Wereldnieuws in Vogelvlucht Twee stoere Nederlandse redders Vlerd® Ittargcmg Wocnadag SI Dec ""ber 1949 No. 101 ABONNEMENTSPRIJS f 1.00 p. kwartaal, Franco p. poat f 1.78 (bij vooruitbetaling) PRIJS DER ADVERTENTIES 12 cent per mm, Zogen. Kleintjes als te koop, te huur, gevraagd enz, mini mum 78 cent (bij vooruitbetaling) VOOR DE GEMEENTEN HOOGEZAND - SAPPEMEER - SLOCHTEREN waarin opgenomen OOST GOORECHT VAN 1871 VER8CHIJNT WOENSDAGS EN ZATERDAGB Ultgeefster: Seggers' en Kremers Ultgeverszaak „Het Nleuwsblad" C.V, Kantoor Hoofdstraat 9, Hoogezand Telefoon 21l7 (b.g.g. 2351 en 2381) Postrekenlng No, 435883 NOORD- EN ZUIDBROEK MUNTENDAM VEENDAM EN OMGEVING EN het NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VAN 1888 Het Binnenlanda Overzicht Mr. Dr. VAN RHIJN is gewenst de werklozen arbeid te geven in plaats van uitkering Olifant hield niet van ten treinrele Twee 18-jarige schooljongem uit Hengele ^ilden graag een dag vrij verwierpen die weer, Toen. kwam or .ipeelbal was van de woedende elementen, nu eens torenhoog naa* bo- een met «en plan naar veren, da* ,Tven werd gedrukt, en dan weer in een waterdel verpletterd drlegde te 'aeider inat6mmdngjkre6j(, _Sai_Ë3u&^y-vr0raen, deden aij hun plieht, traehiten ïij levena te redden van hen, die in neod verkeerden, Toen het needsein werd gegeven melden zij naar het strend, bezetten hun plaatsen in de reddingiboet, Zij daehten niet aan ziehzelf, niet aan hun vrouw of aan hun kinderen, Zij daehten ilecht» aan hen, die in doedinood wontelden met de woedende baren, vonden de dood In de woedende golven feoeveel levons hebben zij reeds aered? Hoeveel maal zijn zij met eigen e: levensgevaer ultgevaren em anderen te redden? Terwijl hun beet een tezamen itiekem de seheel in gaan en in hun klas een ravage aanriehtin Ze hebben dat grondig gedaan Beeken en sehriften werden aan snippers geseheurd en de gnippers over de grond verspreid, het bord was besehadigd, De inktpotten wa ren uit de banken gehaald en tegen de viser gesmeten, evenals de bloem- potten, die voor de ramen hadden gestaem, De kinderen uit de klas hebben ln- derdaad een vrije dag gekregen, Maar de beide knapen werden ter beschlkking gesteld van de kinder- rechter, EEN VOGEL GERAAKTE IN BRAND, EN LANDBOUW Moet het Landbouw-Egalfsatlefonds een zulver Landbouwfonds worden Een moedig Echtpaar Uitslag Voetbaltest No. 5 HET NIEUWSBLAD Het is moeilijk de binnenlandse kwesties, die ons bezighouden te sor- teren naar hun belangrijkheid. Wel- licht zouden wij dan de ontwikkeling van de verhouding tussen Nederland en Indonesië als nummer één moe- ten plaatsen. Maar ook de internatio nale economische besprekingen, wel- ke worden gevoerd (zoals Bénélux en Fibenel) zijn van groot belang. Een andere kwestie van grote betekenis, vaarmede vrljwel iedere Nederlan- der heeft te maken, is de verhouding tussen lonen en prijzen. Men hoort heel veel klagen, dat gezinnen niet uitkomen met hun inkomen, dat men niet eens het allernoodzakelijkste kan kopen. Van vele zijden heeft men wensen kenbaar gemaakt, en talrijke besprekingen zijn hierover reeds gehouden. Dezer dagen heeft de middenstand zijn mening kenbaar gemaakt over een eventuele loons- verhoging, en natuurlijk is er in de vakbonden al heel wat over dit on- derwerp gezegd. De verbondsraad van de Nederl. Katholieke