PLAATSELIJK NIEUWS ^HERMOGÈNE BURGERLIJKE STAND IN DE BEKLAAGDENBANK t noorddijk RHEUMATIEK... A Briel van Sint Nfcolaas aan de Inwoners v. Hoogezand-Sappemeer 508e STAATSLOTERIJ 5e klasse, le tôt 4e lijst f 100.000: 2396; f 1000: 4907, 6444, 7376, 7960, 12861, 14705, 15389, 16546, 17625, 19538, 20026; f 400: 1435, 1704, 2692, 3661, 9260, 10712, 14103, 16583, 16607, 17528, 18634, 20236, 20710, 20839, 21251; f 200: 3565, 4223, 6161, 7217, 9558, 12545, 13760, 14998, 15023, 15946, 17419, 21883; f 100: 1694, 2004, 2419, 2536, 3671, 4396, 4565, 5046, 5907 7145, 7179, 9174, 9792, 9829, 9964, 12706, 12966, 13266, 14045, 14198, 14471, 14814, 15052, 16256, 17279, 17313 18451 18475 18787 19006 19114 19774, 20066, 20530, 21667, 21908. WAT GEEFT DE RADIO? HOEST KUNST- EN AMUSEMENTSAGENDA VEILINGVERENIGING H.--S, V erenigingsmededelingen SAPPEMEEB. In de Noorderstraat te Sappemeer stonden dezer dagen twee heren te praten. Uit de gang bjj Pol's slagerij kwamen een paar zeer jonge kinde ren, die liepen te huilen. Zij ver- telden iets aan een dame, die op haar beurt naar de beide heren ging en hun vertelde dat e» volgens die kinderen een meisje, een zekere Di- neke in de vjjver in het Park zou zijn gevallen, Een van de heren rende onmid- dellijk naar het Park, de ander greep een onbeheerd staande fiets en be gaf zich eveneens daarheen. Op het water van de vijver zag men iets drijven Een alagersknecht, die er inmiddels bygekomen was, begafzich te water en 't gelukte hem ten koste van een nat pak, hetgeen er op het water dreef, en dat was inderdaad een jong meisje, op het droge te brengen. Terwijl men kunstmatige ademha ling toepaste ging degene, die de fiets genomen had terug naar de Noorderstraat om een dokter op te bellen. Hij slaagde echter niet, om- dat de artsen niet thuis waren. Een lid van de E.H.B.O. werd gewaar- schuwd en kwam spoedig ter plaat- se, terwijl de echtgenote van een der artsen Dr. Cazemier waarschuw- de, die ook spoedig verscheen. Het kind werd naar de keet van de Ned. Heide Mij. overgebracht en is later door dr. v. d. Kooi, die inmiddels ook was gewaarschuwd, naar haar woning vervoerd. Het slachtoffertje, de omstreeks 3- jarige Dineke S. van de Wilhelmina- straat, maakt het redelijk wel. Intussen miste een dame, die in een winkel in de Noorderstraat in- kopen had gedaan haar fiets. Wel had degene die het rijwiel meegeno- men had twee dames gewaarschuwd, en deze gevraagd de eigenaares van het gebeurde in kennis te stellen. Doch deze dames waren inmiddels verdwenen. En in verband met de verdwenen fiets ontstond een op loopje. Men waarschuwde zelfs de politie. De ongevraagd geleende fiets kwam echter spoedig terug. De heer P. Th. Joosten, alhier, werkzaam btj de smederjj Tulp, slaag de te Utrecht voor het examen hoef- beslag. Ten overstaan van notaris Mr. P. H. Velsen en ten verzoeke van de Provincie Groningen werd in het café „De Gouden Zon" publiek te koop aangeboden, een behuizing in tweeën verhuurd Noordbroekster- straat no. 24 (bewoond door de fam. Heininga) en no. 25 (bewoond door de fam. Roggen) met erf en grond, geheel groot 68.17 a. Het hoogste bod was f 4075; gunning in beraad. Vrijdagavond sprak voor de Geref Mannenvereniging en de N.C.V.B. in de Geref. Kerk Ds. W. Tom van Oudshoorn, over „Geeste- lijk Leven". Door gebrek aan plaats- ruimte moest het verslagje Woens- dag blijven liggen. Spr. gaf eerst een omschrijving van wat wij onder geestelijk leven - -hebben te verstaan: het leven dat door de H. Geest in ons gewekt is, en dat vrucht is van de wederge- boorte. Gewezen werd op de