tl JANUARI 1950 Uit de 5chrift PL A ATSELIJ K NIEUWS NIEUWJAARS-ADVERTENTIE IN „HET NIEUWSBLAD ZATERDAG 31 DECEMBER Naamkaartjes Drukkerij „0IJKHUIS" N.V. FAMILIEORUKWERKEN kielwindeweer NOORDBROEK Wintercampagne tegen Ratten en Muizen Frijs van 1 tôt en met 4 regels f 1.50 GrOtere advertenties worden berekend naar... 12 et. p. mm Door ALLE BEZORGERS van dit blad worden de advertenties zonder prijsverhoging aangenomen Verkeerde medicijn BURGERLIJKE STAND Arbeid in Broodbakkerijen Repatriërende mllitairen uit ons rayon. Met het troepentransport sehip „Zuiderkruis", dat tegen 19 dezer te Rotterdam wordt verwacht, zullen de volgende militairen uit ons rayon naar Nederland terugkeren: H. H. Wijnants, Zuiderstraat 16, Hoo- gezand; H. U. Geling, Zuiderstr. 124, Sappemeer en F. Folkersma, Schild- wolde C 129. Met de „Kota Inten", die 24 De- cember verwacht wordt, zullen re- patriëren: L. Jager, Julianastraat 77, Hoogezand; J. Stam, W. A. Scholten- weg 35, Foxhol; J. B. de Jonge, KniJpBlaan E 421; H. Spoor, Knijpa- laan E 421A, beiden Kolham; II. Gras, Winschoterweg 14, Waterhul- zen en Tj. Schoonveld, Ruischerbrug A 9 De lijBten llggen op ona kantoor ter inzage. SAPPEMEER De bekende postzegelverzame laarster Mevr. J. van BonSans, die geen po&tzegels verzameld ten pe- hoeve van haar albums, maar om er patiënten, die dat nodig hebben mee te helpen om een verblijf in het buitenland mogelijk te maken, heeft een beroep op ons gedaan. Er zijn postzegels nodig, omdat er weer een patiënt is, die uitgezonden moet worden. Er zijn een millioen zegels nodig. Maar vele kleintjes vormen een grote. Het adres van Mevr. van Bon Sans is Herenstraat 11, Sappemeer. Dezer dagen had de trekking plaats van de loterij, georganiseerd door de Eerste Sappem. Speeltuln Ver. „Kindervreugd". De eerste prijs, een divan viel op no. 613. De tweede en derde prijs vielen resp. op 834 en 90. HOOGEZAND—SAPPEMEER Maandagavond was in het café Hoving een contactavond belegd van scheidsrechters van het Ned. Hand- bal Verbond. Het doel van deze avonden is meer contact tussen de scheidsrechters onderling te verkrij- gen, en om te komen tôt een gelijke interpretatie van de spelregels. De opkomst was goed. Vele scheidrechters en adspirant-scheids- rechters waren aanwezig. De leiding berustte bij de heer B. Jansen van Groningen terwijl spreker was de heer J. van der Geest van Groningen Het ligt in de bedoeling om te ko men tôt de organisatie van een scheidsrechterscursus te Hoogezand. Tussen de 19 Nederlandse stro- cartonfabrieken, waarvan 18 in de provincie Groningen en 1 in Drenthe gevestigd zijn, en die verenigd zijn in de Ver. van Ned. Strocartonfabrt- kanten, bestond reeds voor de oor- log samenwerking. Na de bevrijding kwam de samen werking opnieuw ter sprake. Enige maïen werden jaarcontracten aangc- gaan. Eind 1948/begin 1949 werd de toe- stand in de strocarton-industrie slechter, en kwam de noodzakelijk- heid tôt samenwerking sterker naar voren. Hoewel er thans een opleving is blijft samenwerking van groot be- lang, teneinde een rustige markt te scheppen. In Juni jl. werd door de Comm. der Koningin, de heer Ebels een verga- dering belegd, waarin Prof. Minder- houd uit Wageningen ernstig waar- schuwde voor een herhaling van de 'crisis van 1930. Door aile aanwezigen werd toen de noodzaak van samen werking erkend. Door het bestuur van de Ver. v. Strocartonfabrikanten werd daarna een concept contract