o Sociale Verzekering Van de Boekenplank. Over Bloemen en Planten, Gemengd Sportnieuws Uitslagen Voatbaltest No, 3 De GROTE UEFDE Het tweede boek van P. H. de Wit. ELF GELEERDEN GEiSOLEERD Een Deens oordeel over de wedstrijd Nederland—Denemarken. Zuid n: TSC—Willem II 1—0. A P. H. de Wit, een auteur, geboren en getogen in de Maasstad, heeft zijn tweede boek het licht doen zien. Zijn beide boeken spelen zich af kan het haast anders in de scheepswe- reld. Zijn eersteling was „De helling komt Vrij". Dit nieuwe boek heet „Schroot". Hij vertelt van een smid, die zich weet op te werken, die commercieel een vooruitziende blik heeft, en zijn bedrijf, omgezet in een scheepsslo- perij doet uitgroeien tôt een wereld- bedrijf. Het dorpje waar vroeger de smederij gevestigd was groeit met het bedrijf, omdat dit voor vele han- den werk biedt. Maar het geluk blijft niet met Frans Verdam. Als na de eerste we- reldoorlog de beruchte crisis komt, krimpen de winsten, en worden er tenslotte verliezen geleden. Verdam, die zijn bedrijf intussen in een N.V. heeft omgezet wordt opzij geschoven. Men vindt hem niet meer geschikt als directeur. Verarmd sterft hij, ergens bij het Leger des Heils, Wij moeten dit tweede boek van de Wit rekenen onder de goede boe ken. Op boeiende wijze is het ge- schreven in een vlotte aantrekkelij- ke stijl. Ook het verhaal is goed be- dacht en aannemelijk. Wij weten niet of De Wit nog plannen heeft om zich nog eens te laten verleiden een boek te schrijven. Indien dat het ge- val is, dan zijn wij benieuwd naar zijn toekomstige werken. Talent heeft hij zeker. De uitgave is van A. W. Sijthoff's Uitg. Mij., Leiden (prys f 5.90). Hier volgt een fragment: "Een schipper in benauwenis zoekt niet de weg, doch vertrouwt OPENBARE LEESZAAL EN BIBLIOTHEEK H.-S. Nieuwe aanwinsten Algemene werken Magazijn, Môrks. Jrg. 1942. Wijsbegeerte Hoyack. De grote ontdekkingsreis. Godsdienst Meihuizen. Doopsgezinde kenmerken en eigenaardigheden. Sociale wetenschappen Huxley. Wetenschap, vrijheid en vrede. Taal- en letterkimde Heerikhuizen, Van. In het kielzog van de romantiek; studies over nieuwe Nederlandse poëzie. Natuurwetenschappen Bakker. Bedrijfsstatistiek. Colerus. Van punt naar vierde di- mensie. Toegepaste wetenschappen Bruggeman. Indisch tuinboek. Coppersmith. Luchtkastelen der techniek. Knol. Leidraad bij belegggingen. Kunst Benz und Schneider. Die Kunst des deutschen Romantik. Boer. Het smalfilmboek. Haskell. Ballet. Aardrijkskunde-, Land- en Volkenkunde Slocum. Alleen in een kotter de we- reld rond. Nederl. en in 't Ned. vert, romans Harpole. Het witte legioen. Kafka. Het procès. Morgan. De reis begint. Ooms, Koster Besaan. Franse romans Duhamel. Confession de minuit. Jeugdboeken Beke. Daniël Rocks (1316 jaar). Lattimore. Kleine Sjang en zijn vriendjes. (69 jaar). Wilkshuis. Weest paraat. (12—14 jr.) DE PRIMULA Van de vele soorten sleutelbloe- men willen we hier enige bekende kamerprimulaceae behandelen. Al- lereerst de belangrijkste, de Primula Obconica, de „gewone" primula, waarvan sommige gevoelige mensen uitslag krijgen. Het is voor die per- 3onen maar beter deze primula niet te houden, maar één det later te noemen soorten. Evenals de vorige keer besproken Cyclamen (ook een primulaceae) verlangt de primula een niet te war- me temperatuur. Ongeveer 55° F. geeft ook hier de beste resultaten. Ook houdt ze niet van te veel zon. Een plaats