VERSCHILLENDE 1ESFIEKIHBEI Catallnavliegtuig van PBM verongelukt, Duitse fabiiek gebruikte menselijke beenderen, Dr. Schober vertelde over zijn verblijf in Indonesië Gedragsonderzoelc in het Veld waarin opgenomen OOST GOORECHT VAN 1871 EN het NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VAN 18 8 8 VIerde laargang VOOR DE GEMEENTEN HOOGEZAND - SAPPEMEER - StOCHTEREN Zaterdag 8 December 1949 DU nommer beetaet oit I pegrbWa No, 00 NOORD- EN ZUIDBROEK - MUNTENDAM - VEENDAM EN OMGEVING Na de ..BENELUX" de ..FIBENEL" NEDERLAND SE JONGENS REDDEN PROF. BAERENDS sprak over Per 1 Januarj enige loonsverhoging toegestaan TER OVERDENKING. ABONNEMENTSPRIJS i f 1.80 p. kwartaal, Franco p, post f 1,78 (blj vooruitbetaling) FRÏJ8 DER ADVERTENTIES I 12 cent per mm, Zogen, Kleintjes als te koop, te huur, gevraagd en*, mini mum 78 Gent (bij vooruitbetaling) HET NIEUWSBLAD VER8CHIJNT WOENSDAGS EN ZATIRDAGS Uitgeefster: Seggers' en Kremers Ultgevergzaak „Het Nleuwsblad" C.V. Kantoor Hoofdstraat 0, Hoogezand Telefoon 2117 (b.g.g. 2351 en 2301) Postrekenlng No. 435083 De internationale toestand ken- merkt zich momenteel door bespre- kingen. Er zijn ook nog wel andere dingen gebeurd. Daar is in de eerste plaats het feit dat de Franse rege- ring het' vertrouwen van het parle ment heeft weten te winnen, Na een driedaags débat over de buitenland- se politiek werd 'n door de leiders van de regerlngspartijen opgestelde mo- tle van vertrouwen in de regering goedgekeurd met 334 tegen 248 stemmen. Voor stemden Socialisten, M.R.P., Radicalen en vele gematig- den (regerlngspartijen) tegen de Communlsten, Gaullisten e» recht- sen. Verder hebben de Communis- tiache troepen op hun militaire wan- deling Tsjosnking welke itad de laatste tijd hoofditad van de Natlo- nalistische regering wai bezet (nlets bljzondirs; indien de Nationa- ligten een succès behaalden zou dat wel iets bijzonders zijn) en hebben de Amerikanen aangekondigd dat ze wederom proefnemingen zouden hou- den met atoomwapeni, thani van een verbeterd type, en wel opnieuw op het Atol Eniwetok (Marhall eilan- len) in de Stille Oceaan. En voor dat we de gevoerde be- spreldneen nader bekijken nog twee feiten: In Nieuw Zeeland heeft La bour bij de gehouden verklezingen een nederlaag geleden, In het oude parlement had Labour 42 zetels en do conservatleven 38; door de uitslag der verklezingen hebben de conser vatleven 40 gekregen en het aental zetels van Labour is tôt 34 gealon- ken Dat betekent het einde van de Labourregering, Verwacht wordt, dat Sidney Holland, de lelder van de iconservatieven als minlster-presi- dent zal worden aangewezen, Van Brltse conservatieve zljde verwacht men een zelfde resultaat bij de ko- mende verklezingen in Engeland, Het tweede feit is de 70e verjaar- dag, die Salin deze maand zal vle- ren En terwijl de Sovjet Unie zich gereed maakt Stalins verjaardag te vieren h6eft de Russische minister van buitenlandse zaken Wisjinsky in de algemene vergadering der Ver- enigde Naties een weinig bemoedi- gend stemgeluid laten horen. Hij heeft gezegd dat de Verenigde Naties dezeifde kant dpgaan als „de Volken- bond zaliger gedachtenis"; De V.N. ziin niet in staat geweest de aan- stichters tôt een nieuwe oorlog te bedwingen. Wat de besprekingen betreft noe- men wij eerst de besprekingen van de Kominform gehouden in Hongarije. De Komin form pleegt zijn bijeenkomsten niet vooraf aan te kondigen en toen na afloop bekend werd, dat de bijeen- komst in Hongarije had plaats