds. Klapwijk 4.30 u. ds. Bloem. Schildwolde: 10 u- Leesdienst. 3 u. ds. ten Cate van Stedum. Siddeburen: u. ds. Vos van Wol- dendorp; 4 u. ds. Hazenberg. Tjuchem: 9.30 en 2.45 u. ev. Sie- besma. GEREF. KERK (Art. 31) Hoogezand: 9.30 en 4.30 u. ds. de Weger (Voorb. H.A.) Schildwolde: 9.30 en 2.30 u. Stud. Faber van Amsterdam, voorb- H.A. Harkstede: 9.30 en 2.30 u. ds. den Ouden. BAPT. GEM. Hoogezand: 10 u. student H. P. de Boer; 4 u. ds. Reiling, Doop en H. Avondm.7.30 u. jeugdsamenk Foxhol: 10 en 4 u. de heer Ploeger (H.A.) Muntendam: 9.30 en 4 u. ds. Hekhuis 7.30 u jongelieden prop.avond. VRIJE EVANG. KERK Veendam: 9.30 en 4.30 u. ds. de Zeeuw. ALGEM. EVANG. GEM. Veendam: 10 en 4.30 u. ds. Brouwer LEGER DES HEILS Hoogezand: 10 u. Heiligingsdienst; 6.30 u. openl. samenk. v. h. Gem. huis; 7-30 u. Heilssamenk., ailes o.Lv. kapt. Eikenaar. Zoals reeds bekend mag worden verondersteld zal in de loop van de komende week door de G.O V. een concert gegeven worden in Hooge zandSappemeer. Het concert voor ouderen zal worden voorafgegaan door een jeugdconcert, Een comité dat zich gevormd heeft uit muzikale inwoners van deze ge meente en een santal medewerkers hebben dit concert en een volgend georganiseerd en voor bereid. En het ligt in de bedoe- ling om, indien dit ekperiment slaagt trachten te komen tôt de oprichting van een plaatselijke kunstkring. Dit eerste concert is te beschouwen als een kennismaking, vandnar dat men de toegangsprijzen zeer laag heeft gesteld. Er zijn vtlen, die goede muziek niet weten te waarderen Maar veelal geldt. hier het „onbe- kend maakt onbemind". Maar onder hen, die beweren, dat zij niet van „klassieke" muziek houden, zullen er verschillenden zijn, die na het ge not geproefd te hebben, liefhebbers zullen worden. Dat houdt in, dat het geven van jeugdconcerten belangrijk is. En ook thans zal aan het concert voor oude ren een jeugdconcert worden ver bonden. Ook voor degenen, die in de omge ving van HoogezandSappemeer wo nen wordt hier de mogelijkheid ge opend te genieten van, of kennis te maken met goede muziek. Het programma van het jeugdcon cert is: Ouverture Coroleanus van Beethoven; Ma mère l'Oye (Moeder de Gans) 5 delen van Ravel en l'Ap prenti Sorcier (De Tovenaarsleerling. naar een ballade van Goethe) van Paul Dukas. Tijdens het avondconcert zal de G.O.V uitvoeren: Symphonie in G gi. t. (mit dem Pauckenschlag) van Haydn; Cello- concert van Saint Saëns te spelen door de solist Louis van Maanen Fingalshohle van Mendelssohn: Psyché van César Franck en ten laatste hetzelfde siotnummer ils bij het jeugdconcert l'Apprenti Sorcier. 225. Ondertussen hadden Robs makkers zijn sporen gevolgd. Door de vochtige bodem konden ze gemakkelijk zien, hoe Rob gegaan was, en spoedig stonden ze eveneens voor de tempel. Maar de treden voor de ingang waren nu bezet door een bende inboorlingen, die hun bogen ge- reed hielden om te schleten. Rob was door hen gevangen genomen. 