NEDERLANDS ECONOMISCHE TOEKOMST PLAATSELIJK NIEUWS Hat Legioen rr.archeert Gemeenteraadsvergadering EN HET NIEUWS. EN ADVERTENTIEBLAD VAN 1888 Vlerde Jaccrgang Woensdag 3Q November 1949 No. 93 VOOR DE GEMEENTEN HOOGEZAND - SAPPEMEER - SLOCHTERiN WAARIN OPGENOMEN OOST GOORECHT VAN 1871 NOORD. EN ZUIDBROEX MUNT1NDAM VERSCHIJNT WOENSDAGS EN ZATERDAGS Uitgeefster: Seggers' en Kremers Uitgeverszaak „Het NisuwBblad" C.V, Kantoor Hoofdstraat 6, Hoogezand Telefoon 2117 (b.g.g. 2361 en 2301) Poitrekening No, 435883 VEENDAM EN OMGEVING Binnenlands Overzlcht Mr. Van Leeuwen is somber over de toekomst Het zal welllcht nog eeuwen blijveh marcheren NOORDBROEK I HET NIEUWSBLAD ABONNEMENTSPRIJS f 1.60 p. kwartaal. Franco p. post f 1.76 (blj vooruitbetaling) PRIJS DER ADVERTENTIE8 12 cent per mm. Zogen. Kleintjes als te koop, te huur, gevraagd enz. mini mum 76 cent ("bij vooruitbetaling) Wij beginnen dit overzicht met weinig optimisme. En. deze mineur- stemming ontlenen wij aan een redo, die Mr. H. F. van Leeuwen, econoom en lid der directie van De Twentsche Bank in Limburg heeft gehouden. Mr. van Leeuwen ziet de toekomat voor ons land somber in, Het hoge welvaartapeil van voor de oorlog kan niet gehandhaafd blijven. Ener- zijds zijn er de oorlogsschaden, an- derzijds de gewijzigde economischo verhoudingen op de wereld, welke dwingen tôt grotere intensivering van de productie. Mr. van Leeuwen is van oordeel, dat belangrijke kapi- taalinvesteringen in onze industrie onze financiële mogelijkheden te bo- ven gaan, terwijl het er z.i. boven- dien aile schijn van heeft, dat er weinig animo bestaat om tôt werke. lijke nieuwe industrie-mogelijkhe- den te kunnen komen. Onze enige mogelijkheid ligt in een weloverwogen productievermeer- dering ter bevordering van de na tionale welvaart. Het hoge levens- niveau zoals dat ook nu nog in Ne- derland wordt nagestreefd zal vol- gens Mr. van Leeuwen in de toe komst onbereikbaar zijn. Voorts heeft men rekening te hou- den met de snelle aanwas der bevol- king. Voor 1953 zullen 215.000 nieuwe arbeidskrachten opgenomen moeten worden in de Nederlandse industrie. Dat lijkt Mr. van Leeuwen onder de huidige omstandigheden zeer bezwaarlijk en daarom ziet hij de economische toekomt voor Ne- derland somber in. Hij vergeleek ons land met Japan en Italië, waar een algemene verarming ontstond door de bevolkingsdichtheid en door ge- brek aan arbeidsgelegenheid. De emigratie van ons bevolkingssurplus is volstrekt oneconomisch en biedt slechts beperkte mogelijkheden. De conclusie van de spreker was dat de snelle bevolkingstoename van Ne- derland zal leiden tôt paupérisme, al hoopte hij van harte, dat onvoor- ziene, zeer gunstige factoren deze tendens zullen doorkruisen. De weg uit het moeras Ook een somber geluid liet de heer J, van Kieft, lid van de Eerste Kamer en afgevaardigde naar de as semblée te Straatsburg, horen, maar hij gaf ook de weg aan om uit het moeras te komen. „Wij moeten van onze productie gaan leven, zei hij. Dat betekent, dat Europa een economische eenheid zal moeten gaan vormen en wel op korte termijn. Gebeurt dat niet, dan zal er van de 20 staten van Europa niet veel terecht komen". Ziedaar in het kort zijn mening. De nood dwingt tôt economische samenwerking, zo zei de heer van Kieft, tôt een mechanisatie, een taakverdeling en een massaproductie. die de kostprijzen op een laag peil brengen. Alleen dan, dus wanneer wij hebben leren denken in contl- nenten, over een Europees continent, dan zal Europa zich kunnen handha- ven