PLAATSELIJK NIEUWS TWEE VEILIGE WEGEN Het drama te Ruischerbrug WEK DE GAL IN UW LEVER OP SLOCHTEREN RECHTSZAKEN Geen goede Sint KUNST KUNST- EN AMUSEMENTSAGENDA SAPPEMEER Hedenmiddag zal burgemeester H. de Wit van de gemeente Hooge zandSappemeer de tentoonstelling van de Konijnenfokkersvereniging HoogezandSappemeer, waarin is ondergebracht de Prov. Districts Tentoonstelling van de Ned. Konij- nenfokkers Bond afd. Groningen, openen, De heer J. Lambeck, vroeger alhier woonachtig en thans onder wijzer te Wedde, werd benoemd tôt hoofd der o.l. school te Annerveen- schekanaal (gem. Annen). HOOGEZAND Het m.s. „Oceaan" gebouwd bij de werf Gebr. Bodewes te Martens- hoek, metend 650 ton, heeft een proefvaart gemaakt op de Eems, en is overgenomen door de eigenaars, de gebr. en Erven van Tammes te Groningen. Het schip, dat uitgerust is met een 500 p.k. 4 tact, Brons motor, haalde een snelheid van 11 mijl. •Tydens de proefvaart werd een collecte gehouden ten bate van de K.N.Z.R.M., welke f 54 opbracht. HOOGEZAND—SAPPEMEER Voor de functie van brugwach- ter bij de brug in de Zuidlaarderweg bij café „De Viersprong", hebben zich 131 sollicitanten gemeld. Voor de vervulling van de va- caturen van slachthuisknecht hebben zich 25 sollicitanten aangemeld. Aan de Openbare Leeszaal en Bibliotheek werden in de maand November uitgeleend 1138 studie- boeken, 1487 romans en 769 jeugd- banden; totaal 3394 banden. Bovendien ontving het correspon- jdentschap Scharmer-Harkstede 314, dat te Slochteren 82 en de afdeling Kielwindeweer 56 banden. In het VONK-gebouw werd een propaganda-avond gehouden voor de V.P.R.O. Nadat Ds. J. A. v. d. Mei- den het openingswoord had gespro- ken zong het Ned. Herv. Kerkkoor o.l.v. de heer van der Glas Jr. enke- le liederen, waama de heer O. Bu- ringh uit Blijham een propagandis- tische rede hield. Het programma van na de pauze werd gevuld met zang van het koor en de vertoning van films. In het hôtel Rowaan was door de plaatselijke fotovereniging „De Zoeker" een bijeenkomst georganl- seerd. Het lag in de bedoeling dat de heer Smit uit Groningen hier zou spreken. Deze spreker was echter verhinderd. Er werd een serie foto's, welke zijn ontvangen uit Zwitserland beoor- deeld. Verder werden een aantal huishoudelijke punten besproken. Op de Rederijkersconcours, dat eind November in Bedum werd ge houden, behaalde de Rederijkerska- mer „Tollens", alhier, verschillende prijzen. Mej. G. Engelberts verkreeg de le prijs met haar voordracht van een gedicht in de damesrubriek, ter- wijl aan de heer R. Doombos de le prijs werd toegekend in de improvt- satiewedstrijd. In de toneelwedstrijd behaalde de kamer, onder regie van de heer Plinsinga, de le prijs met' een één- acter „De laatste Man". De personele prijs voor de beste damesrol werd toegekend aan mevr. A. J. EdzesHoman en die voor de beste herenrol aan de heer T. Grel- ner, beiden leden van de kamer „Tollens". KROPSWOLDE In een in het café Olthof ge- hojiden vergadering werd besloten tôt instandhouding van de naaikrans, alhier. Voorts werd besloten de no- dige inkopen te doen. Het bestuur werd als volgt samen- gesteld: Mevr. Schreur, voorz.; mej. Rentenaar, vice-voorz.; mevr. Ab- bringWolters, ^secr,; rrffcj. Zijlma, vice-secr. en mevr. A. Roggen—Olt hof, penningmeesteresse. KIELWINDEWEER In het café Piest hield de landb. Ver. „Kielwindeweer" een bij eenkomst o.l.v. de heer L. Lambers. Ingekomen was een schrijven van de VBB. dat de bestelde pootaard- appelen ,,Sientje!" slechts voor 2/3 in de maat 35/45 kunnen worden geleverd. De rest zal in de maat 28/35 of 45/60 worden geleverd. Drs. F. I. Brouwer schreef, dat hij zijn lezing over Zweden op 1 Febr a.s. zal houden. Besteld werd 138 kg roodklaver- zaad, 400 kg originele Marne zaaiha- ver, 