opgesteld. Twee fabrieken „De Halm" te Hoogkerk en „Union" te O. Pekela konden dit concept niet aanvaarden. De overige 17 fabrieken besloten tôt samenwerking over te gaan. Vrijdag jl. werd de overeenkomst door de directies getekend. Deze overeenkomst heeft een duur van 5 jaar met een proeftijd van 1 jaar. HOOGEZAND Vrijdag a.s. zàl de heer J. Smith het feit herdenken, dat hij 30 jaar in dienst is bij de P.T.T. De he®r Smith was gedurende 26 jaar werk- zaam in Hoogezand. Daarna werd hij benoemd tôt kantoorhouder te Sid- deburen. Bij de Hoogezandster Brug had een botsing plaats tussen een motor- carrier en een wielrijder. Er ont- stond enige materiële schade. Tegen de bestuurder van de carrier is pro- ces-verbaal opgemaakt. In de Spoorstraat geraakte een autobus van L. K. met de achterwie- len in de sloot. Het voertuig kon op eigen kracht op het droge komen, Bij de politie zijn inlichtingen te bekomen over een zwarte bouvier, welke is komen aandopen. In de bioscoop heeft Zondag- morgen de C.P.N.-Filmdienst een uitvoering gegeven. Na het openings- woord van de voorzitter der afd. H.-S., de heer D. Mulder, wer- d|én enige voorfilms gedraaid, o.a. over de groei van een stad (Sosthi) en over de uitvoering van werken bij de rivier de Koera ten behoeve van de electriciteits- winning en de bevloeiing. Spreker was de heer Adema uit Groningen. Na diens rede werd de Russische film „De Derde Slag" vertoond. In de laatst gehouden vergade- ring van de A.R, Kiesvereniging, al- hier, werd door de heer Lubbers verslag uitgebracht over de cursus- vergadering te Groningen, waar de heer Stapelkamp sprak over lonen en prijzen. De eandidatenlijst voor Prov. Staten werd vastgesteld. Wegens het bedanken van de voor zitter, de heer A. van Dijk werd de heer A. Blaak als zodanig gekozen. Aan de op 20 dezer te Gronin gen te houden algemene vergadering van aandeelhouders van het strover- koopbureau N.V., alhier, zal worden voorgesteld over te gaan tôt oprich- ting van de Coôp. Vereniging tôt verkoop en verwerking van stro „Dc Combinatie", gevestigd te Hoogezand waarbij de aandeelhouders als leden kunnen toetreden, zulks ter vervan- ging van de N.V. en voortzetting .van haar bedrijf op dezelfde voet. In dit verband wordt tevens voor gesteld tôt ôverdracht van het be drijf en de zaak der N.V. met aile bezittingen en schulden aan voor- noemde Coôperatieve Vereniging, be- houdens verrekening van het gestor- te aandelenkapitaal, annex ontbin- ding van de N.V. Volgens de verwachting zal in deze vergadering het vereiste 2/3 deel van het geplaatst kapitaal niet aan wezig zijn en zal daarom geen rechtsgeldig besluit kunnen worden genomen. Een tweede vergadering zal wor den gehouden op 29 December a.s. eveneens te Groningen, vôôr aan- vang van de algemene ledenverga- dering van de Coop. Vereniging „De Combinatie". De „Amasus Fluviusss een coas- ter van bruto 275 registerton en met een laadvermogen van 350 ton, ge- bouwd bij de werf Gebr. Coops, al hier, heeft Maandag een proefvaari gemaakt op de Eems. Uitgerust met een 200 pk. 2 takt-Brons motor be- haalde het schip, dat bestemd is voor de Fa. E. Wagenborg te Delfziji, een snelheid van 9.3 mijl. Het schip is gebouwd onder klasse Bureau Veritas en Scheepvaartin- spectie voor de grote kustvaart. De Amasus-Fluvius, die van het Gladdek-type is heeft een 10 pk. hulpmotor, 2 bodewes deklieren, cen trale verwarming, electrische ver- lichting