De Boerenleenbanken en het Oogstcrediet De Souvereiniteitsoverdracht in Indonesië is een leit geworden Wereldnieuws in Vogelvlucht Telegram van H. M. de Koningin aan Président Sukarno De „Métro" bestaat het volgend jaar een halve eeuw waarin opgenomen OOST GOORECHT VAN 1871 en HET NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VAN 1888 Ongelukken bleven niet uit. Uitslag Voetbaltest No. 6 Vierde Jaargang Woensdag 28 December 103 VOOR DE GEMEENTEN HOOGEZAND - SAPPEMEER - SLOCHTEREN NOORD- EN ZUIDBROEK MUNTENDAM VEENDAM EN OMGEV1NG Binnenlands Overzichl JE MOET ER MAAR VAN HOUDEN. LANDBOUW HET NIEUWSBLAD ABONNEMENTSPRIJS fl.50 p. kwartaal. Franco p. post f 1.75 (bij vooruitbetaling) PRIJS DER ADVERTENTIES 12 cent per mm. Zogen. Kleintjes als te koop, te huur, gevraagd enz. mini mum 75 cent (bij vooruitbetaling) VERSCHIXNT WOENSDAGS EN ZATERDAGS Uitgeefster: SeggerS" en Krèmers Uitgeverszaak „Het Nieuwsblad" C.V. Kantoor Hoofdg.traat 0. HÔogegpnd Telefoon 2117 (b.g.g. 2351 en 2351) Postfekenlng No. 435883 De dagen tussen Kerstmis en Nieuwjaar plegen gewoonlijk rustig voorblj te gaan' Dit jaar zal het althans wat ons eigen landje betreft anders zijn. Gisteren had de be- langrijkste gebeurtenis plaats van het gehele jaar, de souvereiniteits overdracht in Indonésie, welke ge- schiedde in de Burgzaal van het Ko- ninklijk Paleis op de Dam te Amster dam en te Batavia. Zoals men herinneren zal eindigde de rondetafelconferentie op 2 No- vember haar werkzaamheden. De de- legaties waren het eens geworden over de souvereiniteitsoverdracht in Indonesië aan de R.I.S., de Republiek Indonesia Serikat. In de nacht van 8 op 9 December keurde de tweede ka- mer na een sensationele zitting de desbetreffende wetsontwerp goed. De goedkeuring door de eerste kamer volgde de afgelopen week, ni. op 21 December. Als over enkele dagen het nieuwe jaar begint zal de verhouding tussen Nederland en Indonesië zijn veran- derd. Het zullen twee gelijkwaardige landen zijn, slechts verbonden door een zijden draadje: de Unie. Bénélux en Fibenel Op een bijeenkomst van de Neder- landse Kamer van Koophandel te Milaan heeft mr. Milius gesproken over de economische betrekkingen van Nederland met het buitenland Allereerst besprak hij de ontwikke- ling van dte samenwerking in Bene- luxverband en de daaraan verbon den aspecten. Nog lang niet aile moeilijkheden zijn opgelost, 'maar in de drie landen is men overtuigd, dat de Unie een feit zal worden. De be- tekenis van de Bénélux is niet slechts dat zij de deelnemende landen mate- riëel voordeel zal brengen, maar ook is zij draagster van een nieuwe evo- lutie in Europa, die leidt tôt nauwe samenwerking tussen de landen van het Continent. Over de Fibenel" was Mr. Milius, wanneer hij deze poging om tôt sa menwerking te komen van Neder- lands standpunt bezag, minder opti- mistisch. Door deze Unie zou Neder land z.i. in moeilijkheden komen te verkeren. Tezamen met Portugal on- derhoudt Nederland nauwe betrek kingen met Groot-Brittannie en het Sterlingblok, welke betrekkingen niet gemakkelijk kunnen worden verbro- ken. Een der doelstellingen van de Fibenel is een vrij geldverkeer tus sen de deelnemende landen. Doch dat zal alleen mogelijk zijn wanneer de balansen der deelnemende landen min of meer in evenwicht zijn. Ne derland, dat nog steeds met een dé ficitaire begroting worstelt zou daar- door voor grote, misschien onoplos- bare, problemen