J)e mis!? Dakota geyonden Prol. WEIJER PLAATSELIJK NIEUWS De GROTE UEFDE OOST GOORECHT VAN 1871 EN het NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VAN 1888 Vlerde Jaarqang Woensdag 23 November 1949 No. 93 DE GbMEENTEN HOOGEZAND - SAPPEMEER - SLOCHTEREN VOOR WA ARIN NOORD- EN ZUIDBROEK MUNTENDAM VEENDam EN OMGEVING OPGENOMEN Het heeft vanaf de bevrijding op onze weg gelegen met aile energie datgene te doen wat nze beproevingen zou kunnen verlichten Hoogezand-Sappemeer middelpunt SINT MCOLAAS-ACTIE HOOGEZANDSAPPEMEER ZEEPOST VOOR OOST EN WEST Van de Inzittenden overleefde vermoedelijk alleen een jongetje de ramp door ROB DE AVONTURIER NOORDBROEK ABONNEMENTSPRIJS f 1.50 p. kwartaal. Franco p. post f 1.75 (bij vooruitbetaling) PRIJS DER ADVERTENTIES 12 cent per mm. Zogen. Kleintjes als te koop, te huur, gevraagd enz. mini mum 75 cent (bij vooruitbetaling) EUWSBLAD VERSCHIJNT «WOENSDAGS EN ZATERDAGS UitEeefster: Seggers' en Kremers Uitgeverszaak „Het Nieuwsblad" C.V, Kantoor Hoofdstraat 6. Hoogezand Telefoon 2117 (b.g.g. 2351 en 2381) Postrekening No. 435883 Binnenlands Overzicht Nu Indonesië geen probleem meer is, althans theoretisch niet, is onge- twijfeld de economische ontwikke- ling van ons land een der belang- rijkste binnenlandse vraagstukken. Door de oorlog is onze économie ra- dicaal gewijzigd en we moeten ons aanpassen in de nieuwe omstandig- heden. Die nieuwe omstandigheden zijn dat onze rijkdom is verdwenen, dat de verhouding tôt. Indonesië is veranderd >en dat onze handelsrela- ties met Duitsland nog lang niet op het vooroorlogse peil staan. Omdat wij een arm land zijn ge- worden krijgen wij hulp van Amerl- ka, hulp die tôt 1952 duurt. Dan moe ten we weer op eigen benen kunnen staan. Om dat te bereiken, zal, naar de minister van economische zaken in zijn dezer dagen verschenen me- morie van antwoord op het voorlo- pig verslag van de Tweede Kamer over de begroting van economische zaken, zegt, de grootst mogelijke in- spanning nodig zal zijn, zowel van ondernemers als van arbelders. De economische politiek die in de na- oorlogse jaren door de regoring is gevoerd, was nodig en nuttig, maar zij had ook haar schaduwzijden. De minister zegt zelf dat dé grote om- vang van de overheidsbemoeiïng in de jaren direct na de bevrijding en de zeer zware belastingdruk aan het streven naar grotere efficiëncy en zuinigheid in het bedrijfsleven als- mede aan de lust om riskante pro- jecten aan te vatten en de mogelijk- heid deze te financieren, ernstige afbreuk heeft gedaan. Naarmate ons land zich verder, en met succès, van de economische moeilijkheden der achter ons liggende na-oorlogse ja ren losmaakt, zal de politiek der re- gering aldus de minister er op gericht zijn deze genoemde nadelen zoveel mogelijk te ondervangen. De Bénélux spanningen zal moeten getroosten wil de huidige levensstandaard van brede lagen onzer bevolking op de duur gehandhaafd kunnen blijven. Het kunstmatig hooghouden van een onveranderd reëel inkomenspeil, zal zich alleen kunnen openbaren in een tekort aan werkgelegenheid. Steun verdient het streven van de regering om enige tijd de verdere gevolgen van de devaluatie aan te zien, alvorens andere maatregelen te overwegen, nu door een verho- ging van de subsidies voor de eerste levensbehoeften prijsstijgingen wer- den voorkomen. MEDEDELING Tôt ons leedwezen moeten wij mededelen, dat het ons niet mo gelijk is nog nieuwe zaken in de „Nieuwsblad-Attractie" te betrek- ken, Directie „Het Nieuwsblad" HoogezandSappemeer is in een bijzondere- stemming. De Nieuws- blad-Attractie en de winkel-actie beheersen er