enz. BORGERCOMPAGNIE In het café O. Kerlin hield de Geitenfokvereniging Muntendam en Omstr." Zaterdagavond haar jaar- feest. Er werd een toneelstuk in 3 bedrijven opgevoerd „Dei 't lest Lacht", terwijl het programma werd gecompleteerd door een humorist De voor het voetlicht tredende spe- lers waren leden van een Munten- damse vereniging. De avond werd besloten met een dansje. De Rederijkerskamer „Harmo- nie" heeft Zaterdagavond haar jaar- lijkse uitvoering gegeven in het café Drijfholt. Onder regie van de heer F. Spiekman werden twee stukken opgevoerd: „Ome Loeks" en „Op Roege Hôrn". Na afloop van het toneelspel was er gelegenheid tôt dansen. In café Wij chers vergaderde de Coop. Aank. Ver. „N.K.K." o.l.v. de heer W, R. Niehuis. Van het C.B, was een koopbrief ingekomen voor 150 balen K.A. De van de Neder- Ijtmdse spoorwegen aangekochte spoorbiels f 3.50) werden onder de leden gedistribueerd. De Gemengde Zangvereniging „Crescendo", alhier, heeft onder lei ding van de heer L. van der Glas haar 23e jaarlijkse uitvoering gege ven, in het café Piest. Het program ma bestond uit zang, terwijl boven- dien het toneelstuk „Berendje Niks- nut" werd opgevoerd. Er was goede belangstelling en het publiek toonde zich voldaan. OOSTERHOOGEBRUG Voor het chauffeursdiploma B 1949 slaagde o.a. de heer H. W. Es- cabache, alhier, in dienst bij de fa. C. P. v. d. Torre te Rotterdam. ENGELBERT De toneelvereniging „Uitspan- ning" gaf haar jaarlijkse uitvoering in het café Tuinema. Er werd vee) succès geoogst met het stuk „Het Koren is onder Dak" van Jan Zijl. Verder werd opgevoerd „Als het Va- derland roept" van Stiekel. Aan de leider, de heer W. Ween- der van Harkstede werd een cadeau overhandigd. D» hoofdprijzen van de verlo- ting gehouden door de toneelvereni ging „Uitspanning" vielen op de numers 303, 363 en 7. 8LOCHTEREN De IJsvereniging „De Bagger- putten" hield haar jaarvergadering. Het voordelig kassaldo bedroeg f 390, Bjj de bestuursverkiezingen werd voor de aftredende secretaris, de heer E. v. Dijken, gekozen de heer E. Doornbos. Er werd besloten, ijs en weder dienende, verschillende wed- strijden te organiseren, o.a een kop- pelwedstrijd. In een vergadeTing van de Werkgroep „Slochteren" van de Fe- deratie van Landbouwverenigingen, deelde de voorzitter, de heer R. Hee- ringa van Kolham, mede dat de voorgenomen demonstratie met trac- torploegen te Kolham, in verband met de hoge waterstand geen door- gang kon vinden. In verband met de zelfde omstandigheden kon ook geen demonstratie met een kuilenbestop- per worden gegeven. D© heer D. K. Smit van Hélium hield een inleiding over: „Rationalisatie onzer bedrij ven". SIDDEBUREN De muziekvereniging „Concor- jàia" gaf haar eerste winterconcert in café Por. Medewerking verleende de Rederijkerskamer „Vondel" van Hoogezand. Vermoedelijk door verblinding door een tegenligger reed op de Woldweg, alhier, de heer M. K. uit Appingedam met zijn personenàuto tegen een boom. Doordat de auto slechts geringe snelheid had kwamen de heer K. en zijn medepassagier er met een aantal lichte verwondingen ai. De auto werd vrij ernstig bescha- digd. De politie heeft de schuldvraag in onderzoek. Door de afd. Siddeburen van het Centraal Genootschap voor kin- der. en vac. herstellingsoorden wer den een 6-tal kinderen uitgezonden naar Hoogeveen voor een verblijf van 6 weken. OVERSCHILD In een gecombineerde vergade ring van de gymnastiek- en