VALDA Nederland-Belniê in de me kainer Sociale Verzekering De GROTE LIEFDE Over Bloemen en Planten WAT GEEFT DE RADIO? Neem een doosechte VERKOUDHEID BURGERLIJKE STAND SPORT Standenlijstjes voetbal in de 3e en 4e klasse en reservekiassen 12 20—0 9 33—12 15—15 13—14 16—14 8—7 8—10 12—23 6—14 12 23—7 9 16—7 9 11—8 8 8—7 13—10 9—14 11—12 11—15 13—24 9—20 14 25—9 12 16—8 11 21—10 8 31—21 7 15—18 Ik ben vrij, ik heb gezegd, dat ik niet aan «en jal««fse bekrornp?» (Wordt vervQÎgd) NEDERUANI)-- ZÇIH AFRTRA OF HET VOETBALVELD7 KUNST- EN AMUSEMENTSAGENDA KUNST PADDENSTOELEN II Er zijn vergiftige en niet vergif- tige paddenstoelen, die vaak zeer veel op elkaar gelijken. Daarom ls het noodzakelijk dat men ze goed uit el kaar houdt voordat ze geconsumeerd worden. Immers, veel paddenstoelen zijn eetbaar, en toch hoort men elk jaar weer van vergiftigingen, soms zelfs met dodelijke afloop. Aile mid- deltjes die aanduiden welke soorten al of niet vergiftig zijn, zijn onbe- trouwbaar. Ook de proef met het zil- veren lepeltje dat blank blijft, be- wijst niets. Daarom is het beslist no- dig dat ieder die paddenstoelen wil eten, weet of ze inderdaad eetbaar zijn. Ook als men een klein stukje proeft, is het al of niet lekker sma- ken, geen bewijs van eet- of niet- eetbaar. De giftige vliegenzwam bv, (u kent ze wel, die mooie rode mçt witte stippen) smaakt zoet. De giftige sa- tansboleet smaakt naar noten, ter- wijl de reuk aangendam is, Ook kan men ziek worden van niet giftige paddenstoelen, die bv, te oud waren of reeds lange tijd gele- den klaar gemaakt waren. Jonge exemplaren smaken het beste en zijn het zuiverst. Smakelijk zijn o.a- de Akker- en Weide-cham- pignon, de eierzwam, de inktzwam, het eekhoorntjesbrood en de morielje Vele amanieten zijn dodelijk gif- tig, o.a. de groene knolamaniet, ter- wijl ook de gele en parelamaniet giftig is. Deze zeer giftige amanita's zijn te herkennen aan de witte of lichtgele plaatjes onder de hoed, aan de dikke knolachtige voet en aan de zgn. manchet om het boveneind van de steel. Deze manchet hebben de eetbare champignons echter ook. Hier hebben we meteen twee soor ten paddenstoelen, ni. de plaatjes- zwammen en de buisjeszwammen. Verder zijn er nog de stekel- en stuifzwammen, e.m.a. Veel paddenstoelen hebben vriend- schap gesloten met bepaalde bomen en heesters. Zo zien we bv. de vlie genzwam, de ruwe boleet, de berken gordijnzwam en het eekhoorntjes- Het begrip „invaliditeit" in de Invaliditeitswet II In het vorig artikel over boven- staand onderwerp hebben we gezien wat onder het begrip „invaliditeit" in algemene zin en wat daaron^er volgens de Inval.wet in het bijzon- der, moet worden verstaan (art. 72 der I.W.) Kort samengevat is dus invalide, hij of zij die door ziekte of ge- breken niet in staat is om met ar- beid %l/3 te verdienen van hetgeen soortgelijke gezonde personen ver dienen. Deze omscfirijving is in tweeën te splitsen ni. een medisch gedeelte ter beoordeling van ziekte of gebrek en een loonkundig gedeelte. Het laatste gedeelte willen we hier behandelen. We merken dan op, dat in gemeld artikel wordt gesproken van het buiten staat zijn om met arbeid 1/3 te verdienen waarbij we de nadruk