het straatbeeld. De drukte is veel groter dan gewoon, en overal treft men groot en klein aan, die aan het zoeken zijn naar hun nummer in de étalagés. Dezer dagen kwam een klein meisje op ons bureau vragen of 9 en 009 hetzelfde was. En toen wij dat bevestigden ging zij stralepd weg. Op haar nummer was een prijs gevallen! Ook de winkelactie laat zijn in- vloed gelden: iedere dag een prijs, en dan de grote hoofdprijzen! Hoo gezandSappemeer is thans een middelpunt van een deel van onze provincie geworden. Voor de komende dagen zijn de volgende dagprijzen beschikbaar gesteld: Woensdag: „Errea"-stofzuiger. Donderdag: 2-persoons 3-delig kapok bedstel met 2 gevuldq kus- gens, Vrijdag: Complété D.R.U. keu- kenuitzet (21-delig). Met de volgende schepen kan zee- post worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd staat, tussen haakjes, achter de namen van het schip vermeld. Indonesië: s.s. „Waterman" (28 November 1949). Suriname: s.s. „Hecuba" (24 No vember 1949). GEEN ZONDAGRIJVERBOD op Zondag 4 December en Zondag 25 December De minister van verkeer en wa- terstaat heeft bepaald, dat de Zondag voor St. Nicolaas (dus Zondag 4 De cember) en de eerste Kerstdag (Zon dag 25 December) met auto's en mo. torrijwielen gereden mag worden. BENEN GEBRAND In Meppel liep een tweejarig jon- getje tegen een teil heet water, Met brandwonden aan de benen is het kind naar het diaconessenhuis over- gebracht, STUDENTENMOP? Toen het op een morgen licht werd in Londen, bemerkte men, dat op de 267 voet hoge middentoren van het Lagerhuis een politiehèlm lag. Werklieden hadden 5 uur te klaute- ren voordat het hun lukte de helm te verwijderen. Nu vraagt men,zich af, wie de helm er op gelegd heeft. Men ver- moedt dat medische studenten, die in de omgeving een bal hebben bijge- woond, de schuldigen zijn. Een van de kranten schreef dat SAPPEMEER Een landarbeider, K. R. van het Achterdiep, had aardappels ge- bracht aan zijn. ouders te Kleine- meer, en keerde met de lege kipkar terug, In de Middenstràat bij de Wil- heiminastraat sloeg het paard op .loi. R. kon het dier niet in bedwang houden en viel. Hij bekwam een dubbele beenbreuk. Nadat de hèer Lenstra van de EHBO en Dr. Mei- huizen de eerste hulp hadden ver- leend werd hij naar Groningen over- gebracht. Het paard kwam bij de Borger- -ompagniesterstraat tôt stilstand. Zaterdagavond hield de E.S.S.V. „Kindervreugd", alhier haar vierde 'aarlijkse feestavond in het hôtel „Struvé". Na het openingswoord van de heer K. Watermulder zong het Ned. Herv. Kerkkoor van Sappemeer, dat mede- werking verleende, een zestal liede- ren; in twee nummers trad mej. T. Schut als solozangeres op. Nadat de pauze een verloting gçhouden was, werd na de pauze door de toneelvereniging „De VriJ- heid" van Kleinemeer opgevoerd „Om 't Wicht van de Brandmeester". een spel in drie bedrijven van B. H. Broekema. De muzikale omlijsting was in handen van De Triangel Band, die ook de muziek verzorgde voor het dansen, dat de feestavond besloot. De belangstelling was goed te noe- i men. Een caféhouder te Sappemeer miste geld uit zijn kassa, en daarvan aangifte bij de politie. Er werd een onderzoek ingesteld, dat leidde tôt de arrestatie van een inwoner uit Sappemeer, die 's nachts binnen was gedrongen en geld uit de lade heeft genomen. De dader heeft in een dronken bui gehandeld, Ook in Sappemeer heeft thans de film „Koning Voetbal" gedraaid Naar wij vememen is de heer Th. Tlngen van Groningen benoemd tôt directeur van het corps „Tot Steun in de Strijd". St. Nicolaas deelt ons mede, dat hij zijn bezoek aan deze gemeente heeft bepaeld op 30 