PLUIMVEE- EN KONIJNENTENTOONSTELLING PLAATSELIJK NIEUWS Plantenziektenkundige Dienst verricht belangrijk werk. MALLE GEVALLEN LANDBOUW f 1000: 3631, 7620; f 400: 2704, 4428, 6194, 6943; f 200: 2489, 13572, 14562, 14699; f 100: 4319, 5747, 7865, 8777, 10723, 18824. Bent u van plan links af te slaan? Geeft dan op tijd de richting aan! KUNST- EN AMUSEMENTSAGENDA te Hoogezand-Sappemeer. beleefd met Sint Nicolaas. A WAT GEEFT DE RADIO? VOOR NEDERLANDSE BOEREN IN CANADA De eerste sneeuw van deze winter is gevallen. Zaterdagmorgen vielen er dikke vlokken neer uit de grauwe, sterloze lucht. Het was zgn. natte sneeuw, die smolt zodra zij op de grond kwam. De sneeuwval hield niet lang aan.. Spoedig begon het te regenen, en was het afgelopen met de sneeuw. Maar in ieder geval is de eerste sneeuw gevallen. Ook langs die weg heeft de winter zich aangekondigd. We wachten nu op de sneeuw die een tapijt gaat vormen op de straten. Wanneer wij denken aan degenen die hun beroep uitoefenen in de open lucht, dan zeggen wij, teveel er van moeten wij niet hebben. Maar een dun laagje met de Kerstdagen, als bijdrage in de sfeer van het kerst- feest, zullen zeker velen met ons wensen. Zoals gebruikelijk op zijn ver- jaardag heeft ook dit jaar op 5 De- cember St. Nicolaas een bezoek- ge- bracht aan verschillende kleuter- en lagere scholen, en heeft er voor de jeugd deze dag tôt een feestdag ge- maakt. SAPPEMEER Maandagmiddag werd hier ter plaatse het stoffelijk overschot ter aarde besteld van de op 57-jarige leeftijd overleden heer H. Kliphuis, directeur van de N.V. Houtwarenfa- briek H. Kliphuis, alhier. Er bestond grote belangstelling, en veel bloem- stukken dekten de baar. Aan de groeve voerden enkele sprekers het woord, o.a. de heer J. Kliphuis, mede-directeur der ven- nootschap. Namens de familie dankte ds. G. Meijer Drees voor de belangstelling. HOOGEZAND—SAPPEMEER Vrijdagavond werd door de Jongensvereniging en de Meisjes- vereniging van de Geref. Kerk een propaganda-avond gehouden in het kerkgebouw te Martenshoek. Ook van de zij de der ouderen was de be langstelling groot. Mevr. B. Vonk leidde in „De Boog aller Eeuwen" naar aanleiding van het boek Daniel, terwijl mej. Gé Kroon een inleiding hield over „Het Zusterkiesrecht in de Kerk". Op beide inleidingen volgde een bespreking. Ds. Bloem sprak een opwekkend slotwoord naar aanleiding van Daniel 1 1—8. Sint Nicolaas is achter de rug; de Sint Nicolaasdrukte, gestimuleerd door de gevoerde acties is voorbij. Velen zulen het betreuren. Hoe gezellig was het, vooral des avonds en de volop verlichte ge meente. In de verlichte étalagés kon men het beste van het beste vinden, op aantrekkelijke wijze uitgestald. En op straat was het gezellig. Er heerste drukte, vrolijkheid; men kreeg de indruk in een stad te zijn. Helaas heeft het weer vooral de laatste dagen niet meegewerkt. Storm joeg de regendruppels tegen de vensters, en in de Noorderstraat werd.een bakfiets met boodschappen zijn slachtoffer; zij werd in het Win- schoterdiep geblazen. Niet alleen 's avonds was het druk en gezellig op straat, maar ook des middags, hetgeen op Woensdagen en Zaterdagen zijn hoogtepunt vond. St. Nicolaas is naar Spanje, en hier gaat het leven voort. De prijswin- naars bij de acties zijn gelukkig ge- maakt, en de anderen hopen de vol- gende keer tôt de gelukkigen te be- horen. De Decembermaand, de duisterste maar de maand met de vele licht- punten. Want nu staat Kerstmis weer voor de deur, het feest van de hui- selijke haard. De winkeliers maken zich al weer gereed datgene voor Kerstfeest te leveren wat nodig is om deze feestdagen in en gepaste sfeer, en ieder naar eigen inzicht door te brengen. Weer zullen onze plaatsen een middelpunt gaan vormen. Weer zal het druk zijn in de winkels en op straat. En na Kerstfeest volgt dan weer Nieuwjaar. De vereniging tôt Bevordering van de Bijenteelt, afd. H.