tegenover Amerika met 150 mil- lioen, Rusland met 190 millioen, In- dia en Pakistan met 350 millioen, China met 350 millioen mensen en andere contingenten, waar een gera- tionaliseerde en gestandaardiseerde productie gereed of in groei is. Wij zullen onze verdeeldheid in 26 land- jes met 26 muntjes, 26 douanestel- sels en 26 kleine productiekernen moeten verlaten, want anders gaat Europa ten onder. Minister V. d. Brink over de Bénélux Ter gelegenheid van de installatie van de vaste commissie van de eco nomische raad voor de Belgisch-Ne- derlands-Luxemburgse economische unie heeft minister v. d. Brink er zijn voldoening over uitgesproken dat de Benelux-polltiek bij de be- volking van de drie landen een le- vendige weerklank vindt. Dit vloeit voort uit het feit, dat, naarmate de afspraken tussen de regeringen en de daaruit voortvloeiende maatrege- len een meer concreet karakter ver- kregen, de gevolgen van de Benelux- politiek duidelijker zichtbaar en voelbaar werden. De betekenis van de Bénélux reikt zo zei de minister naar mening van de Nederlandse regering, ver uit boven de onmiddellijke economische gevolgen, Deze onmiddellijke gevol gen doen zich schoksgewijze gevoe- len Men heeft gepoogd de schokken op te vangen door de instelling van een voorunie. P.D. 50 jaar Deze week is er een gouden jubl- laris in Nederland, de Plantenziek- tenkundige dienst in Wageningen. Oorspronkeiijk had de Plaritenziek- tenkundige dienst een tweeledige taak: het geven van steun aan de kwskers bij het bestrijden van plan- tenziekten en plagen door contrôle en voorllchting, Later werd aan de dienst naast opsporingswerk en pro pagande voor een doelmatige bestrij- ding ook het toezicht op de ultvoe- EEN WONDERKIND OF BIJGELQOF? In een dessa ten Zuiden van Ma- gelang zou een tweejarig jongetje wenen, dat al goed kan spreken en tekenen, Het volk ziet in het jochie een wonderkind, en allerlei verhalen doen de ronde, dat de kneap voor- spsllingen zou hebben gedaan, die zijn uitgekomen. ring van wetten en regelingen, die de bestrijding van plantenziekten en schadelijke dieren verplichtend voor- schrjjven, opgedragen. Vier belangrijke plagen noemde Dr. Briejèr, thans directeur van de Plantenziektenkundige dienst: de Co- loradokever, die omstreeks 1040 voor het eerst in ons land werd waarge- nomen; het aaltje, dat de aardappel- moeheid veroorzaakt. (De ziekte werd het eerst ontdekt in 1913 in Rostock (Duitsland); in 1941 trad de aantasting voor het eerst in Neder land op); de San José Schildluis (een moeilijk te bestrijden insect, dat vooral voor de fruitteelt gevaarlijk is en reeds vaste voet heeft in Frank- rijk en Duitsland, Het diertje plant zich steeds meer voort en nadert steeds dichter onze grenzen); De vierde grote plaag is de Japanse meikever, die in Noord-Amerika grote verwoestingen aanricht, maar nog niet de oceaan is overgestoken. Het tegenwoordige luchtverkeer be- vordert echter de bestrijding van schadelijke insecten in onrustbaren- de mate. Daarom is de Plantenziek- tekundige dienst niet alleen in Ne derland werkzaam, maar houdt een speurend oog over de gehele wereld. Tweede Kamer Gedurende twee dagen in de afge- lopen week heeft de Tweede Kamer zich beziggehouden met de begroting van Buitenlandse zaken. Toen werd zij zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd, met aantekening dat de C.P.N.