voetbal- vereniging werd besloten tôt fuse- ring over te gaan. Er werd een be stuur gekozen. Het kassaldo bedraagt f 550. Voor de Landbouwvereniging, alhier, sprak drs. Fop. I. Brouwer over zijn reis naar Zweden. De in leiding werd met plaatjes toegelicht. Voor de functie van bouwkun- dig opzichter bij het Bouw- en Wo- ningtoezicht der gemeenten Noord- en Zuidbroek en Muntendam hebben zich 38 sollicitanten aangemeld. ZUIDBROEK De heer S. J. Bos van Munten dam kocht ondershands van Mevr. de Wed. Boiten een winkelbehuizing aan de Kerkstraat, alhier, laatstelijk bewoond door de heer E. Baas. De afd. Zuidbroek van de Bond v. Staatspensionnering organiseerde Maandagavond een propaganda- avond in „Ons Gebouw". De Bonds- voorzitter, de heer L. Steenhuis, die deze avond zou spreken, was wegens ziekte verhinderd. De voorzitter, de heer H. Koerts wenste hem een apoedig herstel toe. De toneelvereniging „SIOS" voer- de op „Waarheen", een toneelspel waarin het lot van de kleine zelf- standig© wordt behandeld, als hij oud en arm is. Het muziekgezelschap „Dôling" zorgde er voor, dat er een goede stemming in de zaal bleef. Ter dekking van de kosten werd een verloting gehouden. MUNTENDAM „Woaan" de bedrijfsvoetbalver- eniging van D.W.M. Co. te Veen- dam, die ook veel Muntendammers tôt leden heeft, organiseerde een feestavond m.m.v. Fam. Kok. Door notaris Smit te Veendam wefd Maandagavond in het café van der Laan te Muntendam ten verzoe- ke van de fam. J. J. Hamminga pu bliek verkocht: een dubbele behui- zing met schuurtje, erf en enig bouwland aan de Schoollaan 6 en 7, Muntendam, groot 44.60 a. Koper de heer G. Kamphuis, alhier voor f 1600. GRONINGEN Een Gronings Oorlogsbruidje de 22-jarige mevr. LambeBregman, is weduwe geworden. Haar man, een Canadees, kwam bij een spoorwegon- geluk om het leven, en liet haar en haar beide dochtertjes zonder mid- delen achter. £)e bevolking van het plaatsje waar zij woonde, Nobleton heeft er thans voor gezorgd, dat de vrouw met haar dochtertje naar huis kan komen. Het Vrouwen-Instituut van Nobleton zorgde voor geld voor le- vensonderhoud. KOLENDAMPVERGIFTIGING In een woonwagen, staande aan de Paterswoldseweg heeft zich kolen- dampvergiftiging voorgedaan. De vrouw kon met behulp van een zuurstofapparaat weer tôt bewust- zijn worden gebracht. De man moest in het ziekenhuis worden opgeno- men. Merkwaardig is, dat de 6 maanden oude baby het bewustzijn niet heeft verloren. B(J de jaarwisseling kan men zfln Cliëntèle, Kennissen en Vrienden het mdigste da voorapoedige wensen aanbieden door middel van een il De Nieuwjaars-advertenties zullen worden opgenomen voor zover de ruimte dit toelaat in het nummer van Wegens de beperkte ruimte wordt men verzocht de NIEUWJAARS-ADVERTENTIES zo vroegtjjdig moge- Hjk op te geven daar men dan verzekerd kan zijn dat deze geplaatst worden in het nummer van 31 December Uitgebreide Nieuwjaars-Advertenties moeten zo spoedig mogelijk worden ingezonden om teleurstelling te voor- komen. Ook in deze winter zal in geheel Nederland een bestrijdingscampagne tegen rat en muis worden gevoerd. In de afgelopen zomer hebben de weersomstandigheden aan aile knaag- dierensoorten uitzonderlijk gunstige ontwikkelingsmogelijkheden gebo- den, zodat ook de bruine rat vrijwel avérai belangrijk in aantal schijnt te zijn toegenomen. Door de in vorige winteTS bereikte resultaten is vol doende gebleken, dat een gemeen- schappelijke actie, geiyktijdig