Ziiiiroek wil niet jesplitst worden PLAATSELIJK NIEUWS Mannenkoor H.-S. vierde zijn 14e lustrum I KOLHAM De Toneelvereniging „Vrlend- sehap" gaf Zaterdagavond ln het eafé Braam op veler verzoek een her-opvoering van het drama ln drle bedrijven „Krates'\ gevolgd door de klucht „0, dei Reumatiek" Voor de muzikale afwisseling zorg- den de „Swing Brothers". broek B 85 met erf en tuin, groot 18.80 are. Koper werd de KerkvoogdiJ der Ned. Herv, Kerk, alhier, voor f 4000, OVERSCHILD Ten verzoeke van de erven Woltema werd verkocht een woning met tuin te Overschild. Koper werd de tegenwoordige bewoner, de heer W. Woltema voor I 4200. NOORDBROEK dat liep te wandelen, werd geraakt.. De beide jonge mensen moesten zich] onder doktersbehandeling stellen, en konden daarna na hun woning wor den vervoerd, OCDE PEKELA Toen de plaatselijke horloge- maker een bezoek bracht aan iemand, eveneens hier ter plaatse wonende, liet hij zijn wagen bij abujs in de versnelling staan. Ditte, Anna Laps, Het Meisje van de Veenhoeve EN NU Er werd een algemene vergadering belegd Het Mannenkoor Hoogezand—Sap pemeer bestaat 70 jaar, en heeft dit jubileum Zaterdag ln het hôtel Fa- ber gevierd, GECOMPLICEERDE AUTOBOTSING kwartet Hans Weis« uit Amsterdam, Door het mannenkoor werden ln totaal 8 nummers gezongen, waarvan een aantal met begeleiding van het strijkkwartet. Dit kwartet, dat naast de begeleiding ook nog „Uit mijn Leven" van Smetana en delen uit het kwartet in F van Dvorak uitvoerde, is samengesteld uit leden van de G.O.V., ni. de heren Somer en Stoetser, viool, Blom, altviool en Kueter, cello. 4 NIECWSBLAD ATTRACTIF Wlnkeliers, die nog een prijs voor de NieuwsbUd-attraetie van a.a. Zaterdag besehikbaar willen stellen, kunnen dit tôt heden- avond 6 uur nog schriftelijk of telefonisch (TeL 2117) aan ons bureau opgeven. Dlrectie ,„Het Nieuwsblari" SAPPEMEER In de Middenstraat la een vrachtauto, toebehorende aan D. B., alhier, en komende uit de richting Hoogezand, bij het uitwijken voor een atilstaande wagen in de sloot aan de linkerzijde van de weg ge- raakt. Een kraanwagen van de fa. Stratlng bracht de drenkeling op het droge. Er deden zich geen per- soonlijke ongelukken voor. In Sappemeer Oost heeft een botsing tussen een vrachtauto en een luxe wagen plaats gehad, waarbij de luxe auto ernstig is beschadigd. De vrachtauto van de fa. Bulder en Wieringa, komende van de rich ting Hoogezand, wilde links af- draaien, Een luxe auto uit Drenthe had dit niet in de gaten en botste tegen de vrachtauto op. De luxe auto werd zwaar bescha digd. Persoonlijke ongelukken kwa- men niet Voor. In de toneelzaal van het café Vroom heeft de toneelvereniging „Concordia" Zaterdagavond haar 14e opvoering gebracht van het toneel- spel in drie bedrijven „Als de poor- ten open gaan". Verder werd er een klucht in 1 be drijf opgevoerd „Ie hemmen mor zo gain wief", HOOGEZAND—SAPPEMEER Zaterdag en Zondag jl. hield de Jeugd Contact Commissie een con- tact-weekeinde in het Natuurvrien- denhuis „De Hondsrug" te Noordla- ren. Ondanks het slechte weer was de animo goed. Ongeveer 30 deelne- mers van de verschillende groepen waren aanwezig. De dagen werden doorgebracht met rang, spelletjes en besprekingen Ook werd het historisch muséum bezocht. De leiding was in handen van mej. Hagendoorn en de heer B. Raspe. Ondanks de vele regenbuien slaag- den deze dagen uitstekend. Het Mannenkoor H.