Een Kerstvertelling, die als een nachtkaars uitgaat PLAATSELIJK NIEUWS BURGERLIJKE STAND IVOROL i SLOCHTEREN. Ontvangen Kalenders A PREDIKBEURTEN. A SAPPEMEER Woensdagavond had ten over- staan van notaris Mr. P. H. Velsen in het café Dykhuis, ten verzoeke van de heer J. Woortmeyer te Sap- pemeer de publieke verkoping plaats van een rentenierswoning met echuur, erl, tuin en grond, staande te Sappemeer, Borgercompagniester- Btraat No. 68, goot 7.79 are, in ge- bruik geweeat by de verkoper. Koper werd de heer J. H. Geling te Sappemeer voor 1 7100 verhoogd met f 300 kosten voor overname. Na gehouden beraad is de op 22 Nov. ten verzoeke van de Provin- eie Qroningen ten overstaan van no taris Mr. P. H. Velsen publiek ten ïverkcop aangeboden behuizmg aan de Noordbroeksterstraat te sappe meer, gegund aan de boogste bieaer, de heer J. Jansen te Sappemeer voor f 3075. Zoals reeds eerder vermeld, herdenkt op Donderdag 29 dezer, de heer J. Douwes het ieit, dat hy voor 25 jaar als fabriekschef in dienst trad van de N.V. Gxst- en Spiruus- fabriek „Sappemeer", alhier. Ongetwijteld zal het de heer Dou wes, die door zyn werk met veel ver- schillende personen in aanraking komt, die dag niet aan belangsteiJUng ontbreken. Men heeft besloten de receptie per advertentie bekend te maken. In de stemmingsvol alleen met kaarsen verlichte Doopsgezmde Kerk te Sappemeer werd Donderdagavond een Kerstwydingsdienst genouden, waarin de Jeugdciub dier kerkeiyke gemeente het Kerstspel ,JDe Heilige Nacht" op een sobere wyze veriolkie. Terwyi het Doopsgezlnd Gemengd Koor „H.S." onder leiding van de organist en dirigent, de heer L. Smid, emge eenvoudige Kerstliederen zong. Er was voor deze dienst gOede be- iangstelling. Woensdagavond werd door de Oudercomm. van de Openb. ULO- schooi te Sappemeer een ouderavond belegd in het gebouw „De Regen- boog", waarvoor grote belangsteiiing bestond. In zijn welkomstwoord sprak de voorzitter, de heer Werkhoven de wens ult dat hetgeen die avond be- sproken zou worden de school ten goede zou komen. Spr. zei teleurge- steld te zijn wat betreft de verbou- wing van de school. De Oudercomm. heeft een onderhoud gehad met de wethouder van onderwys, die toezeg- de niedewerking te verlenen, opdat de verbouwing der school voor de herfst 1950 zal plaats hebben. Vervolgens deed men verslag van de Werkzaamheden der Oudercomm. over 1949, hetgeen werd goedgekeurd Daarna had dé verkiezing plaats van een nieuw bestuurslid wegens het aftreden van mevr. J. Kliphuis Reyntjes. Bij acclamatie werd geko- zen mevr. GischlerVogelenzang. De voorzitter dankte mevr. Kliphuis Reyntjes voor de door haar als be stuurslid gedane werkzaamheden. Door de heqg Wésterhof, hoofd. van de school werd gesproken over het geen nog door de leerlingen kan worden bereikt nadat zij het ULO- diploma hebben behaald. Voor de rondvraag bestond geen belangsteiiing, waarna de byeen- komst door de voorzitter werd geslo- ten. Na de vergadering bestond er gele- genheid voor een bespreking tussen ouders en leraren aangaande hun kinderen. HOOGEZAND—SAPPEMEER. Woensdagavond hield de afde- ling H.S. van de Ned. Chr. Vrou- wenbond haar jaarljjkse Kerstwijding in het hôtel Lap. De leiding berustte bt) de. présidente, mevr. G. Wolthuis Hoving. Het w(jdingswoord werd ge sproken door Ds. S. G. Bloem, Geref. predikant, alhier. Een koortje, ge- vormd door leden, verleende mede- werking. Het was een gezellige avond en de opkomst was goed. Woensdagavond vergaderde de Prij zencommissie H.