worden gesteld. Vandaar dat men de Europese econo mische samenwerking op zeer be- scheiden schaal dient te beginnen en etappegewijze tôt een volledige Europese economische unie moet zien te geraken. Als Nederlanders zo zei Mr. Milius ben ik er trots op dat de Bénélux de eerste etappe op deze weg vormt. Export naar de V.S. De heer L. Smit, directeur van de afdeling exportbevordering van het ministerie van economische zaken heeft een reis naar de Verenigde Sta- ten gemaakt, gm de exportmogelijk- heden voor Nederland naar dat land te bestuderen. Behalve voor de traditionele Ne- derlandse artikelen, dus die artike- len, die Nederland ook voor de oor- log reeds naar Amerika exporteerde, ziet de heer Smit afzetmogelijkheden voor porselein, glaswerk, tapijten meubelen en in het algemeen voor de producten van het kunstambacht. Voor Nederland is het aldus de heer Smit hierbij van groot be- lang, dat het Nederlandse product in de V.S. als een kwaliteitsproduct be- kend staat. Werkloosheid Minister Joekes heeft de Tweede Kamer geantwoord op het voorlopig verslag inzake de begroting van So ciale zaken. Sprekende over de werkloosheid zegt de minister, dat deze nog niet van die aard geacht moet worden, dat tôt het treffen van verstrekkende maatregelen, zoals bv, de invoering van een verbod van ontslag bij slapte in het bedrijf of verkorting van de werkweek, dient te worden overgegaan. Dergelijke maatregelen zijn bij de commissie van Rhijn in studie. De werkloosheid in de Noordelijke provincies heeft de aandacht van de regering. Vooral in Drenthe worden werken uitgevoerd, die dienen tôt de wer kver ruiming Er is een wetsontwerp in voorbe- reiding, dat beoogt aan de regering de bevoegdheid te geven, zo nodig op zeer korte termijn die maatregelen te nemen die t.a.v, de voorkoming of de bestrijding van werkloosheid gewenst worden geacht. Betrekkingen met Duitsland Verschenen is het verslag over 1949 van de Coôrdinatie Commissie voor Culturele Betrekkingen met Duits land. Hierin wordt gezegd, dat het economisch herstel van West-Duits- land met rasse schreden voorwaarts gaat, hoewel er grote moeilijkheden zijn (groeiende werkloosheid, het on- opgeloste vluchtelingenvraagstuk, ca- tastrophale woningnood). Wellicht kan de culturele situatie het best gekenschetst worden door de constatering, dat de geestelijke fronten zich allengs wat duidelijker gaan aftekenen. Enerzijds zijn daar toenemende symptomen van herle- vend nationalisme, wellicht beter ge zegd: wederopduikend nationalisme, anderzijds zijn daar de democraten en Europees-denkenden, die men vinden kan in bijna aile godsdiensti- ge en politieke stromingen. Tweede Kamer De Tweede Kamer heeft veel werk verzet. Maandag is de begroting van Justitie behandeld, Dinsdag Weder- opbouw en Volkshuisvesting, Woens- dag Financiën, en heeft diezelfde dag nog de afd. Volksgezondheid van de begroting van Sociale Zaken in be- handeling genomen. Donderdag werd de rest van Sociale Zaken onder de loupe genomen. Vrij dag is behandeld de garanties- wet voor Nederlandse ambtenaren in Indonesië. De kamer is nu met Kerstreces. Na hervatting van de zittingen zullen nog de begrotingen van drie depar- tementen moeten worden behandeld: oorlog, marine en overzeese gebied3 delen; bovendien /al de kamer de begroting van het landbouwegalisa- tiefonds nog moeten bekijken. Maar alvorens deze begrotingen aan de or- de zijn zullen