De voorbereidingen hier en daar en elders loonsveihoging toegestaan Een dot haar voor f 15.00 De Souvereiniteitsoverdracht in Indonesië waarin opgenomen OOST GOORECHT VAN 1871 EN HET NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VAN 1888 VIerde Jaargcmg Zaterdag 24 Decc. "Ser 1949 Dit Ronusw bmtaat oit 0 jmffina'i No. 102 ABONNEMENTSPRIJ8 f1.50 p. kwartaal. Franco p. post f 1.75 (bij voorultbetaling) PRIJS DER ^DVERTENTIES 12 cent per mm. Zogen. Kleintjes als te koop, te huur, gevraagd enz. mini mum 75 cent (bij vooruitbetaling) VOOR DE GEMEENTEN HOOGEZAND- - SAPPEMEER - SLOCHTEREN VERSCHIJNT WÔENSDAGS EN ZATERDAGS Uitgeefster: Seggers' en Kremers Uitgeverszaak «Het Nieuwsblad^' C.V. IÇantoor Hopfdstraat 6, Hoogezand Telefoon 2li7 (b.g.g. 2351 en 2361) Postrekening Nô. 435883 NOORD- EN ZUIDBROEK - MUNTENDAM - VEENDAM EN OMGEVING Buitenlands Overzicht Maar onze wereld is vol conflicten Wij staan aan de vooravond van het Kerstfeest. Weliswaar ontbreekt het laagje sneeuw, dat er eigenlijk bij behoort, maar ook zonder sneeuw kunnen we dit feest-van-de-huiselij- ke-haard vieren. We kunnen het binnen gezellig maken en warm. Desnoods doen we de gordijnen dicht, en dan beperkt onze wereld zich tôt de muren van onze woning, en wat daar buiten gebeurt in de grote we reld trekken wij ons niets van aan. Maar in die grote wereld gaat het leven voprt. Kerstfeest Vrede op Aarde, doch onze wereld is vol con flicten, vol onrust. Zelfs in het Hel- lige land heerst onrust. Wel rusten er nu de wapens, die Israël een plaats bézorgd hebben in de rij der volke- ren, maar er is nu weer herrie over Jeruzalem. In de afgelopen assem blée der V.N. werd besloten een in- ternationaal bewind over Jeruzalern te plaatsen, hoewel zelfs de voor- stemmers twijfelden aan de moge- lijkheid dit klaar te kunnen spelen. Israël weigerde het besluit na te ko- men en heeft ijllngs een stuk of wat ministeries van Tel Aviv naar Jéru salem overgeplaatst, Thans heeft de Beheerschapsraad der V.N, er bij Israël op aangedrongen deze dépar tement weder onder te brengen te Tel Aviv. Stallii 70 jaar Van het Midden Oosten gaan we naar Moskou. In de Sovjet Unie il feest gevierd, want 21 Decembér heeft Stalin zijn 70 verjaardag ge vierd. De Communisten uit de gehele wereld hebben hem geôerd. Uit aile delen der wereld arriveerden delega- ties om hem geluk te wensen, en ge- schenken kwamen bij wagonladingen tegelijk aan. Toen Mao Tse Toentf onlangs het Kremlin bezocht had h{j niet minder dan 15 wagons met ge- schenken meegebracht. Voor de feestvieririg in de Sovjet Unie zijn een millioen portretten van Stalin uitgegeven, een half millioen exemplaren van zijn biographie ge- drukt, twee milioen affiches aange- plakt; muziekuitgevers hebben in spéciale edities 40 liederen over Riplin gepubliceerd en in <j!Ie schouwburgen in. Rusland zijn spéci ale voorstellingen gegeven, Momenteel staat Stalin op het hoogtepunt van zijn macht; hij is dictator van 1/5 gedeelte van de we- rel£. Maar enigszins is die macht reeds aan het tanen. Naar het Verre Oosten schijnt het Communisme te zijn afgegrendeld bij de Chinese grenzen. In Europa heeft Tito de moed gehad tegen het bevel van Moskou te handelen. Dat heeft scheu- ringen in verschillende Communis- tische partijen Veroorzaakt. In