Arbeidersbe- weging heeft te dezer zake een reso- lutie aangenomen. Omdat de econo mische toestand van ons land nog verre van rooskleurig is heeft de K.A.B. zich niet verzet tegen de door de regering gevoerde loon- en prijspolitiek en heeft elk haar pas- send middel gebruikt om de arbeids- productiviteit op te voeren. Volgens de Verbondsraad moet de sociale en economische politiek in de naaste toekomst gericht zijn op het in evenwicht brengen van de be- talingsbalans,het natreven van vol- ledige werkgelegenheid en het hand- haven, zo mogelijk verhogen, van het consumptiepeil vooral van do minst draagkrachtlgen. De verbondsraad acht het noodza. kelijk, dat een aantal maatregelen per 1 Januarl a.s, verplicht worden voorgeschreven, o.a,: Opname van een clauiule In de be- staande C.A O.'i en loonregellngen, waarin wordt voorgeiehriven de uit- betallng van een indlvlduele 8 looniverhoging met een minimum van f 2 per weekj teepawing van een z§!fdr msatregel voer gevauen waar in geen C.A.O, ef loenregellng bt- itaat: verheging van de leengrens veor de soelaliï verzekerlngiwetten van f 3750 tôt f 4500 per jaar, Het M.U.O.R. In verband met de nleuwe verhou- ding van Nederland tôt Indonésie, welke een felt zal worden na de lOU' verelnlteitioverdraeht zullen ver- ichiUende veranderingen moeten plaats hebben In de departementen Een kleine ambtelijke commisiie h thans aan het werk met de uitwer- king van de reorganisatieplannen, Zo zal het mlnisterie van Overzeese Ge- biedsdelen in de toekomst de naam krijgen van Mlnisterie voor Unic- Aangelegenheden en Overzeese Rijks- delen (afgekort MUOR). Onder dat mlnisterie zullen dan resorteren de betrekkingen met Indonesië In Unie verband, de betrekkingen met Suri name en de Nederlandse Antillen en het bestuur over Nieuw-Guinea, dat ln de toekomst vanuit Nederland za worden gevoerd. Het Mlnisterie voor Unie-Aangele genheden zal de centrale worden voor de betrekkingen met Indonesië Het Hoge Commissariaat in Batavia zal rechtstreeks hieronder resorteren Bestrtydlng massale werkloosheid Mr. Dr. van Rhijn, secretaris-gene- raal van het département van soci aie zaken, heeft zijn mening gegeven over de bestrijding van massa-werk- loosheid. Allereerst deelde hij mede dat in November 62.000 werklozen waren ingeschreven, hetgeen op een werkende bevolking van bijna 4 mil lioen en in deze tijd van het jaar geen grote werkloosheid kan worden genoenid. Wanneer conjuncturele werkloos heid dreigt, zal geen vergaande de- flatie-politiek moeten worden ge voerd, zoals voor de oorlog, maar er zal een politiek moeten worden ge voerd, ter stimulering van de con- junctuur. Voor zover werkloosheid daardoor niet kan worden vermeden is het gewenst arbeid in plaats van uitkering te geven. Daartoe kan een ruime openbare-werkenpolitiek bij dragen. Men krijgt dan een directe werkverruiming (arbeiders die bij de openbare werken worden betrok- ken), indirecte werkverruiming (ar beiders bij bedrljven die materialen voor de openbare werken leveren) en secundaire werkverruiming (door de grotere koopkracht). Het woningprobleem De woningbouw heeft het vooroor- logse peil weer bereikt, doch moet nog aanzienlijk opgevoerd worden om het woningtekort binnen niet al te lange tijd in te halen, zo zegt de minister van wederopbouw en volks- huisvesting in zijn