-S. in het ge bouw „De Regenboog" waarbij aan- wezig was de contactambtenaar van de Prijsbeheersing, de heer Fijnvan- draad uit Enschede. AHereerst werd een bespreking gevoerd met een uit vier personen bestaande delegatie van huurders van woningen in de Julianastraat, betreffende de baatbelasting. Het voorstel gedaan door de Pry- zencomm, dat in een vorige vergade ring reeds door verhuurders was ge- accepteerd, en dat inhoudt voor be- bouwde percelen huurder en ver- huurder ieder de helft van de baat belasting, welke 85 et. per strekken- de rneter bedraagt, en voor onbe- bouwde percelen van ieder f 0.85 f 0.80 voor rekening van verhuurder en f 0.25 voor rekening van huurder. werd na enige discussie nu ook door de huurders geaccepteerd. De voor zitter van de delegatie, de heer van Leeuwen dankte de prijzencommis- sie voor haar bemiddeling. Ter vergadering werden nog enke- le klachten over huren ingediend, terwijl enkele schriftelijke klachten waren binnengekomen. Er werden in de loop van 4 weken door de commissie 10 huurkwesties opgélost; daarbij werd f 620 aan te- veel betaalde huur terugbetaald en deze gezamenlijke huren met f 6.45 per week verlaagd. Nog 9 kwesties zijn in behandeling. In het hôtel Faber hield de afd. HoogezandSappemeer van de Ned. Natuurhistorische vereniging een bij- eenkomst. Spreker was Dr. Tilma van Paterswolde, die sprak over wadvogels, en zijn inleiding met lan- taarnplaatjes toelichtte. De heer K. Pheifer, te Sappe meer, onderwijzer aan de Komschool te" Hoogezand, is benoemd tôt hoofd der o.l. school te Nijega (Fr.) De afd. H.S. van de Bond van Plattelandsvrouwen hield een Kerst- avond in het café Dijkhuis o.l.v. van de président, mevr. v. d. Span. HOOGEZAND De coaster „Albert D." gebouwd bij de Scheepswerf Jac. Bodewes, al hier, maakte Dinsdag een proefvaart op de Eems, en behaalde, uitegrust met een 300 p.k. „Industriè"-motor een snelheid van 10 mijl. Het schip, gebouwd onder toezicht van de Scheepvaart Inspectie en Lloyds Reg. heeft de afmetingen 42.50 x 7.35 en 3.75 m. De bovenbouw van het schip is geheel van aluminium. In de eerste alg. verg. van het Stroverkoopbureau N.V. te Hooge zand, gehouden te Groningen o.l.v. de heer U. D. Reinders, alhier, waar geconstateerd werd, dat er minder dan 2/3 van de aandeelhouders ver- tegenwoordigd was, werd het be- stuursvoorstel tôt omzetting in een Coop. Vereniging tôt verkoop en ver- werking van stro „De Combinatie" genoemd ingeleid en toegelicht. De aanleiding was de aankoop van een strocartonfabriek te Hoogezand, waar een deel van het stro der aan deelhouders wordt verwerkt en aan- vankelijk een fusie werd aangegaan met behoud van het handelsmerk „Hooites Beukema". Liquidatie van het stroverkoopbu reau N.V. zou de uit te keren reser ve belastbaar hebben gemaakt, maar bij overdracht van het bedrijf en de zaak van de N.V. met aile bezittin- gen en schulden aan voornoemde cooperatieve vereniging behoudens verrekening van het gestorte aande- lenkapitaal annex ontbinding van de N.V. is de vennootschaps- en onder- nemingsbelasting door de minister niet toepasselyk verklaard. Vandaar dat het bestuursvoorstel, waarbij de aandeelhouders van de N.V., die geen aandeelhouder worden in de coôpe- ratie, bij deze omzetting alleen het recht hebben op het nomifiale aande- lenkapitaal, omdat de reserve niet mag worden uitgekeerd. In tweede lezing op 29 December e.k, kunnen de bestuursvoorstellen zonder 2/3 meerderheid worden aan- genomen, zodat tôt. aanhouding tôt die datum werd besloten, aldus het Nwsbl. v.. h. N. Op de hoofdstraat had een aan- ryding plaats tussen een met paar- den bespannen wagen bestuurd door A. S., Hoogezand en een auto be stuurd door T. A. B. van Zaandam. Er ontstond enige materiële schade. Tegen de chauffeur is proces-verbaal opgemaakt Door de politie, alhier, is