De Sauvereiniteitsoverilracht School voor Buitengewoon Lager Qnderwijs Sprak J. R.Jordan waarheid? OOST GOORECHT VAN 1871 en het NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VAN 1888 Vièrde Jaargang Zatetdsg 10 Dec~ "bPT 1949 No. 08 NOORD- EN ZUIDBROEK MUNTiNDAM VEENDAM EN OMGBVING VOOR DE GEMEENTEN HOOGEZAND - SAPPEMEER - SIOCHTEREN OPGENOMEN van Indonesië wordt aangenomen Een beslissing van grote draagwijdte WAT GEEFT DE RADIO? Buitenlands Overzicht Ook Henry Wallace beschuldigd HIJ VROEG VOOR DE KERSTDAGEN nUt ANDERS DAN ONDERDAK NIET DOOR DE BRAND UIT DE BRAND în Hoogezand-Sappemeer ABONNEMENTSPRIJS f 1.80 p. kwartaal. Franco p. post f 1.78 (bij vooruitbetaling) PRIJS DER ADVERTENTIE8 12 cent per mm, Zogen, Kleintjes als te koop, te huur, gevraagd enz, mini- HET NiEUWSBLAD VERSCHÏJNT WOENSDAGS EN ZATERDAGS Uitgeefster: Seggers' en JKremers Uitgeverszaak „Het Nieuwsblad" C.V, Kantoor Hoofdstraat 0, Hoogezand Telefoon 2117 (b.g.g. 2381 en 2301) Postrekenlng No. 435883 mum 76 cent (bij vooruitbetaling) Het is niet gebruikelijk, dat wy ln ons Zaterdagnummer over binnen- landse politiek schrijven. Woensdags geven wij een overzicht, en een wetsontwerp tôt wijziging van de ongevallenwet, dat is ingediend, of de aanneming van een of andere Rijksbegroting door de Tweede Kamer is niet zo belangrijk, dat wij met een gerust geweten enige dagen durven wachten met de publicatie. Thans beraadslaagde de Kamer echter over een onderwerp dat veel belangrijker is dan een wijziging in de ongeval lenwet of een begroting van een of ander département. Er iï nu in de Tweede Kamer gesproken over de 60uvereiniteit_,overdracht in Indonesië In de Rondetafel Conferentie, die op 2 November haar slotzitting hield, werd besloten dat de souvereiniteit over Indonesië zou worden overge- dragen aan een Indonesische Regering. De datum waarop deze over- dracht zou plaats vinden werd reeds vastgesteld. Maar een dergelijk be- sluit is slechts geldig, indien de volksvertegenwoordiging er haar goed- keuring aan hecht. Zowel het Nederlandse als het Indonesische parle ment moesten de souvereiniteitsoverdracht nog aannemen. Thans is in de Tweede Kamer hier over gedebatteerd. Daar is een be slissing genomen van reusachtige dr aagwijdte, Staat het Nederlandse volk, via de door hem gekozen afge vaardigden achter het beleid dat de regering gevoerd heeft t.a.v. Indone •ië? De Tweede Kamer zei Ja. De afgevaardigden der regerings- partijen stonden achter de regering. Deze afgevaardigden zien nieuwe mogelijkheden, een nieuwe toekomst voor Nederland en voor Indonesië in de nieuwe vorm waarin deze twee souvereine staten zullen samengaan, de Nederlands-Indonesische Unie, De oppositie wenste evenals de rege- ringspartijen een vrij Indonesië, maar geen vrijheid zoals die thans is verleend, dit noemt de oppositie uitlevering van Indonesië aan een chaos, Het moeilljkst was de keuze voor de middenpartijen (WD en CHU). En van hun stem zou de beslissing afhangen. ZiJ zagen wellioht lacunes in de mening der regeringspartijen, Maar sommigen van hen vroegen zich ook afi als wij tegenstemmen en de regering valt, waar moeten we dan heen. Sukarno heeft openlijk gezegd: In dien de besluiten van de R.T.C, door het Nederlandse of door het Indo nesische parlement worden verwor- pen, dan weet 1k niet wat er wel moet gebeuren, En Sukarno zal dan niet de enlge zijn, die geen raad weet. Met 71 tegen 29 stemmen (dat is 4 meer dan nodig was, heeft de kamer het wetsontwerp Souve reiniteits-overdracht aanvaard. Acht llberalen stemden voor en van de 9 C.H.U.