November a.s. Hij zal omstreeks 3 uur aankomen. Naar wij vememen heeft de NIWIN-Pakkettenactie in deze ge meente f 678 opgebracht. Een der pogingen om ons econo- misch leven aan te passen aan de nieuwe omstandigheden is de Bene lux. .Ter activering van de Unie-ge- aacnte ïs té Amsterdam aoor'' "nè't Comité van Belgisch-Nederlands Luxemburgse samenwerking een grote manifestatie gehouden. In zijn openingswoord zei de voor- zitter, de heer Beelaerts van Blok- land, dat de toestand emstig is. Het is daarom noodzakelijk een waar- schuwend woord te laten horen aan hen, die menen, dat ,zij wel op de oude wijze kunnen voortleven, zon- der zich bezig te houden met hetgeen buiten eigen kring gebeurt. Gelukkig wordt meer en meer in- gezien aldus de heer Beelaerts van Blokland dat verder uitstel van de Bénélux rampspoedige eco nomische gevolgen zou hebben. Het bedrijfsleven wil thans weten waar het aan toe is. De arbeiders zien vol angst de toekomst tegemoet, want de prijzen gaan omhoog en de prjjzen blijven onveranderd. Men moet in ieder geval trachten te voorkomen, dat productievermindering tôt werk- loosheid zou leiden. De industrie wordt door allerlei grenzen geremd. Het is volgens spreker de taak van de vakorganisaties om de Bénélux te helpen verwezenlijken, teneinde gro tere bestaanszekerheid te verkrijgen. Ook de boeren hebben belang bij de Bénélux, want indien de grenzen ge sloten blijven is de landbouw ten ondergang gedoemd. Een andere spreker die tijdçns deze manifestatie het woord voerde was Prof. G. A. Ph. Weyer. Omdat de volledige economische unie nog steeds geen felt is, wilde deze spre ker enige feiten naar voren brengen waarop z.i. te weinig wordt gewezen en die van doorslaggevende beteke nis zijn voor de vertraging, Wij hebben in de eerste plaats te maken met het feit, dat de toestand, In het bijzonder die, waarin ons land verkeerde bij het einde van de oor log, aanmerkelijk sleehter bleek te zijn, dan men indertijd te Londen had aangenemen, Verder verstoorde het eonfliet in Indoneiië al onze goede bedoellngen met betrekking tôt het héritai van de gekwetste eco nomische toestand. Spreker besefte dat door een en ander de Nederlandse problemen zwaarder en ingewikkelder zijn ge worden, maar hij meende hierin geen geldige verklaring voor de ver traging van de totstandkoming van de Bénélux te kunnen vinden. Het heeft vanaf de bevrijding op onze weg gelegen met al onze ener gie datgene te doen wat onze be proevfngen althans enlgszins zou kunnen verlichten, Dat inzicht had moeten voeren tôt een zo snel moge lijke verwezenlijking van de Bene- 3)ùx-gedachte, teneinde ons, althans voor een deel, te bevrijden uit het economiseh isolationisme, waarin wij reeds voor de oorlog waren geraakt. Ir. Damme over het loon- en prijsbelelri Op een ledenvergadering van het Centraal Sociaal Werkgevers Ver- bond heeft de voorz., Ir, Damme, ge- sproken over het loon- en prijsbe- leid van de regering. Hij verklaarde van oordeel te zijn, dat men, onder nemers, leidinggevend personeel en arbeiders tezamen, zich grotere in- Weer heeft de luchtvaart haar toi geëist. Weer is een Nederlandse vo- gel ver van het nest verongelukt, weer heeft deze ramp vele jonge levens geëist. Ergens in de Noorse bossen stortte de metalen vogel neer. Uren, dagen heeft zij daar gelegen, voordat men het wrak vond. Zondag werden Joodse kinderen, komende uit Tunesië met twee Da- kota's van de Aero Holland naar Noorwegen gebracht, waar zij zou- den worden opgevoed, om vervol- gens naar hun ouders in Israël te vertrekken. Eén der beide machines landde op het vliegveld van Oslo, de