gehad, waren de Hongaren zelf ten hoogste verbaasd, want zelfs zij hadden niets van de bijeenkomst gemerkt. Aan- wezig waren delegaties van de com- munistische partijen in Bulgarije, Roemenië, Hongarije, Polen, Sovjet Unie, Frankrljk, Tsjecho-Slovakije en lialië. Er werden versçhillende resolu- ties aangenomen, o.a, een van Soes- lof, hoofd van de Russische delegatie, waarin wordt gezegd, dat de strijd voor de uitbreiding van „de bewe- ging van partisanen voor de vrede" intensijgver gestreden dient te wor den, voornamelijk door de vereni- ging van de werkende klasse. Deze eenheid kan volgens Soeslof slechts verkregen worden door een resolute strijd tegen de rechtse vleu- gel der socialisten, die de arbeiders- beweging verdeelt en ontmoedigt". Volgens Westelijke waarnemers te Praag zou uit de besprekingen op de Kominform bijeenkomst blijken, dat Moskou zich zeker voelt t.a.v. de ideologische, economische en strate- gische bases rond zijn grenzen, doch minder zeker omtrent de sterkte en competentie van de communistische partijen in West-Europa. „Flbenel" Na de Bénélux gaat de Fibenel zijn intrede doen, (Wie bedenkt er toch zulke mooie afkortingen?) „Fi- benel" is een economische unie tus- sen Frankrijk, Italië, België, Neder- land en Luxemburg. De afgelopen EEN week zijn te Parijs voorlopige be sprekingen geopend, om te trachten een dergelijke Unie te bereiken. Et zijn werkcommissies ingesteld, ni. een financiële commissie, een econo mische commissie en een commissie van algemene zaken, Noord Atlantiach Paot Tenslotte is eveneens te Parijs een bijeenkomst gehouden door de ministers van defensie van de landen, die deelnemen aan het At- lantisch Pact. Het lag in de bedoe- ling een gezamenlijk defensiepro- gramma op te stellen. Over de besluiten doen in Duits- land allerlei geruchten de ronde, Er wordt geiproken over een beperkte Duitse herbewapening, Er worden zelfs al getallen genoemd lnzake de legersterkte, en er wordt ook ver- teld dat de Duitse soldaten niet onder eigen commando gesteld zou den worden maar onder een Weste- lijk commando, Hoewel de Duitsers er nog steeds gek op zijn soldaatjo te spelen, willen zij zo blijkt uit de kranten niet onder vreemd commando staan, Er zal nog wel heel wat water door de Elbe vloeien voordat West- Dultsland een eigen leger zal mogen hebben, Europe is het Duitse optre- den nog niet vergeten, en de natio- naal socialistische geest in Duitsland steekt nog steeds hier en daar de kop op. Een Catalinavliegtuig, toebehorend aan de Bataafse Petroieum Mij. 1» gisterochtend in de Muntokbaai (Banka) bij het landen verongelukt. Van de 11 inzittenden kwamen 0 om het leven. De overigen werden gewond. BRAZILIAANS VLIEGTUIG NEERGESTORT. Donderdagavond is nabij Ribeirao- Claro in de binnenlanden van Brazllië een Braziliaans Iijnvllegtuig neerge- stort. 10 pn.ssagiers en vier led«n van, de bemanning zijn om het leven ge- komen. De enige overlevenden zijn een vrouwelijke passagier en een kind van 5 jaar. WILDE EEND VLOOG TEGEN VLIEGTUIG Een wilde eend is tegen de vleu- gel van een K.L.M. vliegtuig, dat van New York op weg was naar Curaçao, gevlogen. In de vleugel ontstond een deuk zo groot als een voetbal, De machine bevond zich op een afstand van ongeveer 120 km van New York, en de piloot meende om der wille van de veiligheid van 10 passagiers en bemanning, het best te doen GELUK BIJ EEN ONGELUK Nabij Tilburg reed de machinist van een goederentrein door een on- veilig signaal, Toen de trein in