[en historische week ligt achter ens M|laatsheid, een verschrikkelijke ziekte Er moet systeem komen in de Ï.B.C. bestrijding Wereldnîeuws in Vogelvlucht EN HET NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VAN 1888 Vlerde Jaargcmg Wownsdag 9 Nmrwnbw 1949 Na 89 ABONNEMENTSPRIJS i f 1,80 p, kwartaal. Franco p. post f 1,78 (blj voorultbetaling) PRIJS DER ADVERTENTIES I 12 cent per mm, Zogen. Kleintjes als te koop, te huur, gevraagd enz, mini mum 78 cent (bij voorultbetaling) VOOR DE GEMEENTEN HOOGEZAND - SAPPEMEER - SLOCHTEREN vWAARIN OPGENOMEN OOST GOORECHT VAN 1871 NOORD- EN ZUIDBROEK MUNTENDAM VER8CHIJNT WOENSDAGS EN ZATERDAGS Ultgeefater: Seggers' en Kremers Ultgeverszaak „Het Nieuwsblad" C.V, Kantoor Hoofdstraat 0, Hoogezand Telefoon 2117 (b.g.g. 2381 on 2301) Postrekening No, 435883 VEENDAM EN OMGEVING Binnenlands Overzicht Eerst later kan men oordelen De week die achter ona ligt, is een week geweest waui'in historié is ge- maakt, Woensdag 2 November 1949 ls door de overeenkomst met Indo- nesia een streep gezet onder een eauwenlang NederiandB beleid In het Aziatische eiiandenrijk, Eens voer Houtman naar lndië; eens ver- woestte Koen Jakatra en stichtte Batavia, Dat is allemaal historié. De werkelljkheid is, dat er nu twee on- alhankeiijke ianden zijn: het Ko- ninkrijk der Neaerianaen er> de Re- pubiiek Indonésie Serikat (R.I.S.) op basis van vrljwilligheid samen ge- nonden door oen overkoepelend or- gaan, de Unie, aan welks hoofd H,M, de Koningin staat. Wy zuiien thans niet verder over dit onderwerp sehrljven; in ons vo- rig blad hebben wij er een artikei aan gewljd, Hee de Unie in de prae- tijk zai werken, welke de gevoigen voor ons iand seullen lijn van het feit dat Nederland geen kolonlâle mogendheid meer la, over dat alieg zuiten wij eerit later kunnen praten, Na verloop van enige tijd zai men eergt kunnen zeggen ef de 'praktijk gai zijn, geais men deze in theorte heeft vastgesteld, De regering antwoordt De regering heeit de Tweede Ka- mer geantwoord op het voorlopig verslag over de bagroting van lUou In haar antwoord zegt de regering o,a, het volgende: Het. kabinet ls niet homogeen in die zin, dat de ministers in hoofd- trekken gehjk zouden denken over de grote vraagstukken van staatkun- dige, geestelijke, eeonomische en so ciale aard, Dat dit niet het geval is ia bekend. Men kan ook met ver- waehten, dat bij hun beleid en bij de motiveving aaarvan de ministers het accent altijd gelijk zouden ieg gen Men zou moelijk ministers van keràkter en overtuiging kunnen Vin- den, indien men eiste, dat elk van hun uitingen door aile andere leden van het kabinet zou kunnen worden onderschreven, Wat wel verlangu mag worden is, dat men ondanks meningsverschillen komt tôt een ge meenachappelijk en samenhangenù beleid, waaraan alleu hun rfiedewer- king verlenen, waarbij men voor de moeilijkheden niet terug schrikt, dat in de volksvertegenwoordiging voldoende steun vindt, en dat vruchtbaar is voor ons volk, Het ka binet meent, dat dit tôt nog toe mo- gelijk is gebleken, en vertrouwt, dat dit ook verder het geval zal zijn. Opgemerkt wordt, dat de ministers van strijd, die in het kabinet over bepaalde vraagstukken zou zijn ge- voerd, soms voor het eerst iets ver- namen uit de pers. Dat in de benoe- mingen van staatssecretarissen, die tôt nog toe hebben plaats gehad, een bolitieke disqualificatie van enige partij zou liggen, moet de regering met nadruk ontkennen. De