-fractie geacht wenst te worden te hebben tegen gestemd. In zijn repliek wees de minister op de toenemende werkzaamheden en de vervlechting van nationale en internationale vraagstukken, tenge- volge waarvan de ministers veelal buitenlands moeten vertoeven. Bui tenlandse zaken is z.i. een bij uitstek politieke portefeuille geworden. Ook voor een eventuele staatssecretaris zou dit het geval zijn. Hij zeide het wenselijk te vinden, dat, zodra de reorganisatie van het département haar beslag heeft gekregen, een staatssecretaris wordt benoemd. KOLENDAMPVERGimGING Toen men geen leven waamam in een woning te Schaesberg, verschaf- te men zich toegang. In de woonka- mer lagen een moedeï een 97- jarige vrouw en haar zoon bewus- teloos op de grond. Beide werden naar een ziekenhuis overgebracht. De oude vrouw is intussen overleden Kolendampvergiftiging is de oor- zaak van het gebeurde. MUNBRAND IN SAKSEN Doden te betreuren of geen doden? Volgens het met Britse licentie verschijnende blad „Telegraf" zou brand zijn ontstaan in een uranium- mijn in Saksen (Sovjet zône). Eerst meldde het blad dat er 400 slachtof- fers waren gevallen. Later schreef het dat het aantal doden wel op 2300 tôt 2500 kon worden geschat, omdat de brand, ontstaan in een lift, naar een bunker met springstoffen was overgeslagen. De reddingsploegen konden niets uitrichten, omdat zij geen gasmaskers bezaten. In tegenstelling hiermede meldt het Oostduitse Persbureau dat er geen doden zijn gevallen. Volgens deze mededeling zou de brandweer het vuur spoedig de baRS geweest zijn, en zouden er 19 lichte gevallen van rookvergiftiging zijn voorgeko- men. VADER VAN 10 KINDEREN OMGEKOMEN Toen de 42-jarige A. t. H. uit Udenhout te Tilburg een weg over- stak, werd hij aangereden door een zware met vis geladen auto, komen- de uit Denemarken. Een der wielen van de auto ging het slachtoffer over het hoofd. De man, vader van 10 kinderen, werd op slag gedood. MAN ONDER G ADO-BTJS, Op het Hoendiep te Groningen is een 67-jarige Inwoner van die stad onder een GADO-bus geraakt. Door krach- tig remmen poogde de bestuurder nog een aanrijding te voorkomen, doch hij slaagde hierin niet. Het slachtoffer sloeg met het hoofd tegen de straat en was op slag dood. De remmen van de bus bleken in orde te zijn. De bestuurder treft geen schuld. RECHTSZAKEN Men verzoekt ons mede té delen, dat Jan R., genoemd in een onzer vorige nummers, niet Jan Roggen, vertegenwoordiger van Dobbelman's Zeepfabr., Nijmegen, is. Met het troepentransportschip „Jo- gevoerd door de trainer der vereni- Onze Parijse correspondent bracht een bezoek aan het vreemdelin- genlegioen. Enige tijd geleden publiceerden wij zijn eerste arti- kel hierover. Thans nemert wij zijn tweede en laatste artikel over Sidi-Bel-Abbes op. Ze komen aan in Sidi-Bel Abbes, te voet, of met het treintje: de jon- geman met de hopeloze liefde, gede- serteerde soldaten, Werklozen en hongerigen, zwervers en avonturiers, notarissen, die zich vergrepen aan het kapitaal van hun cliënten Een advocaat, die een spoorloze mis- daad uitgevonden meende te hebben ligt nu in het zand naast een werk- loze Arabische vluchteling uit Pa- lestina. De valse speler, die eens in rok naar speelzaal en bar ging en zich begaf in de beau monde, zit aan tafel naast een textielarbeider uit Noord-Brabant. Wat wilt ge? Daar loopt een Zuid-Afrikaanse arts, die moest vluchten wegens abortus ple- gen naast een Argentijn, die ruzie maakte met een rijke planter. De stroom begon en houdt aan. Na de Russische revolutie kwamen de aanhangers van de Czaar twee Czaristische generaals zijn nu onder- officier; een Russische prins wast de pannen in de