fout van het mysticisme, dat spiritualis- tisch een tegenstelling maakt tussen stof en geest, waarbij het stoffelijke als minderwaardig beschouwd wordt, waarbij echter de afstand van „gees- telijkheid" tôt beestelijkheid vaak niet heel groot is. Ook omdat er zoveel verschillende typen van geestelijk leven zijn (bv. Groninger, Rijnlander), is een objec- tieve norm ter beoordeling noodza- kelijk. Wel kan eigen ervaring die- nen tôt bevestiging van de waarheid van Gods Woord. Ook omdat de zon- de altijd storend op de eigen erva ring inwerkt, en ieder kind van God in het genieten van de gemeenschap des Geestes beperkt en dus eenzij- dig is. is band aan het woord nood- zakelijk. Gewaarschuwd werd tegen het onjuis+ schriftgebruik, de ervaringen der Bijbelheiligen zonder meer als normatief te stellen. Aangetoond werd hoe ook bij schijnbare band aan het Woord, toch Gods Woord verkeerd kan worden gebruikt. In het kort werd nos gehandeld over exemplarische prediking, en de cTaaraan verbonden gevaren, hetgeen met enkele voorbeelden werd toege- licht. Wij moeten zo besloot spr. altijd weer naar de Schrift terug, als bron waaruit, en middel waar- door, en norm waarnaar wij geeste lijk leven. Er werden 5 vragen gesteld, die door Ds. Tom werden beantwoord. Voor de Nederlandse Natuur- historische Vereniging afd. Hooge- izandSappemeer heeft Donderdag- avond Prof. Dr. G. P. Baerends van Groningen in het hôtel „Struvé" een lezing gehouden over „Gedragson- derzoek in het veld". Na de pauze werdan er enige filmpjes vertoond.- Op deze lezing koman wij in om» volgend nummer uitvoerig terug. HOOGEZANDS APPEMEER. Het bestuur van de voetbalver- eniging Hoogezand verzoekt ona er nog even op te wij zen, dat de wed- strfld van Zondag a s. niet om Ï.80 uur maar om 2 uur begint. HOOGEZAND Nabij de Hoogezandsterbrug had een tweetal aanrijdingen plaatî. In de eerste plaats tussen een vracht- auto en een luxe auto, waardoor ma- teriële schade ontstond. Tegen be- stuurder van de luxe wagen, D. d. J- uit Winschoten, is door de politie proces-verbaal opgemaakt. De tweede aanrijding had plaats tussen een luxe auto en de wielrij- der B W., tegen welke laatste pro ces-verbaal is opgemaakt, wegens het niet tijdig aangeven van rich tingverandering. De fiets werd be- schadigd, Mej. J. G. HarUief, alhier, slaag de aan de Rjjksuniversitelt te Gronin gen voor het doctoraal examen wi«- em natuurkunde (Pharmaele), HOOGEZAND De afdeling Hoogezand van de ver. Volksonderwij s" hield een pro- pagaida-feestavomd in het hôtel Ta- t>€ï. In zjj* openingswoord wees de vooratte», de heer H. W. Plinsinga er op, dat hier ter plaatse, buiten schuld van de overheid, het kleu- teronderwijs hier en daar in de knel is geraakt. Er zijn echter lichtpuntjes Verder deelde hij mede dat de Genootsehap voor het uitzenden van zwakke kinderen aan Volksonder- wijs heeft gevraagd op hulp te kun- nen rekenen bij een te houden actie. Door Volksonderwijs is deze hulp toegezegd. Spreker van de avond was Ds. J. A. van der Meiden. Deze wees er op dat zijn partij kiezen voor Volkson derwijs geenszins betekende dat hij de godsdienstige opvoeding van het kind niet belangrijk achtte. Ook zijn het geen onverschilligheid, gemaks- zucht, of spéciale, omstandigheden,, die hem tôt deze keuze hebben ge- leid. Het is zijn persoonlijke keuze, die samenhangt. met zijn geloofs- overtuiging. De Christelijke overtui- ging vraagt midden in de wereld te staan en geloof te hebben in ieder mensenkind. Spr. achtte het onjuist kinderen een aantal jaren in isole ment te plaatsen, hetgeen geheel