Wetsontwsrp P. 1.0. niet te aanvaarden. JEANNE D'ARC (1412-1431) Wereldnieuws in Vogelviucht Voetbaltest Vierde ïaargang Woensdfcg 18 Navembfcr 194 No. 91 ABONNEMENTSPRIJS f 1.50 p. kwartaal. Franco p. post f 1.75 (bij vooruitbetaling) PRIJS DER ADVERTENTIE8 12 cent për mm. Zogen. Kleintjes als te koop, te huur, gevraagd enz, mini mum 75 cent (bij vooruitbetaling) VERSCHIJNT WOENSDAGS EN ZATERDAGS Uitgeefster: Seggers' en Kremers Uitgeverszaak „Het Niëuwsblâd" C.V. Kantoor Hoofdstraat 6, Hoogezand Telefoon 2117 (b.g.g. 2351 en 2301) Postrekening No. 435883 VEENDAM EN OMGEVING VOOR DE GEMEENTEN HOOGEZAND - SAPPEMEER - SLOCHTEREN - NOORD- EN ZUIDBROEK MUNTENDAM WAARIN OPGENOMEN OOST GOORECHT VAN 1871 EN het NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VAN 1888 Binnenlands Overzicht Hoofdgrcepen Handel, Banken en Verzekering vragen de leden der Eerste Kamer, het Omtrent het resultaat van de R.T.C. heeft minister Gôtzen gezegd, dat men niet kan verwachten, dat een Nederlandse minister volkomen be- vredigd zou zijn. Hij was echter van mening, dat de financiële- en econo mische overeenkomst een basis kan vormen voor toekomstige samen- werking. De minister geloofde niet, dat de werkgelegenheid voor Nederlanders zou afnemen, wel geloofde hij in een verschuiving, een verandering in de aard van de arbeid, welke van hen zal worden gevraagd. Landbouw Met het oog op de noodzakelijk- held, de ontwikkeling" en de rationa- lisatie zoveel mogelijk aan te passen bij de verschillende bedrijfstypen in ons land, heeft de minister van land- bouw, visserij en voedaelvoorzic- ning een stichting opgerlcht, waarin het onderzoek naar de toepassing van de uiteenlopende teehnische mo- gelïjkheden en arbeidsmethoden, als- mede de verbetering hiervan, van overheidswege zal worden gecentra- liseerd: het Instituut voor Land- bouwtechniek en Rationalisatie, ge- vestigd te Wageningen. De taak van het instituut omvat het onderzoek naar de deugdelijk- heid en geschiktheid van teehnische hulpmiddelen voor de landbouw en het zelf ontwerpen, ontwikkelen en construeren van deze hulpmiddelen Tevens zal het instituut aanwijzin- gen en hulp moeten verlenen bij de fabricage van werktuigen, en nor- malisatie en standaardisatie daarbij door te voeren, en de hulpmiddelen aan de praktijk te toetsen. Het Wetsontwerp P.B.O- De hoofdgroepen Handel, Banken en Verzekering hebben een adres gericht tôt de leden van de eerste kamer, met verzoek het wetsontwerp Publieke Bedrijfsorganisatie niet te aanvaarden. In het adres wordt betoogd dat door voorstanders in de tweede ka mer hefhaaldelijk is gezegd, dat het bedrijfsleven zleir» a priori bi grote trekken met het wetsontwerp heeft accoord verklaard, aangezien dit be drijfsleven actief aan de totstandko- ming heeft medegewerkt. Hier werd kennelijk gedoeld op het oorspron- kelijke ontwerp van de commissie van der Ven uit de Stichting v. d. Arbeid. Handel en bank- en verze- keringswezen waren echter niet in deze commissie vertegenwoordigd, zodat niet beweerd mag worden dat deze bedrijfstakken zich met de grondprincipes van het ontwerp heb ben verenigd. Het tegendeel is waar. Het is de mening van adressanten, dat aan de door de overheid te stich- ten orgaan een dusdanig overwegen- de invloed zal worden toegekend, dat sociaal economische raad, pro- duct- hoofdbedrijf- en bedrijfschap- pen willige werktuigen in de han- den der regering worden. Bevoogding van het bedrijfsleven achtten adressanten reeds in hoge mate schadelijk voor de binnenland- se économie maar bovendien schuilt er gevaar in voor onze buitenland- se conomische betrekkingen. Ten slotte wordt er op gewezen, dat de publiekrechtelijke bedrijfsor ganisatie in België uitsluitend een adviserende bevoegdheid heeft. Het Nederlandse bedrijfsleven