op het Oosten is al zeer geschikt. In de zon verwelken de bloemen spoedig. Tijdens de bloeitijd verlangt de Primula veel water en eens per week een oplossing van kunstmest. Als de Dladeren gele randen krijgen, wijst 3at er op dat de plant te weinig wa- ;er krijgt. Geheel gele bladeren is een teken, dat er te verse bladgrond ioor het grondmengsel is. Na de iloei geven we de plant enige weken nist, dus geen water. De oude bla- leren plukken we af, we potten de olant op in voedzame aarde zonder zerse bladgrond, geven langzamer- îand meer water en af en toe vloel- nest. Gevoelige mensen, die dus uitslag trijgen van bovengenoemde Primula Obconica, kunnen het komende voor- ;aar eens proberen met de Primula Malacoides, die we niet kunnen over- îouden. Het is de etage-primula, die jns enige maanden genot kan geven net haar kleine, doch zeer vele bloempjes. Een andere primula is de Primula sinenses, die jammer genoeg gauw ;cheef zakt. Deze soort wordt veel gebruikt voor het opvullen van man- len. Voor de tuin hebben we ook Prl nula's in vele soorten' en kleuren. iCaak zijn ze geel of lilablauw. Ze bloeien in 't vroege voorjaar. We cunnen ze zaaien in Maart tôt Mei. s Winters moeten we ze dekken te gen de vorst. In een apart zaaibloe- •nenhoekje komen we er later op te» ?Ug. Wr op zijn hand. Maar de hand wordt onzeker. Verwoerd klemt de kiezen op elkaafr. De steven is gekeerd. Doorzetten moet hij nu. Hij zal gis- sen waar de vaargeul is. Het kopje van de „Noordstar" bijt in de golven als zij door de wind gaat. Het water spoelt in het gangboord. Een rilling gaat door het schip. Dan richt het zich op. Verwoejd lacht triomfante- lijk. Hij weet wel, hoe hij moet bin- nenlopen. Precies midden in de vaar geul heeft hij de „Noordstar", die nu naar binnen ploegt, gezet. Als een wild geworden octopus kronkelt de wind zijn vangarmen om zich heen. Een van zijn polypen grijpt nog juist het fokkezeiltje en drukt de kop van het worstelende tjalkje naar bene- den. De rivier haalt adem, het wa ter zwelt, zakt plotseling weer weg. De „Noordstar" zweeft in een leegte. Het roer slaat Verwoerd plotseling uit de handen en voor hij het weer heeft kunnen grijpen, gaat een zware beving door het schip, dat kraakt ln zijn spanten. Een kreet, een gil: „Wij zitten aan de grond, de kleine!" is reeds overbodig geworden. Zijn vrouw is al naar beneden gespron- gen, zij heeft de kooi, waar de kleine in haar kribbetje slaapt, al bereikt. Met een krachtige smak wordt zij naar bakboord geslingerd. Daar gulpt het water het roefje binnen. De „Noordstar" is gekapseisd. Verwoerd heeft aan dek de hond in zijn armen genomen, het enige levende wezen, dat hij in doodsnood kon grijpen. Een grote zee heeft hem van het achterdek weggespoeld. Nog eenmaal komt hij boven. De hond houdt hij boven zich uit. Dan sluit het water zich boven zijn hoofd. CROQUETJES BAKKEN MET ERNSTIGE GEVOLGEN Toen men in een banketbakkerij te Wormerveer 's morgens vroeg croquetj es aan het bakken was, sloeg de vlam in de pan. De olie vatte vlam, en in een minimum van tijd stond het gehele gebouw in lichter laaie, Men Slaagde er nog in de vijt kinderen, die op de bovenste etage sliepen in veiligheid te brengen, In- ventaris en huisraad gingen echter geheel verloren. „SMOKKELKONING VAN AMSTERDAM" GEARRESTEERD. Ten C„ btjgenaamd ,,de smokkelko- ning aan Amsterdam" is een man met organisatievermogen, Hij heeft in