Opening nieuwe school le Slochteren Diplomatieke Bedrijvigheid :t NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VAN 1888 VIerde Jaargang Zaterdag 12 November 1949 Dît mimmer bestaat. ult S paglna's No, 90 ABONNEMENTSPRÏJ8 f 1,80 p. kwartaal, Franco p. post 11,78 (bij voorultbetaling) PRÏJS DER ADVERTENTIES 12 cent per mm. Zogen, Kleintjes als te koop, ta huur, gevraagd enz. mini mum 75 eent (bij voorultbetaling) VOOR DE GEMEENTEN HOOGEZAND - SAPPEMEER - SLOCHTEREN WAARIN OPGENOMEN OOST GOORECHT VAN 1871 VEK8CHIJNT WOENSDAGS EN ZATERDAGS Ultgeefgter: Seggers' en Kremera Ultgevomaak „Het Nieuwsblad" C.V. Kantoor Hoofdatraat 9, Hoogezand Telcfoon 2117 (b.g.g. 2331 en 2381) Postrekening No. 438883 NOORD- EN ZUIDBROEK MUNTENDAM - VEENDAM EN OMGEVING Wijsjinsky De banden van vriendschap zijn sterker dan het gevoel van haat De Lichtstad (Parijs) staat deze week in het zoeklicht. van de inter nationale belangstelling, want het gonst er om zo te zeggen van diplo matieke activiteit. In de eerste plaats hebben de vijf ministers van buitenlandse zaken van de landen die de Westerse Unie vormen, geconfereerd. Zij hebben speciaal defensieproblemen onder de loupe genomen, en verder is gespro- ken over de houding van de Unie tegenover Oost-Duitsland. Econo- mische samenwerking vah de vijf landen zal worden bestudeerd op een binnenkort te houden bijeen- komst van de ministers van Finan ciën, Uit het feit, dat de conferentis slechts kort duurde mag men overi- gens de conclusie trekken dat er in aile opzichten overeenstemming is bereikt. Vervolgens zijn in Parijs bijeen geweest de ministers van defensie van Frankrijk, Italië en Engeland, en volgens niet-officiële berichten hebben zij gcsproken over de kwes- tie van de zetel van de permanente militaire organisatle van de Zuide- lijke groep van het Atlantisch Pact, Of Parijg.of Londen de 'zetel zgl worden staat nog niet vast. Het belangrljkste feit is ongetwij- feld de bijeenkomst van de ministers van buitenlandse zaksn van de Groto Drie (Amerika, Engeland en Frankrijk), waar in net bijzonder is gesproken over West-Duitsland en de ontmanteling. Voordat Acheson. de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken naar Parijs vertrok, had hij in Was hington een onderhoud met de Rus- West-Europése economische een en minister van defensie heeft go- kregen. De eerste is, dat men de kiem van nationalistische tendenzen (Joegoslavië was een goede les) wil uitroeien. In de tweede plaats wil men van het Poolse leger een krijgs- macht van practische waarde maken. In buitenlandse commentaren wordt gezegd. dat dit wel het begtn kan zijn van het steeds nauwer aan- halen van de banden tussen Polen en de Sovjet Unie naarinate de spanning tussen Oost en West toe- neemt en dat die banden ten slot- te zo vast zullen komen te zitten, dat er geon banden meer nodig zijn. m.a.w. dat Polen door de Sovjet Unie wordt ingeslikt. In Londen vraagt men zich niet zonder vrees af hoeveel generaals Moskou nog besehikbaar heeft om ministerbaantjes in de landen van het Oostelijk blok te accepteren. Economie Economie en politiek gaan hand in hand. Uit economische problemen «roeien politieke kwesties, Daaroin is het noodzakelijk zo nu en dan ook eens economische vraagstukken naar voren te brengen. Het grootsto economische vraag stuk is hêt vormen van een eenheid in Europe, of althans West-Europa, De Bénélux kan als een begin wor den beschouwd van zo'n eenheid. En wanneer men dan ziet welke moei- lijklftden zich hebben voorgedaan bij de totstandkomlng van een unie tussen drie landen, dan beseft men hoeveel moeilijkheden zich zullen voordoen bij de vorming van