zal zich in de Bénélux in vrije concur rence met het Belgisch-Luxemburg- se bedrijfsleven moeten handhaven. Dat zal volgens adressanten alleen mogelijk zijn, indien men over en weer onder gelijke, of althans verge- lijkbare, omstandigheden, werkt, Verder hebben wij onze aandacht te bepalen tôt parlementaire zaken. Er is verschenen een voorlopig ver- slag van de Tweede Kamer over de begroting van economische zaken Verschillende kamerleden waren van mening, dat de economische po- litiek zich verder in Libérale rich- ting heeft ontwikkeld. Met het af nemen van de schaarste zijn insti- tuten verdwenen, welke de regering ook bij haar normale economische politiek dringend nodig heeft o.a. op het gebied van de prijspolitiek. De concurrentie, aldus deze kamer leden, heeft niet geleid tôt de ge wenste prijsdalingen. En tegenover de bewegingsvrijheid, die de onder- nemers hebben gekregen is de ge- bondenheid van de lonen blijven staan. Deze leden achten dit systeem cvnaanvaardbaar. Zij wezen in dit verband op de verschuiving in het nationale inkomen ten bate van de meer draagkrachtigen, zoals in de laatste tijd is geschied. Wat betreft de industrialisatie meenden verschillende kamerleden, dat te veel en te lang wordt afge- wacht of de particulière onderne- mers bepaalde objecten zullen aan- vatten en te weinig wordt na ver- loop van tijd zelf het initiatief door de overheid genomen. Geïnformeerd werd naar de mogelijkheid hier te lande een kogellagerfabriek te ves- tigen, alsmeûe een fabriek voor Volkswagens. Verder werd opgemerkt, dat er de laatste jaren weinig is gedaan ten bate van de middenstand, Zij achtten het hoog tijd, dat een rem wordt aangelegd aan het opnieuw dreigen- de gevaar van overbezetting van takken van detailhandel, vooral nu het algemeen vestigingsverbod klein- bedrijf voor vele bedrijfstakken is opgeheven. Minister Mansholt antwoordt In zijn memorie van antwoord op het voorlopig verslag van de Tweede Kamer op de begroting van land bouw, visserij en voedselvoorziening zegt de minister, dat de devaluatie niet van invloed zal zijn op de doel- stellingen van het landbouwbeleid. Dit beleid is en blljft gericht op ver- hoging van de eigen productie, ver- laging van de kostprijs en stabilisa- tie van de prijzen door productie- en marktordende maatregelen met het oog op de bestaanszekerheid van de agrarische producenten. Omtrent de tuinbouw zegt de mi nister, dat de toestand, dank zij een bevredigende export in het afgelo- pen jaar gunstig is geweest. Alleen voor sommige gebieden en voor be paalde teelten waren de bedrijfsuit- kemsten minder goed. Maar dat was, ook in afgelopen jaren, wanneer het met de tuinbouw goed gesteld was, het geval. Met de uitspraak, dat de tuinbouw voor grote moeilijkheden staat, door- dat in aile takken van dat hedrijf prijzen worden gemaakt, die niet meer lonend zijn, en dat de minl- mumprijzenfondsen uitgeput zouden zijn, kan de minister niet instemmen. Genoemde fondsen zijn geenszins uitgeput. Minister Mansholt erkent, dat de grilligheid in het verloop van de ex port naar Duitsland in 1949 nadelig heeft gewerkt. Bij de beoordeling daarvan kan echter niet over het hoofd worden gezien, dat het weer op gang brengen van de export naar dat land uiterst moeizame onderhan- delingen vergde, welke steeds weer op onverwachte moeilijkhedeh stuit- ten. Tweede Kamer In de Tweede Kamer hebben Dins- dag, Woensdag en Donderdag alge- mene beschouwingen plaats gehad over de begroting 1950. Zoals reeds gemeld heeft minister-president Drees tijdens deze beschouwingen verklaard, dat het er naar uitziet, dat de voorgestelde wijzigingen ln de loon- en inkomstenbelasting dit jaar niet meer behandeld zullen worden. In verband daarmede zal de huurverhoging moeten worden uit- gesteid. De voorzitter van de kamer heeft nog medegedeeld, dat het in het voornemen ligt het wetsontwerp tôt bekrachtiging der besluiten van de R.T.C. 