aange- houden de jeugdige Groninger T. Tj. M. wegens diefstal. Er wordt procès verbaal opgemaakt. De Christelijke Metaalbewer- kersbond in Nederland, afd. Hooge zand, had Dinsdagavond voor haar leden en hun huisgenoten een film- avond georganiseerd in het gebouw van de Geref. Kerk te Martenshoek. Er werd een vijftal culturele films vertoond, terwijl de hoofdbestuurder, de heer W. Femer de films toelichtte en een propagandistische rede hield. KROPSWOLDE De afd, van de Bond v. Platte- iandsvTouwen hield een Kerstavond in het café Kloosterhuis. Het pro gramma bestond uit het zingen van Kerstliederen en het luisteren naar Kerstverhalen verteld door leden. KIELWINDEWEER. Voor de afd. van de Bond v. Plat telandsvrouwen verzorgde mej. Mole- naar, godsdienstonderwjjzeres te Gro ningen, een Kerstavond. Na het lezen van het Evangelie besprak mej. Mo. lenaar kerstgebruiken in verschillende landen. Na de pauze vertelde spreek- ster een Kerstverhaal uit het boek ,,'s Konings Herberg", Een drietal liederen werd gezamenltjk gezongen met pianobegeleiding van mevr. Piest Lanjouw. Na enige zakelijke besprekingen werd de vergadering gesloten. FOXHOL. Bij de trekking van de door de Visclub „Foxhol" gehouden verloting viel de eerste prjjs op no. 618, de weede en derde prjjs vielen op no. 681 en 227. WESTERBROEK. In de gehouden landbouwverga- dering werd verslag uitgebracht van het C.B., V.B.B, en van de gecombl- neerde vergadering der landbouwver, in de gemeente. Met algemene stemmen werden tôt bestuursleden gekozen de heren G. Ensing en J, Hogenberg. De huur van zaalmachine en rolblok werden ont- vangen. De kwestle dat er ernstig is hulsgehouden onder de schapen werd besproken. De vergadering sprak zjjn afkeu- rlng ult over de manier, waarop een nieuw hoofdbestuurslld was gekozen by de V.B.B. De heer Reinders, aan- vankeljjk enige candidaat, werd ter. zjjde gesteld, doordat men zonder meer een tegencandidaat had geno- men. De Poetduivenvereniging Sloch- teren en Omstreken hield een jaarver- gadering in het café Scheltens te Froombosch. Het bestuur werd on- veranderd herkozen. Inkomsten en uitgaven bedroegen resp. f 474.97 en f 471.19. De Vereniging van Oud-Leerlin- gen der lagere Landbouwschool en de Liandbouwhuishoudschool hielden j.l Woensdagavond een gezameljjke vç>or- dracht- en speechavond. De Jury be stond uit de dames de Haan, Schild. woide, Elema, Tjuchem en de heren Frejje van Scharmer en Duursma van Slochteren. De uitelagen iuiodfen Speeches, Heren: 1. T. v. Djjken, Hark. s^ede, 2. J. Koning, Mlddelbert, 3» J. Uildriks, Hélium. Voordrachten Heren Vier eerste prjjzen t.w. M. Fluks, Slochteren, D. Akkerman, Kolham, J. Akkerman, Siddeburen en'H. Veldman, Scharmer. Voordrachten dames 1. F. Veene- ma, Slochteren, 2. H. Bovenhuia, Slochteren. Door de heer Degenhart werd glsteravond de eerste abonnements- voorstelllng gegeven. Door de „Grun- neger Sproak" werd opgevoerd „De Krubbebieter", een bljjspel in 3 be- dryven, In een onder leiding van de bur- gemeeaier gehouden vergadering, waarin het woord gevoerd door -de heer P. Galis van Groningen, werd de afd. Slochteren van „Veilig Verkeer" heropgericht. De afd. Slochteren van de Plat- telandsvrouwen hielden een Kerstwij- dingsavond in café Smit. De prési dente, mevr. Schrik, las na de ope- ning een Kerstverhaal voor, waarna een koortje uit de leden enige Kerst liederen zong. Na de pauze werd een toepasselyk toneelstukje opgevoerd getiteld „De Kerstkaart", waarbjj het koortje medewerking verleende. SCHILDWOLDE. De afd. Schildwolde van de Ned. Ver. van Huisvrouwen hield, o.l.v. mevr. Jensema van Hélium, 'n Kerst avond in „De Witte Linden" te