Sociale Verzekering Uflmïfl^ Over Bloemen en Planten „KERSTMIS IN PARUS" BRIEVEN VAN LEZERS Muntendams burgemeester pleit voor Industrialisai Nieuwe stap in de goede richting n 111 c n munrn/k Ûl«l*dig« plechtighed diistfieëa «ulleh moetefl worden ge- sticht, In dit verband wees hij er ep, DE BIJ MEPPEL VERONGELUKTE GOEDERENTREIN. VAN DE BOEKENPLANK PREDIKBEURTEN. rende stem hoorde. Leslie's oren wa ren zeer geVOelig, „Je speelt dat ding anders dan ge- woonlijk," zei hij toen Charley van de piano opstond. „Dat had ik niet gedaehi Is dat zo?" Een rijmende mllitalr LANDBOUW Klacht van Sportliefhebbers. A Een kou, een griep Woensdag -arts het efen driedubbe- le feestdag in Muntendam, Overal wapperde de nationale driekleur en geelgïoéne vlaggen volgens de kleu- ren van het Muntendamse wapen, en op het gemeentehuis heersté om 10 uur een ongekende drukte voor deze tijd van de dag. Toen stonden drie belangrijke ge- beurtenissen op het punt te gaan gebeuren. In een bijzondere bijeen- komst, waarbij vele genodigden aan- wezig waren, is door burgemeester Groenendaal de 10-daag3e winkel- actie geopend, de nieuw aangelegde weg in gebruik genomen, en de elec- trische klok op het monument voor de Ned. Herv. Kerk aangeboden door de V.v.V. door het gemeen- tebestuur aanvaard. De burgemeester noemde het een verheugend feit, dat mede dank zij de nieuwe wêg een plaatselijke han- delsvereniging is opgericht. De eer- ste actie naar buiten van deze Han- delsvereniging is een 10-daagse win- kelactie. De middenstand heeft blijk gege- ven niet dood te zijn zo zei spr. hij blijkt een belangrijke peiler te ter het over de straat gespannen lint zijn, waarop de samenleving steunt. door, en opende door deze symbo- Er zit muzîek in Muntendam zo lische handeling de nieuwe weg. zei hij er is energie in overvloed. Met enkele woorden droeg de heer Hij verklaarde de ,,10-daagse" voor GRUBEN namens de V.v.V, de klok geopend. op het monument voor de N.H. Kerk De Nieuwe weg aan de gemeente over. De vraag of aile verbeteringen Tôt slot van de plechtigheid zon- aan de weg noodzakelijk geweest |®n schoolkinderen o.l.v de he J. zijn, zou de heer Groenendaal met Slim „0p onze nieuwe stratenen de dat de Muntendammer een veelgevraagde en een gewilde arbeidskracht op de fabrieken is. De bijkans gereedgekomen werken hebben mede ten doel het klimaat voor deze mogelijkheden gunstig te maken, want het is niet verantwoord de stichting van nieuwe industrieën niet te bevorderen. De heer KLIPHUIS, vice-voorz. van de Handelsvereniging achtte het een voldoening dat het belasting- geld op deze wijze is besteed. Hij bood aan, dat de Handelsvereniging de grond om het monument van een beplanting zal voorzien. Ir. VAN SANTWIJK van de Laagspanningsnetten wees er op, dat de nieuwe weg niet voor 100 tôt zijn recht gekomen was, indien de bovengrondse electriciteitsleiding was blijven bestaan. Bovendien vol- deed dit net niet meer. De plechtigheden Vervolgens knipte de burgemees- klok" en „Muntendammerlaid". SOLDAAT pleegde aanslag OP MEISJE Een soldaat van de L.S.K., B. uit Dordrecht, heeft met een revolver een aanslag gepleegd op een 18-jarig meisje. In verband daarmede stond hij op 5 October terecht. De eis luidde toen vier jaar gevangenisstraf met aftrefc. De uitspraak werd toen aangehou- den, teneinde een psyehiatrisch rap port te laten uitbrengen. Dezer dagen werd de straf bepaald op een jaar gevangenisstraf met af- trek. waarvan 5 maanden voorwaa*- delijk met een proeftijd van 3 jaar en opname in het militaire neurose hospitaal. LUST U EEN STUKJE BERENVLEES De