onbewust gebeurt bij het bij zon der onderwijs. Er dient slechts één school te zijn, ook het bestaan van „standenscholen" is niet gewenst. De school moet echter ailes doen. opdat zii kan beantwoorden aan haar geestelijke taak. De openbare school moet geen kleurloze school worden (men dient niet bang te zijn voor onderwijzers die hun geestelijke overtuiging uitspreken). Maar de school mag nooit een instrument zijn in handen van een groep of een par tij. De avond werd verder gevuld met de opvoering van „De Sukkel" door de toneelsroen van de afdeling Sap pemeer van Volksonderwijs. WESTERBROEK. Als ouderling van de Ned. Herv. Kerk werd herkozen de heer L. de Witt en als diaken de heer J. H. Zeu- ner. Onder arehitectuur van de heer J. H. v. d. Molen, alhier, is aanbe- steed het bouwen van een bedrijfs- ruimte van 150 m3 ten behoeve van de autosloperij Cornelis te Ooster- hoogebrug, opgedragen aan de heer Chr. Scholtens, aannemer te Ooster- hoogebrug. Het bouwen van een woning met kantoorruimte te Ruischerbrug voor de architect J. H. v. d. Molen, alhier, is opgedragen aan de aanne mer F. Heeringa te Zuidwolde (Gr.) Maandagmiddag 2.30 uur zal de gemeenteraad in openbare zitting bijeenkomen. O.a. zal de begrotmg van 1950 worden behandeld. In het Kerkgebouw werd een drukbezochte gemeenteavond gehou den. Het woord werd gevoerd door fcDs Hoekzewm en de prealdsnt-kerk- voogd, de heer J. Akkerman. Na de redevoeringen ontwikkelde zich een discussie, waaraan velen deelnamen. De onlangs gehouden bazar heeft f 1125.45 opgebracht. Er werd beslo- ten geen bazar meer te houden. Twintig landbouwers zullen gratis schapen weiden ten bate van de kerk. ENGELBERT De heer J. van Eck te Nijme- gen heeft zijn benoeming tôt gods- dienstonderwijzer, alhier, aangeno- men. kolham. Ten overstaan van notaris De- ntjs werd publiek verkocht een behui zing met erf staande te Kolham, In eigendom toebehorende aan de heer Koois ra. Hoogst» biadar d« heer J. J. Fluks te Harkst»de met f 528.—. Gun ning ln beraad. SLOCHTEREN. De heer H. J. Hoekatra, onder- wijzer aan de U.L.O. school, alhier, 1b in gelijke funetie benoessd s&b de Nuts U.L.O. school te Oldenz&àl. De afd. Slochterem van de A.N. L.B. hield een vergaderlng lu 't café Hommes, alhier o.l.v. de heer E. Staal. De heer P. Schlpper» te Gro ningen, lid van het hoofdbestuur be- handelde de vraagpunten over het Landbouwbedryfpensioen lu verband met D.U.W.-werken. Hierop volgde een discussie. SLOCHTEREN In het café Hommes had, ten overstaan van notaris R. Zwiers van Zuidbroek en ten verzoeke van de heer J. G. Diekema uit Haren de publieke verkoop plaats van: Een dubbele behuizing met erf en tuin, groot plm. 9 a, aan de Paral- lelweg te Slochteren No. D 51g^ (be woond door de fam. Scheidema) en D 51h (bewoond door de fam. Hos- pes) Koper de heer A. Scheidema voor f 6650; Een dubbele behuizing met erf en tuin, groot plm. 10 a, aan de Paral- lelweg te Slochteren No. D 5 li (be woond door de fam. Baptist) en D 51 j (bewoond door de fam. Thoma) dit perceel werd niet gegund; Een behuizing met erf en tuin aan de Stationsstraat D 283 J^A. te Froombosch, groot plm. 8.83 a (be-, woond door de fam. Hartog); Koper de heer K. Zwaneveld te Harksjede 7 percelen bouwterrein w.v. 6 st ter frontbreedte van 15.70 m en een ter breedte van 15,20 m, ter diepte van elk ongeveer elk 38.80, gelegen aan de Oostzijde van de Knijpslaan te Kolham; koper de fa. J. R. Rid- der Zn., makelaars, Slochteren voor f 4000; Een perceel grond, gelegen aan de Oostzijde van de Knijpslaan te Kol ham, groot 4.73 koper de heer