Deqrote liefde PLAATS E LU K NIEUWS BURGERLIJKE STAND 35 iaai Goàpexatie WRINGERS Drukksrjj JJKHUIS" N.V. FAMILIEDRUKWERKEN frfERMOGÈNE Naamkaartjes SAPPEMEER Het perceel Klelnemeerster- straat 1, in eigendom toebehorende aan E. Vroom e.a. werd onderhands verkocht aan de huidigé bewoner, de heer Wolthuis. Men deelt ons mede, dat de heer J. Douwea, thans meesterknecht in dienst van de Gist- en Spiritusfa- briek „Sappemeer", alhier, op 29 de- zer het feit zal herdenken, dat hjj 25 jaar geleden bij deze fabriek in dienst trad. HOOGEZAND Op 22 SeptembeT Pep bij de gcheepswerf Gebr. Coops de „Ama- sus Fluvius", een coaster van 350 ton d.w. (afmetingen lengte 43 m., breedte 6.90 m en holte 2.95 m) van stapel, welk schip gebouwd werd voor rekening van de Fa. Wagen- borgen te Delfzijl en werd uitgerust met een 200 p.k. 4 takt Brons motor. In October ging het schip zijn mo tor halen bij Gorter,te Martenshoek. Het kon precies door de Hoogezand- ster Brug, maar van de brug te Mar tenshoek moesten de remmingswer- ken gesloopt worden. Het schip werd toen direct teruggesleept naar de werf. Het kwam dezer dagen gereed en is Woensdag opnieuw door de bruggen gesleept. Wederom was het noodzakelijk de remmingswerken van de Martenshoeksterbrug te slopen. Aan de Belasting-Acàdemie te Rotterdam slaagden voor het voorbe- reidend vakexamen o.a. de surnu méraire E. Hubbeling, Assen; J. Sandker, Musselkanaal en A. Spreen Brouwer, alhier. Martenshoek is uit zijn isole ment verlost. In verband met het gereedkomen en in gebruik stellen voor het verkeer van de Rengers- brug aan de Nieuwelaan zullen in- gaande morgen de GADO-diensten weer over Martenshoek lopen. NIEtJWCOMPAGNIE De Coôp. Landb. Ver. „Kielcom- pagnie" vergaderde o.l.v. de heer O, Marring. Een koopbrief was ingeko- men voor 300 balen K.A. voor leve- ring af Ruischerbrug, terwijl voorts 310 balen K 40 ontvangen kunnen worden, Bij de V.B.B. werden besteld 1000 kg. orig. marnehaver en 400 kg. orig. zonnohaver, De agenda voor de te houden hoofdbestuursvergadering van de V.B.B. en de Alg, Vergadering van de V.B.B. op 12 dezer, waar Ir. de Ridder als spreker over „Actuele Vraagstukken in verband met de Veehouderij" zal spreken, werd be- sproken. De heer J. Boerma deed verslag van de gehouden ringverga- dering. westerbroek Bij de werf J. Smit Zonen, alhier, liep Donderdag met goed ge- volg te water het patrouille vaar- tuig „Argala" bestemd voor de Fé dérale Scheepsdienst in Indonesië. De afmetingen van het vaartuig zijn lengte 32.95 m, breedte 5.60 m en diepte 2.80 m, terwijl het een diepgang heeft van 1.90 meter. Het vaartuig wordt uitgerust met radio, zoeklichten, enz. Als krachtbron zal worden inge- bouwd een 450 p.k. Enterprise motor DinSdag had de proefvaart plaats van het m.s. „Utreeht", ge bouwd door de C.V, G. J. v. d. Wgrffs Seheepibouw, alhier, in ep- draeht van N.V, Visserij Ondern, „De Y#m" IJmuiden. Het schip is van het ralsed Quar terdeck type en heeft de volgende afmetingen: lengte over 11. 48.50 m, breedte 8.60 m en holte 3.50/4.40 m, Het d.w. is 710 ton. Bouw geschiedde onder klasse Lloyds Atl. vaart. De „Utrecht" is voorzien van een 500 pk. Brons-motor, waarmede het een snelheid behaalde van 10Vi mijl, Ver- der heeft het schip 2 masten en 3- tons laadbomen, waarbij zijn opge- steld 2 Bodewes' hjjslieren met 10/15 pk. Skoda-motoren. Voor op de bak is opgesteld een Bodewes' ankerlier met 10/15 pk. Skoda met ketting- stoppers. Aile hutten zijn in het achterdek ondergebracht en voorzien van centr. verw. met oliestookinr., warm