collectie levende dieren van het Noorder Dierenpark in Emmen is onlangs uitgebreid. Uit Joegoslaviê kwamen enige adelaars en boven dien kwamen er twee ijsberen. Deze laatste dieren veroorzaakten echter enige moeilijkheden, daar er geen plaatsje meer voor hen vrij was. Zo besloot de directie een paar bruine beren weg te doen. Er was echter geen dierentuin te vinden die belang had bij de bruine beren, en ten einde Wat is het doel der werkzaamhe-fl raad besloot men hen te doden. Marechaussee's voltrokken het dood- vonnis met de kogel.... Berenvlees zou echter zeer smake- lijk zijn, daarom werd het ingezou- ten, en zal voor de- menselijke con- sumptie dienen. SMOKKELAAR HAD PECH en Het auto met smokkelwaar staan In Baarle Nassau stond geruimen een volmondig ja willen beantwoor- den Bij de aanvaarding van zijn ambt, 3Vi jaar geleden heeft hij ge- zegd dat er riolering zou worden aangebracht, dat de wegen zouden worden hersteld, en dat het woning- probleem zijn aandacht zou hebben. Nu, 3% jaar later zijn verschillen- de hoofdwegen verbeterd, en de, hoofdriool is er. De oude teerweg, waarop een vrachtauto practisch niet sneller dan 20 km kon rijden, de overstroming bij zware regenval met moddelpoeltjes in de tuinen behoren tôt het verleden. De spreker dankte allen, die aan deze verbetering hebben medege- werkt. Hij betreurde het, dat de om- werper, de gemeente-architect Krul- ze de gereedkoming nog niet heeft meegemaakt. Het bovengrondse electriciteitsnet is zoals spreker het uitdrukte ten dele ondergedoken, de rest zal binnenkort onderduiken. (Onderdui- ken l»tekent aanvoer door onder-, grondse kabels). De werkzaamheden zijn bijkans. gereed: de bochten in de weg zijn' verdwenen; in het midden is een> stippellijn aangebracht ende» aannemers hebben hun tevredenheid# betuigd over het werk van de Mun-' tendammer arbeiders. Het doel der verbetering} den? vroeg spreker zich af. Hij ging de historische groei van Muntendam na en kwam tôt de slotsom dat de bestaande industrie zal moeten wor den uitgebreid en dat er nieuwe in DE CYILAMEN Wanneer we nu een Cyclaam in de bloemenwinkel kopen, wil het wel eens gebeuren dat de bladeren na enige tijd geel worden. Dit komt doordat de plant te donker staat en (of) te veel koud water krijgt. De Cyclamen moet ni. veel licht hebben, dus op de venterbank dicht tegen 't raam. Daar staat ze tevens het verst van de kachel, want deze bloem houdt niet van de warme droge kachel-temperatuur. In vele kamers is het vaak 70° F. of war- mer. Dit is voor de Cyclamen te warm. Een maximum temperatuur van 55° F. is zeer goed. Vanzelf- sprekend nemen we de plant bij strenge vorst 's nacht bij het raam weg. Veel bloemisten raden de kopers aan de plant alleen te gieten op het schoteltje onder de pot, en niet op de knol. In de vochtige kas is dit inderdaad noodzakelijk, daar de jonge blad- en bloemknoppen al heel gauw zouden rotten als er water in 't hart van de plant komt. Maar in de veel drogere kamer kan wel bo ven op de grond van de pot gegoten worden. Wel dient er voor gewaakt te worden, dat we niet met koud water gieten, maar steeds met water van kamertemperatuur. En als we toch op het schoteltje willen gieten, dan is 't in elk geval noodzakelijk dit te doen met warm water. Het overtollige water gieten we er na een half uurtje weer af. Hoe vaak we moeten gieten, hangt af van de plaa's waar de plant staat. In een koude kamer is twee keer per week meer dan voldoende. In een warm vertrek zuUen we elke dag moeten gieten. Eens per week een weinig kunstmest door 't water verlengt de levensduur van