Deûroteuefûe Moest hij daarvoor naar Amsterdam? GESTREMD LUCHT- VERKEER Wat'n boudel, wat'n boudel TWEEDE BLAD von ..HET NIEUWSBLAir Zaterdag 17 Decei~ 1949 No. 100 Molcum bledt excuses aan. In ona vorig nummer vertelden wtf van een Muntendammer die naar Amsterdam ging om de voetbalwed- atrijd NederlandDenemarken bij te wonen, maar die gearresteerd Word wegens het verkopen van plaatsbewijzen (die over waren). Prompt werden >wij opgebeld door het „slachtoffer". „Wij hebben ze geen cent duurder verkocht, dan wij er voor betaald hadden" zei hij, „en ik wist heus niet dat dit krachtens Kilk, in zijn recht, Men mag die kaartjes niet verhandelen op openbare weg. Dat is indertljd zo afgekondigd, om zwarte pieten voet dwars te zetten, Maar voor edele mensenvrienden ah deze Graninger, die zonder cént winst 8 kaartjes van I 1 aan jongens overdoet, is die bepaling natuurlijk niet geschapen. Ambtenaai, die uitleg ten sptft deze Gronlnger naar politièbureau bracht (of deed brengen is letter- knecht, die onze goede stad bijzôndër slechte dienst bewezen. En zélfda geldt voor hen, die deze Groningse gast in cel opsloten en daar zelfs z6 artikel zo-en-zo-veel verboden was." lang vasthielden, dat hij wedstrijd Hij vroeg ons verder in de krant niet kon zien en dus héle reis, met te zétten, dat hij het heel onsportief vond van de Amsterdamse politie om hem vast te houden tôt de wed strijd afgelopen was, In „Het Parool" biedt Dagboeke- nier zijn excuses aan voor hef ge- beurde, Wij weten wel, daar hebt u niet zo heel veel aan: U hebt kosten gemaakt, en in plaats van het ge- noegen een mooiç voetbalwedstrijd te zien, hebt u in een politieposthuis gazeten, Maar dit excuus zal voor u toch een pleister op de wonde zijn, Hier volgt hetgeen „Het Parool" over het gebeurde schrijft: Excuses namens Mokum Ach, diç 30 stoere Groningers van 2 verenigingen, die bus gehuurd en naar Amsterdam gereden om Dene marken vloer te zien aanvegen met ons Nederlandse elftal! Toen bus uit Muntendam (Gr.) veirtrok, waren maar 27 Groningers ingestapt, zodat leider van trip om 11.45 u, op Am sterdamse Emmaplein arriveerde met nog 3 staanplaatsen van f 1 in zijn zak, die helemaai over waren. Daar stonden al Amsterdamse jongens klaar, met preekkoor: „Heppu nog 'n kaartje over?" Zei die Groninger rondborstig: „Geduld, jongens," zei hij, „ik heb er nog drle die kunnen jullie krljgen voor wat ze mij gekost hebben!" Eerste jongen betaalde en op dat moment greep ambtenaar in die 3 kaartjes in beslag nam, plus die •ne gulden, die al betaald was. En brave Groninger werd op politiebu reau in cel gestopt. Om 10,45 u., toen wedstrijd afgelopen, werd hij losge- laten advertentiei.mT al die kosten, voor niets gerpaak* Aile betrokkenen, hun formeel ge- lijk ten spijt, dies fôei en namens Amsterdam excuses aan Mun tendam. Hoe een zwendelaar rijk werd Hot begint met onsuiver bloed, Onmerktmar, Maar als de eerste Rheumatlsehe Pij- nen zich demoustreren komt het al gauw van kwaad tôt erger En al gauw is er nauwelijks redden meer aan, Tenzlj §e de beroemde Krusohen-kuur te beat neemt. Sinv pel als geeienavend trouwens, heie= maal niet néâr, selfs niet voor men- een, die moeilijk innemen; en na kor- te tijd alleen maar een goede ge- woonte; iedere morgen in Uw eerste kopje thee