de loop der jaren een aantal kleine smokkelbenden geliqudeerd en de le- den opgenomen in zfln eigen organi- satie, waarbij hij zelf steeds op de achtergrond bleef. Reusachtige hoeveelheden werden door de gecombineerde benden ge- smokkeld. Toen de politie dezer da- gen een draad ln handen kreeg, wer den in een bergplaats 320 Zwitserse horloges (waaronder een aantal gou- den) gevonden, ten dele verborgen ln de huwelijksuitzet van de dochter des huizes. Tegelijkertijd werd bij de hoofd- man zelf een inval gedaan. Hier vond men een bedrag van f 50.000 aan con- tanten en enige honderden coupons van effecten. Een bewoner van het huis wierp ijlings en hoeveelheid hor loges over de tuinschuttlng, maar ook deze werden achterhaald. De hoofdman is gearresteerd en op- gesloten. ZO ARM, ZO RUK Een keuterboer te Waremme, een plaats je in de nabijheid van Luik had voor het verrichten van werk- zaamheden de vloer van zijn kelder opengebroken en hij spitte in de grond er onder. Plotseling stuitte hij op iets hards. Voorzichtig haalde hij het er uit. Het bleek een pot van aardewerk te zijn, bevattende zilve- ren en gouden munten voor een to tale waarde van 600.000 Belgische francs. HIJ WERD WAKKER DOOR EEN SLAG en zag een man over zijn bed gebogen staan Vermoedelijk met behulp van een loper is een indringer binnengedron- gen in een huis te 's-Gravenhage. Op de eerste etage vond hij de be- woners van het huis man, vrouw en kinderen slapende in bed. Teneinde de man bij voorbaat uit te schakelen, gaf hij hem met een hard voorwerp een tik op het hoofd. De tik was echter niet hard genoeg. Het slachtoffer ontwaaktè en sprong overeind. Er, ontstond in het duister een vechtpartij. De toegesnelde kin deren p-tJ^ken het licht en riepen om hulp. Tijdens de vechtpartij zag de in dringer nog kans zijn slachtoffer 7 maal op het hoofd te slaan. Toen mengde ook de vrouw zich in de strijd, waarop de indringer op de vlucht sloeg. De vrouw heeft toen de politie gewaarschuwd. Met 8 wonden aan het hoofd is het slachtoffer in het ziekenhuis op genomen. Zijn toestand is niet le- vensgevaarlijk, EEN MOEDIGE ONDERWIJZERES Een onderwijzeres, wonende te De- demsvaart, en werkzaam aan een school in Zuidwolde, werd nabiJ haar woonplaats toen zij op een avond huiswaarts fietste aange- rand door een man. Zij gaf zich niet een, twee, drie gewonnen, maar ver- weerde zich dapper en riep zo hard ze kon om hulp. Ten slotte gaf de man zijn poging op en nam de vlucht. OVER DE KOP GESLAGEN Te Groningen is de motorryder H. uit Noordlaren met zijn motorrywiel over de kop geslagen. Zelf kwam hij er goed af, doch zijn echtgenote, die op de duo zat bekwam verwondingen en moest in het ziekenhuis worden opgenomen. Haar verwondingen ble- ken echter niet van ernstige aard te zijn. DE DUUR VAN DE WERKWEEK Voorstel: eerst 40 uur, later 30 uur Een der grootste Amerikaanse vakbonden, de A.F.L., heeft bij de economische en sociale raad der V.N. een verzoek ingediend, voor aile ar- beiders ter wereld een 40-urige werkweek in te voeren. De A.F.L. is van mening dat dit spoedig bereikt kan worden. Op de lange duur wil deze bond de werkweek verkort zien tôt 30 uur. Als een der motieven van dit voor stel noemt de A.F.L. de mechanisa- tie, waardoor vele taken, die vroeger aan mensen moesten worden opge- dragen, thans door machines worden verricht. FDLMSTERREN UITGEKLEED Uit een lingeriezaak te Londen is