Gemeenteraadsvergaderingen DE6ROTE uefde Zielkte In 't gezln TWEEDE BLAD van „HET NIEUWSBLAD" Zaterdag 24 December 1949 No. 102 te SLOCHTEREN gehouden op Dinsdag 21 Dec. in „Het Hoosrehuis" Ingekomen stnkken Verzoek van een 32 tal huurders van nieuwbouw woningen van de woningbouwstichting om de huren met plm. f 1 per week te verlagen. Aangezien dit niet tôt de competen- tie van de raad behoort werd het verzoek in handen gesteld van B. en W. teneinde de kwestie bij de be- voegde instanties aanhangig te ma- ken. Een aantal bewoners langs de Mun- nikesloot en de Zandeweg te Sidde- buren verzoeken een lichtpunt te verplaatsen naar het ontmoetings- punt van genoemde wegen. Na inge- wonnen advies van de Gem. archi- tect stelden B. en W. voor daar een extra lichtpunt aan te brengen. Benoemingen enz. Op voorstel van B. en W. werd een commissie benoemd, bestaande uit de heren H. Riepma, H. Doornbos en T. Tamminga, voor vooronderzoek der bezwaarschriften tegen gem. be- lastingen. Ter voorbereiding van de aankoop van gronden liggende in het uitbrei- dingsplan zijn de heren K. Denijs te Slochteren, J O. Diekema te Steen- dam en ,J. Pokkens, aangezocht de hiermee verbandhoudende werk- zaamheden voor de gemeente te ver- richte'n tegen eeft totale vergoeding van 1 der koopsom. In verband met zijn benoeming le Oldenzaal is aan de heer H. J. Hoek stra met ingang van 1 Febr. a.s, eer- vol ontslag verleend al s onderwijzer aan de openbare U.L.O. school te Slochteren. Tôt onderwijzer aan genoemde school is met algemene stemmen be noemd de heer A. M. L. Knuth vân Bussum. De heer G. Rengers werd in vaste dienst benoemd als vakleraar in de Lich. oefening aan de o.l. school te Siddeburen. Voorstellen aan de raad In verband met het betrekken van de nieuwe o.l. school Slochteren-Oos* wordt een extra crediet voor leer- middelen toegekend ten bedrage van f 602.80. Verder wordt voor de reeds aangebrachte beplanting bij deze school een bedrag van f 689 beschik- baar gesteld. De heer Elema (WD) zou graag zien dat de voor deze school aange- nomen norm ook voor de overige scholen zou gelden welke wens door de voorz. wordt onderstreept. De kerkeraad te Harkstede ont- vangt toestemming voor het gebrui- ken van een lokaal der o.l. school aldaar voor het houden van contact- avonden. De aftredende leden van Maat- schappelijk Hulpbetoon werden her- benoemd met algemene stemmen. De gemeentebegroting 1950 alsme- de die va,n Maatschappelijk Hulp betoon werd aan de raad aangebo- den. Ten behoeve van de bouwspaar- ders J. Zijl te Siddeburen, W. Eis- seler te Kolham en J, Dijkema te Overschild wordt een garantie ver leend. Van de Woldjerspoorweg Mij. wor- den een achttal weggedeelten ge- kocht tegen de prijs van f 100 per ha. Van de Vereniging voor Dorpsver- fraaiing te Harkstede worden, in verband met de verwaarloosde toe- stand, een 10-tal plantsoentjes in onderhoud overgenomen. Van de Woldjerspoorweg Mij. wordt het plantsoen gelegen aan de voorm. overweg te Scharmer overgenomen. In totaal is hiermede een bedrag van f 800 gemoeid terwijl de jaar- lljkse onderhoudskosten op f 250 worden gereamd. Het vermenigvuldigingseijîer school- geld 1950/1951 werd evenals voor- gaande jaren op 2 bepaald, De ontruimmgitêrmijn voor de enbeweonbaar verklaarde weninf B 195 te Hélium wordt tôt 1 Mai 1950 verlengd, Het beituur van de Bijz, school ta Siddeburen krijgt de beschikking over gelden voor het aanseheffen van zongordijnen voor twee lokalen, Bij