-leden 4. Niet allen zijn zich bewust van het grote belang van de beslissing van het parlement inzake de souve reiniteitsoverdracht. Hun aandacht wordt door te veel kleinigheden af geleid: een ongeluk, een brand, een voetbalwedstrijd. Maar laat men be- seffen wat hier op het spel staat, zowel voor de toekomst van Neder land als die van Indonesië. PROGRAMMA R.O.N. Zotndag 18 December: 18.3018.58 Het Groninger Strijkkwartet: Louis SomeT en Chris Stoetzer, viool; Dick Blom, altviool en Klaas Kueter, cello: Strijkkwartet op. 31 - Dohnanyi: 18.5519.15 Sport van vandaag (uit- slagen en commentaar). Maandag 19 December: 18.15-18.30 Sportpraatje door Henk Oostinga; 19.1519.25 Stem van het Noorden: 19.2520.00 Groninger Orkest Ver- eniging o.l.v, Jan van Epenhuysen: Symphonie no. 1 op. 39 - Jean Si- belius. Dinsdag 20 December: Fryslcc utstjûring. 18.2019.00 Cantate nr. 13 ..Omheech, o poarten, heevje 't haed" toanset fan Bernard Smilde, wirdt ûtfierd troch Anny Smits, sopraan; Douwe Elzinga, ténor; in Dûbelkwav- tet; Jan Elzinga, fioele en Yme, G. Visser, piano - Meditaesje fan Ds. Bernard Smilde; 19.4020.00 Reis by de Fryske stêdden lans (II); in klank- byld oer Dokkum ûnder de titel: Fuort, âlde kedde nei Dokkum tal ELECTRISCHE STRIJKIJZER IN WIEG In St. Willebrord (N.-Br.) consta- teerde een moeder, dat haar vier maanden oude baby koude voetjes had. Zij nam een electrische strijk ijzer en zette dat even aan, opdat het bedje warm zou worden. Intussen hadden haar andere kin- deren, die buiten speelden, ruzie ge- kregen, en raakten aan het vechten. De moeder snelde naar buiten en herstelde orde en rust. Toen zij bin nen kwam stond de wieg reeds ln brand. Het bleek, dat de baby ernstige brandwonden had bekomen. Zij is in .zorgwekkende toestand in het zie- kenhuls opgenomen, DUITSE VROUWEN mogen nu ln Nederland trouwen Tôt dusver moesten Nederlanders, die met een Duitse vrouw wilden trouwen een verzoekschrift richten tôt H.M. de Koningin, teneinde ver- gunning te bekomen om het huwe- lijk door een gevolmachtigde te doen voltrekken. De vrouw werd dan eerst in ons land toegelaten nadat het huwelijk bij volmacht was voltrok- ken en geen feiten of omstandighe- den naar voren waren gekomen, welke zich tegen toelating van de vrouw verzetten. Thans heeft de minister van jus- titie bepaald, dat Duitse verloofden van Nederlanders hier te lande voor hun huwelijk en voor vestiging in Nederland daarna kunnen worden toegelaten, mits tevoren bij onder- zoek is vastgesteld, dat zij voor ves tiging in Nederland in aanmerking komen. In het vervolg zal de Duitse vrouw bij de Nederlandse consul in Duitsland een visum dienen aan te Vragen, waarbij op de vragenlijst als doel van de reis het sluiten van een huwelijk wordt vermeld. De consul zal in deze van advies dienen en inlichtingen verschaffen over de antecedenten van de vrouw. Is het verzoek voor inwilliging vatbaar, dan wordt de Ned, consul door het hoofd van de visadienst gemachtigd tôt afglfte van een visum. Door de plaatselijke politie zal worden nage- gaan, dat het huwelijk wordt vol- trokken voordat het visum is verlo- pen. Na de huwelijksvoltrekking kan aan de betrokkene een verblijîsver- gunning worden uitgereikt, Ernstige besohuldigtngen in de V.S. In de V.S, zijn zonderlinge dingen aan het licht gekomen, althans, wan- neer een vroegere Amerikaanse officier van de luchtmacht, George Racey Jordan voor de commissie ter bestrijding van on-Amerikaanse be- drijvigheid, waarheid heeft gespro ken. H(j verklaarde, dat in de winter van 1943 op 1944 tezamen met de op grond van de leen- en pachtwet aan Rusland geleverde goederen, kaarten van het Panamakanaal, documen- ten en uraniumerts naar Rus land was gezonden. Hij verklaar de dat persoonlijk gezien te heb ben. Hij verklaarde voorts dat een van Roosevelt's vertrouwdst© mede- werker», Harry Hopkins van deze transporten afwiit niet alleen, maar er bovendien zijn medewerking aan verleende, Volgens een radio-commentator zou de