-S. heeft de bloemstukken, welke het ter gele- genheid van zijn 70-jarig bestaan heeft ontvangen, besehikbaar gesteid voor zieken van deze gemeente. HOOGEZAND 's Avonds laat werd door een onbekende bij de politie gemeld, dat er brand was in een perceel aan do van Roijenstraat. De brand bleek te zijn in de zich naast de winkel van de fa. Venema bevindende opslag- plaats, De brandweer werd gealarmeerd, doch behoefde geen dienst te doen, omdat de politie de brand reeds had geblust. In de opslagplaats ia de schade vrij aanzienlijk. De oorzaak van de brand is onbe- kend. Op een Maandagavond onder voorzitterschap van de heer Drs. P. M. Bruins gehouden vergadering van de afdeling Hoogezand van de P.v.d.A. werden tôt candidaten voor de in 1950 te houden verkiezing van leden van de Prov, Staten gekozen de heren P. M. Bruins, J. J. Prins, J. Tuin en H. de Wit. De heer H. W. Plinsinga hield een lezing over het Groninger dialect. POXHAM Zaterdag heeft hier een droevig ongeval plaats gehad, dat het leven van een 10 maanden oude baby heeft" geëist. In een woonschip liggende tegen- over de werf Hylkema heeft sluip- moordenaar no. 1, de kolendamp, een slachtoffer gemaakt. In dit schip woont het gezin W., bestaande uit 3 personen. 's Morgens om halKvier was de vrouw op ge- weest en had nog niets gemerkt. Toen zij om zes uur weer wakker werd had zij ernstige hoofdpijn. Tefen acht uur waarschuwde iemand van de werf de politie en deze constateerde de aanwezigheid van kolendamp in het woonschip Het kind, dat in Februari van dit jaar werd geboren, werd ijlings naar het ziekenhuis te Groningen overge- bracht, doch het is aan de gevolgen overleden. De ouders maken het goed. WESTERBROEK Zaterdagavond hield de afd. SCHILDWOLDE Vrtydagavond werd in café Veenhoven, alhier, een algemene vergadering gehouden van de Onder- linge Veeverzekeringsmij., o. 1. v. de heer Jac. de Boer, De heer H. Jane- sens, Slochteren, rapporteerde na- mens de kascontrôle-commissie, dat uitkering was gedaan voor koeien tôt een bedrag van f 7968.75, deze hadden opgebracht f 1657.26. Ile uit kering voor paarden bedroeg f 10540, de opbrengst van deze afgekeurde dieren was f 2362.97. Het aantal deelnemers bedroeg 507. De boek- houder, de heer Jac. Bos, werd dé charge verleend. Tôt leden van de kascontrôle-commissie werden aan gewezen de heren Joh. Begeman te Schildwolde en A. Wicherts te Sid- deburen. De aftredende bestuursle- den, de heren H. Nanning, Slochte ren, Th. B. Klimp, Siddeburen, E. Niehof, Overschild, Tj. Etarke, Schildwolde, directeuren, Jac. de Boer, Schildwolde, voorzitter en Jac. Bos, Slochteren, secretaris-boek- houder, werden allen herkozen. SIDDEBUREN Het was Zondag voor de Ned. Herv. Gemeente, alhier, een blijde dag. Na geruime tijd herderloos te zijn geweest, verbond ds. Stockman van Garsthuizen zich aan zijn nieuwe gemeente. Des voormiddags vond de bevestiging plaats door ds. Politiek van Hélium naar aanleiding van Efeze 4 vers 11. Na de bevestiging richtte ds. Politiek zich, in zijn func- tie van consulent, met een persoon- lijk woord tôt de gemeente, kerke- raad en kerkvoogden. Des namid- dags verbond ds. Stockman zich aan de gemeente met een predikatie n.a.v. Ps. 124 vers 8. Na de predika tie sprak hij woorden van dank tôt de consulent, kerkeraad en kerk voogden, jeugdleiders, evangelist Velthuijsen van Tjuchem, de koster en de organist en ds Hazenberg, ge. reformeerd predikant, alhier. Hij sprak de hoop uit dat hij vooral met laatstgenoemde