andere, de PH-TFA, werd Zondag- avond vermist. In deze machine be- vonden zich een bemanning bestaan- de uit 4 personen, 29 Joodse kinde ren en vermoedelijk twee .verpleeg- sters en twee Joodse oppassers. In de strorriende regen begon njen te zoeken. Ongeveer 700 burgers en 100 politie-agenten namen aan de speurtochten deel, terwijl vliegtui gen en helicopteres het heuvelland ten Zuiden van de Noorse hoofdstad verkenden. Dinsdagmorgen werd het zoe ken met succès bekroond. Om half 8 werd het door de los- arbeider Hilding, die vanaf Zondagavond heeft gezocht, gevonden. Het vliegtuig ligt in een bos, waar het vliegtuig zich een weg tussen de bomen heeft gebaand van 40 meter. Het toestel raakte niet in brand. De plek waar het ligt is 5 km van Storsand. Op een afstand van 1 km bevindt zich een boerderij. Latere berichten zeggen, dat het wrak niet door een, maar door twee mannen zou zijn gevonden, en dat die leven in het vliegtuig hebben gehoord. Door hete as konden zij dit echter niet bereiken. Rondom het wrak zouden verkoolde lijken heb ben gelegen. Hieraan knoopt men de veronderstelling vast, dat er een ont ploffing moet hebben plaats gehad. Slechts één overlevende? Gistermiddag 3 uur deelde de po litie te Storsand telefonisch mede, dat toen een overlevende was aan- getroffen, een Frans sprekend jon getje van 11 12 jaar. Het knaapje is naar het ziekenhuis te Drammen overgebracht. Vanuit de boerderij, welke 1 km van de plaats van de ramp verwij- derd staat werd telefonisch medege deeld, dat het jongetje de enige overlevende is, en dat in het land verspreid 26 lijken waren gevonden De politie te Filtvet bevestigde omstreeks 4 uur, dat het jongetje in derdaad de enige overlevende van de ramp is. Dell V Cl il U" Ai dlllcll oLIlI CCI Uul OIimittA" r\/i Trn», een student aan een verslaggever fn wel m 1 --y" heeft verteld dat hij, met touwen tonm| geschl^de„ onder auspicien verbonden met een kameraad, de to-1 van v v- ren heeft beklommen, en de helm HOOGEZANDSAPPEMEER die gestolen was er te hebben Tn het gebouw „De Regenboog" neergelegd. hield de plaatselijke afdeling van de Vrijdenkersvereniging „De Dage- raad" een openbare vergadering met fols Lpreker de heer A. L. Constandse >>ver het onderwerp „De Crisis in het dîi ioieiiûoru - De kelder van het gebouw „De Regenboog" is thans als fietsenstal- ling ingericht. Er zijn metalen fiet- senrekken geplaatst. Zaterdagavond hield de afd. Hoogezand-Sappemeer van de Ned. Vereniging van Fabrieksarbeiders (sters) een feestelijke bijeenkomst in het hôtel Groeneveld b. d. Veiling. Door de verenigingsvoorzitter, de heer K. de Jonge uit Amsterdam werden de leden H. Winter, J. Snit-' jer, Ph. Venema en A. Zantinge ge- huldigd in verband met hun 25-jarig lidmaatschap. Er werd hun een oor- konde uitgereikt. De heer de Jonge hield verder een lezing over de geschiedenis der} fa brieksarbeiders. De districtsbestuur- der, de heer Buitenhuis sprak nog over propaganda. In zijn slotwoord wendde de afde- lingsvoorzitter, de heer P. Middel zich in het bijzonder tôt de heer de Jonge, die met ingang van 1 Ja- nuari a.s. in verband met het berei ken van de pensioengerechtigde leef- tijd het werk aan de vereniging gaat neerleggen. In het hôtel Groeneveld b. d. Veiling werd Zaterdagavond door de afd. H.-S. van de Vrouwenbond van de P.v.d.A. „Vrouwendag" gevierd. Spreekster op deze bijeenkomst was mevr, BakkerWoest, die het onderwerp „Socialisme" behandelçle. Het verdere programma bestond uit zang, muziek en declamatie, vet- zorgd door eigen krachten. De opkomst was bevredigend. HOOGEZAND Onder voorzitterschap van de heer H. Looijenga hield de afd. H.