3500 kg kalizout 40 en 6500 kg superfosfaat. De VBB berichtte, dat 1 Januarl 1950 aile leden van de districtsbe- sturen van de Stichting V. d, Land- bouw, de Sociale Dorpscomm en de Soc. Verz. comm. moeten aftreden. Tn verband daarmede verzocht de VBB een aanbeveling op te maken van personen ter voorziening in de vacatures en verder twee vertegen- woordigers te zenden naar een bin- inenkort te houden bespreking. Na toelichting door de voorzitter werd het aftredend lid van bovengenoem- de commissies, de heer L. Lambers, herbenoemd, en als vertegenwoordi- gers aangewezen de heren A. Huis- man en G. Schrage. Voorzitter en Secretaris brachten verslag uit van de op Dinsdag 22 Nov. te Hoogezand gehouden ring- vergadering van de „Ring Hooge zand" van het C.B. ZTJIDBROEK Het NTWTN-comité hield een goed bezochte bijeenkomst, waarin werd besloten om aile militairen uit dé gemeente Zuidbroek, die momen- teel in Indonesië verblijven, een kerstpakket te zenden. Van een mi- litair in de Trop en was een dankbe- tuiging binnengekomen voor een ontvangen rimboekist. Ten verzoeke van mevr. A. E. BoitenBokelmann werd ten over- staan van notaris R. Zwiers in het hôtel Themmen publiek te koop aan- geboden een winkelbehuizing aan de Kerkstraat. Hoogste bieder was de heer G. Mandema, alhier voo» f 2600. De koop werd niet gegund. De middenstand van Slochteren heeft met de Reclame-Verkoopshow Slochteren een zeer goede beurt ge maakt. De grote zaal en toneel zijn veranderd in één grote winkelzaak en de standhouders hebben al het mogelijke gedaan om hun stands zo aantrekkelijk mogelijk te maken. Bij het koude en natte weer van de laatste dagen is het niet aanlokke- lijk om 's avonds te gaan winkelen doch in zaal Degenhart doet men dit nu met genoegen, het is er lekker warm en droog. De officiële openin van de show geschiedde Dinsdagmid- dag in de voorzaal, waar Tiktak's koffie en thee is ondergebracht, door de voorz, van het comité, de heer O. Uuldriks. Hij sprak hierbij de hoop uit dat het vele werk niet voor niets mocht zijn geweest. Hierna sprak de burgemeester, de heer O. J. Scherphuis. Spr. zei gaar- ne gevolg te hebben gegeven aan de uitnodiging maar dat het voor hem moeilijk was bij al de winkelweken die in deze gemeente worden gehou den steeds met iets nieuws te komen. Slochteren is door zijn gerektheid geen dorp om nu eens gezellig te winkelen, daarvoor liggen de win- kels te ver uiteen. Deze zaal heeft natuurlijk ook zijn bezwaren, waar lang niet aile winkeliers konden worden ondergebracht. Verschillen de winkeliers hebben de klacht ge- uit „Waarom dit onder onsje". Doch deze critiek is niet gerechtvaardigd De show is niet uitgegaan van een Middenstandsvereniging of iets der- gelijks doch door een groepje winke liers, Er is volgens spr. een tijd ge weest dat de klant voor 100 ko- ning af was, Een tijd lang is dat an- ders geweest, doch nu kan de klant weer kopen waar- eh ook bijna ailes wat hij wil. In verband met de grote zuigkracht van de stad yioeten de winkeliers van het platteland wel met iets bijzonders komen. Spr. hoopte dat deze show voor de deel- nemers succesrijk zal mogen zijn en verklaarde haar voor geopend. De IJsclub Slochteren hield in café Hommes de jaarlijkse vergade ring. Het kassaldo bedroeg f 222.97. De voorzitter, de heer K. Denijs. werd als zodanig herkozen. De heer v. d. Ark bracht verslag uit van de IJscentrale, terwijl de heer Janssen dit deed van de Prov. Gron. IJsbond. Besloten werd een wedstrijd voor leden te houden, terwijl het bestuur vrij mandaat werd verleend voor de organisatie van andere wedstrijden. In zaal Degenhart werd door „Ons 3 cent Fonds" een filmavond georganiseerd. Na een inleidend woord door de heer Jumelet, evange- list te Froombosch, werd