Til burg bij de spoorwegovergang kwam, waren de bomen dan ook geopend, Er waren juist enige auto's gepas- seerd, en op het moment dat de trein kwam aanrazen bevond zich een paard-en-wagen op de rails, Het paard werd gegrepen en ongeveer 50 meter meegesleurd, Het dier was op slag dood. Doordat de burry brak bleef de wagen staan, zodat de vaer- man er zonder kleerscheuren af kwam, Tôt zo ver het ongeluk, En nu het geluk: Door het gebeurde, dat alleen een paard het leven gekost heeft kwam de goederentrein tôt stllstand. Was dat niet gebeurd, dan was het zeer waarschijnlijk geweest dat een treinbotsing het gevolg was geweest van het door een onveilig sein rijden goederentreiri Hep naar New York terug te keren. ERNSTIGE AANRIJDING IN HAARLEM Donderdagavond om kwart voor zes werd op de grens tussen Haarlem en Bloemendaal een 14-jarige sla- gersjongen door een hem achterop rijdende personenauto aangereden. De jongen bleef ernstig gewond op de weg liggen. De chauffeur van de auto stopte even om naar het slacht- offer te kijken. Hij stapte evenwei weer in en reed in snelle vaart weg. De knaap werd in levensgevaarlijke toestand opgenomen en naar het ziekenhuis Joannes de Deo overge- bracht. Later is hij overleden. RARE GESCIUEDEN1S IN HAARLEM Een 40-jarige Haariemse chauffeur was tevens bestuurslid van een St. Nicolaasvereniging, Als zodanig had hij een bedrag van f 200, dat hij voor deze vereniging in beheer had, bij de penningmeester af te geven. Op een avond ging hij op weg naar het huis van de penningmeester Onderweg werd hij ingehaald door drie mannen, evenals hij op de fiets. Eén van hen gaf hem een slag met een hard voorwerp op het hoofd, waardoor hij van de fiets viel. Daar- na takelde men hem toe met een mes en met de vuisten, waarna men zijn portefeuille, bevattende f 200 nam en er vandoor ging. De chauf feur is het gelukt strompelend het huis van de penningmeester te be reiken. In de portiek zakte hij ineen, Later vonden de bewoners _hem en haalden hem naar binnen. Na ver- bonden te zijn moest hij naar een ziekenhuis worden vervoerd, waar bleek dat hij versçhillende snijwon" den had opgelopen en een herien- schuddlng. Aldus werd het gebeurde vastgo- steld op grond van mededelingen door het slachtoffer gedaan, Boven- dien gaf hij een scherp signalement op van de daders, Het politie-onderzoek was reeds begonnen, toen een inspecteur het slachtoffer enige vragen stelde. Het antwoord klopte niet met zijn eerste verklaringen, en dat wekte argwaan. Bij een scherp verhoor kwam de waarheid aan het licht. De chauffeur had de f 200 opgemaakt, en had in verband daarmede een roofoverval verzonnen, Om deze geloofwaardiger te maken, had hij zich met een scheermes toegetakeld. Toen was hij op zijn fiets gestapt, doch was onwel geworden door het bloedverlies, en tegen de straat geslagen, Vermoede- lijk heeft hij hij die val een hersen- schudding opgelopen. Na de val is hij naar het huis van de penning meester gegaan en is daar in de portiek gaan liggen. Het ontslag uit het ziekenhuis zal gepaard gaan met onderbrenging in een cel. DOORTRAPTE MISDADIGER Toen in Augustus 1946 een koop- man, die er geen vaste woon- en verblijfplaats op na hield in Den Haag was, maakte hil daar kennis met een vrouw. Ze konden het best met elkaar vinden en al gauw kwam hij bij de vrouw thuis. Ze vertelde hem dat zij eeif lioeveelheid Lier en ter waarde van ongeveer f 1500 wil de verkopen. Dadelijk bood hij aan het voor haar te doen. De kleren werden