-S. van de Alg. Bond van Handels en Kantoorbedienden en Handelsreizi- gers „Mercurius" een feestelijke bij eenkomst in het hôtel Faber. Mej: A. Kuiper werd gehuldigd in verband met het feit, dat zij gedu- rende 25 jaar lid van de afdeling is geweest. Zij werd toegesproken door de heer de Vries van de afdeling Groningen, die in zijn rede de toe stand Van voor 25 jaar schilderde, toen er moed voor nodig was lid te zijn van een werknemersorganisatie. Spr. spelde mej, Kuiper het ere- insigne op de borst, Van het bonds- bestuur kreeg zij een presse papier. De avond werd verder gevuld met muziek van het Tianka Kwartet. WE STERBROEK Het bouwen van een dubbele bouwkas-wonlng met bedrljfsruimte voor de fa. Kielman Huisman, al hier, is als volgt onderhands opge- dragen: Hoofdbouw: W. M. Swart, deed' Roodehaan; schilderwerk: Fa. PosLe- ma Zn., Westerbroek; electr.: H. Heeres, Garmerwolde; lood- en zinkw. Fa. Brian Zn., Slochteren. (Architect de heer J. H. v. d. Molen te Noorddijk). WATERHUIZEN Het bestuur van de melkcon- trôle-ver. „Roodehaan en omstr." heeft besloten ten behoeve van haar leden een lezing (met film) te laten houden over „het ontstaan van melk" NOORDDIJK Tôt wijkverpleegster-huisbe- zoekster werd benoemd Zr. J. E. R. Zuidhoff van Garderen (Gld.) Onder leiding van zijn direc teur, de heer J. Hofman te Gronin gen, gaf het Ned. Herv. Kerkkoor Noorddijksin de goedbezette kerk een ultvoering. Ds. van Hoogstràtén van Scharmer-Harkstede vulde het pro gramma aan met het voordragen van gedichten. In een in het café Lak te Rui- scherbrug gehouden vergadering zijn pogingen in het werk gesteld om te komen tôt heroprichting van een afd. Noorddijk van de E.H.B.O. In het voorlopig bestuur werden geko- zen de heren D. Harssema, Middeï- bert, S. Pieters, Oosterhoogebrug en J. Ridder, Noorddijk. De bazar ten bate van de Ned. Herv. Kerk, alhier, gehouden in Oos terhoogebrug, heeft bruto f 1080 op gebracht. Bij de verloting van de vrou- wenvereniging „Allen Welkom" viel de eerste prijs (een damesrijwiel) op no. 78. De tweede en derde prijs vle- len op de no.'s 457 en 847. RUISCHERBRUG De laatste dagen is het hier zeer druk met het verschepen van aard- appelen naar Frankrijk. De vorige week werd 12.000 ton geladen met bestemming Parijs en Orléans. Door een 30-tal leden van de Hengelclub werd een onderlinge wedstrijd gehouden bij Harlingen, op Zondag jl. De vangst was matig. ENGELBERT In het café Tuinema gaf de Bond v. Staatspensionnering een to- neelavond voor ouden van dagen en leden, Opgevoerd werden de stukken ,„Oud Antje" en „Dei 't lest lacht". FEUILLETON HENK VAN HEESWIJK. 20) In de persloges van het Leidse- pleintheater zaten de verschiUende verslagievers ta wachtan op de din- gen, die komen zouden, Het klelne theater was tôt de laatste plaats ht- zet, zodat de speeliteri en spelers niet over gebrek aan belangstelling behoefden te klagen. De journalls- ten spraken over de nieuwe zangeres, maar niemand scheen haar te ken- nen. En niemand scheen op het plan te komen om de débutante na afloop een bezoek te brengen. Dan ben ik ze in ieder geval een slag voor, dacht Wim, die zijn plan al klaar had. Tilly Romani trad eerst een kwar tier na het begin der revue op. Ze zong niet onverdienstelijk, had een ietwat sehraal sopraanstemmetje maar wist door haar gebaren leven te geven aan haar voordracht en na dat ze haar eerste lied had gezongen, oogstte ze een davsrend applaus. De régisseur, die van achter de coulis se» in angstige spanning het debuut had gadegeslagen, loosde een danlc- bare zucht van