een voorstel van B, en W, tôt wljzïging van de salarisverhoging 1948 stelde de heer Doornbos (A.RJ verschlllende vragen omtrent de wijze van werken van de commissie voor georganiseerd overleg. Hlerover ontstond een ultgebreida discussie tussen de heer Doornbos en wethouder Ridderbos, die in deze commissie als voorz, zitting heeft. Het voorstel van B, en W. werd tenslotte aangenomen. Bij het benoemen van vertegen- woordigers voor het Waterleidingbe- drijf en Laagspanningsnetten vroe.rr de heer Tamminga (A.R.) bijzondere aandacht te besteden aan de nood- toestand te Lageland t.a.v. de drink- watervoorziening. B. en W. stelden voor in den ver volge het schoonhouden van de open bare gebouwen en scholen onders- hands aan te besteden. De heer Hollander verklaarde zich hier tegen. De heer Fokkens was het met de heer Hollander eens doch voelde ook veel voor het voorstel van B. en W om personen die goed hebben vol- daan niet de kans te laten lopen dat ze uitgesloten worden. De voorzitter stelde voor om dit jaar het voorstel van B. en W. goed te keuren om B. en W. de gelegen- heid te geven het volgend jaar met een nieuw voorstel te kunnen ko- men, Aldus werd besloten. Hierna deed de voorzitter nog en- kele mededelingen. Het is dringend nodig dat op de aansluiting van de Borgweg met de nieuwe Rijksweg een lichtpunt wordt aangebracht. De vraag is echter wic moet dit bekostigen, Hoogezand Sappemeer, Slochteren of gezamen- lijk. De voorzitter verzoekt de raad B. en W, te machtigen stappen in deze te doen. Van het voor 1950 teegewezen bouwvolume zullen 20 daalwoningen worden gebouwd; B. en W. zullen in een volgende vergadering met voor stellen dienaangaande komen. De heer Doornbos drong er op aan om ook in Overschild te bouwen. De voorzitter wees op de grote moeilijkheid daarbij in verband met de op handen zijnde grenswijziging Een bericht in het blad „Duurswold" dat Overschild waarschijnlijk bij Slochteren zou worden gevoegd noemde spr. voorbarig. De heer Knollema (P.v.d.A.) zei dat de schuurruimte van de daalwo ningen te klein is. De voorzitter antwoordde dat prijs- opgave is gevraagd voor woningen met dubbele schuurruimte, een kel- der in de woning, en niet zoals bij de reeds bestaande in de schuur, en houten vloeren. Verschillende leden vroegen om grotere tuinen doch dit is een wens die moeilijk in vervulling is te bren gen, althans niet door overheidsin- stanties. Hierna gaf de voorzitter een uit- eenzetting omtrent de plaats gehad hebbende onderhandelingen met de onderhoudsplichtigen van de Schild- wolderdijk in verband met het ver- beteren van het voet- en wandelpad. De kosten bedragen f 8000 waarvan de gemeente de helft voor zijn reke- ning zal nemen. De voorzitter vroeg of een voorstel in deze door de raad welwillend zal worden ontvangen. Niemand der le den maakt bezwaar, zodat B. en W. de onderhandelingen zullen voort- zetten. ADVERTENTIE I.M. Bij kou op borst en keel inwrijven met Dampo. Groten bij griep en riekgevoel bovendien een „Mijnhardtje" nemen Agenda der gisterenavond te HOOGEZAND gehouden Raadsvergadering ring zal geschieden overeenkomstig de hiervoor door de N.V. Mabeg +e Utrecht gemaakte plannen, en wel zodanig dat mocht t.z.t. tôt het leggen van een rioleringsstelsel in de kom der gemeente het stelsel in het uitbreidingsplan daarin kan worden opgenomen. De kosten wor den thans geraamd'op f 183.000. Aankoop Bouwterrein. Het ge- meentebestuur stelt voor een ter- rein aan de