Gemeenteraadsvergadering te Hoagezand-Sappemeer VERWURLOOSDE WOONGELIGENNEDEH PLAAÏSELUK NlbUWS INGbZOKDEM Gemeenteraadsvergaderingen UITVOERINGEN smraoem ■oocaBMioMMnmBKiw, NOORDBROEK. ONZE „WAGEN" gehouden Yrijdagavond j.l. WAT GEEFT DE RADIO? Interpellatie in de Raad H.-S Onze vioegeie plastageBOot, de k«r A. Staspe, oaderwijzer mm de tEiQ-sekool te Meppel, is ia geljjke tajctie hencemd te Bsazlem. là Met ketelhuJa vaa de Icwekei 8. la de Hereastraat brak een brand- )e uit. De brandweez werd gealaz- zoeerd, doch deze behoefde geen dienst te <Joen, daar het vuur reeda net eigen mlddelen wai gebluat. Zaterdagavond hleld de Onder- llnge Veeverzekertng Mfl. Hoogezand Sappemeer basr algemene vergade rlng onder voorzltterschap van de heer A. Mulder J.Wam, in het Bante- tehule. Volgen» het verslag van Centraal Beheer waren verzekcrd 266 runde- ren en 249 paarden, voor een totaal van f 291.160.—. Het verlies omvatte 7 paarden en 6 nmderen. De omslag werd zowel voor paarden als voor runderen be. paald op 1V4 Herkozen werd als directeur de heer E. Schreuder, en als lid van de finan- ciële commlssie werd gekozen de heer J. Akkerman, ln plaats van de heer R. Groeneveld, die nlet herkiesbaar was. Naar aanleiding van een vraag be- treffende 't vervoer van afgekeurde dieren werd medegedeeld, dat dit door en voor rekening van de verze- kerde moet geschleden. Zulks berust op een gewoonte vaiï meer dan 40 jaar. De vergaderlng was unaniem van mening, dat dit onveranderd moet worden gehandhaafd. De voorzltter waarschuwde tegen een rulm gebruik van bieten als paar- denvoeder. Het ls noodzakelflk bfl het voederen van paarden met bieten ulterst voorzichtig te zijn. Dezer dagen had de trekking plaats van de verloting der R.K. v.v. „Kwiek". De eerste prfls vlel op no. 2037 de tweede en derde prtjs vlelen op no. 390 en 1591. KIELWrVDEWEER. Zaterdagayond is alhler iemand te water geraakt en verdronken. Het slachtoffer blflkt te zjjn de 62-jarige K. P. HARKSTEDE. In de Nederlandse Herv. Kerk alhler, hleld de heer H. Bos, rustend hoofd der school een lezing over de geschiedenis van het dorp. De heer Mulder dankte de spreker voor zijn lezing, die getuigde van een gedegen studle. SCHILDWOLDE. Ten overstaan van notaria P. Denfls werd Vrijdagavond Jl. ln café Kampen, ten verzoeke van de wed. F. Wolgen, publiek verkocht Een behulzing, getekend C 263, met elgen erf en tuln aan de Schildwolderdijk, groot 13.5 are. Koper de heer S. Du. pon te Schildwolde voor f 2525. SIDDEBUREN. In de plaats van de heer A. H. DtJkmetjer te Bellingwolde, die om ge- zondheidsredenen heeft bedankt, is tôt directeur van het Herv. Mannen- koor benoemd de heer Jac. Noordhuls alhier. Door het Noordbroekster Ge- mengd Koor 1932 is besloten z\)n jaar. lfjkse uitvoering te houden ln het be- gin van Februarl. Z DIDBROEK. De heer H. van Turen kocht on- dershands van de heer H. Verver een woning aan de Kerkstraat, thans be- woond door de heer D. Hartman. MUNTENDAM. De Bond van Plattelandsvrouwen heeft een Kerstbtjeenkomst gehouden ln „De Munte". De présidente sprak over de betekenis van het Kerstfeest. Mevr. Groenendaal las een Kerstver- haa5 voor. Zang en orgelspel vulden verder de kvond. De afd. Huntendam van de N.V. Bouwkas N.