Adres Inzake Kindeibljslag voor zelfstandigen, Regering wil 25 pGt. toeslag op ranta Ongevallenwet a Voetbaltest No. 4 Wereldnieuws in Vogelvlucht KAAS EN VLEES Het Empire State Building. WAARIN opgenomen OOST GOORECHT VAN 1871 EN HET NIEUWS- EN ADVERTENTIEBL_A^_VAN_1888 Vierde Jctargcmg Woensdag 7 Dece-nber 1949 No.97 VOOR DE GEMEENTEN HOOGEZAND - SAPPEMEER - SLOCHTER6N - NOORD- EN ZUIDBROEK MUNTENDAM - VEENDAM EN OMGEVING Blnnenlands Overzicht WONDERIN DER CHIRURGÏI VGhirurgen van d§ universiteit van Toronto hebben het hart van een ievende hend geopend en het vervel- gens weer diehtgenaaid, Het dier leeft thans weer rustig verder, RUGWERVEL GEBROKEN In Reuveen is een landbouwer van bot heoivak gevallen en zhn rugwer- vel gebreken, In het ziekenhuis te Zwelle is het slaehteffer everleden, NET OP TIJD over, Door gertztn meeilijkheden zijn de besprekingen thans gesehorst, babies te verzergen, De tweede heer was administrateur en verkeper, De prijs per zuigeling varieerde tussen 1000 en 1000 dollar, Fer jaar werden door de firme 28 10 babies emgezet De firme bestaat echter niet meer; de pelitie heeft een eind gemaakt aan haar bestaan, De flrmanten zuchten nu echter de traites. IJSBEREIDER VEROORDEELD '9 Werelds Vioogste gebouw. ABONNEMENTBPRIJS f 1.S0 p. kwartaal. Franco p. post f 1.75 (bij vooruitbetaling) PRIJS DER ADVERTENXIE8 12 cent per mm, Zogen. Klelntjes als te koop, te huur, gevraagd enz. mini mum 75 cent (bij vooruitbetaling) HET NIEUWSBLAD VERSCHIJNT WOENSDAGS EN ZATERDAGS Uitgeefster: Seggers' en Kremers Uitgeverszaak „Het Nieuwsblad" C.V. Kantoor Hoofdstraat 6, Hoogezand Telefoon 2117 (b.g.g. 2351. en 2301) Postrekening No. 435883 Toen enige tijd geleden het vlees van de bon ging, och toen waren wî niet eens zo heel erg blij. De vlecsprijzen waren reeda hoog en tegelij- kertild met de opheffing van de distribuée gingen de prijzen voor rund- vlees no g meer omhoog. Daarentegen werd het varkensvlees goed- koper. Hierdoor werd de consumptie van varkensvlees, waarvan men grote voorraden had, gestimuleerd. Thans gaan echter de prijzen van varkensvlees door het stopzetten der regerlngssubsldle met ongeveer 44 et. per kg omhoog. Bat betekent, dat vlees zoals kaas ook reeds is een luxe wordt, die weeflt daar niet tegen op. Ivaas en viees vormen een oeiangrijK onuei- deel van onze voedlng, en het il onjuist, dat een gedeelte van onze be- volking practisch uitgesloten wordt dit te kopen, omdat het loon niet toelaat de zeer hoge prijzen te betalen. Vîtes en kaas dienen, zij het dan niet volop, dan toch in zekere mate, door de gehele bevolking te kunnen worden gebruikt, Ho© dat kan wor- den bereikt if ten vraagstuk, dat de regering zal moeten oplossen. BESMETTELIJKE VEEZIEKTEN IN OCXOBER In October 1949 bedroeg hel aantal door mond- en klauwzeer besmetto bedrijven in Nederland 374. Hiervan waren er 197 in de provincie Zuid- holland, 80 in de provincie Utrecht en 42 in de provincie Gelderland ge- legen. Het rotkreupel der schapen had in genoemde maand 1809 dieren aange- tast, verspreid over 110 bedrijven. De schurft bij éénhoevige dieren en schapen kwam voor op 59 bedrijven en besmette 834 dieren, Miltvuur en varktnsptst kwamen in October voor bij 1, respectievelijk 4 dieren, Veepest, longzlekte en schaaps- pokken zijn in Nederland respectie velijk sinds 1809, 1887 en 1893 niet meer voorgekemen. DE NIEUWE PRIJZEN VAN VARKEN8VLEES Naar