een DE HUURVERHOGING VOORLOPIG UITGESTELD Het zlet-er niet naar uit dat de door de regering voorgestelde wij- zigingen lu de loon- en inkom- stenbelastlngen nog dit jaar door de tweede kamer zullen kunncn worden behandeld. In verband daarmcde zal de huurverhoging moeten worden uitgesteld, sische minister van buitenlandse za ken Wysjinsky. Russisch vredesoffensief? Wat er tijdens dit korte onder houd gezegd is schijnt alleen het Franse blad ,,1'Aurore" te weten. De correspondent van dit blad seinde, dat Wysjinsky zou hebben aange- drongen op een spoedige bijeen komst van de staâtùhoofden der vier grote mogendheden, bij voorkeur te Berbjn. ~^*"t De rede die Wysjinsky heeft ult.- lie verjaurdog van de Otoborrevo-] lutie was trouwens zeer verzoenings- gezind, Hij zei, dat de vriendschap, die tijdens de oorlog tussen de V.S. en de Sowjet Unie bestond, op een goede dag weer zal herleven, omdat, de banden van vriendschap sterker zijn, dan het gevoel van haat. Deze rede is in lijnrechte tegen- stelling met hetgeen Georgi Malen- kof, de vice-premier, bij de herden- king van de Octoberrevolutie heeft gezegd, want deze heeft een felie aanvnl op Amerika gedaan. Rua In de Poolse regering Omdat Generaal Rokossowsky, tôt dusver opperbevelhebber van het Russische Westelljk leger van Pool se afstamming is, en omdat hij in Polen zo populair is, heeft de Poolse regering aan hem gevraagd of hij de portefeuille van defensie in Polen voor zijn rekening zou willen ne- men. Moskou heeft hiermede inge- stemd, en heeft hem ontslag uit de militaire dienst verleend. Aldus wordt Rokossofskys benoeming te Moskou verklaard. In afwijking hiervan wordt echter algemeen aangenomen dat er twee redenen zijn voor de benoeming van de Rus, die de titel van „Maarschalk van Polen", en de functies van op perbevelhebber van het Poolse leger heid. Verheugend is het dat er, naar verluidt, door de Bénélux besprekin- gen zullen worden gevoerd met Frankrijk en Italië, teneinde tôt nauwere economische samenwerking te komen. De administrateur van het Marshall- plan, Hoffman, heeft dezer dagen opnieyw op economische samenwer king der 17 landen, die Marshall- hulp ontvangen, aangedrongen, en er op gewezen, dat er w.©l al wat gedaan is, maar niet genoeg. Thans Vomt «an op feden'- - INDONESIë Aanslagen op geestelijken ln Noord Sumatra. De missionaris Waterreus, O.F.M. cap. is, naar thans is bekend gewor- de'n, de vorige week Vrijdag op het eiland Samosir, gelegen in het Toba- meer, door een eenheid van de T.N.l. gevangen genomen. Hij werd met medewerking van een vertegenwoor- diger van het internationale Rode Kruis, de heer Lehnder, die toevallig te Medan vertoefde, jl. Dinsdag we- der in vrijheid gesteld. De correspondent van Aneta te Medan meldt voorts, dat pastoor Jenneskens dezer dagen te Bekara, gelegen aan de Westpunt van het Toba-meer, waar hij met twee cathe- chisten werkzaam was, werd aange- vallen. De cathechisten werden met messteken gedood, De pastoor wist te ontvluchten naar de militaire post te Bekara. Aanslagen op tretnen ln Oost Java 8 personen werden gedood, 4 zwaar en 4 licht gewond, toen Donderdag een goederentrein van Surabnja naar Madiun 6 km ten Westen vun Modjokerto op trekbommen liep. De slachtoffers waren remmers en clan- destien op de bordessen van de goe- derenwagens meerijdende passagiers. 