PLAATSEUJK NIEUWS PUROL in huis! Sportvelden worden als D.U.W. objecten aangelegd NOORDBROEK Gemeenteraad Hoogezand-Sappemeer gehouden Vrijdagavond BIN'N MEER ZUKS nederLandse brandweer Graanmarkt Groningen j f St. Maarten was een brave man Hij wou alla mensen Het beste wel wensen. Wie houdt daar niet van, Wie houdt daar niet van? Over twee dagen is het 't feest van de lichtjes, Sint Maarten. Gelijk aile jaren zullen weer honderden en honderden kinderen, voorzien van lantaarntjes, in het vroege duister van de herfstavond door onze dor- pen lopen, van huis tôt huis, en aan iedere huisdeur zullen zij hun lied je zingen, het liedje van St. Maarten. En wanneer die deur niet snel ge- op°nd wordt, -en gaven met kwistige hand worden uitgedeeld, dan wordt het liedje aan de achterdeur her- haald. Zo is het al jaren lang geweest en zo zaî het ook nog wel jaren en jaren blijven. Intussen is het tijd voor de lichtjes te gaan zorgen. De eenvoudigste weg is al heel gemakkelijk. Men stapt naar een winkel en koopt zich een of andere lampion.' Veel mooier als de kinderen zelf hun lichtje maken. Vele dagen vooruit kunnen zij zich reeds ermede amuseren. En Pa amu- seert zich dan natuurlijk ook, want zijn taak is het een wakend oog te houden opdat de lampion van zoon- lief of dochterlief honderd procent wordt! HOOGEZAND—SAPPEMEER Overtreding van het prijsaan duidingsbesluit heeft al heel wat be- keuringen tengevolge gehad. Ook de afgelopen week zijn weer een aan- tal processen-verbaal opgemaakt we- gens overtreding van dit besluit. Teneinde te komen tôt grotere onderlinge vriendschap en waarde- ring van de leden van de verschil- lende plaatselijke koren, heeft zich onlangs een commissie gevormd, waarin bestuursleden van 7 koren zitting namen. Door deze commissie is Zaterdagavond in het hôtel ,,Struvé" een contactavond georga- niséerd, waaraan door 7 koren is deelgenomen. Het ligt in de bedoe- ling de prestaties op te voeren, en de waardering voor deze prestaties zodanig te versterken, dat het in de toekomst onnodig zal worden de uit- voering van een koor met toneei- spel aan te vullen. Het is te wensen, dat dit lofwaardig streven zal slagen. Ieder koor zong Zaterdagavond 2 nummers, en wel als volgt: „De Volksstem": 1. Aan de Strijders; 2 Ave Maria; Ned. Herv. Kerkkoor Hoogezand: 1. Jesirdulcis memoria. 2. O, Nacht; O.B.K. I: 1. Mutter Ze- gen; 2. De Heilige Stad"; Zang er Vriendschap: 1. Ave Maria; 2, Ave Verum; Ned. Herv. Kerkkoor, Sap pemeer- 1. Abschied von Wald; 2 Die Nachtieall; Halleluja: 1. Psalrr, 42: 2. Spreekwoorden Allerlei: OB K.: 1. Het liedje van, de Klompen maker; 2. Ave Maria. Ds Ingelanden van het Water schap „Noordzijde" hielden eer goedbezoehte vergadering o.l.v. de heer G. R. Heeres in het hôte! ..Struvé", Besproken werd het bag geren van enige gedeelten van het kanaal. Beslo,ten werd een gedeelte bij de Winkelhoeksterbrug zo spoe- dig mogelijk te laten baggeren en het komende jaar de rest van het Winkelhoeksterdiep tôt aan de grens van de gemeente Slochteren. Boven- dien werd bpsloten het Abrahams- diepje od de voorgeschreven diepte te brengen. De secretaris deelde mede, dat van het Provinciaal bestuur bericht was ingekomen, dat de zgn. vrije hoge gronden te Hoogezand belastbaar mogen worden gesteld. Het vrijdom is onmiddellijk ongeheven. Hierop is Koninklijke goedkeuring verkregen. HOOGEZAND Zaterdagavond heeft „Pro Ju- Ventute" een cabaretavond georga- niseerd in het hôtel Faber. De heer Pois, directeur van het Observatie- huiS te Groningen hield een korte toespraak, waarna een