het ministerie van landbouw, visserij en voedselvoerziening mede- deelt, zal de prljsverhoglng van het varkensvlees tengevelge van de ver- mlndering der subsldie, waartoe de regering met ingang van 8 D®eemj ber 1949 besloten heeft, gemiddeld 44 eent per kg bedragen, De nieuwe prijzen voor varkensvlees en de uit varkensvlees bereide vleeswaren zijn neergelegd in een besehikking van de mlnister van landbouw, visserlj en veedselveerziening ad intérim, welke is afgekendigd in de Neder landse staataesurant en tevens he= kenà is gemaakt in Het veedselvoer- zleningsblai van Zaterdag 1 Beeem- ber 1940, u Dp nieuwe maximumveFbrulkers- prijzen per kg voor varkensvlees lijn; frieendeau, magere lappen 3,00, carbcmade f 8.10, vers vet spek, klnnebaklappen, vette lappen en rauw vet f 2,10, vers mager spek f 2,50, poulet eh gehakt f 2,20, pottn en staarten f 0,80, voorwaardelijk goedgekeurd varkensvlees mag tegen ten hoogste f 1.98 per kg worden verkocht, Voor vleeswaren, uitslultend be reid ult varkensvlees, gelden de vol- gende maxlmumverbrulkersprijzen per 100 gram: bacon met zwoerd f 0,30, bacon zonder zwoerd f 0,40, blaasham f 0,83, boerenham f 0,40 gedroogd en gerookt vet spek, vet pekelspek f 0.27, gekookt mager spek met zwoerd en gerookt mager spek zonder zwoerd f 0.30, gerookt mager spek met zwoerd f 0,33, moger pekel spek f 0.29, proeureurspek f 0.42, ge kookte Bchterham f 0.47, gekookte schouderham f 0.43, gekookte staart- ham f 0.52, hampunten en nootham f 0.44, rauw staartham f 0.51, verse worst, uitslultend bereid uit varkens vlees f 0.30. Ben Haag heeft weer een burge meester, Mr, F, M, A, Schekking, Aanvenkilljk burgemeester van 's-Gravenzande, later van Alphen a, d, Rijn, is thans geïnstalleerd als burgemeester van de residentie, Het sehandaaltje met Mr, Visser, de ve= rige burgemeester van Den Haag raakt nu langzamerhand in het ver- feetbeek, lens heeft het met vette oppen in de kranten gestaan en nu aaPt merendeel van het publiék de détails vermeedelijk al niet meer weten, De tijd gaat steeds verder, en iaarmedé verandert langzamerhand het aangezieht van de wereld, iteeds nieuwe hervermlngen worden een felt, en de laatste jaren is veeral ep seeiaal gsbled veel veranderd, ïn dat epzieht is de aandaeht de afgelopen week gevestlgd op twee felten, In de eerste plaats het adres, dat het Kon, Ned, Landb, Comité, het Ned, Verb., v, Middenst, Verenigingen, de Ned, Kath, Boeren en Tumdersb. en di Ned, Kath, Middenst. bond hebbe: gericht tut de Tweede Kamer met betrekking tôt CHAMPIGNONTEELX EIST GRONDIGE KENNIS Het Laboratorium voor Champig- nnnteeltonderzoek van de Rijkstuin- bouwvoorlichtingsdiexiat ontvangt vele verzoeken om inlichingen naar aanleiding van in sommige bladen gepubliceerde advertenties inzake h**t kweken van champignons, waar bij dg voorstelllng wordt gegeven als zou deze teelt zonder noemenswaar- dge voorzieningen en inspanning ton aantrekkelijke bijverdienste op- ltveren, Deze indruk wordt nog ver- sterkt door een circulaire, welke men op aanvrage krijgt toegezonden. In verband hiermede waarschuwt het ministerie van landbouw, visserij en voedselvoerziening eventuele re- fectanten nogmaals voor de moel- lijkhiden, welke kunnen optreden wannser men zonder voldoende ken West-Duitsland Zoals destijds gemeld, werd de lei- der van d® oppositie in West-Duits land, Kurt Schumacher, tengevolgc* van een incident gesehorst als