vertoond „Was het zijn schuld alleen" en ,,Het Hoogelandse werk in kleuren". Hier na sprak een vertegenwoordiger van het fonds een kort propagandistisch woord waama zich 28 nieuwe leden aanmeldden. De avond was, evenals de 's middags gehouden kindervoor- stelling, goed bezocht. S CHILD W OLDE Onze plaatsgenoot, de heer Jac. Hofstee, slaagde te Meppel voor het diploma Landbouwwerktuigenkennis. De plaatselijke afd. van het Chr. Nat. Vakverbond hield Dinsdag een vergadering îh één der lokalen achter de Geref. Kerk, alhier, ter gelegenheid van zijn 40-jarig be- staan. De voorz., de heer D. Hania van Siddeburen, memoreerde in zijn openingswoord dit jubileum en sprak over de taak die het C.N.V. heeft ter vemieuwing van de samenleving. De heer H. de Groot van Groningen, hoofdbestuurslid, sprak over het ver- leden van de Bond. Hiema sprak de heer Poelstra over de toekomst der vakbeweging en zeide o.a. dat er heel veel werkgevers zijn die de vrijheid terug willen en de vakbonden op- doeken. Spr. zei dat het C.N.V. thans 152000 leden telt. Hiema werd nog het woord gevoerd door de heren J. J Doombos J.Ezn. namens de C.B.T.B. en evangelist Velthuijsen van Tjuchem namens de C.H. Kies- vereniging Siddeburen. De afd. Schildwolde van de A.N. L.B. vergaderde o.l.v. de heer A. Speel- man ln café Spanninga. Verslag werd ultgebracht van de Prov. Kaderver- gadering ter voOrberelding van het 60- jarig jubileum. Een commissle van 3 personen werd benoemd om de tocht naar de landdag in Vierhouten te or- ganiseren. Onze plaatsgenote, Mej. K. Kool- stra, slaagde te Groningen voor het diploma apothekers-assistente. De Landbouwver. „Jong Duurs- wold" hield Donderdag een excursie naar de Strocartonfabriek „De.Een- dracht" en Bronsmotorenfabrièk te Appingedam. Voor de afd. Schildwolde van de C.B.T.B. sprak de Landelijke secreta ris, de heer Elferich, over Canada. De provincie Ontario en Alberta achtte stond spr. stil. Voor flinke mensen die rende Nederlanders. Vooral gezinnen met grote kinderen kunnen daar aan de slag komen. Ook bij de leefwijze stind spr. stil. Voor flinke mensen die in ons land geen perspectieven hebben, is daar zeker toekomst. In een vergadering van de afd. Duurswold van dé Gron. Mij. van Landbouw sprak de heer Jansen van de afd. Voorlichting van de N.V. Scholten's Aardappelmeelfabrieken over de aardappelteelt. In verband met de afzet van aardappelmeel zal de fabrieksaardappelteelt op de zand- gronden iets worden ingekromperi. In verband met de devaluatie lflkt de af zet iets gunstiger te worden. Spr. raadde aan niet te kleine poters te nemen en bij aanwending van stalmest geen kalimeststof te geven om te laag zetmeelgehalte te voorkomen. Van de aardappelrassen handhaaft zich de Voran. De reccrd gaat in oppervlakte achteruit en daar er grote behoefte is aan een vroeg ras wordt ijverig ge- zocht naar een vervanger van de Re cord. Tôt dusver lijken de Mulder R 44 en de Sneeuw 56 wel goed. HELLUM De Coop. Landbouwver. „Een- dracht" vergaderde o.l.v. de heer F. Koster in café van Dalen. De heer U. Uildriks werd als lid in de dorps- commissie herkozen. Ter sprake werd gebracht de Slochtermarkt, die evenals meerdere Groninger marlc- ten, kwijnende is en als handels- markt geen doel meer heeft. Een- stemmig was men van oordeel, dat de Fokveedag te Slochteren behou- den moet blijven en zo mogelijk verder moet worden uitgebreid. Be sloten werd zulks onder de aandacht van het bestuur der Federatie van Landbouwverenigingen te brengen. Wat de straatbelasting betreft ging de vergadering geheel accoord met het verzonden adres door het Fede ratie-bestuur. MENTHO-REX V erkoudheidszalf IN A DEM EN INWRUVW Bestrijdt de koi* van buitenaf langs twee wegen. WELKE ZAKEN MOGEN BANKET VERKOPEN? In verband met