Siddte- buren, Mevr. v. d, Broekede Man vertelde Kerstverhalen terwtJl de tak rtjke aanwezigen Kerstliederen zon- gen, hierbjj op de piano begeleid door mevr. BroekemaHofman. De plaataeljjke afd. der ÇJ, T.O. vergaderde In een der 4oî achter de Geref, Kerk. De heer /G. Doornbos hield een inleiding over ,,Coôperatie", waarop een drukke be spreking volgde, Na de pauze werden nog enige besprekingen gehouden ovep een gecombineerde vergadering met de afd. Siddeburen en Harkstee, over het conferentie-oord Birkhoven en over de Bondsdag te Middelburg. HELLUM. Dinsdag ging de roep door Hél ium Er zjjn varkens gestolen bjj boer van Tlddens. De elgenaar had dit tôt zjjn schrik bemerkt. De poli tie werd pnmiddeliyk gewaarschuwd, die er met vier man personeel en een speurhond op uit trok om de dader(s) van deze brutale diefstal zo mogeljjk te arresteren. Na lang zoeken vond men eindeljjk de varkens, die zich lekker hadden ingegraven in het schuurtje achter de boerderjj, onbe- wust van het onhell dat zjj veroor- zaakt hadden. SIDDEBUREN De heer L. van Dijk herdacht Dinsdag het feit, dat hy gedurende 40 jaar als kleermaker werkzaam is geweest bij de familie Stalman. Naast de vele gelukwensen, die de heer van Dijk in ontvangst had te nemen, mocht hy uit handen van de burge- meester van Slochteren, de heer O. J. Scherphuis de bronzen ere-medaille verbonden aan de Huisorde van Oranje Nassau ontvangen. ZUIDBROEK. Door de-Fa. Koerts en Zn. la de bouw van een nieuwe werkplaats op- gedragen aan de heer E. Kappen, al hier. De uitslag van de door de V.v.V. gehouden ballonwedstrjjd luidt I. Gepke Smit en 2, Jan S tabler (na lo- ing) en S. Henderlka Smldt. In een vergadering belegd in het hôtel Themmen door de afd. Zuidbroek van de Bond v. Staatspenslonnering werd het woord gevoerd door Dre, Brulns van Hoogezand. Aan de Bonds- voorzitter, de heer L. Steenhuls werd telegrafisch een algeheel en spoedlg herstel toegewenst. De toneelvereniging „S,I.O.S." ver leende medewerking. Alhier werd opgericht. een afde- ling van de Nederlandse Vereniging van Spoor- en Tramwegpersoneel. Het bestuur werd samengesteld uit 5 personen waarvan het dagelijks bestuur bestaat uit de heren Suk (Voorz.); Jager (secr.) en Hofstee (penn.) MUNTENDAM. De heer R. Laphor, alhier, werd benoemd tôt opzichLer bjj Bouw. en Wonlngtoezlcht van de gemeenten Muntendam, Noord. en Zuidbroek. Van de Nederlandse Spoorwegen ontvlngen w(j ook dit jaar wederom een fraai uitgevoerde kalender. Dit jaar ls het een twee weekg-kalender, uhgevoerd met moole zwarte enkleu- renfoto's. EEN GRUWELIJKE MISDAAD Toen de echtgenoot van een Ven- ilo'se vrouw kort na de bevrijding als militair naar Indonesië ging, be- gon de vrouw de kinderen te ver- waarlozen. Ten slotte deed zij niets meer voor hen. De politie greep in, en er werd toen een voogd benoemd. Onlangs kreeg de vrouw, die in- middels 28 jaar was geworden, weer een baby. Zy wildé echter van het kind af zijn, daarom nam zij het kind mee naar Grubbenvorst, waar zij het kind een gezonde jongen le- vend begroef. De politie heeft zich thans over deze ontaarde vrouw ontfermd. BASSINE HAD f 18.000 VERDUISTERD De kassier van een bankinstelling te Arnhem, een man die reeds over de 50 jaar was, en gedurende meer dan 30 jaar deze functie had ver- vuld, heeft een bedrag van f 16.000 verduisterd. Hy begon met kleine bedragen te verduisteren, maar de bedragen werden al groter en gro- ter. Toen hy tenslotte een valse chèque afggf voor het totaal van het vurduisterde bedrag, liep hij tegen "ampr Dè officier van de Arnhemse Rechtbank wees op de geringe con trôle bij de bank, waardoor de kas sier dit heeft kunnen