verhou- dingen in het kabinet zijn door die benoemingen ook niet verschoven. Over de middenstand wordt in het antwoord van de regering gezegd, dat het in het voornemen ligt by- zondere credijetfaciliteiten in het le- ven te roepen om tegemoet te komen aan de vaak moeilijke liquiditeitspo- sitie van de middenstand. Met deze soort van .credietverlening is voor de oorlog gunstige ervaring opge- daan De regering is zich bewust van de druk van de belastingen op het gebied van de middenstand. Het on- langs bekend gemaakte voornemen van de regering om tôt trapsgewijze afschaffing van de ondernemingsbe- lasting te geraken is met in de laat- ste plaats ingegeven door de over- weging, dat deze belasting in het bijzonder op de kleine bedruven een zware druk legt. Gevoigen der devaluatle In een nota aan de Tweede Kamer zegt de minister van f inanciën dat de voorsteilen tôt huurverhoging en vermindering der loon- en mkoni- stenbeiasting van de zijde der rege ring werden gehandhaaid. Het is tenter de bedoenng te bevorderen dat de verhoging van de personeie beiasting vooriopif wordt uitgesteia en wel tôt 1 Juni 1900, en aat de verhogmg van de omzetbeiasting voor de minder welgestelden aan- merkeiijk mmder drukkend wordt gemaakt. Ten aanzien van de subsi des heeft de regering zich bereid verklaard af te zien van de voorge- nomen vermindering en in plaats daarvan ais vooriopige maatregei een zodanige verhoging toe te pas- sen, dat voor een aantai essentiels artikeien de prijzen ongewyzigd jkunnen bltjven, HicrblJ ls gedactit ACTIE TEGEN DE HUURVERHOGING In Den Haag werken op het ogen- blik eii actiecomité's tegen de huur verhoging, overkoepeid door een stadscomité, Het bestuur hiervan heeit thans besioten, aan de actie een landeiijk karakter te geven, Het vooriopige landelijke sécrétai îaai van de actie tegen de huurverhoging is gevestigd Breezandtstraat 0', Scheveningen, Naar het bestuur ons mededeelt, ligt het in de bedoeling half December in Den Haag een protestvergadering te beleggen, Voor Januarl zal een petitie tegen de hv'rvsrboijira aan de regering wor den aangeboden, aan de prijzen van brood, melk, margarine en kolen en ook veevoe- der, Onderwija In zijn memorie van antwoord op het voorlopig verslag van de Tweede Kamer inzake het wetsontwerp tôt wijziging van de Lager-onderwijs- wet 1920 zegt de minister, dat feue- Hjk niet meer van een tekort aan onderwijskrachten bij het lager on- derwijs kan worden gesproken, Het aantai onder wij zera is wel aan de krappe kant, en het is zaak er zui- nig mee te zijn, mede in verband met het feit, dat het geboorte acres zich in de komende jaren blj het l.o. zal laten gevoelen. Het uitgieht met betrekking tôt de bouw en herbouw van seholen noemt de minister met slecht, doch het blijft geboden met voorzichtig- heid tewerk te gaan.. Voor aansluiting van de lagere sehool, naar de ambaehtsseheel acht de minister een voorbereidende kias se gewenst. Om misverstanden uit de weg te ruimen, dient nog het volgende te worden vermeld: Ten aanzien van het verlaten van de sahool terstund bij het bereiken van de 14-jarig© leei'tijd, bestaat ai- ierwegen misverstand, De leerpiloht- wet eist van 1 Januari 10SO af een achtjarige leerplioht. Wie dus, om een voorbeeld te geven, bij het be- gin .van een op 1 Soptember 1049 aanvangende cursus op sehool komt, zal eerst op 1 September 1057 vrij van leerplicbt zijn, ook al bereiiu hlj enige maanden te voren de 14- jarige