Sociale Verzekering Om het geld van de boeren BURGERUJKE STAND De GROTE UEFDE LANDBOUW PREDIKBEURTEN. voor Zondag 4 Deccmber r In de Tweede Kamer ia onlangs de opmerking gemaakt, dat het jam- mer is, dat het Landbouw-Egalisa- tiefonds geen landbouwfonds is. Het was de heer Biewenga, die deze op merking maakte bij de behandeling van de begroting en hij wilde daar- mee zeggen, dat dit fonds op het ogenblik ook met andere belangen dan die van de landbouw is belast. Uit dit fonds worden immers ook de subsidies geput, die op de levens- middelen worden gegeven om deze voor de verbruikers goedkoop te houden. Daardoor kan niemand meer nagaan wat de betekenis van dit fonds nu eigenlijk voor de landbouw zelf is. Was het een zuiver land bouwfonds dan zouden daarin de opbrengsten moeten vloeien van de heffingen op landbouwproducten, terwijl er subsidies uit zouden kun- nen worden bètaald om bijv. het ingekochte veevoeder goedkoper te maken of om bepaalde groepen land- bouwers of bepaalde producten, die slecht aan hun trek komen te hel- pen. Het Landbouw-Egalisatiefonds is hetzelfde fonds, dat vroeger Land- bouwcrisisfonds heette en dat des- tijds een belangrijk deel van zijn in- komsten kreeg uit de heffingen op margarine en andere goedkope vet- ten, waarmee dan de landbouwprij- zen werden gesteund. Een zuiver landbouwfonds is het dus nooit ge- weest. De minister had kennelijk geen zin om over deze gedachte te gaan praten, want hij stelde voor dit punt te behandelen bij de begroting van het fonds zelf en dus niet bij de begroting van het ministerie van landbouw. Het instellen van een zuiver landbouwfonds zal de meeste boeren wel aantrekkelijk schijnen, maar we zijn er toch niet zeker van, dat men dan niet van de regen in de drup zal komen, want het zou dan kunnen gebeuren, dat men de opbrengst van bepaalde producten afroomt om de prijzen van andere te kunnen ondersteunen; bijv. zou men op het ogenblik een heffing op de kaas kunnen leggen om pootaardap- pelen uit de markt te nemen, of fets dergelijks. De vraag is of de betrok- ken groepen daarmee accoord zou den gaan. Toch zal er bij de behan deling van de begroting van dat fonds wel een diepgaand débat ko men over de besteding van het geld, dat door de landbouwproducten wordt verdiend, want in de land bouw is men het er zeker niet mee eens, dat allerlei sociale maatregelen worden gefinancierd met geld, dat eigenlijk aan de landbouw toekomt. Wie draagrt het risico? Een andere spreker, die een be langrijk vraagstuk aan de orde stel de, was de heer Den Hartog. Deze wilde weten in hoeverre de regering het risico draagt van de adviezen, die zij aan de boeren geeft. Men kan wel van de boeren verlangen, aldus de heer Den Hartog, dat zij de pro- ductie uitbreiden en meer veevoeder verbouwen, maar welke zekerheid hebben wij dat ze daarvoor beloond zullen worden. Met de aardappels heeft men het vorige jaar een voor- proefje gehad, dat niet zo erg best smaakte. En dat de boeren er djt jaar met de aardappelprijzen beter uitspringen komt doordat zij tiendui- zenden hectaren aardappelen minder hebben verbouwd dan vorig jaar. De minister had echter dit voor jaar nog laten adviseren de teelt met ruim 20.000 ha uit te breiden. Hadden de boeren dat advies opgevolgd, dan zat ons land nu vol met onverkoopbare aardappelen. Ook bij de varkens houdt de mi nister zijn woord niet, want hij had beloofd, dat de prijs van f 2.05 tôt 1 Januari 1950 gehandhaafd zou blij- ven. Inplaats