voormallge vice-president, Henry WaHeoe, thane 'eider van de derde partij, als „de man achter de schermen" hebben gefungeerd, Wal lace verklaarde echter, dat deze be- schuldiging aile grond mist. In zijn wekelijkse persconferentie heeft de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Acheson ver- klaard dat het desbetref fende Ame rikaanse regeringsbureau zes maal een uitvoervergunning heeft ver leend voor het zenden van uranium- houdende stof naar Rusland en wel van 1000 gram zwaar water, dat no dig is bij het atoomonderzoek. Het bureau voor atoomonderzoek was van deze zendingen op de hoogte. Omtrent het verstrekken van kaar ten van het Panama-kanaal en ande re documenten, zoals door Jordan was verklaard, is de regering niets bekend. De commissie voor on-Amerikaan. Se activiteit van het huis van afge vaardigden is met een onderzoek be- gonnen. Hoe dan ook: de Amerikanen heb ben voorloplg stof om te praten, en de Amerikaanse kranten hebben de komende dagen copie genoeg om hun frontpagina's te vullen. De „FibeneI" In de „Fibenel"-besprekingen te Parijs is enige vertraging ontstaan, doordat de Beneluxvertegenwoordi- gers naar hun hoofdsteden moesten terugkeren om rapport uit te bren- gen, en instructies te vragen. De delegaties van aile deelnemen- de landen (Frankrijk, Italië, België, Nederland en Luxemburg) waren voor de totstandkoming van een eco- nomische unie tussen deze landen, maar de belangen van de landen af- zonderlijk bleken zoals trouwens te verwachten was uiteen te lo~ pen. Zo heeft Nederland ongetwij- feld belang bij het economisch her- stel van zijn belangrijk achterland, Duitsland, en bovendien heeft Ne derland een belangrijke handel met Engeland. Dat verklaart de Neder landse houding dat de toelating van West-Duitsland als conditio sine qua non gesteld heeft voor eigen deelne- ming en dat gaame zou zien, dat ook Engeland zou worden uitgenodigd. Deze Nederlandse voorstellen zijn door België en Luxemburg goedge- keurd. Na een onderbreking van enkele dagen zijn Donderdag de besprekin- gen voortgezet, Vooral aan de Fran- se zij de het plan om de besprekln- gen te houden is van Frankrijk uit- gegaan is men zeer optimistisch over het resultaat, ondanks de ver- schillen in de belangen welke tôt nu toe aan de dag zijn getreden. De herbewapenlng van Duitsland Talrijke berichten over Duitslands eventuele herbewapenlng zijn in omloop, Belangrijk is de verklaring, die Rijkskanselier Adenauer dezer dagen heeft afgelegd. Hij heeft ver klaard, dat hij voorstander zou zijn van een Duits contingent in de West- Europese gewapende macht, doch niet van een staand Duits leger, wan- neer het voor Duitsland noodzakelijk zou worden mede-verantwoordelijk- heid voor de veiligheid van West- Europa te aanvaarden, Het moet in hat openbaar duide- Hjk gemaakt worden, zo vervolgde de Rijkskanselier, dat ik in principe tegenstander ben van hermilitarisa- tie van de Westduitse republiek en daarom ook van de oprichting van een nieuw Duits leger. Wij, Duitsers, hebben in de laatste twee wereld- oorlogen te veel bloed vergoten en beschikken nu over te weinig man- nen, om iets dergeljjks te kunnen uitvoeren. Adenauer bleef bij zijn mening, dat de veiligheid van West- Duitsland een kwestie is, die de ge- allieerde bezettingstroepen aangaat, Deze verklaring van Adenauer zal de komende week in de Bondsdag worden besproken. Het débat zal worden ingeleid door een interpel- iatie door Communiâtische leden. Een werkloze en dakloze stond de zer dagen voor de 123e maal voor de rechtbank, thans voor de recht- bank ergens in een plaats in Wales, Het misdrijf, een ingegooide ruit, was begaan met het oogmerk met Kerstmis onderdak, eten, een bad, en geneeskundig onderzoek te heb ben. De opzet slaagde, want hij werd veroordeeld tôt twee maanden. Ook de vorige jaren, kort voor Kerstmis pleegde de man een mla- drijf van geringe omvang. KEGELEN De komende week zal Hoogezand- Sappemeer in het teken staan van de kegelsport, en de grote drukte zal zich cencentreren op de banen van het hôtel Groeneveld b. d. Veiling. Van Maandag tôt Vrij dag zal hier een competitie worden gehouden van plaatselijke clubs. Zondag daaraanvolgend, zal de aandacht van aile Groninger kege- laars op deze banen gevestigd zijn, want dan zullen de Ommelanden daar de Stad ontvangen. 