leei'tijd. Het Parlement In de vergadering van Donderdag is het wetgontwerp Inzake de mate- riëie ooriogssehaden zonder hooide- iijke stemming aangenomen. Bij ae Tweede Kamer is ingediena de gewijzigde interimregeiing voflr Suriname, nadat op 12 September de regering het op 22 Juii jl, door de kamer aangenomen wetsontwerp dienaangaande had ingetrokken, Het nleuwe voorstel verschilt in tweu onderdeler. van het vorige. TAPIJTENFABRIKANT WERD R1JK De „Gazet van Antwerpen" weet te melden dat de tapijtenfabrikant H. D,, aidaar, tienauizenden Bei- gische tapijten met pantserauto's naar Nederland heeft weten te smokkelen- De waarde van al deze tapijten was f 50 per stuk, doch ze werden in Nederland verkocht tegen prijzen variërende tussen f 100 en f 150. Zo heeft de fabrikant millioenen ver- diend. Hij heeit zich steeds achter de schermen weten te houden. Vandaar, dat hij deze handel zo lang heeit kunnen volhouden. HET HIER IS WEER BEST Zondagavond werden te Sittard 2 per- sonen van 61 en 51 jaar gearresteerd wegens openbare dronkenschap en ter ontnuchtering ingesioten. Maan- dagmorgen om 8 uur werden deze gezworen kameraden, ontnuchterq en wel op vrije voeten gesteld. Om half elf 's morgens, dus nog geen drie uur later werct het edeie twee- tal weer ingesioten wegens openba re dronkenschap. ZAAK VAN DE IN BELGIë GEDRUKTE VALSE GULDENS BREIDT ZICH UIT ALS OLIEVLEK De zaak van de valse guldens breidt zich als een olievlek uit. Op he,t ogenblik bevinden zich niet min der dan 23 personen achter slot en grendel. Na de ontdekking van de druk- kert) te Luik, waar de valse coupu res van honderd gulden werden ver- vaardigd, kregen de Nederlandse en Belgische recherche, die in deze zaak ten nauwste aamenwerken, de in- druk, dat nog een andere bende zich bezlg hield met het op grote achaal drukken van val» Nederlands bank- papier. Dit vermoeden werd bewaar- heid toen de Nederlandse politie valse briefjes van honderd ontdekte van een geheel andere serie, Hoewel men nog niet weet, of deze tweede zaak een even grote omvang zal aannemen als de eerste, blljkt reeds vast te staan, dat de leidende figu- ren niet dezelfde zijn, Verscheidene personen uit de eerste groep schij- nen evenwel in contact te hebben gestaan met de tweede bende valse munters, DE M AN DIE WE1TELÏJK BRADANT VOOR EEN CATASTROPHE SPAARDE Na 40 jaar dienst werd aan de heer A, veermeulen, sluismeester te Dinteloord de eremedallle verbonden aan de Ords van Oranje Nassau v@rl.eend, In bezettingstljd kreeg de heer Voormeulen van de Duitsers op- draeht de sluizen te openen, Had hlj dit gedaen, dan zou het brakke wa- ter over West-Brabant zijn ge- stroomd, waardoor de grond zou zijn bedorven, De heer Voormeulen ne- geerde de Duitse opdracht en hield de sluisdeuren gesloten, ZIJ BOFTE De Amerikaanse radio had een prijsvraag uitgezonden, Er werden 6 gegevens verstrekt, en op grond daarvan moest men een film thuis kunnen brengen. Voor de prijswin- naars waren beschikbaar prijzen met een totale waarde van 27 700. De vrouw van een loodgieter uit Chicago werd de gelukkige, Onder de prijzen, die haar in de schoot vie- len bevonden zich een reig naar Ierland, een nleuwe auto, een ring ter waarde van 3000, een uitzet van 1500, een voorraad conserven en twee rasnchte lerse setters. EEN SPREKENDE GELIJKENIS en de onaangename gevoigen In een kamp zaten twee Duitse krijgsgevangenen, die op elkaar ge- leken als twee druppels water. Het waren Hans