behandeld moeten wor den de wetsontwerpen inzake de on- dernemingsraden, de wederopbouw- wet, de voorschriften betr. gemeen- schappéiijke regelmgen, ae p'aarden- wet en de nota inzake de deviezen positie. AFRÏKA'S HISTORIE Wie over de geschiedenis van de landen van Centraal- en Zuid-Afrika leest, zal tôt de conclusie komen, dat vele hoofdstukken ontbreken, Er is nog veel onbekend omtrent de ont- wikkeling van deze gebieden, en door dit gebrek aan kennis is veel omtrent de daar wonende rassen, de landen die er hebben bestaan, en de gewoonten van de volkeren onbe kend gebleven. Thans is men begonnen te dezer zake nasporingen te doen. Door drie Afrikaanse landen worden deze na sporingen gesteund en gefinancierd. SCHANDAALTJE BU ZEEUWS TRIBUNAAL Bij eerste behandeling van de zaak van de zakenman P. door 't Zeeuws Tribunaal te Temeuzen, werd o.a. geëist de verbeurdverklaring van het aandelenbezit van P. Een lid van het Tribunaal, W. heeft kort daarna door bemiddeling van een commissionnair contact ge- zocht met P. en te kennen gegeven, dat hij hem wel eens wilde spreken. Zo werd een samenkomst gearran- geerd ergens in België. De commis sionnair was echter een handige ke- rel. Hij maakte het mogelijk dat een stenografe ongemerkt kon opnemen wat er tussen de beide mannen be- sproken werd, en dat er bovendien gramophoonplaten van konden wor den gemaakt. De bedoeling van de commissionair was de bjjzondere rechtspraak in een ongunstig daglicht te stellen. Tijdens het onderhoud beloofde de ex-N.S.B.er aan W. een bedrag van f 15.000 te zullen betalen, indien hij zou kunnen bewerkstelligen dat het aandelenbezit niet verbeurd ver- klaard werd. Deze f 15.000 vertegen- woordigden 1/10 gedeelte van P.'s aandelenbezit. W. beloofde zijn best te doen om te bewerkstelligen dat de beruchte hoge straffen, die door het Tribunaal te Terneuzen werden op- gelegd, ditmaal niet in toepassing zouden worden gebracht, echter zon- der definitief op het voorstel in te gaan. Toen ging de commissionair aan het werk. De zaak kwam aan het rollen en het ex-tribunaallid had zich voor de Arrondissementsrecht- bank te Middelburg te verantwoor- den. W. erkende de juistheid van het stenografisch verslag van de bijeen komst in de Belgische plaats Merk- sem. Hij verklaarde echter deze bij eenkomst niet te hebben belegd om er persoonlijk voordeel van te trek- ken, maar omdat hij het totale ef- fectenbezit van P. wilde weten, op- dat aan hem niet een te lagg straf zou worden opgelegd. De officier van justitie was niet overtuigd van W.'s goede bedoelin- gen, en ook niet van zijn kwade. Hij meende echter dat het gebeurde een blaam is voor de Nederlandse recht spraak in het algemeen, en eiste 4 maanden gevangenisstraf. De verdediger verklaarde over tuigd te zijn van W.'s onschuld, maar noemde het gebeurde een dwaas en zinloos particulier speurdersonder-, zoek. Hij vroeg vrijspraak. Op 8 Januari zal de rechtbank uit- spraak doen in deze, in Zeeland zo geruchtmakende zaak. ELECTRICITEIT, OPGEWEKT DOOR ATOOMENERGDE Onlangs verklaarde de Russisché prof essor Maximilianowitsj Jrizjil- haopski, deskundige op het gebied van electriciteit, dat bij de opwek- king van electriciteit in de Sowjet Unie binnenkort tôt dusver onbeken- de bronnen worden gebruikt, Dezer dagen deelde radio Moskou mede, dat binnenkort atoomcentrales in werking zouden worden gesteld, die in staat zijn aan de gehele Sowjet