leggen op het woord ar beid. Hier komt ni. een groot verschil met de ziektewet naar voren. Immers bestaat volgens art. 23 van deze wet recht op ziekengeld, indien de verze- kerde wegens ziekte ongeschikt is tôt het verrichten van zijn arbeid, waarbij de nadruk valt op het woord zijn. Dat dit verschil ook practische ge- volgen heeft moge blijken uit het volgende. Een magazijnbediende, die de hele dag moet lopen en staan, krijgt last van een ziekte in zijn voeten en kan daardoor zijn werk niet meer ver richten. Hij ontvangt gedurende 1 jaar zie kengeld. Na afloop van dat jaar is hij nog niet hersteld en vraagt in- validiteitsrente aan. Nu beginnen de moeilijkheden. Voor het magazijn- werk is hij niet meer geschikt. De Inval.wet spreekt echter zoals we zagen van arbeid welke hem met het oog op zijn vroeger beroep en opleiding, in billijkheid kan worden opgedragen. Het laat zich indenken dat deze man hoewel medisch voor loopwerk ongeschikt toch zeer goed met zittend werk, bijv. als schoenmaker of kleermaker, een normaal loon kan verdienen, waar- door hij dan loonkundig niet invalide is. Het gaat echter niet aan van iemand die de 50 reeds is gepasseerd, te verwachten, dat hij zich tôt ander hem passend werk nog zal ba- kwamen. Vôôr hij echter zover is, dat hij met dat andere werk 1/3 van het normale loon zal verdienen, zal hij echter zeer zeker nog inval. rente kunnen ontvangen. Mag een inval. rentetrekker nog wat bijverdienen? Een lezer vraagt ons nog: „Ik heb een gezin van 5 personen en ontvang aan inval. rente plus toeslagen plm. f 20 p. week. Mag ik bijverdienste hebben zonder dat ze het mij af- houden?" Zoals deze lezer uit het boven- staande zal hebben begrepen bestaat deze mogelijkheid inderdaad. Gesteld, u verdiende vôôr uw in- validiteit f 39 per week, dan zou u dus tôt f 13 p. week mogen bijver dienen voor u de grens van 1/3 over- schrijdt. Het gaat er echter niet om wat u met arbeid verdient, doch of u In staat is om met arbeid, welke u in billijkheid kan worden opgedragen, 1/3 van het normale loon te verdie nen. Zolang u daartoe niet in staat ls, zal uw rente niet worden ingetrok- ken, Een bepaald deel van de rente inhouden kan niet. U ontvangt ôf de voile rente ôf niets. A Vragen de Sociale Verzekering be- treffende, in te zenden aan de re- dactie van dit blad, J, Le te K Uw brief is in behan- âelinf: brood heel vaak bij de berken. Wat toch is het geval? Om de worteluit- einden van de berk bevindt zich een dicht net van myceliumweefsel. Hierdoor groeit de boom beter. Zo is de paddenstoel dus min of meer on- misbaar geworden voor vele planten en hun bondgenootschap leidt tôt een goed geheel. Andere paddenstoelen zijn schade- Hjk voor de bomen waarop en waar- in ze groeien. Ik denk hierbij bv. aan de dennenmoorder, een platte bruin- grijze korstige zwammen, waarvan het mycélium zich tussen de bast en het hout bevindt, waardoor de den ten dode is opgeschreven, daar de wortels bij gebrek aan voedsel uit de groene takken, verrotten, en de boom sterft. De honingzwam is ook al zo'n sluipmoordenaar, die zowel naald- als loofbomen aanvalt. Nog vele zwammen belagen leven- de en dode bomen. Er zijn er echter te veel om ze