en koud water en electr. verl. van 110 volt. Het schip is voorzien van radio telefonie en richtingzoe- kér. Na de officiële proefvaart werd de „Utrecht" door één der heren v. d. Werff aan de rederij overgedragen, die de opdrachtgevers feliciteerde met hun nieuw schip, waarna heî. tôt voile tevredenheid door de reders werd overgenomen. Momenteel is op genoemde werf in aanbouw een cutterzuiger in opdr. van het Aann. Bedr. R. Boltje Zonen te Zwolle terwijl met de voor- bereidingen zijn begonnen voor de bouw van een 500 tons coaster voor de Gebr. Beck te Groningen. ENGELBERT In het café Tuinema vergader de de Ver. v. Pluimveeteelt. Tôt be- stuursleden werden gekozen de he ren H. Eggens en W. Knollema en tôt mengers de heren B. Mulder en J. Iewema. Er werd besloten geen contributie over 1950 te heffen. De inlegsom voor nieuwe leden werd bepaald op f 1.50. Tôt leden van de kascommissie werden gekozen de heren W. Swart en P. Tepper. MIDDELBERT In een goed bezochte gemeente- avond sprak Ds. v. d. Ende over het Avondmaal. De verloting ten bate van de jeugd werd uitgesteld tôt Maart 1950 SLOCHTEREN. In het Hoogehuis vond op inl- tiatief van burgemeester Scherphuls een bijeenkomst plaats van bestuurs- leden der afd. Slochteren van de Ver. voor Veilig Verkeer. Overwogen wer. den de" mogeltjkheden om tôt een ver- hoogde activitelt te geraken, ln welk verband de Jaarlijkse veilig verkeers- actle een punt van behandeling vorm- den. Tevens werd de vraag, of een in- haalverbod voor deze gemeente een aanvaardbare maatregel zou zijn, be- sproken en ln negatieve zln beant- woord. De vergadering was het er al- gemeen over eens dat het rtfden ion- georganiieerd voor leden en school- kinderen. ZUIDBROEK der lloht in de schemeruren met fiet-1 Van de door de V.v.V. georga- boerenwagens en vrachtwagens niseerde ballonwedstrijd op 22 Oc tober zijn 10 kaartjes teruggekomen. Vier ballonnet j es belandden in Oost- friesland en 4 in Holstein. Twee kwamen in Kiel (Duitsl.) terecht. De raad dezer gemeente komt Donderdag 15 dezer 's avonds 7 uur in openbare vergadering bijeen. De gemeentebegroting 1950 zal dan be- handeld worden. MUNTENDAM - Door notaris Plaat werd in café van der Laan ten*verzoeke van de echtelieden A. Woldhuis en A. Pot verkocht een h Ois met erf en tuin, Koper werd de heer J. Wolthuis voor 3505. Te Utrecht slaagde voor het examen erkenning paardehandelaar, de heer D. Hem. sen, met paardentractie een groot gevaar voor het verkeer vormde. Besloten werd binnenkort een propagande ver gadering te beleggen, Naar wtj vernemen 1b dezer da gen een betrekkelijk nieuwe fieta van mevr, P. Udding, alhier, gestolen. De politie heeft de zaak in onderzoek. SCHILDWOLDE. De afd. Schildwolde van de P. v. d. Arb. hield onder voorzitterschap van de heer D. Wolt een huishoude- lijke vergadering in café Spanninga. Als afgevaardigden naar de Qewes- teltjke vergadering werden benoemd de heren C. Dobma en A. Speelman. Het 1 Mei-comitê zal voor het volgende jaar ult aile medewerkende organl- satiea ult de gemeente worden ge- vormd. Voor deze afd. werden hier- voor aangewezen de heer K. Hoogak- ker en mevr. v. d. Laan. De Chr. Oranjever. Schildwol- de-Slochteren hield haar jaarverga- dering in café Kampen, onder voor zitterschap van de heer W. Kleefs- man. De notulen en diverse jaarver- skgen werden goedgekeurd. Tn ver band met vertrek van de heer Noordhof werd als bestuurslid geko zen de heer H. Schuil te Slochteren. Het samentsellen van een program ma voor 1950 werd in grote trekken besproken. Het