of ko maar met sehoon water wat Kruschen Balte, zoveel ais er op een echte cent gaat, Dat is dan je reinsts nieuwe energie voor Uw bloedzulverende orgunen, die al gauw we'er jeugdig krachtlg op gang komen en al Uw spieren en gewnch- ten-pijnigende onreinheden uitban- nen en afvoeren langs natuurlyke weg, Laat bij wijze van proef de, wondere werking van Kruschen ovep U komen en verbaas Uzelf over Uw weerkerende energie, die veerkracht, en dat bezielende gevoel, dat U weer bergen zal doen verzetten. Kruschen is verkrijgbaar bij aile Apothekerq en Drogisten, Een student, die enige malen ce- vergeefs zijn artsenexamen had af- gelegd, besloot dan maar zonder exa men de titel van Doctor aan te ne- men, en vestigde zich als dr. von Bach. Eerst werd hij vertrouwens- geneesheer aan het bureau van een ziekteverzekering in Saksen Anhalt. Van de Russische zône verhuisde hij vervolgens naar de Britse zône en werd long-specialist te Metternich, Daarna werd hij assistent-geneesheer in Schweinfurt (Am. zône). Maar met dat doktertje spelen werd hij niet snel genoeg rijk, Daar- om besloot hij uitvinder te worden, Hij mengde honing en laurierzaden door elkaar en vertelde, dat hij eeri nieuw mlddel had gevonden ter be- strijding van t.b.c, Bij wijze van proef tjehandelde hij 7 patienten met het nieuwe middel, doch paste in werkelijkheid beproefde middelen toe. Thans is de man als een bedrieger ontmaskerd. Hij heet in werkelijk heid Rudolf Gtos, en zal zich wegens bedrog, diefstal, verduistering, ver- valsing van documenten en het on- bevoegd voeren van academische ti- tels hebben te verantwoorden, Het is niet de eerste maal, dat Glos met de justitie in aanraklng komt DREE fclVEEDSF MtEISJES „LICHTKONTNGÏNNFTJES" VONDEN DE DOOD In Zweden worden leder jaar „Lueia-meisjea" of wel „Lichtko- ninginnetjes" gekozen, die net mid- delpunt vormen van het lichtfeest De meisjes worden gekleed in een lang, wit gewaad, en krljgen een kroon op net hoofd, waarin kaarsen branden. Toen drie van deze „Lucia-meisjes" per auto werden vervoerd, werd de' auto bij een onbewaakte overweg door een trein gegrepen. De drle „Lichtkonlnginnetjes" vonden de dood. Twee andere meisjes, die sich eveneens in de auto bevonden wer den zwaar gewond. HIJ EAG HET GEVAAR NIET IN In Udenhout is een poging gedaan om de plaats te zuiveren van aile gevaarlijke spullen, die nog in ver keerde handen zijn. Om dit doel te bereiken is de burgemeester begon- nen met huis aan huis een circulaire te laten bezorgen, Op grond van deze circulaire dacht een boer: Ik zal die paar zakken met kruitachtige in- houd maar naar het politiebureau brengen, Er konden eens ongelukken gebeuren, De volgende dag bracht hij een hoeveelheid pijpkruit naar het politiebureau, die voldoende was om de hele gemeente de lucht in te laten vliegen, Toen hij de zakken In het bureau had gedepone'erd stak hij een sigaret aan, en wierp de lu cifer in de richting van de zakken met kruit. 