op prettige wijze kunnen samenwerken. Hierna zou werd het woord gevoerd door de heer Brouwer namens de gemeente, de heer Velthuijsen en ds. Hazen berg. Ds. Hazenberg dankte voor de ontvangen uitnodiging en de door ds. Stockman uitgesproken wens tôt sa- menwerking. Hij hoopte dat uit deze samenwerking iets goeds tôt stand zou komen. De afd. Siddeburen van de P.v.d.Arb. vergaderde in café Wie- renga. Het bestuur werd enigszins gewijzigd en als volgt samengesteld: H. Noordhof, voorz.; W. Hazenhoek, secr., P. Engelage, penningm., H. Riepma,, 2e voorz. en H. Koning, 2e secr. In de vergadering van de Mid- denstandsvereniging werden door de secr. en penningm. uitgebreide ver- slagen uitgebracht omtrent de ge houden winkelweek. Er werden der- tig aandelen van de verlichting uit- geloot. Besloten werd in de St. Nl- colaasweek een verkoopactie te or- ganiseren. Ten overstaan van notarls Zwiers en ten verzoeke van de er ven en mevr. de wed. H. Blaauw, geb. ten Hove, Noordbroek, had ln het hôtel Griever de openbare ver- koop plaats van de behuizing Noord- MUNTENDAM In het hôtel „De Munte" hield de Bond v. Pl.vrouwen een bijeen komst, waarbij mej. Dallinga van Godlinze een causerie hfeld over voeding en huishoudgeld. Door over- leg en kennis van voedingswaarden, zo meende spreekster, is het moge- lijk voor minder geld goede maalty- den samen te stellen, zodat het huis houdgeld voor andere doeleinden kan worden besteed. Ten slotte werd nog het houden van een St. Nicolaasavond bespro- ken. Het plaatselijk Chr. Muziek- corps „Elad" hoopt Donderdagavond a.s. voor de R.O.N. te concerteren. Het corps staat o.l.v. de heer M. v. Dijk te Veendam. GRONINGEN Alhier heeft een grote brand gewoed in het Botanisch Laborato- rium van de Universiteit. De colle- gezaal brandde geheel uit. In andere afdelingen ontstond waterschade. Studenten hebben nog een deel van de kostbare instrumenten in veiligheid kunnen brengen. NIEUW WEERDINGE Met de bedoeling koek te stelen hebben Vrijdagavond twee jongelui ingebroken bij een bakker, alhier. Toen de bakker 's avonds thuis kwam, begaf hij zich, na even op de zolder geweest te zijn, naar de £ak- kerij, en zag iemand onder de werk- tafel zitten. Toen hij deze man te voorschijn wilde halen, werd hij be- sprongen door een tweede, die hem aanviel met een dolk. De stoot mis- te echter en de dolk viel, waarna de bakker er het eerste bij was en de dolk bemachtigde. De indringers ko- zen nu het hazenpad. De bakker meende een van de' in dringers herkend te hebben en deel- kerk- de dit aan de politie mede. Deze lichtte hem een 19-jarige jonge- man van bed. Een bekentenis volgde spoedig. Later werd ook een 16-jarige knaap gearresteerd. Deze blijft ontkennen. De beide gearresteerden zijn inge- sloten. Bij het aanzetten van de motor met een slinger, reed de auto in de vaart, en moest met behulp van een kraanwagen op het droge gebracht worden. ONNEÏf Zaterdagavond was de rangeer- der T. uit Groningen hier bezig met het rernmen van rangerende wagen», hetgeen geschiedt door een voorwerp over de rails te leggen. Op een zeker moment gleed T. uit, en kwam onder een rijdende wagon terecht. Eén van zijn benen werd afgeknepen, het andere verbrijzeld. Het slachtoffer werd, steeds bij ken nis zijnde, naar het ziekenhuis te Groningen overgebracht, waar zijn beide benen werden geamputeerd. Het slachtoffer, dat 31 jaar is, was juist enkele weken gehuwd. SCHEEMDA Toen een inwoner