M.v.A. aan de Tweede Kamer. Hij verwacht, dat in 1960 een behoorlijke huisvesting voor de Nederlandse bevolking zal zjjn bereikt. Hiertoe zullen vele nieuwe woningen als duplexwonin- gen moeten worden gebouwd. De Tweede Kamer Dinsdag werd door de Tweede Ka mer allereerst de begroting 1950 van het Zuiderzeefonds goedgekeurd. Daarna werd een begin gemaakt met de behandeling van de begroting van het département van verkeer en wa- terstaat. Woensdagmiddag werden eerst een aantal kleine wetsontwer- pen goedgekeurd, waarna de behan deling van Verkeer en Waterstaat werd voortgezet, Nadat ook deze be groting was aangenomen, vervolgdi men met de begroting van O,, K, an W, in behandeling te nemen. Nog tnkele zittingen werden aan deze begroting gewijd. Een Engels circus moest twee oli fanten vervaeren, De diertn werden in afzenderlijke keoien gebraeht en deze werden in een foederenwagon Sezet, Enig eireuspersentei reisde in t goederenwagen mede, Tijdens de reis kreeg een van de olifanten, een beestje van 3000 kg last van zijn ze nuwen, Luid trompetterend raasda het dier door zijn kool, Toen dat uur geduurd had begon men te vre zen, dat de wanden de kracht van de (olifant niet langer zouden kunnen weerstaan. Een berenleider zou trachten het dier te kalmeren. Hij ging de kooi in. Maar nauwelijks had de olifant hem in de gaten of hij werd opgepakt en in een hoek ge- smeten, waar hij ernstig gewond bleef liggen. Toen zou de temmer van de olifant het proberen, maar slechts door haastig de benen te ne men, kon hij het vege lijf redden. Ten slotte liet men dicht bij een kazerne de trein stoppen. Er werden enige militairen gerequireerd, en die hebben een einde gemaakt aan Jum- bo's leven. De andere olifant bleef rustig bij het gebeurde. ONBEKENDE VIS DOODDEJONGEN By Tully in Noard-Oost Austialië i* een jongen, die in ondiep water in zee waadde, door een onbekende vis aangevallep en enkele minuten later onder hevige pijn overleden. De jongen, die tien jaar was, waadde in het water en gilde plot- seling: ,,'n haai". Zijn vader, die te hulp snelde sloeg een reusachtige vis, die zich om benen en lichaam van de jongen gewonden had. De jongen werd direct naar het ïiekenhuis van Tully vervoerd, doch was reeds gestorven voordat de dok- ters hem konden onderzoeken. t Deskundigen te Brisbane konden e vis niet thuisbrengen, doch de olitie verklaart, dat de vis in de ■jjPlksmond bekend staat als „Zee- ./esp" en dat in de loop der jaren reeds vier dergelijke voorvallen, al- len met dodelijke afloop, waren voorgekomen. KLAP MET ZWEEP Dodelijke afloop De 71-jarige L. uit Doetinchem had 'ets tegen de petroleumventer H, Toen H. met zijn karretje, bespan- len met een paard de woning van u passeerde, rende deze naar buiten ■m stelde zich op voor een zijweg- getje, dat de venter moest passe- ren en dat niet L.'s eigendom was. De oude man greep het paard vast. -H. nam toen zijn zweep en diende L, een klap toe. Deze liet los, strom- nelde naar huis, zakte daar in el- kaar en overleed. '.De politie heeft H. aangehouden. Onderzocht zal worden of het over- iijden het rechtstreeks gevolg is ge- weest van de klap. NEDERLANDS BINNENVAARTUIG in België gezonken Het schip „Nooitgedacht" uit Rot terdam, dat met een lading grind in België voer is in het Albertkanaal lek geraakt en gezonken, Allen, die