daarvan is hij al op 6 November begonnen met toe te staan, dat de prijzen beginnen te zakken, totdat zij op 1 Januari a.s. op f 1.85 gekomen zullen zijn. Een derde geval beleven wij bij de sui- kerbietenteelt die dit jaar van 48.000 tôt 67.000 ha is uitgebreid. Dit ge- schiedde op aanbeveling van de overheid, die daartoe een hoge bie- tenprijs in het vooruitzicht stelde. Maar nu blijkt, zoals wij destijds ook voorspeld hebben, dat een deel van die bieten niet op tijd verwerkt kan worden en dus als veevoeder zal moeten worden gebruikt, tenzij een zachte winter een lange campagne mogelijk maakt. Ook hier kan weer gevraagd worden: Wie draagt het ri sico? Al met al heeft de landbouw de indruk, dat met de duiten van de boeren tamelijk zonderling wordt omgesprongen. DOELTREFFENDE T.B C. BESTRIJDING? Een Duitse geleerde, winnaar van de Nobelprijs voor de geneeskunde. Prof. Gerhard Domagk heeft, in samenwerking met Dr. Erich Kauf- mann, verklaard een nieuw en doel- treffend middel tegen t.b.c. gevon- den te hebben. Het nieuwe middel zou al honderden keren met succès zijn toegepast. Voortdurende me- dische observatie van de patiënten is noodzakelijk. Het nieuwe geneesmiddel wordt gefabriceerd in de Bayerfabrieken onder de naam „TB 1/698 Contiben"; de chemische formule van het pro- duct luidt: 4/acetylamino-belzylde- hyd-thiosemicalzbazon. SEINHUISWACHTER HAD SCHULD AAN BOTSING Een seinhuiswachter te Sittard had een locomotief met zgn. „Pakwagen" op een bepaald spoor gerangeerd. Doordat de rangeerder van mening was, dat de wagens op een ander spoor stonden, geraakte de seinhuis wachter in de war. Het gevolg was, dat een goederentrein op deze loco motief en wagen liep, waardoor zo- wel locomotief als wagen werden vernield. De officier van de Maastrichtse rechtbank eiste in verband met het gebeurde tegen de seinhuiswachter f 100 boete of 50 d. h. en twee maanden gevangenisstraf voorwaar- delijk met een proeftijd van 2 jaar. DODELIJK ONGELUK BIJ RIT VAN SINT NICOLAAS Toen Sinterklaas dezer dagen een rit door Leiden maakte, hield hij een ogenblik stil om de begeleidende zwarte Pieten gelegenheid te geven met pepemoten te strooien. Om een pepemoot te bemachtigen kroop een 5-jarig jongetje onder het rijtuig. Juist op dat moment wilde Sinter klaas verder rijden, met als gevolg dat het kind onder een der wielen terecht kwam en zodanig werd ge- wond, dat het in het ziekenhuis is overleden. GEEN KRIJGSGEVANGENE MAAR ONTSNAPTE UIT RIJKSWERKINRICHTING In een cafétje in Hengelo stapten twee mannen binnen. Eén van hen vertelde, dat hij in een Russische krijgsgevangenkamp had gezeten, was ontsnapt en na veel omzwervin- gen weer op Vaderlandse bodem was gearriveerd. In het kamp had hij kennis gemaakt met een stomme buitenlander, en die had hij meege- bracht. De politie werd van een en ander in kennis gesteld, en beiden werden per politieauto naar het bureau ge- bracht. Hier verzocht de Nederlan- der zijn familieleden met enige voor- zichtigheid van zijn terugkeer op de hoogte te stellen, daar zij vermoede- lijk in de veronderstelling waren, dat hij was overleden. Een ingesteld onderzoek wees uit, dat de jongeman nog nooit een Rus, laat staan een Russische krijgsge vangenkamp heeft gezien. Het is een gedetineerde in de Rijkswerkinrich- ting te Veenhuizen, die ontsnapt 1s en naar Duitsland gegaan. Daar heeft hij kennis gemaakt met' een Duitser, aan wie hij veel vertelde over Ne- derland, en die hij ten slotte uitno- digde eens