1 Later heeft de politie in een groot aantal woningen een onderzoek in- gesteld, met als gevolg, dat het po litiebureau nu een waar arsenaal is REEDS OP 17-JARIGE LEEFTIJD opzlchteres in concentratiekampen Toen Jacoba Roelofs uit Utrecht 17 jaar oud was, werd zij opzlchteres in Duitse concentratiekampen, Zij heeft als zodanig in verschillende kampen gewerkt en zich daar misdragen. Want dit jonge meisje ontzag zich niet gevangenen te mishandelen. Het Bijz, Gerechtshof te Leeuwar- dën veroordeelde haar tôt 11 jaar Rijkswerkinrichting. Jacoba, die in- middels 28 jaar geworden is, vroeg om cassatie, maar bij de eerste be- handeling weigerde zij te spreken, Er werd toen besloten een psychia- trisch onderzoek te doen instellen. Zij bleek volgens dit onderzoek vol- komen toerekeningsvatbaar, er kwu- men echter persoonlijke omstandig- heden naar voren, die een clemente behandeling vroegen. De advocaat vroeg zelfs onmiddellijke invrijheid- stelling. De procureur-fiscaal liep niet zo hard van stapei Hij eiste 9 jaar gevangeniistraf met aftrek SPOOR ÎNEAKE MOORD7 Toen werklieden het vorig jaar be- zig waren met het herstellen van een vloer in een woning te Rotterdam, vonden ze daar een menselljk ge- raamte, dat hier en daar beschadigd was, zodat men een misdrtjf ver- moedde. Uit krantensnippers, die men ook onder de vloer had gevon den, en die bleken te zijn van een krant van 28 November 1041 leidde men af dat event. een misdrijf heeft plaats gehad omstreeks die datum. Thans is de politie met iemand in eontaet gekomen, die te dezer zake nadere inliehtingen heeft verstrekt. Tljdens een Zondagochtendwande- ling, gedaan op 22 Sept, 1940 ver- klaarde hij gezien te hebben dat twee mannen een Duitse officier hebben vermoord. Volgens deze ge tuige had de officier een verhouding met een dochter van een der daders, waar deze zeer tegen was. Men be sloot toen de Duitser uit de weg te ruimen. Dit geschiedde door hem met een zwaar voorwerp een slag op het achterhoofd toe te dienen. Het onderzoek wordt voortgezet ADVERTENTIE LM. MENTHO-REX SCHEEPSRAMP EIST 64 DODEN In een hevige storm zijn voor de Afrikaanse kust nabij Ceuta drie vis- sersschepen vergaan, die gezamenlijk een bemanning van 75 koppen tel- den. Men heeft slechts 11 van de drenkelingen kunnen redden. GELD UIT AUTO GESTOLEN De bestuurder van een auto van een melkfabriek te Leeuwarden be vond zich te Mantgum (Fr. om melkbussen op te halen en melkgel- den uit te betalen, Terwijl bij de auto, waarin zich het geldkistje, in houdende f 3800 bevond, op de straatweg liet staan, begaf de chaut feur zich naar een achteraf staande boerderij. Toen hij terugkwam was. het geldkistje verdwenen. In verband met de diefstal werd een arbeider gearresteerd. De man ontkende iets met de diefstal te ma- ken te hebben. Toen men hem ech ter voorhield, dat hij een biljet van f 100 van het gestolen geld op het postkantoor had aangeboden, viel hij door de mand, Hij vertelde toen reeds twee maal getracht te hebben het kistje te stelen, doch was er toen niet in geslaagd, De laatste keer had hij veel meer succès, f 3700 werd te- terug gevonden. Mit aal dei reeg'n, gain mens kin d'r teeg'n, 'n Bulde zaik volk en gevaorleke weeg'n. 't Waoter is zô hoog in 't dalp dat minneg toentje d'r onder laip. Un de ôle Van Gelder aar al 'n aol in de kelderl Dât was 'n boudel, 't Winaehoterdaip dut niks as stroom'm, 'xi Bchipper Idn haost nait deux d'houk hèn koom'm. 'n Geaarbai, 'n gevrôzz'l, 'n geknod en geatèn, 't Volk atait te wachten omdat de draaie nait draait worden kin. Wat 'n boudel. 