de bloemen. Na de bloei verminderen we de watersift De bladeren verdorren en de knol lijkt afgestorven na enige tijd. Zo laten we de pot met knol een drietal weken staan. Daarna ne men we de knol op en planten die over in een grotere pot met zeer voedzame grond. Als de eerste blaad- jes weer komen, sproeien we af en toe een keer. Overjarige knollen kunnen met een schat van bloemen bloeien. Enige zeer goede soorten zijn: Perle von Zehlendorf (zalm), Vuurbaak en R.osà von Mariëntal (rood), White Giant (wit) enz Ook zijn er Rocococyclamen met gekar- telde bloemen en Pariiliocyclamen met vlinderachtige gefranjerde bloe men. Er is ook een vaste plant cyclamen of Alpenviooltie. Deze tuincyclamen, die niet erg bekènd is, bloeit met zeer kleine witte bloempies. De plantées ziin ongeveer 15 cm hoog en zijn niet winterhard. tijd een auto, en de politie die het zaakje niet vertrouwde ging eens een kijkje nemen. In de cabine vond men niets bijzonders, maar toen men de deksel oplichtte van de berg- plaats daar achter, toen vond men 8 levende varkens, stijf opgepakt en met de poten aan elkaar gebonden. De dieren werden onmiddellijk uit de benarde positie bevrijd. Het bleek, dat de motor van de auto defect was. De politie vermoedt, dat de een of ander dit vee levend over de grens heeft willen smokkelen, doch dat hij motorpech heeft gekregen, en toen de benen genomen heeft. Althans van de bestuurder vond men geen spoor. De varkens zijn nu door een be- voegde instantie overgenomen en de auto in beslag genomen. ZO TROUWT MEN NA 1 JAN. 1950 IN TSJECIIO SLOVAKIJE Kraehtens de nieuwe huwelijksw-'t in Tsjechoslovakije, welke 1 Januarl 1950 van kraeht wordt, zullen wet- tige en onwettige kinderen geheel worden geUjkgesteld, Alleen het burgerlijk huwelijk wordt erkend; kerkelijke plechtigheden, na het burgerlijk huwelijk, zullen niet ge- houden worden. Echtscheidingen zul len slechts mogelijk zijn kraehtens een besluit van de rechtbank. Het is mogelijk dat de beide echt- genoten ieder hun eigen naam be- houden, of dat zij hetzy de naam van de man, hetzij die van de vrouw kie- zen. Bij het sluiten van het huwe lijk moeten zij opgeven welke ach- temaam hun kinderen zullen hebben HET MOET VOOR EEN MINISTER NIET PRETTIG ZIJN, Indien een parlementslld van de oppositie bokser is In het parlement van de Austra- lische staat Queensland heeft zitting Bruce Pie, die vroeger een bekende bokser is geweest. Pie maakt deel uit van de oppositie, en hij besloot dezèr dagen een van de ministers, Harold Collins, op hardhandige wij ze te laten weten, dat hii 'het" niet met hem eens was. In de wandelgangen van het par- lementsgebouw geraakten kamerlid en minister met elkaar slaags en het duurde niet lang of de minister ging k.o. De minister kon die dag niet voor het parlement verschijnen. Op 8 April j.l. reed bjj Meppel een goederentreln tegen een stootblok en stor'te daarna ln het water. Dit on- geluk werd toegeschreven aan een nalatigheld van de machinist N. M. K. te Zwolle. Door de rechtbank te Assen werd deze dan ook veroordeeld tôt een maand voorwaardelijk met een proeftijd van 3 jaar. De machinist te- kende tegen dit vonnis hoger beroep aan. doch ook het rechtshof te Leeu- werd deze dan ook veroordeeld tôt wa.rden veroordeelde hem tôt een gelijke straf. TRAMWAGEN GING WINKELEN Dat 's nachts een tramwagen, die personeel naar huis bracht, uit win- kelen ging, zal door niemand op prijs zijn eesteld. Maar het gebeurde in de hoofdstad. De tram liep uit de rails en reed door de pui van een winkel in huis- houdelijke artikelen. Buiten materiële