Zich aan boord bevonden, konden tij- dig in veiligheld worden gebraeht. In West-Duitsland is een tweede Communistische Partij opgericht, die een anti-Stalinlstische richting heeft en zich Onafhankelijke Arbeiderspar- lij voor Duitsland heeft genoemd. Tôt voorzitter werd gekozen Karl Heinz Scholz, voor Hitlers tijd een der lei- •ders van de toenmalige Duitse Com munistische Partij. Men verwacht dat ongeveer 40 van de Communisten in West-Duitsland zich bjj de nieuwe partij zal aansluiten. Syrtë. Het is weer eens roerig in het Mid. den-Oosten. Syrië en Irak zouden een ME1SJE VERMOORD Lljhje t» ttaaaal geworpe* Vier weken geleden werd te Bor- gerhout (Antwerpen) een meisje ontvoerd. Het kind eing met een vriendinnetje naar school. Een pas- serende fietser stapte af nam een van de beide meisjes achterop, en zei te gen het andere meisje dat hij haar vriendinnetje direct terug zou bren gen. Het meisje kwam niet terug, en het vriendinnetje ging huilend naar school en vertelde daar wat onder- weg gebeurd was. Enige dagen na het gebeurde vond de politie de kleren van het kind in een kanaal. Doch men nam toen aan, dat deze er in waren geworpen om de politie op een dwaalspoor te bren gen. Thans is ook het lijkje opge- haald. De handen waren op de rug samengebonden, en een onderzoek heeft uitgewezen dat het kind eerst gewurgd is, en dat het lichaam toen in het water is geworpen. SLECHTS EEN KLEINE BUIT In de stationshal te Almelo stond een man te wachten. T*einen kwa men en treinen vertrokfcen op de perrons, maar de man bleef in de hal staan. Plotseling kwam hij in actie De perrons waren geheel verlaten, en in de hal was hij alleen. Er kwam een steen tevoorschijn, en die werd door de ruit van het loket gegooid. Voordat de lokettiste van de schrik bekomen was had de man een greep in de geldkist gedaan, en was met de huit verdwenen. Er werd vastgesteld, dat het gesto- len bedrag niet meer dan f 60 be- draagt. KERKGANGERS LASTIG GEVALLEN? Een Westberlijns dagblad schrijft, dat leden van de Oostduitsche Com munistische jeugdbeweging „Vrije Duitse Jeugd" te Senftenberg (Bran- denburg) kerkgangers van „Jehova's Getuigen" met stenen en zoutzuur hebben bekogeld. Verschillende kerkgangers werden gewond. Velen kregen oogwonden door de zoutzuur- dampen, JEUGDIGE VANDALEN DOODSLAG TE TILBURG Maandagmiddag laat heeft de 49 jarige fabrieksarbeider J. S„ kost- ganger bij de 41-jarige mej, P. A. C M. te Tilburg in een vlaag van drift zijn hospita zodanig met een hamer op het hoofd geslagen, dat zij aan de gevolgen is overleden. S. vermisto geld en verdacht mej. M. er van hierin de hand te hebben gehad Daarover ontstond een woordenwis- seling, die zo hoog opliep, dat de man zich niet meer kon beheersen en zijn hospita met een hamer tp lijf ging. S. had f 4000 in het schuurtje van mej. M. in de grond gestopt. Hij had het haar verteld en er aan toege- voegd dat zij het mocht nemen in dien hij onverwacht stierf. Toen dezer dagen S. naar het geld ging kijken was het verdwenen. Natuurlijk beschuldigde hij mej. M. SLEEPSCHIP VERGAAN Door het stormachtige weer is op het IJsselmeer een sleepschip, gela- den met kunstmest, losgeslagen van de sleep. Het schip maakte water en zonk enkele minuten later. Het ge- lukte de sleepboot de bemanning juist op tijd van boord te halen. Duitsland. Unie