programma van 18 nummers werd afgewerkt. De plaatselijke muziekvereniging „Car- tona" llet enige nummers horen. De avond werd besloten met bal o.l.v. de heer Heuvtng. Ten bate van de Speeltuinver- eniging te Hoogezand is Zaterdag avond een toneelavond gehouden m het hôtel Rowaan. De voorzitter, de heer Pestman, zette doel en streven van de speeltuinvereniging uiteen, waarna „De Oud Groene Wezen" uit Groningen opvoerden „Met de Ke- gelclub op Stap". Op deze avond werd medegedeeld, dat de speeltuin een naam' gekregen heeft: „In Veill- ge Haven", welke naam bedacht is door Mevr. Knip uit de Van Royen- straat West, aan wie hiervoor een prijs is toegekend. Zaterdasmiddag heeft Prof. Haka- nini de kinderen van 616 jaar van leden van de speeltuin bezig gehou den in het café Berg (van Royen- straatl. Voor de kleine kinderen zal nog een feestmiddag worden voorbe- reid. Vermoedelijk tegen St. Nicolaas Op de onder voorzitterschap van de heer Drs. P. M. Bruins ge houden Jaarvergadering van de afd Hoogezand van de Bond v. Staats- pensionnering bleek, dat er over 1948 een batig saldo was van f 143.34 en dat het ledental thans bedraagt 2081. De heren H. Klok, J. Alssema en J. Tuin werden als bestuursleden herkozen. Tôt afgevaardigden voor de te Arnhem te houden algemene vergadering werden benoemd de heren Bruins en Groeneveld en tôt plaatsvervangers de heren Alssema en Broekema. Tôt leden van de kascommissie werden benoemd de heren K. Ame- rlka en Joh. Rugge. Aan het ein.de van de veraaderina wekte de voorzitter er toe op, dit .nede in verbanu met, au fende circulaires van Hoofd- en Fe deratiebesturen, om een krachtige actie te voeren voor premievrij staatspensioen, nu in 1950 de nood wet-Drees eindigt en een nieuwi wet, gebaseerd op premiebetaling, op stapel staat, HOOGEZAND/KIELWINDEWEER Op de Kielsterachterweg werd gevonden een hl rogge. Inlichtingen zijn te verkrijgen bij de agent de Vries, Zuidlaarderweg, Kielwinde- weer. KIELWINDEWEER In de vergadering van de Land- bouw Ver. „Kielwindeweer" gaf de inspecteur van het C.B., de heer W. J. Kok van Veendam een overzicht van de stand der kunstmeststoffen. Met de kalivoorziening zal het wel in orde komen, maar de stikstof- en fosforzuurvoorziening baren zorg, tengevolge van het te laat klaarko- men van de stikstoffabrieken van de Staatsmijnen en de Mekof en de stagnatie in de bereiding van Thn- masslakkenmeel. Nu is er echter een mengmest te krijgen, die 12 N, 10 P en 20 K bevat, en gezien de toestand op het terrein der enkelvoudige mest- stoffen, raadt hij aan de gemengde mest als aanvulling te kopen. Van dit laatste werd 54100 kg opgegeven en bovendien 42.000 kg superforfaat, 6000 kg kieseriet en 5000 kg silica- kalk. Van de secr. van de afd. Kielwin- jdeweer van de Bond v. Plattelands- vrouwen was bericht ontvangeil, dàt 52 leden de lezing van Drs. Brouwer hopen bij te wonen. KROPSWOLDE Maandagavond hadden de Plat- telandsvrouwen van Kropswolde een bijeenkomst in het café Kloosterhuis. Als spreekster was uitgenodigd mevr. TakensBakker van Veen dam, die een causerie hield over het onderwerp „Viltbewerking". Het ge- sproken woord werd met demonstra- ties toegelicht. WATERHUIZEN In het café Schutter werd een ouderavond gehouden. De heer Hs. Kerlien werd als lid van de ouder- commissie herkozen. Na afloop van het zakelijke ge deelte van de bijeenkomst werden films gedraaid van de diverse schoolfeesten, optochten en uitstap- jes, gehouden vanaf 1939. De films zijn vervaardigd en werden beschik- baar gesteld door Mevr. van Diepen NOORDDIJK Maandag is de 