Rijks- daglid voor de duur van 20 dagen. Kort hierna had een onderhoud plaats tussen Schumacher (Soclaal Dem.) en de premier Adenauer (Chr, Dem.) waarbij van beide zijden de geuite beledigende woorden zijn te- ruggenomen, zodat het incident nu uit de wereld is, Eoonomlsohe besprekingen De besprekingen ter verwezeniJJ- king van een „Fibenel" (Eeono- mische Unie tussen Frankrijk, Italië, België, Nederland en Luxemburg), welke op uitnodiging van de Fransa VERDWIJNENDE BANKJES VAN f 10 EN f 100 De Nederlandsche Bank maakt be- kend: „Overeenkomstig artikel 14 van de bankwet 1948 roept de Neder landsche Bank N.V. krachtens mach- tiging, haar verleend bij Koninklijk Besluit van 25 October 1949, nr. 18 mits dezen de houders der door haar In omloop gebrachte bankbiljetten van f 10 en f 100, model 1945, waar van de uitgifte aangekondlgd en een uitvoerige beschrijvlng gegeven werd in de Nederlandse staatscou- rant van 26 September 1945, nr. 70 op, om deze biljetten vôôr 1 Junl 1950 ter verwisseling aan te bieden bij haar hoofdbank, haar bijbank te Rotterdam, haar agentschappen of haar correspondentschappen. Bovenbedoelde bankbiljetten zijn aile gedateerd 7 Mei 1945. Op het biljet van f 10 is aan de voorzijde de Nederlandse Leeuw afgebeeld, om- geven door de dichtregels: ,,De ty rannie verdrijven die mij mijn hart. doorwondt". Het biljet van f 100 Is niet van een afbeelding voorzien, doch is kenbaar aan een bruine rechtopstaande band in het midden der voorzijde en een groene rechtop- stafm 1 and aan de achterzijde". JAPANS CHAUVINISME In het buitenland vertoeven nog vele Japanners, die zich niet kunnen vooretellen, dat Japan de oorlog ver- loren heeft. Zo geloofden de in Bra- zilië wonende Japannezen et niets van, dat Japan door Amerikaanse troepen zou zijn bezet. Zij zijn eer- der geneigd te geloven, dat Mac Arthur als krijgsgevangene in Japan vertoeft, dan als opperbevelhebber van het bezettingsleger. Om nu de waarheid te horen, besloten zij een afgevaardigde te benoemen, die aan keizer Hirohito zou vragen hoe de stand van zaken is. Want slechts in dien zij het persoonlijk uit de mond van de keizer vernemen, willen zij geloven, dat Japan een nederlaag heeft geleden. KONINKLIJKE FAMILIE BEZOCHX SNIP EN SNAP REVUE René Sleeswijk'» Ned. Revue gchrijft ons: Vrijdag 2 December gaf René Sleeswijk's Ned, Revue in het The- ater Gooiland te Hilversum een op- voering van „Taptoe", De voorstelllng werd bljgewoond door H.M. de Konlngin, Z.K.H. Prins Bernhard, de Prinsesjes Beatrix en Irene en vele dames en heren van de Hofhoudlng, In de pauze werden twee door de Prinsesjes Beatrix en Irene vervaar- dlgde tekeningen verloot, De op- brengst daarvan kwam, evenals de gehele recette ten bate van „Fro Ju- ventute". Kinderbljilag voor zelfstandigen Hierin wordt gezegd, dat de ver schillende pogingen, die zhn gedaan om een kinderbijslagregellng voor zelfstandigen tôt stand te brengen, slschts zijn uitgelopeîi-op- een-voor- stel van de mlnister van sociale za ken, besprekingen te openen met de betrokken organisaties over de vraag of een kinderbijslagregellng wellicht vatbaar zou zijn voor een bedrijfs- taksgewijze invoering. Adressanten willen op korte ter- mijn een noodvoorziening. Zij stellen het volgende voor: 1. Kinderbijslag wordt verstrekt vanaf het derde kind aan iedere zelfstandige, die zich daarvoor meldt; 2. De zelfstandigen worden verdeeld in enlge