voor een waarde van 2000 aan onderkleren gestolen. Een belangrijk deel van deze goederen was speciaal voor filmsterren vervaardigd. ROVERS GINGEN AAN DE HA AL VOOR EEN JUFFROUW Twee rovers wilden hun slag slaan in een horlogewinkel te Amsterdam. Zij kwamen per fiets, zetten hun fietsen tegen de gevel en gingen de zaak binnen. De.eigenaar kwam uit zijn achter de winkel gelegen atelier naar voren, en informeerde wat de heren wensten. Deze hielden hem een pistool onder de neus, en beva- len hem terug te gaan naar het ate lier. Hij kreeg met een scherp voor werp een tik op het hoofd, viel neer, en kreeg toen nog een klap met de revolver. Op dat moment kwam een juf- frouw de winkel binnen, en toen na- men de rovers de vlucht, met ach- terlating van een tas en de revolver. De winkelier heeft nog gepoogd hem te achtervolgen, maar hij was te zwaar gewond. Hij is in het zieken huis ter verpleging opgenomen. De revolver bleek niet geladen te zijn. Bij een poging om te exploreren in het Zuidpoolgebied, strandden 11 Britse geleerden op het eilandje Stonington. Twee schepen, de 1200 ton meten- de „John Biscoe" en een tanker, po- gen thans de geleerden te bereiken. De beide schepen bevinden zich mo- menteel bij Déception Eiland, in het Poolgebied. Men wacht op een gun- stige gelegenheid om de haven bin nen te lopen. Het grootste gevaar voor de beide schepen bestaat daarin, dat de nauwe ingang naar de haven ver- sperd wordt door een ijsberg. De ha- venbaai is eigenlijk een bassin in een vulcanische krater, beschut door lava heuvels. Vol sneeuw en ijs baadt zij zich in schitterend zonlicht. Op som mige plaatsen komt stoom omhoog. Stonington ligt 650 km dichter bij de pool dan Déception Eiland. Is de expeditie daar in de baai, dan wil men pogen het medegenomen vlieg- tuig aan land te brengen. en daar- mede de geleerden uit hun isole ment te verlossen. Door storm en regen zijn slechts Weinig voetbalwedsfcrijden doorge- gaan. Bovendien waren de meeste terreinen onbespeelbaar. In het dis trict Noord van de K.N.V.B. vond slechts één wedstrijd doorgang, ni. in de tweede klasse A Steenwijk Black Boys, welke door de thuisclub met 20 werd gewonnen. Uitslagen eerste klasse van de overige districten zijn: West I: ADO—Sparta 2—1; Blauw WitKFC 61; FeyenoordHaar- lem 11. West H: 't Gooi—DWS 2—0; SW- De Volewijckers 23. Oost: HeraclesAGOW 11; En- schedeZw. Boys 12. Be Quick (Groningen) HIK (Denemarken) 22 Be Quick, die Zondag geen wed strijd had te spelen in KNVB-ver- band heeft deze vrije dag benut om een wedstrijd te organiseren tegen de Deense club H.I.K., en deze wed strijd is wel doorgegaan. Van beide elftallen waren de kee- pers (Vuyck van Be Quick) goed. In de voorhoede van Be Quick was Vogt de gevaarlijke man. Hij en Lugthart wisten voor de Groningers te scoren. De Denen hielden het spel kort en laag. Hier vielen de Grinzberg en Jensen, die beiden in training zijn voor het Deense elftal, op. De beide doelpunten van HIK waren van Jen sen. De uitslag geeft de krachtsver- houding goed weer. O. JENSEN OVER DE WEDSTRIJD NEDERLAND—DENEMARKEN Na afloop van de voetbalwed- strijd Be Quick—HIK hadden wij een kort gesprek met O. Jensen, rechtsbinnen van de Deense ploeg HIK, welke speler in training is voor het Deense elftal. Wij vroe- gen Jensen, een 21-jarige jonge- man, die studeert voor civiel in génieur, wat zijn mening is over het resultaat van de wedstrijd NederlandDenemarken. „Vijf van onze beste spelers", zo zei Jensen, „zijn evenals de Nederlandse voetballer Wilkes, naar ïtalië vertrokken. Ik reken op weinig doelpunten, want wij kennen de soliditeit van de Nederlandse back-linie en de onmacht van de Nederlandse voorhoede om doelpunten te ma- ken. Onze ploegen zullen elkaar weinig toegeven. In het algemeen verwacht ik, dat Denemarken een eervol resultaat zal weten te be- vechten. 