verkocht; het geld gleed in de zak van de man, en hij kwam niet meer terug. Intussen had de man een andere vrouw ontmoet, aan wie hij vertelde, dat hij geen onderdak had. Zij had medelijden met hem en nam hern mee naar huis. Met haar distributie- bescheiden verdween hij. Nummer drie kwam op de prop- pen Aan deze vrouw maakte hij wijs dat hij wilde meedoen aan paarde- rennen in Frankrijk, en daarvoor dringend geld nodlg had. Zij leende hem f 670, waarmede hij voorgoed verdween. Terwijl hij en passant bij een kennis een jas van de kapstok ontvreemdde knoopte hij relaties aan met een vierde vrouw, van wie hij een gouden ring en distrlbutiebe- schelden nam. Toen werd hem de grond te warffl onder de voeten en hij verdween naar Duitsland, Toen hij dezer da- gen terugkeerde, werd hij in Heer- len gegrepen, Buiten de straf, die de rechtbank hem zal opleggen heeft hij ook nog straffen van 3 maanden en 1 maand uit te zitten, welke hem werden op- gelegd in verband met eerder ge- pleegde diefstallen. Een Duitse fabriek heeft de been deren van een deel der 25.000 slachtoffers van het concentratie- kamp Dachau opgegraven en tôt kunstmeststoffen verwerkt, zo is door.. een Franse commissie van on- derzoek meegedeeld. Deze commissie was naar Beieren gezonden door de Franse nationale bond van gedepor- teerden, gevangenen en verzetsstrlj- ders, Men zou de Franse minister van buitenlandse zaken, Robert Schuman, verzoeken bij de Beierse rege;-ing te prctesteren. EXPLOSIE TE BEILEN. BJj de verwarming van een teervat op het terreln van het gemeentelijk ralniglngsbenrijf ontstond een explosle, Een knaap, die in de buurt apeelde kreejf het deksel van het vat tegen het been en werd vrij ernstig gewond, Hij werd naar het ziekenhuis te As- sen ivergebraeht, BIJ DEVENTER BOTSTEN TWEE GOEDERENTREINEN TEGEN ELKANDER Nabij Deventer heeft in de nacht van Donderdag op Vrijdag een boi- sing plaats gehad tussen twee lange en zware goederentreinen. Vermoe- delijk is de oorzaak van het gebeur de, dat een machinist een onveilig sein niet heeft gezien. De locomotief van de ene trein en een aantal wa gons van de andere zijn vernield. BELGISCHE DAME EN HEER Twee Haarlemse padvinders had den de afgelopen zomer hun tent opgeslagen bij Dinant. Toen zij op een dag voor hun tent zaten, pas- seerden op de weg een dame en een heer per fiets. Door de slechte weg geraakte de dame haar stuur kwljt en viel in de Maas, De heer sprona haar na, maar daar hij niet kon zwemmen raakte hij zelf ook in gè- vaar, Onmiddellljk grepen de belde knapen ln, Zij wiiten de beide dren- kelinaen op het droge te brengen en haalden ook de fiets uit het water, Prof. Baerends, docent in de biolo gie aan de Rijksunlversiteit te Gro- ningen, heeft voor de afd. H,-S. van de Ned. Natuurhistorische Vereni ging een lezing gehouden over het onderwerp ,,Gedragsonderzoek in het Veld**. Wegens gebrek aan plaats- ruimte moest het verslag van deze lezing reeds enige tijd blijven lig gen, Wij laten thans dit verslag vol- gen. Prof, Baerends is veldbioloog, in tegenstelling met biologen van een halve eeuw geleden. Toen determl- neerde men in het muséum; nu gaat men er op uit, het veld in, om de gedragingen van de dieren te leren kennen in de natuur, Spreker heeft veel onderzoekingen gedaan over het leven van de Gtaaf- wespen, en in het bijzonder van de Rupsendoder, een wespensoort met een lange taille en een roodzwart achterlijf. Deze graafwesp maakt bij voorkeur een nest in heidepaadjes, door