Département Duurswold van de Mij. tôt Nut van 't Algemeen hield een toneelavond in hôtel Wijchgelsheim, In zijn openings- woord heette de voorzitter, de heer H. Duursma van Slochteren, de aan- wezigen hartelijk welkom en sprak de hoop uit, dat het optredend to- neelensemble „De Nieuwe Egelan- tier" van Hilversum, voor een ge- noeglijke avond zou zorg dragen, Opgevoerd werd het toneelspel van A. Bronet „Inkeer". SIDDEBUREN Voor het vakdiploma Herenkap- per slaagde te Utrecht de heer P. v. d. West, kapper alhier. HELLUM Door de storm is de achter- muur van de bijschuur van de boer- derij van de heer A. Rademaker, alhier, geheel ingewaaid. De IJsclfib „Voorwaarts" verga derde o.l.v. de heer H. Tuinier, in café v, d. Berg. Door de heer Joh. E, Steenhuis werd het jaarverslag uit- gebracht. De heer H. Hoving werd als bestuurslid herkozen en in plaats van de heer B. Blik werd gekozen de heer J. Meyer. Indien de winter het toelaat zal een rijderij worden NTEUWSBLAD ATTRACTIF Op de volgende nummers wer den de prijzen nog niet afgehaald: 6629, 8239 en 2109 Bureau van „Het Nieuwsblad"; 1912 Ruding Martenshoek; 3562 Bischoff, Fox- ham, 7663 Modehuis Gorens, Hoo- gezand; 9441 A. Lageman, Sappe- meer; 6836 T, Bischoff M. Venin- gastraat, Hoogezand; 7860 Dtuk- kerij „Dijkhuis", Sappemeer. Gaarne ontvangen wij van de winkeliers verdere nummers van niet afgehaalde prijzen. RECHTSZAKEN Rechtbank Groningen E. J. uit Kolham, die bij een twist over politiek te Ruischerbrug J. K. uit Groningen met een mes heeft gestoken, tengevolge waarvan deze overleed werd door de Gronihger rechtbank conform de eis veroor- deeld tôt 4 jaar gevangenisstraf met aftrek. De rechtbank achtte doodslag niet bewezen, doch wel zware mis- handeling. Door E. J. is hoger beroep aange- tekend. Politlerechter Groningen Frederik H. E. uit Kolham, die te recht gestaan heeft wegens verduis- tering, werd veroordeeld tôt f 20 boete of 20 d. h. Mishandeling was ten laste gelegd aan Berend K. te Hoogezand. Deze kwam er af met f 30 b. of 15 d. h. Economische Politlerechter Wegens overtreding van de Alg. Verordening Gedist. Dranken werd Fokko K. van Noorddijk veroordeeld tôt f 75 b. of 1 mnd. h.; Barteld H. van Muntendam, die groenten en/of fruit verkocht heeft, zonder daar- voor toestemming te hebben, werd veroordeeld tôt f 25 b. of 10 d. h. In verband met overtreding van het Buiteng. Besl. Arbeidsverh. werden twee vonnissen ultgesproken rijwlel. Derk W. te Kolham tôt f 30 b. of 18 d, h. en Geert H. T. te Kolham tôt f 30 b. of 10 d. h. Kantongerecht Zuidbroek In de op 7 dezer gehouden zitting werden de volgende vonnissen ult gesproken: A. H., Hoogezand en G. A., Sap pemeer, ieder f 25 b. of 14 d. h.; J. B., Hoogezand, f 20 b. of 14 d. h. en J. B., Muntendam, f 15 b. of 6 d. h., wegens het besturen van een rijwiel, terwijl zij in staat van dronkenschap verkeren J. v. D., Hoogezand, f 10 b. of«5 d. h., W. F. E., Sappemeer, f 3 b. of 2 d. h, wegens overtreding van de leerplichtwet; H. V., Zuidbroek, f 25 b. of 14 d. h. wegens dronkenschap; H. W. B., Hoogezand, f 15 b. of 6 d. h.; G. J. K., Hoogezand, f 10 b. of 4 d. h.; J. M. K., Hoogezand, f 5 b. of 2 d. h., wegens overtreding van de arbeidswet. H. V„ Zuidbroek, f 3 b. of 2 d. h., wegens het rijden met een vracht- auto zonder goede remmen; J. Z., Sappemeer, f 10 b. of 4 d. h. wegens en paard op grond van een ander laten lopen; P. O., Waterhuizen, f 12.50 b. of 5 d. h. plus f 46.85 schadeloosstelling wegens vee drijven op een snelver- keersweg. D. E. G., Hoogezand, f 7.50 