65-jarige W. H. Roorda uit Euvelgunne bij het over- steken van de Rijksweg met zijn rij- wiel onder een truck met trailer ge- raakt en op slag gedood. Het slachtoffer kwam uit de rich- ting Harkstede en passeerde de brug over het Damsterdiep. Van links kwam geen verkeer, doch ver moedelijk heeft hij niet voldoende op het van rechts komend verkeer gelet. Hij reed pardoes onder een truck met 10 tons trailer, geladen met suikerbieten. De chauffeur, de heer v. S. van Stedum remde, doch kon een ongeluk niet meer voorko- men. Het lijk werd per G.G.D. naar Groningen vervoerd. ENGELBERT In het café Tuinema hield de IJsclub „Eensgezindheid" haar jaar vergadering. Er bleek een klein ba tig saldo te zijn, Herbenoemd wer den de bestuursleden, de heren J. v. d. Molen en J. de Vries. De heer Hogenberg, alhier, ver- kocht een bouwterrein te Ooster- hoogebrug aan de heer A. Eggens, aldaar. HARKSTEDE-SCHARMER Ds. van Hoogstraten, alhier, is beroepen door de Ned. Herv. Gem. te Stadskanaal. KOLHAM Het echtpaar T. ZwaneveldH. ZwaneveldBegeman, alhier, zal heden zijn 60-jarig huweljjksfeest herdenken. FROOMBOSCH Zaterdagavond werd in het café Braam te Kolham, ter gelegen- heid van het 10-jarig bestaan van de voetbalvereniging „Froombosch" een feestavond gehouden. Na een openings woord door de heer C. Kuper, waarin hij een over zicht gaf van de prestaties van de voetbalclub in de afgelopen 10 jaar, werden door de toneelve|reniging „Con Spirito Animato" uit Munten- dam het toneelstuk „Haar SchuW Geboet" en twee kluchten opge- voerd. Een bloemstuk van de heer Braam werd aan het bestuur aan- geboden. De avond werd besloten met bal. SLOCHTEREN Vrijdag werd onder zeer grote belangstelling teraardebesteld het stoffelijk overschot van de bij het auto-ongeval te Oostwold om het le- ven gëkomen Harm Tuizinga, alhier. Van het Nieuwsblad v. h. Noorden, waar de heer Tuizinga als hulp-rota- tie-drukker werkzaam was, was na- mens de directie aanwezig de heer Hazewinkel en namens het personeel de chef-personeel. Aan het graf werd het woord gevoerd door een oom van de overledene, de heer Tuizinga van Nijmegen en Ds. Vermeer. De Ver. v. Oud-leerlingen der Lagere Landbouwschool vergaderde, o.l.v. de heer G. Kroon te Kolham, in café Smit. Uit het jaàrverslag van de secr., de heer Akkerman van Kol ham, bleek dat de ver. ruim 130 le den telt. Uit het finnacieel verslag van de heer Hartman te Harkstede kon worden vernomen dat er met een voordelig saldo was gewerkt. De heer J. Huttinga te Zuidlaren werd als bestuurslid gekozen. De heer v. Dijken van Harkstede bracht verslag uit van de gehouden excur- sie, naar Zuid-Limburg. De adviseur der vereniging, de heer H. Duursma, hield een causerie over „Hormonen". SCHILDWOLDE Maandag jl. is door de Ned. Heide Mij., onder DUW voorwaar- den, een aanvang gemaakt met ont- iginningswerkzaamheden op een ter- rein van de heer K. J. Holtkamp, landbouwer alhier, aphter het v.m. station Schildwolde. HELLtJM De afd. Siddeburen van de Alg. Ned. Bouwarbeidersbond vergaderde, onder leiding van de heer B. Wle- ringa, in café Hansen. In de plaats van de heer Hoogakker te Siddebu ren werd de heer H. W. Stuut te Siddeburen als secr. gekozen. De heer G. de Koe werd benoemd als bode voor het dorp Schildwolde. Verschillende leden gaven zich op voor de cursus: „Vakbeweging en Cooperatie". In café Hansen werd een goed bezochte vergadering gehouden van de Reisver. „De Zwaluw"", o.l.v. de heer S. Meijer. Besloten werd op Vrijdag en Zaterdag 30 Juni en 1 Juli a.s. een tweedaagae reis te or ganiserez SIDDEBUREN De