508e STAATSLOTERU 10e. Ile en 12e Ujst. f 80.000: 0440; f 2000: 4969; f 1000: 2285 2415 3328 4304 4554 8806 8910 10820 11746 13261 10655 18502; f 400: 1208 1709 4506 0051 9008 10878 11414 18490 20247 21630; f 200; 1534 1775 2923 2982 3944 5422 5845 6798 7207 9820 11194 11910 12271 12370 13400 14104 18119 17029 17388 19221 19344; f 100; 1100 1370 1637 2352 2720 4330 4083 4997 8395 8427 5000 7032 7188 7748 7803 9500 10123 10400 10983 14503 14559 14582 14002 10702 18523 18573 18089 18907 18927 19157 19280 21225. KERSTACTIE LEGER DES HE1LS Zoals telken jare houdt ook dit jaar het Leger des Heils een Kerst- actie. Van hetgeen deze actie op- brengt wil z)j levensmiddelenpak- ketten uitdelen aan een zo groot mogelijk aantal behoeftige gezinnen, ongeacht hun religieuze of politieke overtuiging; een prettig Kerstfeest bereiden aan buitenkerkelijke kin- deren, die anders geen deel aan de kerstvreugde zouden hebben; een verrassing bereiden aan de honder- den eenzamen en verpleegden in de tehuizen van het L. d. H. De afde- ling HoogezandSappemeer van het Leger des Heils zal de gaven die zij ontvangt en de bedragen die op haar giro 440763 worden overge- schreven gebruiken ten bate van de behoeftigen in die gemeente. Toen op een boerderij in Temaard een butacylinder dicht bij een ka- chel verwisseld werd, geraakte de kieine hoeveelheid ontsnapt gas in brand, De vlammen grepen sne'. om zich heen. De brandweer kon slechts een ge- deelte van de boerderij behouden. Vier koeien, een pink en een kalf kwamen in de vlammen om De eigenaar van de boerderij was slechts laag verzekerd. ERNSTIGE AUTOBOTSING Op de Rijksweg tussen Amsterdam en Den Haag zijn een veeauto met aanhangwagen, geladen met schapen en een vrachtauto geladen met krat- ten, tegen elkaar gebotst. Na de botsing vloog de vrachtauto in brand, wsardoor de bestuurder brand won- dën opliep en de mede-inzittende een sleutelbeen brak en eveneens brandwonden opliep. De inzittenden van de veeauto, die eveneens door de vlammen werd aangetast, kwamen met de schrik vrij, en konden hun levende lading in veiligheid stellen, Een schaap werd zwaar gewond. ALWEER HET SIGARETTENPEUKJE Een inwoner van 's-Hertogenbosch die boven een magazijn woont wierp een sigaretteneindje in een asbakje. Een paar minuten later ledigde zijn vrouw het asbakje in de prullemand, Deze vatte vlam, een gordijn ge raakte in brand, een ruit sprong, en toen hadden de vlammen vrij spel. De gehele bovenverdieping brand- de uit, De kapokafdeling van het r^sazijn, welke daar onder is, bleef gespaard, LEUVENSE STUDENTEN EN ST. NICOLAAS Een aantal studenten van de Leu- vense universiteit wilden een le- vensgroot beeld van St. Nicolaas in optocht door de straten voeren. De politie gaf daartoe echter geen toe- stemming. De studenten stelden het beeld daarna op, op het dak van de Universiteitsblbliotheek, en hingen er een professorstoga omheen. Door een rukwind viel het beela van het dak, en brak aan stukken. De studenten begaven zich toen naar het politiebureau, dat bekogeld werd met aardappelen en rot fruit. EEN TEEN ALS DUIM Bij een Engels meisje van 9 jaar, dat op tweejarige leeftijd door een ongeluk de vijf vingers van de lin- kerhand verloor, is langs operatieve weg de grote teen