Lipinsky, die onge- trouwd was en Hans Stuetzer, wiens vrouw in Duitsland woonde. Lipins ky, die het eerste vrij was, ging naar Stuetzers vrouw, en leefde twee maanden met haar, terwijl de vrouw dacht met haar eigen echtgenoot te leven. Toen kwam Stuetzer zelf. Er volgde een aanklacht bij de politie. Een Berlijnse rechtbank veroor- deelde Lipinsky tôt 6 maanden ge- vangenisstraf. ONEERLIJKE SCHEPELINGEN Twee opvarenden van het s.s. „Maasland" verdonkeremaanden bij iedere haven een klein gedeelte van de lading, en van de opbrengst gin- gen zij passagieren. Zij werden echter door een boots- man op heterdaad betrapt. Toen het schip dezer dagen Hoek van Hollanu binnenliep werden de beide daders door de politie van boord gehaald. Zij bekenden 25.000 sigaretten, 12 flessen cognac en 2 baaltjes textiel te hebben gestolen en verkocht. GESLAAGDE NOODLAND1NG Wegens benzinegebrek moest een Deens vliegtuig, dat van Kopenha- gen, via Schiphol naar Engeland vloog, in de IJ-Polder een noodlan- ding maken. Het vliegtuig is eigen- dom van een Deens zakenman, en is van het merk Miles Hawk. OnmiddellJjk toen het gebeurde bekend was werd vanaf Çchiphol benzine gebracht, waarna men er in slaagde de machine te starten van af het weiland waarop het was neer- gestreken. Men vloog naar Schiphol, waar de reis voor een dag werd on- derbroken, Het vliegtuig werd bestuurd door een Engelse piloot, De eigenaar reis- de als passagier mede, ABE IS KAMPIOEN! Wanneer we naar het oogge- tuigevorslag ,van een interland- wedstrhd luisteren, dan zijn we meestal zozeer gevangen in de ban van sport en spanning, dat we na afloop alleen nog maar weten hoe de uitslag is. lao lezer heeft het anders ge- daan. Hij heeft pstleed en papier voor zieh genomen en heeft aan- geteitend hoeveel maal tijdins de wedstrijd de naam van elk der Nederlandse voetballerg is ge- noemd, blj de Zondag gespee Ide wedi'trljd tegen België, Hier velgt het resultaat van zijn telsom, Aehter ieder getal is vermeld hoeveel maal de naam voor en hoeveel maal na de rust door Lee Pagano is gezegd: Abe Lenstra 143 (08 77) Roozenburg 122 (48 74) SehPap 114 (51 63) Tlmmermans 109 (50 59) Van Sohyndel 102 (44 68) Clavan 99 (00 38) Terlouw 91 (46 45) De Vroet 83 (37 46) Evë?se 76 (34 42) ichijvenaar 69 (33 36) Kraak 50 (28 22) Men ziet het: Abe staat aan de kop Rusland In Rusland heeft men de 32e ver- jaardag van de Octoberrevolutie ge- vierd. Georgi Malenkof, vice-pre mier, die op Stalin na de machtigste mon in de Sovjet Unie wordt ge- noemd, heeft een rede gehouden, waarin hij de klemtoon legde op de vredeswil van de Sovjet Unie, doch hij verklaarde, dat die vrede slechts bereikt kon worden door oplossing van het Duitse probleem. De verdere inhoud van Malenkof's rede was critiek op de Westelijke mogendheden, en de mededeling, dat de Sovjet Unie nooit geheim ge houden heeft, dat zij het geheim van de atoomenergie kent. Nadere bijzonderheden over de atoomexplosie in Rusland worden thans gepubliceerd, Volgens de be- richten, welke niet geheel betrouw- baar zijn, zou atoomenergie worden gebruikt om een weg te banen door Oeral en Kaukasus en de laagte tus- sen Aral Meer en de Kaspisehe Zee te irrigeren, waardoor 30 mlllloen ha land In eultuur gebracht zou kun nen worden, en 82 milliard KWU electrleiteit geprodueeerd zou kun nen worden, De leptn van twee rl- vieren zouden verlegd moeten wor den, Volgens deze berlehten zou een brok land ze areot als