-S. hield haar jaarvergadering in het Bonte- huis. Besloten werd de contributie te verlagen vari f 4 50 tôt f 3.50 p. jaar. Het bestuur, bestaande uit de he- ren K. de Vries (voorz.); L. Boelens (secr.-penn.), J. A. Kampen, K. Olt- hof en J. Drenth, werd herkozen. De leden werden opgewekt op 28 Ja- nuari een filmvoorstelling over bij enteelt, welke te Groningen zal wor- den vertoond, bij te wonen. Tengevolge van het slechte weer van de laatste dag enis het wa- ter van het Winschoterdiep sterk ge- stegen. Aan de Zuidzijde heeft het water hier en daar al de rand van de berm bereikt. ZUIDBROEK De afd. Zuidbroek van de Bond v. Plattelandsvrouwen hield een bij- eenkomst in het hôtel Themmen. Mej. Molenaar van Groningen sprak over een reis naar de Vogezen, waar zij Albert Schweitzer heeft ontmoet. De inleiding werd geïllustreerd met lantaarnplaatjes. De heer Lijster alhier slaagde voor het vakexamen tabak. De heer T. Barelds verkocht on- derhands zijn woning in ,,'t Veen". alhier aan de heer K. Nuyen, Achter de Wal. Voor de functie van bouwkun- dig opzichter bij het Bouw- en Wo- ningtoezicht van de gemeente Noord- en Zuidbroek en Muntendam, hejb- ben zich 38 sollicitanten aangemeld. KIELWINDEWEER De heer E. Wijgerts, die het café „De Viersprong" van de heer Ben- tum heeft overgenomen; heeft deze zaak Zaterdagavond officiëel ge- opend met een Hawaiïan Cabaret door het ensemble „The Glizzley's". Er was goede belangstelling. KROPSWOLDE Vrijdagavond a.s. zal in de Ned. Herv. Kerk te Kropswolde (aanvang 10 uur) een inwijdingsavond gehou den worden van het electrische orgel en van de verbouwing van het kerk gebouw. Aan deze avond zal mede- werking worden verleend door de voordrachtskunstenaar Peter Ruys en de organist Bert Woelderink. WESTERBROEK Zaterdagavond gai de buurt- vereniging M.E.O. haar jaarlijkse uitvoering in het café Smid. Opge- voerd werd: „Als Moeder teveel is" in 5 bedrijven, gevolgd door „Hooze- veling", een klucht in 1 bedrijf. Aan de régisseur en zijn echtgenote wer den resp. pantoffels en bloemen aan- geboden, evenals aan de bode en diens echtgenote. SLOCHTEREN v In het Hoogehuis werd door Burgemeester en Wethouders een vergadering belegd met de onder- houdsplichtigen van het voetpad langs de Schildwolderdijk, om de mogelijkheid van aanleg van een flink sintelpad onder ogen te zien. B. en W. staan een 1 m breed pad voor, met een behoorlijke afscheiding tussen de laan. Na uitvoerige bespre king waarbij uiteraard het financiële probleem één der hoofdpqnten vormde, werd een commissie be- noemd, bestaande uit de heren F. Brouwer, K. Roggema en F. Bron- dijk, die zal trachten gelden voor dit doel in te zamelen. De totale kosten worden geraamd op rond f 8000. B. en W. zijn bereid te bevorderen dat de helft hiervan voor rekening van de gemeente wordt genomen evenals het toekomstig onderhoud. Door de vereniging voor Kunstm. Inseminatie „De Woldstreek" is, in samenwerking met Noord- en Zuid broek, van de veefokker H. J. Boots- ma te Scharnegoutum (Fr.) aange- kocht de bekroonde Friese stier Annie's Olivier, geboren in Oct. *48. SCHILDWOLDE De Ger. Kerk, art. 31, alhier, is nadat er drie maanden aan is ge- werkt gereed gekomen. De kerk is geheel gerestaureerd en van nieuwe glas in lood ramen voorzien. Ds. v. Dijk hield naar aanleiding van 1 Pe- trus 2 vers 3 en 4 een toepasselijke preek. In café Spanninga werd door de Slochter Bestuurdersbond de tweede kadercursus van het N.V.V. gehouden. Inleider