Burgemeester Bartels- straat, destijds verkocht aan de heer P. Hendriks te Groningen, voor de- zelfde prijs terug te kopen, daar de heer Hendriks hierop, wegens de tijdsomstandigheden, niet kan bou wen. Onderwîjs Schoolgeld leerlingen Gem. Avond- nijverh. school. De goedkeuring van de tarieven van de Gem. Avondnij- verheidsschool liep 1 Sept. Jl. af. De minister heeft verzocht te bevorde- ren, dat een gemiddelde opbrengst van f" 20 per leerling wordt bereikt, hatgeen krachtens de afgelopen re- geling niet het geval wa3. Voorge- steld wordt daar een schoolgeld te heffen per cursus van f 30 voor leerlingen van de cursus motordrij- ver; f 15 voor leerlingen van de cursus cartonbewerker-boekbinder en o_i a f 20 voor aile overige leerlingen. In- ven tôt de scholen, het industrieter- dien de schoolgeldschuldige niet in rein en de woningen, die het volgend staat is anders dan met buitenge- jaar daar moeten worden gebouwd. woon bezwaar het schoolgeld te be- Naarmate de woningbouw vordert talen, wordt dit door de gemeente- zullen dan verdere straten worden raad geheel of gedeeltelijk afge- aangelegd. De aanleg van de riole- schreven. VOORSTELLEN VAN HET GEMEENTEBESTUUR Woningzaken enz. Verhuur perceel. Voorgesteld wordt het winkelhuis Hoofdstraat 137 met het daarachter liggende lokaaltje ingaande 1 Mei 1950 opnieuw te verhuren aan de huidige huurder, de heer W. van Kregten, voor de tijd van een jaar. Bouwrijp maken van terreinen Op 20 Jan. 1949 besloot de raad der voorm. gemeente Hoogezand een ge- deelte van het uitbreidingsplan voor Hoogezand en Martenshoek in on- derdelen, en wel het stuk begrensd door Winschoterdiep en Nieuwe Ka- naal en ljjnen die resp. 60 en 570 m ten Oosten van de Knijpslaan lopen, bouwrijp te maken door het aan- brengen van harde banen voor de straten en het maken van een riole- ring. Voor deze werken werd een bedrag van f 226.000 beschikbaar ge steld. Ged. Staten hadden bezwaar tegen dit besluit en na overleg met dit collège stellen B. en W. nu aan de raad voor het destijds genomen besluit in te trekken, en thans te besluiten tôt gedeeltelijke uitvoe- ring van dit plan. Dit houdt in dat voorlopig slechts die straten zullen worden aangelegd, die toegang ge Voorl. vaart.ttelling uitgaven openb. widerw. in 1948. B. en W. stellen voor het volgende vast te stellen (volgens art. 55 bis L.O. wet 1920): Door de gem. Hoogezand werd in 1948 uitgegeven f 23.903.27 voor het gewoon en f 4431.27 voor het uitgebr. lager onderwîjs, welke cijfers voor de gem. Sappemeer luiden f 12.080.30 en f 4281.15. Beschikbaar gesteld volgens ge Aan de agenda met toelichting van de openbare vergadering, welke de raad van de gemeente Hoogezand Sappemeer gisterenavond heeft ge houden ontlenen wjj het volgende: Ingekomen stnkken Van Ged. Staten is ontvangen goedkeuring van een 7-tel door de raad genomen besluiten o.a. het be sluit tôt reconstructie van de Wold- weg. Van genoemd collège zijn ook brieven ontvangen dat geeri bezwaar •bestaat tegen de raadsbesluiten tôt ^toekenning van een marge ad f 200 p. j. aan leerkrachten van een hier ter plaatse op te richten school voor B.L.O., tôt verbetering van de Spoor- straat (waarvan de kosten worden geraamd op f 86.000) en tôt het be- schikbaarstellen van een crediet van f 950 voor het gereed maken van een sportterrein te Boven Kalkwijk, Ged. Staten delen verder mede dat het besluit van de raad tôt wijziging van de vermakelijkheidsbelasting bij Ko- ninklijk Besluit