keuken. Toen Mussoli ni naar Rome wandelde kwamen de anti-fascisten. Vele jaren na hen kwamen de fascisten, Zo ging het met de Spanjaarden, met de Duit- sers. De toeloop van Duitsers en po litieke delinquenten uit vrijwel aile Europese landen houdt ook thans nog aan. Uit aile windstreken komt. men het legioen versterken, want hier in Sidi vraagt men niet naar naam, naar paspoort, naar nationa- liteit en verleden. Die weinig te verbergen hebben laten zich in- schrijven onder hun eigen naam. Grotere zondaars, die het beter oor- delen geen naam op te geven, krij- gen een naam toegewezen van de commandant, Evengoed moogt ge zelf een valse naam opgeven. Maar. weinige maanden na hun komst kent de commandant van ieder het verle den, Doch aile geheimen zijn veillg. Geen politie-macht ter wereld is het vergund misdadigers te zoeken in Sidi-Bel-Abbes. Men tekent voor minimaal 5 jaar. De eerste twee zijn het moeilijkst, De opleldlng is hard, Te hard voor velen. Men deserteert aan de lopen- de band. Overdag vecht men tegen uitputting, vermoeienis, dorst en waanzin, en in de donkere nachten komt het verleden in de gedachte, de misdaad, herinneren de kerels zich het doorstane leed, De despe- rado's worden van tevoren gewaar- schuwd. Zij weten, dat zij door het plaatsen van hun handtekening een streep zetten onder vele verlangens. Zij weten ook dat vrienden noch vlj- anden, politie noch splonnen hen hier kunnen naderen, Zij verliezen veel. Maar zij winnen de vrijheid, Na hun opleiding zwermen zij uit. Naar Indo-China, Madagascar, Ka- meroen, West-Afrika, naar aile plaat sen waar de Franse Unie soldaten nodig heeft. Sommigen ontdekken tijdens deze zwerftochten een toe- komstige vestigingsplaats, anderen wachten niet zo lang en deserteren en weer anderen besluiten om na 5 jaar er nog 5 jaar bij te tekenen. Misschien is de vrije wereld hun nog te gevaarlijk, misschien nog te on- barmhartig, misschien bevalt hun het soldaatje spelen beter dan iets anders. Maar het legioen marcheert. Het marcheerde als in 1832 en het zal welllcht nog eeuwen marcheren, want altijd zullen er desperado's blijven, waarvoor het Legioen de enige uitweg is. Zo heeft het mis schien nog een sociale taak. han van Oldebamevelt" zullen de volgende militairen uit ons rayon re- patriëren: J. S. Hommes, Zuiderstraat 106, J. Bont, Noorderstraat 231, beiden Sappemeer; J. Korthuis, Sluisweg 8, G. L. Lambers, P. V. Kade 126, bei den Klelwindeweer; L. v. d. Wolde, Westeind 102, Zuidbroek; E. Koster, Veri. Zuiderstraat 17, Hoogezand; B. Slagter, Borgweg F 21, Slochteren en K, Werkman, Overschild C 252. Het schip wordt 8 December te Amsterdam verwacht. .De volledige lijst van repatriëren- drn ligt op ons kantoor ter inzage. SAPPEMEER. Vandaag wordt de laatste hand gçlegd aan een nieuwe winkel in de Siychterstraat no. 69. Er zijn moder ne étalages gemaakt, moderne ver- lichting, enz. In dit pand zal gevestigd worden het magazijn in sigaren, cigaretten en tabaksartikelen van de heer E. Men- zinga. Een aanwinst voor deze straat met zijn weinige winkelzaken. Wegens plaatsgebrek moest de lezing, welke door prof. G. P. Baerends is gehouden voor de afd. H.