van Zuidhorn met zijn jeep met aanhangwagen door Scheemda reed brak de koppe- ling, met als gevolg, dat de aanhang wagen met voile vaart tegen de hui- zen reed. Een geëngageerd paartje KERKNIEUWS Baptisten Gemeente, Hoogezand. Het ligt in de bedoeling van de Bapt. Gemeente te Hoogezand om over enige dagen bijzondere samen- komsten te organiseren, waar als spreker zal optreden Ds. S. Zijlstra, Bapt. predikant te Eindhoven. Ds. Zijlstra, die voor velen in deze omgeving geen onbekende is, ver- wierf zich in ons land algemene be kendheid door zijn arbeid in de Ma ranathabeweging en de tentzending. De bijeenkomsten zullen onder leiding staan van de plaatselijke pre dikant, Ds. R. Reiling. Door zang zullen de bijeenkomsten worden opgeluisterd. IS HET ZO DONKER 'S AVONDS IN DE STAD7 Een 51-jarige Rotterdammer ge- raakte 's avonds in de Rotte en ver- dronk. Gemeld wordt, dat de man door de duisternis werd misleid. Men vraagt zich af hoe dat mogelijk is want de steden zijn toch bij avond zeer goed verlicht. SCHOONMAKERS KONDEN EIEREN NIET WAARDEREN Een vrachtauto, beladen met 8 ton eieren, en op weg van Le Havre naar Lyon, kantelde. Over een flinke lengte werd de weg bedekt met een kleverige pap. Schoonmakers had den 7 uur werk, voordat de weg weer gebruikt kon worden. Zoals reeds in ons nummer van Zaterdag gemeld, werd Vrijdagavond door het gemeentebestuur van Zuid- broek een algemene vergadering be legd in het hôtel Themmen, in ver- band met de moeilijkheden welke de gemeente bedreigen tengevolge van de vordering van de uitvoering der kanaalplannen. Zoals men reeds in ons blad van Zaterdag heeft kunnen lezen is door Ged. Staten van de Prov. Groningen een plan aan de minister voorgelegd, volgens hetwelk het niet in de be doeling ligt bij de wegdoorgraving een brug te construeren, zulks in i verband met financiële overwegin- gen. Vanaf de Klapbrug bij de 5 m (in plaats van het fietspad) van de brug bij Motké tôt de Boeren- klapbrug een oplossing van het vraagstuk zou vormen. De weg voor langzaam verkeer van Sappemeer naar Zuidbroek zou dan kunnen vervallen. Het is thans de taak der aanwe- zigen zo zei de burgemeester om deze zaak verder te regelen. Hij gaf de vorming van een klein-comité in overweging. De debatten De heer Koerts informeerde of het gemeentebestuur zich tôt de buurgemeenten had gewend. De burgemeester antwoordde, dat dit Westerbroek van de A.N.M.B. een Motkéfabriek komt een fietspad van het geval was, en dat de gemeente feest.elijke contactavond in het café Huisman. Spreker was de heer de Vries, districtsbestuurder uit Leeu- war^en. De toneelvereniging van Foxhol voerde de klucht op ,,'t Was in Mai" NOORDDIJK Op de laatst gehouden raads- vergadêring waren 3 van de 7 raads- leden afwezig, t.w. de heren J. Maat, W P. Dijkhuis en J. Dekker. Zij be- weerden geen agenda te hebben ont vangen, en hebben in verband daar- mede Ged. Staten gevraagd <|e raadszitting onwettig te verklaren. Naar het Nwsbl. v. h. N. meldde zou na onderzoek gebleken zijn, dat 2 leden de agenda inmiddels hadden teruggevonden, terwijl de derde zou hebben beweerd dat het niet was uitgesloten, dat een kind het „pa- piertje" had weggemaakt. Voor de vacante betrekking van wijkzust.er hebben zich 4 sollicitan- ten gemeld. ENGELBERT In café Tuinema hield de be- kende bioloog Drs. F. I. Brouwer een lezing over zijn reis naar Skandina- vië voor leden van de landbouwver- enigineen van Middelbert en Enge!