schade is er niets gebeurd. „PAS OP JONGETJE" Een chauffeur van de Schoonho- vense reinigingsdienst reed tegen de tijd, dat de scholen begonnen door de stad. Achter de auto bemerkte hij een klein jongetje met een autoped. „Pas op Jongetje" riep hij, en reed voorzichtig door, zijn aandacht be- palend tôt de kinderen, die zich voor de wagen bevonden. Plotseling voel- de hij een schok. Het bleek, dat het jongetje onder de wagen was^^e- raakt en dat een der achterwielen hem over het lichaam was gegaan. Het kna&pje overleed later aan de gevolgen. Onder beschuldiging van „dood door schuld" stond de chauffeur te recht voor de Rotterdamse Recht bank Is het voldoende te zeggen „Pas op Jongetje" vroeg de officier van justifie zich af. Hij kwam tôt de slotsom, dat hier niet van schuld ge- sproken kan worden, en vroeg vrij- spraak. HET OUDE LIEDJE Auto door trein gegrepen bij onbewaakte overweg Bij Heilo is een uit Papendrecht komende luxe auto op een onbe waakte overweg door een trein ge grepen. De auto werd een eind mee- gesleurd en geraakte in brand, ter wijl ook de voorste wagon van de trein in brand geraakte. Onmiddellijk werd de bestuurder van de auto uit zijn benarde positie verlost; hij bleek emstig gewond te zijn. De brand in de wagon werd ge blust; de auto brandde geheel uit. GRONINGSE VRACHTAUTO reed in Gelderland tegen een boom Een truek met ôplegger, thulsbe- horende lu Groningen is tussen Er- melo en Harderwijk tegen een boom gereden en in brand gevlogen. Van de drie personen, die zich in de ca« bine bevonden is een bekneld ge- raakt en verbrand, de tweede werd emstig gewond en de derde kwam er met lichte verwondingen af. voor Zonu»g 27 Nov. 1949. NED. HERV. KERK. Sappemeer 5 u. ds. Meyer Drees. Hoogezand 10 u. ds. v. d. Meiden (le advent). Westerbroek 10 u. ds. Denee. Kropswolde 7 u. ds. Denee. Klelwindeweer 10 u. ds. Meyer Drees Zuidbroek 7 u. ds. Haveman. Noordbroek 10 u. ds. Strating Engelbert 10 u. ds. Hoekzema van Noorddjjk. Midlelbert 10 u. ds. v. d. Ende. Muntendam 9.30 en 3 u. ds. Have man. Veendam 10 u. ds. Wltteveen (coll.) Slochteren 10 en 7 u. ds. Vermeer, Schaaphok 10 u. Ev. Jumelet Froombosch 7 u. Ev. Jumelet. Kolham 9.30 en 2.30 u. ds. Huisman Harkstede 9.30 u. ds. v. Hoogstra- ten (Bedie,ning H. Doop) 11 uur Jeugddienst Ev. Mulder 7 u, Con- tactavond Scharmer. Schildwolde 7 u. ds. Hulstjjn. Hélium 9.30 ds. Polltiek. Siddeburen 9.30 u. ds. Stockman Tjuchem 9.30 u. Ev. Velthuljsen Overschild 9.30 u. ds. Schuurmans NED. HERV. KERK (Ev.) Sappemeer 10 en 4.30 u. Ev. Pruysen Noordbroek 3 u. Ev. Bergmans. Stootshorn 10 u. Ev. Bergmans. DOOPSGEZ. GEM. Sappemeer 10 u. ds. Kosters. GEREF. KERK. Sappemeer 9.30 u. ds. Klapwjjk 4.80 u. ds. Bloem. Martenshoek 9.30 u. leesdienst 4.30 u. ds. Klapwflk. Tjuchem 9.30 en 2.45 Ev. Siebesma. Siddeburen 9.30 Leesdienst 2.30 u. ds. Hazenberg. Schildwolde 10 u. Leesdienst 2.30 u. ds. Klapwijk van Hoogezand. GEREF. KERK (Art. 31). Hoogezand 9.30 en 4.30 u. ds. de, Weger. Overschild 9 en 2.30 u. ds. Bouw- man van Ten Boer. Harkstede 9.30 en 2.30 u. ds. den Ouden. Schildwolde 9.30 u. Leesdienst 2.30 u. Stud. de Jager van Kampen. BAPTISTEN GEM. Hoogezand 10 en 4 u. ds. Reiling 7.30 u. Jeugdsamenkomst. Foxhol: 10 en 7 u. de heer Jac. G. Littooij (7 u, film). Muntendam 9.30 en 4 u. ds. Hekhuis; 7.30 u. Jongeliedenvergadering. Siddeburen 20 u. ds. J. Hekhuis. VRIJE EVANG. KERK. Veendam 9.30 en 4.30 u. ds. de Zeeuw. LEGER DES HEILS. Hoogezand 10 u. Heiligingsdienst 6.30 u. Openl. samenk. v. h. Gem.