226. Hij was zo onvoorzichtig geweest, de tem pel binnen te gaan, onbewust dat hij in gevaar verkeerde. Nog steeds 2ocht Rob naar de inlan- der, die hem verder meelokte. Suikerziekte is een kwaal, die zo veelvuldig voorkomt, dat men haar als een volksziekte kan beschouwen. Het aantal suikerpatiënten in Neder- land wordt op 40.000 50.000 ge- schat, d-w.z. 5 der bevolking. In ieder geval is de diabetes een be langrijk sociaal probleem, dat ter hand genomen dient te worden. In Amerika heeft men dit reeds in 1918 ingezien; in dat jaar nam Dr, Elliott P. Joslin, één der grootste diabetes- kenners ter wereld, het initiatief voor de oprichting van de eerste dia- beteskliniek. In Nederland was het Prof. Hijmans van den Bergh, die in 1934 de eerste polikliniek voor sui- kerzieken in het Stads- en Acade- misch Ziekenhuis te Utrecht stichtte. Ook de Overheid kwam tôt het in- zicht dat een practische en doelmati- ge voorlichting aan diabetici een be langrijk onderdeel der sociale ge- zondheidszorg is. Het door het minis- terie van sociale zaken in 1941 op- gerichte Voorlichtingsbureau van de Voedingsraad bleek hiervoor de aan- gewezen instantie te zijn. Amsterdam was de eerste plaats in ons land, waar in 1942 een diëetcursus werd gegeven. Andere plaatsen o.a. Haar- lem, Den Haag, Leiden, Zaandam en Dordrecht volgden. In de loop der jaren bleek het succès der cursussen zo groot te zijn, dat het Voorlich tingsbureau van de Voedingsraad in 1946 besloot over te gaan tôt de lan- delijke organisatie van deze diëet- cursussen. Dit geschiedt in samen werking met de in Augustus 1945 opgerichte Nederlandse Vereniging van Suikerzieken. Thans deelt het Voorlichtingsbu reau van de Voedingsraad ons mede dat Donderdagavond 10 November a.s. om 19 uur in hôtel Panman en Zaterdagmiddag 19 November 2.30 uur in hôtel Smid te Winschoten bij- eenkomsten worden gehouden voor suikerzieken van Zuid-Oost Gronin gen. O.m. zal daar gesproken worden over diabetes door plaatselijke artsen HANDELSBERICHTEN Mutaties in het register van de kamer van koophandel en fabrieken voor Groningen te Veendam: Nieuwe tnschrijvingen B. van Buizen, Sappemeer, Klei- nemeer 141, kruideniersbedr., kleinh. in borstelwerken en galanterieën. A. Krœze, Hoogezand, M. Venin- gastraat 77, kruideniersbedr. Wijzigingen Houthandel v.h. E. ten Hâve N.V. in liq., Hoogezand. Liquidatie geëm- digd. Ben. tôt bewaarder der boe- ken en bescheiden: H. H. Smith, Schuitendiep 27, Groningen. N.V. Veenkoloniale Bank voor Hypotheek en Scheepsverband, Sap pemeer. Vol. ingetr. van H. T. G. Steenstra. Bloemenmagazijn J. Wiltjer en Zoon, Sappemeer. Venno.firma ont- bonden. Zaak wordt voortgez. door G. Wiltjer onder de naam: Bloemen magazijn G. Wiltjer. Van Delden en Blonk, Westerbroek Groningerweg 10, timmer- en met- selwerk en scheepstimmerwerken. Venn.o.firma ontbonden. Zaak wordt voortgez. door J. van Delden onder de naam: van Delden's Bouwbedrijf Fa. Spakman en de Cock, Hooge zand, Verl. Zuiderstraat 27, scheeps- werf enz. Venn.o.firma ontbonden. Zaak wordt voortgez. door de C.V Spakman en de Cock. Beh. venn. W. Spakman en J. Spakman.1 venn. bij wijze van geldschieting; Ned. na- tionaliteit; ingebrachte gelden. f 45.000. W. Buist, Kielwindeweer, Dorpsstr- 145. Van het bedrijf is het kruide niersbedr. overgedr. aan: L. Buist. H G Knip, Hoogezand, Beuke- mastr. 