is goedgekeurd. Door Ged. Staten is besloten de beslissing op het raadsbesluit van 2 Sept. jl. tôt het doen bou wen van een zgn. Oostenrijkse School ten behoeve van het B.L.O. en tôt aanwijzing van de plaats, waar deze school zal wor den gevestigd, alsmede tôt het ondershands opdragen van de uitvoering van het werk, te ver- dagen. Verder zijn ingekomen: Berichten van aannemir.g van hun benoeming door de heer B. Wielsma (chef van het Bureau voor Sociale Zaken); de heren P. Schafer, Ir. J. Prummel en H. R. Borcherts, allen te Sappemeer en J. Teule, H. Lentz en K. Akkerman, allen te Hoogezand (leden der comm. v. Toez. op het Nij- verh.ondenvijs in de gem. Hooge zandSappemeer): J. Dijk (lid van de Stichting Woningbouw-Sappe- meer);' Brieven van de Bond v. Ned. Over- heidspersoneel betreffende een gra- tificatie aan het gemeentepersoneel voor de feestdagen en betreffende verhoging van de duurtetoeslag aan het gemeentepersoneel; Brief van de comm. voor werkver- spreiding in het schildersbedrijf, waarin verzocht wordt ook in de winter aan de schilders werk op te 250. De vier blanken bracht Ama naar haar grootvader, die hen reed» met ongeduld wachtte. Daar vertelden ze van de verborgen «chatten, die z® zeehten, en die slndi duizenden jaren verborgen lagen. De grijeaard lachte slechti minachtend, toen hem aile* verteld wa» en ■chuddg het hoofd. ,,De ichat, die ge zoeht", zeide hij, ,,wa» niet al- leen bij u bekend. Reeds eeuwen geleden vema- men onze voorvaderen, de Vlkingera, van haar geheim, Enig® gevangen Egyptenaren vertelden er van, En mijn voorouders trokken met hun boten de riviar op en zochten er naar. 251, „Zij bleven hier lange tijd in de tempels en huizen, die hier in het oerwoud verspreid ston- den en die heel lang geleden door een onbe- kend volk gebouwd werden. Van mijn voor ouders zijn die vreemde wapens en helmen, die Rob in het woud ontdekte, en dit nu door dat treepje Arabische slavehhalers gebruikt werden, die thans heer en meester In dit heerlijke tend spelen. Mijn voorouders vonden de schat niet, maar op hun oud® runenstenen schreven ze hun geheim neer, en eeuwen later gelukte het mij, hun tekens te ontcljferen. Mijn gehele leven heb ik gezocht, De Inboorlingen beschouwen mij al« heilig en gehoorzamen al mijn bevelen. dragen; en verzoek van de „Stichting Instructieve Schoolreizen" om subsi- die te verlenen; Verzoek van het bestuur van „Het Groene Kruis" om ingaande 1950 de subsidie te bepalen op 50 van de ingekomen contributiegelden. Benoemingen In verband met het feit, dat de di recteur van de Ambachtsschool, de heer B. Hoek bij een auto-ongeval werd gewond, moest een tijdelijke leraar vaktekenen worden benoemd, terwijl een leraar in hetzelfde vak moet worden benoemd in verband met het aan de heer Zwaneveld ver- leende ontslag. Voor de eerste va- cature wordt voorgedragen de heer E. Wiertsema, Hoogezand en voor de tweede de heer A. H. Ekker uit Zwolle, die echter niet de vereiste wettelijke bevoegdheid heeft en daarom slechts als tijdelijk leraar mag worden benoemd. In beide ge- vallen heeft het gemeentebestuur reeds gebruik gemaakt van zijn be voegdheid de tijdelijke leraren voor de duur van 3 maanden aan te stellen Er zal een onderwijzer benoemd worden aan de Komschool te Hooge zand, in de vacature W. van Koldam. Op de voordracht, komen de volgen de nam.en voor: 1. C. R. Valkenburg te Groningen; 2. J. J. Bosman te Gro ningen en 3. G. van der Laan te Voorschoten. Verder