ontspanning, toen hij de welwillende reactie van het pu- bliek hoorde, Gelukkig zei hij, het zweet van zijn voorhoofd wis- send, dit experiment is tenminsto geslaagd. Nu zal de rest ook wel in orde komen. Het tweede lied, dat Tilly Romani zong in haar sappige Vlaamse dialect, sloeg nog meer in en het publiek klapte net zo lang tôt ze voor de pauze nog een toegift gaf. In de pauze ging Wim, zoals ht) giwend was, even het teneel op. Het eerste liep hij de régisseur tegen het U]f, Mljnheer van ïenel, mag 1k u mijn gelukwensen aanbiaden met de revue? Ik geloof wel dat u er succès mee zult hebben, Dank u wel mljnheer de Waai. antwoordde de régisseur, terwijl hij de ultgestoken hand van de journn- list warm drukte, Nu was het helc- maal voor elkaar als de Waal hem kwam complimenteren. Hoe vfndt u mijn nieuwste ont- dekking? vroeg vtm lersel verder. U bedoelt die Vlaamse zan geres? Goed, heel goed, Ze is nog wat enwennig, maar dat kemt na» tuurlijk omdat het in ons land voor haar een debuut is, Dat wordt in de komende dagen wel beter, En hoe vlndt u haar stem? Wim, die In een bijzonder goed humeur was, antwoordde: Goed. Ze is niet alleen zangeres, maar ook ze- 286, Gezamenlijk over legden de vrienden, wat ze moesten doen, maar de wllden in de tempel begonnen gevaarlijk te worden, Plots vloog een zwerm pijlen op hen af, en nog juist op tijd lie ten ze zich languit op de grond vallen, De plj len suisden over hen heen en deden geen let- sel. ker toneelspeelster, nietwnar? Inderdaad, antwoordde de aan gesprokene, u zult haar na de pauze in een paar schetsjes kunnen bewon- deren en dan zult u zien dat zij een groot talent heeft. Ze zal in Neder- land veel succès eogsten, Dat denk ik ook wel, Wllt u haar niet even ontmee ten? Straks, na het einde, Als u or geen bezwaar tegen hebt, zou ik dan natuurlJJk even een praatje met haar willen maken, Maar dat spreekt. toch immers vanzelf, mljnheer de Waal. Ja, maar op voorwaarde, dat ik vanavond de enige ben die haar in- terviewt, Ik geloof niet dat mijn côllega's dergelljke plannen hebben, maar ik zou toch voor mijn blad de eerste willen zijn, die haar inter view!. Indien u daarmee aceoord gaat laat ik haar vanavond nog een paar maal fotograferen ook. Van Iersel knlpoogde tegen de verslaggever van de grootste Nsder- landse courant. U bent de eerste en de enige vanavond, mljnhser de Waal, daarop kunt u rektnen. Afgesproken, Tôt straks dan. En de verslaggever verdween weer naar de zaal, waar inmiddels de bel weer ging, ten teken, dat de pauze eindigde. Achter het toneel wreet de régisseur zich in de handen: Tjonge, nog een paar foto's er bij, Kon je betere reclame hebben voor je revue." (Wovdt vervolgd) De regie was in handen van de heer W. Swart van Roodehaan. De oudjes werden afgehaald en thuisgebracht per auto. Toen de landbouwer S. te En- gelbert Zaterdagmorgen zijn vee aan het voeren was, hoorde hij in de gang iets vallen. Hij ging kijken, en trof zijn oudste doehtertje in bewus- teloze ioestand aan. Toen hij naar de kamer ging zag hij dat ook zijn vrouw en beide andere dochters be- wusteloos waren. De ijlings ontbo- den geneesheer, Dr. Berg uit Schar- mer constateerde kolendampvergiftl- ging. Doordat S. de verbindingsdeur tussen slaap- en woonkamer had opengelaten, was de kolendamp het slaapvertrek binnengetrokken van uit de huiskamer, waar een haard brandde. Dank zij tijdige ontdekking kon het ergste worden voorkomen. SLOCHTEREN Naar we vernemen wordt de heer A. Zantinge, Opperwachtmees- ter Post-commandant der Rijkspoli- tie, alhier, binnenkort in gelijke functie overgeplaatst naar Wolvega (Fr.) 