b. of 3 d. h. wegens zonder vergunning een schip gebruiken tôt woning; H. K., Muntendam, f 10 b. of 4 d. h., wegens rijden met een vracht- auto, zonder rijvergunning; L, S., Hoogezand, f 6 b. of 1 wk. tuchtschool wegens vissen met be- dwelmende middelen; J. H. A. Bakker, Muntendam, f 3 b. of 2 d. h., wegens in donker rijden met een voertuig, dat geen verlich- tlng heeft; L S. en A, D., Muntendam, f 6 b. of 2 d, h., wegens venten zonder ver gunning; B. B„ Kropswolde, f 5 b. of 2 d. h.; E. G., Slddeburen, f 4 b. of 2 d. h„ wegens het besturen van een mo torrijtuig, zonder een rijbewljs te hebben; B L., O, M., P. H., R. W. N., R. S., J. S., H. B. V. en H. B., allen Hoo gezand, f 4 b. of 2 d. h., wegens een korenmijt of stromijt te dlcht bij woning of weg hebben; E. H„ Hoogezand, f 4 b. of 2 d. h„ wegens een paard onbeheerd op de weg laten staan; A. V„ Zuidbroek, B, Z„ Munten dam, W. S., Hoogezand, J. H., Schild wolde Ch. B., Sappemeer, J. H., Hoo gezand, 1. L., Sappemeer, B. J. A. O., Sappemeer, f 3 b. of 2 d. h.; A. L., Hoogezand, F. S., Sappemeer, f 3 b. of 1 wk. tuchtschool, wegens fletsen in donker zonder verlichting aan het HOOGEZANDSAPPEMEER 1 t.m. 7 Dec. 1949 Geboren: Antonia Francina, d. v, Pieter Taai en Anna Koekkoek, Zuidbroek; Eltje, d. v, Albert Hid- dinga en Hemmechien Koning, Hoo gezand; eBrendina, d. v. Hendrik Berg en Trijntje Ploeger, Hoogezand; Aaltje, d. v. Eggo van Koldam en Bernardina Strootman, Scheemda; Ritske, z. v. Harm Bakker en Hin- driktje de Raad, Sappemeer; Hans Gert Jan en Henriëtte Ina Mieke, zoon en dochter van Hindrik Vin- ckers en Froukje Reinek, Martens hoek; Hendrik, z. v. Filippus Wiltjer en Antje J. Oudeman, Zuidbroek; Nicolaas, z. v. Jakob K. Groeneveld en Trient je Mulder, Slochteren. Ondertrouwd: Henricus S. C. Clercx, 27 j., Hoogezand en Gertrude E. C. M. de Leijer, 26 j., Boxtel; Pieter Boers, 26 j., Naarden en Al- berta L. Kleine, 22 j., Westerbroek; Roelf Thoma, 21 j„ Groningen en Reina de Groot, 19 j., Foxhol; Klaas R. Suk, 38 j., Veendam en Lamme- chien Seip, 33 j,, Sappemeer. Getrouwd: Lucas W, Brouwer, 29 j., Klel-Windeweer en Geessiena M. te Velde, 24 j., Kiel-Windeweer; Jan Heling, 28 j., Sappemeer en Fenna Swalve, 28 j., Hoogezand. Overleden: Hendrik Kliphuis, 57 j., overl. te G~ron., echtg. v. Maria J. de Jonge, Sappemeer. SLOCHTEREN 1 t.m. 7 Dec. 1949 Geboren: Henderijetta Johanna, d. v. H. Winter en H. J. Moes, Schild wolde; Gerrit, z, v. G. Sander en T. Guikema, Overschild; Heiko Har- mannus Jan, z. v. H. H. Koop en B. van Wijk, Tjuchem; Jantje, d. v. J. Schrik en E. Watermulder, Slochte ren; Geert, z. v. H. Westerkamp en D. Keizer, Schildwolde, Ondertrouwd: E. J. Kareies, 18 J., Slddeburen en A. D. Wolt, 16 j., Schildwolde. Getrouwd: F. Tammenga, 23 j. en A, B. H. Swiers, 25 j., bv. Scharmer; te Hoogezand Dit jaar viert de CoSperatie „Een- dracht maakt Macht" te Hoogezand haar 35-jarig bestaan, een jubileum, dat zij sober wenst te vieren, en ten profijte van de leden. In een bijeenkomst heeft de voor zitter, de heer P. SchSfer van Sap pemeer het een en ander uit de his torié van de Coëperatie verteld. In 1914 werd begonnen. De orga- nisatoren, vrijwel allen arbeiders, waren finameiëel onmaehtig, moes ten organisatorisch leren wat coëpe ratie was en hadden eommercieel helemaal geen ervaring. Er werd een pand te Foxham ge- huurd en daarin werd een bakkerij begonnen. Toen brak de oorlog uit, maar ondanks de daaraan verbonden moeilijkheden, en hoewel er geen reserves waren, heeft men de kop boven water gehouden. In 