25 goederenwagens reden op eikaar en ontspoorden of kantelden, doch het verkeer werd niet gestaakt. In deze omgeving is enige dagen geleden ook een trein op een trek- bom gereden. Emigratie van demobiliserenden naar Australie. Volgens een bericht van de Aus- tralische radio omroep heeft de heer Ch. Eaton, de consul generaal van Australië voorgesteld, dat er onder de soldaten van het Nederlandse le ger, die in de komende 6 maanden in Indonesië zullen demobiliseren, propaganda zal worden gemaaktj voov omigratie naar Australie v nu lieten de kinderen ALLEEN THUIS De jongste overleden Men echtpaar in Maastricht ging even van huis, en liet de beide kin- d< r >neen vijfjarig jongetje en een 1> .y van 7 maanden alleen achter. Dit tdjfjarige wist een doosje luci- feia'te bemhchtigen. Hij gîng naar de W,;eg van de baby en stak een cel.Ir.fojd balletje in brand. Dit viel op de dekentjes, die ook vlam vat- ten. De baby bekwam ernstige brandwonden, en is aan de gevolgen daarvan overleden. POLITIEKE ZWENDEL? In Duitsland is een zwendeltje acUtorhaald, dat ten doel had vlieg- tuigonderdelen en wel speciaal fijne instrumenten, van de voorm. Luft- wc.îîe ter beschîkking te stellen van een niet nader genoemde regering. D%/unerikaanse politie heeft thans. ingegrepen. /Negen Duitsers en een Boliviaan zijn achter slot en grendei gezet. De leiding van het complot was ln handen van enige studenten van de universiteit van Munchen. Zo ziet de nieuwe o. 1. school te Slochteren er uit gezien vanaf de weg Tegenover de ULO-school te Sloch-1 neerlegde in Slochteren schoolhoofd teren, dus aan de andere zîjde van was had een sehoolspîitsing plaats. Zuidbroek vraagt de Minister om begrip voor zijn moeilijkheden Nasieep van het spoorwegongeluk te Meppel Zoals men herinneren zal, reed in April van dit jaar bij Meppel een locomotief met 6 wagons er achter te water. Een goederentrein was uit Leeu- warden gekomen en reed in de rich- ting Meppel. Het voorsein gaf aan, langzaam rijden, maar even la ter kwam het sein dat de snelheid mocht worden opgevoerd. Inplaats van sneller te gaan rijden bleef de locomotief echter staan. De machi- nist stuurde zijn leerling, om te gaan kijken wat er aan de hand was, en toen de leerling lang weg bleef, ging hij zelf ook kijken. Het bleek, dat een lek in de luchtleiding de oorzaak was, en die lek werd ver- oorzaakt door een gebroken koppe- ling. Toen machinist en leerling van de locomotief waren, begon deze plot- seling te rijden, en nam 6 wagens met zich mede. Gelukkig kwam de machine op een1 dood spoor terecht, reed tegen een stootblok en viel in het water. De Asser rechtbank veroordeelde de machinist van de trein in ver band met het gebeurde tôt een maand gevangenisstraf voorwaarde- lijk met een proeftijd van 3 jaar, verder werd hij gedegradeerd tôt ondermachinist, en moest een jaar rangeerdiensten doen. De verdachte kwam hiertegen in beroep en zo werd de zaak dezer da gen behandeld door het gerechtshof te Leeuwarden. De procureur generaal vroeg be- vestlglng van het gewezen vonnis. De vordering van de uitvoering van de kanaalplannen in de provin- cle Groningen heeft voor de gemeen- te Zuidbroek verschlllende gevolgen, In de eerste plaats worden er nieuwe perspectieven geopend. Doordat de gemeente aan een grote weg en aan een groot kanaal komt te liggen, doen zich nieuwe dntwik- kellngsmogelijkheden voor, waar- door het op het uitbreidingsplan aangewezen industrieterrein nog be-, ter komt te liggen. Maar er is ook een schaduwzijde door doorgraving van de weg Sap- pemeerZuidbroek, binnen de ge meente Zuidbroek, wordt de ge meente ln tweeën gesplitst, terwijl het lnterlokale verkeer ln ernstige 'mate wordt beperkt Wat gebeurt er Reeds jarenlang wordt Zuidbroek bedreigd met afsnijding van het Westeind, Toen in 1939 de nieuwe plannen voor de aanleg van kanalen en wegen in deze provincie versche- nen, bleek reeds dat gedeputeerden het niet nodig vonden de doorgra ving van de weg