van haar linker- voet op de plaats van de linkerduim gezet. Het meisje kan er nu reeds een potlood of vork mee oppakken en vasthouden. VRACHTAUTO SLIPTE en reed ln het water Bij Kloosterveen geraakte tenge- volge van slippen een vrachtauto in de Drentse Hoofdvaart. De bestuur der, afkomstig uit Achtkarspelen, wist zich uit de cabine te bevrijden en op de laadbak te klimmen. Hij werd met een roeiboot op de wal ge- bracht. Wegens overvloed van copie moesten enlge artlkelen tôt een volgend nummer blljven llggen Zoals men in onze raadsverslagen heeft kunnen lezen is aan Hooge zandSappemeer een zgn. Oosten- rijkse school toegewezen, welke in- gericht zal worden als school voor buitengewoon lager onderwijs. Een Provinciale Commissie heeft indertijd een rapport uitgebracht omtrent de plaatsen, waar de inrich- tingen voor buitengewoon lager on- derwijs in onze provincie gevestigd dienen te worden. Hieronder valt HoogezandSappemeer. Bovendien heeft deze commissie vastgesteld welke scholen voor debielen en welke voor imbecielen bestemd dienen te worden. De school, welke te Hoogezand gebouwd zal worden is bestemd voor debielen, d.w.z, voor kinderen, die weliswaar geestelijk onvolwaardig zijn, doch door voor hen geschikt onderwijs tôt bruikbare mensen in de maatschap- pij kunnen worden gemaakt. De school De school zal, zoals gezegd, een zgn. Oostenrijkse school zijn, welke veel overeenkomst vertoont met de zgn. Finse scholen, Ook de Oostenrijk se scholen zijn geheel van hout. In te- genstelling met de Finse scholen te Hoogezand en Sappemeer, welke ge heel in een rechte lijn gebouwd zijn, zal de Oostenrijkse school een hoek vormen van 90° (rechte hoek) waar- bij in iedere vleugel 4 lokalen wor den ondergebracht. Het terrein leent zich ni. beter voor "een dergelijk model, terwijl dit uit aestetisch oog- punt geen nadeel zal» blijken te zijn. Leerlingen en Leraren Voor de nieuwe school komen in de eerste plaats in aanmerking die leerlingen van gewone lagere scho len, die daar het onderwijs niet kun nen volgen, Bij een onderzoek op de gewone lagere scholen, verwacht men, dat een vrij belangrijk aantal leerlingen zal worden gevonden voor wi© het meer gewenst is dat zij B.L.O. volgen, dan gewoon L.O. Wel- licht zai de school later, buiten leer lingen uit HoogezandSappemeer zelf, ook nog leerlingen opnemen uit omliggende gemeenten, Indien het leerlingenaantal ietB boven de 90 zal bedragen, zal begonnen kunnen worden met 6 leerkrachten, Een klasse mag ten hoogste uit 18 leer lingen bestaan. De indeling van de school in klas sen kan niet, zoals bij gewoon lager onderwijs, hoofdzakelijk plaats heb ben op grond van de leeftyd; hier zal de groepering in de eerste plaats ge schieden op grond van de verstan- delijke vermogens. Tôt onderwijskrachten aan de school zullen benoemd dienen te worden ervaren leerkrachten van het L.O., onderwijzers, die blijk hebben gegeven voldoende liefde voor dit werk te hebben en geduld te bezit- ten om de geestelijk onvolwaardige kinderen iets bij te brengen. Het hoofd van de school zal ervaring op het gebied van het buitengewoon lager onderwijs moeten bezitten. Van de leerkrachten wordt geëist het be- zit van de acte handenarbeid. Voorts zal het gewenst zijn, dat deze leer krachten een spéciale cursus in B.L.O. hebben gevolgd of in de toe komst zullen volgen. Het Onderwijs Het onderwijsprogramma zal van- zelfsprekend afwijken van dat van de gewone lagere school. Handenar beid zal hier een voornaam vak vormen, terwijl de meisjes onder- richt zullen krijgen in huishoudelijke bezigheden. Daarnaast zal natuurlijk les gegeven worden in de gewone schoolvakken (lezen, schrijven, re- kenen, enz.) De nazorg vormt natuurlijk een belangrijke factor. Men kan de leer lingen, die de school voor B.L.O. hebben