een kluitje grond tussen de ka- ken te nemen, en het een eindje ver der te laten vallen, Zo doet ze het een groot aantal keren, waardoor tenslotte een langwerpig min of meer loodrecht naar beneden gaan- de schaeht ontstaat, die onderaan verbreed is. Als het nest klaar is, gaat het diertje op jacht, Het strijkt neer op een blad, waarop zich een vette rups bevindt, Deze wordt de prool. Het lange achterlijf buigt zich om de Want de goederentreiri liep over, hetzelfde spoor als een personen- buik van de rups, en het slacntoller trein, die even eerder de overgang krijgt een prik in het centrale ze- was gepasseerd, en bij een klein. sta- nuwstelsel, die het verlamt, maar tion stond te wachten. 'niet doodt. Nu vliegt ze met de prool tussen de poten naar het nest, dat afgesloten werd met een steentje of kluitje grond, Ze daalt in het hol- letje af, deponeert de rups in het kamertje onderin, en legt een el op de verlamde rups, De tafel is gedekt als het ei tôt larve 1s geworden Dit ailes was reeds bekend. Men stelde nu de vragen: 1. Heeft deze rupsendoder meer nesten tegelijker- tijd te verzorgen? en 2, Wat ge- beurt, als er ingegrepen wordt? Daartoe werden enige klein kolonies graafwespen enkele weken geobser- veerd. Ze werden met verf van •versçhillende kleuren gemerkt, zo dat ze gemakkelijk te herkennen waren. Sommige. wespen waren ook zonder de merken te onderscheiden aan hun gedrag bij het vliegen, lo- pen, graven, enz, Het bleek nu dat één insect 2 of 3 nesten verzorgde en dat het nieuwe rupsen bracht bij een reeds bestaand nest. De onderzoekers merkten dat het beest zich stoorde aan de nestin- houd. Daarvoor moest er iets veran- derd worden aan het nest, Men maakte een kunstnest van twee gipsblokjes op elkaar, waarboven de bovenlaag van het oude nest werd gelegd. Natuurlijk werd dit kunst nest op dezeifde plaats ingegraven als het oude. De graafwespen bleken een scherp oriëntatie-vermogen te hebben, door zich te oriënteren op steentjes, planten, enz., in de om- trek van het nest, Ook is het moge- lijk dat het nest een specifieke geur heeft. Na enige dagen werd het eer ste nest weer bezocht en er werden 1 of 2 rupsen bijgebracht, Ook het Zoals in ons vorlg nummer ver- meld, zouden wij iets naders vertel- len over de rede, die Dr. Schober, arts, alhier, heeft gehouden voor de Zand Nederland-Indonesië over zijn bijna driejarig verblijf in Indonesië Im-Augustus 1940 werd Dr. Scho ber opgeroepen voor de militaire dienst en kwam in aanmerklng voor uitzending als officier van gezond- held naar Indonesië, Met een aantal colltga's kreeg hij een maand trai- ning in Lunteren, had daarna een cursus te volgen in hygiëne en tro- penhyglëne in Woerden, alsmede een cursus in tropische ziekten in Am sterdam, Het vertrek, dat aanvanke- lijk zou plaats vinden in de maand December 1940 werd uitgesteld en had plaats in Maart 1947. ,De rein Met 1400 militairen aan boord trok het schip naar zee. De lichten van de Nederlandse kust verdwenen De laatste groet van het vaderland. Toen gleed het schip door Het Ka- nat' de oceaan in. Het duurde tôt rnf. 