't Is kold weer en misteg, mor dreuge Goddaank, Mor wachten duurt tog altied laank. „Tou nou schipper, vot nou toch." Mor 't motortje is nait staark genog Hai stampt en rookt, schipper zwait en kookt. Vrauw stait te stuur'n, 't kin nog 'n haile zet duur'n In ains ropt er aine uut 't wachtend publiek, (En de man aar geliek) „Hé, schippersvrouw, geef mor gauw 'n hène tauw, Zevve joe eev'm deur 't vlaot hèn scheur'n Want d'r mout wat gebeur'n, Wie ston'n hier tog mit zoveul kracht'n Te verkleum'm en te wacht'n." De man krigt 'n hène tauw van schippersvrauw, Hai trekt en scheurt, Tou nou lu, help nou eev'm, 't is zô weer gebeurd Mor nee, d'aine dei kikt en d'aander dei knikt, Lacht wat min, het niks gain zin. 'n Mqpeer pakt 'n sigare uut zien deuze En 'n juvvertje trekt was vies mit de neuze, „Nee or" „Tou nou lu, blief nou nait aal staon, As 't schip t'er deur is kin wic ons gang ja weer gaon. Bin je bange veur voele han'n, of dat je joe bran'n?" 't Helpt aal niks. De man wordt kwaod en goeit tauw weer aan boord. De schipper redt zok mit aig'n kracht'n En de mensen ston'n 'n aail uurtje langer te wacht'n. Dit was 't resultaot van d'Houkster gemainschopsdaod. 'n Maie boudel, hail maal, Mor zo is 't in de wereid haost overaal. De mensen doun zowat niks veur mekaor, Daorom is de wereid zo rauw en zo raor "Dat is 'n maie boudai. S. (Door gebrek aan ruimte moest dit gedichtje de vorige maal blijven iiggen.) GEEN MISDAAD, MAAR.... Iemand te Bergen op Zoom, die in een tumtje aan het spitten was, Vond DE ZEE EIST ZWARE TOL VAN NEDERLAND Wederom is een Nederiands schip een doodshoofd, en iiet het aan eeri vergaan. Het 921 ton metende INeder- Îuist passerende poiitieugent zien. landse motorschip „Doros", varende leze sprak er over met zijn supe-'' van New York naar Haïti, met een rieur en. De mogelijkheid van een lading bestaande uit meei en stuk- 247. De hoofdman was fnmiddels heel onderda- nig naderbij gekomen. Hij wist, dat hij verkeerd gedaan had, en dat de grijze meester in de tempel vertoomd op hem zou zijn. 248, Op bevel van Ama werden de blanken on- middellljk bevrljd en de be wonen bij een geroe- pen, Ze waarschuwde de mensen, om de blan ken niet meer aan te vallen of te doden, an- ders zou haar grootvade toornig worden en hun dorp met zware ziekten teisteren. misdaad werd onder ogen gezien, Het garechtelijke apparaat werd in werking gesteid; de dienst identifi- catie en berging werd erbij gehaald, maar men kwam niet tôt resuitaai. En toen plotseling kwam er licht in de duistere zaak. Iemand, die van het gevel hoorde kwam de politie vertellen, dat hij en zijn vriendje in hun Jeugd wel eens Indiaantje ge- speeld hadden, en dat beiden dan de beschikking hadden over een doods hoofd, gevonden bij het verdronken land van Reimergwpal, Oat is nie* s bijKonders, want daar worden wel meer doodshoofden gevonden. De man wist aieh te herinneren, dat de doodshoofden na het spel in een of andere tuin begraven werden. COMPLOT DEVIEZENSMOKKELAARS OPGEROLD IN OOSTENRIJK Nederlajider onder de gearresteerden De Oostenrijkse politie heeft een complot van deviezensmokkelaars opgerold, In totaal werden 9 perso- nen gearresteerd. Onder hen bevindt zich een Nederlander, die werd aan- gehouden op het moment, dat hij met een bedrag van 000.000 shillings bij zich gereed stond naar het