in aaneengesloten gebied uitgevoerd, verre te verkiezen is boven inciden- tele verdelgingen. Grote verdelgings- acties zullen worden gevoerd over het gehele land. De Plantenziekten- kundlge Dienst treedt bij de cam pagne op als leidinggevend en co- ordinerend orgaan, terwijl de ge meenten de organisatie scheppen en de verdelgingsacties uitvoeren met behulp van organisatie's en vrijwil- ligers. Het verdient aanbeveling, dat iedereen aan de a.s. bestrijdings- actie tegen de bruine rat medewerkt. Dit kan geschieden door de van ge- meentewege te geven richtlijnen en adviezen stipt op te volgen. Ieders medewerking is juist daarom vereist omdat slechts een gezamenlijke ac tie succès kan hebben. In de vorige winter hebben^ de organisatoren van de campagne zeer veel medewerking van de bevolking ondervonden. Ook dit jaar doen zij weer een beroep op allen. Het is ook aller belang! Denkt maar eens aan de schade, die het ongedierte aan voedselvoorraden aanricht, pog afgezien van het grote gevaar voor de verspreiding van be- smettelijke ziekten. De bestrijdingscampagne begint op 14 December 1949 in het gedeelte van Noordholland ten Noorden van Het Nwsbl. v. h. N. meldt dat een inwoonsteV van Opende maagdrup- pels in plaats van oogdruppels heeft gebruikt bij de behandeling van haar ogen. Zij moest in het ziekenhuis worden opgenomen. ZOEKGERAAKTE KINDEREN IN BELGIë In Eupen is veel consternatie ver- oorzaakt door het geheimzinnig ver- dwijnen van twee 6-jarige jongetjes, die van een feestje naar huis waren gegaan, maar nooit waren aangeko- men. Na een intensief onderzoek door de politie vond men de twee jongetjes in een dicht bos aan de Belgisch-Duitse grens. Zij hadden daar twee dagen gezeten en waren volkomen uitgeput. Te Antwerpen is al gedurende 23 dagen een 9-jarig meisje zoek. Zij ging met een vriendinnetje naar school, toen een man passeerde, die het kind meenam op zijn fiets. In een sloot nabij de ouderlijke woning heeft men de schooltas en enige kle- dingstukken van het kind gevonden. De politie is van mening, dat deze voorwerpen in het water zijn gewor- pen om de politie op een dwaalspoor te brengen. EEN STERKE GRIJSAARD Een 77-jarige inwoner 'van het. dorp Esslingen (bij Stuttgart) heeft zijn 55-jarige zoon net zolang gesla- gen, tôt deze bewusteloos in elkaar zakte. De grijsaard werd in verband daarmede veroordeeld tôt 200 Mark boete. SCHOKBETON KREEG ONGEWEST BEZOEK 's Nachts hebben inbrekers zich toegang verschaft tôt de terreinen van de N.V. Schokbeton te Kampen. Zonder veel moeite gelukte het hitn het kantoor binnen te dringen. Maar het openmaken van de brandkast was gemakkelijker gezegd dan ge daan. De ongewenste gasten gingen daarom eerst eens verder neuzen. Zij kwamen in de lasserij, en dat bracht hun op een goed idee. Zij sleepten een lasapparaat mee naar het kantoor, en hebben daarmede de zijwand van de brandkast doorge- brand. Met enige duizenden guldens heb ben zy zich dit de voeten gemaakt INSTORTING IN DE MIJN LAITRA Bij een instorting in de mijn Laura werd een mijnwerker afkomstig uit Nieuwenhagerheide onder vallend gesteente bedolven. Kort na het ge- beurde overleed het slachtoffer, dat 50 jaar oud is, gehuwd en vader van 3 kinderen, aan de bekomen ver wondingen. het Noordzeekanaal, in Zeeland en op de Zuidhollandse eilanden. Vier dagen lang zullen bestrijdingsploe- gen op daarvoor in aanmerking ko- mende plaatsen vergiftigd lokaas