met hem mee te gaan kijken. Verder dan Hengelo heeft het tweetal het echter niet gebracht. Toen de politie een en ander had on derzocht werd de Nederlander naar Veenhuizen teruggebracht en de Duitser over de grens gezet. Het is gebleken dat de ontsnapte gevangene als naam van zijn familie heeft opgegeven de naam van men- sen die een bloedverwant in Duits land verloren hebben in de oorlogs- tijd. Die naam had hij toevallig ln Duitsland gehoord. DE DUITSE SCHEEPSBOUW is emstige concurrent van de Nederlandse Voor de afd. „Vlissingen" van de Katholieke Orbeidersbeweging heeft het lid van Ged. Staten van Zeeland, Lr. A. Mes, een rede gehouden, wel ke ook voor onze streek, met zjjn be- langrijke scheepsbouw van belang is. Dr. Mes wees op het gevaar van de Duitse concurrentie in de scheeps bouw, die mogelijk is door de lage loonstandaard in dat land. Hiertegen zal men zich moeten wapenen. Wat Vlissingen betreft, dat staat en valt met de werf ,,De Schelde", achtte Dr. Mes het noodzakelijk zich meer te gaan toeleggen op reparatie, dan op nieuwbouw. NIEUWIGHEID TE PRAAG Te Praag is een nieuwigheid in werking getreden. Het „Huwelijks- bureau", welk bureau aile formali- teiten regelt, gepaard gaande met een huwelijk, zoals het verzorgen van foto's, extra rantsoenen, en het reserveren van kamers voor de wit- tebroodsweken. NED. HERV. KERK Sappemeer: 10 u. ds. v, d. Meiden van Hoogezand. Hoogezand: 10 u. ds. Meljex Drees van Sappemeer. Westerbroek: 7 u. ds. Hoekzema. (Kropswolde: 10 u, ds. Denee. Kielwindeweer: 7 u. ds. v. d. Meiden Zuidbroek: 10 u. ds. v. d. Vange. Noordbroek: 10 u. ds. Strating. Engelbert: 7 u. ds. Meijering van Noordlaren. Middelbert: 10 u. ds. v. d. Ende. Muntendam: 9.30 u. ds. Haveman (Doop); 3 u. ds. Haveman. Slochteren: 10 u. ds. Vermeer. Schaaphok: 10 u. ev. Jumelet. Froombosch: 7 u. ev. Jumelet. ^Harkstede: 9.30 u. ds. v. Hoogstaten; 11 u. Jeugddienst; 7.u. Contact - avond Harkstede met lekenspel. Schildwolde: 9.30 u. ds. Hulstijn. Kolham: 9.30 u. ds. Huisman. Hélium: 9.30 u. ds. Politiek. Siddeburen: 9.30 u. ds. Stockmann; H, Doop. .Tjuchem: 9.30 u. ev. Velthuijsen. 'Overschild: 9.30 u. cand. van Oijen van Groningen; 2.30 u. ds. Politiek. NED. HERV. KERK (Ev.) Sappemeer: 10 u. en 4.30 u. ev. Pruysen. Noordbroek: 10 uur de hr. Bergmans Stootshorn: Geen dienst. DOOPSGEZ. GEM. Sappemeer: 5 u. ds. Kosters. Noordbroek: 10 u. ds. Kosters. GEREF. KERK Sappemeer: 9.30 u. ds. Bloem; 4.30 u. ds. Klapwijk. Martenshoek: 9.30 u. ds. Klapwijk; 4.30 u. ds. Bloem. Schildwolde: 10 en 2.30 u. ds. Schol- ten van Bierum. Siddeburen: 9.30 en 2.30 u. ds. Ha- zenberg. Tjuchem: 9.30 en 2.45 u. ev. Siebesma GEREF. KERK (Art. 31) Hoogezand: 9.30 u. Leesdienst; 4.30 u. dienst. Schildwolde: 9.30 u. ds. v. Dijk; 2.30 u. Leesdienst. Harkstede: 9.30 en 2.30 u. ds. den Ouden. Overschild: 9 en 2.30 u. ds. Houtman BAPTISTEN GEM. Hoogezand: 10 u. ds. Reiling; 4 u. ds. Reiling (Doop en H.A.); 7.30 u. Jeugddienst. Foxhol: 10 en 4 u. de heer Ploeger. Muntendam: 9.30 en 4 u. ds. Hek- huis; 7.30 u. Jeugddienst. VRIJE EV. KERK Veendam: 9.30 en 4.30 u. ds. de Zeeuw ALG. EV. GEM. Veendam: 10 en 4.30 u. ds. Brouwer LEGER DES HEILS Hoogezand: 10 u. Heiligingsdienst 6.30 u. Openl. samenk. v. h. Gem. huis; 7.30 u. Heilssamenk. o.l.v. Kapt. Eikenaar. VER. V. VRIJE HERV. Muntendam: (De Munte) 7 u. ds. v. Wezep. 