1918 verhuisde de bakkerij naar een pand aan de Kalkwijk, welk pand een jaar later werd aangekocht. Hierin is thans de brandstoffenafde- ling gevestigd. Men meende nu nieuwe mogelijk- heden te hebben, en beter te kunnen werken. Doch juist het tegenoverge- stelde geschiedde. In de jaren 1923 1924 was de financiële toestand zo- danig, dat men van dag tôt dag moest werken. Er kwam echter een nieuw bestuur, waarin de heer Starink de leiding had, en dit be stuur wist de zaak financiëel gezond te maken door een grote reorgani- satie. Toch hebben in die eerate 10 jaar de besturen hard gewerkt, en men dient waardering te hebben voor de eerste voorzitter, de heer G. Schol- tens uit Westerbroek. Maar moeilijk heden waren de financiële onmacht en gebrek aan ervaring. Van 1924 tôt 1934 waren goede jaren. Er kwamen ervaren bedrijfs- leiders, de administratie werd gesa- neerd. Reeds in 1920/1921 was i^n 3 eïn^Tneerd worden. Voor de le- begonnen met kruidenierswaren, welke aanvankelijk werden betrok- ken van de Coëperatie uit Veendam. Enkele jaren later begon men een zelfstandige afdeling kruideniers- waren. Tegen 1933 bleek het in gebruik zijnde pand te klein. De grond Beu- kemastraat hoek Parallelweg, waar een afgebrand huis gestaan had werd aangekocht. En daar werd het hui digé perceel gezet, dat in 1938, toen de ovens om vernieuwing vroegen nog werd uitgebreid met de bakke rij. In het oude pand bleef de kolen- afdeling gevestigd, Het aantal afdelingen werd uitge breid met manufacturen en huis- houdelijke artikleen. Aanvankelijk beperkte het gebied dat de Cooperatie bestreek zich tôt Hoogezand en Westerbroek, later werd dit gebied uitgebreid en wer den de omstreken (Sappemeer, Kol ham, Froombos, Kielwindeweer) er bij getrokken. Te Martenshoek werd voor de afd. Kruidenierswaren een filiaal ge- opend. Het openen van meerdere filialen blijkt voor de naaste toe- komst gewenst, en heeft de volledige aandacht. van het bestuur, Na een inzinking gedurende de afgelopen oorlog heeft de omzet thans een vlucht genomen, en t.a.v. het aantal leden een scheve verhou- ding is ontstaan. Jubileumviering Natuurlijk zal in verband met het jubileum het gebouw versierd en den zal een pàkket, bevattende eigen producten, gepakt in de fabriek te Jutphaas worden samengesteld, dat zij kunnen komtn halen, en waarbij koffi# gepresenteerd zal werden en waarbij gelegenheid zaî zijn het gebouw te beziehtigen; van de bestuurskâmer, waar nog een rek hangt met stenen pijpen, uit de tdjd der gemoedelijkheid.tôt de kel- der. Uw verslaggever heeft de rond- gang al gemaakt, Hij heeft de winkel bekeken en de half machinale bak kerij, de voorraadruimten, en kan- toren, enz. En ten slotte mag ik dit verklap- pen: de Coëperatie komt al weer ruimte tekort. KERKNIEUWS Ned. Herv, Gemeente, Sappemeer. Door de stemgerechtigden werden voor de eerstvolgende zittingsperio- de tôt notabelen der Herv. Gem. te Sappemeer gekozen: de heren J. van den Berg, E. Hommes, J. K. van Leeuwen en A. F. IJsenbrant. ADVERTENTIE I.M. Filiaal Noorderstraat 128, SAPPEMEER - Tel. 2823 PREDIKBEURTEN. voor Zondag 11 Dec. 1949 NED. HERV. KERK Sappemeer: 10 u. ds. Meijer Drees. (Onderw. Chr. en Spiritisme). Hoogezand: 7 u. ds. v. d. Meiden (Extra coll.) Westerbroek: 10 u, ds, Hoekzema. Kropswolde: 10 u, ds. Denee. Kielwindeweer: 10.30 u. ds. Meyering Zuidbroek: 7 u. ds, Bloem. Noordbroek: 10 u. ds Strating, Engelbert: 10 u. ds. v. d. Meiden v. Hoogezand. Middelbert: 77? Muntendam; 9.30 en 3 u. ds. Have- man. Slochteren: 10 u. ds. Vermeer. Schaaphok: 