bui- tenland te vertrekken. Het bedrag zou gedeponeerd worden bij een bui- tenlandse bank. goederen, is voor de kust van i'iori- da vergaan. Aan boord van het schip, dat toebehoort aan de K.N.S.M. deed zich midscheeps een ontpioifing voor, en even later was het schip ais een brandende fakkel, IJlings werden de reddlngsboten gestreken, In één boot veriieten 13 man en in de andere alleen de kok het brandende schip. Van de zwaar beladen reddingsboot stapten later 5 man over in de andere, De overlge 12 man, die zich aan boord bevonden sprongen in de zee, die vrij ruw was. Door de Amerikaanae tankboot ,,iparrows Point" werd de reddings- boet met 8 maan aangetroffen, Do schipbreukelingen werden aan boord genomen, Gedurende verseheidene uren verkeerde men in onzekerheid over hen die zich in de andere boot bevonden, Het blijkt echter dat deze schipbreukelingen werden opgepikt door de ..Williamsburg". Eén van hen (de kok) is overleden, Van de 12 opvarenden van de „Doros" die niet in de boten konden komen heelt men niets meer gezien. Van de offi- cieren behoord alleen de eerste ma- chinist tôt de geredden. ADVERTENTIE I.M. Mljnhardtjes: de cachet» die pljn verdrijft tn kou sfztt.40en 7Ici. FEUILLETON door HENK VAN HEESWIJK 27) Het duurde 'n paar minuten, voor dat Wim voorzichtig de deur der badkamer 'opende en zijn hoofd om de hoek van de deur stak. Toen hij alleen nog zijn vriend en Tilly zag, kwam hij nader, nog verlegen met zijn houding. Gérard merkte het niet, maar bleef zwijgend zitten. De Vlaamse keek van de een naar de ander. Het stilzwijgen tussen de bei- de mensen werd pijnlijk. Tenslotte stond Gérard op, liep naar de divan en haalde er de jas, hoed en stolc van Wim onder te voorschijn. Hij overhandigde de kleding veelbete- kend aan Wim en zei: Denk er goed om,»jij weet nergens van. Je gaat vanmiddag of vanavond gewoon naar huis en doet alsof er niets is voor- gevallen. Het spreekt natuurlijk van- zelf, dat je hier nooit meer een voet over de drempel zet. Ik heb vanmid dag je reputatie en wellicht je hu- welijksgeluk gered, Dank de hemel, dat ik in de gelegenheid was om net nog op tijd te komen. Wees voortaan een kerel en speel niet meer met vuur. En hoepel nu alsjeblieft op. Wim trok zijn overjas aan en zet- te zijn hoed op, Hij deed een paar stappen naar de deur, doch bleef toen besluiteloos staan. Waar wacht je nu nog op' vroeg Gérard ongeduldig. Zij, antwoordde Wim, wijzend op Tilly, wat moet dat nu met haar? Maak je daarover maar geen zorg, spotte Gérard minachtend. Met haar reken ik wel af. Wim keek Gérard aan en schudde zijn hoofd. Hij kwam op hem toe en stak zijn hand uit. Gérard, kerel, hoe kan ik je ooit hiervoor danken? Gérard negeerde de uitgestoken hand: Denk niet, dat ik het voor jou gedaan heb, want jij had verdiend, dat je vrouw je hier betrapt had met dat.... daar. Ik deed het voor de vrouw, die jij getrouwd hebt, maar die jij eigenlijk niet waardig bent, Daarom wil ik je nog één ding zeg- gen, Aïs ik weer te horen kom dat je Jo met een of andere vrouw be- driegt, zorg dan, dat je niet meer in mijn vaarwater komt, want dan sta ik niet meer voor de gevolgen in! Met fonkelende ogen stond Gérard voor de ander, terwijl hij zijn vuis- ten balde. Wim achrok en deinsde terug. Zonder nog een woord te