SappemeerZuid broek te overbruggen. Zuidbroek heeft zich toen tôt de minister ge- wend, en met succès; in 1940 deelde de minister mede geen bezwaar te hebben tegen de constructie van een brug. D:oor de oorlog bleef de uit voering van de plannen achterwege. En nu na de oorlog de werkzaam- heden zijn vervolgd zijn Ged. Staten weer met een plan gekomen, waarin geen constructie van een brug is opgenomen. De plannen van Ged. Staten De plannen van Ged. Staten, die aan de minister ter goedkeuring zijn voorgelegd, bevatten: Voor het lange afstandsverkeer een grote Rijksweg lopende vanaf het midden van de Kerkstraat door het vrije veld naar het Westen in de richting van Groningen; Voor het langzame verkeer een weg van een breedte van 3V2 m ten Noorden van het verbrede Winscho- tyrdiep van Zuidbroek tôt aan de Jagerswijk te Sappemeer; Een fietspad vanaf de Boerenklap tôt de brug van de Motkéfabriek, lopend ten Zuiden van het Winscho- terdiep en aansluitend aan de oude weg langs dat kanaal. De gevolgen Uitvoering van deze plannen zou betekenen dat een gedeelte van de gemeente Zuidbroek, waar zich 99 woningen bevinden met 364 inwo ners slechts met een rijwielpad ver- bonden zou zijn met de rest van de gemeente. Ander verkeer dan wiel- rijders zou een omweg moeten ma ken van ongeveer 6 km over Sappe meer, Enige tijd geleden schreven wij reeds over de moeilijkheden welke dan zouden ontstaan voor de kerk genootschappen, voor de schoolkin- deren, voor de GADO, en voor het verenigingsleven. En dan de moei lijkheden voor de Motké-fabriek van welks arbeiders(sters) 82 uii Oostelijke richting komt. In een Woensdagmiddag in het Gemeente- huis te Zuidbroek gehouden pers- confcrentle heeft burgemeester L. Steenhuis deze moeilijkheden nog maals beklemtoond. Een oplosslng Indien aan de constructie van een brug onoverkomenlijke bezwaren zouden zijn verbonden, dan is er volgens het gemeentebestuur nog een andere oplossing denkbaar: Vanaf de brug over het Winschoter diep bij Motké legge men geen rij wielpad naar de Boerenklapbrug te Zuidbroek, maar een weg van een breedte van 5 meter (dus ten Zuiden van het kanaal), De hogere kosten aan de aanleg van een dergelijke weg verbonden zou men kunneii vlnden, door het aanleggen van een weg voor langzaam verkeer ten Noorden van het kanaal te laten vervallen. Met betrekking tôt het gebruik van de brug bij de Motké fabriek heeft de directie haar mede werking toegezegd. Indien een dergelijke weg zou worden aangelegd zou Westelijk Zuidbroek niet wofden geïsoleerd, de Motkéfabriek zou aan een ver- keersweg blijven liggen en het Oos telijk deel van het industriecentrum HoogezandSappemeer zou niet in een „zak" komen te liggen. Algemene vergadering Op Vrijdagavond is dit ailes nog eens besproken in een algemene vergadering door het gemeentebe stuur belegd in het hôtel Themmen. Daar was gelegenheid een adres, gericht aan de minister van verkeer en waterstaat te tekenen. Op deze vergadering komen wij in ons Woensdag-nummer terug. de weg staat de wonlng van hot hoofd ver, die school, de heer Presn Achter die woning 1s een tijd lang dooï bouwvakarbeiders gewerkt, en het resultaat van hun arbeid was een semipermanente school, waarin de openbare school van Slochteren zal worden gevcstigd. De nieuwe school maakt een keu- rige indruk, van binnen en van bi.lie-n. De zijkant is naàr de weg gericht, - terwijl de drie lokalen, wuardoor zij wordt gevormd aan de Zuiei-Westzijde liggen. Aan de Noord-Oostzijde loopt een gang, waarin zich de kapstokken be vinden, en wagr ook de urinoirs en w.C.'s zijn. De fraaie, aan de eisen van deze tijd voldoende schoolmeu- belen zijn