241. De oude man wilde Rob meer vragen over de vliegmachine, maar plots stormde een neger het vertrek binnen, die in zijn taal vlug iets vertelde aan zijn meester. Rob vermoedde, dat er iets niet in orde was met zijn vrienden en dat was inderdaad zo. De grijsaard gaf haas- tig een bevel aan de neger en deze snelde het vertrek weer uit. 242. „Je vrienden zijn gevangen genomen," ver telde het meisje aan Rob. „Grootvader heeft be- volen een olifant hier te brengen. Wij zullen je vrienden te hulp komen. Rob glimlachte dank- baar, en na de oude hoofdman eerbiedig gegroet te hebben, snelde hij met zijn nieuwe vriendin naar de uitgang, waar een grote olifant gereed stond. HOOGEZAND—SAPPEMEER 23 tm. 30 Nov. 1949 Geboren: Berendina Annechien, d. v. P. G. Veldkamp en F. Bilder, Hoogezand; Ester Gesina, d. v. J. Mulder en K. Bos, Hoogezand; Pie- ter, z. v. A. Douma en A. A. Sche- per, Sappemeer; Hindrikje, d. v. E. J. Huizinga en D. Sander, Sappe meer; Anna Lutgerdina, d. v. W. Menger en L. te Velde, Hoogezand; Christiaan, z. v. A. Zuidema en II. Verwerda, Sappemeer; Roelf, z. v. G. Berg en F. Bakker, Hoogezand; Ida, d. v. J. Postema en W. Woldhek Hoogezand; Johanna, d. v. J. Koerts en J. Visscher, Slochteren. Ondertrouwd: Jan T. Broekema, 29 j., Muntendam en Eeke Koene- man, 25 j., Sappemeer. Getrouwd: Roelf Patje, 25 j., Wes terbroek en Berendje Oost, 26 j., Groningen. Overleden: Eppo Beishuizen, 50 J., echtg. v. T. v. d. Horst, Sappemeer; Willem J. van der Meer, 3 mnd., overl. te Gron., z. v. B. v. d. Meer en M, Stoppels, Kalkwijk; Pieter Jager, 43 j., overl. te Leeuwarden, z. v. A. Jager en T. Leuning, Sappe meer, SLOCHTEREN 24 t.m. 30 Nov. 1949 Geboren: Bouko, z. v. G. H. Dijk- man en J. Wiegman, Slochteren; Klaas Sijne, z. v. E. Tj. Moedt en A. E. Bijmolen, Overschild; Hendrik, z. v. E. Wilthof en S. Scholtens, Kolham. Ondertrouwd: B. Hulshof, 24 j„ Anloo en F. Kempinga, 20 j., Hark stede. Overleden: J. Dijkema, 93 j., wed. v. W. A. Lambeck, Slochteren; E. Dreise, 70 j., ongeh., Siddeburen, overl. te Groningen; R. van der Schuur, 90 j., wedn. v. B. Gras, MârkstëdB NOORDBROEK, November 1949 Geboren: Geer.t, z. v. Jan Wolthuis en Hillechien Werkman; Maria, d. v. A. Rijk en H. van 't Westeinde; Fok- ko, z. v. G. Frikken en A. Dijkgat. I Ondertrouwd: P. F. Kolkenja, 21 j., Siddeburen en H. Strootman, 21 j., L, H. Boersma, 30 j., Finsterwolde en M. Hommes, 29 j. Getrouwd: R. Lantinga, 25 j., Kol ham en H. Boerema, 27 j.; T. J. Vrugt, 25 j., Zuidbroek en M. K. Vos, 19 j.; D. Swalve, 28 j., Siddeburen en I. J. Strootman, 22 j. Overleden: P. Redeker, 80 j., vr. v. D. Scholtens; N. Kok, 90 j.; D. Schol tens, 82 j., wedn. v. P. Redeker. MUNTENDAM 24 t.m. 30 Nov. 1949 Geboren: Jantina Lammechiena, d. v. B. Holman en G. Westerbaan. Ondertrouwd: L. Timmer, 34 j., Meeden en G. Schipper, 41 j., Mun tendam. Getrouwd: J. R. Tepper, 25 j., Mun tendam en G. H. Koops, 26 j., Mun tendam. VEENDAM 23 t.m. 29 Nov. 1949 Geboren: Christina, d. v. A. de Boer en A, Niekamp; Emmo, z. v. T. Luttje en T. Sans. Ondertrouwd: L. D. Appelman, 33 j., Alkmaar en H. J. Zwarts, 31 j., Veendam; E. Niemeijer, 23 j., Wil- dervank en J. Hartenhof, 18 j., Veendam. DRIE KNAPEN ORGANISEERDEN EEN KRAAK Drie Haagse jongens, aile drie 18 jaar oud organiseerden een inbraak in een fabrieksgebouw in de resi- dentie. Door het indrukken van een ruit verschaften zij zich toegang tôt het fabrieksgebouw. De buit bestond uit twee elec- trische handboormachines en een slijptol. De jongens werden door de politie aangehouden. De buit is later, ver- borgen in een pakhuis, teruggevon- den. VAN 