aile te noemen. Sommige paddenstoelen ruiken perre van lekker. De grote stink- zwam bv, ruikt zeer onaangenaanv Uit een bolvormig licbaam, het „duivelsei" of „heksenei" komt de paddenstoel te voorschijn en op de walgelijke reuk er van komen aas- vliegen af, die zodoende de sporen verspreiden. Zo zien we dat de paddenstoelen de mens tôt nut en tôt schade kun nen zijn. Die er meer van wil weten, schaffe zich boeken aan die dit on derwerp behandelen. Het mooie al- bufti van Dr. Jac. P. Thijsse is voor beginners zeer goed. K. PROGRAMMA R.O.N. Woensdag 9 November: 18.45-19.00 Landbouwkwartier. Een gesprek tus sen de heren L. J. Dijkhuis, Fop. I. Brouwer en J. R. van Hasselt over „Wederzijds begrip" (landbouw t.o.v. de overige takken van bedrijf); 19.1519.30 De Stem van het Noor- den. Donderdag 10 Nov.: 18.3019.00 Uitzending vanuit het koor van de Martinikerk, verzorgd door het kerk- koor „De Lofstem" der Baptiste ge- meente te Groningen o.l.v. Evert Westra. Orgel: Jac. Hoeksema; 19.30- 20.00 Gnmneger oetzenden. a. „Sunt Metinus tuutje, mien voader dei hait Luutje"; b. De Grunneger beroeps- brandweer bestaait 05 joar. Vrijdag 11 November: 18.3018.45 Willem Diemer bespreekt twee deel- tjes uit de Heemschut-serie: 1. „Nc- derlandse volksgebruiken bij hoog- tydagen" door Dr. C. Cath v. d. Graft 2, „Het kunstambacht en de volks- kunst in Friesland" door Nanne Ot- tema; 19.1519.30 De Stem van het Noorden, „Het feest van Sint Maar- ten", luisterwedstrijd ten bate van het Tehuis voor werkende jongens; 19.30—-20,00 Drènse uutzendink, a Boekbespreklnk deur Dr. J Naar- ding: „En nej boek oaver Drente"; b. 'n Ploatien uut rt Drense caberet „De Aetherbusse"; c. Drente van moand tôt moand" deur Mr. K. van Dijk. Zaterdag 12 November: 18.00-18.15 Groeten uit Indonesië en Noordelijk Niwinnieuws; 19.1519.30 Fop. I. Brouwer spreekt over „Herfst in de plassenwereld"; 19.3019.45 Noorde lijk weekoverzicht. 900-JARIG BESTAAN In 1950 zal het 600 jaar geleden zijn, dat de stad Naarden werd ge- sticht. Dit geschiedde door hertog Albrecht van Beieren, Ruwaard van Henegouwen, Holland, Zeeland en Friesland. i,j il! Hlttl ADVERTENTIE I.M. PAS T I L l_ E S TEGEN NOORDDIJK, maand October 1949 Geboren: Grietje Jantina, d. v. Roelof Grieto Hut en Jantina Sling; Hiltjo, z. v. Marinus Johannes Oom- kens en Trient je Zuur. Ondertrouwd: Jannes Akkerman, 26 j,r Ten Boer en Hermke Onmkens, 19 j,, Noorddijk; Hendrik Scholtens. 24 j,f Sloohteren en Aaitjs van Stein- voorn, 22 J,( Nooj'ddijk Getrouwd: Hendrik Kroen, 20 j., Appingedam en Annechien Edens, 27 j., Noorddijk; Harmannus Jan Post, 28 j., Noorddijk en Sa.artje.van Petten, 22 j., Noorddijk; Sirp Rein- der Smidt, 22 j., Noorddijk en Albert Kok, 20 j., Noorddijk; Anne Bakker, 25 j., Groningen en Hinderina van Dijken, 20 j., Noorddijk. Overleden: Tjeerd Buikema, 70 J., ongeh., Noorddijk. Nu de competitie in ons district van de K.N.V.B. heeft stilgestaan, zodat wij deze week kunnen volstaan met alleen de uitslagen van de afd. Groningen te brengen, willen wij deze gelegenheid aangrijpen om enige standenlijstjes van lagere klas- sen te publicereri. Allereerst van de 3e klasse E, waarin FVV meespeelt: BNC Meden FVV