- huis 7.30 u. Heilssamenk., ailes o. 1. v. Kapt. Eikenaar. Het is niet de eerste keer, dat wij een boek bespreken van W. Somer» set Meugham. Ook „Kerstmis in Parijs" is door hem gesohreveti, en ook uit dit boek (waarvan een ver- taling in het Nederlands van A. J. MethorstKuiper is verschenen bij („De Driehoek" te 's-Graveland) blijkt weer, dat hy een prima ver- teller is, en dat hij de gave heeft ons iets te vertellen wat boeit, een ver- haal welks inhoud ons te denken geeft. In „Kerstmis in Parys" laat hij Charley Mason, het verwende zoçrn- tje van Engelse parvenu's, dat zich nooit anders bewogen heeft dan in eigen kringetje, dat nooit zorgen ge- kend heeft, kennismaken met de re- aliteit van het leven. Tijdens een vacantiereis naar Parijs leert Char ley inzien, dat er ook nog iets an ders in de wereld is dan verrukke- lijke dinertjes en genoeglijke bridge drives, maar dat de slagen van het noodlot hard kunnen zijn voor hen die er door worden getroffen. Als een ander mens komt hij te- rug, als een vreemde voor zijn eigen omgeving, omdat die theatrale omge- ving voor hem geen basis meer heeft. Uitstekende karaktertekening is mede een van de deugden van dit boek. Hier volgt een fragment: (Charley 1s terug bij zijn famille). ,,Toen ze de zitkamer inkwamen, „Ja, er zijn heel andere gevoelens in. Je hebt er een soort spanning in gekregen, die nogal wat effect te- weeg brengt." „Nu ik houd meér van die oude manier", zei mevrouw Mason, „het klonk zo nogal morbide." Ze namen nu plaats voor een spel- letje bridge H. B. Beantwoording ingekomen vragen: T. B. te S. heeft in 1906 een on- geval gehad en ontvangt wegens ge- deeltelijke invaliditeit nog een onge- vallenrente van f 0.68 per dag. Vraagt of het niet mogelijk is, dat die rente wordt verhoogd. Antwoord. Momenteel is verhoging van die rente niet mogelijk. Het ligt echter wel in de bedoeling van de regering de renten van ongevallen, welke plaats hadden vôôr 1 Janpari 1947 te verhogen en de uitkeringen te berekenen naar de thans geldehr speelde PaV.een Wals van Chopin', dew™,jBn mgar honprl) dat d$ en toen die uit was vroeg zijn moe der Charley iets te spelen. „Je hebt zeker sinds "je wegging niets meer gespeeld?" „Ik heb eens op een middag op de piano in het hôtel gespeeld, maar dat was riiet veel zaaks." Hij ging zitten en speelde nog- maals het stuk van Scriabine, waar van Lydia had gevonden, dat hij het zo slecht gespeeld had. Toen hij. be- gon, voelde hij zich als het ware weer in die muffe, rokerige kelder, waar ze hem mee naar toe had ge nomen. Hij herinnerde zich weer die ruwe klanten, waar hij zulke goede maatjes mee was geworden en die Russische, broodmagere vrouw, met een huidskleur van een zigeunerin en haar enorme grote ogen* die die wilde, barbaarse liederen met zulk een tragische overgave had voorge- dragen, Het was hem of hij tussen de noten die hij aansloeg door, haar hese, harde en toch zo diep ontroe- ADVERTENTIE I.M. vrouwen'en melsjeshand Een militair uit Foxhol schrijft ons: A./b. Troepentransportschip „Zui- derkruis" op weg naar Indonesië (varende in de Indische Oceàan) 17 November. Daar ik ook één van de velen ben, die Holland ging ruilen (voor enige jaren) met Indonesië, en in het laatst van October scheep ging, zou ik toch gaame met HoogezandSappemeer en omgeving in contact willen blij ven. Over het inschepen op de „Zuider- kruis" heb ik een liedje geschreven op de mélodie: „Les trois Cloches". In de hoop, dat u in de gelegenheid zult zijn het in uw blad op te ne men, sluit ik het hierbij in. Onder de schepelingen is het reeds door en door bekend en menigeen schreef het aan z'n ouders, vrouw of