de aanstaande feestdagen komt het veel voor dat banketjetters en banketstav%n^(jf;_ jjot de „7 December-divisie"; den verkocht in allerlei ondernemS-T 2. geen drukwerken, boeken, gen, die daartoe niet gerechtigd zijn, zo deelt men ons van de zijde van de bedrijfsgroep detailhandel mede. Banketletters en banketstaven mo gen, op grond van de vestigingswet kleinbedrijf, alleen vergocht worden in winkels van banketbakkers, bak- kers met een gemengd bedrijf (brood, banket) en in chocoladete- riewinkels. PRIJZENBESCHIKKING VOLKSSCHOEISEL EN KINDERSCHOEISEL 1949 De prijzenbeschikking volksschoei- sel en kinderschoeisel 1949, ingaand December 1949, bepaalt, dat volks- schoeisel en gewone kinderschoenen in de kleinhandel gemiddeld tegen dezelfde prijzen verkocht moeten worden als op 17 September 1949 al- gemeen gebruikelijk was. Tegenover prijsverhogingen van een bepaalde soort volks- of kinderschoenen moe ten dus evenredige prijsverlagingen van andere soorten in de kleinhandel toegepast worden, aldus deelt men ons van de zijde van het ministerie van economische zaken mede. BEKENDM^KING De Burgemeester der gemeente HoogezandSappemeer maakt be- »kend dat bij beschikking van de Mi- nister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening van 17 Novem- ïber 1949, nr. 1763 P.A. het navolgen- 7de is bepaald betreffende de bestrij- ding van Aardappelmoeheid: Artikel 1. 1. Van het in artikel 2, lid 1 der Wet bestrijding aardappelmoeheid bedoelde verbod, om op grond, waar- op in enig jaar aardappelen zijn ge- teeld in de twee daaropvolgende ka- lenderjaren aardappelen te telen, wordt ten aanzien van grond, waar- op in het jaar 1949 aardappelen zijn geteeld, respectievelijk in het jaar 1950 aardappelen worden geteeld, ontheffing verleend voor het gebied van de gemeente HoogezandSappe meer, op de vœt, zoals hiema onder 2 is bepaald. 2. In het jaar 1951 mogen aard appelen worden geteeld op grond, waarop in 1949 aardappelen zijn ge teeld, onder voorwaarde, dat de ver- bouwers met inachtneming van het bepaalde in artikel 2, lid 1, van de Wet Bestrijding Aardappelmoeheid, in het jaar 1950 op niet meer dan 50 van de totale bij hem in ge- bruik zljnde oppervlakte bouwland aadappelen heeft geteeld; Een verbouwer mag ih 1952 aard appelen telen op grond, waarop in 1950 aardappelen worden geteeld, in dien en voorzover dit nodig is om, met inachtneming overigens van het bepaalde in artikel 2, lid 1 van de wet bestrijding aardappelmoeheid, in het jaar 1952 ten hoogste 50 van zijn totale hoeveelheid bouwland met aardappelen te betelen. Nadere inlichtingen omtrent deze beschikking zijn te verkrijgen ter gemeente-secretarie. Hoogezand, 2 December 1949 De Burgemeester voornoemd, H. DE WIT. 508e STAATSLOTERIJ Se t.e.m. 8e lijst f 15.000: 9594; f 1500: 3414, 4822; f 1000: 1201, 1471 4157 5262 5530 6220 8080 8355 10190 13872 15721 15823 19505 20015; f 400: 1135 2748 6410 6791 7844 8139 8956 9477 17094 18561 19447; f 200: 3521 6623 8152 9197 12052 12744 12987 13725 14540 15439 17494 20146 20354; f 100: 2239 3186 3418 3597 4114 4176 4419 4686 6215 6870 7719 8222 8558 9399 9817 10234 10280 10662 10934 11198 11349 11545 12088 12167 12308 12394 12526 12863 13636 14536 15456 15757 15825 15982 16169 16459 16642 16856 16933 16999 17181 17559 18089 18266 18444 18672 18922 18956 19792 19807 19929 20130 20183. POSTZENDINGEN AAN 7 DECEMBER DIVISIE Aangezien de laatste onderdelen van de „7 December-divisie" eind Januari 1950 zullen repatriëren ver- zoekt de directeur van de legerveld- postdienst te Batavia: 1. geen postpakketten meer te zenden aan de militairen behorende courariten en tijdschriften „per zee- post" meer te zenden aan deze mi litairen; 3. het „per luchtpost" verzenden van dag-, nieuws-, week-, sport-, kerkelijke- en