Frankrijk in eultuur gebracht worden, West luropese Unie Maandag en Dinsdag zijn de mi nisters van buitenlandse zaken van Engeland, Frankrijk, België, Neder land en Luxemburg te Parijs bijeen geweest, Het belangrijkste punt van bespreking werd gevormd door de behandellng van het vraagst.uk in welke mate de bestaande defensle- organisatie van de Westeuropese Unie de invloed zal ondervinden van de verming van een defensie eom- mlssle van het Noord Atlantiseh Paet Turkije klaagt TurkUi klaagt over zijn buurlaod, lulgarije, De premier van Turkije heeft gewezen op een reeks gransin cidenten, Zondag zou zich een nieuw incident hebben voorgedaan, Zoals gemeld in ons blad van Za-| Javanen en ook Chinezen. De zen- terdag zouden wij iets uitvoeriger te- ding was ondanks de moeilljkhe- rugkomen op de lezing welke de heer Sijthof heeft gehouden in het VONK- gebouw te Hoogezand over Suriname en de leprozenkolonie „Bethesda" in dat land. Suriname, zo vertelde spreker, is eens een rijk land geweest. Maar in de loop der eeuwen heeft men er ge haald wat er maar enigszins te halen viel. En verder heeft men zich niet om het land bekommerd. Vandaar dat het arm geworden is. Het wordt doorsneden door 7 brede rivieren, die het om zo te zeggen in reepjes delen. De hoofdstad in Paramaribo, een aardig, levendig stadje, waar men, gelijk bijna overal in Suriname met Nederlands goed terecht kan. De oudste bewoners van het ge bied zijn de Indianen, maar hun aan tai is van vele millioenen ingekrom- pen tôt 2 2% duizend. De Indianen bleken ongeschikte arbeidskrachten, en in verband daarmede werden Afrikaanse negerslaven geïmpor- teerd, Dat duurde tôt 1863, toen werd in Suriname, als laatste van de Zuid" Amerikaanse landen de slavernij af- geschaft. In de volgende jaren kwa- men Brits-Indiërs naar Suriname, VEETEELT Terwijl de Denen ailes op haren en snaren zetten om de runder-t.b.e. geheel uit te roeien, blijft het in ons land nog „modderen". De Denen zijn al zo ver, dat alleen in Jutiand nog een paar procent reageerders voor- komen en deze wil men nu vôôr 1 Januari a.s, opruimen. Daarna zullen dus aile Deense zuivelproducten ver kocht kunnen worden met de garan tie, dat zij bereid zijn uit t.b.c.-vrfje melk. Voor al bij de export zal hun dat een grote voorsprong geven. In het by zonder zal dit terugsiaan op Nederland, omdat Denemarken onze grootste Europese concurrent is. Op dit, terrein sukkeien wy op be- ,denkeiyke wyze achteraan. In ons land is de verplichting om aan de bestryding deei te nemen slechts in- gevoerd voor 10 van de 11 provincies (Noord-Brabant mankeert nog) en bovendien houdt die verplichting weinig meer in, dan dat men zyn dieren moet laten tuberculineren. In de praktyk komt dat neer op een re- gistratie van de besmette dieren, maar nog niet op een daadwerkeiyke bestryding. Men is immers niet ver- plicht zijn reageerders binnen een zekere tyd op te ruimen. Evenmin wordt gezorgd, dat besmette koeien, die verkocht worden niet de kans krygen de besmetting op andere die ren over te dragen, Hierdoor worden de reageerders kris kras door het land gestuurd, wat een zeer groot gevaar is. De laatste jaren ls een opvallende en totaal onverwachte styging van het aantai reageerders geconstateerd, waardoor een soort moedeloosheiu over vele veehouders gekomen i». Ondanks allfl bestryding is het erger inplaats van minder geworden, zeg gen zy, en wat zullen wy ons dan aruk maken! Hierby moet men