Neptunia Stadskanaal Bellingwolde Haren Thos Bato Scheemda 15 10 10 9 8 7 7 7 4 1 22—10 19—12 18—13 19—15 18—18 18—18 18—18 12—22 11—15 7—18 In de vierde klasse E speelt Hark- stede. De positie van Harkstede is Gronitas 7 6 0 1 AVA 7 3 3 1 R.K. Sarto 7 4 1 2 Gideon 6 2 3 1 Middelstum 6 3 0 3 Blaauw-Geel 4 2 0 2 Loppersum 6 1 2 3 Harkstede 7 1 2 4 VTA 6 1 1 4 GSVV 4 0 2 2 2 7—24 4e klasse F; de klasse van Wester- broek, Kwiek en Noordbroek. Wes- terbroek staat er vrij goed voor. Kwiek en Noordbroek zijn de hek- kesluiters Nw. Schans ASVB PCJ Westerbroek Wagenborgen Heiligerlee WEO Wildervank Kwiek Noordbroek 7 7 7 7 6 6 7 7 7 7 Vervolgens gaan we naar de reser ve klasse. In de res. le klasse neemt HSC 2 een weinig gunstige positie in GVAV2 8 8 2 0 Alcides 2 8 6 0 2 Leeuwarden 2 7 5 1 1 Heerenveen 2 7 3 2 2 Emmen 2 8 3 1 4 Velocitas 2 6 2 2 2 Oosterparkers 2 7 2 1 4 Sneek 2 7 2 14 HSC 2 6 114 Veendam 2 7 115 Achilles 2 5 10 4 Muntendam 2 vormt de staart van de Res. 2e klasse B: 10—12 12—15 11—25 8—22 14—20 10—14 In de Res. 2e klasse C staat Hoo- gezand 2 in het midden van de lijst; FW 2 staat onderaan. 8 7 1 Be Quick 3 Achilles 3 GRC 2 GVAV 3 Hoogezand 2 Neptunia 2 Helpman 2 Velocitas 3 Oosterparkers 3 FVV 2 Ten slotte in staat Zuidbroek plaats. Oosterparkers Zuidbroek 2 GVAV 4 GRC 3 Gron. Boys 2 Velocitas 4 Be Quick 4 7 8 8 8 8 7 8 7 7 de Res. 2 op 5 4 4 3 3 2 3 1 1 0 2 3 3 2 4 3 5 5 6 3e de 0 2 3 3 4 4 6 15 33—10 10 23—17 9 20—18 9 24—22 9 22—22 7 17—31 6 13—15 0 17—20 3 17—22 2 7—15 klasse C tweede 9 16—10 8 18—9 8 22—14 8 20—26 6 14—16 5 12—21 2 13—32 riAA. 227. Plotseling verdween de zwarte en Rob be- vond zich alleen, in het schemerige licht van een grote zaal, die kunstig met prachtig beeldhouw- werk was versierd. Maar overal bespiedden hem de woedende ogen van een bende gewapende negers, die hun prooi zwijgend beslopen. 228. Rob stond stil om aan de schemerachtige duistemis te wennen, toen hij geritsel achter zich hoorde. Een inlander, met pijl en boog ge- wapend, kwam geruisloos naar hem toe, en uit aile hoeken kwamen donkere gedaanten nader. Be Quick 2 6 5 1 0 11 15—0 WVV 2 7 4 1 2 8 16—10 Germanicus 2 7 3 3 1 9 16—11 Noordster 2 7 4 1 2 9 17—16 Bato 2 7 3 1 3 7 9—11 Zwartemeer 2 6 2 1 3 5 10—11 Appingedam 2 8 2 1 5 5 9—12 Thos 2 6 2 0 4 4 12—18 Muntendam 2 8 1 1 6 3 14—23 NederlandBelgië. We zijn Zon- dagmorgen op visite geweest, en het is later geworden, dan we gedacht hadden. Om vijf minuten voor hait drie zijn we met een sneltreinvaart naar huis gerend, en vanaf de huis- deur linea recta naar de knop van het radiotoestel. Ze waren al begonnen„Len- stra zet voor, Roosenburg loopt ach ter de bal".... Een stukje van de wedstrijd hebben we dus verzuimd, en het spelen van de beide volkslie- deren hebben we niet gehoord. We consumeren hete soep en de Belgen zijn in de aanval. Bij de laatste lepel weet Govard de Belgen de leiding te geven. Men had het kunnen verwachten, maar toch schiet de soep in mijn 'verkeerde keelgat, zodat. ik het gebrul op de Feyenoord tribunes omlijst door een hoestbui, Uit de keuken komt een vreemd geurtje binnendrlngen Dp asrdsp- peïl brsnden aan! Als in dp, rust eeo sportief muzikssj, programme, uit