wordt door B. en W. aan- bevolen tôt hoofd van de op te rich ten school voor B.L.O., te benoemen de heer J. de Lange te Delft, de enige van de sollicitanten, die daarvoor in aanrnerking komt. middeld aantal leerlingen der scho len in Hoogezand resp. f 17.409.83 en f 4232.66; Sappemeer f 10.581.09 en f 4020.50, zodat er meer uitgegeven is in Hoogezand f 6493.44 en f 298.61 en in Sappemeer resp. f 1499.21 en f 260.65. Vergoeding aan Bijz. Onderwîjs over 1948. Krachtens het aantal leer lingen komen de volgende bijz. on- derwijsinstellingen in aanrnerking voor vergoeding van het daarachter vermelde bedrag over 1948; School voor L.O. v. d. Ver. tôt Stichting en inst.houding v. scholen m. d. Bijbel te Hoogezand f 2671.40; school voor L.O. v. d. Ver. voor L.O. op Geref grondsl. te Kielw. f 601.67; schoo! voor L.O. v. h. R.K Kerkbestuur der Parochie Martenshoek f 1487.32 school voor L.O. v. h. Parochiaal Kerkbestuur v. d. H. Willibrordus te Sappemeer f 2747.13; school voov L.O. van de Ver. voor Geref. Onderw te Sappemeer-Hoogezand i 2907.64 school voor U.L.O. van de Ver. v, Chr. U.L.O. te H.-S. f 2694.50. Er werden voorschotten verstrekt van resp. f 2729.16, f 712.37, f 1314.04. f 2685.40, f 3136.05 en f 2278 De ver schillen moeten nog verrekend wor den. Verder komen de volgende uit gaven voor vergoeding in aanmer king, resp. f 3674.48; f 1177.93 f 1330.93; f 5128.25; f 2691.72 en f 2790.94, Voorgesteld wordt aldus te beslui ten. Aanschaffing leermlddelen R.K. school voor L.O. Martenshoek. Hot gemeentebestuur stelt voor te vol- doen aan een verzoek van het R.K. Kerkbestuur van de H, Martinus te Hoogezand om f 717.47 beschikbaar te stellen voor aanschaffing van leer- middelen. Vaststelling bedrag vergoeding voor vakonderwljzers aan de Bijz scholen over 1948. Van Bijz. scholen zijn verzoeken binnengekomen om uitbetaling van de vergoeding voor vakonderwijs 1948 (Lich. oef. en handw.) Volgens het aantal leerlin gen hebben de scholen recht op het daarachter vermelde bedrag: Schoo) m. d. Bijbel, Hoogezand f 584.60 school op Geref, Grondslag Kielw. f 131,67; R.K. school voor L.O. Martenshoek f 325.48; Chr. ULO school Sappemeer f 881.28, (Aan de R. K, school en Gereform. school voor L. O, te Sappemeer is in 1948 geen vakonderwijs gege- ven). De gemeente behoeft echter niet meer te vergeeden dan werke- lijk is uitgegeven en dat is resp. t 475,81 minus f 100 huur lokaliteit; f 120,32, f 459,99 en f 890.04, Voorge steld wordt de uit te keren bedragen resp, vest ta stellen op f 375.81, f 120.32, f 328,48 en f 860.94, FEUILLETON door HENK VAN HEESWIJK 29) Haar handen, die zo zacht en lief konden zijn, hadden dit papier be- roerd. Hartstochtelijk drukte hij het brief je tegen zijn lippen en drukte zijn kussen er op. Nu te kunnen sterven. Welk een weldaad zou dat voor hem zijn. Niet meer in staat om regelmatig te denken, richtte hij zich langzaam op. Als een dronkeman wankelde hij zijn kamer uit, de gang door, de straat op. In huis kon hij het op dit ogenblik niet meer uithouden. Hij moest naar buiten. Urenlang liep hij door de donkere, verlaten straten van de grote stad, ten prooi aan het hevigste verdriet, dat een man kan doorstaan. Hij wist niet meer hoe lang hij gelopen had en waar hij te recht gekomen was. Toen het eerste ochtendgloren door de donkere lucht brak, kwam hij, uitgeput naar ziel en lichaam, enigszins tôt zichzelf. Hij bevond zich aan het andere einde der stad. De eerste trams reden de remise