aangaan, maar ln Syrië waren 1 veel tegenstanders van een dergelijke overeenkomst met het buurland. Die tegenstanders hebben een staatsgreep gedaan, juist voordat de nieuwe pré sident, Atassi, voor het parlement de eed zou afleggen, dat hij zou streven naar ^eenheid der Arabische landen". Verwacht wordt dat de leiding van de staatsgreep de président en de con- stituerende vergadering zal verzoeken aan te blijven, op voorwaarde dat de Unie met Irak niet zal doorgaan. Australie. Na de nederlaag van de Labour- partfl bij de verkiezingen, is de La- bour-Regering afgetreden. Menzies, lelder der Liberalen heeft nu een nieuw kabinet gevormd waarin zitting hebben 16 liberalen en 5 leden van de agrarische parti). Voor de eerste maal heeft een vrouw zitting in het kabinet, n.l. Mevr. Enid Lyons, weduwe van de overleden premier Joseph Lyons. Zij is vioe-presidente van de uitvoerende raad. Raad van Europa. Deze week zal de commissie voor algemene zaken van de Europese Con sul atieve Assemblée te Straatsburg bijeenkomen. Er zullen plannen be- sproken worden voor nauwere poli- tieke samenwerking tussen de leden- staten van de R. v. E. Een adelaar had contact gemaakt tussen een hoogspanningsleiding en een paal. De veren vlogen in brand. De vogel vloog op, doch viel even la ter met uitgespreide vleugels neer op een hooiland. Daar men de brand, die in het hooi ontstond, niet tij dig bemerkte, kon deze zich over een grote oppervlakte uitbreiden, en waren 18 man nodig om het vuur te blussen, aldus meldt Reuter uit Gar den City (Staat Kansas). Twee van deze stoere redders heb ben het afgelepen weekeinde het le ven verlorën; het zijn de 45-jarigo waarnemend kapitein van de red- dingsboot „Koningin Wilhelmina" B, de Bolk uit Stellendam, vader van 4 kinderen en de 44-jarige H, Grote- boer eveneens uit Stellendam, va der van 5 kinderen. Met vijf anderen waren zij uitge- varen, toen een Zweeds schip drin- gend om hulp verzocht, Hun scheep- je werd een speelbal van wind en golven, Toch hield men moedig vol bleef koersen naar de Zweedse zee- lui die in nood verkeerden. Plotse ling werd de boot door een grondzee gegrepen, Even scheen het alsof ze zou omslaan, toen richtte ze zich weer op, Twee kloeke redders waren verdwenen in de golven, Nog heeft men gezocht, maar de zee had ge- bruik gemaakt van nacht en nood- weer om haar slachtoffers te eisen, Twee mannen klommen via de eerste etage naar binnen in een huis in Den Haag, waarin een modemaga- zijn is gevestigd. Zij gingen een trap af en zochten in het magazijn bijel- kaar wat naar hun gading was. Met de huit wilden zij langs dezelfde weg waarlangs ze gekomen waren weer vertrekken. Maar het echtpaar, dat boven de zaak woont was intussen wakker geworden door het gestom- mel, en had zich boven aan de trap opgesteld. En het bleef daar staan, ook toen het twee gemaskerde en ge- wapende mannen naar boven zag komen. Er ontstond een hevige vechtpartij, waarbij het de bewoner van het huis gelukte een revolver te bemachtigen. De vrouw rende de straat op, en een van de indringers nam de vlucht Een politie-agent en een burger kwa- men op het hulpgeroep van de vrouw toelopen, en met hun hulp kon de indringer, die nog met de bewoner in gevecht gewikkeld was, worden gearresteerd. Deze man noemde direct de naam van zijn maat. Die