Unie goedkope electrische stroom te leverèn. WAT EEN KERSTBOOM OP SUN GEWETEN HAD. Hyndman in Pennsylvanie la een piaataje met 1600 inwonera, welk dorp ten dele bestaat uit houten hui- zen. In een van die houten huizen vatte tijdens de Kersdagen een kerat. boom vlam. Spoedig stond het huisje in lichter faaie en de vlammen ver- spreidden zich over de andere huizen, aangewakkerd door een sterke wind. De gehele zakenwijk werd in de as gelegd. De bewoonster van de woning waar de kerstboom stond, een 60-ja- rlge vrouw, kwam in de vlammen om. BENZINE EN KOFFIE Benzine en koffie, twee heterogene vloeistoffen, die wij echter in een adem noemen, omdat er tegen het fcegin van 1950 voor de verbruikers een belangrijke gebeurtenis staat te wachten. Laten we eerst de benzine nemen. Na 10 jaar te hebben bestaan is in- gaande 1950 het Zondagsrijverbod cpgeheven. Dat betekent dat er vooral als het straks lente wordt 'r, Zondags weer meer auto's op onze wegen zullen verschijnen. De auto- bezitter zal weer in staat zijn 's Zon dags met zijn gezin een eind te gaan toeren. Maar de médaillé heeft ook een keerzijde. Herinnert u zich nog het lijstje verkeersslachtoffers dat 's Maandags in de kranten stond? Hoofdzakelijk waren het fietsers, die slachtoffer werden van het verkeer. De oorzaak daarvan was slechts ten dele het feit dat er zo veel auto's op de weg waren. Voor het grootste deel waren de verongelukten slachtoffers van zgn. „zondags- ruiters"; lieden die des Zon dags een eindje met hun auto gingen rijden, of er een huurden om dat te doen, en die alleen een enkele Zon- dag achter het stuur zaten. En zoals met ailes is het ook met autorijden: caardigheid krijgt men slechts door het veel te doerj. En hoeveel van die „zondagsruiters", die zich op zo'n dag werkelijk „uit" voelden gebruikten niet een enkel glaasje? Dan vormden ze een dubbel gevaar op de weg. Wat dat laatste betreft hopen wij, dat de automobilisten de afgelopen 10 jaar Verstandiger zijn geworden! Wat de koffie betreft is er minder gunstig nieuws te vertellen. Het kof fie rantsoen zal terug gebracht wor den tôt 50 Dat zou niet erg zijn als het rantsoen zeer groot was, maar dat was al krap. We zullen dus een paar kopjes koffie per dag minder moeten gaan drinken. Of we moeten ,'to tevr°den stellen met ander bruin vocht: afgetrokken surrogaat. De surrogaat-productie is reeds ter hand genomen, Maar de heren fabrikanten dienen te bedenken, dat we niet meer zo gauw tevreden zijn als in bezettingstijd. Toen vonden we ailes lekker. Nu zal de surrogaat inder- daad van zeer goede kwaliteit en smaak moeten zijn om aftrek te vin den. We kunnen nu immers de koffie vervangen door thee of chocolade. Syrië In Syrië is het om te zeggen „mis", dat wil zeggen op politiek ge bied. Zoals men herinneren zal heeft een militaire groep een staatsgreep uitgevoerd om een economische unie met Iraq te voorkomen. De regering trad af en de vorming van een nieuw kabinet werd opgedragen aan de mi nister van buitenlandse zaken van de afgetreden regering. Deze slaagde er inderdaad in een nieuwe regering op poten te zetten. Het bleek echter, dat de militairen ook een woordje wens- ten mede te spreken. Zij controleer- den de pers en de radio, en weiger- den, na een langdurige conferentie met de premier, deze contrôle op te heffen. De nieuwe regering heeft toen, 24 uur na haar beëdiging, ont slag genomen. En ook de président, Hasjim