13 METER HOOGTE GEVALLEN Niet dodelijk gewond Een arbeider die aan het werk was bij een in aanbouw zijnd maga- zijn te Heerlen viel van een hoogte van 13 meter naar beneden. Het ge- luk voor het slachtoffer was, dat de val werd gebroken door stijgerbal- ken. Hierdoor werd de man wel zwaar, maar toch niet levensgevaar- lijk gewond. Getrouwd: J. Akkerman en J. A. Doddema, b. v. Veendam. Overleden: T. Tjabbes, 83 j., wed. v, C. D. Homân; H. Hensens, 88 j., wed. v. H. v. d. Laan, overl. te Gro ningen; A. C. Kraam, 57 j., m. v. A. P. F. Geerlings; H. E. Takens, 85 j., wed. v. W, J. Holtkamp. J. P. V. te S. is geruime tijd ziek geweest. Ontving 1 jaar ziekengeld en daama ruim 8 maanden inval. rente. Na zjjn herstel was hij weer plm. 8 maanden aan het werk en werd opnieuw ziek, t.g.v. dezelfde ziekteoorzaak en ontvangt deswege ziekengeld van een Bedrijfsvereni- ging. Van dit orgaan kreeg hij echter bericht, dat hij nu maar recht heeft op 26 weken ziekengeld inplaats van 1 jaar. Zijn ziekengeld werd tôt 17 Nov. 1949 berekend naar een werkweek van 55% uur plus 20 en m.i.v. die datum maar 52% p. week. Vraagt: „Is een en ander wel juist?" Antwoord. De regeling voor her- haalde ongeschiktheid tôt werken uit eenzelfde ziekteoorzaak is vervat in art. 40 der Ziektewet. Volgens deze regeling wordt, indien in een tijdvak van 18 maanden over 312 dagen (52 x 6 dagen) ziekengeld is genoten, in de op dat tijdvak onmiddellijk volgende période van 18 maanden over hoogstens 156 dagen ziekengeld uitgekeerd. In een aaneensluitende période van 36 maanden wordt dus wegens dezelfde ziekteoorzaak over hoogstens 312 156 dagen zie kengeld uitgekeerd. De eerste pé riode van 18 maanden vangt aan met de eerste dag waarover ziekengeld werd genoten. In uw geval dus 24-3-'47. De totale période van 36 maanden loopt dus tôt 24-3-'50 (36 maanden). In deze période kunt u in uw ge val dus hoogstens 312 156 dagen ziekengeld ontvangen. Uw zieken geld zal dus tegen de a.s. Kerstdagen aflopen waama u weer inval. rente kunt aanvragen. De door u ontvan gen mededeling is dus juist. Ook het door u ontvangen zieken geld is volgens de desbetreffende voorschriften juist berekend. A Wed. H. F. H.—W. te H. is in het genot van weduwenrente krachtens de Invaliditeitswet.. Zij is thans 61 jaar en heeft trouwplannen. Nu heeft zij van kennissen gehoord, dat, indien zij hertrouwt, de weduwen rente wordt ingetrokken en vraagt of dit juist is. Haar a.s. man is 62 jaar. Antwoord. Volgens de Invalidi teitswet wordt geen weduwenrente toegekend aan de weduwe die is hertrouwd. Aangezien u reeds in het genot is van weduwenrente wordt die rente indien u een nieuw huwe lijk aangaat niet ingetrokken. Ingeval uw 2e echtgenoot vôôr u komt te overlijden kunt u ingeval hij verzekerd is ingevolge de Inval. wet niet op grond van zijn verze kering weduwenrente krijgen, om- dat het huwelijk werd gesloten nadat uw a.s. echtgenoot de leeftijd van 59 jaar heeft bereikt. A J. K. te F. heeft met belangstel- ling de artikelen betreffende de ouderdomsrente gelezen. Hij is reeds direct bij het inwerkingtreden der Invalid. wet in de verzekering opge- nomen en was toen 16 jaar. Vraagt op welke rente hij t.z.t. eventueel aanspraak kan doen gel- den ni. op de berekende of de onbe- rekende ouderdomsrente. Antwoord. Indien er tôt uw 65e jaar geregeld zegels worden geplakt, kunt u volgens de thans geldende regelen aan berekende rente plm. f 6 per week ontvangen. Wordt er niet geregeld geplakt en zou daar door de berekende rente minder dan f 3 per week bedragen, dan kunt u, omdat u vôôr 1 Juli 1922 in de ver zekering werd opgenomen, profite- ren van de reeds beschreven bepa- ling van art. 373, betreffende de on- berekende ouderdomsrente ad f 3 p. week. FEUILLETON door HENK VAN HEESWIJK. 