- bert. Een en ander werd toegelicht met kaarten en plaatjes, HARKSTEDE-SCHARMER Ds. G. J. U. van Hoogstraten heeft het beroep naar Stadskanaal ttngenomen, een breedte van 1% m naar de boe- renklapbrug. Verder komt er de Rijksweg voor snelverkeer uitko- mend in de Kerkstraat en een weg van 3% m voor langzaam verkeer van Sappemeer naar Zuidbroek, aan de Noordzijde van het nieuwe ka- naal. Deze plannen houden in dat het afgesneden gedeelte van Zuidbroek slechts rechtstreeks met een rijwiel- pad van 1% m met de rest van de gemeente verbonden zal zijn. In de algemene vergadering wees burgemeester Steenhuis er op, dat het ongewoon is, dat het gemeente bestuur door dergelijke aangelegen- heden een algemene vergadering bijeenroept, doch dat dit thans was jteschied, omdat het gemeentebe stuur het zijn taak acht de bevolking op de hoogte te stellen met wat het in deze kwestie reeds heeft gedaan Het gemeentebestuur heeft zijn be- zwaren tegen het doorsnijden van Zuidbroek bij Ged. Staten kenbaar gemaakt, het heeft een onderhoud aangevraagd bij de minister van verkeer en waterstaat. Gedeputeer- den konden echter niet worden overtuigd door de argumenten door de gemeente naar voren gebracht; het onderhoud met de minister heeft nog niet plaats gehad. Nu de zo zeer gewenste brug er om financiële redenen niet komen kan, is het gemeentebestuur van me- ning dat de aanleg van een weg van zich ook tôt de NETO en de GADO had gewend. De heer Toxopeus merkte op dat de uitmonding van de door de ge meente bedoelde verkeersweg vanaf de Motkéfabriek niet voldoende zou zijn. Het huis, thans bewoond door de familie Mulder zou moeten ver- dwijnen. Hierop antwoordde de bur gemeester, dat men zich in de eerste plaats moet realiseren, dat de uit monding van de huidige weg ook niet ideaal is, en in de tweede plaats dat het snelverkeer, met uitzonde- ring van de busdiensten over de Rijksweg zal gaan. De heer Slim vroeg of de gemeen te van de oplossing van de moeilijk heden door het construeren van een brug is afgestapt. Z.i. moet aan die oplossing worden vastgehouden. Voor de gemeente maakt het geen verschil of er een brug of een weg komt, maar voor sommige personen wel. Spr. vroeg zich af of een weg wel goedkoper zou zijn, want de Boerenwijk zou toch overbrugd moe ten worden, terwijl de Motké fabriek haar brug besehikbaar zou moeten stellen. „De gemeente moet met beide benen op de grond blijven ataan" antwoordde burgemeester Steenhuis. Indien Ged. Staten een brug financiëel bezwaarlijk achten, dan moet getracht worden die oplos sing te vinden en te verkrijgen, die verkrijgbaar is. Ook wanneer er al- leen een rijwielpad cou komen, sou 'b Middags recepieerde het bestuur. De eerste die de bestuursleden kwam complimenteren was de directeur, de heer E. E. van der Glas uit Veen dam, die daarna bij het bestuur plaats nam. Verder kwamen ér enige leden, oud-leden en delegaties van zuster- verenigingen, zowel uit Hoogezand- Sappemeer als uit andere plaatsen in deze provincie, o.a. „Gruno" uit Groningen. Ook aigevaardigden van het Erecomité, dat bestaat uit de he ren H. de Wit H. Beekhuis, H. W. Plinsinga, A. Kamps, Dr. S. G. Mei- huizen, A. Eekels, J. J. Smedes Jr. en G. Ruding, waren aanwezig, als- mede de gemeente-secretaris, de heer Prins. Namens het Ned. Herv. Kerkkoor uit Hoogezand bood de heer Blaauw een muziekstuk (Soldatenkoor uit Faust) aan. Er waren veel bloemen. Het avondfeest werd