uitleggen. Van 4 t.m. 7 Januari 1950 wordt de actie gevoerd in de rest van Noordholland, in Zuidholland ten Noorden van de Lek en de Nieuwe Waterweg en in Utrecht. Van 11 t.m. 14 Januari is het gebied tussen de grote rivieren, Noordbrabant en Limburg aan de beurt. Van 18 t.m. 21 Januari volgen Gèlderland ten Noorden van de Rijn en Overijssel en tenslotte zullen van 25 t.m. 28 Januari Drente, Groningen en Frles- land in het teken van de strijd te gen de bruine rat staan, uitgebreide collectie naast Hôtel „Struvé" Sappemeer Tel, 2351 Ook in Geboorte-, Ondertrouwkaarten en aile andere zijn wij het aangewezen adres. ]|nininir]ini[ 1 ïplcm m 11 i|t t w w w t m w iie 11 ADVENTSTWIST O Mijn volk, wat heb Ik u gedaan? En waarmede heb Ik u vermoeid? Betuig tegen Mij! Micha 6 3 Als Nederland nog prijs stelt op de naam van christenland, dan zal het zich bij zonder in deze advents- dagen, nu het Kerstfeest nadert (maar overigens niet alléén in deze dagen) aangesproken moeten weten door den Heere in Zijn Adventstwist. Want als Nederland al meer het Woord Gods verlaat en Zijn Belofte voor kennisgeving aanneemt, dan roept de Heere dit volk ter verant- woording in Zijn Adventstwist. Dan moet dit volk den Heere maar eens ©en officiëel rechtsgeding aandoen, en een welomschreveji en met con crète bewijzen gestaafde aanklacht indienen tegen den Heere. Want wat is het nog steeds zich christelijk noemende Nederland be zig te doen? Wat doet het, wanneer het uit angst voor het groeiend communisme om een machtig een- heidsfront roept tegen dit gevaar, maar in deze frontvorming op de achtergrond dringt de vraag naar Gods Recht. en Gods Waarheid? Dan zoekt het het gevaar te keren met hetzelfde wapen-van-beneden, waar- mee de vijand optrekt, en dan heeft dit christenvolk in beginsel al geca- pituleerd voor de vijand, want dus doende werpt het weg het enige Wapen, dat àlle vijanden overwint, ni. het tweesnijdende zwaard van het Woord Gods, welk Wapen het uit Gods eigen handen heeft gekregen. Daar verklaart dit volk metterdaad mee, dat wat God geeft, onvoldoen- de is en ontoereikend, dat men daar in de practijk niet mee kan „wer- ken". Daar zegt dit volk metterdaad mee, dat de Heere met Zijn Woord, met Zijn Christus, met Zijn heil en zaligheid in dien Christus, het Ne derlandse volk maar in de weg loopt en vermoeit. In de practijk daarom: weg met dat Beloftewoord en het Werk Gods in dien Christus! Dât doet dit volk, wanneer het zijn heul tegen het gevaar zoekt in samen- bundeling van aardse krachten en op aardse eenheid zijn vertrouwen stelt, en niet meer vraagt naar het Wôôrd en naar de rechte prédiking van dat Woord, wanneer dit volk de kerkvraag niet meer stelt en aan de vraag naar de ware kerk hele- mâal niet meer toekomt. Dan zegt dat volk metterdaad: Wég met wat God geeft in Zijn ge- nade, want daar kunnen we niet mee uit de voeten; het Advents- Woord Gods is ons een zeer kwaad ding! Nu, zegt de Heere dan tôt dit volk, kom dan maar met bewijzen: wat heb Ik u nu eigenlijk voor kwaads gedaan, en waarmee heb Ik u voor de voeten gelopen? Noem het maar op, punt één, punt twee, punt drie. Ik zal geduldig naar uw officiële aanklacht luisteren. Maar dan moet ge met concrète bewijzen komen na- tuurlijk. Dus ga uw gang, Nederlands volk, dat nog zo graag christelijk wil he- ten, zeg het maar, nu ge u opmaakt voor het Kerstfeest. Formuleer uw aanklacht officiëel, als ge dat kunt Ja, als