was de heer A. Laan van Amsterdam, die op zeer duidelijke wijze het ontstaan, doel en streven van de coôperatie uiteenzet- te. Aan het eind van de cursus werd besloten hier een filiaal van de Coôperatie „Eendracht Maakt Macht" te Hoogezand te stichten. SIDDEBUREN Het fanfarecorps „Concordia" hield haar jaarvergadering in café Wieringa. De netto opbrengst van de Kamminga en Meijer, werden herko zen. Besloten werd het corps om te schakelen tôt een harmoniecorps. SIDDEBUREN C. v. L. van Appingedam ge- raakte met zijn vrachtauto van de wegberm, en kwam gedeeltelijk in een sloot tereeht. v. L. bleek onder de invloed te verkeren van sterke drank. Er is proces-verbaal tegen hem opgemaakt MUNTENDAM De Bond van Plattelandsvrou wen hield een bijeenkomst. Na af- handeling van de ingekomen stukken werd een te houden cursus bespro- ken, waarvoor zich verschillende leden opgaven. Voor prentbriefkaar- ten „Voor het Kind" bleek grote animo te bestaan. De viering van het Sinterklaar- feest vormde de clou van de avond. Besloten werd op 22 December een „Kerstavond" te houden. ENGELBERT Door de zware regenval van de laatste dagen zijn hier vele lande- rijen ondergelopen. OOSTERHOOGEBRUG Alhier is de motorrijder H. te gen een Dambus gereden. Hij werd gewond en is naar' het academisch ziekenhuis overgebracht. De motor werd beschadigd. In café Westerhof hielden leden van de buurtvereniging een feeste- lijke vergadering. Opgevoerd wer den de stukken „Dei 't lest Lacht" en „Oh, dei Rheumathiek". De heer en mej. Hofstee brachten onder de titel „Hoogebrugster Aller- lei" Groninger humor. ONNEN Tengevolge van de storm is al hier een boerderij ingestort. Daar herstel uitgesloten moet worden ge- acht, is men begonnen het puin op te ruimen. KEGELEN Mien kapper is 'n kegelaor En ook veul van zien klant'n, Ze bin'n in théorie hail vaok In scheerselon aan 't want'n. Dat scheert en kegelt din en keft, In waord en in gebaor'n, En dei zok hoogtepunt'n treft Wodt aal bie rukk'n schoor'n. Din wodt er clevert, snakt en snaart Oordaild en overwoog'n, Ddn bonst en broest heur 't kegelhaart Z6 wodt er lacht en loog'n. Din lach en laig ik ook mor mit 'k Ol van gezellig leuter'n En wat mout 'j in 't scheeruus aanders doun As wacht'n en wat teuter'n. Mien kapper is 'n kegelaor Smit duzzels onder 't scheer'n, Mor poedels? Nee, hei knipt joe 't haor Net zo je dat begeer'n. S. 508e STAATSLOTERIJ 9e lijst. Veilig Verkeer BRAND TE NIEUWE PEKELA Tijdens de storm van Maandag brak brand uit in een boerenschuur te Nw. Pekela. De schuur branddo uit. De brandweer kon voorkomèn, dat de woning door de vlammen werd aangetast. Woensdag: Hoogezand: Bioscoop 8.30 u. „De Ra- zende Ruiter". Deel I. i Vrijdag: gehouden bazar bedroeg f 2599.23. De Hoogezand: Bioscoop 8.30 u. „De Ra- aftredende bestuursleden, de heren zende Ruiter". Deel H. GAAT HET WEER DE VERKEERDE KANT OP Bij de import van fruit- en tuinbouwproducten in Duitsland? In Westduitse economische kringen wordt voorspeld, dat binnenkort zal worden overgegaan tôt beperking van invoer van zuidvruchten, fruit en tuinbouwproducten in West- Duitsland. Bij een aantal handels- verdragen zijn voor West-Duitsland hoge passieve saldi ontstaan. De on- gunstige ontwikkeling dezer saldi wordt hieraan toegeschreven, dat de Duitse leveranties, vooral van ma chines, over een veel langere tijd lo- pen dan de aan het seizoen gebonden agrarische invoer van de handels- partners. Voor de vereffening dezer passieve saldi in dollars beschikt de West-Duitse regering slechts over beperkte bedragen. In dit verband wordt van officiële zij de verklaard, dat het vrijer maken van het han- delsverkeer niet betekent, dat