uit. Machinaal stapte hij in een der wagens en liet zich naar de binnenstad rijden, Daar stapte hij uit en dronk in een klein koffie- huisje, dat reeds was geopend, een warm kop drinken. Langzaam kwam hy tôt zich zelf. Hij was in een apathische toestand geraakt. Niets kon hem meer schelen. Toen de eerste werklieden zich naar hun ar- beid spoeden reed Gérard Groene- weg, bleek en met een nietszeggende blik in zijn hol staande ogen naar huis. Enkele weken waren voorbijge- gaan, Weken, waarin het huwelijks- geluk van Jo en Wim onbedreigd scheen, Wim was tôt de conclusie gekomen dat hij nog op het laatste ogenblik gered was van zijn dwaas- heid met de Vlaamse. Na de onver- kwikkelijke scène in haar kamer had hij haar gemeden en was ook niet meer naar het theater gegaan, waar zij optrad. Na het optreden in Am sterdam, was Tom van Iersel met zijn gezelschap de provincies inge- gaan. Nadien had hij niets meer van haar gehoord. Thuis was er niet meer over ge- sproken. Tôt zijn grote verlichting was Gérard na die middag nooit meer naar de Overtoom gekomen. Van het schrijven van Jo aan Gérard wist Wim natuurlijk niets af, al ver- moedde hij wel, dat Gérard om de een of andere reden wegbleef. Op een avond in het midden van Augustus zei Jo eensklaps, toen bei- den voor het open raam van hun kamer zaten te genieten van de on- dergaande zon: „Zeg Wim, is het je niet opgevallen, dat Gérard nooit meer komt?" Wim schrok en voelde dat hij een kleur kreeg. Onverschilligheid voor- wendende, tuurde hij onafgebroken naar het verkeer op straat en ant woordde met beheerste stem, hoe- wel hij van inwendige emotie trilde „Ja, nu je het zegt.Hij is al een hele tijd niet geweest, hè?" „Neen, sindsMaar ze voltooi- de de zin niet. Wim begreep onmid- dellijk, wat zijn vrouw wilde zeggen, doch hij vond het beter net te doen, alsof hij nergens erg in had. Ever was er een pijnlijk stilzwijgen. Ner- veus trommelde Wim met zijn vin- gers op de vensterbank. ,„Wist je", zo vervolgde Jo, „dat Gérard een verhouding had met die Vlaamse toneelspeelster, die juf- frouw Romani, waarvoor jij die re vue nog geschreven hebt", „Kom nou", deed hij kwasi-ver- baasd, D® degelijk® Gérard en de lichtzinnige Tilly?" „En toch is het zo. Door een toe- vallige omstandigheid ben ik er eni- ge weken geleden achter gekomen. Het was een pijnlijke gewaarwor- ding voor me, dat kun je begrijpen, Ik heb hem dan ook te kennen ge- geven, dat ik hem niet meer hier in huis kon ontvangen." Wim kreeg een schok. Dus Jo had hem geschreven, dat hij hier niet meer mocht komen! Dat was dus de reden, dat Gérard nooit meer was gekomen. Arme kerel! Wat een leed zou hij hebben doorstaan, onver- diend. En nog wel, nadat hij zich op zo'n onbaatzuchtige wijze had opge- offerd voor hun huwelijksgeluk. „Je schreef hem?" vroeg hij met een mengeling van verbazing en ver- ontwaardiging, „Ja, natuurlijk. Ik heb hem steeds als vriend hoog geacht en je weet, dat ik hem bijzonder graag mocht, want door zijn toedoen ben ik eigen- lijk met jou in aanraking gekomen. Maar tenslotte moet ik ook aan onze reputatie denken." Wim dacht even na. Wat moest hij hierop antwoorden? Bloot geven kon hij zich niet. Verdedigen kon hij Gé rard evenmin. Dat zou immers arg- waan geven. Jo was zo'n scherpe op- merkster. Maar zijn mond houden kon hij evenmin. „Ben je niet een beetje te vlug geweest met je brief je? Ik kan niet geloven, dat Gérard zo'n verhouding had." „Ik ook niet", antwoordde Jo