ingeleid door de voorzitter, de heer G. Siems, Deze heette welkom het gemeentebestuur, de leden van het ere-comité, de ere- leden van wie aanwezig waren de heren Wiersma, die in 1902 lid werd, en gedurende 20 jaar het secretariaat heeft waargenomen, en Knol, die naast erelid ook nog gewoon lid is. Speciaal memoreerde spreker dat op de receptie aanwezig was geweest de heer Douwes, zoon van de eerste di rigent van het koor, en dat zijn dochter in de zaal aanwezig was. Ook mevr. Smedes, echtgenote van de tweede dirigent heette hij wel kom. De heer de Wit, sprekende als voorzitter van het erecomité en als burgemeester zeide zich te verheu- gen in de belangstelling, want daar- uit blijkt, dat het koor op prijs ge steid wordt. Ook het gemeentebe stuur stelt het bestaan van organisâ mes als het Mannenkoor op prijs, omdat het hun doel is de cultuur omhoog te brengen. Namens het ere comité bood spreker een geschenk aan. Het feestprogramma werd ver- zorgd in de eerste plaats door het mannenkoor zelf en verder door het Groninger Strijkkwartet en door het de Boerenwijk overbrugd moeten worden. Naar aanleiding van een vraag van de heer ten Kate over school- kinderen, zei de burgemeester dat het niet zonder gevaar is, indien de kinderen over een door het veld lo- pend rijwielpad van 1% meter moe ten gaan. Het zou mogelijk kunnen zijn, dat daardoor het aantal leerlin- gen van de scholen zou afnemen met aile gevolgen daarvan, o.a. dat de ULO een leerkracht zou kwijt raken en daardoor haar practische waarde zou verliezen. De heer Kruljer merkte op dat aan een brug kosten verbonden zijn om dat zij bediend moet worden. Vol- gens de burgemeester zullen daar- voor 2 personen nodig zijn, terwijl een brug bovendien oponthoud bete- kent voor de scheepvaart. Op een vraag van de heer Dallin ga antwoordde burgemeester Steen huis dat contact is opgenomen met de Motké-fabriek. Deze heeft zich met Ged, Staten in verbinding ge steid, en is bereid te overleggen over het gebruik van haar brug door het verkeer. Comité uit de burgerij De burgemeester was van mening dat het gemeentebestuur met haar plan van een weg zo ver gegaan is, als het kan gaan. Hij was er van overtuigd, dat de vergadering drei- gend gevaar inzag, doch dat men het niet helemaal eens was over de op lossing van de moeilijkheden. Hij stelde voor een comité samen te stel len om de zaak nader te bekijken. In dit comité namen de volgende heren zitting: Pentinga, Groen (van het o.l. onderwijs), Lubbers (van het bijz. onderwijs), de Boer (kerkbe- stuur), Koerts (Handelsver.), Smit (Motké) en Kraster (Buurtver. West- eind), Er werden door de vergadering lijsten getekend voor een petitionne- ment. Aile inwoners van Zuidbroek zullen in de gelegenheid worden ge steid te tekenen. De burgemeester legde er de nadruk op, dat de vergadering niet beschouwd moet worden als een protest tegen Ged. Sta ten, Zuidbroek ziet de ge- meentelijke belangen, en Ged. Staten de provinciale belan gen. Zuidbroek wil thans al- leen opkomen voor zijn ba- Jangan. Op de weg AmsterdamHaarlem heeft een gecompliceerde autobot- sing plaats gehad, tengevolge waar- van materiële schade ontstond. Per soonlijke ongelukken kwamen er niet bij voor. Er naderden elkaar van twee kan- ten auto's en daar achteropkomende luxe wagens wilden gelijktijdig pas- seren, met als gevolg, dat ze tegen elkaar botsten. Een vrachtauto kon nog juist uit de weg komen door de trambaan op te