7 u. ev, Jumelet. Froombosch: 7 u. ev. Jumelet. Kolham; 2,30 u. ds. Huisman. Harkstede: 9.30 u. ds. v. Hoogstraten; 7 u. Jeugddienst; 7 u. Contact- avond Borgweg. Schildwolde: 9.30 u. ds. Hulstijn. Hélium: 9.30 u. ds. Politiek Siddeburen: 9.30 u. ev. Velthuijsen. Tjuchem: 3 u. ev. Velthuijsen. Overschild: 9 30 u. ds. Schuurmans. NED. HERV. KERK (Ev.) Sappemeer: 10 en 4.30 u, ev. Pruysen Noordbroek: 3 u. ev, Bergmans Stootghorn: 10 u. ev. Bergmans. DOOP3GEZ. GEM. Sappemeer: 10 u, ds. Kostera GEREE. KERK Sappemeer: 9.30 u. ds. Klapwijk; 4.30 u. Leesdienst. Martenshoek: 9.30 u. Leesdienst; 4.30 u. ds, Kiapwtjk, Tjuchem: 9,30 en 2.45 u. ev. Sie- besma. Siddeburen: 9.15 en 2.15 ds, Hazen- berg, Schildwolde: 77? GEREE. KERK (Art. 31) Hoogezand: 9.30 en 4.30 ds. de Weger Overschild: 9 en 2.30 u. ds. Houtman Harkstede: 9.30 u. Leesdienst; 2.30 u. ds, de Weger, Sappemeer, Schildwolde: 9.30 en 2.30 u. ds van Djjk. BAPT. GEM. Hoogezand: 77? Foxhol: 10 en 4 u, de heer Veenstra (H.A.) Muntendam: 9.30 en 4 u. ds. Hekhuis 7.30 u. Jeugddienst. Siddeburen: 20 u. ds. N. J. van Beek VRIJE EV. KERK Veendam: 9.30 en 4.30 u. ds. de Zeeuw. ALG. EV. GEM. Veendam: 10 en 4.30 u. ds. Brouwer LEGER DES HEILS Hoogezand: 10 u. Heiligingsdienst; 6.30 u. OpenLsamenk. v. h. Gem. huis; 7.30 u. Heilssamenk., ailes o.l.v. Kapt. Eikenaar. FEUILLETON door HENK VAN HEESWIJK. 25) Ken je die juffrouw Romani niet. Ik heb niet de eer, antwoordde hij spottend. Jammer, plaagde ze. Het schijnt overigens een charmante vtouw te zijn. Je moest toch eens met haar kennis maken, Gérard. Je kunt nooit weten, Jo, antwoordde hij, terwijl hij bleek werd, laten we dit onderwerp laten rusten, Je weet, dat heeft voor mij afgedaan. Hoofdschuddend zag ze hem aan. Jongen, als je eens wist, hoe moei- lijk je je leven eigenlijk maakt om een verloren illusie Het gesprek vlotte niet meer en Gérard vertok al spoedig. Nadat hij haar de hand gedrukt had, liep hij op zijn gewone rustige manier de trap af, Toen hij de deur opende, stond een jongen met een brief voor hem, juist van plan aan te bellen. Wat is er? vroeg hij nieuwsgie- rig. Niks, antwoordde de jongen brutaal. Ik heb hier een brief voor mevrouw de Waal en die moet ik haar persoonlijk overhandigen. Nog even bleef Gérard staan en bekeek de enveloppe, die de jongen in zijn hand hield. Wat had hij er eigenlijk mee te maken? Maar een onbehaaglijk gevoel bekroop hem en als bij intuïtie voelde hij, dat een onheil naderde, Hij had echter niet het recht zich er mee te bemoeien en hij antwoordde dan ook droog- weg: bel maar aan, dan komt me vrouw zelf wel. Hetgeen de jongen dan ook deed. Gérard deed enkele passen, maar bleef toen op de hoek van de straat staan. Hij zag de jongen naar boven gaan en even daarna weer beneden komen. Fluitend slenterde hij naar de tramhalte en sprong op lijn 1, die juist aankwam. Gérard was het hele voorval al weer bijna vergeten, liep eveneens naar de tramhalte, toen hij lijn drie zag aankomen, maar ont- dekte toen Jo, die uit haar woning kwam en grote haast scheen te heb ben. Ze keek, of er een tram aan kwam, die haar naar de binnenstad zou voeren, maar toen dit niet het geval was, omdat lijn 1 juist vertrok- ken en er nog geen andere tram ln zich was, liep ze met haastige pas sen, onderwijl haar mantel dichtkno- pend, in de richting van het Leidse- bosje, Die moet een taxi hebben, cor.