de 'ul.dipreker komt, kunnen we even wat aardappels met groente naai binnen werken. Maar dan begint het weer, en de pudding blijft in de kel- der. De Belgen behielden hun voor- sprong, en de pudding is in de kel- der gebleven. Ik ben toch maar blij, dat ik niet naar Rotterdam ben gegaan. Geen stampvolle trein, geen kou, geen ge- drang. Ik heb in een warme kainer geze- ten, ik heb de radio-reporter laten werken kost niets! en ik heb nog geld verdiend. Want de overge- bleven pudding hebben we Maandag kunnen gebruiken. V OETB ALUITSL AGEN Afd. Groningen van de K.N.V.B. Zaterdag: Afdeling II: lX: HoogezandVeendam 11. 2A: SiddeburenHoogezand 2 60. Junior es: Afdeling II: B2: ZuidbroekVeendam 12; MuntendamFVV 10; B4: KropswoldeHSC 2 09; HSC 4—Kwiek 5—2. Zondag: Afdelhig II: 3D: Kielwindeweer 2Kropswolde 1—5. 3E: Kropswolde 2-Veendam 6 023; Zuidbroek 5Kielwindew, 3 2—1. Juniores: Afdeling II: A4: Veendam 3Zuidbroek 03. A6; HSC 2—Kwiek 14—1; Siddebu ren 2Hoogezand 2 23; Veen dam 4Kielwindeweer 10; HSC 3Borgercompagnie 80. B4: Hoogezand 2Veendam 2 01. KORFBAL In de 2e klasse A van het Noor delijk district is slechts een wed strijd. 'doorgegaan, ni. Noordoosten VSV, welke door de thuisclub werd gewonnen met 101. De overige wedstrijden in deze klassen vonden geen doorgang. HOCKEY Zowel de wedstrijd voor heren als voor dames, welke voor^Dash op het programma stond heeft geen door gang gevonden. De uitslagen van de overige wedstrijden luiden Noordel. le klasse): Heren: GHBSGron. Studenten 1--2; Meppel—Groningen 34; HVALHC 1—0; Dames: Gro ningen—GHBS 5—2; LHC—HCW 3—0; GCHC—Meppel 0—1. HANDBAL In de districts le klasse zijn slechts twee wedstrijden doorgegaan, ni. HCG—VI. en Kr. (Gv.) 3-4 en SVH- Jahn II 16. SVH heeft het weer niet tôt een overwinning kunnen brengen. De Hoogezandsters hebben wel hun best er voor gedaan. En ze waren inder daad sterker dan de Stadskanaalsters maar hun voorhoede faalde bij het schieten. En dat gebrek had Jahn II FEUILLETON door HENK VAN HEESWIJK. -Je zoudt me altijd nog eens n avonturen met vrouwen ver- 16) van je tellen. Ach, avonturen met vrouwen. Ik heb er zoveel gehad. Heb je nooit wezenlijk van een vrouw gehouden? Ja, tweemaal, antwoordde hij nadenkend. De eerste maal was het een barones, Ze woonde in een klein stadje bij Parijs. Ik was door een Franse collega geïntroduceerd op een bal, alwaar nogal verscheidene adel- lijke dames en jieren aanwezig wa ren. Daar ontmoette ik ook mijn ba- ronesje. Ze was nauWelijks 25 jaar oud. Een slanke, donkere vrouw met ogen, zoals je alleen maar in Frank- ryk en Spanje bij de vrouwen kunt zien. Wij dansten met elkaar en na afloop gingen we ergens wat drin- ken. Ze was betoverend. Helaas, ze was getrouwd met een akelige, oude vent, die haar bewaakte als een kostbaar juweel, Wij hadden zelfs geen kans elkaar te kussen. Maar Wim, een getrouwde vrouw. Nu ja, eerst wist ik werkelijk niet, dat ze getrouwd was. Ze sprak er trouwens ook niet over. Later vertelde ze me dat haar ouders haar gedwongen hadden met de vent te trouwen, Ze was van verarmde adel en hij had geld. Het oude lied je. Maar ze verafschuwde de kerel. Hoe wel ik dol op haar was en zij mij evenmin