doorlopen, niet plotseling op eigen benen in de maatschappij la- ten staan. Vooral in het begin heb ben zij een krachtige steun daarbij nodig. Zij moeten o.a. aan passend werk geholpen worden. De imbecielen De vraag komt. nog naar voren, waar HoogezandSappemeer zijn imbecielen onderricht zal laten ge ven. Hier zijn twee" mogelijkheden. Men zal voor deze kinderen een aparté klasse kunnen vormen aan de school voor B.L.O. of men kan hen naar de school voor imbecielen te Groningen zenden. Deze kwestie zal nog nader moeten worden bezien. De school voor B.L.O. Met deze school voor B.L.O. is Hoogezand een belangrijke on- derwijsinstelling rijker gewor- den. Het zal nu niet meer nodig zijn debielen naar de gewone lagere scholen te zenden, waar zij een rem vormen op de vor-, deringen van de klasse, en waar zij zich niet thuis gevoelen. Op de school voor B.L.O. kun nen zij worden opgeleid tôt nut- tige mensen in de maatschap pij, en kan de grondslag worden gelegd om hen tôt goede vaklui te vormen. De ervaring heeft geleerd, dat zij in tegenstelling met de gewone lagere school, deze school voor het merendeel met vreugde bezoeken. Mogen ouders en onderwijzers het belang van deze school in- zien, en er hun medewerking aan geven, dat die leerlingen, die er behoren, haar zullen be zoeken, Dit is voor deze leerlin gen van het grootste belang. LEGERVLIEGTUIG VERD W A ALDE Toen een Tiger Moth van de L.S.K. bemand met een instructeur en een leerling-vlieger van Woensdrecht was opgestegen voor het maken van een nachtvlucht, raakten de begtuur- ders hun weg kwijt, Zij cirkelden rond, en moesten eindeljjk hun po- gingen opgeven, zij waren verdwaald in de nacht, Intussen maakte men zieh te Woensdrecht ongerust, Er werden vuren ontstoken, en het vliegveld Gilze Rijen ontstak zijn nachtver- lichting. Na twee uur vliegen geraakte de benzine, welke het toestel bij zich had, op, en bovendien geraakte de accu onklaar, De instructeur gaf toen zijn leerling opdraoht het toestel te verlaten. Deze sprong, en kwam met zijn parachute behouden aan de grond. Vervolgens trok de instruc teur het toestel ondersteboven, en liet zich er toen uitvallen. Zijn pa rachute opende zich eerst op het iaatste moment. Bij het op de grond komen brak hij een been. De Tiger Moth stortte neer en werd ernstig beschadigd, EEN WEGGEWORPEN SIGARETTENEINDJE HAD ERNSTIGE CONSEQUENTIES Een inwoner van Rio de Janeiro wierp een brandend sigaretteneindje weg. En hij kon niet vermoeden, dat dat peukje de oorzaak zou zijn, dat 100 mensen dakloos werden. Een eindje verderop stond ni. een tankauto, die een beetje lekte, zodat een straaltje benzine in de goot liep. deze benzine geraakt in brand door het peukje, de vlammen plantten zich enerzijds voort tôt de tankwa- gen en anderzijds tôt in de riool, waarin al een hoeveelheid benzine was gevloeid. Bijna gelijktijdig had een ondergrondse ontploffing plaats en vloog de tankwagen in brand. De vlammen verspreidden zich over een blok houten arbeiderswoningen, die allen volkomen afbrandden. De be- woners vluchtten in paniekstemming Door de ontploffing werd boven dien een electrische kabel bescha digd, waardoor het Noordelijk ge- deelte van de stad in donker kwam te zitten. Hoogezand/Sappemeer/Zuidbroek Het leven van ons Veenkolonialen is vervlochten met het Winschoter- diep. Wij allemaal hebben er wel iets mee te maken. De arbeiders op de scheepshellingen danken er hun boterham aan. En zouden de andere fabrieken zich hier gevestigd hebben, indien het kanaal in de tijd der ont- ginningen niet gegraven was? Zelfs wanneer wij menen, dat we niets met ,,'t Daip" te maken hebben, dan komen wij op een zeker moment toch tôt de conclusie, dat we wel de- gelijk rekening te houden hebben met zijn aanwezigheid. Daar heb je