- cludeerde Gérard, terwijl hij even besluiteloos naoogde, Zou hij haar nagaan en vragen, wat er aan de hand was, of Plotseling nam hij een besluit. Hij liep naar haar woning. De voordeur had ze ln haast vergeten te sluiten. Vlug liep hij naar boven, Dat kleine klnd kon toch niet alleen boven blijven. Als het wakker werd en Jo was er niet, zou het beginnen te huilen. Een dienstmeisje had ze al leen maar voor de morgenuren, en soms, een enkele maal 's avond, om op te passen, als ze uitging. Er was !dus niemand, dan de kleine Els bo ven. In de kamer aangekomen, zag hij onmiddellijk de brief liggen, die de jongen zoëven gebracht had. Ter- stond rees bij hem een ernstig ver- moeden op. Natuurlijk dacht hij, daarom was de jongen zo geheimzin- nig met die brief. Zonder enig ge- wetensbezwaar nam hij de brief op en las hem: Geachte mevrouw, Uw man bedriegt u reeds maanden Indien u schrijver dezes niet gelooft, begéeft u zich dan onmiddellijk naar hôtel „De Beurs" op het Damrak. Zorg, dat u onaangediend op kamer 24 kunt komen. Deze ligt op de tweede verdieping, Daar zult u uw ,man aantreffen in de kamer van Tilly Romani. Iemand die het goed met u meent. Natuurlijk ongetekend. Een jaloer- Se minnaar, die het ongetwijfeld te gen Wim heeft moeten afleggen en nu wraak neemt. Gérard liet de brief vallen, maar raapte hem onmiddellijk daarna op en stak hem in zijn zak. Even streek hij nadenkend door zijn verwarde haren, waarna ht) weer naar bene den snelde. Aan het kind dacht hU niet meer, Als het begon te huilen, zou men het ook in de winkel kun- pen heren «n wel naar boven gaan, Hij liet de deur op een kier, snelde toen in de richting van het Leidse bosje. Als hij nu maar tijdig 'n auto kon krijgen, dan was misschien nog niet ailes verloren. Hij moest een auto hebben, koste wat het kost. Het geluk diende hem. Toen hij de Overtoom overzag, reed een taxi hem bijna voorbij, Hij ging midden op de weg staan, zodat de chauffeur wel snel moest remmen, wilde hij hem nief overrijden. De man was net van plan om heftig tegen de onver- antwoordelijke voetganger uit te varen, toen Gérard reeds het portier had geopend en de chauffeur toeriep: Vlug, naar Hôtel „De Beurs" op het Damrak. Je krijgt een tientje, als je in de korst mogelijke tijd c^aar bent. De chauffeur, die wel eens meer van dergelijke dingen aan de hand had gehad, sprak geen woord meer, maar gaf vol gas en de wagen trok onmiddellijk snel op. Zonder acht te slaan op de verkeersagent, die de razende wagen met een verbluft ge- |zicht nazag boog de taxi naar de Nassaukade om. Binnen een minuut was De Clercqstraat bereikt, die in- geslagen werd, Vlak voor een over- stekende lijn tien raasde de taxi de brug over, de Rozengracht op. De bochtige Raadhuisstraat werd met een 70 km-vaart genomen. Maar nog ging het Gérard niet snel genoeg. Vlugger, schreeuwde hij tegen de chauffeur, die reeds het uiterste ûit zijn wagen haalde. Je krijgt 20 gul- den, als je nog harder rijdt, Ook de verkeersagent bU het postkantoor werd genegeerd. (Wordt vervolgd) C. J, de Goede, 25 j. en J. H. van der Molen, 20 j., b, v, Borgweg; H. Hansen, 21 J., Appingedam en A. J. Battjes, 18 j., Tjuchem; J. T. Rade maker, 25 j., Schildwolde en A. W. Driesens, 24 j,, Harkstede; P. J. Ra demaker, 28 j., Schildwolde en J. J. Driesens, 27 j., Harkstede. Overleden: S. Ruben, 70 j., wedn. v. E. Vink, Slochteren. MUNTENDAM 1 t.m. 7 Dec. 1949 Geboren: Magretha, d. v. J. H. Scholtalbers en M. Abelen. Ondertrouwd: W. Sijsling, 23 j., Muntendam en A. Duinkerken, 19 j., Veendam; J. T. Broekema, 29 j., Muntendam en E. Koeneman, 25 j., HoogezandSappemeer. Getrouwd: P. Westhof, 31 j., Veen dam en J. Eggens, 21 j., Muntendam. Overleden: M. Muurman, 