is in zijn woning aangehouden. In deze tijd van het jaar houden vele landbouworganisaties algemene vergaderingen, waarbij de voorzit- ters in hun openingstoespraken hun zienswijze te kennen geven over de vraagstukken van de dag. Als daarbij telkens eenzelfde punt aan de orde komt, onverschillig welk soort orga- nisatie het betreft, dan kan men er zeker van zijn, dat het onderhavige punt de gedachten van aile boeren bezig houdt. Een dergelijk punt is op het ogenblik het Landbouw-Egalisa- tiefonds. Men is er helemaal niet. over te spreken, dat uit dit fonds maatregelen worden gefinancierd, die uitsluitend ten dienste van de verbtuikers worden genomen. Een dergelijke maatregel is bijv. de sub- sidiëring van de consumptiemelk, terwijl de subsidiëring van de grond- stoffen voor margarine de boeren nog veel meer hindert. Geen wonder, want een belangrijk deel van de in- komsten van dit fonds worden gele- verd door heffingen op de zuivel. Doch laten we nagaan wat de ge- schiedenis van het Landbouw-Egali- satiefonds is geweest. Dit fonds heet- te vroeger Landbouw-Crisisfonds en werd in 1933 gesticht om de prijzen der landbouwproducten enigszins op peil te kunnen houden. Men had geld nodig om het verlies op de export te kunnen betalen, terwijl tegelijkertijd de binnenlandse prijzen moesten worden verhoogd. Beide doeleinden werden bereikt door het invoeren van monopolie-regelingen, waardoor voor binnenlandse granen bijv. een veel hogere prijs kon worden bedon- gen dan voor import. De bakkers werden verplicht een zeker percen- verwerken en zo verkreeg men tege lijkertijd zekerheid van afzet en ze- kerheid van prijs. Bij de zuivelpro- ducten volgde men enigszins andere methoden. Daarbij werd het concur- rerende artikel, de margarine belast met een heffing. De margarine werd daardoor duurder, waardoor een re- delijke binnenlandse markt voor bo- ter bleef bestaan. De opbrengst van de heffing werd voor een deel ge bruikt om het verlies op de export van boter te betalen. Met deze mid- delen is het gelukt de prijzen der landbouwproducten in die jaren tôt een aanvaardbaar minimum op te voeren. Het ligt voor de hand, dat sinds het begin van de oorlog de toestand radicaal gewijzigd is. Tengevolge van de schaarste stegen de prijzjen snel en men kon ze alleen in toom houden met een straffe prijsbeheer- sing. Dit gold niet alleen voor de landbouw, maar voor aile producten en diensten. Na de oorlog heeft men de binnen landse prijzen zo lang officiëel voor geschreven, totdat de ergste schaar ste voorbij was. Werden hoge prijzen gemaakt bij de export, dan werden deze, althans als het landbouwpro ducten betrof, afgeroomd om de bin nenlandse prijzen laag te houden. Thans komen wij in een nieuw tijdperk, waarin de producten ver- de consumptiemelk weer kunstmatig maken heeft en dat dus de subsidle, die aan de verbruikers wordt gege ven voor de consumptiemelk niet uit het Landbouw Egalisatiefonds mag worden betaald. Voor het moment zou het inderdaad logischer en een- Voudiger zijn de consumenten-subsi- dies uit dit fonds weg te nemen en ze afzonderlijk uit 's Rijks kas te la ten betalen. Het gevolg zou dan zijn, dat de werkzaamheden van het fonds tôt zuivere landbouwdoeleinden be- perkt zouden kunnen worden. Wij kunnen ons met deze gedach- tengang heel goed verenigen, maar