West- Duitsland verwacht men, dat de nieuwe anti-Stalinistische Commu- nistische partij 40 van de leden van de oude partij zal overnemen en in Frankrijk heeft de Communisten- leider Thorez openlijk gezegd dat het Titoïsme in zijn gelederen is binnen - gedrongen. En zo zijn we dan van Rusland in Frankrijk terecht gekomen. Daar heeft Thorez niet alleen last van anti-Stalinis tische elementen, maar ook van geld- gebrek. En Maurice Thorez is het niet alleen, die in moeilijkheden zit. Ook aan Generaal Charles De Gaulle gaat het niet naar den vleze. Men spreekt openlijk van een crisis in de Gaulle's partij, de R.P.F. Ingaande 5 Jan. 5 pCt Het overleg tussen regering en Stichting v. d. Arbeid heeft tôt re- sultaat gehad dat overeenstemming is bereikt over het toestaan van een verhoging van maximaal 5 in gaande 1 Januari a.s. van de in geld genoten lonen van aile mannelijke en vrouwelijke werknemers, die de leeftijd van 23 jaar hebben bereikt. Een verhoging van 5 zal ook wor- den toegepast op de kinderbijslagen, zonder inachtneming van de leeftijds- grens. Voor mannelijke werknemers geld bij een volledige werkweek een verhoging van ten minste f 2. Voor mannelijke en vrouwelijke werknemers beneden 23 jaar zal de mogelijkheid geopend worden om, onder goedkeuring van het collège van rijksbemiddelaars, de Stichting van de Arbeid gehoord, de jeugdlo- nen van het 18e jaar af tôt het 23e jaar geleidelijk opklimmend te ver- hogen, voor zover dat in het belang van de scholing is. Ingaande 1 Jan. zal verder de loon- bijslag van f 1 p. w. of f 4.50 per maand tezamen met de loonsverho- ging definitief in de loonbepalingen worden verwerkt. Er is de regering aanbevolen de noodwet ouderdomsvoorziening inva- lidlteitswet enz. overeenkomstig te verhogen, en om de loongrens om in aanmerking te komen voor sociale verzekering op f 4500 te brengen, In verband met de afschaffing van de subsidie op kolen, waardoor deze in prijs zullen stijgen zal op nader aan te geven wijze een compensatie van f 1.per persoon worden ver- strekt. En de Franse regering heeft het thans niet minder moeilijk. Er zijn moeilijkheden gerezen tussen de re- geringspartijen over de financiën. Enkele der regeringspartijen willen nieuwe belastingen gaan heffen, die een kleine 200 milliard francs moeten opbrengen. Andere partijen willen in plaats van nieuwe belastingen, vergaande bezuinigingen. Mogelijk zal men nog een compromis vinden, zodat de regering Bidault zijn be- staan zal rekken tôt in 1950. Als Bidault heengaat, wie zal dan het roer in handen nemen? Duitsland West Duitslands staatsrechterlijke posltie is dezer dagen gekenmerkt door twee plechtigheden. De diplo matieke vertegenwoordigers van 11 landen hebben hun geloofsbrieven overhandigd aan de hoge commissie, en het eerste staatsverdrag van de Westduitse Republiek, het verdrag met de V.S. inzake de Marshall-hulo is door Me Clay en Adenauer gete- kend. Wat betreft Duitsland staat men voor een moeilijke kwestie, Met een Eolitiek en industrieel onmachtig uitsland is het voor Europa moeilijk zo niet onmogelijk op de beeri te ko men; anderzijds schuilen in politieke vrijheid voor Duitsland nog vele ge- varen, want overal steekt het natlo- naal socialisme nog de kop op. Daar- over behoeft men zich heus niet te verwonderen, want