0.1.v. het hoofd der school, de heer H. Duursma, maakten de leer- ling ender 2e klas van de Lagere Landbouwschool, alhier, een excursie naar de Aardappelmeelfabriek „De Woudbloem", terwijl de 4e klas een bezoek bracht aan de Fries-Groning- se Suikerfabriek. Vrijdagavond vond in het café Scheltens, alhier een vergadering plaats van VARA-leden. Na een inleiding van de districts- bestuurder, de heer Joh. Rugge van Hoogezand werd besloten tôt weder- oprichting van de afdeling Slochte ren van de VARA. Het aantal leden is, momenteel 92, hetgeen meer is dan voor de oorlog. Het afdelingsbestuur werd als volgt samengesteld: E. Doombos (voorz.), J. Tippersma (secr.), J. de Vries (penn.) en C. Meijer en A. de Vries, leden. SCHILDWOLDE De Slochter Bestuurdersbond organiseerde Vrijdagavond de eerste cursusavond in café Spanninga, wel ke zeer goed bezocht was. Inleider was de heer J. Dijk van Sappemeer met het onderwerp: „De Internatio nale Vakbeweging". Deze inleiding werd door de aanwezigen met veel aandacht gevolgd. De datum van de tweede cursus-avond werd bepaald. SIDBEEUREN De afd. Siddeburen van de Bond van Staatspensionnering v,er- gaderde o.l.v. de heer H. Swalve. De boeken van de penningm. sloten met een batig saldo van ruim f 100. In de plaats van de heer H. v. d. Tuin werd tôt bestuurslid gekozen de heer H. A, Meijer, terwijl de heer K. Groeneveld werd herkozen. Er wer den weer enkele nieuwe leden inge- schreven. De heren A. Hofstede en J. H. Prins, beiden lid van „Concordia" slaagden voor het Muziekexamen A, ingesteld door de Bond van Harmo nie- en Fanfarecorpsen in de prov. Groningen. OVERSCHILD De bouw van een kouwkas-wo- ning voor de heer J. Dijkema, alhier (onder architectuur van de heer J. H. v. d. Molen te Noorddijk) is als volgt gegund: Hoofdbouw: H. Boere- ma, Siddeburen f 9500; schilders- werk enz.: E. Sander, Overschild f 678.50; electr. werk: K. Dijkema, Overschild f 175 en lood- en zink- werk enz. B. J. Brian, Hélium f 283. De heer A. A. Leugs te Stoots- hom, eigenaar van de klompenfa- briek „De Vooruitgang" heeft van het Waterschap „Jagerswijk, Spits- bergen en Kostverloren" het perceel aan de Jagerswijk 3 te Sappemeer aangekocht. Het ligt in de bedoeling van de heer Leugs, zijn bedrijf over te plaatsen naar Sappemeer., De heren K. Blaauw en J, M. Prins, beiden leden van het Harmo- nlecorps „Noord- en Zuidbroek" slaagden te Groningen voor het mu ziekexamen (resp, het examen B en het examen A), Bij een botsing tussen een truek met oplegger en een luxe auto, welke plaats had op de Dam, werd de luxe auto besehadigd, In de veerm, Zulderschool 1s een centrale slaehtplaats voor huis- ilaehtlngen gevestigd, ZUIDBROEK Het Nederl, Herv, Kerkkoor heeft op gezelligc wijze haar alge- men® ledenvergadering gehouden in het hôtel Dost, De aftredende be- stuursleden, mevr, BlauwKruier en Mej. E. Jager, werden herkozen. Nâ een uitvoerige bespreking wer den de plannen voor de a.s. ultvoe ring vastgelegd. De voorzitter wees op de noodzakelijkheid van vergro- ting van het aantal leden. De avond werd verder gevuld met voordraehten en zangnummers, ten gehore gebracht door enkele leden van het koor. Alhier begint Vrijdag a,s, een winkelweek, Als attractie zal een zgn, klokjesactie worden gevoerd. MUNTENDAM De D.S.J.V, „Nieuwe Koers" be- legde een bijekomst in „De Munte". Nadat de heer Hofman van Veen- dam het woord gevoerd had, werd de avond gevuld met zang, toneel, enz. In het programma van de RON wordt hedenavond van 7.15 tôt 7.30 uur een reportage gegeven van de „opening van de Nieuwe Weg, alhier.

Het Nieuwsblad nl | 1949 | | pagina 1