netto opbrengst van de door de muziekver. „Concordia" georga- niseerde bazar bedraagt ruim f 20UU Bij de gehouden verloting viel de hoofdprijs op no. 102. In het gebouw voor Chr. Belan- gen werd het 20-jarig bestaan van de Ring Slochteren van het C.J.M.V. op feestelijke wijze herdacht. Na opening door de voorz. de heer Velthuijsen werd het woord gevoerd door de secr, van de Ring, de heer Oldenziel van Slochteren, de heer van Dingen als Prov. voorz en as heer Boiten van Veendam als alg. secr. van de Bond. De Reciteerclub voerde het toneelstuk „Huisvrede- breuk" op. Het huis met erf, groot 18.50 are, staande in deze gemeente, en toebehorende aan de erven P. Luttje, is onderhands aangekocht door de heer G. Werkman, alhier. ZUIDBROEK De heer K. Zeevat, alhier, ploegbaas bij de N.S., werd overge- plaatst naar Zwolle. De heer J. Keuning van Workum is tôt ploeg baas alhier benoemd. MUNTENDAM Door de telepaath en helder- ziende Rabindra werd een voorstel- ling gegeven in het café Bosscher- Hoewel de belangstelling niet groot was, slaagde de avond toch. ADVERTENTIE I.M. Bij brand- en snijwonden, Pijnlijke kloven, Ruwe handen en Schrale huid. VIJFJARIG MEISJE GEDOOD In Uithuizermeeden had een jon- getje van 12 jaar zijn 5-jarig zusje achter op zijn fiets genomen. Bij het passeren van een stilstaande auto, kwam de fiets daarmee in aan- raking. De jongen kon het stuur niet langer onder contrôle houden. De fiets sloeg om en beide kinderen vielen over de straat. Zij werden aangereden door een hen achterop- komende bus. De jongen werd zwaar gewond. Het meisje was op slag dood. Daar wij zoals gebruikelijk reeds <Je agenda van deze vergade ring hebben opgenomen, kunnen wij volstaan met verwij zingen daarnaar. Ingekomen stukken Het verzoek van het bestuur van de Esperantistenvereniging „La Paca Batalo" te HoogezandSappemeer, om een subsidie, werd in handen ge steld van B. en W. om advies. Het door de heer G. Boer gevraag- de ontslag als bestuurslid van de Stichting Woningbouw Sappemeer, werd verleend. De overige in ons blad van Za terdag genoemde ingekomen stuk ken werden door de raad voor ken- nisgeving aangenomen. Benoemlngen De heer S. Wielsma, Sappemeer, werd met algemene stemmen be noemd tôt chef van het bureau So ciale Zaken. Wethouder J. Dijk werd met 8 stemmen en 4 blanco benoemd tôt bestuurslid van de Stichting Woning bouw Sappemeer (vacature G. Boeri De stemming over de benoeming van leden van de commissie van toe- zicht op het Nijverheidsonderwijs, had het volgende resultaat: 1. K. Akkerman, Hoogezand (9 stemmen, H. Bodewes, Hoogezand 3 stemmen) 2. J. B. Brôerken, Hoogezand 12 stemmen, H. Bodewes Sr-, Hoogezand 0 stemmen: 3. P. Schâfer, Sappemeer 9 stem men; H. Hilberts, Hoogezand 3 st. 4. H. Borcherts, Sappemeer 12 stemmen; D. J. Molter, Hoogezand 0 stemmen; 5. J. Teule, Hoogezand 11 stemmen, G. J. Wichertjes, Sappemeer 1 stem; 6. H. Lentz, Hoogezand 9 stemmen, C. Veenma, Sappemeer 3 stemmen; 7. Ir. J. Prummel, Sappemeer 9 st., D. E. Gorter, Hoogezand 0 stemmen; 3 blanco; zodat benoemd werden de heren J. B. Brôerken, K. Akkerman, J. Teule en H. Lentz, allen Hoogezand; P. Schâfer, H, Borcherts en Ir. Prum mel, allen Sappemeer. Voorstellen van B. en W. De voorstellen van B. en W. zie ons blad van Zaterdag werden allen aangenomen. Over enkele pun- ten van de agenda ontspon zich een discussie. In verband met het voorstel om een weeg-lnstallatle aan te schaffen voor levend vee, en in verband daar- mede een verbouwing aan te bren gen aan het openbaar Slachthuls, deelde de heer TOPPER (WD) me de, dat