geleverd door „Luctor" in Baam. Vrijdagmorgen is deze nieuwe school officiëel geopend. Er wap- pt-rde een vlag op het ru-ime school- plein, er. er wapperde ook een vlag bij de ULO-school. Tr het gymnastieklokaal van de r^Ai,00t verenigden zich een èwSr •'gS&odigûêrC sd&Srr remSW. aahnemers, besturen van N.O.V., Volksonderwijs en Oudercommisslo. Verder waren aanwezig de hoofdin- specteur van het lager onderwijs de heer Kleiterp uit Groningen, de in specteur van het lager onderwijs, de heer Amerika en de schoolarts Dr. Cazemler. De burgemeester sprak De burgemeester van Slochteren, de heer O. J. Scherphuis nam als eerste spreker het woord. Hij ver klaarde verheugd te zijn dat *de hoofdinspecteur en de inspecteur van het lager onderwijs aanwezig waren, Om de nieuwe school niet direct als koffielokaal te gebruiken, was men bijeengekomen in een gymnastieklokaal van de ULO-school Spr. bracht dank aan allen die tôt de stichting van de school hadden medegewerkt, zoals de hoofdinspec teur, de Inspecteur, de bouwkundig hoofdinspecteur (die niet aanwezig kon zijn), de gemeentearchitect en zijn staf en aile anderen in gemeen- tedienst die aan de bouw van de school hebben medegewerkt, de aan- nemers, de directie van de meubel- fabriek „Luctor" te Baam, en de schenkers van de bloemstukken, die in de school aanwezig waren. De burgemeester is de historié van de school nagegaan, maar veel bij- zonderheden heeft hij niet kunnen vinden, Het eerste hoofd van de o.l. school te Slochteren was een zekere heer Kwast, Hij wees er op, dat diens graf in verwaarloosde staat DE HELPER GEDOOD De openbare school viel ln dr'e scholen uiteen, wearvan twee bij zonder© scholen. Ware dit niet het geval geweest. dan zou nu geen school met drie klassen gebouwci zijn, maar dan was een school me\ 8 klassen misschlen niet - eens vol doende. Onder de leerlingen van de heer Jager behoort de hier zeer bekende heer K. ter Laan. De oude o.l. school te Slochteren was aanvankelijk gevestigd in oen schoolgebouw staande tegenover het Slochterbos. Dat gebouw werd af- gebroken, en toen kreeg de o.l. school het gebouw waarin tegen- woordig de ULO gevestigd is teza- men met de o.l. school. Eerst werd aan de lagere school een topklasse toegevoegd. later werd het een afzonderlijke ULO. Beide scholen bleven in het gebouw, dat 8 klassen had, gevestigd. In oorlogs- tijd werden van de scholen 2 klassen omgebouwd tôt gymnastieklokaal. met als gevolg, dat toen ULO en la gere school 3 leerkrachten nodig Uâdù&r., imfc gÊbbu.W te worden. Een gedeelte van de lagere school werd toen ondergebracht in lokaliteiten achter het café Hommes, waaraan vele bezwaren verbonden waren, temeer toen na de bevrijding die lokalen ook voor de zaak ge- brulkt, werden. De raad besloot toen een nieuwe school te bouwen, doch het was slechts mogelijk oen seml-permaner te te- bouwen, doch daarom behoef men niet te treuren, de nieuw school is veel beter $an de oude, en is bovendien geheel nieuw gemeubl leerd. In het algemeen bemerkt men niet veel van de semi-permanente bouw. De heer Scherphuis betreurde dat er geen centrale verwarming kon worden aangelegd, zodat er gewerkt moet worden met kachels. Daarna verklaarde hij de school yoor geopend, en werden de aanwe- zigen in de gelegenheid gesteld het gebouw te bezichtigen. Verdere sprekers Bij het leggen van een riool in de nabijheid van de Staatsmijn Emma had een grondinstorting plaats, waardoor een arbeider werd bedol- ven Een van zijn collega's schoot te liulp, doch bij oen tweede instor- ting werd ook hij bedolven en ge dood. Het eerste slachtoffer bleek slechts lichte verwondlngen te heb ben opgelopen. De om