22. Bedr. uitgebr. met klem- handel in groenten en fruit. B. Beerta, Hoogezand, Foxhamster- hoofdweg 37. Bedr. uitgebr. met mi- neraalwaterbedr. Uitgebreid met het tabaksbedrqf zijn: H. Snijders, Muntendam, Kerk- straat B 41. G Bieze, Muntendam. A. Burghard, Noordbroek, Dorps- straat A 96. J. Johannes, Muntendam. K. Bronsema, v.h. Wed. W. Bron- sema, Hoogezand. Gez. Drijfholt, Borgercompagnie àZ J. Hartman, Kielwindeweer, Dorps- straat 124. B. van Buizen, Sappemeer, Klei- nemeer 141. ADVERTENTIE I.M. Mijnhardt Hoofdpijnpoeders. Doos 45 et. "iinhardt Hoofdpijntabletten. Koker 75 a INGEZONDEN FEUILLETON door HENK VAN HEESWIJK 15) Dat heeft er niets mee te ma ken, snauwde Gérard, die bij zonder slecht gehumeurd was. Je laat je op aile mogelijke manieren door die kwast het hof maken en nog wel als ik er bij zit. Jullie spreken elkaar aan met jij en jou en noemen el kaar Wim en Jo, alsof jullie elkaar al jarçn kent. Zoiets hoort. niet, te- meer, omdat wij al zo half en half verloofd zijn met elkaar. Zo? verbaasd deed ze een paar passen terug in het trapportaal. D.aar wist ik anders niets van. Och, praat toch geen onzin. We lopen nu al verscheidene weken met elkaar. Me dunkt, dat ik dan toch wel enig recht op Je heb. En daar om behoren zulke dingen, als van- avond gebeurd zijn, niet. Toe, Joke, doe me een plezier en laten we ons gaan verloven. Wil je? Neen, daar heb ik nog geen zin in. En zeer zeker niet, als je zo ake- lig jaloers bent. Als ik me een beetje amuseer met je vriend, dan wil dat toch niet dadelijk zeggen, dat ik me door hem het hof laat maken, of dat ik met hem zit te flirten, Je moet niet zo bekrompen zijn, Nu wordt het mooi, Als ik be krompen was, zou ik nooit toestem- ming gegeven hebben om met hem naar Carré te gaan, maar juist om dat ik niet bekrompen ben, vond ik het goed. Het blijkt nu, dat het be- ter was geweest, als je niet met hem mee gegaan was. Je weat niet hoe je je cedragen moet. oud en wij s genoeg om op mezelf te passen. Als ik me amuseren wil met Wim, dan is dat mijn recht en ik doe het, als ik daar zin in heb. Wij zijn niet verloofd en nog minder ge- trouwd. Ik geloof niet, dat je enig recht op me kunt laten gelden. Ver- geet dat niet. En als je wat om me geeft, dan moet je die onzinnige ja- loezie van je afzetten, want daarmee bereik je bij mij toch niets. Ik ben een dwaas geweest, om jullie alleen te laten uitgaan, te- meer, omdat ik Wim ken. Hij stoort zich aan niets en niemand en als hij kans ziet om een anders meisje af te pakken, dan doet hij dat zonder de minste gewetenswroeging. Ik ken hem toch immers al jaren. En daar om wil ik niet meer, dat je hem ont- moet of ergens met hem mee gaat. Ik ontzeg je het recht mij iets te verbieden. Als jij zo bekrompen bent, dan is het maar het beste, dat we ieder onze eigen weg gaan, dan wordt het toch niets tussen ons. Ach Jo, je weet wel beter. Ik ben niet bekrompen en evenmin ja loers. Maar ik kan toch niet toestaan, dat Wim je het hof maakt «n met je flirt, Tenslotte