hemgeruchten bereikt had den omtrent plannen over een gru tere uitbreiding. De BURGEMEESTER bevestigde, dat deze plannen bestaan. Zij worden in de betrokken commissie behan- deld. Met betrekking tôt het verpachten van twee peroelen land aan de Kiel sterachterweg kwam uit een discus sie met de heer TOPPER vast te staan, dat het gebruikelijk is dat de pachtsom door de Pachtkamer wordt vastgesteld, en dat de eerste rechten heeft degeen, die het land in gebruik had, vervolgens komen de buren aan de beurt, enz. Bovendien wees hij er op, dat de bedoelde percelen uit slechte grond bestaan, en moeiljjk in cultuur te brengen zijn. Van de zij de van het gemeentebe- stuur werd de aandacht er op geves- tigd dat de secretaris van de grond- kamer in overweging had gegeven de percelen aan kwekers te verpachten, omdat dezen hogere pacht betalen. De heer PRUISMAN (CPN) wees er op, dat verschillende inschrijvin- gen onduidelijk zijn. Hij vroeg of dit het gevolg kan zijn van het feit, dat de verpachting onduidelijk is gean- nonceerd. De BURGEMEESTER antwoorddè, dat de advertentie duideljjk was, maar dat het voor vele mensen moei- lijk is, hun gedachten op papier te zetten. Het voorstel twee sportvelden aan te leggen als DUW-object bracht heel wat tongen in beweging. De heer MULDER (CPN) ver- klaarde verheugd te zijn, dat de sportvelden worden aangelegd, maar betreurde, dat dit als DUW-object zou gebeuren. Vele fabrieken zitten op DUW-objecten te wachten, zo zei deze spreker, om het overtollig per soneel te lozen. In verband met de lonen zou hij liever zien, dat de ge meente het werk in eigen beheer zou laten uitvoeren. De heer KIEWIET (Arb.) had iets meer verwacht met betrekking tôt de „aankleding" van het terrein zo als het plaatsen van een tribune, en maken van een omrastering. Verder worden z.i. de terreinen niet vol doende gedraineerd. Spr. kan zich verenigen met uitvoering van het werk als DUW-object. Hij verwacht een vrij grote werkloosheid, en in de DUW kan een behoorlijk loon verdiend worden, ni. ongeveer f 0.72 p. u. plus woonplaatstoeslag. De heer PRUISMAN (CPN) acht de kosten voor afwerking (uitgetrok- ken f 5665) laag. Hij verklaart tegen uitvoering in DUW-verband te zijn, omdat dan de lonen lager zijn dan in het vrije bedrijf. Wethouder DIJK heeft zich in het collège van B. en W. tegen uitvoe ring van het werk als DUW-object verzet, omdat hij op het standpuni stond, dat de arbeiders ten minste f 0.72 per uur moeten verdienen. iNu hij van de heer Kiewiet gehoora heeft, dat het loon f 0.72 plus woon plaatstoeslag bedraagt, kan hij zich met de voordracht verenigen. „Er is uitvoerig over dit voorstei in het collège van B, en W. gespro ken", aldus de BURGEMEESËR. Bij de uitvoering als yrij tverk zullen de mensen, (lie thans overbruggingsuit- kering ontvangen niet aan dit werk te pas komen. En DXJW-arbeiders uit deze gemeente zouden de kans lo pen elders te werk gesteld te worden. Indien de lonen in de DUW onvol- doende zijn, dan is dat een zaak voor de vakorganisaties. Omtrent de aanbrenging van een omrastering en het overplaatsen van de tribune komt t.z.t. nog ^en voor dracht. Indien een betere drainering nodig is, dan is daartegen geen enkel be- zwaar. Het gemeentebestuur zal daaromtrent deskundigen raadplegen. De heer MULDER (CPN) wijst er nog op dat fabrieksarbeiders bij DUW-werk nooit aan een loon van f 0.72 p. u. kunnen komen. De heren KIEWIET en PRUIS MAN spreken nog even over de lo nen, daarna wordt over het voorstel gestemd. Het voorstel tôt aanleg van sport velden wordt aangenomen