bv. als het water zo erg stinkt, dat de verf van de gevels wordt aange tast, of wanneer je haast hebt, en de hekken van de brug worden Juist voor je neus dichtgemaakt. En nu staat het water in het diep hoog, zo hoog, dat je iedere morgen als je langs de Zuiderstraat fietst bij leder laag gedeelte van de weg kijkt of het water zieh nog niet heeft meester gemaakt van de berm, Maar wat beroerder is: er is een reeks kelders ondergelopen, en het is voor de schepen moeilijk tegen de stroom ln door de bruggen te komen, Moto- rische kracht is dikwijls niet vol doende; de lier moet er aan te pas komen. Dus, indien u met de trein moet, en uw weg leidt over het Winschoter Diep, ga dan een kwartiertje vroegcr van huis, er mocht eens een schip zijn, dat anders wil dan u. Fermin, Ramiro, Rodrigo, Nubor en Francisco. Dat zijn, lezer, de na- men van de vijf jongens, die dezer dagen werden geboren in een hutje te Angostura. En plotseling staat dit hutje, bewoond door een arm boe- rengezin, in het middelpunt der be- langstelling. Er is een vijfiing gebo ren; vijf gezonde knapen (het z(jn allemaal jongens) aanschouwden op één dag het levenslicht. De belang- stelling was zo groot, dat de geluk- kige vader de politie in de arm moest nemen om de belangstellenden op een afstand te houden, omdat zijn zwakke vrouw de drukte niet kon hebben. Zo luidde het bericht de eerste dag En de volgende dag meldde Reuter dat het een mop was van een fami- lielid de lolligste thuis zeker en dat het gezin wel B jongens had, maar van verachillende leeftijd. Wordt het steeds onveiliger op de weg? Als we naar de cijfers kijken zeggen we ja. Op 1 Augustus van dit jaar waren er in ons land 64.588 vrachtauto's of wel ruim 20.000 meer dan in 1939. Autobussen waren er op die datum 5265 tegen 4518 in 1939. Relatief bekeken zouden er dus meer verkeersongelukken kunnen voorkomen, maareens leren wij toch om heer te worden in het ver- keer, Hebt u het al geprobeerd? Het gebeurde in Derby. Weet u waar Derby ligt? U moet de kaart van Engeland voor u nemen om het te vinden, Daar had een 11-Jarige Jongen de lagere school doorlopen en ging naar de H.B.S. Maar de leraren konden de knaap niet uitstaan. Ze noemden hem verschrikkelijk lastig. De directeur van de school, die al de klachten van zijn staf binnen kreeg, dacht bij zichzelf, dat jong is niet snik, en haalde er 'n psycholoog bij. Maar deze specialist kwam tôt heel andere conclusies dan de leraren. Hij verklaarde dat de jongen een genie was, Wanneer men de intelli- gentie quotient van een normaal volwassen mens op 100 steld, dan be- droeg deze bij de bewuste knaap 170. Of anders gezegd, de jongen was ver- standiger dan zijn leraren, vandaar dat zij hem een lastige knul noem den. HOOGOVENS TE IJMUIDEN worden gemodemiseerd en uitgebreid. De Economie Coopération Ad ministration (ECA) missie in Ne derland heeft toestemming ge- kregen voor het financieren van een programma voor modernise- ring en uitbreiding van de Ko- ninklijke Nederl. Hoogovens en Staalfabrieken N.V. te IJmuiden. Hiermede zal een bedrag van ca. 23.500.000 (f 89.300.000) ge- moeid zijn. UITGESLOTEN De Amerikaanse voorlichtingsdienst schrijft ons: „Geconstateerd is dat de A.N.I.V.O. (Th. Jansen) gevestigd Rijksstraat- weg 276 te Haarlem ongeoorloofde handelingen heeft gepleegd met films, die door deze dienst in omloop worden gebracht en het, eigendom zijn van de Amerikaanse regering. De firma heeft ni. bepaalde films gewijzigd door de naam van vervaar- diger en rechtmatige verspreider te vervangen door haar eigen naam. Om deze reden zal het de ANIVO (Th. Jansen) niet langer geoorloofd zijn films te vertonen of ter beschik- king te stellen die het eigendom zijn van de Amerikaanse Voorlichtmgs- dlenst.

Het Nieuwsblad nl | 1949 | | pagina 1