Atassi Pasja, heeft er het bijltje bij neergelegd, en heeft ont slag gevraagd bij de voorzitter van het parlement. Tito Tito heeft weer eens kritiek gele- verd op de Sovjet Unie, en wel te- genover de correspondent te Belgra- do van een Frans blad. Tito beweer- de dat Rusland in de Satelieten het volk onderdrukt, en de bronnen van die landen uitbuit te eigen bate. China De laatste hoofdstad van de Chine- se Nationalistische regering is in DODELIJK ONGELUK Een jong echtpaar uit Koedijk had een bezoek gebracht aan familieleden te Ouddorp. Toen man en vrouw 's avonds naar huis terug gingen, en van het erf af per rijwiel de weg op- draaiden, werd de 29-jarige vrouw, moeder van 2 kinderen, door een haar achterop komende auto gegre- pen. Tijdens het vervoer naar het zie- kenhuis is zij overleden. BU HET WORSTELEN OVERLEDEN Te Krommenie is een 23-jarige Amsterdamse worstelaar tijdens een wedstrijd buiten de matrassen geval- len, Hij beschadigde zijn nekwervels zodanig, dat hij tengevolge daarvan later is overleden. VOETEAL GING OVER IN BOKSEN Een Oostenrijkse voetbalclub maakt momenteel een tournée door Turkije Bij een wedstrijd tegen een Turkse vereniging is het tôt ongeregeldhe- den gekomen. Vrij wel iedere speler ging een tegenstander te lijf. De Turkse keeper kreeg een bokser te- genover zich, en moest met een ge- broken neusbeen in het ziekenhuis worden opgenomen. handen gevallen van de Communls- tisehe troepen. Het is de stad Tsjeng- toe. Het hoofdkwartier van de Natio- nalisten bevindt zich op het eiland Formosa. Griekenland In Griekenland keert de normale toestand langzamerhand terug. De burgeroorlog is vrijwel beslecht in het voordeel van de regering. Juist voor Kerstmis is in een groot deel van het land de staat van oorlog op- geheven. Dat betekent ook het einde van de censuur. EEN BERG, DIE MEN NIET KAN BEKLIMMEN Met behulp van electrooninstru- menten hebben Amerikaanse geleer- den een berg ontdekt, welke tôt nog toe niet bekend was. Deze berg be vindt zich op de bodem van de Stille Zuidzee. Volgens deze geleerdeç zou de top zich 2000 meter onder de zee- spiegel bevinden. Een 52-jarige Franse schaapherder, Camille Aileron is op de zonderlinge gedachten gekomen om een voetreis door Frankrijk te gaan maken van een jaar, met als enige gezel een var- ken. Hij vertrok op de tweede Kerst. dag, en hoopt Krstmis 1950 in zijn geboorteplaats terug te zijn. ZWEEDSE VROUWELUKE PROFESSOR Voor het eerst in de halve eeuw, dat de universiteit in Upsala (Zwe- den) bestaat, is een vrouw, mevr. GerdEnequist, tôt hoogleraar daar aan benoemd. Mevr. GerdEnequist geeft collège in géographie. Als on- derwerp voor haar inaugurele rede had zij gekozen: „De bijdrage van géographie (aardrijkskunde) aan de sociale wetenschappen". (Unesco) VERWISSELDE BABIES? In Australië is een geruchtmakend procès gevoerd. Twee dames lagen tegelijk in een ziekenhuis en vrijwel tegelijk werd beiden een baby ge- boren.. Een der beide kindjes stierf na enige tijd. Inmiddels was door de ouders van het overleden kindje een procès aanhangig gemaakt, omdat volgens hen de beide kinderen zou den zijn gewisseld. Het gerechtshof verklaardè zich met 23 stemmen tegen de eis van de ouders dat het levende kindje aan hen zou worden toegewezen. De ouders wensen het echter hierbij niet te laten zij willen in beroep gaân bij de Britse Geheime Raad, en eventu- eel een beroep doen op de Koning. Een