zonder hoofdeljjke stemming. De uitvoering als DUW-object wordt aangenomen met 93 stemmen (tegen CPN) Het voorstel een garantie te verle- nen tegenover de Bouwkas ten be- hoeve van de Fa. Kielman en Huis- man doet de lieer KIEWIET opmer- ken dat men op deze weg niet moet voortgaan. Ten behoeve van be- drijfswoningen dient geen garantie te worden verstrekt. D:e BURGEMEESTER antwoordt dat woningen met kleine bedrijfs- ruimte nog wel in aanmerking ko men, maar dat hier de grens is be reikt. Begrotingswijzigingen De voorgestelde begrotingswijzi gingen werden door de raad aange nomen. 7 leden waren met kennisgeving afwezig. Het in de agenda genoemde per- ceel Borgercompagniesterstr. 1 moet zijn Borgercompagniesterstr. 11. PËNSIOËNVERZEKERING VOOR ZELFSTANDIGE KWEKERS Het Centraal Bureau voor de tuin- bouwveilingen heeft in overleg met de standsorganisaties in de tuinbouw een plan ontworpen om tôt pensl- oensverzekering voor zelfstandige tuinders te geraken. Het ligt in de bedoeling een zodanige premieheî- fing in te voeren, dat deze varieert met de veilingomzet van de aange- sloten tuinders. Dez premie zou 2 van de omzet bedragen met een mi nimum van f 60 en een maximum van f 400 per jaar tussen het 25ste en het 65ste levensjaar. Ook voor weduwen en wezen is een regeling ontworpen. Indien in tuinderskrin- gen voldoende belangstelling voor dit nieuwe fonds bestaat, is men voornemens dit per 1 Januari 1950 in werking te laten treden. De aan dacht is er op gevestigd, dat deze regeling uitsluitend zou kunnen geî- den voor de leden van veilingen, aangesloten bij het Centraal Bureau. Het fonds zou onder de naam „On- derlinge Pensioenverzekeringsmaat- schappij voor zelfstandige tuinders" in het leven worden geroepen. VOORZICHTIG MET HET POETSEN VAN PETROLEUM-KACHELS In Wolsum (Fr.) poetste een 80- jarige dame haar petroleumkachel. Zij geraakte daarbij in brand, en is enkele uren na het gebeurde aan de (bekomen verwondingen overleden. In de kamer, waar een petroleum kachel brandde, maakte de vrouw een kolenkachel schoon met een in terpentijn gedrenkte doek. Toen ze daarmee klaar was, wilde ze het bo- venste gedeelte van de petroleum kachel ook schoonmaken, met als gevolg, dat de in terpentijn gedrenk te doek in brand vloog. Haar kle- ding geraakte jn brand, waarna zij gillend naar buiten vluchtte. Haar man kwam aangerend en begon ook te roepen. Buren hebben de vlam- men gedoofd. BRAND IN EEN TOREN In het Zeeuwse dorp Groede staat een oude kerk, gebouwd in de 13e eeuw, en voorzien van een toren in de 17e eeuw. Eens is Vader Cats lid geweest van het kerkbestuur van deze kerk. Zijn bank staat er nog. In de oorlog werd de toren, die 48 m hoog is, enigszins beschadigd, en werd later hersteld. Maandagavond half tien ontstond door blikseminslag brand in deze toren. Het vuur greep snel om zich heen, en de houten bovenbouw van de toren stortte omlaag. Inmiddels rukten brandweren uit vrij wel aile plaatsen van Westelijk Zeeuws Vlaanderen aan, terwijl ook de Mid- delburgse brandweer zich per boot naar Zeeuws Vlaanderen spoedde. Tegen één uur 's nachts was men de brand meester. De toren was ver- nield. Door nat houden had men het schip van de kerk kunnen sparen, zij het dan met een enorme water- schade. Daar de kerk geïsoleerd staat, be- hoefde er geen vrees te bestaan voor het overslaan van de brand naar huizen in de omgeving. HIJ STROOIDE BRIEFJES VAN f 100 Een Amsterdamse zakenman be- sloot zijn vrouw eens te tracteren. Hij stapte een banketbakkerswinkel binnen en kocht het een en ander. Om te betalen nam