inkomens- groepen, waarbij het aantal kinderen van de betrokkene tevens een factor vormt t.a.v. de groep, waarin hij ge- plaatst wordt, zulks ter bçpaling van een inkomensgrens, waaraan de re- geling gebonden wordt; 3. De finan- ciering van de uitkeringen dient uit de staatskas te geschieden. Het tweede feit is het verschijnen van een wetsontwerp inzake de aanvulling van renten krachtens de ongevallenwet 1921, de land- en tuinbouw-ongevallenwet 1922 en de zee-ongevallenwet 1919 Krachtens een aanvulling van de In- validiteitswet, ontvangen degenen, die een invaliditeit of weduwenren te genieten, voor zover zij nog geen 65 jaar zijn op hun rente een toeslag van *100 en voor zover zij een gehuwde man, of gehuwd geweest zijnde man of vrouw met gezin zijn, dat een of meer kinderen beneden een bepaalde leeftijd telt, ontvangen zij bovendien een gezinstoeslag van f 35 p. m. Deze voordelen hebben degenen, die rente trekken krachtens een der ongevallenwetten niet. In verband hiermede stelt de regering voor op de renten uitgekeerd krachtens een der ongevallenwetten een toeslag van 25 te verlenen. Ir, Geuze pleit voor emigratie Op een bijeenkomst van het Drents Landbouwgenootschap heeft Ir. Geu ze, voorz. van de Zeeuwse Land bouw-Maatschappij verschillende ac- tuele landbouwproblemen besproken Eén van die problemen is de grote, aanwas van ons volk. De mannelijke agrarische beroepsbevolking is sinds 1930 met 40.000 toegenomen, 40 van de opgroelende jongens trekt vanzelf uit de landbouw weg. Men kan echter aannemen dat de toene- ming tôt 1902 elk jaar 4400 zal be dragen. Men tracht door verkaveling ontginning en inpoldering rulmte te krijgen. Maar die oplossing is niet voldoende. De Nederlandse land bouw kan geen toeneming van het, aantal boeren meer verdragen. De longelui moeten afgevloeid worden Mogelijk kan een gedeelte afgevloeid worden naar de industrie, Maar be- langrijker achtte spreker de emigra tie. Ons gehele volk dlent doordron gen te worden van het belang daar van. De Xweede Kamer Een voorstel van de regering om de mogelijkheld te scheppen aan ambtenaren toelagen te verstrekken wegens bijzondere eigenschappen of wegens bijzondere eisen die aan hen gesteld worden, werd aangenomen. Daarna was de bigrotlng van eeenemlsehi zaken aan de beurt, Wtlke werd aangenomen, belang la de verklarlng van mtnliter van den Brlnk, dat de re gering de kolen^rantseenering graag ami beëlndisen, maar bit kan neg niet, Ir fs nog een be= langrijke Invoer nedig, al is de preduetie der tigen mljnen stlj- gende, De mlnister wilde llevér neg geen mededellngen deen over de mogelljkbeld van ephef= fing der rantseenerlng lu de vol gende «orner, Ook 1s een begin gemaakt met de behandeling van het wetsontwerp tôt wijzlging van de lager-enderwIJs- wet 1920, waardoer de 8=jarige la- gere school wordt ingeveerd, Daar naast blijft de school v.g.l.o. gehand haafd. Bij de beantwoordlng der sprekers zei mlnister Rutten dat het tekort aan gebouwen en leerkrachten niet zo groot meer 1s als twee jaar gele den, Hij betoogde dat er voor aile kinderen na de 0 klassen der lagere school gelegenheid moet zijn voor verder onderwijs. Voor vele kinde ren is de v.g.l.o.