ge dat kunt tenminste! Want wat hééft de Heere gedaan? Dan zal de Heere bij voorbaat met Zijn bewijzen van het tegendeel ko men. Zie in vers 4 en 5, wat de Heere gedaan heeft: 1. Israël uitgeleid uit het dienst- huis van Egypte, en Mozes, Aaron en Mirjam, als leidslieden, als ver- vullers van het verlossings-ambt ge geven. Dat is nu vervuld in Jezus Christus, gekomen in vernedering: Hij kwam in Bethlehem en heeft, het verlossings-ambt vervullende ln lijden en kruisdood, zeer concreet de verlossing uit het zonde-diensthuis tôt stand gebracht. 2. Israël doorgeleid door de woes- tijn en volkomen tegen de vijand al- daar beveiligd: de vloek van Balak- Bileam verkeerde de Heere in zegen Dit is nu vervuld in Jezus Christus. gekomen in verhoging: Hij is opge- staan, ten hemel gevaren, zond Zijn geest, en vergadert, bescharmt(l) en onderhoudt vandaag Zijn christelijke kerk in dit woestijnleven, zodat het volk, dat christelijk wil heten, zich volkomen veillg kan weten onder Zijn régime. Zijn heel concreet régi me vandaag over héél deze wereld. 3. Israël ingeleid in het beloofde land Kanafln: tussen Sittim en Gilgal geschiedde die wondervolle doortocht door de Jordaan, Kanaën binnen. Dat wordt nu vervuld in Jezus Christus, komende met de wolken, om aile vijanden definitief ten onder te brengen, maar Zijn kerk, die op Hem alleen vertrouwt, het volkomen Vrederijk van nieuwe hemel en aar- de binnen te leiden. Dât deed de Heere, en aan dat werk is Hij bezig, nu de laatste hand te leggen, het is de adventstijd der voltooide verlossing. Zo zorgt Hij voor een verlossing, zô radicaal en z6 volkomen, dat elke capitulatie voor de vijand in het overnemen van zijn strijdmethode, en dat elk prac- tisch loslaten van het Zwaard des Geestes, elke onverschilligheid voor de vraag naar de ware kerk van Christus, ja dat elke zonde nu het ernstig karakter dragen gaat van verloochening-metterdaad van Jezus Christus, gekomen in vernedering, gekomen in verhoging, komende met de wolken. Christelijk Nederland kome tôt bezinningen tôt bekering, Wil dit volk nog christelijk heten, het onderwerpe zich aan deze Advents twist. Met woord en daad erkenne het, dat de Heere dit volk niet voor de voeten loopt, maar dat dit volk hem vermoeit met zijn afval, met •zijn Woordverlating, met zijn ver- trouwen-stellen op ailes en nog wat, behalve op den Heere, op Zijn Be lofte, op Zijn gekomen en wederko- menden Christus. Hoe lang nog loopt dit volk zijn eigen heil, zijn eigen veiligheid, zijn eigen volledigë verlossing voorbij? Sappemeer. J. F. de Weger. NOORDDÏJK November 1949 Geboren: Jan, z. v. Willem Tam- menga en Klaassien Meijer; Jantje, d. v. Gerrit Jannes Minholts en Anna Maria Balkema; Jelle, z. v. Jurjen Mulder en Jantje Sluiter; Teuna, d. v, Adrianus Verbree en Jantje Fen- ninga. Ondertrouwd: Jan Hendrik Alke- ma, 40 j., Slochteren en Sjabbina Aboring, 37 j., Noorddijk; Hendrik Scholtens, 24 j., Slochteren en Aaltje van Steinvoorn, 22 j., Noorddijk. Getrouwd: Jannes Akkerman, 26 j., Ten Boer en Harmke Geesina Oom- kens, 19 j., Noorddijk; Jan Hendrik Alkema, 40 j., Slochteren en Sjabbi na Abbring, 37 j., Noorddijk. Overleden: Wietze Henderikus Roorda, 65 j., echtg. v. Oetske Ystra; Heike Postema, 68 j., echtg. v. Roelf- je Mekkering; Jan Vredevoogd, 80 j wedn. v. Brechtje Lammerdiepa Wi- cherts; Juurtje Kamphuis, 33 j., on- gehuwd. INGEZONDEN Bloedtransfusie te HoogezandSappemeer In de