M. Schneiders voor f 175. SCHILDWOLDE, De Coëp. Landbouwverenlging ,Ons Belang" vergaderde in 't café Veenhoven onder voorzitterschap van de heer J. A. Rademaker. De statuten der vereniging werden opnieuw vast- gesteld. Na afhandeling van enkele huishoudelijke zaken werd deze matig bezochte vergaderlng gesloten. De Landbouwver. „Jong Duurs- wold" gaf in café Reinders, in samen- werking met het Chilisalpetervoor- lichtingsbureau een filmavond, waar bij ook nietleden en dames aanwezig waren. Vertoond werd de film ..Het Vruchtbare Land", waarin een beeld werd gegeven van de drooglegging der Zuiderzee en N.O.-polder en ver schillende ontginningen. Hierna werd vertoond „De winning en bereiding der chllisalpeter. De onderafd. SchildwoldeHél ium van de afd. Duurswold van de E.H.B.O. vergaderde onder voorzit terschap van Dr. ter Haar van Hél ium ln café Spanninga. De boaken van de penningm., de heer P^H^r sloten met een batig saldo van 52. De secretaresse, mevr. WoldEven- huis, werd als bestuurslid herkozen. De nieuwe cursus zal op 29 November a.s aanvangen. Dr. Ter Haar ontving van de heer S. Broekema een aardlge herinnering. ADVERTENTIE I.M. Uw tergende winterkwaal legt het af tegen de weldadlge warrate van de pljnstiUende Thermogène. HOOGEZAND—SAPPEMEER 17 t.m. 23 November 1949. Geboren Epke Roelfien, d. v. R. Ottens en G. Nap, Sappemeer Hen- drika, d. v. H. G. de Jongh en H. C. A. Apeldoorn, Hoogezand Jamje Johan- na, d. v. J. van der Laan en J. van Dijk, Hoogezand Berend, z. v. E. Hartman en H. Swiers, Zuidbroek Jantje, d. v. R. G. Scholtens en I. Lambeck, Hoogezand Aaltje, d. v. H. de Wit en T. de Wit, Sappemeer Annegiena, d. v. G. H. Bilder en A. van Dalen, Hoogezand Rudolf, z. v. G. A. Lochorn en A. van der Laan, Martenshoek; Berend Jan, z. v. H. Bltjham en Z. Mulder, Sappemeer Mellies, Westerbroek Jannetje Pie- Anna, d. v. K. B. Hamminga en A. ternella, d. v. S. de Vries en G. van der Kruk, Sappemeer Dietert, z. v. D. Mulder en K. Scholma, Muntendam Ondertrouwd Jurrie Smit, 29 j., Hoogezand en Arendina Huttinga, 25 j., Hoogezand Meerten van Sloten, 22 j., Hoogezand en Eeltje Berg, 23 j., Utrecht Jilling van Dijk, 31 j., Sappemeer en Jan.lna E. A. Konlng, 26 j., Groningen Eppe Trip, 26 j., Hoogezand en Anje Westerdlep, 21 j-, Westerbroek. Getrouwd Gerrit den Held, 24 j., Meppel en Jacoba Koolstra, 23 j., Martenshoek Albert Blaauw, 25 j„ Hoogezand en Elizabeth A. de Vries, 19 j., Slochteren Abel S. Lanting, 27 j., Westernleland en Klazlna Andel- beek, 21 j., Sappemeer. Overleden Fokeltje Plantlnga, 76 j., Hoogezand, wed. van P. Zwart Harmanna M. Pekelaer, 68 j., Hooge zand, wed. van S. de Cock. SLOCHTEREN 17 km. 23 Nov. 1949. Geboren Detje, d. v. N. Blaauw en G. Veltman, Schildwolde. Ondertrouwd H. Hansen, 21 j., Apptngedam en A. J. Battjes, 18 j., Tjuchem. Getrouwd T. Bolhuls, 27 j., Oos- terhoogebrug en M. Wouda, 26 j., Scharmer K. Bultje, 23 j„ Hélium en J. Oosting, 20 j., Slddeburen. Overleden Z. van der Helm, 80 J., echtg. van J. Smit, Slochteren. Levenlooa aangegeven kind van H. Kemplnga «a J, Tlmmer, Kolham, MUNTENDAM 17 t-m. 28 Nov. 1949. iGeboren Hendrik Tonnis, z. v. T. van der Veen en C. Hofman Roelof, z. v. H. B. C. Hut en F. H. van Oost. Getrouwd A. Schut, 26 j., Mun tendam en H. Keizer, 20 j., Munten dam. VEENDAM 16 t.m. 22 Nov. 1949. Geboren Pieterdina, d. v. E. de Jonge en K. Lamain Klhslna, d. v. A. Prummel en W. Prins Roelof, z. v. H. B. C. Hut en F. H. van Oost, Muntendam Roelof, z. v. F. Lou- rens en A. Huizinga, Gleten Jan, z. v. S. Orsel en J. Bruggink, Onstwed- de. Ondertrouwd K. Them, 29 j„ Mun tendam en A. Brans, 20 j., Veendam; H. Raatjes. 