om de vergiftig- de Jeugd van haar Hitlerdenkbeelden te genezen is veel tact en evenveel tijd nodlg. Rustig weer tljdens Kerstdagen Gedurende de laatste dagen is de invloed van hogedrukgebieden op het weer in West-Europa steeds groter geworden. Een kleine ptoring trok in de nacht van Donderdag op Vrijdag weliswaar nog vergezeld van veel bewolking en enige regen over de Noordzee naar Denemarken en Noord-West Duitsland, doch deze werd rppvo1"?d nieuwe drukstij- gingen. Tegelijkertijd werden ook in Scandinavië. de barometerstanden veel hoger. Deze ontwikkelingen in de lucht- drukverdeling hadden tôt gevolg dat de oceaandepressies nu niet meer over de Britse eilanden naar het Noordzeegebied en Scandinavië trek ken, maar meer in de richting van IJsland. Een zeer diepe stormdepres- sie nadert nu dit eiland. In het Euro- pese hogedrukgebied komen in Frankrijk en Duitsland uitgebreide mistgebieden voor en hier en daar bij temperaturen van omstreeks 4 graden onder nul. Het is niet onmo gelijk dat deze kille mistbanken la- ter langzaam in de richting van ons land in beweging 'komen, Aangezien dit hogedrukgebied nog geen tekenen van verzwakking ver- toont is de kans groot dat het weer met de kerstdagen tamelijk rustig zal zijn, met plaatselijk nevel of mist, nu en dan overdrijvende wol- kenvelden maar ook perioden met zonneschijn en vrijwel geen regen. De temperaturen kunnen tijdens nachtelijke opklaringèn hier en daar wel weer tôt even onder het vries- punt dalen voornamelijk in het zui- den en oosten van het land. SLECHTE DAG VOOR GOUDA Twee verbeeroomgelnkken met dodelijke afloop In Gouda zijn twee ernstige ver- keersongelukken op één dag gebeurd 's Morgens slipte een auto, die met een snelheid van ongeveer 80 km reed. De wagen sloeg over de kop De bestuurder kwam wonder boven wondér met de schrik vrij, maar de 65-jarige Hagenaar, die naast hem zat werd uit de wagen geslingerd en zodanig gewond, dat hij later is overleden. Het tweede ongeluk gebeurde des middags. Een voerman van van Gend en Loos klom op de bok van zijn wagen, maar de bok brak af en kwam op de paarden terecht. Deze sloegen op hol en vernielden en pas sant twee winkelpuien. Een 61-jarige wielrijder werd gegrepen en een tiental meters meegesleurd. De man werd zo ernstig gewond, dat hij la ter is overleden. VERSCHRÏKKELIJK Een 42-jarige Engelse vrouw oefende in Amerika het beroep ult van leeuwentemster. Ze heeft dat al jaren gedaan en steeds is het goed gegaan. Toen onlangs haar zoon en haar dochter over waren om haar te bezoeken, zou zij hen een staaltjo van haar kunnen laten zien. Nauwelijks was zij echter in de kooi, toen een der leeuwen op haar sprong en voor de ogen van haar kinderen totaal uiteenscheurde, BUS VERONGELUKTE BIJ ZWOLLE Bij Zwollerkarspel wilde een chauf feur van de E.D.S. met zijn bus een vrachtauto passeren. Juist op dat moment zwenkte de vrachtauto naar links. De bus-bestuurder remdo krachtig, de wagen slipte en botste tegen langs de weg staande bomen, De chauffeur geraakte bekneld en moest uitgezaagd worden. Hij en 14 andere inzittenden moesten naar een ziekenhuis worden overgebracht. Ze ven van hen konden na behandeld te zijn naar huis'terugkeren, VAN MILLIONrtAIR TOT KELLNER Het is aangenamer wanneer men slaagt in het leven, van