doen. De man is nu ontslagen en het zal hem ver- moedelyk niet mogelyk zijn weer aan de slag te komen. Eigenlijk zo meende de officier is hij daar- mee al zwaar genoeg gestraft, maar hy durfde het toch niet aan een voorwaardelijke straf te eisep. De vërdediger wees nog op de slechte honorering van deze kassier door wiens handen iedere dag 7 8 ton ging. EEN RARE SPORT De langste tijd dat Gandhi vastte was in 1934. Gedurende 23 dagen nam Gandhi toen geen voedsel toi zich. Thans is er een Jappanner, Seoseo Yamagoetsji, oud 46 jaar, die dit record wil breken. Hy is dezer dagen begonnen te vasten, en wil proberen dat 30 dagen vol te houden Vasten is een fijne sport, verklaar- de hij tegenover verslaggevérs, en ik verkeer in prima conditie. HOOGEZAND—SAPPEMEER 15 t.m. 21 December 1948. Geboren Eltjo, z. v. F. C. Huft en D. Bakker, Sappemeer; Harm, z. v. M. A. MetJer en T. Jager, Sappemeer; Eppe, z. v. J. Nleborg en M. Brouwer, sappemeer; Albert en Elisabeth Geer- truiaa Petronella, d, en z. v. H. DiL xing en E. G. P, de Vriea, Foxham; Aùda Johanna, d. v. S. Krujjt en A. J. Arenda, Hoogezand. Ondertrouwd: Henderikus M. Ve- nema, 22 j., Muntendam en Sammie- na Uden, 18 j., Sappemeer; Willem van Bruggen, 18 j., Hoogezand en Wemeldina Scheper, 10 J., Foxhol; Jo- hannea Pool, 58 J., Martenshoek en Wilmine Hlllbranda, 45 J„ Munten— uam. i Getrouwd Johannea Kremer, 25 j., Haren en Eeentje Prula, 24 J„ Foxhoi; Eppe Trip, 26 j., Hoogezand en Anje westerdiep, 21 j., Weaterbroek Jo hannea Harm. Krulze, 37 j., Sappe. meer en Catharina van der Veen, 2b j., Klelwlndeweer. Overleden s Henderlka Eissea, 50 j„ echtg. van A. Krujjer, Sappemeer Tobiaa Nanno Brlnk, 9 weken, z. v. F. Brlnk en H, de Boer, Sappemeer; Aaffien Venema, 73 J„ echtg. van O. Clidriks, Sappemeer; Alber.ua Johan nea Koeneman, 76 j., Hoogezand, wedn. van E. M. Scholte Albert en Elisabeth Geertrulda Petronella Dil- ling, 1 dag, z. en d. van H. Dllling en E. G. P. de Vrlea, Foxham; Eppo Bon- tekoe, 82 j., Klelwlndeweer; Helena Babiena Mulder, 79 j., Martenshoek, wed. van H. Lockhorn; Remke Deen, 80 j„ Sappemeer, overl. te Nw. Pekela, wean. van B. Hof^nan; Margaretha Henderlka Smit, 75 J., Hoogezand, wed. van J. G. Benes. SLOCHTEREN 15 t-m. 21 Dec. 1848. Geboren Henderika Johanna, d. v. TJ. Ritsema en G. Siertsema, Over. schild, Getrouwd i B. J. Karsles, 18 j., Sid deburen en A. D. Wolt, 10 j., Schild wolde. Overleden s F. van der Laan, 67 j., ongehuwd, Kolham, ZUIDBROEK 15 tjn. 21 Dec. 1848. Geboren Egge, z. v. Roelf Schul- llng en Jantlna Langenberg. Getrouwd Hlnderikus Bosscher, 28 j., Zuidbroek en Siena Ackermann, 19 j., Zuidbroek. MUNTENDAM 15 t.m. 21 Dec. 1849. Geboren Pieter en Trjjntje, z. en d. v. P. Prins en H. Boddeveld Jan, z. v. J. Hooijer en A. Sjjsling Pieter- tje, d. v. E. Schlpper en G. Meyering; Jan, z. v. J. Keizer en L. Plaatje Hendriekua, z. v. J. F. Leenders en J. Welmers. Ondertrouwd J. Pool, 58 j., Hooge zandSappemeea en W. Hilbrands, 45 j., Muntendam K. Dult, 40 J. en M. Mulder, 25 j., b. v. Muntendam. VEENDAM 14 t.m. 20 December 1849 Geboren: Trijntje, d. v. J. v. Heu- velen en D. H. de Vrlea Jurjen Jan, z. v. D. Baas en A. G. Voa Jacob, z. v. F. Wotjea en A. Vonk Hommo, z. v. J. Wever en L. M. Uitvlugt An- nechiena Berendine, d. v. K. Kalk en A. Engels. Ondertrouwd:: .Gf. Jager, 29 j„ Nw. Pekela en A. Wolthuis, 23 j., Veen- dam. ADVERTENTIE I.M. I dMNMiiririllx f TABLETTEN keren eer. opkomende kou of grlep. Koker 75 en 40 et. IN DE VLAMMEN OMGEKOMEN In een garage te Hengelo viel een blik met benzine om. IJlings brach- ten de monteurs de in de garage aan- wezige auto's naar buiten en anderen dweilden de over