25 j. en P. Bleeker, 22 j., b. v. Veendam A. H. Lukkien, 25 j., Muntendam en A. T. Veninga, 22 J., Veendam P. v. d. Meulen, 25 j., Veendam en J, Daniëls, 23 j., Mun tendam. Getrouwd s A. A. Bult en G. H. de Boer. b. v. Veendam H. Roelfse- ma en T. Horsman, b. v. Veendam. Overleden H. G. Wjjnsema, 4 we- ken. Do A.R. Kiosveronlglng vsrgador- de o.l.v. de heer A. Beeftink. Na af handeling der huishoudelijke zaken gaf de voorz. een politiek overzlcht, voornamelijk behandelende het rege- ringsbeleid t.a.v. Indonésie. Bij de be- stuursverkiezing werden de heren J. J. Doornbos, Jacob Bouwnaan en J. Bouwman gekozen. De afgetreden voorzitter werd door de heer S. Kleefsm&n toegesproken. Uitslagen clubcompetitie Dam- club .Duurswold", Schildwolde. Klasse I M. OostingK. Kampen 02 J. BovenhuiaK. Kampen 11. De overige parti)en werden aile afge- broken. Klasse H K. Boe—A. J. Karsiea 11 H. DijkemaR. Huizinga 11; G. BronJ. Krulzlnga 02 E. Wol- dendorpR. Huizinga 20. In klasse I heeft nu de heer K. Kampen de leiding met 12 punten uit 10 partijen. H. Kampen volgt hem op de voet met 10 punten doch heeft 3 partijen minder gespeeld. In klasse II staat J. Krulzlnga nog steeds aan de kop met 15 pun'en uit 8 partijen, gevolgd door J. Karsies met 14 punten uit 10 partijen. SILDEBUREN. In een door de Voetbalverenlging Slddeburen" gehouden jaarvergade- ring in café Por werden de aftredende bestuursleden de heren O. Engelkes en W. H. Mejjer herkozen en gekozen de heren P. Landman, A. H. Lommert en P. Vink. In de gehouden vergaderlng van de IJsver. „Eendracht" werden als- bestuursleden herkozen de heren B. H. Moedt, Th. B. Klimp en J. Tlnge. Men besloot de Munnekesloot nog een jaar als ijsbaan te handhaven De Hengelclub .,De Woldstreek" hield in de ..Witte Linden" haar jaar- vergadering. De kas sloot met een voordelig saldo van f 94.80. Als be stuurslid werd herkozen de heer van Sellingen en gekozen de heren J. Vis- scher en L. v. Bergen. Het donateurs- geld werd bepaald op f 2.50. De seizoenprjjs, een médaillé, werd behaald door de heer v. Sellingen. Dinsdagmiddag reed de groen- teventer A. van Schildwolde met zijn kleine vrachtauto de Zwartelaan ln. Doordat hij te veel aan de kant kwam en de berm door de vele regens zeer zacht was kantelde de auto en ge- raakte in de sloot. De heer A. die niet uit de cabine kon komen en reeds half in het water lag werd door toe- geschoten hulp spoedig uit zjjn benar- de positie bevrijd. ZUIDBROEK. In het hôtel v. d. Wal werd door de Pluimvee- en Konijnenclub Zuid broek en Omstreken" een clubtentoon- stelling gehouden, waarvoor veel be- langstelling bestond. Keurmeesters waren voor pluimvee, M. F. v. d. Vaart, Groningen, en voor konijnen S. Timmer, Groningen. Er waren 110 inzendingen, waarvan 9 inzendingen het praedicaat Z.G. en 2 inzendingen het praedicaat Z.Z.G. kregen. Prijzen verwierven o.m. voor hoogst aantal punten Grote- en Dwerghoen- ders K. Bakema, hoogst aantal pun ten grote hoenders F. H. C. Kruse, bpogst aantal punten Dwerghpenders K. 