-S. van de Ned, Nat. Hist. Vereni- ging nogmaals blijven liggen. In ons volgend nummer hopen wij iets meer te kunnen vertellen over het- geen prof. Baerends heeft gezegd. Mej, A. Prins, hoofd van de Chr. Kleuterschool, alhier, is in ge- lijke functie benoemd te Bennekom. Zaterdagavond heeft de toneel- vereniging „Vriendenschaar" in het „Parkhotel" een uitvoering gegeven. Opgevoerd werd een stuk in 3 be- drijven „Levensschaduwen" gevolgd door een klucht in 1 bedrijf: .Stôrm". Na afloop was er bal. De muziek werd verzorgd door het en semble Tilman. HOOGEZAND De Band NederlandIndonesië h eld Maandagavond een bijeenkomst ir het hôtel Faber o.l.v. de vice-voor- z tter, de heer Evers. In zijn ope- ningswoord deelde deze mede, dat in de vorige vergadering mevr. Greiner haar functie als présidente had neer- gelegd, en dat in haar plaats was ge- kozen de heer Groen, Vervolgens was het woord aan dr. Schober, arts alhier, die sprak over zijn bijna 3-jarig verblijf in de tro- •^n als officier van gezondheid. Op u?zè rede komen wij in ons volgend nummer terug. Na de pauze werden enige filmp- Jes van marinevoorl.dienst vertoond. Zaterdagavond hield de Alg. Ned. Metaalbew. Bond afd. H.-S. een zgn. „Familieavond" in het hôtel Ro- waan, waarvoor goede belangstelling bestond. Een propagandistische rede werd gehouden door de heer Ben- ningshof. Het vrolijke gedeelte van de avond werd verzorgd door het Draaimolen Cabaret. De nieuwe vlag van de af- deling werd officiëel in gebruik ge- nomen. Vrijdagavond hield de handbal- afdeling van de Gymwastiek en Athl. Ver. H.-S. een bijeenkomst in het café Hoving. De heer J. van der Geest, voorzitter van de Techn. Com- mjssie van het Ned. Handb. Verb. be- sprak verschillende handbalproble- men, terwijl ook nog het woord werd ging, de heer W. Hesseling uit Gro ningen. Aanwezig was ook de heer Folkers uit Groningen, distr. spel- leider. Op deze avond werd bovendien met een toepasselijk woord van de heer E. Hoving de nieuwe medaille- kast van de Handbalafd. van H.-S. in gebruik genomen. HOOGEZAND—SAPPEMEER. SCHILDWOJLDB. Onder auspiciSn van de Bport- vereniging „S.G.V." draaide in «afé Spanninga de film ..Koning Voetbal", waarin onze vooraanstaande spelers laten zien hoe met een bal moet wor den omgesprongen. Vooraf ging een kort bijprogramma. Er was tameHJk veel belangstelling. De Gymnastiekvereniging „S.G, V." hield Zaterdagavond de jaarlijkse feesteljjke bijeenkomst. Hier werden tevens de uitslagen bekend gemaakt, en de prijzen uitgereikt van de ge- - Op het polltiebureau alhier z(jn houden athletlek weditrtjden. Deze TE NOORDDIJK gehouden Maandagmiddag Aile raadsleden waren aanwezig. Voor de eerste maal waren zij thans per aangetekende brief tôt een raadsvergadering uitgenodigd. Er werd een wijziging vastgesteld in het uitbreidingsplan der gemeen- te. De studietoelage 1949 werd vast gesteld op het maximumbedrag, ni. f 75 per jaar, welk bedrag niet mag worden besteed voor leermiddelen. De subsidie voor het „Koningin Wilhelminafonds" werd vastgesteld op cent per inwoner (zoals bekend is het doel van dit fonds de bevor dering van de kankerbestrijding). Tegenover de bouwkas nam de ge- meente een garantie op zich ten be- hoeve van de spaarder A. Eggens. De brgroting werd zonder hoofde lijke stemming aangenomen. De in- komsten gewone dienst bedroegen f 202.383.63. Inkomsten kapitaaldienst f 4476.10 en uitgaven kapitaaldienst f 1020, De burgemeester bracht woorden van dank aan 't gemeente- personeel, zoals gebruikelijk bij de behandeling van de begrôting, Bij de rondvraag bracht de heer Dijkhuis naar voren, dat het dienstig zou kunnen zijn de Roodehaanster- wtg aan beide zijden met V4 m puin te verharden. De vermiste eonvocatlee Van de ingekomen stukken had de burgemeester tôt het laatste punt van de agenda bewaard, een schrlj- ven van het secretariepersoneel in- zake de drie