armoede tôt rijkdom komt, dan dat men eerst rijk was en zijn kapitaal verliest. Dat laatste is gebeurd met de Duitse bankier George Mamorth. In het Duitsland van voor Hitler was hij millionnair, maar toen Hitler aan het bewind kwam begonnen „zijn zakert te tanen, hetgeen het gevolg was van het felt dat hij het niët Sens v/Sb*; met het nationaal socialisme. In 1938 vertelde hij dat openlijk, met als ge volg, dat hij in een concentratiekamp terecht kwam. Wegens gezondheids- redenen werd hij vrijgelaten en naar Nederland overgebracht, echter zon der cent op zak. Thans is Mamorth overgestoken naar Amerika, waar zijn zoon een klein restaurant exploiteert. Hij hoopt daar aan de slag te kunner. gaan als kellner. KERKKLOK VIEL UIT TOREN TE DEVENTER Toen men een der twee klokken, die eergisteren keikelijk waren ge- wijd ter plaatsmg in de Rooms- Katholieke Lebuinus-kerk te Deven- ter bezig was op te hijsen viel het gevaarte dat 700 kilogram weegt, uit een strop. Het stortte neer in de tuin der partorie. Men heeft daar de klok uit de grond moeten graven. Per- soonlijke ongelukken kwamen er niet bij voor. Men meent, dat zij niet beschadigd is en is thans bezig haar opnieuw op te hijsen. Het is de vraag, of de beide klok ken. nu nog de Kerstmis zullen in- luiden, wat In de bedoeling lag. GEEN ROOSJE ZONDER DOORNEN Er wordt de laatste tijd-In ver- acbillende plaatsen van ons rayon over geklaagd, dat schapen des nâchts worden gebeten. Vele die- ren worden 's morgens gewond, andere dood gevonden. Honden hebben hiervan de schuld gekre- gen. Een hond heeft weliswaar geen brede rug, maar hij kan zich niet verdedigen of een alibi opge- ven. Maarneen we zullen u het verhaal zonder commentaar ver- téllen, dan kunt u zelf uw conclu- sie trekken. Ergens binnen ons verschij- ningsgebied ligt een groot stuk riètland. Toen op een donkere àvond een meisje daar passeerdr: zag zij iets bewegen en plotseling atond zij tegenover zes vurige ogen. Vossenl drong tôt haar door. Misschien dachten- de vossen, dat een verdwaald schaap pas- Seerde, misschien ook waren het yossen van het mannelijke ge- f-lacht, die een romantische ont- nioeting bij maanlicht wensten, Hoe dan ook, zij moesten ervaren, dat een roosje niet te plukken is zonder zich aan de doornen te ba- aeren. Want het meisje slingerde medogenloos haar fiets in het rond. De lichtende ogen verdwenen; ■toen sprong het meisje ijlings op haar flets, en verdween eveneens. Dit verhaal werd ons dezer da gen verteld, In hoeverre het waarheid is kunnen wij niet be- pordelen. RECHTSZAKEN KERSTBOODSCHAP VAN DE PAUS raus Pius de twaalfde heeft vin R,adio Vaticana zijn kerstboodschap tôt de wereld gericht, Hij verklaarde, dat het komende jaar, het „helllg .lier", een jaar van geestelijke ver- -'euwing zou zijn. Ten aanzlen van it missiewerk zeide de Paus, dat t aantal tôt. het Christendom over- jjégane personen ln de période van 125 tôt 1950 verdubbeld is en dat gelegen delen van Afrika, bolwer- m van Christendom waren gewor- jsn, Daarentegen waren gedeelten Azië en China, „hoven des 'oods" geworden. Het „heilig jaar", 0Ï- de Paris, is de geiegenheid Voor „een krachtige oproep tôt broe- derschap tussen de volkeren" en tôt propagering van de vrede. De „indi- vidualistische orde", welke sociale nood