be- denken, dat reageerders niet noodza- kelykerwys een direct gevaar zyn. Zo lang het geen open lyders zyn is de kans gering, dat zy hun omgeving besmetten, maarniemand kan voorspellen wanneer een reageerder èen open lyder wordt. Men mag zien dus niet in slaap sussen met de ge- dachte, dat die reageerders geen kwaad kunnen, integendeei zy zyn een bedreiging voor de gezondheid van aile mensen en dieren (voor zover deze vatbaar zyn voor run- der-t.b.c.) in hun omgeving. Nu zyn en worden er de laatste tyd pogingen in het werk gesteld om bepaalde ge- bieden t.b.c.-vry te maken. Ais eer ste kwam de Frico over de streek, die op 15 Mei Jl, kon verkiaren, dat ai haar 49 fabrieken t.b.c.-vry waren. Deze fabrieken vormen echter geen aaneengesloten gebied en dat was mede de reden, waarom Frieslana niet in aanmerking kon komen voor ievering van melk naar het Ameri kaanse bezettingsleger. Ook voldeed daaraan de Friese méthode van tu berculineren door de oog-indruppe- ling niet; inmiddels kan gemeld wor den, dat Friesland dit najaar terwii- le van de uniformiteit van de bestry ding de oog-indruppel-methode ai- schaft en overgaat op de hals-inspui- ting, Voor die Amerikaanse order, die nog steeds in de lucht hangt, werû aanvankeiyk uitgekozen het aaneen gesloten gebied van 10 D.O.M,O.-fa brieken in Drenthe, die met rege- ringshulp in staat werden gesteld op korte termyn hun reageerders af te voeren. Later kwamen er moeilijk heden en schakelde men de aandacht over op Voorne-Putten, waar de op- ruiming der reageerders Inmiddels weer is vertraagd. Het D.O.M O.-ge bied is daarentegen thans geheel t.b.c.-vry. Doordat er aldus in ver- schillende provinciën meer of min der krachtig aan de opruiming van reageerders wordt gewerkt komt er een stroom van dergelijk besmet vee op de veemarkten, zonder dat er een opvang-organisatie klaarstaat, die er voor zorgt, dat deze dieren onscha- delyk worden gemaakt. Op die ma nier worden de reageerders alleen maar verplaatst en staat tegenover een sanering van het ene gebied een toenemende besmetting van het an dere. Dit mag niet langer voortduren. Daarom moet aan de georganiseer- de bestryding van de t.b.c. de ver plichting worden verbonden om rea geerders niet alleen te verkopen, doch uitsluitend te verkopen voor de slacht of aan afmelkbedryven. Deze laatsten zullen de dieren uitsluitend voor de slacht mogen verkopen. Geïsoleerde opfok van het jongvee dient daaraan te worden verbonden. Volgens een zeer deskundige schat- ting kan het by toepassing van het Deense systeem in enigszins gewij zigde vorm gelukken om in vyf jaat tijd Nederland practisch tb.c.-vry te maken, Daartoe zullen ieder jaar on- geveer 100.000 reageerders moeten worden opgeruimd, De middelei daartoe wil men gedeeltehjk vinden door een heffing op de melk en ge- deelteiyk uit 's Ryks kas, Waar- schyniyk zal in totaal ongeveer 20 millioen gulden per jaar nodig zjjn Een dergeiyk plan dient zo spoed y mogeiyk in werking te treden, want we hebben nu reeds een achterstand van 5 jaar op Denemarken en iedere imaand, dat wy langer aarzelen maakt die achterstand groter, Daar om handele men thans snel en doel- treffend, den die haar in de weg gelegd wer den haar werk hier begonnen in 1735. Misschien is het nog aardig te vermelden, dat er een Surinaams Volkslied bestaat, dat is samenge- steld door Ds. Hoekstra, vroeger Ned. Herv. predikant te Hoogezand. Suriname is een Tropisch land. En zoals in aile tropische