reso- Iuut, maar ik zag er door een toe- vallige omstandigheid de bewijzen van. Laat je dat duidelijk zijn." «Bewijzen?" voratc Wim kwasi- nieuwsgierlg, in de hoop zijn vrouw uit haar.tent te lokken, „Wat voor bewijzen?" „Laat ik Je de bijzonderheden spe- ren. Die hebben geen zin, In ieder geval is zijn wegbljjven op mijn schrijven het beste bewijs van zijn schuld. Indien hi^ geheel onechuldig was geweest, haa hij toch op zijn minst wel terug kunnen schrijven, dacht je ook niet!?" Wim wist niet wat hij daarop moest antwoorden. Logisch was ze, dat vrouwtje van hem. En toch speet het hem oprccht voor zijn vroegere vriend, die hij na die middag niet meer had gezien. „Ben je niet een beetje al te zwaar op de hand, Jokelief?" vroeg hij rustig. „Ten slotte is Gérard vrij- gezel en misschien heeft of had hij wel een serieuze verkering met Til ly. Dat kunnen wij immers niet we- ten. „Ik weet meer dan je denkt, Wim. Laat je dat genoeg zijn." Wim durfde er niet verder op in te gaan. Alleen zei hij nog: „Ik vond hem altijd een heel geschikte kerel," „Ik ook", antwoordde Jo kaîm. „Dat weet je zelf wel. Maar er zijn grenzen, die door behoorlijke men- sen nu eenmaal niet overschreden mogen worden. En hij heeft die gren zen niet geëerbiedigd. Wij kunnen nu eenmaal niet omgaan met men- sen die er een eigen moraal op na houden." Zenuwachtig stak Wim een siga- ret op en blies grote rookwolken de duister wordende lucht in. Wat een geluk dacht hij inwendig, dat zij nooit te weten is gekomen, welke roi ik in dit drama heb gespeeld. Ik moet eens naar Gérard toe, maar ik betwjjfel het, of ik hem nog wel ooit onder de ogen durf te komen, (Wordt vervolgd) Fliunclën Rekening Crt. met Coop. Boeren- leenbank «Hoogezand". Voorgesteld wordt de rekening-courant-overeen- komst met de Coôp. Boerenleenbank «Hoogezand" te Sappemeer van 1949 voor 1950 te continueren. Krachtens deze overeenkomst wordt een cre diet van maximaal f 400.000 verleend. Kasgeldleningen in 1950. Het ge meentebestuur vraagt kasgeldlenin gen te mogen aangaan over het jaar 1950 en wel tôt een zodanig bedrag, dat het debetsaldo bij de Boeren leenbank plus de aangegane kasgeld leningen f 2.500.000 niet zullen over- schrijden, Voorgesteld wordt een hxmdenbe- lasting voor de gemeente Hoogezand- Sappemeer vast te stellen van f 10 voor bedijjfshonden en f 15 voor de overige honden. Voor degenen wier inkomen f 1500 of minder bedraagt zullen deze bedragen resp, worden gesteld op f 4 en f 6. De opbrengst wordt geraamd op f 10.450, op f 12.57 per hond. Daar de legesverordeningen der voorm. gemeenten Hoogezand en Sappemeer verouderd zijn, wordt voorgesteld voor HoogezandSappe meer een nieuwe verordening op de heffing van leges ter secretarie en van rechten wegens verrichtingen van de ambtenaren van de burgerlij- ke stand aan te nemen. Dtverse n Aanleg sportterrein. Voorgesteld wordt het aanleggen van een sport terrein ten Westen van de Wester- school, waar een terein ligt van 0.55 ha. Het terrein zal geschikt zijn voor athletiek, handbal en korfbal en bo vendien zullen leerlingen van de la- gere scholen er gebruik van kunnen maken. Door de Ned. Heide Mij. zijn de kosten geraamd op f 4509.70. Outillage Openbaar Slachthuis. In het openbaar slachthuis zijn slechts aanwezig 15 loopkatten voor groot vae met 30 bijbehorende haken en 40 loopkatten met spreiders voor varkens. Bovendien zijn er slechts 3 weeghaken. Dit is te weinig en daftr- aan zijn verschillende