'nog in November af te doen. EEN REMBRANDT VERKOCHT VOOR f 110 Toen de inboedel van het landgoed „Vinkelduin" te Leersum werd ge- veild, kocht een antiquair uit Kam- pen een oude, met een laag vuil be- dekte schilderij, voor f 110. Later meende hij dat hij een strop gekocht had, en bij een veiling te Zwolle werd het doek opnieuw te koop aan- geboden, doch 't bod wat er op kwain was onaanvaardbaar, Na enige tijd kwam iemand bij de antiquair, die er wel interesse in had, en het kocht voor f 150. Het moest echter nodig gerestaureerd worden, en toen men naar een restaurateur ging en hoor- de dat herstel f 240 moest kosten, toen schrok de koper wel. Nadat de restaurateur een hoekje had schoon- gemaakt, en de naam Rembrandt te voorschijn kwam, werd de zaak ech ter anders. Men onderzoekt thans, of men met een echte Rembrandt te doen heeft. Duizenden minnaa'S Een ult een viertal zal gekozen worden Het Amerikaanse tijdschrift „True" ih bezig met de publicatie van een aantal. artikelen over Duitsland, In een van de nummers kwam een stuk voor over de gesneuvelde kapitein ter zee von Haessler. Er stond een foto bij van zijn weduwe. Die foto heeft heel wat Ameri kaanse harten sneller doen kloppen Want gedurende meer dan een week stroomden bij de weduwe dagelijks meer dan 150 brieven binnen, waai- in huwelijksaanzoeken werden ge daan, Er waren brieven bij van cow- boys en boeren maar ook zelfs van cadetten, studenten en professoren. Thans heeft de vrouw uit de sta- pel vier brieven uitgekozen, die ztl zal beantwoorden. Later zal zij uit deze vier geluksvogels 'n keuze doen. VROUW HERKENDE HAAR MAN NIET MEER na een schelding van 35 jaar In de eerste wereldoorlog wera een Oostenrijksi' militair door de Russen gevangen genomen, en naar Siberië gezonden. Tevergeefs poogde hij enkelg malen te ontsnappen. Ten slotte kwam hij in Moekden (Man- sjoerlje) tereeht, waar hij zich als lileermaker vestigde, De zaken gin- gen goed, en hij werd een welge- steld man. In de loop der jaren ver- gat hij, dat hij nog een vrouw in Oostenrijk had, en een kind. Daaraan werd hij herinnerd toen hij door politieke strubbelingen werd verjaagd, en als arme, berooi- de vluchteling van land tôt land trok. Zo bereikte hij Oostenrijk en ging naar zijn vrouw en naar zijn zoon, die inmiddels 40 jaar geworden was. Maar zijn vrouw herkende hem niet eens meer. „BOEF" riep Iemand van de publieke tribune „Deze man is een misdadiger, ge- speend van aile menselijk gevoel, die weerloze en uitgeputte mensen heeft mishandeld en velen van hot leven heeft beroofd. Hem behoort de zwaarste straf te worden opgc- legd", zo sprak de procureur fiscaal bij de bijzondere raad van cassatie; die concludeerde tôt verwerping van het baroep.van J. J. Kotalla, de tsr dood veroordeelde ex-commandant van het Duitse concentratiekamp Amersfoort, Het doodvonnis werd door de Utrechtse kamer van het bijzondere gerechtshof te Amster dam uitgesproken. Mr. G. N. Hovius, raadsman van de requirant,, verklaarde, dat zijn uit Kleef afkomstige cliënt in die.ns jeugd zenuwaanvallen heeft gehad. Hij zou een nerveuze aard en afwij- kingen hebben. Voorts werd aangevoerd, dat K. in het kamp mensen heeft geholpen en zin voor humor vertoonde. Hij zou niet zo'n beest zijn geweest als bij de beoordeling van zijn daden is aangenomen. Mr. Hovius vroeg ver mindering van straf. De procureur fiscaal nam bij zijn conclusie een uitvoerig psychiatrisch rapport ter hand, Hierin wordt uit- eengezet, dat K. ten voile toereke- ningsvatbaar is. „Zijn daden", aldus het rapport, „vloeien voort uit zijn bewuste instelling tegen zijn mede mensen." Indien K. wel eens mensen heeft geholpen