'Bakema. MoOiste collectie Patrijs Leghorns F. H. C. Kruse Idem Rhode Islands Reds G, Luinge. Hoogst aantal punten konijnen B. v. d. Woude Idem zware rassen G. Daanje idem midden rassen B. v. d. Woude idem kleine rassen R. Wle- ringa en idem dwergrassen B. v. d. Woude. Mooiste collectie Wener Kon. gr. B. v. d. Woude idem Tan Zwart R. Wieringa Idem Kl. Zilver licht geel A. Kraster. De tweedaagse bazar ten bate van het Harmoniecorps „Noord- en Zuidbroek", gehouden in het hôtel Themmen, werd Zaterdagavond door verhindering van burgemeester Steen- huis, geopend door de voorzitter van dé bazar-commissie, de heer J. Booms- ma. Beide dagen werd de bazar druk bezocht en Zondagavond om 1 uur kon men pas tôt sluiting overgaan. In zijn slotwoord dankte de voorzitter het gemeentebestuur voor de verleen- de medewerking en verder de inwo- ners van Zuidbroek. Ook aan Japie (L. Tuin) werd dank gebracht voor de medewerking verleend btj de bedie- ning van het rad-van-avontuur. Naar de voorzitter zei, is de bazar een suc- ces geworden. Eveneens werd voor hetzelfde doel in het hôtel Schrage te Noordbroek een driedaagse bazar gehouden.Hier sprak burgemeester Omta van Noord broek. Hij hoopte dat de bazar zou slagen, opdat de financlële moeiltjkhe- den van het corps opgelost zouden zijn. Nadat hij de bazarcommissie had geprezen voor het vele belangeloos door het verrichte werk, verklaarde hij de bazar geopend en bracht op verzoek van het bestuur het rad-van- avontuur in beweging. De netto-opbrengst zal t.d.t. bekend gemaakt worden. De bazar-commissie bestond uit de heren J. Boomsma, E. E. Hamster, E. T. Blaauw en W. Smit. Politierechter Groningen Vernieling. Adam J. te Munten dam heeft een glasruit vemield. Wel- iswaar heeft hij later de schade ver- goed, maar een glasruit mag men nu eenmaal niet ongestraft vernielen althans wanneer het geen glasruit van jezelf is. Adam, die niet ver- schenen was, werd veroordeeld tôt f 25 b. of 10 d. h. Huisvredebreuk en wederspannig heid. Hendrik I. van Hoogezand be vond zich op 9 September omstreeks 2 uur in de nacht in een schuurtje, behorende bij een woonhuia. De be- woners van dit huis verzochten Hen drik om zich te verwijderen, hetgeen deze weigerde. Daarom werd de po litie er bij gehaald, die Hendrik met geweld moest verwijderen. De officier eiste 3 dagen gevange- nisstraf. De politierechter wilde het echter nog proberen met een geld- boete. Hij veroordeelde verdachte tôt f 60 b. of 30 d. h. en een voorw. gevangenisstraf van 14 dagen met een proeftijd van 2 jaar. Smaad. Jan R. te Sappemeer heeft de eer en goede naam van B. Bron- kema te Stadskanaal aangetast, door, ter verkrijging van een bestel- ling, te verklaren, dat B. vroeger agent van politie was geweest, en voegde daaraan toe niet te kunnen zeggen of de man N.S.B.er was ge weest. De officier achtte een hoge straf noodzakelijk en eiste f 200 boete of 50 d. h. De politierechter veroordeel de R. tôt f 150 b. of 30 d. h. Wederspannigheid. Leonardus F. van Veendam, die zich in de avond van de 23e October te Hoogezand tegen de agent van politie V. heeft verzet, nabij het hôtel Faber, aldaar, werd veroordeeld tôt 6 dagen gevan genisstraf. Economische politierechter Groningen Overtreding Houtbeschikkîng 1941 I. Harm J. D. te Muntendam heeft iepenbomen gekocht van de gemeen- te Muntendam en is in opdracht van de gemeente begonnen te kappen. Daarna heeft hij de bomen naar Jan T. G. gebracht, die ze heeft gezaagd. Zowel D. als G. overtraden hier- mede de Houtbeschikkîng 1941 (I). De officier achtte de toestand echter scheef en eiste beiden schuldig te verklaren, zonder toepassing van straf. De veroordeling was conform deze eis. Overtr. Erk. Regl. Kleinh. in Groenten en Fruit. Grieto H. en Arend D., beiden van Muntendam, hebben tezamen op 12 Juni in Hoo gezandSappemeer gehandeld in groente en fruit, zonder daartoe de nodige papieren te hebben. De offi cier eiste tegen beiden f 20 b. of 20 d. h De rechter deed er f 5 of 5 d. af. Berend H. te Muntendam heeft hetzelfde règlement overtreden; hU heeft wortels en sinaasappelen ver kocht; gevolg f 15 b. of 15 d. h. Met Lode^S.