en gebrek aan verantwoorde- lijkheid ten opzichte van de naasten had veroorzaakt, bevond zich «vrij wel overal in een crisis." ZEEPOST VOOR OOST EN WEST. Met de volgende schepen kan zee. post worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan tus sen haakjes, achter de naam van het schip vermeld. t Indonésie m.s. «Willem Ruys" (4 Jan.) AntlUen s.s. „Stuyvesant" (28 Dec.) Suriname s.s. «Cottica" (4 Jan.) Folitiereehter GroiningeA Mishandeling. Het drama voltrok zich in Noordbroek. Fenna B. H. had wasgoed te drogen gehangen en dat was vuil geworden, en daarvan be- schuldigde zij een andere inwoonster van Noordbroek. De beide dames gingen aan het ruzie maken, en die ruzie liep zo hoog, dat ze op elkaar afvlogen, Fenna greep haar tegen- standster bij de haren en trok daar zo hard aan, dat ze een plukje van de pruik van haar vijandin er uit trok, en wat erger is, op het hoofd van die vijandin gaapt nu een kale plek van een oppervlakte van 12 cm2 Thans heerst er een gewapende vre de tussen de beide damel De officier eiste f 20 b. of 10 d. h., maar de politierechter vond de lok haar niet meer waard dan f 15. Er was nog een vrouw, die wegens mishandeling terecht stond, het was Martje K. van Harkstede. Hier luld- de het vonnis f 20 b. of 20 d. h, A Dlefstal. Anna A. L, uit Hoogezand heeft kleine diefstallen gepleegd. Toen haar zaak in October door de politierechter werd behandeld, werd deze verdaagd, teneinde een psy- chiatrisch onderzoek naar haar te doen instellen. Er werden geen af- wljkingen bij haar geconstateerd, De politierechter veroordeelde haar thans tôt f 20 b, of 10 d, h. met 2 mnd voorw. gevangenisstraf met een proeftijd van 3 jaar. A en de tweede f 0.70. Beiden werden veroordeeld tôt f 40 b. of 20 d. h. Overtredlng prijzenbeschikking. R. H. te Hoogezand heeft in zijn zaak prijzen berekend geldende m -een hogere klasse. De Tuchtrechter had hem in verband daarmee tôt f 2500 plus f 100 veroordeeld. In hoger be roep voor de Economische politie rechter achtte de officier de winsr. lager; hij eiste f 1500 plus f 100; na het pleidooi van Mr. van Wicheren luidde de uitspraak f 1000 plus f 100. L. B., Sappemeer stond Wegens de- zelfde overtreding terecht. Hij was door de tuchtrechter tôt f 2000 boete veroordeeld. De officier verlaagde de boete tôt f 1500 en na het pleidooi van Mr. Benes deed de rechter er nogmaals f 250 af. K ANTON GEREOHT ZUIDBROEK. In de Woensdag J.l, door het Kan- tongerecht te Zuidbroek gehouden zitting, werden de volgende vonnls- sen uitgesproken: H. M., Muntendam f 20 b. of 10 d. h. wegens onder invloed van alcohol op de weg een rijwiel besturen; L. S., Muntendam f 15 b. of 6 d, h. P. S., Zuidbroek en R. H. Kielwlnde- weer f 12,50 b. of 5 d. h. wegens openbare dronkensohap. J. K., Zuidbroek f 10 b. of 4 d, h. wegens het besturen van een motor- Derk H. Z. van Hoogezand heeft ln Bonder een rjJbew«B bMlt" November terecht gestaan wegens het stelen van drijfriemen in de fa- briek waar hij werkte, welke riemen hij voor f 480 heeft verkocht. De zaak werd toen aangehouden. Thans verscheen Derk opnieuw in de verdachtenbank, thans beschul- digd van diefstal van 24 eierdopjes, 4 zoutvaatjes, 4 onderzetschoteltjes en een bonbonschaaltje, Ook deze zaak werd aangehouden, opdat een reclasseringsrapport