-school het beste, beter dan een 8-klassige lagere school, De minlster wenste het aan tal bestaande scholen voor v.g.l.o. niet ult te breiden, maar hij wilde de scholen vèrbetéren. In de glsteren gehouden kamer- zittlng is over dit ontwerp gestemd. HET WEXSONXWERP INZAKE DE SOUVEREINIXEIXSOVERDRACHX De Tweede Kamer begon gisteren- middag met de behandeling van het wetsontwerp inzake de souvereini- teitsoverdracht over Indonesië. Op het binnenhof hadden zich ve- len verzameld. Er weerklonken kreten „wij pro- testeren", en „eerloos" en op de wlj- ze „Wij willen Holland houden" werd uitlng gegeven aan de gevoe- lens van bepaalde groepen. Er wer den strooibiljetten uitgedeeld en teksten en liederen, Wanneer mi nistère aan het kamergebouw arri- veerden werd gejuicht en stegen protestkreten op. nis van zaken etn begln wll maken regering te Parijs zijn geopend, vin. met de champignoncultuur, De door den voortgang, Als men nagaat hoe da stellers der advertentie geleverde veel moellijkhiden de verwezemij handleiding voor de teelt acht het klng van de Bénélux met zich heeft ministerie onvoldoende voor het meegebracht, dan begrljpt men, dat ■verkrijgen van de noodzakelijke ken- het zeker nog gerulmen tijd zal du r,lg i ren ter zo men het eens wordt Behalve grondigt kennis eist de d§ Flbenel werkalljkheld zal zijn. tselt van champignons bovendien Ingelands houdlng tegenover een veel arbeid en voortdurende zorg, dergelijke unie is nog niet duidelijk. Degenen, die zich op de teelt van Amerika staat er sympatiek tegen champignons willen teeleggen, kun nen gratis aile inllehtingen van de Hijkstulnbouweonsulenten ontvangen Het m,s, Blitar zou Zondag ko- mende uit Indonesië in Rotterdam 8ÇHIPBREUK VOOR DE HOLLANDSE KU8T Voor de Hollahdse kuit, dieht bij Wijk aan Zee is de „Sandber|en", op weg van Engeland naar Umuiden, vergaan, Eén der opvarenden, een 48-jarige de elamenten gerekend, want toen de „Blitar" Zondag bij Hoek van Holland aankwam, kon men vanwe- 4e de storm de haven niet binnen- varen, En het was de ,„Blitar" niet «lleen, die rondspiraalde voor de ha ven, er waren nog 14 andere boten. Aan de wal wachtte een zenuw- achtig bruidle. De tijd verstreek, de trouwdag kwam steeds meer nader, en de „Blitar" dreef buitengaats. Nerveus belde ze Lloyds op, maar Lloyds wist evenmin als het bruidje wanneer het weer beter zou worden. De gelegenheid om binnen te lo- pen kwam echter Maandag, zodat de huwelijksplechtigheid gisteren toch nog kon doorgaan. EEN EDEL DRIEMANSCHAP De flrma bestond uit 3 personen; twee heren universitair geschoold en een dame. Het artikel, dat zij verhandelden waren zuigelingen. Miami staat bekend om de vele ongehuwde moeders, die er rondlo- pen, en die hun babies graag kwijt willen.,De taak van een der leden was er voor te zorgen, dat de voor- raad van de firma steeds groot ge- noeg bleef. De vrouw fungeerde als magazijnmeester. Haar taak was de «ankomen. Dan neem 1k een dag om matr00Si komende ult Amsterdam, is eues voor te bereiden, zo dacht de omgekomen. De overige 9 leden der eerste stuurman, en dan stap ik bemanning werden door de reddings- Uinsdag in een ander bootje, het hu- boot iiNeeltje Jacoba" gered. welijksbootje, Maar hij had bulten De „Sandbergen" is een coaster van ongeveer 500 ton, toebehorende aan de Rederij „Baltica" te IJmul' den. In de Westerstorm heeft de beman. ning vele hachelijke momenten mee- gemaakt, Het schip werd lek gesla gen bij de machinekamer, Het water drong niet alleen de machinekamér maar ook de ruimen binnen, Kapitein was de heer Roossien ult Delfzijl. De Rotterdamse rechtbank veroor- deelde de 48-jarige