aldus de procureur-fiscaal, dan was dit niets bijzonders, niets anders dan zijn doodgewone mense- lijke plicht. Stel hem echter niet voor als „weldoener van Amersfoort en als mensenredder". Hiervoor is di lijst van misdaden te lang en te gru- welijk. Geconcludeerd werd tôt verwer ping van het beroep tegen het dood vonnis, Met een haastige hamerklop bepaalde de président de uitspraak op 5 December. K. werd weggevoerd. „Boef" riep iemand uit het talrijke publiek hem na. WRAAK De eigenaar-bewoner van een wo- ning te Groesbeek, was daar ter plaatse niet erg gezien. Toen nu deze man onlangs zijn huis verkocht, meende de gemeenschap wraak te kunnen nemen voor het vele dat men deze man in de schoenen schoof. Toen het huis leeg stond de eigenaar was al naar elders vertrok- ken werd het op een nacht zo groridig vemield, dat de verkoop niet kan doorgaan. HET IS GEVAARLIJK IN VUGHT Het is gebleken, dat in Vught nog heel, wat vuurwapenen en munitie in verkeerde handen is. Onlangs heeft de burgemeester een circu laire huis aan huis laten versprei- den, waarin de inwoners verzocht werd aile in hun bezit zijnde vuur- wapens, enz. in te leveren. Verder heeft de politie een vijfde gedeelte van de gemeente gecontroleerd. Er is nu al een heel pakhuis vol gevaar- •lijk spul bij elkaar. Een oude vrouw had een anti- tankgranaat, en gebruikte die als bedkruik, Iedere avond werd dit ge- vae{'lijke kruikje op de kachel ver- warmd SCHEEPSRAMP AAN DE ENGELSE KUST Bij de kust van de Ingelse graaf- sehap Devonshire heeft een ernstige seheepsramp plaats gehad, waarbij 8 personen om het leven zijn gekomen, In een der ergste stormen welke hier de laatste Jaren gewoed hebben, ge- rafkte het Spaanse stoomschip „Monte Gurugu", afkomstig uit Bil- bao, onklaar, en begon te zinken. Op de noodseinen trokken het Zweedse s.s. „Lappland" en een aantal red- dingsboten naar de plaats van de ramp. 31 van de 37 leden van de be- manning zijn gered. Toen het water de machinekamer in stroomde ontplofte de ketel en geraakte het wrak in brand. Hij zweeft op de grens van Het toelaatbare en het plegen van oplichting Voor de economische politierechter te Amhem had zich wegens illégale import van nylons uit Zwitserland te verantwoorden de jeugdige NiJ- meegse koopman B. J. i./d. B., die vroeger al eens tereeht heeft ge- staan wegens het plegen van vals- heid in geschrifte. Hem was nu ten laste gelegd, dat hij in Juli van dit jaar een partij nylonkousen, betrok- ken van een relatie in Zwitserland, op illégale wijze in Nederland had ingevoerd. In verscheidene bladen liet hij dure advertenties zetten waarin hij klanten aanspoorde om een folder te vragen over de nylons. Die folders kon men slechts door be- middeling van de „World Trading Company" krijgen. Deed men eenmaal een bestelling, dan kwamen de nylonkousen ult Zwitserland al vrij spoedig. Toen de zaak later vast liep, pro- beerde de koopman het op een an- dere wijze, Verdachte werd door ae Franse recherche zes weken vastge- heuden toen uitkwam, dat hij even- eens illegaal handelde in saeeharm» en levensmiddelenpakketten, De officier van justitie, mr, Mul- ler, aehtte reelassering van verdach te gewenst, Het verwonderlijke tn deze zaak is, dat verdachte van zeer behoorlijke afkomst is en, voor hij van het goede pad afdwaalde, stu- deerde. Een tijdlang zweeft hij nu op de grens van toelaatbare hande- lingen en het plegen van oplichting; daar is hij nu gevaarlijk naar over- geheld. Een gecombineerde straf leek de officier van justitie op haar plaats; hij eiste 4 maanden gevange- nisstraf met aftrek, waarvan 2 maan den voorwaardelijk met een proef- tijd van drie jaar. De verdediger vond dat er termen UITBREIDING GARANTIE AAN NEDERLANDSE IN INDONESIë AMBTENAREN De ministerraad heeft in zijn vergadering van 