over hem kan worden ingewonnen. A Lumchiena van B. uit Groningen, die bij F. K. te Harkstede f 20 heeft ontvreemd, werd veroordeeld tôt f 15 b. of 15 d. h. A Jochem S, van Hoogezand heeft zich te Overschlld een koeh'uid toege- eigend. In verband daarmede werd hij door de politierechter veroordeeld tôt f 15 b. of 15 d. h. A Overtr. art. 5 K.B. Stbl. F 67. Eizo S. te Harkstede heeft een molen ver-, bouwd, zonder dat hij daartoe ver- gunning had. Hij werd veroordeeld tôt f 20 b, of 10 d, h. Economische politierechter Overtreding bijz. besluit arbeids- verhoudingen. Fiebko T. K. te Bor- gercompagnie en Kornelis J. te Tripscompagnie hebben de aardap- pelrooiers te veel betaald: per regel mag f 0.61 betaald worden en de eerste landbouwer betaalde f 0.67 V2 „Er is gesproken over een noodlot- tig uur" zo besloot Dr. Drees zijn rede over de souvereiniteitsover dracht in de Eerste Kamer, «dat is niet juist, maar wel beleven wij een aangrijpend uur.~Er zullen ongetwij KERSTFEEST 1949. HOOGEZAND—SAPPEMEER Onze gemeente maakt zich gereed het Kerstfeest te vieren, De dagen zijn kort en donker, maar de avon- den zijn lang en gezellig. In de hui- zen worden voorbereidingen getrof- fen voor gezellige feestdagen. Er wordt gebakken, versierd, verlicht. Wie het summum van gezelligheid wil hebben, die omhangt een geu- rende den met zilveren guirlandes en blinkende ballen, en die zet de kaarsen gereed om die boom straks te dompelen in het onzekere trillen- de kaarslicht. Maar ook op straat kan men de na- dering van Kerstmis bemerken. De dennen, die onlangs hier en daar op straat werden geplaatst zijn nu des avonds electrisch verlicht. De win- kels behoeven thans niet vroeg te sluiten. Uit de verlichte étalagés spreekt een kerstsfeer, Zacht rood licht valt naar buiten; dennengroen en sneeuw zijn in vele uitstalkasten verwerkt, en geven een ,,kerstach- tige" indruk. Zoals altijd tegen Kerstmis is het Leger des Heils ac- tief, en dit jaar zullen zelfs de kerst potten niet ontbreken. In de Kerken worden feesteh gehouden, voor de jeugd en voor ouderen. Woensdag werd in de Ned. Herv. Kerk te Hoo gezand opgevoerd «De Ster van Bet lehem" en een avond later werd door de Doopsgezinde jeugd een kerstspel opgevoerd in haar kerk te Sappe meer. Vandaag is de laatste dag, die wij hebben om ailes klaar te maken. De laatste Inkopen kunnen worden ge daan, de laatste versieringen en ver lichtingen aangebracht. Vanavond zal het extra druk zijn op straat, en dan, als de klokken het middernach- telijk uur aankondigen, dan zal het Kerstmis zijn, Kerstmis 1949. AMSTERDAM (Van onze correspondent) In het centrum van de hoofdstad staat een slank torentje, gebouwd in het begin van de 17e eeuw. Eens was dat het torentje van de Munt, maar de Munt is al lang naar Utrecht ver- plaatst, in het gebouw is nu het bij - kantoor van de aardewerkfabriek ge- vestigd. Maar het torentje wijst nog steeds ten hemel, en het weerspie- gelt zich in het SLngelwater, dat grauw is en donkergroen, Maar dat donkere singelwater wordt omzoomd door de kleurrijke en geurende uit- stallingen van de bloemenmarkt. Kom hier eens op een Vrijdag en be- kijk vanaf het plein waarop het to rentje staat deze markt ge zult zeker verrast zijn. De bloemenmarkt heeft nu plaats gemaakt voor een markt van