243. Samen namen ze plaats in het zadel, waar- na de verstandige kolossua gehoorzaam naar het woud schreed, gevolgd door een troepje bedien- den. „We moeten ons haasten," zei het meisje, „want de negers zijn wreed en tôt ailes in staat, wanneer wij er niet bij zijn." 244. „Waar wonen de wilden?" vroeg Rob, „ik meende, dat zij allen vlak bij de tempel huis- den." „Neen", antwoordde Ama, zo heette het meisje, „zij beschouwen de tempel en al wat er omheen ligt als een hcilige plaats. Ze denken, dat Grootvader een priester is, omdat hij velen hunner van vreselijke ziekten genezen heeft. Daarom vereren zij hem en gehoorzamen ons." Door het slechte weer zijn slechts twee wedstrijden van onze test door gegaan en de uitslagen hiervan wa ren ook nog zodanig, dat velen dit- maal geen enkele punt behaalden. J. v. d. Meer, Middenstraat 85, Sap- pemeer, had beide uitslagen goed en komt dus in aanmerking voor een premie van f 2.50. Het totaal aantal punten is door deze test niet verhoogt, en is nog steeds 15. Door loting werd de pre mie toegekend aan F. Hulshof, Mid- denstr. 56, Sappemeer. Verder had den eveneens 15 punten: W. Eisseler, Knypslaan E 404, Kolham; K. Rog- gen, Borgercompagnie 12, Sappemeer Chr. Spakman, Meenteweg C 359, Schildwolde; P. Taai, Heiligelaan 8, Zuidbroek; Jan Teuben, Luth. Kerk- straat 102, Sappemeer. 14 punten hebben: T. Kerdijk, Slochterstr. 90, Sappemeer; J. Kugel, Noorderstr. 72, Sappemeer; G. Olthof, Hoofdstr. 100, Hoogezand; A. Raspe, Slochterstr. 111, Sappemeer; H. Raspe, M. Ve- ningastraat 35, Hoogezand; H. Rugge, Winkelhoek 27, Sappemeer; J. Smit, Uiterburen 14, Zuidbroek; E. H. Vegt Kleinemeersterstr. 81, Sappemeer; H. Venema, Julianastr. 116, Hoogezand; H. A. Visker, Noorderstr. 58, Sappe meer! 13 punten hebben: J. Blaauw. FEUILLETON door HENK VAN HEESWIJK. 24) Op een dag in 't begin van Maart de revue draaide nu enkele we ken werd er een nieuwe, meer actuelere scène gerepeteerd. De Waal was, als gewoonlijk, bij deze repe- titie aanwezig. Van Iersel was tevre- den en zei het ook zonder omwegen. Deze scène zal ongetwijfeld inslaan vanavond, voorspelde hij. De dames en heren kunnen nu, wat mij be- treft, naar huis gaan. Hij trok zijn lange gele jas uit en wilde naar zijn kleedkamer gaan, om zich verder te verkleden. In een hoek van het toneel, tussen twee coulissen, hoorde hij fluisteren en toen hij de stem van de Vlaamse herkende, bleef hij, onwillekeurig staan. Nu goed dan, hoorde hij haar zacht spreken, vanmiddag om half drie op mijn kamer. Ik zal zor- gen, dat we niet gestoord kunnen worden. Ben je dan tevreden? Hij hoorde het geluid van een kus en toen de stem van een man, heel zacht: Je bent een schat, Tilly. Ik zal zorgen om half drie aanwezig te zijn. Even daarna zag hij de Waal vertrekken, terwijl Tilly naar haar kleedkamer ging. Razend van woede ging van Iersel naar zijn eigen kamer, waar hij met driftige passen op en neer bleef lo pen. Inwendig hield hij ontzettend veel van