meisje. M. W. Wij voldoen gaarne aan dit ver- zoek. Inhoud en vorm blijven voor rekening van de inzender, De meeste bladen hebben het be-1 die buurt. Eenstemmig verklaarden richt reeds gebracht, dat er een'in-1 de Engelsen, dat men zoiets in hun stituut is opgericht, dat de boeren- arbeid productiever moet maken. De nieuwe instelling, die de naam zal dragen van Instituut voor Land- bouwtechniek en Rationalisatie, wordt te Wageningen gevestigd en zal inderdaad in een langgevoelde behoefte voorzien. Heel lang, tien- tallen jaren zelfs, heeft men in de landbouwwetenschap zijn aandacht vooral besteed aan bemesting, plan- tenteelt, veeteelt, veredeling van zaaizaden, bestrijding van ziekten en schadelijke dieren, veevoeding, e.d., maar aan de wijze waarop de boer werkte, werd nauwelijks ge- dacht. Toch is het zeker, dat op de gemiddelde boerderij teveel arbeid wordt verricht, die te weinig nuttig effect heeft. Er gaat overal veel ar beid verloren, doordat men op een primitieve wijze werkt en doordat men slechts werktuigen van beperk- te capaciteit tôt zijn beschikking heeft. Heel veel boeren willen dat niet geloven en ook tal van land- bouwleraren zijn van mening, dat er op de Nederlandse boerderijen eigenlijk weinig te verbeteren valt, doch men behoeft slechts hier en daar in het buitenland rond te kij- ken om te ontdekken, dat er bij ons heel wat aan mankeert. Om een voorbeeld te noemen: wij maakten enige tijd geleden met een gezelschap Engelsen een tocht door Nederland en daarbij trof het, dat wij in een van de zandstreken eep man aan het ploegert zagen. Hij werkte met één paard voor een klein pio^gie, de normale vorm van grond bewerking voor het bedrijfstype uit land niet meer ziet; daar is één man te duur om die te laten werken met één paard en één smalle ploeg. Geef de man een tractor of een flink stel paarden en in hetzelfde aantal uren zal hij veel meer werk verzetten. Datzelfde geldt voor de smalle eg- gen, de kleine cultivators, zaaima chines enz. Precies hetzelfde werd opgemerkt in de tuinbouwstreken. In ons land is het spitten nog de al- gemene vorm van grondbewerking, maar in Engeland gebruikt men daarvoor thans algemeen de kleine freesmachines, die men daar roto- tillers noemt. Wij zijn nog steeds veel te royaal met arbeidskrachten en wij moeten er aan wennen, dat ook wij met minder mensen meer werk moeten verzetten. Dat kan al leen met meer en betere machines en werktuigen. Ook is in dit opzicht van veel belang, dat de inrichting van stal, schuur en erf wordt afge- stemd op arbeidsbesparing, een vraagstuk, waaraan in ons land nog nooit veel aandacht is besteed. Men neemt bij voorbaat aan, dat er niets te verbeteren valt en laat ailes vrij- wel bij het oude. Groot arbeidsveld Dit te o'nderzoeken is de taak van het nieuwe instituut. Het zal aile mogelijke technische hulpmiddelen' van de landbouw beproeven op hun bruikbaarheid en ze zo nodig laten vervaardigen, Blijkt het bijv, dat bepaalde machines of gereedschap- Den in Nederland niet worden ge- maakt, dan moet het instituut de invoer bevorderen of zorgen, dat de productie in ons eigen land ter hand wordt genomen, Om de bruikbaar heid na te gaan zullen in verschil- lende delen van het land proefboer- derijen worden geëxploiteerd, die als wij wel zijn ingelicht op bepaalde bedrijfstypes zullen worden gericht; dus een proefboerderij voor de machines van het gemengde zandbe- drijf, één voor de klei, één voor het veenweidebedrijf enz. Het is duide- lijk, dat dit nodig is, omdat ieder bedrijfstype zijn eigen machines en werktuigen heeft. Een heel belang