groen. De Slngel is nu kerstbomenmarkt. De gevelde dennen liggen hoog op- getast op de schuiten en op de wal. Hé baos, wat kost me dat boompie? Gee maar twee plek. Och man, bejje nou helemaal,. Je ken ze veel goedkoper krijge, Voor hoeveel dan? Vijfenzeventig spie. Nou vooruit, neem maar mee. De Amsterdammers kopen hun kerstbomen. PARUS (Van onze correspondent) Kent ge de Avenue de Wsgram7 Als ge vandaar ult over de Place de l'Etoile de Avenue Friendland op- draait ziet ge een metro-roostev, waardoor de warmte der metrogan- gen naar boven stjjgt. Deze warmte is de enige makker van velen. Ook in de Kerstnacht kunt. ge op dit roos- ter de armsten der armen zien sla- pen met als hoofdkussen een -prop kranten en als deken de mieserige motregen en de nijdige wind. Hier liggen ze, kreupelen en bijzienden teringlijders en bloedspuwers, ouden en jongen Het zijn de paupers, goe- den en slechten, moedelozen en dan- peren. Zij zien van de Kerstviering weinig anders dan de goed gekleden, die zich naar de Réveillon snoeden waar straks de Champagne zal brui- sen. Als om middernacht de Heilige Nachtmis begint, kunt ge achter in de kerk de schamel gekleden zien knielen. De honger ligt op hun gelaat te lezen, want de handvol voedsel die zij op de Mairie hebben ontvan- gen vult geen lege maag, Ze voelen zich onwennig, dat kunt ge zien. Als ze toevallig naast een welgestelde burger knielen houden ze wat af- stand, uit angst dat hun modder zijn kleren bederft, uit angst misschien dat hun armoede overslaat. En als de Priester het Kerstkindje in het stalleke heeft gelegd, als de schorre kelen de onvergetelijke schone kerst- llederen zingen, als arm en rijk zich verenigen, dan kunt ge ze schuife- lend, voorzichtig, om niemand te sto- ren, naar het Kribbeke zien aarzelen. Dan herinneren ze zich hun gebed en dan ligt er een andere glans in hun ogen. Het doffe wordt licht. Ze zijn dicht bij het kindeke, dichter mis schien dan vele anderen. Dan zoudt ge denken, dat Bethlehem en Parijs Siaast elkaar liggen. feld nog vele moeilijkheden komen, maar laat ons niettemin met vertrou- wen de blik wenden naar de toe- komst." Het ontwerp werd door de Eerste Kamer aanvaard met 34 tegen 15 stemmen. De heer De Wilde was af- wezig. De verdeling der stemmen was als volgt: K.V.P. P.v.d.A, V.V.D. C.H.U. - A.R. C.P.N. Voor: 17 14 3 34 tegen: 15 De Wet op souvereiniteitsover dracht is door H.M, de Koningin ge- tekend en er is een staatsblad ver- schenen waarin bekend gemaakt is de wet van 21 Dec, 1949 houdende een voorziening in de zin van art. 211 der Grondwet (Souvereiniteitsover dracht) Regering R.I.S. Intussen is de eerste regering van de R.I.S. samengesteld. De ministers zijn op 1 na Dlnsdag beëdigd. «Vrije" Woningb^uw De minister van wederopbouw en volkshuisvesting heeft voor het jaar 1950 een landelijk contingent van 3500 woningen beschikbaar gesteld voor de bouw van woningen waar- voor geen rijkssteun wordt verlangd Deze woningen mogen een maximum classificatieinhoud hebben van 500 m3. Aile gemeentebesturen zijn van 1 Januari 1950 af gemachtigd zelf- standig rijksgoedkeuring voor de bouw van deze woningen te verlenen, die bovendien niet ten laste van het reeds toegewezen woningeontingent zullen komen. De plannen dienen bij het gemeentebestuur te worden