juffrouw te Vlissingen had pech. Juist op de Kerstdagen, toen ze een lekker warme kamer wilde heb ben, wilde de kachel niet trekken. Om het euvel te verhelpen schonk zij een beetje benzine er in, maar ook dat gaf niets. Ten einde raad gooide ze toen een hele fies benzine in de kachel, Het resultaat was een ontploffing in de schoorsteen, die in brokken op het dak neerkwam. De brand die ontstond had de brandweer spoedig onder de knie. Toen het vorige jaar de zgn. „aard- gebleken credieten H.M. de Koningin heeft na afloop van de plechtigheid der souvereini teitsoverdracht het volgende telegram aan président Sukarno gezonden: „Op deze aangrijpende dag, waarop Indonesië haar onafhankelijkheid heeft verworven, zend ik u, mijnheer de président, mijn beste wensen voor het geluk en de voorspoed van uw land en volk. Moge de Unie, welke thans onze beide landen verbindt, strekken tôt zegen van Ne derland en Indonesië. (get.) Juliana" gebleken credieten te verstrekken met oogstvoorraden als onderpand. Onze Nederlandse wetgeving kent ni. geen bepalingen, die aan de crediet- gever voldoende waarborgen ver strekken, wanneer iemand bijv. een deel van zijn voorraden verkoopt zonder zijn voorschot overeenkom- s.tig af te lossen. Neen, zei ir. Keyser, aan credieten voor individuele boeren op grondslag van hun oogst kunnen de boeren leenbanken niet denken. De enige mogelijkheid is, dat men de coope- ratieve verkoop uitbreidt, want aan een coôperatieve verkoopvereniging kunnen wel credieten gegeven wor den, mits de aansprakelijkheid in de statuten behoorlijk is geregeld. Maar zelfs dan mag men voorzichtigheids- halve niet meer dan hoogstens 70 van de richtprijs voorschieten. Be staat er voor een product een garan- tieprijs dan kan men iets hoger gaan, maar ook in dat geval moet men toch een veiligheidsmarge houden en niet meer dan 80 voorschot geven. Het risico van kwaliteitsverschillen, vochtgehalte, gevaren bij de bewa- ring, enz. zijn te groot om hoger te kunnen gaan. Nu moet men niet denken, aldus lr. Keyser, dat men door coôpera tieve verkoop en door het vasthou- den van de voorraden door middol van een dergelijke voorschotregeling de ontwlkkeling van de prijzen in sterke mate kan beïnvloeden. Tegen- Op 13 Juli 1900 werd te midden van |de algemene belangstelling en op- winding de dienst geopend van de eerste ondergrondse spoorlijn van de ..Métropolitain", die de Franse hoofd stad over zijn gehele langte-as dooy- kruist van de Porte de Vincennes tôt de Porte Maillot; deze gebeurte- werd samen met de Eiffeltoren ms de „clou" van de Wereldtentoonstel ling en is sindsdien een halve eeuw lang, bijna zonder diepgaande wijzi- gingen, één der attracties van het moderne Parijs gebleven. Deze 10 km lange lijn, waarlangs 18 stations werden ingericht, was de eerste van het net dat zich thans over 180 km uitstrekt en 362 stati ons heeft. Wanneer de spoorwagons appelpaniek" optrad, ging men zich in de landbouw afvragen of er geen middelen waren om dergelijke scha- delijke prijsdalingen te voorkomen. Men ging uit van de redenering, dat bijna altjjd na de oogst het aanbod zo groot wordt, dat de prijzen dalen, aangezien de boeren in het najaar contanten hard nodig hebben. Dit is natuurlijk niets nieuws; altijd en overal krijgt men na de oogst een groot aanbod en dus een druk op de prijzen. Wij hadden er echter jaren- lang geen last van gehad, doordat de prijzen zo straf