23) De gevierde Vlaamse actrice was in enkele maanden een be- roemdheid geworden in de hoofd- stad. Nu zou morgenavond haar nieuwe revue beginnen, die zeker tôt ver in het voorjaar zou blijven draaien. Daama trok men de pro- vincies in tôt de zomer. Succès kon niet uitblijven. Samen met Tom van Iersel, de régisseur, had men scène voor scène samengesteld, totdat ein- delijk de gehele revue in elkaar zat. Voor het eerst in zijn leven had de Waal een daadwerkelijke aandeel ge had in de totstandkoming van een revue. Hij had schetsen geschreven en levensliedjes gedicht. Ailes voor Tilly, hoewel die halve gare régis seur natuurlijk gedacht had, dat hij het ook voor hem deed. Enfin, laat hem in die waan, dacht Wim. Des te minder last zou hij van hem heb ben, want hij verdacht van Iersel er van, dat deze enigszins jaloers was op het succès, dat de Waal bij de Vlaamse had. En, hij was getrouwd, dus moest hij altijd een beetje voor- zichtig zijn. Wim keek op zijn horlo ge: elf uur. Nog juist tijd, om even bij haar aan te wippen. Ze zou nu wel gekleed zijn. Vanavond de gé nérale repetitie, dus dan had hij weinig of geen gelegenheid, om zich entre nous (onder ons) met haar te bemoeien. Wim stond op en rekte zich be- haaglijk. Het leven was niet zo be- roerd, als het wel eens leek. Onderweg naar haar woning in Zuid moest Wim nog denken aan zijn eerste bezoek bij Tilly, Hoe vriende- lijk was hij door haar ontvangen. en hoe dankbaar was ze geweest voor zijn welwillende critiek in zijn blad. Mijnheer de Waal, had ze in haar gezapig Vlaams gezegd, u hebt het veel te mooi gemaakt. Uw verslag vind ik zo mooi, het heeft mijn stout- ste verwachtingen, die waarlijk hoog gespannen waren, overtrof- fen. Ik heb het gevoel of ik voor altijd bij u in de schuld sta. Hoe kan ik ooit u daarvoor danken? Wim had slechts geglimlacht, haar uitgestoken hand gekust en was haar gevolgd naar haar boudoir, zo als zij het had genoemd. Daar had hij een paax uur genoeglijk met haar zit- ten praten. En hij was dadelijk door haar charme, maar vooral door haar tempérament gevangen. Wat een vrouw was dat. Na het eerste bezoek aan haar wo ning, waren er meerdere gevolgd. Dikwijls stond hij haar des avonds op te wachten en reden ze gezamen- lijk naar haar woning, waar hij dan nog geruime tijd bleef. In artisten - kringen werd ze al spottend het lief- je van de verslaggever genoemd. Doch wel zo, dat ze het nooit te ho- ren kreeg. Overigens, al benijdde de minder met succès gezegende ster- ren haar triomf, men gunde de zwarte Vlaamse, dit prêt je. Was ze niet moederziel alleen in Holland. Eén was er, die met lede ogen aanzag, dat Wim de Waal als een lijfwacht om haar heen draaide. Dat was van Iersel, de régisseur. Voor aile andere meespelenden wist hij meesterlijk zijn gevoelens, die hij ten opzichte van Tilly Romani, zijn ontdekking koesterde, te verbergen. In het bij zijn van anderen was hij altijd correct en hoffelijk tegenover de artiste en ook tegenover de Waal was hij altijd vriendelijk en beleefd, hoewel hij dikwijls inwendig van ja- loezie en woede verteerde. Maar on der vier ogen met de Vlaamse stak hij zijn hopeloze liefde voor haar niet