ijsbereider G. L. uit Gouda tôt 3 boeten van f 10. Zo als men weet had L, te Gouda in zijn pakhuis diverse waren opgesla- gen, die in een zeer slechte toestand verkeerden. Tegen hem waren 23 boeten geëist van f 20. Verder had L. in zijn ijssalon goe- deren in voorraad, die volgens de warenwet daar niet mochten zijn en waarvoor tien boeten van f 25 tegen hem waren geëist. De veroordeling was: 8 boeten van f 10. Van de derde tenlastelegging, dat zijn ijs een te veel aan micro-orga- nismen zou bevatten, is verdachte vrijgesproken. Geëist was f 40 subs. 20 dagen. Ergens in New York, enèrzijds aan de 34e straat, anderzijds aan de 5e Avenue staat het Empire State Buil ding, 's Werelds hoogste bouwwerk. Ieder jaar maken ongeveer een half millioen mensen gebruik van de expresse liften, om vanuit een der hoogste etages van het gebouw in extase een blik op aarde te werpen. Reeds meer aan 10 millioen mensen hebben de reis naar boven gemaakt, sinds het gebouw in 1932 gereed kwam. Het Empire State Building wordt gebruikt voor kantoorruimte; 18.000 mensen verdienen er hun da- gelijkse boterham. En niet alleen de New-Yorkers, maar iedereen in de Verenigde Staten is trots op deze wolkenkrabber. Of nu haar toren tôt een schaduwbeeld wordt door een dikke mist, of dat deze zich scherp aftekent in het koude winter- zonlicht, steeds vormt hij een aan- blik die geen mens ooit zal vergeten. Soms als de straten donker zijn, vanwege de met stofdeeltjes beladen atmospheer, zitten de mensen, die op de bovenste verdiepingen werken ln helder zonlicht aan hun bui-eaux. En het gebeurt ook dikwijls, dat zij neerzien op de regenwolken, die de mensen beneden onthalen op een fris bultje. Wanneer het hard waait ho ren de mensen die op straat voorbij* gaan een geluid alsof op vele schrijf- maehlnes in een ijltempo wordt ge- tikt dat is het steunen en kraken van het stalen geraamte, Op de vliering, of andere gezegd op de 103e verdieping staan verschil lende toestellen welke de televlsie- en frequentiemodulatie-antennes van de Nationale Radio Maatschappij voeden; een 00 voet hoge bliksem- afleider staat op het topje van het gebouw, dat 1250 voet bpven de grond uitsteekt. Daar de bliksemafleider de on- weerswolken practisch een hand geeft, wordt deze, bij onweer ge- woonlijk enige malen getroffen, Ge- durende enige jaren snelde een jonge geleerde bij leder onweer naar boven, om, terwijl bliksemstralen van meer dan 100.000 volt de aflel- der troffen, en terwijl medewerkers vanuit andere wolkenkrabbers foto's maakten, waarnemingen te doen. Op het gebouw en hen die zich er in bevinden oefent de bliksem geen enkele invloed uit. Verbonden met de luchtvaart De top van het Empire State Buil ding heeft een roi gespeeld in de tontwikkeling van de luchtvaart in de V.S. Bestuurbare luchtschepen waren in opkomst in 1931, en de mensen dachten, dat in korte tijd de luchtschepen een verbinding zouden gaan vormen tussen Amerika en Europa. Daarom werd een meerpaal gevormd van de bovenste 200 voet van het toen nog niet geheel afge- bouwde gebouw, welke paal een trekkracht van 50 ton kon weerstaan. Er werd toen over gesproken om de 86e verdieping in te richten als wachtkamer voor de luchtschip-jas- sagiers. De gehele omgeving was zwart van het volk, toen een poging werd ge daan luchtschepen en balonnen te meren. De geweldige opwaartse zui- ging die het gebouw deed ontstaan, was echter oorzaak, dat