thuisfrontbladen aan de militairen van de „7 December- divisie" indien mogelijk na medio December te doen staken. Voorts wordt er nogmaals aan her- innerd dat het ingevolge de bepa- lingen van het deviezepbesluit ten strengste verboden is geld en geldswaardig papier in de voor mi litairen overzee bestemde brieven, postpakketten en dergelijke in te sluiten. RECHTSZAKEN Rechtbank Groningen Op 19 Juni, ongeveer 11 uur des avonds voltrok zich te Ruischerbrug een drama. De 45-jarige rietdekker Jacob Keun uit Groningen werd met twee messteken door de 35-jarige E. J. uit Kolham gedood. Die avond was J. met een vriend naar de kermis geweest, en ook het slachtoffer was er geweest, deze laatste in gezelschap van een dame. Men kende elkaar niet, maar kwam toevallig in gesprek bij een rywiel- stalling. Het gesprek ging over po- litiek. Men kreeg onenigheid en ging elkaar te lijf. J. heeft toen zijn dolk- mes gegrepen en Keun in de hart- streek gestoken, waardoor deze over- leed. Onder presidium van Jhr. Mr. Feith behandelde de Groninger Rechtbank deze zaak. Er werden 9 getuigen gehoord, wier meningen nogal uiteenliepen. Wachtmeester van de politie, Pie- ters, hoorde van de vechtparty en zag iemand vallen. Pieters arres- teerde de dader, die zich gewillig overgaf. „Hij viel me aan, en ik heb me verdedigd" zei J. toen. Ook nu weer zei verdachte: „Hij begon zelf". Hij heeft tegen Keun gezegd. „Als de" Russen hier komen, gaan we allemaal kapot", waarna Keun hem een klap zou hebben ge geven. Uit vrees had hij toen zijn mes getrokken en K. een steek toe- gediend. „Wilde u hem doodsteken", vroeg rechter Dorama. Op verdachte's ont- kenning vervolgde de rechter: „Maar u wilde hem een flinke peuter ver- kopen". Verdachte antwoordde hier niet aan gedacht te hebben. Getuige G. P., de vriend van ver dachte, zou na de arrestatie hebben gezegd: „Ik laat je niet in de steek, ik weet van niets". Ook nu verklaarde deze getuige weer niets te weten. Hierop merkta de président op, dat het in de recht- zaal een beetje warm was en dat het beter was dat getuige beneden in de cel even zou nadenken. P. Veenhoven van Euvelgunne heeft gehoord dat verdachte tegen Keun, nadat hij de eerste klap kreeg had gezegd: dop, anders trek ik mijn mes. Verdachte ontkende dit te hebben gezegd. Dan wordt getuige G. P. weer ge hoord, maar ook nu weet hij niets 'positiefs. De weduwe van verdachte heeft om schadevergoeding gevraagd. De président vroeg hoe hij hierover dacht. Het is mijn schuld niet dat hij is begonnen zei verdachte. Ik heb me uit bangigheid verweerd. In zijn requisitoir zei de officier, Mr. Muntendam, dat er geen enkele reden bestond om het mes te trek- ken. Het rapport over verdachte uitge- bracht is zeer gunstig. Hij is arbeid- .zaam, rustig, prettig in de omgang en zeer zeker geen feestnummer of dronkebroer. Hiermede wenste Mr. 'Muntendam rekening te hpuden en eiste vier jaar gevangenisstraf. De verdedigster, Mr. de Vries-Braun voor een vrouw of meisje wan- neer ze als geschenk niet een tube Hî"nea besprak eerst de vechtpartij en stond uitvoerig stil bij de wijze waarop de dodelijke steek is toege- bracht. De eerste steek is niet dode- lyk geweest, maar verdachte en het slachtoffer zijn bij de vechtpartij gevallen, waardoor K. de dodelijke steek opliep. Hier is dus sprake van mishandeling, doch dit was uit ver- dediging. Verdedigster vroeg onmid- dellyke invryheidstelling, hetgeen door de rechtbank werd geweigerd. Nadat verdedigster nog verschillen de verklaringen ten gunste van de verdachte heeft overgelegd vroeg zij, indien de Rechtbank niet tôt on- middellijke invrijheidstelling kan overgaan, dan toch een straf op te leggen, gelijk aan het voorarrest. Verdachte zei nog ailes zo niet gewild te