14 November zich beraden over een uitbreiding van aan Nederlandse ambtenaren in In- donesië te geven garantie, zulka in verband met de resultaten der Ronde Tafel Conferentie en met de te dezer zake door de Raad van Vakcentralen en de samenwerkende vakorganisaties van overheidsper- r.oneel in Indonesië tôt de minister van overzeese gebiedsdelen ge- richte adressen. De ministerraad besloot in beginsel aan de reeds verstrekte garan tie enige uitbreiding te geven; De nauwkeurige tekst van de nieuwe garantieverklaring zal in de ministerraad van 21 November worden vastgesteld en daarna worden gepubliceerd. De diplomatieke activiteit, die de vorige week de internationale be- langstelling op Parijs heeft geves- tigd, is ten einde. De resultaten van de drie-minister-conferentie zijn be- kend gemaakt. Acheson is niet naar Washington terug gereisd maar heeft zich eerst naar Duitsland begeven, om zich van de stand van zaken op de hoogte te stellen. Maar natuurlijk heeft hij ook besprekingen gevoerd. Zo heeft hij o.a. met Adenauer ge- sproken. Hij heeft het gehad over de Franse wens .tôt toenadering tôt West-Duitsland. Deze wens is ook gebleken uit het feit dat handelsbe- sprekingen tussen deze beide landen zijn geopend. Joegoslavië Joegoslavië heeft het verdrag van vriendschap en bij stand met Albanie opgezegd. De Albanese regering wordt o.a. beschuldigd van het uit- lokken van grensincidenten. Israël Aan Israël is, evenals aan andere minder goed ontwikkelde gebieden, Amerikaanse steun toegezegd, ten- einde de economische ontwikkeling van deze landen te bevorderen. Chapman, de minister van binnen- landse zaken der V.S. wees er in een toespraak op dat deze steun be. doeld is de economische kloof, die i. Het lijkt een sprookje wel, een legende uit de late Middeleeuwen, dit verhaal van Jeanne d'Arc, het eenvoudige boerenmeisje uit Dom- rémy, dat visioenen héeft en hemelse stemmen hoort welke haar opdragen om haar land en haar volk te red- den, die met nietsontziende vol- harding zich een weg weet te banen over bergen van moeilijkheden heen, de blank-geharnaste maagd van wie een wonderlijke bekorlng en be- zieling uitgaat, die met een aange- boren gemakkelijkheid en gratie zich beweegt tussen vorsten en groten en die met het hart van een kind, met de geloofsmoed van een held en met het genie van een veldheer aan het hoofd van een enthousiaste ruiterschaar het zwaar-bedrelgde Orléans ontzet en dan haar koning voert ter kronlng naar Reims, maar wier plotseling hel opglanzen- de geluksster daarna even ras ver- bleekt, doch die, verlaten en mis- kend nochtans haar roepstem volgen blijft tôt ze wanhopig strijdend in de handen van haar vijanden valt, welke haar overleveren aan het gc- recht en dat haar, na een pijnigend geding van maandenlang als heks en tovenareg. ter dood verwijst, die eenzaam als'een geloofsheldin sterft voor haar volk en haar vorst, maar wier voorspellingen tôt werkelijk- heid zijn geworden en die naderhand door de kerk zelf volledig werd ge- rehhbiliteerd en thans door het Franse volk als een nationale heilige wordt vereerd. Het lijkt een roman ook of een grootse tragédie, ontsproten aan het brein van de kunstenaar, maar het is evenwel allés levende waarheid 'en historische werkelijkheid. Al is het reeds vijf eeuwen geleden dat Jeanne d'Arc haar korte roi speelde op het wereldtoneel, toch zijn er van menig andere historische figuur, ook uit veel later tijd, veel minder betrouwbare gegevens dan men van haar bezit. En zo kunnen wlj nauw- keurig Jeanne's jeugdleven te Dom- rémy ln het liefelijke dal van de Maas, zo horen wij gewagen van de wondere stemmen die haar oproepen voor een sehler onmogelijkke taak en waarvan ook onze bijbel voor- fceelden geeft. Men kan dergelljke „stemmenf' botweg negeren, men