het leven gekomen arbei der is gehiiwd en vader van 5 kin- deren. TER OVERDENKING. „De eeuwîge God zij u een woning en van onder eeuwige Na de bezichtiging verenigde men zich weer in* het gymnastieklokaal van de ULO-school waar de ver der"- sprekers aan het woord kwamen. De hoofdinspecteur van het lager onderwijs, de heer Kleiterp, ver klaarde blij te zijn, dat deze school onder leiding van het voortvarende gemeentebestuur is tôt stand geko men. De inspecteur, de heer Amerika richtte zich in het bijzonder tôt h<n personeel, en dankte hen voor de wijze waarop zij, in de laatste jaren verkeerd en deed een beroep op de^jn glechte omstandigheden, het on kerkvoogden om hierin verbetering te brengen. De heer Kwast werd opgevolgd door de heer Jager. Deze was niet alleen een goede onderwijzer, maar bovendien de vraagbaak van het ge- hele dorp. Toen in 1881 de 300-jarige herdenking van de vrijmaking van dit gewest van Spanje werd gevierd. was er in Slochteren geen enkele Oranje-vlag, of ja toch een was er, de heer Jager had er een. Toen de heer Jager, die zijn functie in 1900 RECHTSZAKEN Van je familie moet je het hebben I Politierechter Groningen Dierenmlshaiidelmg. Twee inwo- ners van de gemeente Noorddijk, Willem O. te Roodehaan en Lam- mert R. d. G. van Engelbert. stonden terecht omdat zij een paard mishan- deld hadden. Beiden werden veroor- deeld tôt f 20 b. of 20 d. h. Mishandeling. R. v, d. Veen uit Zwaagwesteinde was in Slochteren aan het aardappelzoeken. Toen hij tijdens een pauze even door Sloch teren liep, ontmoet-te hij daar Jan A, uit Overschild, welke laatste blijk- baar een of andere grief tegen de Fries had, en hem heeft geslagen. A. werd veroordeeld»tot f 30 b- of 30 d. h. Diefstal. Een vrouw uit Gronin gen, Lumchiena v. B., die niet voor de rechter verschenen is, was op 16 Sept op bezoek bij haar nicht, mej. K. in Engelbert. Het beviel haar daar best, en ze bleef er eten. Toen Mej. K- na het eten de kip- pen ging voeren, maakte Lumchienh van deze gelegenheid gebruik een lade van het dressoir te openen en van het daarin liggende geld f 25.— in haar schoudertas te stoppen. De diefstal werd echter spoedig ontdekt, en de politie er bij gehaaid. Deze vond het briefje van f 25 in de schoudertas. Lumchiena vertelde toen dat zij er babykleren voor had willen kopen. Ze werd bij verstek veroordeeld tôt f 15 b. of 15 d. h. Ec. zitting Politierechter Groningen Overtr. Erk. Reg. Kleinh. Groen- ten en Fruit. Derk M. te Munten- dam heeft zonder erkenning in zijn bezit te hebben in groenten en fruit gehandeld. Hij werd bij verstek ver oordeeld tôt f 16 b, of 15 d. h. derwijs heeft gediend De schoolarts, Dr. Cazemier wees op de waarde van moderne hygiënc Het verblijf in de nieuwe school, zal, zo meende hij, een gunstige geeste- lijke uitwerking hebben op de kin- deren. Het hoofd der school, de heer Rotman uitte zijn dankbaarheid voor de mooie school en het ruime school- plein. Het oud-hoofd, thans hoofd van de ULO school, de heer Drese licht- te het feit dat er twee gymnastiek- lokalen zijn gebouwd in de oude school, nader toe. Hij verklaarde daaraan mede debet te zijn geweest, omdat hij meende dat dit een middel was om tôt verbetering te komen, hil kon echter niet vermoeden, dat dit. zo lang zou duren. De heer v. d. Kamp, voorzitter van de afd. Slochteren van de Nederl Onderw. Vereniging hoopte dat het gemeentebestuur deze nieuwe school tôt, voorbeeld zal nemen, en dat an dere rïîeuwe scholen zullen volgen. Nadat Mey Toxopeus een kort woord had gesproken werd nog het woord gevoerd door de heren van Timmeren (gem.