zeg- gen, draaide hij zich om en vertrok. Toen hij de deur achter zich geslo- ten had, keerde Gérard zich tôt de artiste, die gedurende al die tijd niet gesproken had. Met dreigende blik- ken bleef hij voor haar staan. Eigenlijk verdien jij, die de schuld bent van al deze narigheid, dat ik je een pak slaag gaf, dat je het hele hôtel bij elkaar giide. Maar jullie slag vrouwen bent nog niet waard, dat wij er onze handen aan vull maken. Ik weet niet hoe men in jul lie land zulke vrouwen behandelt. Het interesseert me ook niet. Maar dit wil ik je zeggen en prent het goed in je geheugen: Wim de Waal bestaat vanaf dit ogenblik niet meer voor je. En over hetgeen vanmiddag is voorgevallen houd je je mond te- genover wie ook. Dit blijft tussen ons drieën. Wim zal begrijpelijker- wijs wel zwijgen. Wat mij zelf be- treft. Ik zal mijn boontjes verder ook zelf wel doppen. Maar als ik te horen krijg, dat je spreekt over de man, die wie weet hoe lang je ge- liefde is geweest, zal ik'je eigenhan dig wurgen, zelfs al zou je naar het andere einde van de wereid gevlucht zijn, Knoop dat dus goed in je oren en ga Wim de Waal uit de weg, als je hem nog eens mocht tegenkomen. Razend van woede boog Gérard zich over de artiste heen en deze trok zich, in doodsangst terug naar 't uiterste hoekje van de divan, Min achtend richtte Gérard zich toen op, trok zijn kleren recht en nam zijn hoed en jas van de kapstok. Zonder eenmaal naar haar om te zien, ver trok hij naar beneden, de straat op. vni. Deels opgelucht, deels verward, was Jo na haar bezoek in het hôtel thuisgekomen. Na een paar vluchtig gestamelde verontschuldigingen had ze op straat afscheid genomen van de advocaat, Op zijn stilzwijgen kon ze gelukkig rekenen, Het bleef een ambtsgehelm. Toen was ze op de tram gestapt en naar huis gereden, Ondertussen dacht ze aan de brief, die ze ontvangen had. In haar haast had ze het epistel op tafel laten lig- gen, Zou ze wel goed gelezen heb ben? Maar het leed immers geen twijfel! Duidelijk had ze toch gelezen dat haar man haar reeds maanden bedroog. De schrijver moest toch op de hoogte zijn, want hij had hôtel en kamer van de artiste in zijn schrij- ven aangeduid. En inplaats Van haar man, had ze Gérard, haar oude vriend, aangetroffen. Zou de schrij ver van het brief je zich dan vergist hebben? Of had ze zelf niet goed ge lezen? Thuis gekomen, zocht ze onmid- dellijk naar de brief. Maar begrijpe- lijkerwijze vond ze het schrijven niet. Ze wist natuurlijk niet, dat Gérard, na haar overhaast vertrek, in haar woning was geweest en de brief had gelezen. Evenmin wist zt dat dit schrijven thans in het bezit was van haar vriend. Meer dan een hali uur zocht ze naar de rose enve loppe en het brief je, Totdat haar dochtertje haar riep en ze het zoe- ken opgaf. Misschien had ze de brief toch in haar mantelzak gestoken en onderweg verloren. Blij was ze, dat ze haar man niet in de kamer van die Romani had aangetroffen. Maar woedend, omdat ze er Gérard had ontmoet. Mannen waren toch eigenlijk onbetrouwbare wezens. Nog vanmiddag had hij ge- zegd, dat hij niet meer om andere vrouwen gaf, sinds zij met Wim was getrouwd. En hij had ook gezegd, dat hij haast had. Natuurlijk, om bij die Vlaamse te komen met wie hij een rendez-vous had op haar kamer. Bal Ze