kan ze ook trachten te' verklaren: religieus, psychologisch of parapsy- chisch misschien. Hoe het zij, Jeanne heeft in deze innerlljke godsstem- men onvoorwaardelljk geloofd en dit is haar geworden tôt een grote kracht in leven en in sterven, Wij kennen, na die gevaarvol-roman- tische tocht door vijandelijk gebied, haar bezoek aan de dauphin, de la- tere, wel vrome maar zo zwakke koning Karel VII, we kennen het merkwaardige beleg en ontzet van Orléans en daarna de luisterrijk'î kroning in de schone kathedraal le Reims, we weten van haar latert- krijgsbedrijven, van haar gevangen neming en van het beruchte langdu- rige procès, waarbij het hele vooraf- gegane leven van Jeanne werd uit- gevorst en opgetekend zoals wij dh nu nog kunnen nalezen, waar de 80 geleerde heren, de haar vijandig- gezinde rechters gezamenlijk nor niet opgewassen waren tegen de goddelijke eenvoud en grootheid, de moed en gevatheid van deze jonge vrouw, maar waarbij voorâ'f reecb vaststond dat zij vallen moest, wij kennen het meedogenloos wrede en onrechtmatige vonnis en de smarte- lijkc marteldood op de brandstanel te Rouaan; 30 Mei 1431 als Jeanne 19 laar, zegg© 19 jaar bud ls! Wie Jeanne d'Are beschouwt als een bijgelovige dweepster, verstaat haar levenshouding niet en wie haar aanziet voor een soort man-wijf dat met welgevallen t© velde trekt, doet deze fijne, vrome vrouw groot on- recht aan; Jeanne heeft de strijd tenslotte in godsnaam aanvaard als het enige redmiddel nog om land en volk voor de ondergang te behoeden. Steeds vermaant zij haar vijanden om bloedvergieten te voorkomen en na de slag om Orléans gaat zij we- nend het slagveld rond en bidt voor het heil van de zielen der gevallenen vriend en vijand (Wordt vervolgd) gaapt tussen Amerika en de rest van de wereld te dempen. Portugal In Portugal zijn verkiezingen ge- houden. Reuter meldt uit Lissabon, dat aile acht „oppositie"-candidaten werden verslagen, TENGEVOLGE VAN SLAGREGENS WERD AUTOBUS-CHAUFFEUR OVERREDEN Een chauffeur van een bus van een onderneming uit Wijk-bij-Duur- stede had een van zijn collega's iets te vertellen. In verband daarmede bracht hij zijn wagen even buiten Werkendam tôt stilstand en wachtto daar tôt de bedoelde collega zou ko- men. Toen de bus uit tegengestelde richting naderde, liep hij achter zijn eigen wagen om, teneinde de andere bus even aan te houden. Door de zware slagregens zag de bestuurder van de tegenligger zijn collega ech ter niet, en reed hem met voile vaart aan, Het slachtoffer, dat ter plaatse overleed is getrouwd en vader van 3 kinderen, Het tragische van het geval is, dat de beide chauffeurs zwagers zijn. OVERREDEN EN GEDOOD Een motorrijder, die op een avond over een donkere weg, nabij Eiber- gen reed, zag er iemand in de berm liggen. Het bleek een postbode te zijn, die was overleden. De politie stelde een onderzoek in, waarbij bleek, dat de overledene ernstige hoofdwonden had, In ver band daarmede wordt vermoed, dat een of andere automobilist of motor rijder de man heeft aangereden, en daarna is doorgereden. DOOR VALLEND STROPAK GETROFFEN Een boerin, wonende in Meppen (Drenthe) ging op een ochtend eens een kijkje nemen achter het huis, waar men met een dorsmachine be- zig was. Zij liep langs een stapel stropakken, waarmede een arbeider bezig was. Juist toen de vrouw pas- seerde, vielen enige pakken nnur beneden, Door een van de vallende pakken werd de vrouw juist op het hoofd getroffen. Zij kreeg een hais- wervelfractuur en werd in zorgwek- kende toestand in een ziekenhuis opgenomen. SLACHTOFFERS VAN HET BOMBARDEMENT VAN ROTTERDAM Toen men dezer dagen bezig was met graafwerk in het puin, dat na het bombardement van Rotterdam ln 1940 was gestort aan de Terbergsa weg, werden menselijke geraamten gevonden. Vermoedelijk zijn deze