-N. Gemeenten kwam in vergaderlng bijeen. Uit de verslagefl bleek, dat eind December 30 spaar- ders f 14563.12 gespaard hadden. In totaal zijn er 3 wonlngen door bouw- kasspaarers gebouwd, Candidaten voor de bouw van een woning ln 1950 zfln de heren H. Prummel, J. Loots, F. Kerstholt en W. Wflsbeek. SAPPEMEER Twee zangverenigingen hebben een uitvoering gegeven. O.B.K. aan de vooravond van Kerstmis en O.B.K. I op de avond van de eerste Kerstdag. O.B.K. had, evenals verleden jaar, een programma samengesteld bestaan- de uit zgn. amusementsnummers, o.a. kwamen op het programma voor ge- deelten uit „Lichte Cavalerie" van Suppé en ,,Zie aan 't raam de laatste rozen bloeien" van Stolz. Mej. Bake. ma en de heer Schut (sopraan en té nor) zongen soli, terwijl de heer B. Bogaerts voor de piano-begeleiding zorgde. Dirigent van deze zangver- eniging is de heer J. Ph. Kuster. Het programma van na de pauze werd gevuld met toneelspel. Onder réglé van de heer de Vries werd op- gevoerd ,,'t Koren ls onderdak" van Jan Zjjl. De muzikale omlijsting was ln handen van het ensemble Ploeger. De uitvoering werd besloten met bal. O.B.K. I had een iets zwaarder programma. Ook op het programma van dit koor, dat onder leiding staat van de heer L. Bakema, kwam voor het bekende lied van Robert Stolz ,,Zie voor 't raam de laatste rozen bloeien (Auf der Heide blilh'n die letzte Rosen). Het programma voor het gemengde koor werden afgewis- seld met enkele nummers voorgedra- gen door dameskoor en mannenkoor. Ook hier werd na de pauze een to neelspel opgevoerd en wel ,,Ien de Piepzak" van B. H. Broekema. De regie was in handen van de heer M. Huizing. De muziek werd verzorgd door het ensemble Ploeger. Ook hier was bal na. De beida uitvoeringen werden ge la het hôtel JBtruv*". De toneelgroep van de birartverenl- ging „Zeldenrust" (Xievea£t?uat en ged. Achterdiep had de eerste Kerst- avond beslag gelegd op de zaal van het Parkhotel- am da&r een reprise te geven. Opgevoerd werden de stuk- ken „t Scheepje" een dramatise* to- neelstuk en „Gerrit wll der vaa deur" een khicht. Medewerklng werd verleend door Hawaiïans en Dansgroep". Bal |>e- eloot de avond. Voor aile drte de ultvoerlngen be. stand belangstelllng, vooral op de eerste Kerstavond, HAKKSnm De toneelverenlglug D.U.B. heeft voor haar uitvoering op de eerste Kerstdag de toneelzaal van het café Staalstra ln gebruik genomen. Er werden onder leiding van de heer J. Stedema twee stukken opgevoerd. In de eerste plaats „Levensschaduwen", een spel in 3 bedrijven en vervolgens een stuk in één bedrflf ,,Fluustren len 't Duustren". Er was grote belang- steHing en een voldaan publiek. SCHILDWOLDE. De toneelver. „Streven naar Be- ter" gaf Zaterdagavond ln de geheel bezette zaal van Spanninga haar jaar- lflkse uitvoering. Na een openings- woord van de voorzltter de heer D. Wolt werden met veel succès een drietal toneelstukken opgevoerd, HELLUM. De toneelvereniging S.V.U., die onlangs een uitvoering gaf te Sappe- meer, heeft op de eerste Kerstdag een uitvoering gegeven ln het hôtel van Dalen te Hélium. Hier werden dezelfde stukken gebracht, n.l. „Loods aan Boord", een toneelstuk in 3 bedrijven en „A1 Verzegd", een klucht in één be- drijf. ZUIDBROEK. De toneelvereniging „Onda" gaf de le Kerstdag een uitvoering ln ,,Ons Gebouw". Opgevoerd werd ,,Moe- der", spel in 3 bedrijven van Jack Best. Zowel op de eenste ils op de tweede Kerstdag werd bîer een uitvoe ring gegeven, bèife in ,,De H:rate". De eerste Kerstdag speelde de Herv. Reciteerclub „Op Brongers