men de plannen moest opgeven. (Men kan deze zuiging waarnemen als het sneeuwt; dan gaan de vlokken niet naar beneden, maar naar boven). Voor luchtschepen betekende deze zuiging evenwel, dat ze zo erg schommelden, dat geen contact ge maakt kon worden. Ruim tien jaar na de lychtsehip- geschiedenis, was het Empire State Building oorzaak van een vliegonge- luk. Op de ochtend van 28 Juli 1945 hing een zware mist boven New York, Even voor 10 uur zagen de mensen op straat plotseling een bommenwerper van het Amerikaan se leger uit de mist te voorechijn ko- men, op een hoogte van nog geen 900 voet boven de straat, Het vlieg- tuig, een B-25 vloog recht op het Empire State building af, Even leek het alsof de piloot het toestel nog zou optrekken. Het was echter te laat. De machine botste tegen het gebouw met een zo hevige klap, dat het bouwwerk op zijn fundamenten stond te trillen. De vleugels werden van het vliegtuig afgesneden, de olietanks ontploften. In een mini mum van tijd omhulde een vlam- menzee de toren. De 78e en 79e verdiepingen wer den verwoest, waarbij 13 mensen werden gedood en 26 gewond. Eén der motoren van het vliegtuig stootte door de liftkoker en sneed aile ka- bels door, zodat de liften op de grondverdieping neervielen. De an dere motor ging door het gebouw heen en verwoestte een studio vol beeldhouwwerk in de volgende straat. Na dit ongeluk onderwierpen bouwkundige ingénieurs en ingéni eurs van het Amerikaanse leger het gebouw aan een zeer critisch onder- zoek. De stevigte bleek niet te zijn aangetast. Er was alleen een plaat- selijke schade, Een paar cijfers Ten slotte een paar getallen; Aan het einde van iedere werkdag, zit ten 4 postliften vol post; 4 postbe- ambten halen ieder avond ongeveer 60 balen met brieven weg. De em- 'ployé's meegerekend komen iedere dag 50.000 mensen het gebouw bin nen, De gortiers maken iedere dag 900 liter vloeibare zeep gereed, waarmede 214 schoonmakers het ge bouw schoonhouden. Zeven glazen- wassers vinden er een dagtaak bij het schoonhouden van de 6400 ra- men. De goederenliften inbegrepen zijn er 74 liften, waarvan de geza- menlijke baan 7 mijl bedraagt. De liftkabels moeten na iedere 35.000 en 40 000 mijl (dat is eens in de 3 4 jaar) vernieuwd worden. Een staf van 19 monteurs zijn voortdurend met deze kabels bezig. In deze tijd wordt zelfs in Ame rika niet zo hoog meer gebouwd. Het zlet er dus naar ult, dat het Empire State building nog vele tien- tallen mlsschlen wel honderdtal- len jaren het hoogste gebouw op aarde zal blijven. Deskundigen zeg- gen, dat het 500 1000 jaar mee zal kunnen, Verdediging van West Europa In de conferentie van de ministère van defensie van de landen, deel uitmakend van de Atlantische Unie, gehouden te Parijs, is overeenstem- ming bereikt inzake een defensie- plan van deze Unie, Volgens Franso commentaren blijven de landen van de Unie van Brussel een régionale eenheld vormen. Het zal de taak van deze landen worden West-Europa te gen een eventuele aanval te verde- digen, De eerste llnie zou volgens deze commentaren ver ten Oosten van de Rljn llggen. ZONDERLING GEDRAG VAN EEN RUS IN ZWEDEN Een reizlger stapte in de treln Gsthenburg—Stockholm. Toen de treln zich ln beweglng zette ging de man naar een tollet, en bleef daar- ep zitten. Toen de conducteur kwam om de kaartjes te eontroleren, wilde hij niet ult de toilet komen, waarop de conducteur de deur met zijn