hij een biljet van f 100 uit zijn portefeuille, waarin zich 20 van deze biljetten bevonden. De winkeljuffrouw wees hem er toen op, dat hij een biljet liet vallen. Hij raapte het op' en deed het in zijn portefeuille. In een volgende zaak, wilde hij weer met een biljet van f 100 beta len, maar toen waren ze aile ver- dwenen. Er restte hem toen niet anders dan aangifte te doen bij de politie. EEN HENGEL MET LICHT Een Amsterdamse hengelaar meent een méthode gevonden te hebben om meer visjes te verschalken^ Volgens zijn méthode weet een visser onmid dellijk of hij al dan geen beet heeft, want zodra een vis hapt, wordt door een dun snoer contact gemaakt, en doordat aan de hengel een batterij is aangebracht, gaat een lampje branden. De visser behoeft dan al- leen maar op te halen. Deze vinding zou ideaal zijn voor vissen in de nacht, mits vissen in de nacht in Nederland maar was toege- staan. HET GEVOLG VAN SLORDIGHEID Toen inbrekers dezer dagen een kolenpakhuis te Hoorn binnendron- gen, bleek dat hun het werken wel heel gemakkelijk was gemaakt, want de sleutel van de brandkast bleek naast de deur te liggen. De heren hadden toen niets anders meer te doen, dan de brandkast te openen en zich de inhoud toe te eigenen. Deze inhoud bestond uit f 2100 aancontanten. Boer Bulhuus zien aarbaider is zwaor sociaol Mien partij, zegt Jans din, sprekt aarbaiders taol, Hai èt dit daon en dât daon, is hier veur en dâor teeg'n Let zuk aan ons volk en zien nood'n geleeg'n. Boer Veldman zien aarbaider is meer radikaol Mien partij, zegt Hinderk din, sprekt helderder taol, Aist dit en aist dât, zel gain onrecht verzwieg'n En 't wod nait eerder goud as dat wie de macht eerst es krieg'n. Tussen Hinderd en Jans is 't haost altied kebaol 't Bin'n hail goije kerels mor elk sprekt 'n taol, De taol van de kraande of 't program dat ze leez'n En daorom kin'n ze ook gain goije vrund'n meer weez'n. Dei Hinderk en Jans hebb'm 'n hâil maie kwaol Ze praot'n gain aig'n doch aandermans taol, Ze lott'n zok dring'n en drokk'n en driev'm En steur'n zok te veul aan wat aander'n schriev'm. D;ei Hinderk en Jans bin'n kerels van staol Eerlek en braof en ainvoudig van taol, Kerels waor je 'n wereld mit opbouw'n kon'n Asse zok zulf en mekaor mor verston'n, 24 SLACHTOFFERS BIJ EEN SCHOOLREISJE Onder leiding van hun onderwij- zers gingen leerlingen van een school een ultstapje maken. Per boot begaven zij zich in de baai van Jatsoesjiro. De boot sloeg echter midden in de baai om. Van de 63 opvarenden konden slechts 39 wor den gered. De overigen, 22 leerlin gen en 2 onderwijzers verdronken. ASSISTEERDE BIJ BIOSCOOPBRAND IN BELGIë By een brand in een bioscoop te Maaseik (België) verleende ook de brandweer van Sittard medewerking Ondanks het vele brandweermate- riaal, dat spoedig ter plaatse aanwe zig was, brandde het gebouw geheel uit, en gingen aile opgeslagen films verloren. De omliggende huizen konden te gen het vuur beschermd worden. BEROEPSSFORTLUI EN AMATEURS Steeds weer is het grote publiek verwonderd over de enorm hoge salarissen, welke aan beroepssport- lui worden betaald, Londense offi ciais hebben er daarom op gewezen, dat deze bedragen niet zo hoog zijn als ze op het eerste gezicht lijken. Zodra de beroepssportman ouder be- gint te worden, en zijn snelheid af- neemt, wordt hij zonder pardon op de keien gezet. Natuurlijk heeft hij dan geld overgespaard, maar niet genoeg om onbezorgd verder te kun nen leven, en vakkennis, om een an der beroep te gaan uitoefenen, heeft hij in het algemeen ook niet. Hij kan dan nog een eigen zaakje