wil ik met js trouwen en Maar ik niet. En ik ben blij, dat ik dat nog bijtijds inzie. Ik wil goe de vrienden met je blijven, evenals met je vriend Wim. Maaf je kunt geen enkel recht op me laten gelden. Denk daar aan. En nu ga ik naar bed. Welterusten. Meteen draaide ze zich om en liep naar bovBn. Even zag hij haar ne. Toen draaide hij zich woedend om en smeet de deur achter zich dicht- Bij het Leid- s»bos1e riep hij een taxi fan en li _t zich naàr huis rijden. Die avond ging hij niet naar bed. Uren achtereen zat hij op en dacht aan het meisje, verliezen. Maar hij was niet van plan om toe te geven. Twee dagen zagen ze elkaar niet. Zaterdags belde hij haar op. Gaan we ergens heen van- avond? vroeg hij. Ik vind het best, tenminste als je niet jaloers bent en geen scènes meer gaat maken, als Wim weer eens van de partij is. Ik wil niet, dat Wim nog weer van de partij is, antwoordde hij kor- zelig. Ik wil je alleen voor me heb ben. Ik wil, dat je je met me ver loofd. Zullen we vanavond ergens ringen gaan kopen? Neen, antwoordde ze beslist. Ik merk wel, dat je nog even jaloers bent als Woensdagavond. Daarom wil ik me niet verloven met je. Je kunt komen, want je bent welkom, dat weet je. Maar Wim is het ook, dat heb ik hem gezegd. En als je er iets op tegen hebt, doe me dan een plezier en kom niet meer, want aan jaloerse, bekrompen mannen heb ik een hekel. Woedend smeet hij de haak op de telefoon. Dan maar oorlog, maar delen fnet Wim deed hij niet. Of ailes of niets. Toen Wim later op de morgen zijn opwachting maakte op zijn kantoor, liet Gérard hem mededelen, dat hij verhinderd was hem te ontvangen. Vanuit een telefooncel belde hjj haar op. Gekibbeld? vroeg hij enkel. Och, een beetje, antwoordde ze geprikkeld. Hij wil, dat ik me met hem ga verloven en daarin heb ik geen zin. Bovendien blijkt hij Jaloers te zijn en ik heb een hekel aan ja- loerse mannen. Ben je niet vreselijk ontroost- baar? vroeg hij lachend. O neen, bovendien heb ik werk Mag ik je vanavond een uurtje komen bezoeken? Even aarzelde ze. Waarom ook niet? Iedereen is welkom, Gérard net zo goed als jij. Je kunt komen, maar niet voor half tien. Om negen uur sluit ik en dan moet ik nog af- rekenen, de kas opmaken en nog een heleboel andere dingen doen. Maar om half tien ben ik klaar. Precies om half tien belde hij aan Ze nodigde hem uit boven te komen Nadat ze zijn hoed en jas opgebor gen had, zei ze: Ga maar ergens zit ten. Inwendig was ze nieuwsgierig waar hij zou gaan zitten. Hij koos de divan uit, dicht bij de haard. Een aardig plaatsje, zei hij in een leuke kamer. Daarbij nog eer aardige gastvrouw. Wat kan een mens nog meer verlangen? Wat wil je drinken? Het hindert niet. Ik geloof, dat ik zelfs water uit jou handen als eer godendrank zou kunnen aanvaarden Een glaasje likeur zal toch we1 beter smaken, meende ze lachend. Spoedig zaten ze tegenover elkaar te praten. Jo had een laag stoeltje bij de haard geschoven en zat nu rAet de voeten naar het vuur ge- keerd, dromerig voor zich uit te sta- ren. Vertel me eens, waaraan je zit te denken, vroeg hij zacht. Ik vroeg me