-te Muntendam is het nrecies zo, hij heeft pruimen ver kocht. Straf f 20 b. of 20 d. h. Lieve kindertjes van 0 tôt 100 jaar, De redactie van „Het Nieuwsblad" is zo vriendelijk geweest u er reeds van in kennis te stellen, dat ik van plan ben dit jaar HoogezandSap pemeer een officiëel bezoek te brengen; mijn eerste officiëel bezoek, en dat ik dat bezoek bepaald heb op Woensdag 30 November. Ik zal u thans enkele bijzonderheden van mijn voorgenomen bezoek ver- tellen. Om half drie kom ik, met mijn staf Pietermanknechten per trein aan op het station Hoogezand-Sappemeer. Daar staat, naar ik zo teloops gehoord heb, een spéciale commissie van ontvangst te wachten, om me te begroeten. Via de Stationsweg, Parallelweg, Kerkstraat rijd ik dan naar het Ge- meentehuis, waar ik, naar ik geloof, officiëel door het gemeentebestuur zal worden ontvangen. En dan ga ik, nog een ritje maken,opdat iedereen me zal zien. Ik ga langs de Verlengde Hoofdstraat tôt Martenshoek en dan over de Meint Veningastraat terug. Bij het hôtel Faber ga ik vervolgens met mijn knechten iets gebruiken. Om 6.30 uur trek ik nogmaals de pllaats in, van Sappemeer-Oost tôt Martenshoek, geflankeerd door fakkeldragers. Mijn tocht eindigt in hot hot«l Fab»r. MUNTENDAM Ruzie tussen twee gelieven kan tôt vreemde consequenties leiden. Dat bleek dezer dagen, toen me). P. H. ongenoegen kreeg met haar verloofde, en zich zo opwond, dat ze haar fiets met een smak op de grond smeet, en wegliep. Haar verloofde liet de fiets ook liggen en ten slotte heeft de politie zich er over ont- fermd. En dan een ander geval: De Mun- tendammer F. L. had enige tijd om- gang met mei. P. van Veendam. Me). P. had er echter genoeg van, maar dat stond F. L. niet aan. Hij wachtte haar enige malen op en mishandelde haar. De knipkunstenaar, de heer Lever, zal een demonstratie van zijn werk geven in het hôtel „De Munte" MEEDEN. Toen een dorsmachine verplaatst moest worden wilde de arbeider M. J. uit Meeden een kabel verleggen, doch toen hij de kabel vas^ greep bleek deze onder stroom te staan, waardoor h\j niet meer los kon komen. Door het hulpgeroep gealarmeerd gelukte het een der medearbeiders tijdig de stroom af te sluiten, waardoor het slachtof- fer er levend is afgekomen. GRONINGEN. In Parana (Brazilië) zal een Groningse kolonie gesticht worden. De eerste vijf gezinnen, omvattend ongeveer 40 personen zjjn reeds on- derweg. Dezer dagen hebben z)j zich ingescheept op de „Alphard". Het ligt in de bedoeling, dat nog 35 ge zinnen zullen volgen. Deze gezinnen zullen voornamelijk komen uit de plaatsen Slddeburen, Schildwolde, Hoogkerk en ult de stad Groningen. Kantongerecht Zuidbroek In de zitting vain Woensdag 23 No vember werden de volgende vonnis- sen uitgesproken: M W., Noordbroek, f 35 b. of 14 d. h.; H. H., Muntendam, f 25 b. of 10 d. h., beiden wegens fietsen terwijl zij in staat van dronkenschap ver- keerden; J. K., Hoogezand 1 25 b. of 3 d. h. en opzending naar een rijkswerkin- richting voôr de tijd van een jaar, voorwaardelijk, met 2 jaar proeftijd; J. P. Muntendam, A. J. Muntendam f 12.50 b. of 5 d. h., allen wegens openbare dronkenschap; S. H., Hoogezand, f 15 b. of 6 d. h., wegens overtreding van de visserij- wet; K. O., Hoogezand f 12.50 b. of S d. h., wegens op een kruispunt het wer- keer van rechts niet laten voorgaan; W. S., Sappemeer, f 7.50 b. of 3 d. h., wegens overtreding van de leer- plichtwet; G. B., Kielwindeweer, f 10 b. of 4 d. h., wegens een paard onbeheerd op de weg laten lopen; L. M. S., Sappemeer