de vloer stromende benzine op. Juist tçen men dacht, dat het gevaar geweken was, ontstond er een felle steekvlam. De monteurs wisten zich in veiligheid te stellen, maar de vrouw van de eigenaar Van het bedrijf zag zich plotseling door vlammen omringd. Ze zag geen kans meer naar buiten te ktomen en is le- vend verbrand. Garage en het woonhuis daarboven brandden uit. Catriens carrière was een grote. ger krijgen", had zij altyd gezegd. mislukking geweest. Ze had een En nu verkocht zij zich aan hem die prettige jeugd gehad. Haar ouders haar hebben wilden. Zij ging uit met waren gegoede middenstanders ge weest. Zij hadden haar weliswaar streng opgevoed, maar hadden haar anderzijds gegeven wat haar hart begeerde, Hoewel tegen haar zin had Catrien toch vier klassen van de H.B.S. bezocîit. En toen zij pas in de vijfde zat, was het erge gebeurd. Bij een auto-ongeluk hadden haar beide ouders het leven verloren. Toen bij Catrien het verdriet begon te luwen kreeg zy een vreemde gewaarwor- ding. Ze was nu helemaal vrij; de rem die eens gevormd werd door haar ouders was opgeheven. Zij kon nu uitgaan zoveel ze wilde, en nie- mand lette er op of de ochtend al begon te gloren als zij eindelijk thuiskwam. Eerst ging zij uit om haar verdriet te vergeten, later om dat zij er niet meer buiten kon. Van studeren kwam niets meer, ze ging van school. Nu kon zij wat zij noemde profiteren van wat het leven bood, genieten van ailes wat 'haar allemaal onthouden was. Ze vervreemde van haar familie. En toen kwam de erge slag. Het bleek. dat haar vader haar geen cent had nagelaten, integendeel zijn schulden waren groter dan zijn bezittingen. Eerst zette Catrien haar vrolijk lè vent je voort. Haar schulden werden steeds groter, en toen kwam het moment dat haar crediet zijn grens bereikt had. Zij zat vast, en het mo ment was gekomen, dat zij iets doen moest. En wat zij doen moest och het leek zo eenvoudig. Ze had een knap en aantrekkelijk uiterlijk „ik kan tien mannen aan iedere vin- wie haar vroeg. Ging eerst 's mor- gens vroeg terug naar haar hotel- letje met dubieuze reputatie, om een paar uur te slapen. Zo leefde zij voort, naarmate zij ouder werd die- per wegzinkend in de poel.vap ve?r derf en ellende. En toen kwam "de tijd dat geen man meer naar haar keek. Ze was pas 35, maar haar schoonheid was verwelkt, ze was vroeg oud geworden door ailes wat ze had meegemaakt. Toen ze haar kamér niet meer kon betalen was ze zonder verder commentaar op straat gezet. Ze was de stad uit getrokken en ergens in een dorp had ze werk gevonden bij een boer: aardappels rooien. Ze huurde er een vervallen huisje. Later vond ze ander werk: ze werd schoonmaakster van de Bank, het Gemeentehuis en van een school. Daarmede verdiende ze net genoeg om rond te komen. Niemand bemoel- de zich met haar, en zij riiet met hen. Monotoon gleed haar leven voort. Het was Zaterdag 24 December. Morgen en overmorgen zou het Kerstmis zijn. Catrien had een kilo appels gekocht, een luxe die zij zich slechts een enkele maal kon veroor- loven, en die Maandag behoefde zij niet op gemeentehuis te komen. Zij zette water op het vuur. Op de weg ging een fietser voorbij. Hé, hij kwam het zandpaadje op, dat naar haar huisje leidde. Kijk hij stapte van zijn fiets af, omdat hy op het zandpaadje niet kon fietsen. 