zoekgeraakte raads- agenda's, waarover in dit blad reeds eerder werd geschreven. Het raadslid Dekker bood zijn ex- cuus aan en erkende, dat de schuld bij hem lag, Ook de heer Maat bood, mede namens zijn gezin, excuus aan. De heer Dijkhuis zei, dat zijn anl- woord anders moet luiden, Tôt op heden werd de agenda niet gtvon- dtn. De heer Dijkhuis voegde hier- aan tee, dat hij niemand wilde be- schuldigen. Toen niemand meer het woord over deze kwestie nam, legde de burgemeester een verklaring af, ten- einde het tegen hem gewekte wan- trouwen weg te nemen. Hij verklaar- de dat op 21 Oct. aan aile 7 leden van de raad een agenda was gezon- den. Ter vergadering op 27 Oct. waren de heren Dekker, Dijkhuis en Maat afwezig zonder kennisg. Op 28 Oct. deelde de heer Dijkhuis mede dat hij en de heer Dekker geen agenda had- den ontvangen. Een onderzoek werd toegezegd en ingesteld. Ook kwam een dergelijke mededeling van de heer Maat. In samenwerking met de posterijen werd het onderzoek ter hand genomen. Toen kwamen mededelingen van de heren Dekker en Maat dat hun agenda was terechtgekomen. De heer Dijkhuis deelde mede de agenda nog niet gevonden te hebben, doch wees op de mogelijkheid, dat de schuld lag bij zijn 3-jarig zoontje. Intussen hadden de drie raadsle den zich reeds tôt Ged. Staten ge- wend met verzoek de raadsverg. van 27 Oct, ongedaan te maken, onder mededeling dat een onderhoud met der gunstige weer was de burgemeester hen geen bevredi- ging had geschonken. Dit „onder- houd" heeft bestaan uit. een telefo- nische mededeling van de heer Dijk huis en een schriftelijke- van de heer Maat, geen agenda te hebben ont vangen. De heer Dijkhuis ontvlng van Ged. Staten mededeling geen termen aan wezig te achten aan het gedane on derzoek te voldoen, Het vermissen van de agenda's heeft in Noorddijk veel beroering ge- wekt, Er is wantrouwen ontstaan te gen spreker, Dank zij het werk van de postale recherche heeft men dit wantrouwen kunnen wegnemen. Hij noemde het optreden van de drie raadsleden voorbarig. Dit geval legt er weer eens de nadruk op, al- dus de burgemeester, dat het lid- maatschap van de raad van hen, dits daartoe worden gekozen, een ver- antwoerdelljkheid vraagt, die niet moet worden onderschat, Hiema werd de vergadering ge- sleten. lnllchtlngen te verkrljgen over de na< volgende gevonden voorwerpen Duimstok, aleuteltje, rijwielslot. da mes vulpen, damesrijwieltas m. tnh., damesschoen, lege juten zak, br. celn- tuur, bl. leren reintuur, nummerbord A 25358, autoped op massieve ban- den, tas met inhoud, boek, handtasje waarin portemonnaie met lnh., paar kinderwanten, cigarettenaansteker, bal, paar hoge jongensschoenen, blauw grjjs kinderjasje, blauwe kinderwind- jack, hondenketting, 2 portemonnaies met inhoud, wollen kinderwant, gym- nastiekschoen, pak bekledingsstof, heren polshorloge, autoped op lucht- banden, reservewiel m. band, kinder- tasje, 2 kleine zakdoekjes, 2 zilveren colliers. Daar het intussen kouder is geworden en het nogal dikwijls schjjnt voor te komen dat mensen één of twee handschoenen verliezen dient de ze lijst nog te worden aangevuld met een hele reeks handschoenen, in veie soorten. Bovendien zjjn op het polltiebureau lnlichtingen te verkrljgen over een jachthonq, welke is komen aanlopen. In het hôtel Groeneveld b. d. Veiling hield het Chr. Nat. Vakver- bond (en de Chr, Besturenbond) een zgn. November-propaganda-avond. Als sprekers fungeerden de hoofdbe- stuurders J. H, Krooshof en S. Boer. De eerste sprak over „40 jaar Chr. Soc. Strijd". Spr. schetste de afgelo- pen 40 jaar en bracht bekende figu- ren uit de Chr. vakbeweging in her- innering. De tweede spreker had tôt onder- werp gekozen „De Opdracht der Toekomst". Het programma werd ge- completeerd met voordracht van de heer Woudstra ult Scheemda en zang Onder politietoezicht had de trekking plaats van de loterij van de Gymn. en Athl. Ver. H.