de artiste en kon hij het maar niet verkroppen, dat ze met hem speelde, hem de ene dag aan- moedigde en toegevend was voor zijn attenties en na een paar dagen hem geheel negeerde en haar kamer voor hem gesloten hield, Dat was niet om uit te houden. Enige tijd dacht hy ne, maar wlflt niet wat te doen. Hij gunde haar de joumalist niet, zelf wilde hij haar hebben. Toen hij enigszins gekalmeerd was liep hij de deur uit en ging naar haar kamer. Ze was net gekleed en van plan om te vertrekken. Haar stemming was vriendelijk. De nieuwe scène had haar in een goed humeur gebracht en lachend keek ze hem aan. Tom was meteen ontwa- pend. Hoe aanbad hij deze vrouw. Wat is er aan de hand, jongenlief? vroeg ze, terwijl ze losjes op de leu- ning van een crapaud ging zitten. Ik wilde vragen of je met me wil lunchen, Tilly, vroeg hij, zichzelf weer volkomen in bedwang. Even betrok haar gezicht. Inwendig haatte ze hem, maar ze had rekening te houden met het feit, dat hij haar impressario was en dat ook een deel van haar succès aan zijn regie, die overigens voortreffelijk was, te danken had. Ze dacht even na. Nee beste jongen, vandaag niet. Ik heb trouwens al een afspraak ge- maakt. Maar ik vind het toch liet van je, dat je ondanks ailes vast- houdt. Goed, laten we afspreken, morgenmiddag. Bij jou op je kamer dan Tilly, smeekte hij jongensachtig. Haar gezicht betrok opnieuw en werd hard. Neen, antwoordde ze on- verbiddellijk. Je weet, dat ik geen heren op mijn kamer wil hebben. Je kunt me morgen om een uur of één komen halen uit mijn hôtel en dan mag je zelf bepalen, waar we gaan eten. Ben je nu tevreden? Opnieuw laaide de woede en de jaloezie op in de régisseur. Maar hij bedwong zich meesterlijk. Uitstekend Tilly. Hij liep op haar toe en pro- beerde haar in zijn armen te nemen: Geef me dan nu een kus. Ook morgen, antwoordde ze, verlokkend lachend, terwijl ze vlug onder hem door glipte naar de deur, Nog even geduld, dada. En weg waa ae. Van Iersel bleef even staan, haalde de schouders op en ging daarna weer terug naar zijn kamer. Daar nam hij een vel papier en schreef met een grimmige trek op zijn gezicht, een kort briefje. Hij vouwde het zorg- vuldig dicht en beide. Even daarna kwam een piccolo binnen, die vra- gend bij de deur bleef staan. Van Iersel draaide zich naar hem toe en zei, hem het briefje overhandigende Breng jij dit vanmiddag om half drie naar mevr. de Waal aan de Over- toom. Je weet wel, in die boekwin- kel. Maar het moet precies om half drie gebeuren en je moet het briefje persoonlijk aan mevr. de Waal over- handigen, begrepen? Jawel mijnheer antwoordde de jongen de brief in zijn zak stekend. En denk er om je mag met nie- mand hierover spreken, goed ver- ,staan? Dit blijft tussen ons. Hier is wat voor de moeite. En hij drukte de jongen een rijksdaalder in de hand. De jongen" knipoogde. Het zal in orde komen, mijnheer, daarvan kunt u opaan. Toen de jongen weer verdwenen was, mompelde van Iersel, zich te vreden in de handen wrijvend: Zie- zo, mijnheer de Waal, je amouretjcs met de schone Tilly zullen na van middag wel tôt het verleden beho- ren. Mevr, de Waal zal daar wel voor zorgen. Wie met vuur speelt, moet er aan denken zich niet te branden. De klok sloeg juist twee uur, toen Gérard aanbelde en, nadat de deur was opengetrokken, naar boven liep. Jo begroette hem op de gewone hartelijke wijze: Leuk dat je er weer bent. We zien je zo zelden de laatstu tijd. Druk, verontschuldigde hij zich nadat hij zijn jas had uitgetrokken en zich in een van de gemakkelijke crapauds had laten neervallen. Apro- pos, is Wlm er niet? Neen, hij heeft vlug gegeten en moest toen weer naar de redaetie. Winkelhoek 43, Sappemeer; A. Bo- dewes, Noorderstr. 