'oor de Golf van Biscaye^jing, voordât" zich de eerste'gevallen van zeeziekte voordeden, en spoedig wa ren de jongens ook aan de zwaarde re deining gewend. Het schip gleed verder: de Middellandse zee, het Suez-Kanaal, de Rode Zee. Ieder had zijn warme uniform redes uitgetrok- ken en verwisseld voor de luchtige tropenkleding, Toen ging het de In dische Oceaan in. Het passeren van de Evenaar bracht wat afwisseling, want het leven aan boord is eento- nig. Bovendien is het comfort aan boord van troepentransportschepen niet groot. Gelegenheid om te zitten is er aanvankelijk niet, Maar dat wordt geleidelijk beter, want naai- mate er meer aardappelkistjes leeg raken, komen er meer geïmprovi- seerde stoelen. Bij het passeren van de evenaar komt Neptunus met zijn helpers aan boord. En ieder aan boord wordt on der handen genomen, van hoog tôt laag, en tôt ailes en iedereen druipt van het water, Indonesische steden De steden in Indonesië zijn anders gebouwd dan de steden in ons land. Men zou ze buiten enkele winkel- straten kunnen vergelijken met een zeer grote villawijk; ieder huis ls omgeven door een zeer grote tuln, en huizen met verdiepingen bestaan er niet, althans niet als woonhuis. tweede en derde nest werden van nieuw proviand voorzien. Weer enigb tijd later ging de rupsendoder voor de derde keer naar de nesten en nu werden maximaal 0 rupsen bij de larf gebracht. Elk dier wordt voortdurend be- laagd dioT vijanden. Onder druk van de vele vijanden treedt in het veld selectle op, omdat het dier die kant opgaat waarbij het de minste last heeft van de vijanden. In de vorige eeuw zijn vooral de schutkleuren op de voorgrond geschoven. De waarde hiervan moest bewezen worden. Vooral rupsen hebben uitgesproken schutkleuren (o.a. de spanrupsen, die veel op takjes lijken), Kan de veldbioloog nu aantonen, dat de vijanden zich door de schut kleuren laten misleiden? Prof. Baerends en Prof. Tinbergen van Leiden hebben dit met vogels onder- zocht, Het bleek inderdaad, dat gaaien een rups moeilijker vonden als hij goed (in de schutkleur- en houding) was opgesteld. Maar als één rups een fout je maakte, dan hadden de vogels de andere rupsen dadelijk. Veel dieren hebben oogvlekken. Een pauwestaart, rupsen, vissen, slangen, vlinders, enz. De pauwoog- pijlstaartvlinder laat het oog van de ondervleugels zien als hij aangeval- len wordt, in de hoop dat de „ogen" de aanvaller zullen afschrikken, wat inderdaad het geval is, Een oog is ni, een figuur waarop de aandacht dadelijk valt, De instinctleve handélingen zijn vaak geheel overbodig, hetgeen vooral gebleken is uit de proeven van prof, Lorenz uit Wenen op han den en katten. Deze inleic^ng van Prof, Baerends werd aanschouwelijk gemaakt door enige films. Dan moet men er zich niet over verwonderen als men midden in een stad, ergens onder een boom een kapper zijn klanten ziet bedienen. Somtijds gebeurt het haarknippen met een scherp stuk glas. Scheren komt niet voor, want de Indonesiër heeft geen baard, en als er hier of daar wat haren zitten, dan worden ze uitgetrokken, behalve wanneer die haren op een wrat zitten, want indien ze dan verwijderd worden zouden ze ongeluk kunnen brengen. Alleen in Batavia en Soerabaya zijn trams; in andere plaatsen ge- schiedt het personen-vervoer met een soort bakfietsen en met karret- jes, die getrokken worden. Dwars door Batavia loopt het Mo- lenvliet, welks water vies en grauw is. Geen wonder, de Indonesiërs wassen er hun kleren in, deponeren er hun huisvuil en menselijke drek in, maar gebruiken het water ook als drinkwater, zonder dat zij er ziekten door oplopen. Ten slotte moet nog opgemerkt worden dat het verkeer links houdt.. Plantengroe! enz. De plantengroei op Java is weel- derig. Men kent er een droge tijd en een natte tijd. Men moet hieruit echter niet afleiden, dat het in de aroge tijd nooit regent. Ook dan vait er zo nu en dan regen. Ailes