beginnen, maar veelal ontbreken de financiën en het vereiste zakenverstand- In het algemeen zal daarom op gevor- derde leeftijd zijn bestaan kommer- vol worden. De amateur heeft hierop veel voor. Doordat hij een uitblinker is op sportgebied, zal het hem in het al gemeen ook niet moeilijk vallen op de maatschappelijke ladder omhoog te klimmen, en als hij zijn sport- loopbaan afsluit, is hij op deze lad der heel wat sporten gestegen. Vergelijkt men de positie van de 50-jarige ex-beroepssportsman, en de 50-jarige, die vroeger amateur is ge weest, dan zal de oud-amateur in het algemeen een heel wat jninder zorgelijke leven hebben, aldus zeg- gen de Engelse officiais. RECHTSZAKEN Bijzondere Strafkamer, Groningen Terecht stond de 28-jarige Pieter v. d. Sluis uit Brummen, die deel zou hebben uitgemaakt van het vuurpeleton, waardoor K. E, de Haan uit Sappemeer te Delfzijl werd ge- /executeerd. Ook bij andere execu- ties zou v. d. S. 'deel uitgemaakt hebben van het peleton. De officier eiste rekening Nhou- dende met he,t feit, dat verdachte t.b.c. patient is 15 jaar met aftrek. Politierechter Groningen 1 Poppo F. en Warnder S., beiden van Sappemeer, hebben elkaar mis- handeld; S. heeft zijn tegenstander in het gezicht geslagen, en die te genstander heeft teruggeslagen. S. is reeds 7 maal en F. reeds 15 maal veroordeeld. Beiden werden conform de eis veroordeeld tôt f 20 b. of 20 d. h. Economische politierechter De tabaksdistributie is zo langza- merhand al vergeten. Maar in een tijd toen we nog zaten te sukkelen met onze tabaksbonnen heeft Pieter J. F. L. van Foxhol zich niet gehou den aan de toen geldende voor- schriften. Hij werd veroordeeld tôt f 20 b. of 20 d. h. Dinsdag 8 Nov. 1949 Notering 8/11. Notering 1/11 Rode tarwe 18.20-22.10 18.20-21.95 Witte tarwe 18.20-22.30 18.20-22.00 Inl rogge 20.20-22.40 20.20-22.50 Wintergerst 23-20-25.60 23.20-25.45 Zomergerst 24.20-28.20 24.20-27.20 Witte haver 21.20-22.90 21.20-23.45 Bl.peulerwten 40.25-55.25 Gr. erwten 35.25-45.75 35.25-44.75 Hala Capucijn. 60.25-70.25 Paardénbonen 28.25-31.75 28.25-32.25 Koolzaad 50.30-65.30 50.30-66.30 Karwijzaad 65.40-81.40 65.40-80.40 Kanariezaad 30.30-39.30 30.30-40.30 Bl. maanzaad 75.50-99-50 OFFICIëLE PUBLICATIE GOEDKEURING UITBREIDINGSPLAN Het Hoofd van het gemeentebe stuur der gemeente Hoogezand Sappemeer maakt bekend, dat Ge- deputeerde Staten der provincie Groningen bij hun besluit van 21 Oc- tober 1949, no. 13449/T, le afd., heb ben goedgekeurd het door de Raad der voormalige gemeente Hoogezand in zijn vergadering van 1 October 1948 vastgesteld plan van uitbrei ding, bestaande uit een plan in hoofdzaak en plannen in onderdelen voor Hoogezand en Martenshoek, Foxhol, Westerbroek, Kropswolde, Kiel-Windeweer en voor het gebied grenzende aan het Zuidlaardermeer met de daarbij behorende betyou- wingsvoorschriften, met uitzonde- ring evënwel van het tôt het ooven- omschreven plan van uitbreiding be horende plan in onderdelen voor Hoogezand, voor zover betreft het gedeelte tussen de spoorlijn Gronin genWinschoten, het Kaikwykster- diep, de Nieuweweg en de Kielster achterweg en het voorschrift, vervat in het eerste lid van artikel 7 der bebouwingsvoorschriften nopens de terreinbreedte voor eei) enkele wo- ning bij C. bebouwing en het vierde lid van artikel 7 der bebouwings voorschriften, Het goedgekeurde plan met bij la- gen ligt ter gemeente-secretarie (afd. Algemene Zaken) voor een ieder ter inzage. Hoogezand, 9 November 1949, Het Hoofd van het gemeentebestuur voornoemd: H DE WIT

Het Nieuwsblad nl | 1949 | | pagina 2