hebben. Hij heeft er spyt van. De uitspraak werd bepaald op 8 December. RECHTSZAKEN Politlerechter Groningen Mishandeling, Andries G. te Sap pemeer heeft mej, S. een klap tegen het hoofd gegeven, en haar bedreigd, door te zeggen, dat hij haar zou verdrinken. Verdachte ontkende, en zei, dat de vrouw loog. De officier eiste 3 dagen gev.straf. „Ik zie het niet in, ik vond het niet recht", zei verdachtte. Maar de politierechter vond het wel recht en veroordeelde hem conform de eis. „In orde" zei G., toen hy de zaal verliet, LokaaJvredebreuk. In October 1949 werd de burgemeesterskamer in het gemeentehuis te Noordbroek opge- knapt. In verband daarmede had de burgemeester, de heer Omta zich tijdelijk in de raadzaal gehuisvest. Op een middag kwamen er drie be- zoekers, waaronder Geert W., die thans als verdachte voor de politie rechter verscheen. Er werd gespro- ken over een woningkwestie, waarbij W. zich nogal brutaal toonde, zodat de heer Omta hem verzocht te zwij- gen, hetgeen W. niet deed. De bur gemeester verzocht hem toen de zaal te verlaten. Toen ook dat niet hielp gelastte de burgemeester W. tôt drie maal toe de zaal te verlaten, met als enig gevolg, dat W. zei: „Als je een kerel bent zet je me er uit." Nadat de burgemeester de politie had opgebeld heeft W. de zaal verlaten. Hij werd toen nog in de gelegenheid gesteld excuus aan te bieden. hetgeen hij weigerde. De officier eiste f 15 b. of 5 d. h. ,,Dan ga ik 5 dagen de gevangenis in" zei verdachte, waarop de officier antwoordde: „Daar krijg jè geen kans voor." W. werd conform de eis veroor- deeld. ZEEPOST VOOR OOST EN WEST Met de volgende schepen kan zee- post worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan, titfsen haakjes, achter de naam van het schip vermeld. Indonesië: m.s. „Madoera" (5 Dec.) Antillen: s.s. „Bennekom" (18 Dec.) Suriname: m.s. „Bonaire" (7 Dec.) „Over de Knie" Voor de tweede abonnementsvoor- stelling waren „De Komedianten" de gasten van het hôtel ,,Struvé", waar zij voor een geheel gevulde zaal hebben gebracht „Over de Knie", een blijspel van Jean de Letraz, in het Nederlands vertaald door mevr. Tilly Perin Bouwmeester. „Over de Knie" is een luchtig spel; geen zwaarwichtigheid, geen diepere achtergrond, maar een spel vol gees- tige momenten, qua inhoud om zo te zeggen geknipt voor „De Komedian- ten". Johan Kaart, in de hoofdrol (Lu cien Plumeau), kan er zijn jake ge- zichten in trekken en er zijn talen- ten in het debiteren van geestighe- 'xlen in botvieren. Daar tegenover iwillen wij stellen de ernstige roi van zijn schoonzusje Liliane du Lys de Saint Alba, die op voortreffelijke wijze werd gespeeld door Mimi Lintvelt. Dan moeten wij noemen marna en dochter, welke dochter de echtgenote is van meneer Plumeau, die bij een huiselijke twist een pak voor haar broek oploopt (resp. ge- speeld door Tilly Perin Bouwmees ter en Ingeborg Winckler). Dat pak voor de broek heeft de meest zonderlinge consequenties, die zelfs van invloed zijn op het Franse politieke leven, en die de deuren van de hoogste standen in het stuk uitgebeeld door de burggraaf Doudou (Matthieu v. Eysden) en de Barones- se Cocolle de Chambreuil (Frances May) plotseling voor hem openen N Ten slotte noemen wij nog even Albert Crésillons, de bedeesde jon- geman, welke roi op goede wijze werd vervuld door Wim Hart. Deze tweede abonnementsvoor- stelling heeft ons wat luchtige kost gegeven, kost die wij zonder kau- wen konden slikkenen die zeer aangenaam amaakte. Vooral tegen- woordig, nu het leven reeds zovele problemen heeft, vraagt het publiek graag om stukken, die je een avond de beslommeringen van het dagelijk- se leven doen vergeten, en waarbij je kunt bewijzen het lachen nog niet verleerd te zijn. Daarin zijn Kaart en de zijnen ten