ook de invoer van levensmiddelen onbe- grensd kan worden toegelaten. Ten slotte kunnen, aldus wordt verklaard, slechts zoveel agrarische producten worden ingevoerd ails aan Duitse industrieproducten kan wor den uitgevoerd. Zaterdag en Zondag waren hoogtjj- dagen voor de konynenUefhebbers van Hoogez.Sappem. want de Pluimvee- en Konjjnenfokkersver. H.S. hield 'n nationale tentoonstelling, waarin was opgenomen de Prov. Districts Ten toonstelling van de Ned. Konijnen- fokkersbond, afd. Groningen. Er is Vrijdag, Vrijdagnacht en Za- terdagochtend in het Parkhotel hard gewerkt om de zaak tijdig gereed te hebben. En daarin zijn de organisato- ren geslaagd. Toen de opening plaats had was niet alleen ailes gereed, maar was ailes ook uitstekend voor elkaar. De officiële opening geschiedde door de burgemeester van Hoogezand Sappemeer, de heer H. de Wit, Zater- dagmiddag om 2 uur. In zjjn openingsrede wees de burge meester er op, dat verenigingen op 't gebied van natuur-historie en kunst van belang zijn voor ons gehele volk. De vrije tijd moet goed besteed wor den. En velen doen dit op een wijze, die voor de gehele maatschappij nut- tig en die voor de betrokkenen zelf van groot belang is. Ieder mens dient iets te hebben om belang in te stellen. Zo hebben ook pluimvee- en konijnen- fokkersverenigingen hun betekenis. Voor hen, die eraan medewerken is het een genoegen en bovendien ko- men zij als mens op een hoger plan. Zij geven zich aan de vereniging en worden een deel van deze gemeen- schap. Spr. wees erop, dat hij gehoord had, dat er teveel goede dieren waren inge- zonden om aile een prijs toe te ken- nen. De voorzitter der vereniging, de heer J. Koeneman, dankte de burge- jmeester voor zijn gesproken woorden. .Voorts bracht hij dank aan de familie Molter en aan de heer Jan Brink en zjjn staf voor de verleende medewer- king. Verder dankte hij de vertegen- iwoordigers van verenigingen uit om- ■liggende plaatsen, de heer Steenhuis, !gedelegeerde van de N.K.B. en de heer Bijl, afgevaardigde van de Raad van Beheer voor hun aanwezigheid. De heer Bijl van de Raad van Be heer prees de opzet der tentoonstel ling. De heer Steenhuis, plv. voorz. van de N.K.B. noemde de heer Koeneman een stille werker, een stuwende kracht van de plaatselijke vereniging. Prijzen. Het ls helaas niet mogelijk aile prijswinnaars te noemen, wij volstaan daarom met het vermelden van een aantal winnaars van collectie- en hoofd-ereprijzen: Pluimvee- en Konijnen: Hoogste aan tal punten der tenoonstelling: B. K. Dreesman, Groningen. Pluimvee: Hoogste aantal punten grote en dwerghoenders W. Luppes, Winschoten; fraaiste collectie één ras, één kleur: J. Gerringa, N. Pekela; idem dwerghoenders: W. Luppes, Win schoten; mooiste haan grote hoenders: B. Klad, Zuidbroek; idem hen: R. v. d. Werff, Sappemeer; mooiste haan dwerghoenders: W. Luppes, Winscho ten; idem hen: dezelfdo. Konijnen. Hoogste aantal punten der tentoonstelling: B. K, Dreesman, Gro ningen; één na hoogste aantal pun ten der tentoonatelllng; Oomb, v, Cal- car, Haren; fraaiste coll. één ras één kleur zware rassen: P. Laning, wolde; idem middenrassen: K. B. Dreesman, Groningen; idem kleine rassen: H. Schomaker, Ter Apel; id. lang- of kortharige rassen: L. Tha- len, Wasperveen; idem dwergrassen: Comb. v. Calcar, Haren; idem teken- ras: H. Boven; mooiste ram zware rassen: L. Pijl, Groningen; mooiste voedster zware rassen: Joh. Kapma, Haren; mooiste ram middenrassen: F. J. Molter, Sappemeer; idem voed ster middenrassen: K. B. Dreesman, Groningen; mooiste ram kleine ras sen: Fokkerij Veluwezoom, Arnhem; idem voedster kleine rassen: R. Wie ringa, Sappemeer; mooiste ram lange- of