74, Sappemeer; R. Bodewes, W. A. Scholtenweg 3, Hoo gezand; R. ten Cate, Wilgenstr. 1, Eindhoven; St. ten Cate, Kl. Nieboer- weg 44, Foxhol; P. Corzaan, Kerkstr. 9, Hoogezand; Th. v. Dam, Juliana- straat 147, Hoogezand; H. Heininga, Noordbroeksterstr. 24, Sappemeer; H. Huizing, Wilhelminastr. 10, Sap pemeer; J. W. Kalk, Julianastr. 94, Hoogezand; Fré Kielman, Sluiskade 12, Hoogezand; D. Kraster, Wilhel minastr. 68, Sappemeer; H. v. d. Laan K. de Haanstr. 35, Sappemeer; R. v. d. Laan Bos E 373, Kolham; H. Mul- der, Halteweg D 283d, Froorpbosch; G. Penning, K. de Haanstr. 47, Sap pemeer; H. Poort D 89, Slochteren; H. Por, Knijpslaan E 445, Kolham; H. Praktiek, E 358, Kolham; Joh. Roggen, Borgercompagnie 12, Sappe meer; G. Schut, Kleinemeersterstr. 104, Sappemeer; B. Smit, Achterdiep v 30, Sappemeer; M. Smith, Woort- mansdijk 8, Westerbroek; A. Smit- tenberg, Wilhelminastr. 62, Sappe meer; D. Spoor, Spaprstraat 8, Hoo gezand; J. Uildriks, Scharmer F 77; H. E. ten Veer, Meesterslaan 22, Westerbroek; A. Venema, Kalkwijk O. 5, Hoogezand. Deze maal zijn wij afgeweken van onze gewoonte om slechts 25 namen te vermelden. Het is ons mogelijk ge- maakt doordat de voetbaluitslagen en verslagen vandaag vrij wel ont- breken, hierdoor zijn allen die der- tien of meer punten hebben behaald vermeld. Om aile namen van de deelnemers te vermelden zoudèn wij ongeveer een gehele pagina nodig hebben, daar er nog" steeds nieuwe deelnemers bij komen, die nu nog weinig punten hebben, doch die door volhouden misschien nog eens bij de Jioogsten zullen komen. Vooral de test van deze week' biédt ëëfï: grote kans want het gaat dan om 8, 5 of 0 punten. Hij heeft vanmiddag bureauwerk. Een kopje koffie? Graag. Toen Jo in de keuken bezig was, dacht Gérard na over zijn vriend. Velen wisten reeds dat Wim sedert geruime tijd een verhouding had met die Vlaamse artiste, niet alleen in artistenkringen, maar ook onder de joumalisten. Alleen Jo, zijn vrouw zelve, bleef blijkbaar onkun- dig van dit feit. Wie zou ook de moed hebben het haar te vertellen? Gé rard dacht er over Wim eens te waarschuwen, maar hij zag hem zel den onder vier ogen en in de nabij heid van zijn vrouw kon hij er toch moeilijk over beginnen. Stom van die kerel, zo'n prachtvrouw en zo'n lief dochtertje, een behoorlijke posl- tie en dit ailes op het spel te zetten voor een revue-artiste van twijfel- achtig allooi. Toch zou hij vandaag of morgen Wim eens te pakken zien te krijgen. Anders liep het spaak. Welk een desillusie zou het voor Jo zijn, als ze van de een of ander te weten kwam, dat haar man haar be- droog. Dat moest voorkomen worden, als hêt enigszins mogelijk was. Slaapt Elsje? vroeg hij belang- stellend, toen ze hem de koffie bracht en een trommel met koekjes voorhield. Ja, ze doet iedere middag nog een dutje, antwoordde ze, terwijl ze even bij hem ging zitten. Tilly Romani nog gezien de laatste tijd, vroeg hij zo terloops, ter wijl hij nadenkend in zijn koffie roerde. Neen, antwoordde Jo argeloos. Ze is hier eens op visite geweest. Wim ziet haar nogal dikwijls. Ze schijnt ook veel succès te