moeten er toch de aandacht op ves- tigen, dat dit alleen geldt voor de tegenwoordige tijd. De zuivelexport is thans alleen zo lonend omdat' de abnormale droogte van het vorige jaar een onverwacht grote vraag heeft veroorzaakt. Reeds in de vol- gende zomer kan de toestand geheel in zijn tegendeel verkeren en dan zal de export misschien niet alleen geen hoge winsten meer opleveren, maar zelfs verlies gaan vertonen. Het is zeer de vraag of het fonds dan over voldoende middelen zal beschikkerr om de noodzakelijke aanvulling tôt de productiekosten onder die om- standigheden te kunnen geven. Dit zou weer kunnen leiden tôt het op- nieuw invoeren van bepaalde bin nenlandse prijsverhogingen tôt dek- king van het verlies op de export. Op het ogenblik is er nog subsidie op melk, doch hij een daling van de melkprijs op onze buitenlandse markten kan al heel spoedig de toe stand ontstaan, waarbij de prijs van gn dit duiitemii tn die gterm maak ttn htt zotktn onmegtlijk, Twee heldtn onzer kusten hibbe hun ltven gegeven om anderen redden. Zij deden hun werk, dat hun hoogste goed, hun leven, als inzot eiste, niet om de beloning, maar ui waaraehtige mensenliefde, Achter het ruwe uiterlijk, achter het masker van onverschilUgheid, achter de schijnbaar onvriendelijke zwijgzaam- heid de echte zeemanstaal is het welluidendst in zwijgzaarnheid -- klopte een warm hart. Jullie zijn niet meer. Anderen zul len moeten uitvaren om de zee zijn prooi te ontworstelen, anderen zullen jullie gezinnen moeten onderhouden, maar jullie namen zullen niet vergp- ten worden. Zij zullen worden ge- boekstaafd in de annalen van de Reddings Mij. De sympathie van heel Nederland zal uitgaan naar jullie treurende gezinnen. Het is onze plicht er voor te zorgen dat deze ge zinnen niet vergeten worden en in armoede gedompeld. kocht kunnen worden tegen de wer kelijke productiekosten. Maar de re gering meent, dat enkele producten, zoals comsumptiemelk, toch tegen lagere prijzen beschikbaar moeten worden gesteld. Niet ten onrechte zegt men in agrarische kringen, dat tage inlandae tarwe in het brood te I dit niets meer met de landbouw te hoger gemaakt moet worden. Men moet dus wel voorzichtig zijn met het doordrijven van een bepaalde maatregel, die op dit ogenblik wel logisch is, doch die in de toekomst de mogelijkheid om snel maatregelen te nemen ten gunste van de land bouw, zou kunnen ondergraven. HET KAN SOMTIJDS GEK GAAN by de geboorte van bables. Men behoeft heus niet in Amerika te zijn om „malie gevallen" mede te ma ken. Ook in Nederland gebeurt heel veel, maar je moet maar weten waar en wat, Zo werd op een nacht b(j een Haags gezin een gebeurtenis verwacht, die on ze overbevolking met nog een per- soon zou doen toenemen. De vroed- vrouw liet op zich wachten, en ten. einde raad bede de zenuwachtige echt- genoot het politiebureau op. Daar is men altijd tôt hulp gereed, en dus werden de hoofdagent ter Veer en een collega, naar het aangegeven adres gezonden. De collega ging niet naar boven, maar ging op zoek naar een arts. Ter Veer, zelf vader van 8 kin- deren) bleef niets anders over, dan te helpen bij de bevalling. Toen de dok- ter kwam was er reeds een welgescha- pen jongen geboren, en de arts toonde zich zeer tevreden over de deskundige politionele hulp. Een ander voorval geschiedde te Amsterdam. Daar