loop van deze week zal in ieder huisgezin een formulier wor den bezorgd omtrent de bloedtrans fusie. Laat ieder er van bewust zijn, dat het van het grootste belang is, dat ook de inwoners van Hoogezand- Sappemeer zich in groten getale op- geven als donor. Hierdoor immers kunnen veel mensenlevens gered worden. Het is daarom te wensen dat velen de strook van het formulier zullen invullen, dat binnenkort door leden van Het Rode Kruis zal worden opgehaald. Het bestuur van Het Rode Kruis Afd. HoogezandSappemeer BLINDENHULP De Stichting Chr. Blindenhulp „De Fakkels Bij een" zal a.s. Zater- dag een inzameling houden in Hoo gezandSappemeer. Deze collecte zou reeds eerder hebben plaats ge- had, maar moest wegens gebrek aan collectanten worden uitgesteld. Denk er even aan, dat de blinden ook uw hulp nodig hebben. De minister van sociale zaken heeft goedgevonden: ten aanzien van broodbakkerijen te vergunnen als volgt, In afwijking van het bepaalde in artikel 35, tweede lid, der arbeids- wet 1949, mag het bij of krachtens deze wet toegestane tijdstip van aan- vang van de voorarbeid, waaronder in deze beschikking wordt verstaan het gereedmaken van deeg en ovens, respectievelijk van de overiga bakkersarbeid, voor hoofden of be- stuurders en voor bakkersgezellen op de na te noemen data met de daarbij aangegeven uren worden vervroegd: a. In de nacht van Vrijdag 23 op Zaterdag 24 December 1949: de voor arbeid en de overige bakkersarbeid met drie uren, indien voor de bak- kerij een vergunning, als bedoeld in artikel 35, tweede lid, onder f, der arbeidswet 1919, is verleend,. en met vier uren, indien zodanige vergun ning niet is verleend; b. in de nacht van Vrijdag 30 op Zatèrdag 31 December 1949: de voor arbeid met twee uren en de overige bakkersarbeid met drie uren, indien voor de bakkerij een vergunning, als bedoeld in artikel 35, tweede lid, on der f, der arbeidswet 1919, is ver leend, en aile bakkersarbeid met vier uren, indien zodanige vergun ning niet is verleend. Een en ander onder voorwaarde, dat in de ondernemingen, waarin van het bepaalde onder b wordt gebruik gemaakt, op Maandag 26 December '49 geen arbeid wordt verricht. Deze voorwaarde geldt niet voor banket- bakkersarbeid in broodbakkerijen, tevçns zijnde koek- en banketbak- kerijen, verricht door het hoofd of de bestuurder en door banketbak- kers, ten aanzien van wie van deze vergunning geen gebruik wordt ge maakt, welke personen op die dag arbeid mogen verrichten als op een gewone werkdag. De fninister van sociale zraken heeft voorts goedgevonden: a. aan hoofden of bestuurders van broodbakkerijen, waarin tevens koek, banket, chocolade of suiker- werken worden vervaardigd, te ver gunnen, dat op Vrijdag 23 De cember 1949 en Vrijdag 30 December 1949, in afwijking van het bepaalde in artikel 40, eerste lid, der arbeidswet 1919, de werktijd van de in hun onderneming werk- zame bakkersgezellen per dag met ten hoogste 2 uren en per week met ten hoogste 12 uren wordt verlengd; b. hoofden of bestuurders van de onder a genoemde ondernemingen er aan te herinneren, dat, indien van deze vergunning wordt gebruik ge maakt, overeenkomstig het bepaalde bij artikel 70 tweede lid, van het werktijdenbesluit van fabrieken of werkplaatsen 1936, uit een naast de arbeidslijst of de rooster opgehan- gen geschrift op duidelijke wijze de regeling van de arbeids- en rusttJJ- den moet blijken.

Het Nieuwsblad nl | 1949 | | pagina 2