landen wordt de bevolking geteisterd door ver- schillende tropische ziekten. Voor de meeste van deze ziekten heeft de mo derne wetenschap geneesmiddelen. Maar een is er, die men niet geheel onder de knie heeft, althans omstan- digheden maken, dat- deze ziekte niet zo krachtig bestreden kan worden als wenselyk is: melaatsheid. Deze ziek te is zo gevreesd, dat de inheemse bevolking zelfs de naam niet durft noemen, zy spreekt over „de ziekte". Melaatsheid heeft verwydering uit de gemeenschap tengevolge, Geen melaatse kan blijven samenwonen met zyn gezin, zijn ouders of waar ook, in verband met het besmettipgs- gevaar. Aangetast worden door me laatsheid betekende tôt voor kort opgesloten worden achter prikkel- draad, tezamen met andere melaat- sen, van klein tôt groot, van jonge kinderen tôt bçjaarde lieden. En dan daar waehten op de dood, die snel kan komen, maar ook lang op zich kan laten waehten, terwyi de schrik- kelijke misvormingen van het ll- chaam steeds ernstiger worden. Tegenwoordig worden de melaat- Gen zo goed mogeiyk verzorgd. In Suriname zyn drie kolonies: de Chr. kolonie „Bethesda", een R.K. Kolo- nie en een gouvernements-kolonie, waar men deze ongelukkigen in hun laatste levensjaren zo goed mogeiyk verzorgd. Er is tegenwoordig een genees- middel, dat met succès tegen me laatsheid wordt toegepast; dat mid- del is „promine". Promine is echter duur. Een promine-kuur kost onge veer f 500 per patiënt per jaar, en de kuur duurt vele jaren. Speciaal sprekende over de kolonie ,,Bethesda" zei de heer Sythof, dai de gouvqrnementssubsidie onvol- doende is om de patiënten promine te kunnen verstrekken. Beroepen op de vrygevigheid van het Nederland se volk brengen wel geld op, maar niet voldoende om promine op grote schaal te kunnen" toepassen. Daar komt nog by drt de Surinaamse va- luta twee maal zo hoog staat als de Nederlandse. Iedere Nederlandse gulden is dus in Suriname slechts f 0.50 waard. Toepassing van het middel op en- kele patiënten brengt ontevreden- heid onder de anderen, die zich af- vragen: wanneer kom ik aan de beurt, en prikkelbaar worden, Indien er een middel is, dan mag de prys daarvan geen bezwaar vor men, om deze verschrikkelijke ziekte met kracht te bestryden, Wat Bet- hesda betreft hoopt de heer Sythof, dat de subsidie zal worden verhoogd, zodat intensievere bestryding moge- lijk zal worden. Daarnaast biyven echter particulière gaven noodzake- iuii, Uitbrelding Bénélux Volgens berlehten welke de afge- lopen week werden verspreid, zou den eeonomische onderhandeiingen tussen de Beneluxlanden, Frankryk en Italië in het verschiet liggen. NU HET VLEES VAN DE BON IS Nagenoeg vrije handel in vee en vlees Het einde van de rantsoenering van vlees heeft tôt belangryke wy- zigingen in het bestaande systeem van de afzet van slachtvee en de handel in vlees geleid. Het op grond van de vee- en vleesverordening 1042 bestaande slachtverbod is inge trokken, Dit betekent o.m., dat voortaan voor het verrichten van ijiuiislachtingen geen slachtmachti- gingen zyn vereist, De op grond van de vlesikeuringswet bestaande bepa- lingen ondergaan uiteraard geen wijziging, Overneminggmarkten voor ilachtvee en slachtsenapen worden niet meer gehouden, Ook de toewij- zing van ilaehtvee en vieil door de plaatielljke toewyzingieemmiisaris- sen aan de bi» en verwerkende bt> drijven il beëindigd, Slagers, vîtes- warenbedrijven en slaehtbedryven kunnen het benodigde slachtvee vrij