gltu- tel optnde, De reiziger kwam toen even naar buiten, litt zijn kaartje «lin, en iloot zich toen weer in de toilit op, Op het velgtndt station waar- sehuwdi da eonduetaur di pelitia, an daza haalda da man van da teilat an arresteirdg ham, Hat bleak tan Rus ta lijn, Prishef, Toan hij wtrd wag- galeid evar hat parron wist hij en- varwaeht aan mas ta grijpen an stak dat in da rug van de agent, Tean da gawanda agent in de ambulanee-aute werd gedragen wist Prishef te ont- snsppen, Zijn paspeert is hij tijdfns iijii vlueht kwijtgeraakt, GANGSTERS HADDEN EEN SIROP Te Valenton, aan de rand van Pa rijs werd een postauto aangehouden door drie gewapende gangsters. Aile in de auto aanwezlge postzakken, op één na namen zij mee, Maar julst ln die ene achtergelaten postzak zat voor een belangrijk bedrag aan geld, ni, negen millioen francs. MELK EN WATER BLIJFT MELK. Het felt dat de verbrulker niet mer- ken kan of er water bij de melk is gedaan, heeft twee chauffeurs van een melkfabrlek ln de rook van de hoofdstad op het ldee gebracht om, wanneer zy ln de nacht naar Amster dam gingen om hun ladlng bij de sltj- ters af te leveren, een paar emmertjea Ult de Amstel te scheppen, en hun tank daarmede bij te vullen. De liters, die zij overhielden wer den tegen een lage prijs verkocht aan bepaalde slijters. Twee jaar lang heb ben de chauffeurs dit spelletje volge- houden, en naar berekenlng een hoe- veelheid van 13.000 Uter melk voor eigen rekening verkocht. Het was de directle echter opgeval- len, dat bepaalde slijters minder melk van de fabriek betrokken, en zjj vond dit 'n beetje verdacht. Daarom werd de politie erbij gehaald, en die heeft de zaak uitgezocht. De twee chauf feurs en 6 Amsterdamse melkslijters, die allen bij de zaak betrokken zijn, werden gearresteerd. AUTO TE WATER Door slippen geraakte bij Emmer- compascum een auto waarin zich een vader en zijn 13-jarig zoontje bevonden te water. Beiden wisten zich te bevrijden. De auto is later door een kraan- wagen op de wal gebracht. BLIKSEMINSLAG Tijdens het onweer van Maandag sloeg de bliksem op de electrische bovenleiding van de spoorwegen, na- bij Culemborg. Door de ontstane schade was de lijn 5% uur buiten dienst, en moest het treinverkeer bij Culemborg over enkel spoor wor den geleid. STORM GREEP WOONWAGEN Nabij Emmen is een woonwagen door de storm gegrepen. Er brak een wiel af en de wagen kantelde. Twee der bewoners werden zo erg ge wond, dat zij naar het ziekenhuis te Coevorden moesten worden overge- bracht, Door het begin van brand, dat ontstond, en dat nog tijdig kon worden geblust, liepen anderen brandwonden op. In de wagen woont een buiten- landse violistenfamilie, die hier en daar in Nederland coneerten gaf. De aanwezige instrumenten zijn ech ter goeddeels vernield. Deze week worden er geen wed- strijden in competitieverband ge speeld, er is alleen de interlandwed- strijd NederlandDenemarken. Daar wij echter de test deze week niet stop willen zetten nemen wij deze wedstrljd toch ln onze test op. Als u de goede wlnnaar aanwijst worden hiervoor 5 punten toegekend, geeft u bovendien nog de juiste eindstand aan dan krijgt u nog 3 punten e«tra. Dus achter de wedstrijd de uitslag vermelden, die u voor deze wedstrijd verondersteld. Nederland—Denemarken Naam: Straat en No, Plaats: (Inzenden vôôr Zondagmorgen 9 uur aan ons bureau Hoofdstraat Hoogezand),

Het Nieuwsblad nl | 1949 | | pagina 1