-architect), Zantin- ge (namens de fa, Luctor te Baam). Ds. Vermeer (plaatselijk predikant). Sijtsema (nannemer) en ten slotte namens de Oudercommissie de heer Smit, die een projectieapparaat aan- bood. Burgemeester Scherphuis dankte de sprekers en dankte in het bijzon der voor de aangeboden projectielan- taarn. annen." Deut. 33 27 Men is het er algemeen over eens dat het van groot belang is wanneer de mens, het gezin over een goede woning beschikt. Groot zijn de pro blemen der diverse woningeommis- sies, om in deze na-oorlogse tijd van schaarste te zorgen dat, althans de ergste nood wordt opgeheven. Be- langrijk ls echter ook, dat in dat huis ook de goede sfeer aanwezig is. Het gezinsleven vindt immers zijn terngsiae on de samenJevlnR, Nu is het vah nôg 1 belang dat de mens éen behoorlljk stevig geesteiljk huis bewaard, Helaas er zijn nog vele zwervers in dçze wereld, wat dit betreft, en anderen die zich tevreden stellen met „krot- ten" en „bouwvallen". En hoevelen staan wanhopig bij de ruines van hun leven? Al deze mensen staan onbeschermd tegen de geestelijke vljanden, dieven en moordenaars hunnér zielen. Tegen de stormen en orkanen die hen bedreigen. Immers talrijk zijn degenen die zich in ban- deloosheld overgeven en er geen be- paald levensmoraal op na houden, doch in onverschilligheid hun weg gaan. Hoeveel wordt niet verwacht van een goede positie, van de wc- tenschap. rtjkdom en eer, van aller- lei materiële dlngen, van eigen kun nen, Doch, zonder God zijn deze dlngen nlets anders dan armelijke „krotwo-ningen" en „bouwvallen". Hebt ge mogelijk al epige ervaring in deze opgedaan, zijn uw idialen en steunsels, is uw geestelijk huis reeds tôt een ruine of puinhoop geworden? Lezer. gij die u uw armoede, uw gevaar en geestelijke nood bewust zijt, hier is een heerlijke en kracht- gèvende boodschap voor u: „De eeuwige God zij u een woning". Deze woning staat tôt ieders beschikking en is geheel zonder lasten te aan- vaarden. De enige voorwaarde is. Afzien van het zwerversbestaan, zelfgekozen wegen, verlaten van de krotten van zonde en waardeloze toevluchtsoorden, en volkomen over- gave aan God door het geloof in Jezus Christus als Redder en Zalig- maker. Hij gaf Zijn leven er voor als prijs opdat wij, deze heerlijke Woning, die hecht en vast is en eeuwig blijft, vrij konden betrekken. Deze woning is bestand tegen aile stormen en biedt schuilplaats tegen aile vijanden die de ziel bedreigen. Het is' een eeuwig God, die ons in tegenstelling met aardse vrienden, hier een schuilplaats aanbiedt. ,,Komt allen die vermoeid en belast zijt en Ik zal. u rust geven". Het is een be- proefde schuilplaats. Mozes reeds zeide het: „Heere, Gij zijt ons ge weest een Toevlucht van geslacht tôt geslacht". En de Ps'almist zegt: i,Die in de schuilplaats des Allerhoossten is gezeten. die zal vernachten in de schaduw des Almachtigen". Die mag dus rekenen op Zijn bescherming. Bij Hem is veiligheid en rust. Rust voor het moede hart. We mogen er op rekenen begrip voor onze noden en behoeften te ontvangen en ook de hulp. In God vinden we slechts de ware reine vreugde. Dit ailes be treft onszelf, doch ook ons gezin en nog veel meer zo ge wilt. God wil in Christus het al omvatten. Hij heeft u, de wereld lief en wenst ons behoud, Met Zijn eeuwige sterke ar- men wil Hit ons beschermen en dra- gen heel het leven door tôt we aan- komen in Zijn heerliikheid hlerbo- ven, „De Bewaarder Israëls zal niet slulmeren of slapen. Hij wordt. niet moede noe mat". Lezer, zoek slechts ln deze veilige Woning en Burcht uw toevlucht en ge zult niet beschaamd worden. Hoogezand, Kap. J. H. Eikenaar SBLAD ,-rtVr.r. Irr ffnlpjManheifV VSft- de y

Het Nieuwsblad nl | 1949 | | pagina 1