onder stoelen of banken. En het gaf hem niets, als ze al beweerde, dat ze om Wim de Waal niets gaf, maar hem enkel aan het lijntje hield, omdat hij haar zo uitstekend hielp met zijn verslagen en recensies. Tom betoogde keer op keer dat zij het te gek maakte met die verslag gever. Vergeet niet, dat hij getrouwd is en een kind heeft, zeide hij meer- malen. Dan haalde ze haar elegante schouders een weinig op en ant- woordde: Je moet me niet iets ver- tellen wat ik al lang weet. Ik heb hem nodig en zolang ik hem kan ge- bruiken, profiteer ik van hem. En vergeet niet, dat je ook belang hebt bij mijn succès. Als Wim de Waal er niet was geweest met zijn krant, was onze revue al na een week of zes afgedraaid. Bovendien, de schets- jes en liedjes, die Wim voor de nieuwe revue heeft geschreven, zijn goed en zullen een succès hebben. Dus Tom, Met jaloers worden jon- gen. Dat helpt allemaal niets. Wees blij, dat we samen zo'n succès heb ben. En daarmee kon de verliefde régisseur het dan doen. Maar op haar kamer had alleen Wim de Waal toe gang. Tom van Iersel had er, nadat hij er eens een scène had gemaakt, geen toegang meer. Wim stapte uit lijn 25, die hem naar Zuid had gebracht, en liep de Noorder Amstellaan op. Bij haar wo ning bleef hij staan, blikte even on- bescheiden door het raam naar bin nen en toen hij niets zag dan het dichte, rode gordijn, belde hij aan Even daarna deed de Vlaamse artis te open. Ze was nog niet gekleed, doch had een gebloemde, zij den ki mono om. Leuk, dat je nog even komt, be- groette ze hem vriendelijk. Kom bin nen. Hij nam zijn hoed af en trad onopvallend binnen. Maar toen ze de deur achter hem gesloten had en ze zich omdraaide, nam hij haar in zijn armen en drukte een lange kus op haar lippen. Even legde ze haar blanke armen om zijn hais en sloot de ogen. Toen maakte se zich uit zijn omstrengeling los. Kom binnen, zei ze nogmaals, ik heb net de koffie klaar. Hij volgde haar naar haar boudoir, nadat hij zijn hoed aan de kapstok had gehangen. Even daarna zaten ze tegenover elkaar met 'n kop koffie en een stuk taart. Een attentie van een der vele onbekende aanbidders. Ik heb een nieuwtje, zei ze op- eens lachend: Zo? vorste hij enigszins ver- wonderd, ga je soms trouwen met Tom. De lach verdween' van haar gezicht en minachtend fronste ze haar wenk- brauwen, terwijl ze ongeduldig haar schouders ophaalde. Doe niet. zo dwaas, jongenlief. Ik heb je al meer gezegd, dat ik niet van plan ben om te trouwen. Dat deugt niet voor artisten en zeker niet voor vrouwen. Neen, het is heel iets anders. Ik ga verhuizen. Verbaasd zette Wim zijn koffie neer en keek haar met grote ogen aan. Het effect amuseerde haar. Ja, bevestigde ze nogmaals, het is zo: Ik ga verhuizen. Ik heb genoeg van deze kamers en ik kan toch geen meid krijgen, die me bevalt en om zelf voor mijn eten te zorgen begint me te vervelen. Ik ben gewend om 's morgens op mijn bed te ontbijten en als ik alleen ben, moet ik het zelf klaar maken. Dat ben ik nu beu Daarom ga ik aan het einde van deze week naar een hôtel en daar blijf ik, zolang ik in Amsterdam optreed. Dan word ik tenminste weer eens op mijn wenken bediend. Welk hôtel ga je? vroeg Wim, gewend aan de plotseling opkomende grillen van artisten in het algemeen en van Tilly in het bijzonder. Ze noemde de naam. Wim knikte goedkeurend. Je keus is niet zo slecht, antwoordde hij. Overigens wel jammer. Ik vind het zo'n aardig nestje hier. En van onderwerp ver- anderende, vroeg hij