rijke taak van het instituut zal zijn de ervaringen te publiceren en tôt gemeengoed van de practische boe ren te maken. Het doen van onder- zoekingen is op zichzelf niet genoeg, men moet ook zorgen, dat hetgeen gevonden wordt bekend wordt bij hen, die met de machines moeten werken. Wij zouden hierbij toch een op- merking onzerzijds willen maken. Laat men vooral-de verbetering van het dagelijks werk op en om het erf in het oog houden. De mechanisatie van de grondbewerking, het oogsten van granen, het rooien van aardap- pelen enz., vindt zijn weg thans bijna automatisch. Het gebruik van meer machines neemt snel toe, ook al door het stichten van machine- coôperaties. Maar waarin zowel het kleine als het grotere bedrijf nog steeds te kort schieten, dat is juist in de organisatie van het boerenerf. Daar gaat te veel tijd verloren met het heen en weer slepen van voer, het uitmesten van stallen, het lossen van wagens, het inkuilen van aard- appelen, gras, enz. Hierop valt veel meer te rationaliseren dan de ge middelde boer denkt. Als het nieuwe instituut zich hierin wil verdiepen, zal het niet alleen voor jaren werk hebben, maar ook buitengewoon nuttige arbeid verrichten- Afscheid Drukte heerst er op de kade, De Zuiderkruis ligt daar gemeerd Een grote massa slaat men gade Die van thuls zijn teruggekeerd, Het moment is aangebroken Tijd van vertrek komt naderbij Slepers zijn van wal gestoken En flulten, wij komen langszij. En de afscheidsklokken luiden Op een scheepsbel-fantaisie En zij duiden door hun luiden Op een afscheids-melodie. Handen worden opgestoken Om te wuiven naar elkaar Afscheidstijd is aangebroken, wordt door droefheid onderbroken 't Is een afscheid voor twee jaar. Zondag werd de voetbalwedstrijd HSCAchilles door de spelers in zeer goede verstandhouding ge speeld. Minder sportief toonde zich echter een gedeelte van het publiek, door na afloop van de voetbalwed strijd dwars door het veld te lopen, waarop een hockeywedstrijd ge speeld werd, waardoor deze wed- strijd een tijdlang werd opgehouden. Wij noemen dit, hetgeen door grote mensen geschiedde, kwajongenswerk van B. (Wij ontvingen nog een tweede brief over hetzelfde onderwerp en wel van R. D., waarin ook geklaagd wordt over een gémis aan sportivi- teit bij het voetbalminnend publiek. Wij menen, dat de publicatie van bovenstaande brief, welke het eer ste in ons bezit kwam, de mening van beide schrijvers voldoende weer- geeft). DE STAKKER. Een Rotterdamse caféhouder Ph. J. Seton was dermate verliefd op Hitler dat hij het niet voldoende achtte zich aan te sluiten bij diens Nederlandse trawanten, doch rechtstreeks lid wil de worden van de N.S.D.A.P. Maar dat was niet zonder meer mogelijk, daartoe moest hij eerst Duitser wor den. Dat deed hij. Te Rotterdam heeft hij zich in de oorlogsjaren weinig fraai gedragen. Hij dwoftg winkeliers en handelaren onder bedreigingen hem bepaalde goederen af te geven, en verkoclit die weer in de zwarte handel. Voort3 is hij in een café gekomen en heeft daar de aanwezigen gedwongen geld af te geven, waarbij hij hen bedreig- de met zijn revolver, Seton is gelijk met de Duitse troe- oen over onze Oostgrens verdwenen Maar ook in Duitsland bleek het op de duur voor een Nederlandse land verrader niet zo gemakkelijk aan de kost te komen, en ten einde raaa keerde de man clandestien terug naar ons land. De politie heeft hem aangehouden en opgesloten, We zullen nu maar hopen, verhoging spoedlg komt. Duizenden wachten daar op. H. W. P. te H. zendt een uitvoerig schrijven in, waarin hij inlichtingen vraagt betreffende de