Heerd" terwijl op de tweede Kerstdag door Cou Espirito Animato een uitvoering werd gegeven van ,,Baar aehuld ge- boet". ROKJSRS OPGELKB. Voor de Amerikaanse Radio la on langs een rookwedstrfld gehouden, waarvan door een verslaggever een ooggetuigenverslag werd gegeven. De ze verslaggever heeft hetgeen hem lu een groot aan ta! interviews was ver- teld samengevat ln een zestal pun. ten. Opdat de Nederlandse rokers daarmede h un voordeel zullen kunnen doen, laten w0 deze pun ten hierander volgen 1. Gebruik voor het punten van Uw sigaar een knipper. Bijt de punt er bij voorkeur nlet af doet U dat wel, spuw hem dan ln geen geval op de grond 2. Rook Uw sigaar behoorlijk op kauw niet op dat gedeelte, dat U ln Uw mond heeft 3. Inhaleer nlet, dat heeft geen en- kel voordeel, alleen maar een groot nadeel, n.l. dat het slecht ls voor Uw gezondheid. Geniet van het aroma en van de geur 4. Blaas de rook langzaam uit, en laat het nlet voorkomen alsof U een stoommachine bent 5. Sigareneindjes zien ejp gewoonlijk onsmakelijk uit. Het is daarom niet faf soenlijk deze op borden en scho- teltjes te deponeren. Onttrek ze bjj voorkeur aan het oog. 0. Indien ge de vrede wenst te be- waren ln Uw woning, mors dan geen as op de vloer. Het populaire vervoermiddel blijft in Nederland de fiets. Er is geen ad- ministratie van het aantal in Neder land in gebruik zijnde rijwielen. Maar men kan aannemen, dat het enige millioenen zijn. De Nederlan- der is opgegroeid met de fiets. Van klein tôt groot, van de schooljongen Ht de g?Ç4«ftrd u voor dst v van Sappemeer ïiasr ïlerkstede, Of van Engelbert naar Kolhain moest, en et zouden geen fietsen bestaan! Het aantal personenauto's dat Ne derland telt is in verhouding tôt het buitenland niet groot. Wel zijn er hier te lande meer dan 100.000 lune wagens in gebruik. Op 1 Augustus van dit jaar bedroeg bet aantal na- melijk 110.612. In Augustus 1939 wa ren er slechts 99.986 geregistreerd, en in het laatste jaar is bet aantal met 27.000 toegenomen. Gezien de toename van onze be- volking ligt bet gemiddelde echter lager dan voor de oorlog. In 1939 hadden van iedere 1000 Nederlanders 11.4 een luxe auto, en thans van iedere 1000 Nederlanders 11.1. Gaat men na hoeveel auto's eT in het buitenland zijn op iedere 1000 inwoners, dan komt men tôt de vol gen de resuitaten: België 20.6; Frankrijk 23.4; Enge- land -39.8 en de Verenigde Staten 212.8. Dit laatste cijfer betekent dat in Amerika van elke 10 gezinnen 8 een personenauto bezitten. Voor het reusachtige aantal auto's zijn in Amerika natuurlijk enorme parkeerterreinen nodig. En omdat het voor hen die de rit meemaken, maar met het zakelijke gedeelte van de boodschap niets te maken hebben natuurlijk tamelijk vervelend is om een uur of langer in de geparkeerdo auto te blijven zitten, hebben onder- jiemende bioscooprexploitanten iets nieuws bedacht. Zij hebben parkeer terreinen laten aanleggen, waarvan zich enerzijds een groot doek bevindt Daarop wordt een film geprojecteerd. Terwijl men wacht kan men zonder uit de auto te stappen de film volgen. Maar om nog even op Nederland terug te komen: onder die meer dan 100.000 auto's die over onze wegen rijden zijn heel wat oude beestjes: 10.6 dateert van voor 1935; 31.3 uit 1935—1939; 4.3 uit 1940—1945 en 53.0 uit 1945 tôt heden. Met betrekking tôt dat laatste per- centage kunnen wij nog iets uitvoe. riger zijn, 9769 personenauto's zijn van 1946, 16.303 van 1947, 16.686 van 1948 en 16.756 van dit jaar. .y- '.v-i'j.