is in Daarna zwommen zij de Maas over om droge kleren voor de drenkelin- gen te halen. De geredden toonden hun dank- baarheid in een uitvoerige brief aan het hoofdbestuur van de Nederland se Padvinderij. Thans zullen de beide Haarlemse jongens de hoogste on- derscheiding ontvangen die de Ne derlandse Padvinderij kent ni. het gouden Jan van Hoofkruis. onder bepaaJde voorwaarden Ingevolge het verzoek van de Stichting van de arbeid had heden mder leiding van de minister-presi- ient een bespreking plaats tussen een delegatie uit de mlnisterraad en vertegenwoordigers van de Stichting van de Arbeid over de voorstellen tôt loonsverhoging, die door de Raad van Vakctntralen bij de Stichting zijn lngediend, Bij de uitvoerige gedachtenwisso- ling over deze voorstellen heeft de regering als haar standpunt medege- deeld, dat zij onder bepaalde voor waarden niet afwijzend staat tegen- over enige loonsverhoging met in gang van 1 Januari a.s., waarbij evenwel ook de subsidie-politiek op nieuw zal dienen te worden herzien. DE NEDERLANDSE VLIEGTUIGINDUSTRIE De regering heeft. zich nader bera- den over de Nederlandse vliegtuig- industrie en ls na ampele overwe- ging tôt de overtuiging gekomen, dat de zelfontwikkeling van vliegtuigen in Nederland voldoende kansen biedt om de voortzetting daarvan te rechtvaardigen. De regering is bc- ireid de hiervoor vereiste steun te verlenen, Uiteraard zal zij er daarbij op toe- zien, dat aan de voorwaarden voor het welslagen der zelfontwikkeling wordt voldaan. VERWACHTING „Die den Heere verwachten, zullen de kracht vemieuwen." Jesaja 40 31a Het is weer December. De meest donkere tijd van het jaar. Korte da gen, lange nachten. Zo gezien zouden wij zeggen: December is de meest sombere maand van het jaar. Toch is dit niet het geval. December bergt veel goeds in zich. Het is de maand vol van verwachting. Immers in deze maand hopen wij weer Kerstfeest te vieren. Kerstfeest, het feest van het die tijd stoffig. In de natte tijd valt de regen somtijd bij buien, met Licht, het feest van de bhjdschap, heldere perioden er tussen, maar het feest van de liefde van God voor ook soms dagen achtereen. Om de hevigheid van zo'n tropische regen voor te stellen zou men deze kun nen vergelijken met een erge on- weersbui in ons land. De duisternis valt sneller dan hier, De overgang van licht naar donker duurt 30 45 minuten. Ziekten Ziekten die onder de militairen veel voorkomen zijn dysentrie, die anders is dan de dysentrie, zoals die in ons land voorkomt, malaria, dat dikwijls enige malen terugkomt, en schimmel. Deze laatste ziekte is veelal het gevolg van eigen slordig- heid. Vooral als men erg getranspi- reerd heeft kan men zijn kleren geen twee dagen dragen, zonder dat deze gewassen zijn. Verzuimt men dat, hetzij door moeheid, of door gemak- zucht, dan is schimmel het gevolg. Genoegens der Indonesiërs Spéciale attracties voor de Indo nesiërs zijn bokkengevechten en ha- nengevechten. De dieren worden speciaal opgevoed voor deze gevech- ten, welke meestal op Zondagmor- gen worden gehouden. En vooral na hanengevechten kan men die dag veelal hanensoep eten,,.. Het Work Dr. Schober werd eerst tewerk ge steld in het hospitaal te Tjimahl, nabij Bandoeng. Toen de eerste po- litionele actie begon moest men op- trekken. Het was een colonne van 1500 wagens, die op een afstand van 50 meter achter elkaar reden; een enorme rij, De genie ging vooraan, en rulmde de versperringen op. De tocht ging naar Cheribon. De eerste