ongenegen was, ben ik toch voor haar op de loop gegaan. Ik Wil de geen moeilijkheden hebben met haar man. Naderhand heeft ze me nog eens geschreven. Er waren anders toch wel ge- npeg gndfif wwupr&W trouwen kon, als je dat wilde. O ja, antwoordde hij lachend. En menigeen heeft het wel eens ge- probeerd mij aan de haak te slaan, maar ze konden me geen van allen bekoren. Zo een poosj^ vond ik ze wel leuk, maar dan eisten mijn werkzaamheden, dat ik weer eens ergens anders heenging en dan bra- ken de banden vanzelf. Wie was die andere vrouw, Wim Welke andere vrouw? Wel je zei, dat je maar twee maal in je leven van een vrouw ge houden hebt. O, die tweede. Laat ik daar nog over mogen zwijgen. Ze weet het misschien zelf nog niet. En boven- dien weet ik niet, of ik haar wel van mijn liefde mag spreken. Ver- geet niet dat mijn reputatie bij de vrouwen nu niet bepaald ongerept is. Laat ik het maar eerlijk ver tellen, want anders kom je het toch via zij- wegen te weten. Als je als jongeman veel op reis bent en je ontmoet veel vreemde vrouwen, dan kan het niet anders, of je maakt wel eens een iglippertje, nietwaar? Daarvoor ben je jong. Overigens, ik heb het nooit zo bont gemaakt, dat ik me er voor moet schamen. En dan, als de vrou wen je aardig vinden, waarom zal je dan niet van de gelegehheid profite- ren om met ze te flirten? Daar steekt toch geen kwaad in? Ze schonk de likeurglaasjes nog eens vol. Vertel. van je reizen, Wim, ik hoor het zo graag En Wim vertelde, uren achtereen. Tôt de penduleslag hem deed op- schrikken. Ik geloof, dat het tijd wordt om op te stappen, wil ik de reputatie van een zekere boekhandelaarster niet in gevaar brengen. Het is al half één. Is het al zo laat? fluisterde ze, als ontwakend uit een lange, pret- tige droom. Ik zou uren naar Je kunnen luisteren. En ik zou uren kunnen vertel- len. «enminstf al» jy «r fejj «it Maar nu ga ik, kleintje en ik kom spoedig weer terug, tenmilnste, als je een arme, eenzame journalist wilt hebben in je kamer. Ja antwoordde ze zacht, kom terug wanneer je wilt. Je zult hier altijd welkom zijn. Voor die woorden ben ik je dankbaar, Jo, antwoordde hij ernstig, terwijl hij haar hand nam en er een kus op drukte. Ik zou je graag in mijn armen willen nemen en je kussen, maar daartoe heb ik geen recht en ik wil mijn vriend niet be- driegen, begrijp je? Daarvoor is hij te goed, al is hij erg dom. Als ik in zijn schoenen stond en ik had zo'n prachtvrouw Groot ging ze voor hem staan. Ga verder, Wim, wat zou je dan doen? Met emstige blik zag ze hem aan. Hij legde zijn handen op haar schouders en sloot de ogen, als wilde hij het beeld, dat hij nu van haar vormde, voor altijd in zich bewaren. Toen zei hij: zonder haar aan te zien: Dan zou ik zeggen: Vrouw, je bent van mij, voor eeuwig, voor altijd. Geen ander zal je lippen meer be- roeren, geen ander zal je ooit meer aanraken. Je zult de mijne zijn, voor altijd. Wij zullen trouwen, zo spoe dig als het mogelijk is en we zullen elkaar liefhebben, zo liefhebben, als nooit een mensen-paar, van elkaar gehouden heeft. Begrijp je dat? Langzaam knikte ze toestemmend. Ja, zo zou het moeten zijn. Want dan zou ik antwoorden: Jij bent de koning van