kortharige rassen: G. Pots, Gro ningen; idem voedster lange- of kort harige rassen: L. Thalen, Wasper veen; mooiste ram dwergrassen: Comb. v. Calcar, Haren; idem voed ster dwergrassen: Comb. v. Calcar, Haren; mooiste ram tekenras: Fok kerij Veluwezoom, Arnhem; idem voedster tekenras: Fokkerij Veluwe zoom, Arnhem. Ereprjjzen N.K.B. mooiste ram ter tentoonstelling: M. J. Molter, Sappe meer; mooiste voedster ter tentoon stelling: Comb. V. Calcar, Haren. NIEUWSBLAD ATTRACTIE Aan de deelnemende winkeliers, Hierdoor verzoeken Wij de deelnemende winkeliers beleefd ons op Vrijdagmorgen te willen kennisgeven, indien de door hen beschikbaar gestelde prijzen Don- derdag nog niet door de winnaars zijn afgehaald (onder vermelding van hun nùmmer). Wij vertrouwen, dat u, om der wille van een prettige afwikke- ling.van de attractie, aan dit ver- zoek gevolg zult willen geven. Directie „Het Nieuwsblad" WINKEL ACTTE H.-S. De laatste dagprijzen De laatste dagprijzen beschik baar gesteld in het kader van de winkelactie H.-S., vielen op de volgende nummers: Vrijdag 61982; Zaterdag 25326 en Maandag 75065. Voor de goede orde herhalen wij nog even aile dagprijzen: 19 Nov. 1418; 21 Nov. 2409; 22 Nov. 26844; 23 Nov. 26821; 24 Nov. 2928; 25 Nov. 21375; 26 Nov. 45140; 28 Nov. 43023; 29 Nov. 30331; 30 Nov. 37861; 1 Dec. 5607; 2 Dec. 61982; 3 Dec. 25326 en 5 Dec. 75065 WINKELACTIE HOOGEZAND-SAPPEMEER De gelukkige winnaar van de eerste prijs in de winkelactie Hoo gezandSappemeer is de houder van de rode chèque No. J.25768; tweede prijs No. 65148; 3e prijs §8028; 4e prijs 160213. De verdere rijzen vindt u in de advertentie-' rubriek. St. Nicolaas heeft zijn retourpas- sage bij de K.L.M. al weer gebruikt; 't werd tijd, want het kille en voch- tige weer begon een slechte invloed uit te oefenen op de gezondheidstoe- stand van de Sint. Neen, als St. Ni colaas nog evenveel jaren wil leven als hij geleefd heeft, dan moet hij voorzichtig zijn, en zich geen kou of longontsteking op de hais halen. St. Nicolaas is dus weg, maar de cadeaux, die hij geschonken heeft ten laste van een andermans beurs zijn ons onvervreemdbaar bezit geworden, een voortdurende herin- nering aan de goede bisschop. Maar we hebben niet alleen onze cadeaux we hebben ook de malle gevallen die we met Sinterklaas hebben mee- gemaakt. Ze zijn waard om in de krant verteld te worden: Sinterklaas maakte een rondrit door een gemeente. Ailes zag er in de puntjes verzorgd uit. Vier paar- den trokken het rijtuig en de Pieten schenen zo uit de Afrikaanse jungle te zijn gehaald. Men zou dit ailes met twee woorden kunnen kwalifi- ceren: „Net echt". Waar St. Nicolaas langs trok stond een grote menigte, die de bisschop met gejuich begroette. Ergens apart stonden een meisje van een jaar of zes en haar moeder. Toen de Sint passeerde wuifde de moeder enthou- siast met beide handen. De peuter trok haar aan de mouw. „Hou nou op met staan te wuiven naar die vreemde vent, want je weet net zo goed als ik, dat St, Nicolaas niet be- staat." Een heel logisch feit, maar toch je moet er maar aan denken. De Sint, een hele echte, uitgerust met een formidabele snor en een dito baard, bracht een bezoek aan een gezin. En wie wil St. Nicolaas niet goed ontvangen. Men wist dat de Sint zou komen en dus stond de thee op het lichtje en in de kast stond een doos met de fijnste gebakjes, die men had kunnen krijgen. De Sint accepteerde zijn bakje thee, maar toen hem een gebakje werd gepre- senteerd, toen betrok zijn gezicht, en schudde hij pertinent het hoofd. Sin terklaas kan alleen maar gebakjes eten, wanner hij zich heeft terugge- trokken, want zijn snor en zijn baard eten mee. Denkt u er dus om, wan neer u St. Nicolaas wil tracteren, geef hem dan een brok boterletter! En weet u wat er ook tijdens het St. Nicolaasfeest gebeurde. Wij laten u dat vertellen door rijmelaar: Jantje komt bij school vertellen, Sint Nicolaas is er geweest! Een autoped met rubberbanden. 