voorgeschreven wa ren. Bij een stelsel van vaste prijzen is prijsdaling eenvoudig uitgesloten. Maar het vorige jaar kregen we voor het eerst weer te maken met de oude toestand en de hernieuwde kennis- making is toen niet bijster prettig uitgevallen, Er gingen toen stemmen op om de boerenleenbanken In te schakelen bij het verlenen van voor- schotten op de oogst. Het gevolg zou zijn, dat de boeren in mindere mate dadelijk na de oogst zouden moeten verkopen, zodat de markt niet over- voerd zou worden. Het was dit onderwerp, dat ir. J. S. Keyser, de directeur van de Cen trale Raiffeisenbank te Utrecht, on langs behandelde in de algemene vergadering van het Centraal Bureau te Amsterdam. De spreker bleek niet enthousiast over de gedachte te ziju, 'Het is ni. in de praktijk bezwaarlijk over de conjunctuur op lange termijn staat men geheel machteloos en op de seizoenwisselingen met de daar- mee samenhangende prijsschomme- lingen heeft men altijd maar een be- perkte invloed. De spreker zag veel meer mogelijkheden in een systeem van fondsvorming, waarbij men hef- fingen op de producten legt, om la ter weer, als de prijzen tegenvallen, toeslagen te geven. Wij zijn van me- ning, dat dit laatste stelsel toch ook altijd zal moeten samengaan met een zekere regeling van de afzet en waar- schijnlijk ook met een regeling van de productie. De aardappelpaniek is ni. niet alleen veroorzaakt, doordat de boeren geld nodig hadden, maar doordat zij vreesden, dat de prijs nog verder zou dalen. Komt er een re- deltjke minimumprijs, waartegen de boeren altijd kunnen leveren, dan zal men lang niet zo'n haast maken om te verkopen en zal vanzelf een overvoering van de markt niet zo gemakkelijk optreden. Fondsvorming alleen is daarom nog niet voldoende en er zijn trouwens wel tekenen, dat het de kant uitgaat, die wij hierbo- ven beschreven. Zonder twijfel zijn hiermee grote boerenbelangen gemoeid en hoe meer de boeren met hun organisaties zelf regelen, des te beter is het. Laat de regering de al gemene bestaansvoorwaarden zo goed mogelijk garanderen, maar laat de boeren zelf een overwegende in vloed bij de toepassing van de maat regelen die daarvoor nodig zijn. Misschien, dat we op die wijze kun nen ontkomen aan de nadelen van een ongebonden markt enerzijds en van ambtenarlj anderzijds. van de Pont de Sèvres tôt de Mairie de Montreuil een afstand van 19.6 km moet afleggen, is hun korste tra- ject dat van de Gare St. Lazare naar de Porte de St. Ouen, 3.8 km. De technische moeilijkheden waar- mee de constructeurs van de „Métro" te kampen hadden, waren legio, maar de buitengewoon vernuftige oplossingen die. zij bedacht hebben om een zo doeltreffend mogelijke exploitatie te verzekeren, maakten dat dit métro-net in het begin van de 20e eeuw een attractie werd, die tôt heden toe op de buitenlandse toeristen, want de ParijzenaarS zelf zjjn allang blasé nog altijd grote kraçht uitoefent. Bij de constructie moest vooral nauwkeurig het beloop van de Pa- rijse straten gevolgd worden, want er was geen sprake van dat er onder de particulière huizen gegraven kon worden: de onteigening zou veel te kostbaar worden. Behalve de diverse bovengrondse viaducten heeft men op 5 plaatsen tunnels onder de Seine moeten maken: 10 millioen kubieke meter aarde zijn er aan Parijse grond weggegraven en onder de heu- vels van Montmartre moest zelfs tôt een diepte van 63 meter gegraven worden. De