dag eiste een trekbom zijn toi: 5 do- den en 5 gewonden, Verder werd gedurende de gehele actie nog maar één dode soldaat binnengebracht. Toen men van Cheribon naar Poewokerto trok, bleek die stad in brand te staan, Vooral onder de Chinese burgers waren veel gewon den, Blijkbaar waren ze bij elkaar gedreven en met handgranaten be- stookt. De stad was vrijwel verlaten, Zo bereikte men Tjilatjap. Bij de 2e politionele actie trok men naar Semarang en vervolgena naar Soerakarta, Hetgeen daar werd aangetroffen tart elke beschrljving. Het vuil lag in dikke lagen op de straat, Er waren allerlei ziekten ult- gebroken. De militairen kregen last van dysentrie, Toen de straten schoongemaakt waren werd de toe stand beter. Het werk van de artsen bestond toen nog hoofdzakelijk uit het behandelen van slachtoffers van mijnen en trekbommen, Wat de behandeling betreft bleken het geven van bloed en het toedie- nen van pénicilline van grote be- tekenis te zijn, een wereld in donkerheid en nood Deze donkere weken voor Kerstfeest zijn vol van beloften, vol van uit- zicht, vol van verlangen naar het hoogste, het grootste wat God in een mensenleven geven wil. De vier weken die aan Kerstfeest voorafgaan worden in het kerkelijk jaar Adventsweken genoemd. Gedu rende deze weken komt de uitnodl- ging tôt ons, ons voor te bereiden op de vierine van het Kerstfeest. Misschien vraagt u: *is dat wel no- dig?" „Als het straks Kerstfeest wordt, dan merken we dat vanzelf wel." Toch is het nodig, dat wij ons op Kerstfeest voorbereiden. Dat we ons van te voren bezinnen, wat dat feest voor ons betekent. Dat we klaar zijn om het te vieren. Het gaat met Kerstfeest om de herdenking van de komst van Jezus Christus op aarde. Die komst van Hem in de kribbe van Bethl ehem is voor ons ail en van de grootste betekenis. Het betekent Hat God Zich met de mensen en met de wereld bemoeien wilde. Het be tekent dat God Zich met ons be moeien wil. Dat is het grôte, het machtige, het verbszingwekkende bij de vlering van het Kerstfeest, dat we dan gedenken, hoe God Zelf tôt ons gekomen is in Zijn 7.oon Dat Hil geworden is' Immanuël, God met ons En zo God vdôr ons is, wie zal dan tegen ons zijn? Laten wij vol snanning en ver wachting vervuld zlin, aangnande de viering van het Kerstfeest dit jaar. Dan betekent dat: „de Heere ver wachten", en allen die Hem ver wachten, zullen de krachten ver- nieuwd worden. Dat hebben wij al len nodig, elgenlilk iedere dag, dat ons de krachten vernieuwd worden. Die vernieuwing zal in hoge mate een feit worden, als wij ons werke- Iflk voorbereiden op de viering van het Kerstfeest. Als wil .Tezus Chris tus in ons leven verwachten, werke- liik biddend verwacMen, dan zal Hij d»arfn komen, Rn Fi1 maakt aile dingen nieuw. Hij wil ons door Ziln lijden en sterven de zonden verge- ven, ons leven nieuw uitzicht en nieuwe toekomst schenken. In dit verband wil ik enkele woorden cite- ren, die H.K.H. Prinses Wilhelmina in haar Adventsboodschap 11, Zon- dag voor de radio heeft uitgespro ken: ,,Advent is de t-ljd om ons te be zinnen on de onbeerensde mogeliik- heden die God ons biedt, mogelijk- heden voor ons, zoals zij ons tege- moet treden in de komst van Chris tus als onze Redder en Verlosser". Verwachten wij Christus in ons leven, als onze Redder en Verlosser: dat is de verwachting, waarin wij niet teleurgesteld zullen worden. Misschien wordt Kerstfeest 1949, zo het beste dat we ooit hebben ge- vierd! K, Pruijsen.

Het Nieuwsblad nl | 1949 | | pagina 1