't Was een jonge man. Het was jaren gele- den dit ir iemand by hu^ was ge weest. Die man zou natuurlyk ver- keerd zyn. Wie zou er nou by hââr moeten komen. Er had een belangryke verande- ring plaats gehad in het dorp. De oude schoolmeester had genoeg ja ren voor de klas gestaan om recht te hebben op pensioen. Hy had zich te- ruggetrokken in een villa'tje en vul- de zyn tyd met het onderhouden van de tuin en het verzorgen van kippen, duiven en konynen. Er was een nieuwe onderwyzèr benoemd. Een jonge man, die pas getrouwd was. Het onderwyzershuis, dat aan de school grensde wërd op- geknapt. Er kwamen prachtlge mo derne meubelen, en verder ailes wat in een woning nodig was, en toen vestigde het jonge paar zich in het dorp. Het was een hele verandering. De jonge onderwyzer deed ailes anders dan zyn bejaarde voorgânger. Maar hy had tact en wist spoedig het ver- trouwen van de dorpsbewoners te winnen. Eerst kwamen ze schoorvoe- tend by hem als ze raad nodig had den, maar al spoedig was het in het dorp bekend dat de nieuwe meester ailes wist, en je overal mee helpen kon. Het jonge paar voelde zich opge- nomen in de kleine dorpsgemeen- schap, en buiten die gemeenschap hadden zy hun eigen huisje. Zy voelden zich gelukkig. Kerstmis naderde, en er waren omstandigheden die tengevolge had den, dat het jonge paar niet op reis kon gaan. Zij zouden Kerstmis in hun eigen huisje vieren, Een byna 2 meter* hoge kerstboom werd van top tôt voet met glanzende versiering omhangen, en daartussen kwamen de kaarsjes te zitten. Ailes werd ge daan om de kamer zo gezellig moge- îyk te maken, en de voorbereidingen werden getroffen voor een byzonde- re kerstmaaltyd. „Nu hebben we één ding vergeten" zei het jonge vrouwtje de dag voor Kerstmis. „En dat is?" „Is het niet onze plicht iemand die niet zoveel heeft als wy, die niet zo gelukkig is, een prettige dag te ge- ven?" „Je wil dus iemand uitnodigen?" Ze knikte. De onderwyzer sprak er met ver schillende dorpers over. Hy kreeg een îyst met namen en adressen van de armen van het dorp. Wie zou hy vragen? Hy zou er eens met zyn ge- pensionneerde collega over praten. En die gaf het adres van Catrien Hy wist niets van haar verleden, hy wist alleen, dat daar in dat onoog- îyke huisje een bejaarde vrouw woonde, die heel veel moeite had om de eindjes aan elkaar te knopen. De jonge onderwyzer had zijn keuze gedaan. Die vrouw zou hy gaan vragen. Met een lenige sprong zat hy op zyn fiets, peddelde het dorp uit, en zwenkte toen het zand paadje in op de plaats waar zyn col lega het had aangegeven op de kaarh „Het zou wel niet zo heel gemakke- iyk gaan haar te bewegen by hen thuis te komen, maar hy zou haar wel zo ver weten te krygen." Dit, lezers, is het, misschien ietwat onverwachtte, einde van het verhaal. Er zyn duizenden, neen tienduizen- den Catriens, eenzamen, al dan niet door eigen schuld in armoede gedom- peld. Tienduizenden voor wie Kerst mis niet meer betekent dan een vrye dag. Maar er zyn ook tienduizenden gezinnen als dat van de jonge onder wyzer. Helaas kômen niet allen op dezelfde gedachte als het jonge on- derwyzersvrouwtje, Moge dit verhaal er toe bydragen velen aan deze mn- rele plicht te herinneren. Indien dat zo is, dan mag u gerust zeggen, dat q het v«rha§l niet mooi vindt. Getrouwd: W. StJallng, Muntendam en A. Dulnkerken, Veendam. Overleden: P. Pletersen, 90 J., wed. van J Hanaen; H. Broeklander, SB j., wed. v. J. H. Kok; T. Bakker, 78 J., echtg. van N. Beuker. ADVERTENTIE I.M. Tan den wit a/s a/pensneeuw met TAN D PAS TA vooa Zondag (le Kerstdag) NED. HERV. KERK Sappemeer: 10 u. ds. Meyer Drees (Extra collecte), Hoogezand: 10 u. ds. v. d. Meiden (zang mw. BossNieboer); 18.30 u. Kerstfeest Zondagsschool. Westerbroek: 10 u. ds. Bender. Kropswolde: 10 u. ds. Denee (Onder- werp: „Wat wil toch dit kind?" m.m.v. Kerkkoor). Kielwindeweer: 10.30 u. ds. Wasch (Koorzang - extra coll.); 17 u. Kerstfeest Zondagsschool. Zuidbfoek: 10 u. ds. Witteveen van Veendam. Noordbroek: 10 u. ds. Strating. Engelbert: 10 