- j -- «wr» Ondanks het feit, dat bij het plaat- sen van de agenda van de Raadsver- gadering van Vrijdagavond te Hoo gezandSappemeer een fout ge- maakt is, waardoor het eerste ge deelte, bevattende de ingekomen stukken en de benoemingen, in het midden terecht gekomen is, welke fout wij ten zeerste betreuren, zal men deze agenda met toelichting toch begrepen hebben, en kunnen wij ons thans bepalen tôt het weer- geven van de in de vergadering ge houden besprekingen. De ingekomen stukken Het verzoek van de „Stichting In- structieve Sehoolreizen" om subsidie te willen verlenen en het verzoek van de vereniging „Het Groene Kruis" te Sappemeer om de gemeen- telijke subsidie aan deze vereniging ingaande 1950 vast te stellen op 50 van de opbrengst der jaarlijkse contributie werden in handen gesteld van B. en W. om advies. Het laatste stuk zal behandeld worden bij de be- groting 1950 der gemeente. De overige stukken werden voor kennisgeving aangenomen. De heer TOPPER (WD) merkte nog op, dat destijds was gezegd, dat de reconstructie van de Woldweg spoedig ter hand zou worden geno men, omdat de benodigde machines zich hier ter plaatse bevonden. De BURGÉMEESTER antwoordde dat de goedkeuring van Ged. Staten zo lang op zich heeft laten wachten. Nagekomen is nog een verzoek van de heer K. Pheifer om eervol ontslag als onderwijzer aan de Komschool (Finse school) wegens zijn benoe- ming als hoofd der school te Nijega (Fr.). Dit ontslag werd verleend. Benoemingen Tôt tijdelijke leraren aan de Am- bachtsschool in vaktekenen werden benoemd de heren E. Wiertsema te Hoogezand en A. H. Ekker te Zwolle, beiden met algemene stemmen. Aan de Finse school te Hoogezand werden twee onderwijzers benoemd: de heren C. R. Valkenburg te Gro- ningen en in de vacature Pheifer J. J. Bosman te Groningen (deze laat ste behoudens geneeskundige goed keuring) eveneens beiden met aBge- mene stemmen. Tôt hoofd van de op te richten school voor B.L.O. werd benoemd de heer J. de Lange uit Delft. Op een vraag van de heer PLINSINGA (Arb.) antwoordde de burgemeester, dat nog niet kan worden gezegd wanneer deze school geopend zal worden. Vermoedelijk zal dat tegen Mei 1950 kunnen zijn. Voorstellen van het Gemeentebestunr De voorstellen van het gemeen- tebestuur, genoemd in de gepu- bliceerde agenda werden aile aangenomen. Alleen werd de in- komengrens in het punt betref - fende hondenbelasttng, verlegd van f 1500 naar f 1750. Bij het voorstel tôt verhuring van het winkelperceel Hoofdstraat 137 merkte de heer MELLENS (CPN) op dat zijn fractie zich er niet mee kon verenigen, dat de huurprijs zou wor den vehoogd indien van Overheids- wege een hogere huurprijs mocht worden toegestaan. Hij verzocht te noteren dat de C.P.N. wenst geacht te worden tegen het voorstel te heb ben gestemd. De vaststeiling van het schoolgeld voor het onderwijs aan de avondnij- verheidsschool deed de heer MUL DER (CPN) opmerken, dat hij hei schoolgeld voor jongelui wier ver- diensten in het gezin niet gemist konden worden, te hoog achtte. In verband daarmede kon zijn fractie zich niet met het voorstel verenigen. De BUROEME&*t*gR axtwoordde dat er inderdaad bezwaren zijn te gen het schoolgeld, maar dat de Am- bachtsschool voor 70 een Rijks- school is, en dat er door de regering een gemiddelde