-S. De eerste prijs een rijwiel, viel op no. 1792. De tweede en derde prijs viel resp. op de nummers 605 en 758. WESTERBROEK In de doôr de Landbouwvereni- ging gehouden vergadering hield Ir. Iwema uit Wageningen een lezing over Veevoederverbouw. Er werden door de aanwezigen vele vragen ge- steld. Gesproken werd over de grote muizenplaag in de Westerbroekse Madepolder; de Ingelanden zullen een verzoek tôt het waterschapsbe- stuur richten, om te trachten de plaag te bestrijden. Verder kwam ter sprake de nieuwe regeling bij het slachten van varkens, waarbij men niet kan blijven wachten tôt de slacht. geschied is. De landb.ver. „Westerbroek" zal andere landbouw- verenigingen in de gemeente Hooge zandSappemeer uitnodigen dit punt in een gezamenlijk te beleggen vergadering te bespreken. Reeds geruimen tfjd wordt er in deze omgeving ernstig huis gehouden onder de schapen. Ook in de laatste nachten is weer een groot aantal slachtoffers gevallen. De meesten werden 's morgens dood gevonden. Enkelen, die alleen een gebroken poot of een bijtwond hadden, leefden nog. Men heeft nog niet kunnen vast- stellen of honden of een vos de schul- digen zyn. WATERHUIZEN Voor leden van dé pl. afd. van Staatspensioen gaf de toneelvereni- ging O.V.S. een uitvoering in het café Schutter. Opgevoerd werd „Oud Antje" en „Dei 't lest lacht", Ook ouden van dagen waren uitgenodigd. NOORDDIJK Tôt notabelen van de Ned. Herv. Gem. werden herbenoemd de dames Harrema en Smit. De heren J. Smit en H. Osinga werden resp. herbenoemd tôt ouderling en diaken. MIDDELBERT In de kerkekamer had een bij eenkomst plaats van het Jeugdgilde o.l.v. de heer J, H. Dekstra. HARKSTEDE—SCHARMER De toneelvereniging „Vrienden- kring" gaf een opvoering van „Kraaienhoeve" en „De Truc van Truus". Vermoedelijk door het min- de belang stelling niet zo groot als in andere jaren. SLOCHTEREN. De Commissie Ouden v, Dagen vergaderde o.l.v. de heer J. Krulzinga in het Hoogehuis, Ult het verslag van de penningm., de heer Jac. Bos, bleek dat de uitgaven ruim f 1000.— bedroegen terwyi er nog een klein ba- ig saldo was. Een kascommiasie werd benoemd, hierin zal eveneens zitting nemen een niet-commisslelid. Het pro gramma voor 1060 werd in grote trek- ken besproken, De Ver, van oud-Leerllngen der Lagere Landbouwschool en Landbouw huishoudschool hielden een gezamen- îyke vergadering in café Smit o.l.v, de heer G, Kroon te Kolham, Er werden een tweetal films vertoond ni, ,,Het vruchtbare land" en ,,,De wlnning en bereiding der Chilisalpeter". Hlerns, werd nog beiloten de deelname aan de speech- en voordrachtavond, we gens te weinig deelname, verplichtend te stellen, luidden Melsjes t.m. 11 jaar 1. R. Bos 260 pt.2, S. de Haar 287 pt. Idem 12—13 jaar 1. H, Nannlng 272 pt,; 2. R. Frelje 249 pt. Idem 14—15 jaar 1. F. Lantlng 28.