spoorwagons van de „Métro" vervoerden in 1948 met een gemid- delde snelheid van 30 km per uui en op de spitsuren om de 90 secon- den, 1.600 millioen reizigers. Gedu- rende 20 uur per dag hebben 14.000 employées het reizigersverkeer van een ondergrondse menigte verzorgd, die op de „Overstap-stations" als bv ..République" of „Opéra" de keuzc hebben tussen 8 of 10 verschillende richtingen. Door een practisch systeem van richtingaanwijzers wordt het zoeken van de reizigers naar de juiste trein, tôt een mini mum beperkt, terwijl de technische organisatie zô uitstekend is, dat er in 50 jaar slechts één ernstig ongeva is voorgekomen. Een smeltkroes, waarin de ver schillende klassen der maatschappij dooreengemengd worden en de be- woners van de verschillende Parijse „provincies", de student van het Quartier Latin en de arbeider uit de staalfabrieken van Aubervilliers, el kaar kunnen observeren, is de Métro dusdanig deel geworden van het Parijse leven, dat hij sinds lang de hoogste eer geniet, waartoe din- gen, die volmaakt aan hun doel be- antwoorden, geraken, d.w.z. „zij zijn vanzelfsprekend geworden", Hoewel wij in deze test 16 wedstrij- den inplaats van 15 hebben opgeno men, was het te behalen aantal pun- ten toch slechts 8, daar er niet min der dan 8 wedstrijden afgelast wer den. Voor de velen, die een hoog aantal punten haalden, hetgeen mo gelijk was, doordat de meeste clubs prestaties leverden, overeenkomstig hun plaatsen op de ranglijst, vormde de wedstrijd Leeuwarden—Frisia het struikelblok, daar deze clubs zich niet aan die regel hielden. Van de af gelas- te wedstrijden willen wij nog even de wedstrijden EindhovenLONGA en MauritsNAC noemen, daar deze verwarring kunnen stichten, hoewel deze wedstrijden oorspronkelijk wa ren vastgesteld, werd dat later gewij- zigd in MauritsLONGA. Het hoogste aantal punten, dat dit maal behaald werd was 7 en er wa ren maar even 30 deelnemers met dit aantal. De premie viel ditmaal na lo- ting ten deel aan G. Olthof, Hoofd- straat 100, Hoogezand. De ranglijst vertoont thans het vol gende beeld: Aan de kop gaat H. Raspe, M. Veningastraat 35, Hooge zand met 26 punten. 25 punten hebben: D. Beentje, D 37 Slochteren B. Kruissel, Borgweg F 233, Foxhol. 24 punten hebben: Th. Dusink, Gron.weg 41, Foxhol; W. Gruisinga, Knijpslaan E 389, Kolham; E. van Kalsbeek, G. Imbosstraat 73, Foxhol; H. v. d. Laan, K. de Haanstr. 85, Sap- pemeer; G. Penning, K. de Haanstr. 47, Sappemeer; Chr. Spakman, Meen- teweg C 359, Schildwolde; J. Wolt- huis, Herenstr. 191, Sappemeer. 23 punten hebben: A. Blaauw, Achterdiep 82, Sappemeer; H. D. Blaauw, Kerkstr, 20, Muntendam; L. BootsmanBrugge, Middenstr. 87, Sappemeer; R. ten Cate, Wilgenstr. 1, Eindhoven; F. Hulshof, Middenstr. 56, Sappemeer; H. Middel, Kalkwijk W. 58a, Hoogezand; G. Olthof, Hoofd- straat 100, Hoogezand; H. Por. Knijpslaan E 445, Kolham; W. Fren- ger, Kerkstr. 32, Hoogezand; S. Spoor Kleinemeer 111, Sappemeer; H. Ve- nema, Julianastr. 116, Hoogezand en verder nog velen met 22 en minder punten. Daar er voor aanstaande Zondag (Nieuwjaarsdag) geen voetbalpro- gramma is samengesteld geven wij deze week geen test. De eerstvolgen- de test komt dus in ons blad van Woensdag 4 Januari voor de wed strijden van 8 Januari. Hierin komt o.a. de wedstrijd HSCHeerenveen. Wij wensen aile deelnemers een zalig uitelnde en een goed begin in het nieuwe joeur,

Het Nieuwsblad nl | 1949 | | pagina 1