voile geslaagd. Het publiek heeft zich geamuseerd en was tevreden. En daartoe was aile reden. H. B. Het Concertgebouw-Orkest te Winschoten Dinsdagavond is onze provincie ge tuige geweest van een wel zeer ex- ceptioneel concert: het Concertge- bouw-Orkest van Amsterdam gaf een uitvoering in Dommerings Schouwburg te Winschoten, ter ge legenheid van de ingebruikname van de verbouwde schouwburg en het 50-jarig bestaan van deze schouw burg. Dit concert was een unieke gebeurtenis op kunstgebied en er waren er velen, ook uit de wij de omtrek, die hiervan getuige wilden zijn. Ondanks de hoge kosten waren er weinig plaatsen onbezet. Het is waar: onze streek, het Noorden van ons land, heeft zijn G.O.V., maar de echte muziekliefhebber tracht altijd zijn smaak te ontwikkelen en 1e toetsen aan het beste dat er wordt geboden. Zo zal dit concert voor menigeen leerzaam zijn geweest, want men is bij het aanhoren van dit orkest bijna verbluft, dat er in de wereld van de muziek nog zôveel jgrotere mogelijkheden zijn en nog telkens weer zôveel nieuwe ontdek- kingen vallen te doen. Het Concert- gebouw-Orkest is verreweg het beste orkest dat ons land rijk is, en het heeft, mét zijn vaste dirigent Eduard van Beinum, een wereldreputatie. Weliswaar komt het orkest in het Amsterdamse Concertgebouw in en kele opzichten beter tôt zijn recht, maar Dommerings Schouwburg leen- de zich voor dit concert toch heel behoorlijk. Het programma was rijk gevarieerd. Eerst de blijmoedige mu ziek van Mendelssohn (ouverture Midsummemightsdream), daama de verinnerlijkte en toch niet minder emotionele Debussy, de moderne impressionist met zijn geheel eigen klankkleur (de nocturnes Nuages en Fêtes), en verder voor de pauze Tsjaikofsky met al zijn schakeringen van sentimenteel, dweperig, naar uitbundig tôt en met hartstochtelijk (Romeo en Julia). En na de pauze Beethovens „zevende": goede wijn behoeft geen krans. Van Beinum moge niet het géniale hebben van Willem Mengelberg vôôr hem, hij heeft zich gaandeweg opgewerkt tôt de beste orkestleider in ons land. Zijn dirigeertechniek is een lust voor het oog, dat hierin het gehoor steunt en de aandacht boeit. Van Beinum is in zijn directie sier- lij k, niet pathetisch, en in de grond zeer beheerst, zoals het van de waar- lijk groten ook wordt gevergd. Maar het is niet Van Beinum alléén die het doet; hij heeft een uitgelezen corps van uiterst geroutineerde krach ten tôt zijn beschikking. Het zijn allen rasechte musici, die niet alleen de noten spelen maar zich geheel voegen in de gecompliceerde klankencombinatie van het orkest en correct reageren op de muzikale in- terpretatie van de dirigent, de vrucht van veel studie en concentratie. Dat van Beinum enkele nummers zonder partituur kon dirigeren bewijst wel, hoe intense studie er aan is vooraf- gegaan. Zo ooit, dan kan men hier leren wat met een goede teamgeest is te bereiken! Het concert werd geopend met het, door velen meegezongen, Wilhelmus. Het werd bijgewoond door de Com- missaris der Koningin en de burge meester van Winschoten. D. AAN ONZE POSTABONNé'S Zeer tôt onze spijt is het ons niet mogelijk geweest dit blad tijdig ter post te bezorgen. De oorzaak daarvan ligt niet bij ons, maar bij onze adverteer- ders. Hoewel wij reeds herhaal- delijk er op gewezen hebben, dat uitvoerige handelsadvertenties 's Maandags en 's Donderdags in ons bezit moeten zijn, en de ove- rige advertenties Dinsdagmor- gen en Vrijdagmorgen om 12 uur, zijn er toch nog steeds een aan tal adverteerders die hun adver tenties later zenden. De directie. 