mijn leven en zonder jou wil ik dit leven niet meer. Ik gehoorzaam je, want ik houd van je. Neem me, zoals ik ben en heb mè lief. Dat zou mijn antwoord zijn. Moet ik nu nog meer zeggen, Wim? Neen, antwoordde hij, hijgend van ontroering. Maar ik zal je niet in mijn armen nemen, voor je geheel vrij bent. man kan toebehoren. Ik ben dus vrij, geloof me Ik moet gaan, antwoordde hij schor, want ik zal me niet meer kunnen beheersen. Hij strekte zijn handen naar haar uit. Ik, ik Toen liet hij zich gaan en drukte haar in zijn armen, zijn gezicht in heur haren. Hun lippen vonden el kaar in hartstochtelijke kussen. Zo te sterven, fluisterde hij, haar op de divan leggend, wat zou dat heerlijk zijn. Ze streek hem over het voorhoofd. Neen antwoordde ze hem innig aanziende, niet sterven, maar leven, wij samen, voor altijd. Het is geen toeval, dat we elkaar ontmoet heb ben. We waren voor elkaar bestemd, al voor eeuwen. Zoals steeds twee mensen voor elkaar bestemd zijn, zonder dat ze het weten. We zullen samen gelukkig zijn. Wim, mijn liefste Ja, antwoordde hij, zich oprich- tend. Jij bent die tweede vrouw, die ik liefheb. En jou zal ik altijd lief hebben, wat er ook zal gebeuren in ons leven. Ga nu slapen lieveling, het is al laat en ik moet gaan. Laat ik de sterkste wezen en de verstan- digste zijn. Laten we ons geluk smet- teloos houden. Morgen kom ik weer, licht van mijn ogen. Ga nu slapen en droom van me. Ik zal je eeuwig lief hebben met aile kracht, die in me is. Je bent het geluk van mijn leven. Nu ga ik, om van je te dromen. Hij drukte nogmaals een lange kus op haar bevende lippen. Liefste, fluisterde hij ten afscheid. Toen richtte hij zich op, zag haar nog een- maal met een blik vol liefde aan en snelde heen. Ze hoorde hoe hij de trap af ging, de deur opende en sloot. En in de stille nacht verstierven zijn voetstappen, langzaam.... In de eenzame kamer barstte ze in snikken uit, niet. Met de rust was het al 14. De gasten wisten na de rust nog twee doelpunten te maken. Verder e uitslagen: Reserve le klasse: SVH 2—Jahn II 2 94; WIK 2—VI- en Kr. 2 5—1. Afd. Groningen klasse IA: Inst HommesActief 52. DAMMEN Uitslagen onderlinge wedstrijden van de damelub „Duurswold". Groep I: K. KampenJ. Moesker afgebr.; H. KampenD. Grashuis 20; P. NoormanM. Oosting 11; L. MolemaB. Noorman CL—2; D. Muldei>—J. Bovenhuis 11; J. Moes kerP. Noorman 11. Groep II: A. J- KarsiesJ, Smal- lenbroek 20; G. BronL. Veen 0—2; K. Bos—E. Woldendorp 2—0; E. MeijerJ. Kruizinga 02; J. de VriesH. Dijkema 11, Het Ugt in. de bedoeling dat in 1050 een Zuid-Afrlkaanse voetbul- ploeg naar Engeland zal gaan, ten- einde daar tegen verschillende En- gelse clubs te spelen. Naar men uit Zuid-Afrika meldt, ligt het in de bedoeling der Zuid- Afrikaners ook een wedstrijd tegen Nederland te spelen. Van Nederlandse zij de wijst men er echter op, dat geen enkele aan- vraag uit Zuid-Afrika is binnenge- komen, en dat indien een aan- vrage binnenkomt, het niet vaststaat of een datum voor een ontmoeting Nederland—Zuid-Afrika kan worden vrij gemaakt. Woensdag: Hoogezand; Bioscoop 8.30 u, „Es gibt nur eine Liebe". Donderdag: Hoogezand: Hôtel Faber 8 uur Con cert G.O.V, Vrij dag: Hoogezand: Bioscoop 8.3Û u. „Ma- riandel". Die Casardasfurstin Vrijdag jl. bracht de Hoofdstad- Operette (een voortzetting van de vroegere Fritz-Hirsch Operette) in Hôtel Faber Emmerich Kalman's Csardasftirstin. Het is jammer, dat de bijna 40 ar- tisten van het gezelschap aan de andere kant van het voetlicht weinig meer dan 100 toeschouwers vonden; ze hadden een uitverkocht huis ver diend, want wat deze artisten brach- ten, was operette, klaterende en sprankelende operette, van ouvertu re tôt laatste (en zoveelste!) „open doekje", operette die met een derge- lijk élan en een dergelijke bezieling werd gebracht dat er vanaf he.t .eer ste moment een ..contact" was tussen spelers en publiek, die alleen de Fritz Hirsch-combinatie kende. Het was, en dat is niet de conclusie van uw verslaggever, maar van de hele zaal, in één woord: ouderwets! Er worden twee paartjes uitge- beeld, en hoewel de schrijvers do tekst reeds een scheiding maakten (Sylvia en Edwin ernstig in echte, eerlijke liefde en Stasi-Boni in luch- tige, losse verliefdheid, komisch) ac- centueerden de vier vertolkërs dit zo treffend, dat de bijna platonische liefde van de ene twee niet lachwek- kend werd, en de liefelijke flirt van de anderen lachwekkend blee.f. Meesterlijk was in het. tweede be drijf het duet „Das ist die Liebe" van Boni en Stasi, waarin aile nadruk werd gelegd op het luchtige schouw- spel der mimiek en vlak er na het vocaal uitmuntende duet tussen Ed win en Sylvia. Twee en twintig artisten kan men in een verslag niet allen bij namen noemen, hoe goed ze ook waren, slechts zij die in dit excellente mi lieu opvielen: Fritz Steiner als Graaf Boni Kancsianu, Helena Rajewsky als Gravin Stasi, Paul Harden als Feri von Kerekes, Otto Aurich en Hetty Ruys als vorst en vorstin, Jo- han van der Zalm en Ruth Rhoden als Edwin en Sylvia moeten in het oog vallen door hun talenten (en na- tuurlijk 'door hun roi). Rest ons nog Julius Susan te noe men, die als dirigent van een uitste- kend orkestje van 11 personen, be- zield, doch beheerst leidde en daar voor in de entr'acte tussen le én 2e bedrijf een welverdiende ovatie kreeg Laten wij hopen, dat Hoogezand— Sappemeer door deze slechte beurt, wat opkomst betreft, niet met een onvoldoende uit de bus zal komen, wanneer Meijer Hamel en de zijnen voor een volgende tournée van de Hoofdstad-Operette de te bezoeken plaatsen gaan vaststellen. Laten we beterschap beloven! A; d. J. De Passlespelen te Oberammergau In de komende week zullen de rollen worden verdéeld voor de met Pasen '50 te Oberammargau te spelen Passlespelen. Sinds 1634 wordt iede- re 10 jaar in Oberammergau het pas- siespel gespeeld, als dank voor het feit, dat een pestepidemie aan het dorp voorbijging. In 1944 verbood Goebbels de spelen in verband met de oorlog, zodat het laatste spel in 1934 werd gespeeld. In verband met de lange tussenpoze wil men niet wachten tôt 1954, maar het volgende Passiespel reeds in 1950 op tp voeren Reeds kan men zeker zijn van meer dan 300-000 bezoekers, onder wie 100.000 uit het bultenland, want deze hebben reeds plaatsen bespro- ken, (Er wordt twee weken lang ga- jfpMMtâm 8 u.ur £01? d»c gnBpKRld),

Het Nieuwsblad nl | 1949 | | pagina 3