f 2.50 b. of 1 d. h. en W. P., Muntendam, f 2 b. of 1 d. h., wegens het besturen van een motorrijtuig, zonder in het bezit te zijn van een rijbewijs; E. F., Muntendam, f 5 b. of 2 d. h.; J. B., Hoogezand, f 3 b, of 2 d. h. en H, J. Z., Hoogezand, f 6 b. of 3 d. h., wegens overtreding van de arbeids- wet; H. J. R., Hoogezand, f 4 b. of 2 d. h., wegens een vergunningsbewijs niet in een woonschip hebben; J. K., Zuidbroek, f 5 b. of 2 d. h., wegens het rijden met een auto zon der spiegel; H. P., Foxham en H. S., Munten dam f 4 b. of 2 d. h.; S. B., Mun tendam en J. S., Kielwindeweer f 3 b. of 2 d. h., allen wegens fietsen in donker zonder verlichting aan het rijwiel. DAMMEN. Uitslagen onderlinge wedstrflden van de Damclub „Houdt Stand", Hoo gezandSappemeer H. PotJ, Baas 20 G. Lammers H. K. Loo(jenga 20 J. Kulpers R. Buurke 11 H. E. VisserH. W. Kuipers 20 H. JongmanB. Hekert 20 R. A. JongmanB. Kremer 02 K. van BonJ. v. d. Let 11; E. WestmanS. W. Noor- man 02 J. PlukkerB. Lageman 20 H. JongmanB, Kremer 02; J. PlukkerR. Buurke 20 J. Baas R. Douma 20 B. KremerJ. Smit 2—0 J. Kuipers—H. W. Kui pers 02. PROGRAMMA R.O.N. Zondag 27 November: 18.3018.55 Ru Sevenhuysen, viool; Simon Kool- man, fluit en Ada van Leeuwen, piano: Trio uit „Das Musikalische Opfer" - Joh. Seb. Bach; 18.55 19.15 Sport van vandaag (uitslagen en commentaar). Maandag 28 November: 18.15-18.30 Sportpraatje door Henk Oostinga; 19.1519.30 De Stem van het Noor- den. Dinsdag 29 November: Fryske ûtstjûring. 18.2019.00 It hielal yn 'e hûs, in radio-kommeedzje oer Eise Eisinga (17441828), skream troch S. J. van der Molen. It stik wurdt snile troch led enfan it Ljouwerter Kritetoaniel: 19.4020.00 a. Stimmen ut it Heitelân; b. Meditaesie fan Pa ter Halvard Hettema O.F.M. fan Drachten. ADVERTENTIE I.M. Rode Hoestpoeders van Mijnhardt Doos 43 mm Zaterdag: Hoogezand: Bioscoop 6.45 en 9 uur „Levensstormen". Sappemeer: Hôtel „Struvé" 8 uur uitvoering Rederijkersk. „Vondel" (Hij, Zij en Hottentot). Sappemeer: Parkhotel 8 "uur Uitv.. „Vriendenschaar" (Levensschadu- wen). Zondag: Hoogezand: Bioscoop 2.30 u. Kinder- film „De Gelaarsde Kat"; 4.30, 6.45 en 9 u. „Levensstormen". Maandag: Hoogezand: Bioscoop 8.30 u. „Le- vensstormen". Dinsdag: Hoogezand: Bioscoop 8.30 uur „Le- vensstormen", Sappemeer: Hôtel „Struvé" 8 uur Àbonn.voorst. „Onder de Knie". Donderdag 24 Nov. 1949. Knolselderfl 1 f 613, Per 100 stuks Andijvie f 2641 Kroten I f 0 Prei I f 11.70—14.10 idem II f 8— 8.20 Sav. kool groen f 11.7013.20 Tomaten A f 56 idem C f 46 idem CC f 17 Waspeen I f 12—18 Witlof 1 f 63—81 idem 2 f 49—66. Per 100 K.G. O. B. Rabarberpollen te koop gevraagd. Aanbiedingen en inlichtingen aan het Veilingskantoor, Sappemeer, 25 Nov. 1949 GYMN. EN ATHL. VER. H.-S. Het nieuwe spaarsysteem is ge- reed en ingaande heden kan men weer inleggen. Men wordt verzocht de oude kaart in te leveren en ont- vangt dan direct de nieuwe kaart, beplakt met zegels tôt het ingelegde bedrag. Kaarten voor de clubavond uitslui- tend bij mevr. Hoving, Verl. Hoofd straat 57, Hoogezand. Secretaris OFFICIëLE PUBLICATIE ONTHEFFING WINKELSLUITINGSBESLUIT 1941 Burgemeester en Wethouders der gemeente HoogezandSappemeer maken bekend, dat, in afwijking van .het bepaalde in artikel 2, eerste lid, van het Winkelsluitingsbesluit 1941, de winkels in deze gemeente op 1, 2, 3, 22 en 23 December 1949 tôt uiter- lijk 21 uur voor het publiek geopend mogen zijn. Hoogezand, 26 November 1949, Burgemeester en Wethouders voorn. H, DE WIT, Burgemeester J. J. PRINS, Secretaris. I

Het Nieuwsblad nl | 1949 | | pagina 2