in- gediend. H. J,, Foxham f 12.50 b. of 5 d. h. wegens het besturen van een motor. rytulg, zonder ln het bezit te zijn van een rtybewijB. J. v. d. V., Foxhol f 0 b. of 2 d. h.; A. M., Bappemeer f 6 b. of 2 d. h, we gens het laten' lopen van vee op grond van een ander. T. W„ Hoogezand f B b, of 2 d, h. wegens overtreding van de arboids- wet. H. V., Zuidbroek f 6 b. of 2 d. h. wegens zonder vergunnlng een motorrljtuig op de weg gebrulken. B, J, en J, W., Hoogezand f 4 b. of 1 wk. tuchtschool wegens het ver- keer op de weg ln gevaar brengen. T. J., Noordbroek f 4 b. of 2 d. h. wegens fietsende een paard mennen. H, S., Westerbroek f 4 b. of 2 d. h. wegens een hooimljt te dicht bij een gebouw hebben. J. T. R., Hoogezand f 4 b. of 2 d. h. wegens geen gèbruik maken van een rijwielpad. A. S. en A., Hoogezand en H. t. K., Slochteren f 4 b. of 2 d. h.; M. J. Muntendam, H. B. H., Hoogezand, H. S., Muntendam; N. H., Kropswol- de; S, M., Sappemeer en D. W., Mun tendam f 3 b. of 2 d .h., allen wegens fietsen in donker zonder verlichting aan het rijwiel. C, L„ Foxhol f 2.50 b. of 1 d. h. met verbeurdverklaring van het in beslag genomene wegens overtreding van de tjkwet. B. G. B., Hoogezand f 2 b. of 1 d- h. wegens een tweede persoon op een rijwiel vervoeren. E. H, en D. W., beiden Muntendam f 2 b. of 1 d. h. wegens het niet in acht nemen van een verkeers'eken. TER OVERDENKING. VOOR HEM GEEN PLAATS Wanneer wij als kinderen luister- den naar de kerstgeschiedenis, dan begrepen wij niet, hoe de mensen zo hard en meedùgenloos konden zijn, dat zij het kindje Jezus niet wilden ontvangen in hun eigen huis. ^Voor Hem was geen plaats". Hij werd in een stal geboren. O, als wij toen had den geleefd. Wij zouden voor Hem wel een beter plaatsje hebben gevon den! Al hadden we om Zijnentw.il zelf in de stal moeten slapen. Negentien eeuwen zijn voorbijge- gaan sinds de geboorte van Christus. Geen Jozef en Maria kloppen meer aan de deur. Maar wij zijn ook geen kinderen meer en wij zijn zo ian^za- merhand wel tôt het besef gekomen, dat het nog lang zo zeker niet is, dat wij Jozef en Maria wel zouden hebben geherbergd. Het ontbreekt ons waarlijk niet aan goede bedoelin- gen. "En we willen een arm mens graag helpen. Maar het moet ons niet teveel moeite kosten. En we mogen er zelf geen scha bij lijden. Voor Hem was geen plaats in de herberg. Zo was het toen. En nu? Wij gaan aan de éne kant zo op in al het feestelijke, dat Kerstmis biedt, en aan de andere kant hebben wij zoveel zorgen, dat het zeer de vraag is, of wij nog een plaatsje open zuk len kunnen houden voor het Kind van Bethlehem. Eenma'al schoot de barmhartigheid tekort. Goede, vrome lieden stuurden het Christuskind door, omdat ze hun eigen gezelligheid niet wilden laten verstoren door een paar arme vreem- delingen. Reikt de barmhartigheid thans verder? Ik vrees, dat pok wij Hem niets te bieden hebben dan een stal. Omdat er ook nu ln de nettere gelegenhe- den geen plaats is. Omdat onze har- ten zo koud zijn. Kerstmis 1949. De oude kerstliede- ren elndigden met de woorden: «Kyrie eleison!" Dat wil zeggen: «Heer, ontferm U". Heer, ontferm U onzer. Kunnen wij thans de kerstdagen ingaan met en betere bede? v. d. M. HET NIEUWSBLAD KERSTFEEST - VREDE OP AARDE

Het Nieuwsblad nl | 1949 | | pagina 1