79 j., wed. v. L. Snijder. VEENDAM 30 Nov. t.m. 6 Dec. 1949 Geboren: Catharina Wilhelmina, d. v. J. Smit en H. Schutrup, Wilder- vank; Geert, z. v, L. Wolgen en A. G, Groenhof, Veendam; Fenna Jo hanna Maria, d, v. J. B, Gabriël en M. C. Jongeling, Nw. Pekela; Lena, d. v. B. Brouwer en W. M. Koster, Nw. Pekela. Ondertrouwd: W, Sijsling, 23 j., Muntendam en A. Duinkerken, 19 j., Veendam; H. de Jonge, 20 j., Veen dam en A. G. van Weerden, 22 j., Veendam. Getrouwd: H. Veenhoven, Wilder- vank en J. H. Snijder, Veendam; K. Them, Muntendam en A. Brans, Veendam; H. Drenth, Veendam en H. van der Laan, Scheemda; H. P. Heijne, Vlagtwedde en C. Boelens, Veendam; A. H. Lukkien, Munten dam en A. T. Veninga, Veendam. Overleden: A. van der Steeg, echtg. v. H. J. Schuur, 77 J., Veendam. iwiwiwiwr»ii»i«ir»ii»ii»f»ii»ii»ii»iiwfBiwim[»n»i[»iigi[!BanaB uitgebreide collectie naast Hôtel „Struvé" Sappemeer Tel. 2351 Ook in Geboorte-, Ondertrouwkaarten en aile andere zijn wij het aangewezen adres. ADVERTENTIE I.M. Rheumatiek ondermijnt Uw hele gestel. Want t knaagt en knaagt en knaagt maar. Maak toch een einde aan die ondra- gelijke plaag, die U ziek maakt en moedeloos en allengs tôt niets meer in staat. Pak Uw kwaal in de oor- zaak aan. Met de weldadige Kru- schenkuur. Om Uw bloed te zuiveren van die pijnverwekkende onzuiver- heden, die zich nu meer en meer vastzetten in hoeken en gaatjes en., die zich eerst meldden met scheuten en steken, maar allengs werden tôt dagen èn nachten van onafgebroken pijn, Zoals ettelijke tienduizenden Rheumatieklijders over de hele we- reld verlossing vonden bij Kruiehtn, zo zal ook voor U de weldadige wer- king zich haast als een wonder open- baren. Met de kleine dagelijkse do- sis Kruschen voelt ge U ai gauw weer een heel ander mens: fit, mon ter en opgewekt en met geen zweem van pijn meer, omdat Kruschen Uw bloedzuiverende organen weer nieuwe energie en levenskracht schonk. Vraag Kruschen bij Uw Apotheker of Drogist. MIDDENSTANDSEXAMEN 1950 Het Bureau Stichting Middèn- standsexamen, Laan van Meerder- voort 96a, Den Haag, deelt mede, dat het 16e examen voor het Midden- standsdiploma Algemene Handels- kennis, voor wat het schriftelijke gedeelte betreft, wordt afgenomen op Woensdag 31 Mei en Donderdag 1 Juni 1950 en voor wat het monde- linge gedeelte aangaat in de période van 24 Juli tôt 12 Augustus 1950. Belanghebbenden worden er op gewezen, dat de inschrijving onher- roepelijk sluit op 12 Januari 1950. Verdere inlichtingen worden door genoemd Bureau verstrekt. HOEST, GRIEP... Yf KUNST- EN AMUSEMENTSAGENDA Zaterdag. Hoogezand: Bioscoop 6.45 en 9 uur ,,De Razende Ruiter". Kielwindeweer Café Piest: 7.30 uur Uitv. Gem. Zangver. ..Crescendo". BorgercompagnieCafé Kerlien: 7.30 uur jaarfeest Geitenfokver. Mun tendam en Omstreken". Borgercompagnie: Café Dr(jfholt: 8 u. Uitv, Red.kamer .Harmonie", Engelbert: Café Tuinema: 7.30 uur Uitv. Red. Kamer „Uitspanning". Zondag. Hoogezand Bioscoop: 10 u. C.P.N. Fllmdlenst „De Derde Slag", Hoogezand Bioscoop: 2.30, 4.80 en 6.45 u. „De Razende Ruiter" 9 uur „Josephlne, het meiBje van Broad way", Maandag en Dinsdag Hoogezand Bioscoop: 8.30 u. José phine, het melsje van Broadway". VOETBAL 60 Jaar K.N.V.B. In verband met het 60-Jarig bestaan van de K.N.V.B. zal hedenmorgen in het concertge- bouw een herdenklngaplechtigheid worden gehouden- 4 V-./nrfi-1-mnon mot Trm 11H an 1 orotirorort a n VELO De weldadige warmte van Ther- mogène stilt de pijn in keel en borst en verjaagt de aanval.

Het Nieuwsblad nl | 1949 | | pagina 2