u. ds. Vis van Noord broek; 19 u. Kerstfeest Zondagssch. Middelbert: 10 u. ds. v. d. Ende; 18.30 u. Kerstfeest Zondagsschool. Muntendam: 10.45 u. ds. Haveman (Zang Kerkkoor - coll.) Veendam: 10 u. ds. Kapteyn (Lit. dienst m. Koor); (Hedenavond 23 u. Kerstnachtdienst). Slochteren: 10 u. ds. Vermeer. Schaaphok: 10 u. ev. Jumelet. Froombosch: 19 u. ev. Jumelet. Kolham: 14.30 u. ds. Huismah Harkstede: 9.30 u. ds. v. Hoogstratenf 11 u Jeugddienst ev. Mulder; 17 "u. Kerstfeest Zondagsschool, SchildWolde: 9.30 u. ds, Hulstein. Hélium: 9.30 u. ds. Politiek. Siddeburen: 9.30 u. ds. Stockmann. Tjuchem: 9.30 u. ev. Velthuysen, Overschild: 19 u, ds. Molenaar van Groningen. NED. HERV. KERK (Ev.) Sappemeer: 10 u. ev. Pruysen; 19 u. Bijz. Kerstdienst 2 sprekers solozang. Noordbroek 16 u. Kerstfeest. Stootshorn: 10 u, ev. Bergmans. DOOPSGEZ. GEM. Sappemeer: 10 u. ds. Kosters; 16 uur Kerstfeest Zondagsschool. Veendam: 10 u. ds. Onnes. GEREF. KERK Sappemeer: 9.30 u. ds. Klapwyk; 16.30 u. ds. Bloem; Martenshoek: 9.30 u. ds. Bloem: 16.30 u. ds, Klapwyk; Hedenavond 19.30 u. Kerstfeest voor iedereen. Siddeburen: 9.15 en 14.30 u. ds. Ha- zenberg. Tjuchem: 14.45 u. ev. Siebesma. Schildwolde: 10.45 u. ds. Aartsen v. Wagenb.: 16 u ds. Hazenberg. GEREF, KERK (Art. 31) Hoogezand: 9.30 ert 16.30 u. ds. de Weger. Harkstede: 9.30 en 14.30 u. ds. den Ouden. Overschild: 9 en 14 u. ds. Houtman. Schildwolde: 9.30 u. ds. v. Dijk. BAPT. GEM. Hoogezand: 10 u. ds. Rejling; 15 u. Kerstfeest Zondagsschool; 19.30 u. Kerstfeest v. d. Jeugd. Foxhol: 10 u. de hr Bolster; 14 u. Kinderkerstfeest; 19 u. de heer Veenstra. Muntendam- 9.30 u. de. Hekhuis (zang Kerkkoor): 14 u. Kerstfeest Zondagsschool; 19.30 u. Kerstfeest v allen. Siddeburen: Hedenavond 19 u. Kerst wydingsdienst ds. Reiling (koor en decl.) VRIJE EVANG, KERK Veendam: 7 u. Lit .Jeugddienst; 10 u. Kerstpred, m Zang. ALG. EVANG. GEM. Veendam: 8 30 u. Wiidingsdienst: 10 u. Kerstdienst ds, Brouwer; 14 u. Kerstfeest Zondacsschool. LEGER DES HEILS Hoogezand: 6 u. Wydingsdienst: 10 u. Heiligingsdienst: 14.30 u. Jeugdde- monstratie: 18.30 u, Openl.samenk. v. h. Gemhuis: 19.30 u. Heilssa- menkomst (leidster Kapte. Reyerse van Groningen). VER. V VRIJZ. HERV. Muntendam: 17 u. ds. van Wezep. voor Maandae (2e Kerstdag) NED. HERV. KERK Sappemeer: 16.30 u. Kerstviering v. Zondagsschool. Hoogezand: 19 u. Kerstfeest Kinder- kerk. Kropswolde: 17 u. Kerstfeest kinde ren (kopje meenemen). Zuidbroek: 16 u. Kerstfeest Zondags school. Noordbroek: 17 u. Kerstfeest. Muntendam: 9.30 u. ds. Haveman; 17 u. Kerstfeest Zondagsschool. Veendam: 10 u. ds. Witteveen (coll.) Slochteren: 10 u, ds. Vermeer. Froombosch: 18 u. Kerstfeest. Kolham: 9.30 u. ds. Huisman. Harkstede: 19 u, Jeugddienst, Schildwolde: 17 u. Kerstfeest. Hélium: 17 u. ds. Politiek. Siddeburen: 9.30 u. ev. Velthuysen. Tjuchem: 9.30 u. ds, Stockmann. Overschild: 9.30 u. ds. Molenaar. NED. HERV. KERK (Ev.) Sappemeer: 10 u. ev. Pruysen; 15 u. Kerstfeest Zondagsschool. Stootshorn: 17 u. Kerstfeest. GEREF. KERK Sappemeer: 9.30 u. ds. Klapwyk. Martenshoek: 9.30 u. ds. Bloem. Siddeburen: 9.30 u. ds, Hazenberg. Schildwolde: 9.30 u. dr. Praamsma v. Groningen. GEREF. KERK (Art. 31) Harkstede: 10 u. ds. den Ouden. Schildwolde: 9.30 u. ds, v. Dyk. BAPT. GEM. Hoogezand: 19 u. Gemeenteavond. Foxhol: 19 u. Liefdemaal. Muntendam: 9.30 u. ds. Hekhuis m.m.v. O.K.K.; 19 u. Elad, VRIJE EVANG KERK Veendam: 10 u. dienst; 14.30 u. Kerstf. Zondagsschool; 19.30 u. Kerstuitv. ALG, EVANG. GEM. Veendam: 10 u. ds. Brouwer; 19 uur Kerstf. v. iedereen, LEGER DES HEILS Hoogezand: 19.30 u Bilr Kerstsa- !»>enk Kapt. Kikanaw,

Het Nieuwsblad nl | 1949 | | pagina 2