- pt.; 2. L. Rlt- sema 25.6 pt. Jongens t.m. 11 jaar 1. H. Briek 26.3 pt.; 2. H. Freije 25.5 pt. Idem 12—13 jaar 1. J. de Haan 26,3 pt.; 2. K. Vink 25,7 pt. Idem 14— 15 jaar 1. J. Kuper 28.5 pt.; 2. A. Zantinge 20.6 pt. Dames 2e graad 1. L. Koning 449 pt. en wisselprtjs; 2. G. Koning 391.5 pt. 3e graad: 1. T. Frefle 316.5 pt.; 2. G. Koolstra 307.5 pt, Heren 2e graad: 1. Th. Drese 401 pt.; 2. J. Benninga 337 pt. Idem 3e graad: 1. E. Schaap 263.5 pt.; 2. W. Bontsema 258 pt. OVERSCHILD. Maandagmorgen brak één der wieken van de pas gerestaureerde mo- len juist nadat deze in werking was gesteld. Omtrent de oorzaak tast men in het duister want het was betrek- keljjk rustig weer. Er is reeds heel wat te doen ge weest over het feit welke bruggen over het Eemskanaal zouden blijven liggen. Dit is ook geen wonder want er zijn vele belangen mee gemoeid. Thans is de beslissing gevallen en blijven alleen de bruggen S, 7 en 11 in tart. Hierdoor wordt ons dorp van het Noorden afgesneden en zal waar- schijnlijk de streek ten zuiden van het Eemskanaal bij de gemeente Slochte ren worden gevoegd. HELLUM De afd. Slddeburen van de N.B. A.B. herdacht haar 35-jarig bestaan In een feestelijke bijeenkomst in zaal Hansen. Na opening door de voorzit ter, de heer O. Engelkes te Slddebu ren, werd het woord gevoerd door de heer H. Poortinga te Groningen, Dis- trictsbestuurder en de heer J. Ridder- bos namens de afd. Kolham. Namens de afd. van het Chr. Nat. Vakver- bond bracht een afgevaardigde de ge- lukwensen over. De avond werd ver der verzorgd door de heren Gerh. Tui- nema en H. Roeïfsema, beiden van Slddeburen, Aan de Universiteit, te Utrecht slaagde de heer Tiakko Huisman, al hier, voor het tweede gedeelte van het tandh. examen. MUNTENDAM De heer R. Schenkel behaalde op de Nat, Pluimvee Tentoonstelling te Hillegom met Am. Wit Legh. haan en in de grote klasse een eerste prijs. Bovendien behaalde hij drie ereprijzen. Een inwoner van Groningen, die per motor Muntendam passeerde profiteerde van de nieuwe weg, maar „profiteerde" ook van de vele honden die daar loslopen. Bij bakker Geertsema kreeg hij een hond onder zijn motor en kwam te vallen. Ge- lukkig kwam hij er af met enige schrammen. Bij het café v. d. Laan gaf het corps ,,Kunst. en Strijd" Vrjjdag- avond een openluchtconcert. Hoewel het later is geworden, dan aanvan- keliik in de bedoeling lag bleef de belangstelling toch groot. Het pro gramma bestond uit niet al te zware nummers. Ten bate van het gratis ver- spreide Ned, Herv. Kerkblad „De Morgenster" werd het lekpnspel „Mensen Onderweg" opgevoerd. In het kader van de actle „De 10-daagse" heeft St. Nicolaas Zater- dag een bezoek gebracht aan Mun tendam. In verband met de drukte arriveerde de Sint een uur later, dan hij had aangekondigd. Er was na- tuurlijk grote belangstelling, en Sint Nicolaas werd ten gemeentehuize officiëel door de burgemeester ont vangen. Onder leiding van Ds. Hekhuls hadden de afgelopen week enige bij- zondere samenkomsten plaats in de Baptisten Kerk. Gesproken werd over het onderwerp Verwacht storm uit Beide avonden was de belangstel ling groot. GRONINGEN Een zwnre brand heeft gewoed in de Groningae Dekkleden- en Zei- lenfabriek van de Fa, Waterborg, De branweer bestreed het vuur met groot materiaal, Door de énor me rookontwikkeling moesten de brandweerlieden met gasmaskers het perceel binnendringen, Twee brandweerlieden, die te dicht bij de ,vuurhaard kwamen kregen hete lucht binnen en verloren het be- wustzijn en moesten naar buiten worden gedragen. Na twee uur was men de brand meester, Ook in 1946 werd dit gtbouw door een felle brand geteisterd. Toen kon echter nog een groot gedeelte van de fabriek .worden gered, Thans zijn eehter aile etages uitgebrand, De politie stelt een onderzoek In naar de oorzaak van de brand A

Het Nieuwsblad nl | 1949 | | pagina 1