hebben. Ga jij nooit naar die revue? Hij lachte kort. Merci, antwoord de hij. Dat interesseert me niet. Ik ga vrij wel nooit meer ergens heen. (Wordt veryolgd) Beantwoording ingekomen vragen J. H. te K. heeft een zuster wier echtgenoot enkele maanden geleden is overleden. Haar man was zelfstan- dig. Zy zelf heeft vroeger een rente- kaart gehad. Vraagt; „Heeft myn zuster ook recht op bevallingsuitkering, steun of toeslag ingevolge de S.V.?" Antwoord: Aangezien wijlen uw zwager zelfstandig was heeft. uw zuster aannemende dat zy niet in loondienst werkt geen recht op kraamgeld.. Indien uw zwager in vroegere jaren een rentekaart heeft gehad waarop 40 of meer zegels zyn geplakt kunnen de kinderen nog aanspraak maken op wezenrente, plus kinderbyslag. Heeft hij geen rentekaart gehad dan kan in elk geval nog w.rente kinderbyslag worden aangevraagd op grond van de verzekering van de moeder mits voor haar 40 of meer zegels zijn geplakt, Schryft u direct maar even naar de Raad v. Arbeid met verjnelding juiste naam, voornaam en geboorte- datum van wyien uw zwager of uw zuster, zo mogeiyk met renteno. A J. R. te H. schryft over een ge- huwde vrouw die tydens het aardap- pelrooien een ongeval- heeft gehad en thans nog invalide is. Zy moet daarvoor 2 x p. week naar Gronin gen. Haar uitkering Ongevallenwet werd na 6 weken belangryk vermin- derd. Vraagt: „Is dit juist en hoe lang kan de uitkering duren? Heeft zy ook recht op vergoeding van reis- kosten?" Antwoord: De regeling der uitke ring by ongeval ook voor de land- bouw is als volgt: Tôt 43 dagen na het ongeval bedraagt de tydeiyke uitkering 80 van het loon dat in de kalenderweek aan het ongeval voorafgaande door gehjksoortige ar- beiders is verdiend. Met ingang van de 43e dag be draagt de uitkering by 100 onge- schiktheid, 70 van het ioon dat door geiyksoortige arbeiders in het jaar aan het ongeval voorafgaande werd verdiend. Onder geiyksoottige arbeiders in uw geval te verstaan, vrouwen die als de hierbedoelde alleen gedurende de seizoentijd in loondienst werken, doch overigens thuis zyn. Het gemiddelde weekloon over een jaar is natuurlijk veel la- ger dan het weekloon tydens het rooien. Vandaar dus die verlaging na 6 weken. De uitkeringsduur kan levenslang zyn. Is de door "u bedoelde vrouw na y2 jaar nog invalide dan kan zy bo vendien, mits er 150 of meer zegels voor haar geplakt zyn, nog invalidi- teitsrente welke met 100 wordt verhoogd aanvragen. A. K. P. te S. wil graag weten: le hoe hoog de invaliditeitsrente be draagt van een zieke die vqlledig invalide werd verklaard. Er is gere- geld geplakt; 2e. Als hem door zyn werkgever een bepaald pensioen wordt toegekend, blyft de inval.rente dan gelyk of wordt deze daar door lager. Antwoord: De toe te kennen inva liditeitsrente na 1 jaar ziekengeld is uitsluitend afhankelyk van het bedrag der geplakte zegels en de duur der verzekering. Deze rente is dus niet afhankelyk van het ver- diende loon. Het bedrag daarvan kan ik u zo niet opgeven. Met een van de werkgever te ont- vangen pensioen wordt by de vast- stelling der inval.rente in het geheel geen rekening gehouden. Die rente wordt onverminderd uitbetaald plus 100 verhoging. Mocht de door u bedoelde persoon gehuwd zyn dan ontvangt hy bo vendien dus ook al krygt hy nog pensioen van zyn werkgever ge- ziiîBtoeslag van f 35 p. maand en 'eventueel nog kinderbyslag.

Het Nieuwsblad nl | 1949 | | pagina 3