250 GRAM KOFFIE VOOR 8 WEKEN Bon 384 aangewezen Het bedrijfschap voor granen, za- den en peulvruchten heeft bon 384 Algemeen (voorkomende op aile voedingsmiddelenkaarten 909) aan gewezen voor het kopen van 250 gram koffie. Deze verstrekking geldt voor een tijdvak van acht weken. De eerstvolgende bonaanwijzing zal per 26 Januari 1950 plaats hebben. De geldigheidsduur van bon 384 Algemeen is voor het kopen bij de winkelier op vier weken gesteld, zodat 31 December 1949 de laa'tste dag is, waarop de bon aan de detail- list voor afgifte van koffie kan wor den aangeboden. De vereenvoudiging van de uit voering van de koffie-distributie maakt het niet meer mogelijk onder- scheid in de leeftijdsgroepen te ma ken, zodat thans aile personen ln deze distribuée delen. Hiertegen- over staat dat het evenmin meer mogelijk is nieuwe bonkaarten of bonnen uit te reiken voor riieuwge- borenen of voor bepaalde familie- feesten e.d. extra bonnen ter be schikking te stellen. De rantsoenwaarde van de in om- loop zijnde rantsoenbonnen „H 16" en „BD een rantsoen" blijft onver- anderd 125 gram koffie per bon. Mishandeling. Op 29 Aug. ontstond ,een woordenwisseling tussen Tamme 'K. en een vrouw. Tamme greep een bloembakje waarin een cactus zat en wierp het de vrouw naar de voe- ten, waardoor ze een middenvoets- beentje brak („Zeg het met bloemen" zei de politierechter). Dat was vol- gens Tamme nog niet genoeg want vervolgens wierp hij haar de deksel van een melkbus naar het hoofd, waardoor zij bloedend verwond werd „Zij heeft mij eerst bij de keel gegrepen", zei verdachte, „en ze heeft me met koffiedik gegooid. De politierechter merkte op, dat men uit koffiedik de toekomst kan lezen. Eis f 60 b. of 20 d. h.; vonnis f 40 b. of 20 d. h. Veroordelingen. Swler J. te Mun tendam 4 mnd. gev.straf wegens meineed; Tonnis L., Borgecompagnie wegens diefstal bij verstek veroor- deeld tôt f 20 b. of 10 d. h.; Reinder K., Hoogezand, wegens belediging bij verstek veroordeeld tôt f 15 b. of 5 d. h. Economische politierechter Overtr. Vee- en VIeesverordening 1942. Met medewerking van mej. Grietje H. K. te Muntendam heeft Jan R. T. aldaar op 1 Juni van dit jaar een koe geslacht. Eis tegen Jan f 100 of 2 mnd. h. en tegen Grietje f 25 b. of 25 d. h.; vonnissen resp. f 50 b. of 1 mnd, h. en f 25 b. of 25 d. h. WINKELACTIE H.-S. Dinsdag, Woensdag en Donder dag vielen de dagprijzen resp. op de nummers 30331, 37861 en 5607. De dagpryzerv voor heden en Maandag zijn resp. een stofzuiger en een roodtafel met garnituur. Zaterdag: Hoogezand: Bioscoop 6.45 en 9 uur „De Razende Ruiter". Kielwindeweer: Café Wijgerts 8 uur Cabaret Hawaiïans", Zondag: Hoogezand: Bioscoop 2.30,. 4.30, 0.45 en 9 uur „De Razende Ruiter". D luit 'a morgena „klplekker" uit bed aprlngen. Elke dag moet uw lever een Iiter gai ln uw lngewanden doen stromen, anders verteert uw voedsel niet, het bederft. U raakt verstopt, wordt humeurig enloom. Neem de plantaardlgé CARTER'S LEVERPILLETJES om die litef gai op te wekken en uw spijsverterlng en stoel- gang op natuurltjke wtize te regelen. Een plantaardlg zacht middel, onovertrotfèn om dô gai te doen stromen. Eist Carter's Leverpllletjea. HET IS GOED RIEMEN SNIJDEN Een vertegenwoordiger te Rotter dam had ernstige behoefte aan geld. In verband daarmede deed hij twee dingen. Hij verkocht een auto, die hij in huurkoop had, en hij ging naar een makelaar in Scheveningen en bood deze een te Rotterdam staand huis te koop aan voor f 11.000 De makelaar had er wel oren naar en gezamenlijk ging men het intéri eur van het huis bekijken. Een no taris kreeg opdracht de acte gereed te maken en de vertegenwoordiger ,kreeg f 1500 handgeld. Toen de makelaar nadere inlich tingen ging inwinnen bemerkte hij al spoedig, dat het huis helemaal niet van de vertegenwoordiger was. Deze laatste had zich dezer dagen wegens de door hem gepleegde fraude te verantwoorden. De officier eiste 10 maanden met aftrek.

Het Nieuwsblad nl | 1949 | | pagina 2