geraamten van slachtoffers van het bombardement. aanwezig waren om te protesteren tegen de opgeschroefde behandeling van deze zaak. De economische politierechter aehtte de zaak bewezen, maar wenste bij de op te leggen straf slechts reke- ning te houden met het feit, dat een andere uitspraak nog hangende is. Het vonnis luidde 2 maanden met aftrek. ZEEPOST VOOR OOST EN WFST Met de volgende schepen kan zee- post word enverzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan, tussen haakjes, achter de naam van het schip vermeld. Indonesië: m.s. ,,Oranje" (heden-. Curaçao; s.s. „Breda" (20 November) Suriname: m.s. „Hecuba" (24 Nov.). GEVOLG VAN AANSLUITING OP EUROPEES ELECTRICITEITSNET Een aantal provineies (Noord-Hol- land, Zuld-Holland, Noord-Brabant en Limburg) is aangesloten op het Europees gleetrieitëitsnet, en dat had tôt gevolg dat, toen de bewoners op een morgen wakker werden, bleeh, dat de electrische klokken een veel later uur aanwezen, dan de andere klokken, De telefoondienst gaf de tijd van de gewone klokken, De volgende nacht liepen de klok ken zoveel langzamer dat zij gelijk kwamen en nu lopen zij goed. Met ingang van heden begint „Hct Nieuwsblad" een geheel nieuwe at- tractie voor zijn lezers. Wij hebben namenlijk besloten in het vervolg een Voetbaltest te plaatsen. Bij deze test moet men in onderstaand formu- liertje invullen welke club" in de genoemde wedstrijden zal winnen. Dit kan aangeduid worden, door achter de naam van de club, waar van men verondersteld dat zij de wedstrijd zal winnen een kruisje te plaatsen op de vier punten die er achter staan, Verondersteld men een gelijk spel, dan vult men achter bei de clubs een kruisje in. Zijn er ge- zinsleden of medelezers, die ook wensen mee te doen, dan kunnen de clubs op een briefkeart worden overgeschreven en moet natuurlijk eveneens een kruisje worden inge- vuld. Hoe zendt U de test in? De test moet worden ingezonden vôôr 's Zondagsmorgens 9 uur. Iedere inzending, die later op ons kantoor komt, wordt zonder meer terzijde gelegd. Als u ze op ons kan toor bezorgt, gelieve u ze niet in een enveloppe te doen. Stuurt u ze per post, zet u dan op de linkerboven- hoek van de enveloppe „Voetbaltest" In deze brieven moeten geen adver tenties of aanmeldingen voor een abonnement op ons blad worden in- gesloten, daar deze hierdoor ver- traagd zullen worden. Hoe werkt de test. Zodra de diverse uitslagen bekend zijn, worden de ingezonden tests ge controleerd en wordt voor iedere juist ingevulde wedstrijd een punt toegekend, Wie uit deze test het hoogste aantal punten krijgt (indien er meerdere zijn met een gelijk aan tal punten beslist het lot) ontvangt een premie van f 2.50. Hiermede is het echter niet afgelopen, de behaal- de punten worden genoteerd. De volgende week worden de dan be- haalde punten bijgeteld en degene, die dan het hoogste totaal aantal punten heeft ontvangt eveneens een premie van f 2.50. Zo gaat het van week tôt week door tôt de gehele competitie is afgelopen. Wie dan het hoogste aantal punten uit aile test's tezamen heeft verworven ontvangt een premie van f 10' de tweede f 5 en de 5 daarop volgenden f 2 50. Iedere week wordt er een lijst gepu bliceerd van 25 deelnemers, welke tôt dan de meeste punten hebben behaald. DE TEST VAN DE WEEK (Denk er vooral aan uw naam en adres duidelijk te vermelden en steeds gelijkluidend, daar wij anders het aantal behaalde punten niet kun nen samenstellen.) HaarlemBlauw Wit VSVKFC RCHHBS SVVAjax 't GooiNeptunus HSCAchilles Be QuickVelodtas FVCNicator GRCLSC EmmenZuidbroek ScheemdaBato. Blauw Geel—VIA NoordbroekWEO. HeiligerleeWesterbroek. Kwiek—Nieuwe Schans Naam Straat en No. Plaats Uitknippen en inzenden vôôr Zon- dagmorgen 9 uur. HET NIEUWSBLAD Hier volgt

Het Nieuwsblad nl | 1949 | | pagina 1