kwamen een man en een vrouw, welke laatste op het punt stond een baby te 'krijgen. zich op een politieposthuis, waar zij toe- vallig langs kwamen, melden. IJlings werd de geneeskundige dienst gewaar. schuwd, maar voor die ter plaatse was, was de baby er reeds. De vrouw van een adjudant, die boven het post huis woont verleende hulp. Moeder en kind, die naar een zie- kenhuis werden overgebracht, maken het best. EEN KNAAP VAN EEN BEEST Naar uit Terneuzen wordt gemeld, werd op de Westerschelde een paling gevangen, die een lengte heeft van 2 me ter en een gewicht van 25 kg. Ver. moedeiyk betreft het een zgn. Kortv- meraal. Door het slechte weer waren ook ditmaal de clubs in de derde en vier- de klasse uitgeschakeld evenals de \vedstrijd GermanicusMuntendam. Door een foutieve opgave van de Kon. Voetbalbond werd in de test opgenomen RBCVW, zodat ook deze wedstrijd niet meetelde. Door- dat Zwartemeer in de wedstrijd ZwartemeerZuidbroek twee proteB- ten aantekende, welke eventueel een geheel andere uitalag zou kunnen ge ven hebben wij ook deze wedstrijd uitgeschakeld, Er zijn zodoende ze- ven wedstrijden voor de test overge- bleven en er waren dus 7 punten te behalen, Het hoogste aantal punten dat behaald werd was 5 en dit had den: S, Speer, Kleinemeer 111, Sap- Semeer: Jaek Mulder, Farkitraat 33, appemeer en A, Thoma, Foxham 29. Door leting werd toen aan eerstge- noemde de premie van f 2,50 toege- wezen, Op de ranglljst wordt de kop in- fenomen met 20 punten door; G. 'enning, K, de Haanstr, 47, Sappe- meer, die de premie van f 2,50 ont- vangt en H, Raspe, M, Veningastr, 20, Hoogezand. 19 punten haalden: H, U. Blaauw, Kerkstr, 20, Muntendam; B. Kruissel, Borgweg F 233, post Foxhol; J, Wolt- huis, Herenstr. 191, Sappemeer, 18 punten haalden: D, Beentje, D 37, Slochteren; R. ten Cate, Wll- genstr, 1, Eindhoven; Th, Duzink, Gron.weg 4L Foxhol; W, Gruisinga, Knijpslaan E 389, Kolham; E van Kalsbeek, G. Imbosstr. 73, Foxhol: H, v. d, Laan, K. de Haanstr. 85, Sappemeer: H. Por, Knijpslaan E 445, Kolham; W, Prenger, Kerkstr. 32. Hoogezand: Chr, Spakman, Meente. weg C 359, Schildwolde; R. Staal, Moesstr, 1, Groningen; P. Taai, Hei- ligelaan 8, Zuidbroek; J. H. Weve'\ K. de Haanstr, 11, Sappemeer. 17 punten haalden: A. Blaauw, Achterdiep 82, Sappemeer; L. Boots- man—Bruege, Middenstr. 7, Sappe meer; J. Kostwinder, Julianastr. 197, Foxhol; H. Middel, Kalkwiik W, 58a. Hoogezand; Kl. Roggen, Borgercom- pagnie 12, Sappemeer. 16 punten haalden o.a.: A. Rake- ma, Foxham 36, Hoogez J. Blaauw Winkelhoek 43, Sappemeer: F. Huls- hof, Middenstr. 56, Sappemeer. VOETBALTEST No. 6 In verband met het Kerstprogram- ma hebben wij deze week geen 2e, 3e en 4e klasse wedstrijden in onze omgeving. Wij hebben' gedacht, daar- om voor de verandering aile wed strijden welke in de le klasse gespeeld worden ditmaal in de test op te ne men. Daar er op de le Kerstdav niet wordt gespeeld kan de inzending ge- schieden tôt Maandagmorgen tweede Kerstdag 9 uur. De wedstrijden voor de test zijn: Zeeburgia SW EDO Hengelo Wageningen. NEC Helmondia PSV Kerkrade NOAD Limburgia Leeuwarden. Eindhoven Juliana Maurits BW .—DOS Ajax Xerxes Ensch. Boys Go Ahead Quick RBC Sitt. Boys Brabantia MW WV Frisia .—LONGA Sp. Emma NAC Bleyerheide Naam: Straat en No. Plaats:

Het Nieuwsblad nl | 1949 | | pagina 1