't was een echt Sintniklaasfeest Massa's slik en suikerhoentjes, Moe der kreeg een jurk cadeau, Zusje kreeg écht 1er en schoentjes, een wagen met een pop en zo. Voor Vader stond een doos te wach ten, hé, wat zou 't voor Vader zijn? Nee maareen pracht paar huis nantoffels, is 'm dat nou effe fijn! Pa stapt gelijk een haan zo dapper, voelt. zich de koning haast te rijk, Stelt zich trots, verheugd en dank baar aan ons allemaal te kijk, Bewonderend zegt Moeder lachend, wat heeft die Sint het juist gesteld, Hij promoveert mijn bravo Hendrik tôt een echt' çantoffelheid. Met zulk een regenachtig weer als we de laatste tijd gehad hebben, zit je eigenlijk nergens beter dan thuis; nou ja,in de stal is het ook goed. Laat het dan maar regenen en waaien, in de stal of de schuur is het nu extra gezellig. Wel schiet je even in je oude oliejas als je nog knolgroen te halen hebt of bieten- koppen en natuurlijk kom je wel buiten bij het uitmesten van de stal- len, maar voor echt landwerk was het toch te nat. Ieder jaar kj?m je er weer van bij als je de ploèg en de zaaimachine onder het afdak kunt zetten. We hebben nog wel wat kar- weitjes voor de boeg, maar na al die regen zou je op het land meer kwaad dan goed doen. En dus zoek ik dan maar liever thuis wat werkjes, die er trouwens in overvloed zijn. De winter is zo om en dus moet je altijd alweer dadelijk na het eind van het najaarswerk je inventaris gaan na- kijken en repareren wat gerepareerd moet worden. Daarom zag ik er wel tegen op om er vorige week tussen uit te gaan, maar ik vond het toch ook jammer de uitnodiging niet aan te nemen, die ik uit Wageningen kreeg. De Plantenziektekundige Dienst be stond ni. op 29 Nevember vijftig jaar en daarom had men een paar dagen tevoren een gezelschap men- sen bij elkaar getrommeld om ze nog eens het een en ander te vertellen over het werk van de P.D. Ik weet wel, dat er in de praktijk met al die keuringen nog wel eens de gek ge- stoken wordt, maar toch weet iedere boer of tuinder, dat die Plantenziek tekundige Dienst onmisbaar voor ze is. Als dus bijv. de kwekers in Bos- koop zeggen, dat ze „even naar de luizenboer gaan" als ze een export- certificaat nodig hebben van de ver- tegenwoordiger van de P.D., dan ligt daar tegelijk een groot deel waardering voor deze dienst in. Die waardering is ook eerlijk verdiend, want als we geen P.D, hadden, zou de export honderden millioenen gul- dens minder opleveren. De kosten van de ziektenbestrijding zijn de spiering, die men uitgooit om een kabeljauw te vangen. De gehele be- strijding van de coloradokever kost om een voorbeeld te noemen zo on- geveer 6 millioen gulden per jaar, maar alleen aan pootaardappelen voeren we in een matig jaar al voor 'meer dan zestig millioen gulden uit Konden we bq die uitvoer niet de garantie geven, dat in Nederland de coloradokever te vuur en te zwaard wordt verdelgd, dan zou er van die export niet veel tereeht komen. We kregen ook nog even de rat- tenkolonie van de P.D. te zien. Nu dacht ik, dat ik wel wist hoe een rat er uit zag, maar als je daar al die verschillende soorten ziet en dan nog hoort, dat er zwarte bruine ratten en bruine zwarte-ratten zijn, gaat het je wel een beetje duizelen. Ook hebben we daar het beestje be- keken, waarvan de naam de oor- sprong is van het woord hamsteren. Dat is ni. de hamster, die ook al een soort rat is. Dit cher komt in Neder land alleen in