juist in gedachten af hoeveel vrouwen jij in je leven ai het hof hebt gemaakt en hoeveel hu- welijken door jou misschien reeds ongelukkig zijn geworden, OP die laatste vraag kan ik antwoorden-: Geen één, Het is niet mijn gewoonte om andere huwelij- ken ongelukkig te maken. En vrou wen het hof maken, ach, wat zit daarin voor verkeerds, als je jong bent. fitTmyJ* riA N EINDRESULTATEN VAN PROEFVELDEN MET FABRIEKSAARDAPPELRASSEN IN 1949 De landbouwvoorlichtingsdienst der W. A. Scholten's Aardappelmeelfa- brieken te Foxhol schrijft ons het volgende: De vergelijking van diverse rassen fabrieksaardappelen werd in 1949 voortgezet en nog uitgebreid. Op veenkoloniale- en zandgrond in de prov. Groningen en Drente werden in totaal en in enkelvoud aangelegd 18 proefvelden. Naast enkele van de meest op de voorgrond en in de rassenlijst voorkomende soor- ten, werden tevens een 8-tal nieuwe nog onder nummer voorko mende rassen opgenomen. Daarnaast werden op een aangrenzend gedeelte van een 10-tal dezer proefvelden op- brengstbepalingen verricht van Voran. Van deze Voran-practijk en van de zaailing Mulder S 22 werden de gegevens niet van 18, maar van resp. 13 en 10 gevallen verzameld. Een volledig uitgewerkt rapport zal t.z.t. verschijnen- De eindresultaten van deze proef velden volgen hieronder, uitgedrukt in van het ras Voran. De cijfers geven resp. aan: Knol- opbrengst zonder meer; Knolop- brengst, omgerekend op 400 gram o. w. gew. en Onder watergewicht. Voran 100.-, 100.-, 100.-; Record 95.5, 92.7, 97.-; Libertas, midden laat 83 8, 92.1, 109.8; Lokhorst 3901, mid den vroeg 92.9, 88.3, 95.-; Prummel 202 midden vroeg 96.4, 93.4, 97.-; Profijt, midden laat 103.7, 103.4, 99.6; Koopman, 38/42 midden vroeg 991, 92.-, 92.8; Mulder R 44, midden vroeg 95.7, 97.5, 102.3; Loman 391, midden laat 94.5, 92.-, 97i3; Sneeuw S 56, midden vroeg 112.9, 101.4, 89.8; He- renga 435 midden vroeg 87.3, 87.-, 99-5; Mulder S 22 laat 98.5, 100.5, 102.-; Voran-practijk 97.6, 97.1, 99.5. Uit deze gegevens blijkt, dat naast het standaardras Voran, onder de late rassen uit deze serie door hun hoge totaal zetmeel opbrengst o.a. opvallen, het nieuwe ras Profijt en de zaailing Mulder S 22. De Profijt rijpt wat vlugger af dan de Voran. De Mulder S 22 is een laatrij pende aardappel met een goed o. w. gew. Onder de vroegrijpc zaailingen ste- ken gunstig af de Sneeuw S 56 en de Mulder R 44. De Sneeuw S 56 le- vert een record knollenopbrengst. Jammer dat het o. w. gew. van dit ras hier gemiddeld 10 lager werd vastgesteid dan van Voran. De Mul der R 44 levert gemiddeld een even grote knolopbrengst dan de Record, het o. w. gew. van de Mulder R 44 is bij deze proeven 20 gram hoger Op 10 van de proefvelden blijkt, dat de Voran-practijk niet veel onder doet voor de Voran op het proefveld, wat een gunstig teken is. Met het oog op het trekken van conclusies, is voortzetting van de proeven met vergelijking van de nieuwe rassen naast de bestaande wenselijk: dit kan geschieden door proefveld-laboratoriaonderzoek en door vaststelling der resultaten bll

Het Nieuwsblad nl | 1949 | | pagina 3