verder: Niet zenuwachtig voor morgenavond? Ze lach te en liet twee rijen hagel- witte tanden zien. Neen. Waarom ook? Als de beste toneel- en revue- recensent van Amsterdam gezorgd heeft voor de tekst, dan moet het een succès worden. Wim boog lachend. „Bedankt voor het compliment, maar je vergeet, dat ik met die tekst debuteer. Ove rigens, de beste tekst heeft geen succès, als geen grote kunstenaresse ze op de planken brengt. En dat is morgen gelukkig wel het geval. Am sterdam kan niet meer buiten Tilly Romani." Nu boog zij glimlachend, want deze lof deed haar goed. Aan mij zal het niet liggen. Dan is het succès reeds bij voor- baat verzekerd, besliste Wim nuch- ter. Maar nu praten we daarover niet meer, want ik ben niet gekomen om te praten lieve kind. En lachend schoof hij naar haar toe. De Vlaam se rilde, maar liet toch toe, dat hij haar in zijn armen nam. De première werd een succès. Het publiek was na afloop zô enthousiast, dat vele malen gehaald moest worden. Na afloop had er een feestje plaats, waaraan ook Wim deel nam. Het was reeds ver na middemacht, toen hij thuis kwam. Jo, zijn vrouw werd wakker, toen hij in bed wilde stappen. Ze draaide zich om en keek hem lachend aan. Hoe is het gegaan? vroeg ze belang- stellend. Reeds lang ging ze niet meer met hem mee naar voorstellin- gen of premières, omdat ze al haar aandacht aan het kind wilde wij den. Best, antwoordde Wim kort. Deze revue wordt een succès, zoals verwacht was. Verder werd er niet meer over gesproken. De harmonie tussen de beide jonge echtgenoten was niet meer, zoals het moest zijn. Wim was weinig thuis en Jo ver moedde wel, dat de Vlaamse artiste er de oorzaak van was. Echter ze had een onbegrenad vertrouwen in haar man en geloofde op dit moment nog onvoorwaardelijk in hem. Hij kuste haar koeltjes en draaide zich toen om met een verontschuldiging, dat hij moe was. Een paar dagen later verhuisde Tilly Romani van haar flat in Zuid naar een hôtel in de binnenstad. Wim was haar bij het verhui zen behulpzaam, tôt grote ergemis van van Iersel, die hoe langer hoe jaloerser werd. Want op de avond van de première had ze hem kort en duidelijk te kennen gegeven, dat ze schoon genoeg had van zijn attenties en dreigde met contractbreuk, als hij haar voortaan niet met rust liet. Van Iersel, die zelf zeer ijdel was, voelde zich in hoge mate gekrenkt en ten achter gesteld bij de joumalist. Hij liet echter niets merken, doch werd iedere keer dat hij de Waal zag, ver- teerd door woedde en jaloezie, voor al als hij er getuige van was, dat Tilly hem toelachte en aanmoedigde. Bovendien had de Vlaamse hem ver- boden haar in haar nieuwe verblijr te bezoeken. Ik zie je al meer dan me lief is in de schouwburg, had ze hem nijdig toegebeten, toen hij zich hierover beklaagde. Je kunt beter die halve gare journalist bij je laten komen, had hij woedend gezegd, toen ze haar be- sluit mededeelde, Dat is tenslotte mijn zaak en ik kan bij me laten komen, wie ik wil, antwoordde de vrouw koud. Wees maar blij, dat ik de Waal aan het lijntje houd, want hij brengt jou en mij geld in het laadje. Zon- der hem zou je de helft niet ver diend hebben aan je revue's. En daarmede was het dispuut ten einde. Tilly had zich omgedraaid en de régisseur' volkomen negerende, was ze vertrokken. Van Iersel zwoer dure eden van wraak en wachtte slechts op het ge- schikte ogenblik. Hij kende de vrouw van de Waal en had reeds een plan. (Wordt vervolgd)

Het Nieuwsblad nl | 1949 | | pagina 4