Invaliditeits- wet, de Ongevallenwet en de Ziekte- wet. Wanneer de door u bedoelde per- soon voor invaliditeitsrente ingevol- ge de Inval.wet in aanmerking komt, ontvangt hij die rente ten voile. Dus niet een bepaalt percentage daarvan. Het bedrag van die rente is echter afhankelijk van het bedrag der in totaal geplakte rentezegels en van de duur der verzekering. Deze rente is evenwel bij lange na niet voldoende om in het gezins- onderhoud te voorzien. Sedert 1 Oc tober 1948 is daarom die rente ver hoogd met 100 ter wijl voorts o.a. de gehuwde rentetrekker een gezins- toeslag van f 35 p. maand ontvangt en bovendien nog kinderbijslag wordt verstrekt. Komt hij echter niet voor inval. rente in aanmerking dan dient in het door u bedoelde geval de hulp van Maatschappelijk Hulpbetoon te worden gevraagd. Wat uw vraag inzake de Ongeval lenwet betreft het volgende: Gedurende maximaal 42 dagen na de dag waarop het ongeval plaats vond, wordt aan de getroffene, die tengevolge van het ongeval zijn ge- wone werk niet kan verrichten, een zgn. tijdelijke uitkering verleend, be- dragende 80 van zijn dagloon. Niet meer, maar ook niet minder. Na afloop van die 42 dagen ont vangt de getroffene dan als verdere schadeloosstelling een voorlopige rente van 70 van het dagloon bij een ongeschiktheid van 100 Bij gedeeltelijke ongeschiktheid tôt wer ken is de rente in verhouding tôt de verloren geschiktheid tôt werken. Wanneer een getroffene tôt 60 arbeidsgeschlkt is zal de voorlopige rente derhalve 43 van het dagloon bedragen. Nu uw vraag betreffende geaeel- telijke uitkering ingevolge de Ziek- tewet. De regeling daarvoor is als volgt: Wanneer de controlerende genees- kundige het in het belang van de zieke arbelder acht, dat deze een gedeelte van zijn arbeid verricht, zal, indien hij in de gelegenheid wordt gesteld tôt het verrichten van die arbeid tegen tenminste 50 van zijn loon, het ziekengeld worden ge steld op het verschil tussen het loon waarnaar het ziekengeld wordt be- rekend en het gedeeltelijke loon. Wanneer het ziekengeld bv. is be- rekend naar eep weekloon van f 40 de arbelder gedeeltelijk werkt en daarvoor'tôt f 21 per week ontvangt, zal het ziekengeld f 19 per week be dragen. Totaal dus f 40 per week. Weigert echter de arbelder be doelde arbeid te verrichten, dan kan het ziekengeld op 50 worden ge steld. Vragen de sociale verzekering be treffende, in te zenden aan de re- dactie van dit blad. ADVERTENTIE I.M. koorts en pijnen, drijft U uit door de kracht der genezing van SANAPIRIN Buisje 25 tabl. 40 et; 50 tabl. 75 c». JE MOET ER MAAR VAN HOUDEN De een houdt van vissen, de ander van postzegels verzamelen, en een derde mag graag een uurtje puzze- len. Maar de liefhebberij, die een dame uit Goudriaan (Z.-H.) er op na hield is werkelijk een unicum. Zij gaf asm verschillende blàden verlo- vings- en ondertrouw-advertenties op van bekende figuren. Zo liet zij meestal de een of andere gehuwde man met een gehuwde dame onder- trouwen of zich verloven. En de schandaaltjes die er uit voortvloei- den bezorgden haar steeds Zeer veel genoegen. Tôt voor kort waren de nasporin- gen, door de politie gedaan, zonder resultaat gebleven. De advertentie was aan de kranten door een onbe- kende opgegeven, en betaling bleef achterwege. Toen dezer dagen een verlovings- advertentie werd opgegeven aan de Schoonhovense Courant, leidde dat tôt ontknoping. De politie wist de dame te vinden, en heeft proces- verbaal opgemaakt. Het is gebleken, dat de echtgenoot van de dame niets wist van haar merkwaardige liefhebberij.

Het Nieuwsblad nl | 1949 | | pagina 4