draaien. Het tramverkeer had een uur ver- traging. VONNIS DRAMA SONSBEEK Gistermorgen heeft de Arnhemse arrondissementsrechtbank vonnis ge wezen inzake het drama in Sonsbeek op 2 Juni jl., toen de 30-jarige fa- brieksarbeider G. B. zijn vroegere verloofde R. T. R. door revolver- schoten doodde. Het vonnis luidde conform de eis van de officier acht jaren gevangenisstraf met aftrek van preventief. ERNSTIGE TREINRAMP IN TRANSVAAL Vijfhonderd inheemse arbeiders, die hun werk bij de mijnen te Wit- watersrand beëindigd hadden keer- den per trein naar hun woonsteden in Portugees Oost Afrika terug. Even na middernacht passeerde de trein het stadje Watervalsboven in het Oostelijk deel van Transvaal. Hier is de trein van een 16 meter hoge brug in de rivier gestort. Ten minste 100 inheemsen en 1 blanke kwamen bij het ongeluk om het leven. BUITEN GEBRUIK GE STELDE POSTZEGELS Met ingang van 1 Januari 1950 worden de volgende postzegels bui- ten gebruik gesteid. Zij worden voor de frankering derhalve ongeldig. 1. Herdenkingspostzegel 50-jarig regeringsjubileum H.M. Koningin Wilhelmina; 2. Zomerpostzegels van de uitgiî- te 1948: 3,. Welfiadigheidspostzegels (kln- derzegels) van de uitgifte 1948. BOMAANSLAG OP VERENIGINGSSECRETARIAAT In Borgerhout (België) is een aan- slag gepleegd op het secretariaat van het Alg. Nederlands Zangverbond. Er werd gebruik gemaakt van een zgn. „Vulpenbom" die een grote Ipichtverplaatsing veroorzaakt. De aangerichte schade is zeer groot, doch persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. Er zijn twee gissingen omtrent het motief van de aanslag mogelijk. In de eerste plaats, dat het verbond zich onlangs tôt de radio-omroep heeft gericht met het verzoek het repertoire van Vlaamse liederen te verbeteren. Verder is het mogelijk dat het een wraakneming is van een of andere illégale beweging, omdat het verbond zijn activiteit in bezet- tingstijd niet heeft gestaakt, en de leiders zijn deswege tôt voorwaarde- lijke straffen veroordeeld. OORZAAK; HET SLECHTE WEER Tengevolge van het slechte weer reed te Harlingen een auto, waarin zich twee personen bevonden te wa- ter. Een der inzittenden wist een portier te openen en zich in veilig heid te stellen. De ander, de be- stuurder, zag geen kans uit de auto te komen. Toen na 40 minuten een kraanwa gen, bijgelicht door de koplampen van een aantal auto's, de veronge- lukte wagen op het droge had, was de man overleden. Het kwartet Hans Weiaz, samenge steld uit twee dames en twee heren, bracht lichtere muziek, zoals beken- de opera-aria's. Nadat dit kwartet zijn laatste nummer had gezongen, bood de heer Siems de beide dames bloemen aan. Aan de dirigent, de heer E. E. van der Glas, werd aan het einde van het programma een boek aangeboden. Toen dan na 12 uur het officiële programma ten einde was, beteken- de dat nog niet het einde van de avond, want toen kwam het ensem ble Evalyn Novacek, waarna er nog geruime tijd gelegenheid was tôt dansen. WAAROM HEERST ER IN ZO STERKE MATE T.B.C. OP GOEREE-OVERVLAKKEE? Enige bewoners van Goeree-Over- flakkee hebben een onderzoek inge- steld naar de t.b.c.-verbreiding onder het vee. De resultaten, die vastge- legd zijn in een uitvoerig rapport zijn ontstellend. Er is vastgesteld, dat 40 van het vee op Goeree-Overflakkee door t.b.c. is aangetast, en dat t.b.c.