walgde nu van hem. Om zich aan zo'n vrouw te verslingeren. Wie had dat kunnen denken van Gérard! Ze wilde hem niet meer zien, nooit meer, Ze zou hem onmiddellijk schrijven. En de daad bij het woord voegende, zette ze zich voor haar schrijfbureautje, een geschenk van haar man, en schreef een brief voor Gérard. Toen ze klaar was, belde ze. Een der bedienden kwam boven en hem gaf ze opdracht de brief dade- lijk aan zijn woning te bezorgen Toen ging ze thee zetten, want Wim, die natuurlijk op de krant was, zou wel spoedig thuis komen. In de keuken bleef ze staan, HIJ moest naar de krant, had hij 's mid- dags gezegd om bureau-werk te ver- richten, Ze kon hem immers opbel- len om te horen, of hij er inderdaad was! Wim was, nadat hij de kamer van Tilly had verlaten, de straat opge- gaan. Inwendig geschokt over het gebeurde, begon hij in te zien, welk een gevaarlijk spel hij speelde en dat het aan het snelle optrederi van zijn vriend te danken was, dat er geen breuk tussen zijn vrouw en hem was ontstaan. Want wat zou er gebeurd zijn, als Jo hem aangetrof fen had in Tilly's kamer inplaats van Gérard! De ramp zou niet te overzien zijn geweest! Op het laatste ogenblik was zijn huwelijk en ook zijn reputatie als journalist gered. Zeker, er werd al lang genoeg ge- roddeld over de verhouding, die hij met Tilly had. Maar, zorgeloos aïs hij was, had hij zich niet van al dat geklets aangetrokken. Nu zag hij in, dat hij een heel eind op weg was ge weest om zijn leven te vergooien. En dat terwille van een andere vrouw, die dit eigenlijk niet eens waard was. Neen, dat moest nu voorgoed afge lopen zijn. Want diep in zijn hart hield hij zielsveel van Jo, zijn kleine vrouwtje, met wie hij tôt nu toe niets dan geluk had gekend. En voor zo'n "toneelspeelster, zo'n liedjes- zangeres, had hij dit geluk op de waagschaal gelegd! Wat een stomme idioot was hij toch geweest. En wat een geluk dat Gérard nog juist op tijd was gekomen om hem te redden. Wat zou ze wel gedacht hebben, zijn kleine vrouw, toen ze Gérard in Tilly's kamer aantrof inplaats van hem, En wat zou z# nu doen? Plotseling bleef hij op- straat stil- staan. Wat had hij gezegd vanmid dag? Dat hij naar de krant moest voor bureauwerk? Drommels, hij moest onmiddellijk naar het bureau toe om een alibi te hebben, voor het geval ze soms nog de zaak niet ge- heel vertrouwde. Gejaagd keek hij rond om een taxi. Maar er was ner gens een blokband te bespeuren. Dan maar lopen, tôt een wagen in zicht kwam. Een kwartler later zat hij in zijn bureau en keek enkele proeven na, maakte toen een praatje met een collega en was juist van plan om naar de drukkerij te gaan om de eerste kranten na te zien, toen er gebeld werd. Het was Jo. Hij hoorde haar een zucht van verlichting slaken, toen hij geantwoord had. Ik bel je even op om te vragen of je vroeg thuiskomt vanavond. Dan reken ik er op. Best. Over een kwartiertje ben ik klaar, antwoordde hij hartelijk. Dan ga ik meteen naar huis. En ik behoef vanavond nergens heen, zo dat we eens ouderwets met zijn tweetjes een avondjejhuis kunnen doorbrengen. Vind je het niet fijn? Nou en of, antwoordde ze opge- togen. Ik zal wat lekkers in huis halen. En ik zorg voor een bloemetje! Tôt straks dan, Jokelief. Tôt straks, Wim. Dagf Opgeruimd legde Wim de telefoon