Zuid-Limburg voor en ziet er eigenlijk weinig anders uit dan als een rat van flinke afmetin- gen met wat meer kleurverschil aan de onder- en zijkant van het lijf. Die hamster heeft de gewoonte om net als eekhorens voorraden bij el kaar te slepen en zo is dat woord hamsteren ontstaan. Hij neemt zijn buit telkens in zijn ruime wangzak- ken mee naar zijn bergplaatsen en dit maakte, dat een van de bezoekers zei: hij is blijkbaar ook al voorzien van fietstassen! Er was eigenlijk veel te veel te GEVOLG VAN VERGEETACHTIGHEID Na sluitingstijd was de eigenaar van een juwelierszaak te Hilversum nog even aan het werk achter de winkel. Plotseling hoorde hij de win- kelbel, en op dat moment herinnerde hij zich, dat hij vergeten had de deur te sluiten. Toen hij in de winkel kwam stond de deur open, en een met edelstenen afgewerkte armband, ter waarde van f 4000 was verdwenen. TER APEL HEEFT STORMSCHADE In de nacht van Zaterdag op Zon dag heeft Ter Apel veel te lijden ge had van de storm. Vooral de verlich- ting, aangebracht ter gelegenheid van de winkelweek heeft veel last van de storm ondervonden. Boven dien moesten veel dakpannem het ontgelden. PROGRAMMA R.O.N. Woensdag 7 December: 18.45-19.00 Landbouwkwartier: een gesprek tus sen L. J. Dijkhuis, Fop. I. Brouwer en J. L. van Hasselt over „Weder- zijds begrip" (landbouw t.o.v. de ove- rige takken van bedrijf); 19.1519.30 De Stem van het Noorden. Donderdag 8 December: 18.30-18.55 Uitzending vanuit de Oosterkerk te Groningen, verzorgd door het Gere- formeerd Oosterkerkkoor o.l.v. H. Hoogsteen m.m.v. Geert van der Meer, orgel; 19.3020.00 Grunneger Uutzenden. „Dat is Groningen", ca- baretprogramma door het gezelschap „Kloaverdrei": André Bakker, Jack Venini en Ap van Gilpen. Gasten: Opoe Veenstra en de Tahiti Ha- waiïans uit Appingedam. (Uitgestel- kde uitzending van 17 November). Vrijdag 9 December: 18.3018.45 iLitterair kwartier: Willem Diemer bespreekt „Nieuwe Essays"; 19.15 19.30 De Stem van het Noorden; 19.3020.00 Drènse uutzendink. a. H, T. Buiskool holt 'n proatien oaver: „Bejgeleuf in Drente"; b. Ploatien uut „De Aetherbusse"; c. Mr. K. van Dijk in „Drente van moand tôt moand". Zaterdag 10 December: 18.00-18.15 Groeten uit Indonesië en Noordelijk Niwinnieuws; 19.1519.30 Fop. I. Brouwer vertelt over vogels in de stad; 19.3019,00 Noordelijk week- overzieH zien om ailes in één keer te -vertel len, maar wat mij vooral opviel en wat iedereen wel zal interesseren is, dat er zo geweldig veel aandacht wordt besteed aan de aardappelmoe- heid. Ik hoorde hier eigenlijk voor het eerst, dat die ziekte in heel veel percelen land voorkomt zonder dat je nog iets aan het gewas kunt zien. Maar als de P.D. een grondmonster neemt en daar de eitjes van het aal- tje in ontdekt, dat de aardappelmoe- heid veroorzaakt, kun je er zeker van zijn, dat het toch nodig is om op zo'n stuk grond de aardappelteelt te verbieden. Toch maken een heleboel boeren zich daar kwaad over, maar als ze eens daar in Wageningen door een microscoop konden kijken, zou- den ze wel van hun boosheid gene- zen worden. Ieder vrouwelijk aaltje laat als het doodgaat een klein rood bolletje achter, nog kleiner dan een aardappelzaadje (geleerd noemen ze zo'n bolletje een cyste) en uit ieder bolletje komen honderden en hon derden aaltjes. Als je dat gewriemel onder een microscoop ziet, begin je te begrijpen, dat die ziekte alleen met krasse maatregelen te stuiten is. ONTVANGEN KALENDERS Hoewel de Decemberhiaand nau- welijks begonnen is, mochten wij toch reeds een aantal kalenders ont vangen, en wel: Een maandkalender van de Natio nale Levensverzekertng-Bank N.V. te Rotterdam, speciaal voor kantoorge- bruik. Een