inkopen, Het bestaande systeem van cen trale varkensslaehtlngen blijft ge* handhaafd tenelnde het megelijk te maken het varkensvlets te subsi- diëren, De subsidie wordt uitsluitend betaald op goedgekeurd varkens- vlees, dat onder contrôle van het bedrijfschap voor vee en vlees op deze centrale slachtplaatsen wordt geslacht, De hefflngen voor dit be drijfschap, welke by het slachten zijn'verschuldlgd, worden belangrijk verlaagd, doordat ze afschaffing van de rantsoenering de kesten van het overheids-apparaat aanmerkeiyk vermlndert, De verplichting tôt het inleveren van onderpoten van runderen leb- magen van nuchter® kelveren en klleren en organen. beitemd voor pharmaeeutisehe preparaten, blijft bestaan, De voorschrlften inzake de Il nie ver in er van andere beenderen dan runderonderpoten vervallen. Opheffing vleesloze dagen De staatscourant van 7 dezer be- vatte een beschikking van de mi nister van landbouw, vissery en voedselvoorziening, strekkende tôt intrekking van de beschikking hore- ca-bedryven 1949. De strekking van de nieuwe beschikking is opheffing van de zg. vleesloze dagen in de res taurants enz. en van de beperking der grootte van de vleesporties. SLAGERS MOGEN WEER RAUW VET UITSMELTEN Nu de vleesrantsoenering is opge- heven, mogen slagers en vleeswa- renfabrikanten het in hun bedrijf verkregen rauwe dierlyke vet uit- smelten en het gesmolten vet onver- pakt in voorraad hebben mits de hoeveelheid niet groter is dan 50 kg. Voor gesmolten dierlyk vet in ver- pakkingen van 4 of Va kg geldt deze voorraadslimiet niet. Voor het in eigen bedryf uitge- smolten dierlyk vet zal geen prysbe- paling gelden en dit vet behoeft niet gebanderolleerd te worden. De maximumverkoopprijzen voor ver- pakt gesmolten dierlijk vet verval len. Tevens vervalt het banderolle- ren van bak- en braadvet en ge smolten dierlyk vet in verpakkingen van 4 en Va kg. Wel blyft de maxi- mumverkoopprys voor bak- en braadvet van kracht, doch deze be hoeft niet meer op de kleinverpak- king te worden vermeld. KOFFIEDISTRIBUTIE In verband met desbetreffende vragen wyzen wy er nog even op dat bon 386 van bonkaart 909 tôt 19 Nov geldig is voor het.kopen van 125 gram koffie. IN IJMUIDEN ONTPLOFTE EEN GRANAAT Een dode en een zwaar gewonde By het uitbaggeren van een vyver werd te IJmuiden een granaat op- gehaald. De werklieden bemerkten het echter niet en werkten rustig voort. Later kwam een auto de bag- ger halen. De granaat werd hier ook 'op gegooid. Eén van de arbeiders tikte er vervolgens op met zyn schop De granaat ontplofte toen. De werk- man, die er op getikt had werd op slag gedood. Een ander, die iets ver- derop stond werd zwaar gewond en is in zorgwekkende toestand opgeno- men in het ziekenhuis. MILTVUUR Bij een koe, die naar het slacht- huis te Klundert (N--Br.) was ge bracht, werd miltvuur geconstateerd. Onmiddeliyk werden aile aanwezige voorraden en al het aanwezige vee lerwyderd; het vlees van al deze dieren, en ai het vlees, dat in het ge- bouw aanwezig was, weru voor de consumptie afgekeurd, Tevens wer den direct maatregelen geu-offen om de zeer besmetteiyke ziekte te loca- liseren. By runderen komt miltvuur niex dikwyis ifoor, maar de ziektekiemei, zijn zeer hardnekkig. Zou men bv. een aan miltvuur gestorven koe be- graven en na 50 jaar het land om- ploegen, dan zou men nqg niet ae zekerheid hebben, dat de bodem vry was van ziektekiemen, HET NIEUWSBLAD

Het Nieuwsblad nl | 1949 | | pagina 1