neer en ruimde zijn bureau op. Nu nog even naar beneden om een krant te halen en dan een bloemetje. Gérard, kerel, wat ben ik je onnoe- melijk veel dank verschuldigd, dacht hij, toen hij de trap afliep naar de razende rotatiepers, die juist zijn dagelijkse werk was begonnen. Toen ze 's avonds, onder het licht van de grote schemerlamp dicht bij elkaar zaten te genieten van een stuk taart en een glaasje wijn vroeg Jo eensklaps: Wim, houd je nog evenveel van me als toen we trouw- den? Evenveel? Hij was geroerd door haar vraag. Nog vee^' meer, lieve kind. Nu pas besef ik, welk een ge luk ik heb, doordat ik jou als vrouw gekregen heb. Hij was bij haar komen zitten op de rand van de crapaud en legde zijn arm om haar heen. Liefkozend streek ze hem over zijn hand. Zacht vroeg ze: Waarom nu pas, beste jongen? Even schrok hij. Hij mocht niets laten merken. Om zich een houding te geven, haalde hij zijn sigarettenkoker uit de zak en stak een sigaret op. Zijn handen trilden zenuwachtig, doch Jo merkte het gelukkig niet. Kijk eens, Ijegon hij bedacht- zaam ik ben vanmiddag op mijn bu reau tôt de conclusie gekomen, dat ik je de laatste maanden schandelijk heb verwaarloosd. Weliswaar had ik daarvoor een min of meer aanneme- lijke reden: mijn werk voor die re vue van Tom van Iersel. Ik heb er inderdaad veel succès mee geboekt en uiteraard een extratjs mee ver diend. Maar ik was te veel van huis ook .'s avonds. En daarom ben ik be sloten, om dat werk voor die revue nu te beëindigen. Het ding draait en het heeft succès. Het journalisten- werk begint er onder te lijden en dat mag niet. Ik ga me dus vanaf vandaag weer geheel alleen wijden aan mijn werk voor de krant. De revue redt zichzelf nu wel. En dan heb ik ook weer wat meer tijd en gelegenheid om me aan mijn lieve vrouw en mijn dochtertje te wij den Jo ontroerde. Hoe had ze hem toch kunnen wantrouwen vanmiddag. Zacht boog ze zich over hem heen en drukte een kus op zijn lippen. Wim nam haar in zijn armen en bei den keken elkaar in het gezicht. Nog even moest Wim denken aan hetgeen 's middags was voorgevallen in de kamer van Tilly. Weg met die ge- dachten. Ik heb alleen nog maar mijn vrouw, .waarmede ik getrouwd ben en er zal geen andere vrouw meer tussen ons in komen. Hartelijk be- antwoordde hij haar kus. Niets ver- stoorde de harmonie tussen de beide echtelieden. Dank zij het offer van Gérard Groeneweg, die op dit ogen blik ten prooi was aan de hevigste smart Want na afloop van het voor- gevallene in de kamer van de Vlaamse, was hij op straat gegaan. Na hetgeen gebeurd was, kon hij on- mogelijk naar zijn kantoor gaan. Zijn gedachten waren nog te veel ver- ward. Dwalende door de drukke straten van de hoofdstad, vroeg hij zich een paar maal af, of hij dit ai les niet gedroomd had. Maar dan voelde hij de rose brief, die hij nog steeds in zijn zak had zitten als een tastbaar bewijs. Gelukkig dat hij deze ramp had kunnen voorkomen. Maar wat zou zij nu wel denken? Het antwoord op die vraag kreeg hij, toen hij 's avonds op zijn kamers kwam. Daar lag een brief, die die middag* door de loopjongen van de boekhandel van Jo sebracht was. (Wordt vervolgd) Winneer verkoudheid de edemhaling belem- mert, mankl Verkoudheldiiall de luchtwegen weer vrlj.

Het Nieuwsblad nl | 1949 | | pagina 3