wandkalender van de Stich- ting Spaarpropaganda te Rotterdam, een zgn. „Spaarbank-Kalender", be- vattend een viertal reproducties van 17e eeuwse schilders, in kleuren uit gevoerd. Een aardige, eenvoudige wandkalender. Voor de prijs van f 2.25 brengt „Pro Juventute" kalenders in de handel; zgn. „Prinsessen-Kalenders", bevattend de nieuwste foto's van onze prinsesjes, waarvan de foto's zijn afgestaan' door H.M. de Koningin De AVRO brengt ook dit jaar weer een zeer fraaie kalender in omloop, waarvan het eigenlijke kalender- blokje foto's bevat betreffende het bedrijf van de AVRO. De kalender bevat voorts 6 platen, die muziek- stukken voorstellen, en die vervaar- digd zijn door de kunstschilder J. F. Doeve. KERST- EN NIEUWJAARSTELEGRAMMEN Gedurende het tijdvak van 14 De cember 1949 tôt en met 6 Januari 1950 zullen via Hollandradio-P.T. en T. Kerst- en Nieuwjaarstelegrammen met vaste inhoud (kosteloze dienst- aanwijzing „G.T.G.") en met vrije in houd (betaalde dienstaanwijzing (X.L. T.") zijn toegelaten naar Suriname en naar de Nederlandse antillen. Daarbij kan een keuze gedaan wor den uit 8 vaste teksten, waarvan aan de P.T. en T.-kantoren inzage kan worden verkregen. Voorts zullen gedurende het tijd vak van 1 December 1949 tôt en met 6 Januari 1950 kerst- en nieuwjaars telegrammen met vaste inhoud (kos teloze dienstaanwijzing „G.T.G.") zijn toegelaten naar/van schepen op zee, ni. naar/van Nederlandse, Indone- sische en Ned. West-Indische scheeps- stations (wat deze beide laatste groepen betreft voor zover deze sta tions door de N.T.M. „Radio-Holland" worden geëxploiteerd). NEDERLANDSE SPOORWEGEN kopen Amerikaanse loeomotieven Ir. F. Q. den Hollander, president- directeur van de Nederlandse Spoor- wegen, die momenteel een reis door Amerika maakt, heeft medegedeelcJ, dat de Ned. Spoorwegen 25 Ameri kaanse loeomotieven hebben aange- kocht voor 'n bedrag van f 19.750.000. In de tweede helft van 1950 zullen de loeomotieven naar Nederland worden verscheept. Begin 1951 zul len zij in dienst worden gesteld. Door deze aankoop aldus Ir. den Hol lander zal de modernisering van de spoorwegen weer een grote stap gevorderd zijn. LANDBOUWGEBIED Een vruchtbaar landbouwgebied omzoomd door het bosrijke en rots- achtige land ten Westen van Fort Frances zal het volgend jaar open- gesteld worden voor Nederlandse immigranten. A. G. Gunn, hoofd van de afdeling immigratie voor Ontario, voorspelde onlangs, dat meer dan 2000 Nederlanders zouden worden toegelaten tôt een strook grond aan de grens tussen Canada en de V.S., die een oppervlakte beslaat van 404.000 ha. Gunn zeide, dat 100 boer derij en in het gebied, waarvan de grond 15 dollar per acre opbracht, betrokken konden worden. Het ge bied zelf is een glooiend terrein, aan de Noordelijke, Westelijke en Ooste- lijke zijde begrensd door meren en in het Zuiden door de grens tussen Canada en de V.S. OPLOSSING VOOR DE WONINGNOOD7 Een Nederlandse firma is er na twee jaar experimenteren, toe over gegaan fabriekswoningen te bouwen, bestaande uit eternit-platen. De wo- ningen zijn betrekkelijk goedkoop, kunnen in een dag worden neerge- ze't, en wat zeer belangrijk is, ze mo- gen buiten het aan de gemeenten toegewezen contingent woonruimte worden gebouwd. De fabrikant, gevestigd in Nijver- dal heeft al een aantal van deze lichte huisjes naar België geëxpor- teerd. Thans zal men ook in Neder land gaan leveren. Zullen de duizenden en duizenden woningzoèkende eindelijk een kans krijgen, en zullen er drukke dagen voor de deur staan voor de ambte- naren van de burgerlijke stand? De woningen zullen eerst hun deugdelijkheid moeten bf.wijzen.

Het Nieuwsblad nl | 1949 | | pagina 2