-vrije bedrijven vrjjwel niet meer voorko- men. Daar het op het eiland veel voor- komt, dat melk onvoldoende wordt gekookt, bestaat de mogelijkheid, dat de talrijke gevallen van t.b.c. welke onder de eilandbewoners voorkomen het gevolg zijn van de sterk besmette veestapel. ARBEID IN BANKETBAKKERIJEN De minister van sociale zaken heeft goedgevonden aan hoofden of bestuurders van banketbakkerijen niet tevens zijnde broodbakkerijen te vergunnen, dat, in afwijking van het bepaalde in de artikelen 23 en 24 der arbeidswet 1919, door man- nelijke arbeiders van 18 jaar of ouder in het tijdvak van 15 tôt en met 26 November 1949 gedurende 11 uren per dag en ten hoogste 60 uren per week, alsmede op 20, 21, 27 en 28 December 1949 gedurende 10 uren per dag arbeid verricht, zodanig, dat: a. met uitzondering van de Zater dag, de arbeidstijd in zijn geheel is gelegen tussen 7 en 20 uur; b. op Zaterdag de arbeidstijd ln zijn geheel is gelegen tussen 7 en 22 uur. Het bovenstaande onder voor- waarde, dat, indien een arbeider op Zaterdag na 13 uur arbeid verricht, hjj in dezelfde week, hetzij op ten minste een andere werkdag na 13 uur, hetzij op Maandag voor 12.30 uur geen arbeid verricht. OPZICHTER BOUW- EN WONINGTOEZICHT viel door een zoldering Toen een opzichter van Bouw- en Woningtoezicht te Deventer in een verwoest pand aan het zoeken was naar een lekkage viel hij door de zoldering van de tweede e,tage. Ook de zoldering van de eerste etage kon hem niet houden, zodat hij ook daar doorheen viel. Hij bekwam een schedelbasisfrac- tuur en is in het ziekenhuis overle den. FINNEN NAMEN POLITIEPOSTHUIS IN GEBRUIK In de Rijnhaven te Rotterdam lag een Fins schip, en vijf zeelui beslo ten eens een prettige avond te gaan houden in de Maasstad. Ze troffen er aardige meisjes, en ze gingen hier en daar een kroegje binnen om een of meer borrels te drinken, teneinde moed te vinden de aardige meisjes aan te kijken. In de nacht besloten ze terug te gaan, en ze zochten het bootje op, waarmede ze gekomen waren. Maar er was een felle wind, het water was onrustig, en de mannen zagen ailes dubbel, met als gevolg, dat het bootje omsloeg. Zwemmende en ontnuchterd door het koude water bereikten de mannen de kant waar zij poogden onderdak te vinden. Aan drie gelukte dat, maar twee bleven enige tijd rondzwerven, bibberend in hun natte plunje. Toen vonden ze een leegstaand huis; het was een politiebureau, dat enige dagen later in gebruik zou worden genomen. Ze sloegen een ruit in, maar het was te hoog om er in te komen, daarom trok de eerste zich op aan een buis, die ergens zat. Maar toevallig was het een t.l. buis, en die was niet bestand tegen het gewicht van de Fin, zodat de buis viel en de man door de glasscherven werd gewond. De beide mannen zijn ten slotte toch binnen gekomen. Ze hebben een gaskachel aangestoken, zich ontkleed, en zijn op de grond gaan liggen slapen. Toen twee agenten een kijkje kwamen nemen vonden zij de beide mannen naakt op de grond liggen. Vloer en meubels waren met bloed besmeurd. De beide Finnen zijn naar een an der politiebureau overgebracht en daar opgesloten. BOERDERIJBRAND In Holwerd is een boerderij in vlammen opgegaan. In de boerderij was men bezig bij de verlichting van een petroleumlamp een landbouw- tractor te vullen met benzine. De lamp vatte vlam en deze sloeg over naar 'n vat benzine, dat explodeerde Toen vatte de boerderij aan aile kanten vlam. Het vee kon tijdig in veiligheid worden gesteid, De boer, de heer Okkings werd «en de b»nd gewond. 4

Het Nieuwsblad nl | 1949 | | pagina 2