nadelen. vet- bonden. Teneinde daaraan tegemoet te komen stelt de directeur voor over te gaan tôt aanschaffing van 1» vleestrmsportlcopkatten voor groor vee met 30 hierbîj behorende drie- tandshaken voor het ophangen der gnslachte dieren; 20 vleestransport- jiaken met spreiders voor varkens an 7 aanhangstangen met viertands- haken voor het transporterer van de dierkwarten, alsmede een levertafel, voor onderzoek van de lever der ge- slachte dieren. De kosten hiervan zullen f 5175 bedragen. Bovendien heeft de directeur van het slachthuis verzocht om ten behoeve van de keu- ring van vlees een broedstoof- droogsterilisator aan te schaffen, welke dient voor bacteriologisch on derzoek van vlees en voor het steri- liseren van glaswerk; de kosten van deze installatie bedragen f 450. B. en W, stellen voor om voor de aanschaffing van het genoemde f 5625 te hunner beschikking te stel len. Rechten gebruik openbaar slacht huis, Voorgesteld wordt een verorde ning vast te stellen op de heffing van réchten voor het gebruik van het openbaar slachthuis der gemeen te HoogezandSappemeer, welke verordening ingaat 1 Januari a.s. Winkelsluiting. Tôt nog toe geldt in Hoogezand een verordening krach tens welke winkels in luxe-huishou- delijke artikelen en/of IJzerwaren 's Woensdags na 13 uur gesloten moeten zijn. Deze verordening geldt niet in Sappemeer. In verband daar- medç heeft de Handelsvereniging H.-S. verzocht de in Hoogezand gel- dende verordening in te trekken. Aldus wordt thans door het gemeen tebestuur aan de raad voorgesteld. Voorgesteld wordt een garantie te verstrekken aan de N.V, Bouwkas „Rohyp" te Amsterdam ten behoeve van de bouwspaarder J. Koeneman te Sappemeer. ADVERTENTIE I.M. Rhemmatlsche Fitnen maken U <md vôôr Uw tijd. Maar covelan worden er niet oud bij. Tôt on hoge leeftljd fit en even «lys- tig blijven, rhaumatlsche pijnen al leen maar kennen van horen zeggen; deze rijkdom bleek voor duizenden onder ans weggelegd, sinds ze de Kruschen-kuur tôt een vaste dage- lijkse gewoonte maakten. Waarom ïoudt ook SU niet die ondragelljke «lepende pijnen uit Uw leden drij- veri? Het is immers niet anders dan het aansporen van de eigen bload- zuiverend® organen? De zes minerais zouten, in de vorm van Kruschen toegevoerd aan Uw lever, nieren en ingewanden, geven deze een stimu- lans tôt jeugdig-krachtige werking, waardoor aile onreinheden die nu Uw pijnen veroorzate n, langs na- tuurlijke weg worden afgevoerd en zo onschadelijk gemaakt. Gezond zijn, levenslustig, vol werklust en energie tôt op hoge leeftijd, dat zijri een paar van (je kenmerken van mensen, diê jaar in jaar uit vasthou- den aan de regelmatige dagelijkse zij het kleine dosis Kruschen Salts Verkrijgbaar bij Apothekers en Dro- gisten. WAT GEEFT DE RADIO? PROGRAMMA R.O.N. Zondag 25 December: 18.3019.00 Cor van Kesteren, sopraan;' Simon Kooiman, fluit en Anton Tump, piano; o.a. Kerstliederen voor so praan, fluit en piano van Hans Schouwman: 19.0019.15 Krystmedi- taesje fan Ds. R. Bijl fan Berltsum. Maandag 26 December: 18.3018.45 Kerstliederen, gezongen door Hui- zenga's zangklassen o.l.v. Anne Ris- selada; 18.4519.00 Sport van van- daag (uitslagen en commentaar). Dinsdag 27 December: Fryske ûtetjûring. 18.3019.00 1. Meditaesje fan de heer Fedde Schurer fan 't Hearrenfean; 2. Stimmen ût it Heitelên. Sprekker de heer Sj. v. d. Schaaf; 19.4020.00 It Fryske Jier, in oersjoch fan it libben op it Fryske mêd yn 1949.

Het Nieuwsblad nl | 1949 | | pagina 3