schoolgeld-opbrengst van f 20 per leerling wordt gevraagd, om voor Rijkssubsidie ip aanmerking te komen. De mogelijkheid tôt af- schrijving van het schoolgeld ge heel of ten dele indien de beta- ling ernstige moeilijkheden zou ople- veren, zal ruim worden toegepast. In dat geval kon de heer Mulder zijn stem aan het voorstel geven. Toen de heer SMTT (KVP) naar aanleiding van het aangaan van kas- geldleningen door de gemeente in- stellen wie meer of wie minder dan die norm verdient. Vandaar heeft men om technische redenen de grens gesteld op f 1500. De heer KIEWIET (Arb.) was niet overtuigd. Hij achtte de progressieve heffing van hondenbelasting, zoals de gemeente Sappemeer die had, soe- peler, en deze regeling heeft geen aanleiding gegeven tôt moeilijkhe den. Hij durfde zijn voorstel dan ook te handhaven. Compensatie van de mindere opbrengst zou verkregen kunnen worden door de belasting voor hen wier inkomengrens boven f 2200 ligt te brengen op f 20 (voor een niet-bedrijfshond) formeerde of voor dergelijke lenin^ De BURGEMEESTER verklaarde gen meer animo bestaat dan voor hiertoe geen kang te zien. vaste leningen, antwoordde de bur gemeester in bevestigende zin. Alvorens over te gaan tôt het punt aanleg van een sportterrein ten Wes- ten van de Westerschool te Sappe meer merkte de BURGEMEESTER op, dat men, gezien de geringe af- metingen van het veld (0.55 ha) be- ter zou kunnen spreken van een speelterrein. De heer MELLENS (CPN) ver klaarde dat zijn fractie zich niet kon verenigen met het feit, dat de werk- zaamheden tôt aanleg van dit terrein als DUW-object zouden worden uit- gevoerd. Het voorstel werd aangeno men met aantekening, dat de CPN- fractie wordt geacht te hebben tegen gestemd. Bij behandeling van het voorstel tôt intrekking van de verordening betreffende verplichte sluiting van winkels in luxe-huishoudelijke arti- kelen en/of ijzerwaren op Woensdag- middag in de voorm. gemeente Hoo gezand, informeerde de heer MUL DER (CPN) of de vrije middag van het personeel in gedrang komt, het geen door de burgemeester ontken- nend werd beantwoord. Bij de vaststeiling van een veror dening op de heffing van rechten voor het gebruik van het openbaar slachthuis der Gemeente Hoogezand- Sappemeer had de heer TOPPER (VVD) bezwaar tegen het feit, dat voor dieren, die ongeslacht worden weggevoerd dubbele rechten moeten worden betaald, en dat deze dieren in open stallen moeten verblijven. De heer PLINSINGA (Arb.) wen.5- te een kleine redactiewijziging in de verordening, welke wijziging on nodig werd geacht. Op het bedrag dat door de School m. d. Bijbel te Hoogezand is ge vraagd voor vergoeding aan vakon- derwijzers (f 475.81) is f 100 in min- dering gebracht daar dit bedrag huur van lokaliteiten vertegenwoordigent. Op de voordracht is vermeld, dat dit bedrag uit de gewone exploitatie moet worden bestreden. Met dit laat ste was de heer KOLTHOF (A.R.) het eens. Hij merkte op, dat dit bedrag door de schoolvereniging op een aparté staat moet worden aange- vraagd. Hierop antwoordde de BUR GEMEESTER, dat een dergelijke staat niet door de gemeente was ont- vangen. De Hondenbelasting heeft heel wat tongen in beroering gebracht. De heer KIEWIET (Arb.) achtte de grens van f 1500 niet juist (degenen die boven f 1500 verdienen moeten f 10 of f 15 hondenbelasting betalen. en die f 1500 of minder verdienen f 4 of f 6) hij wilde deze gesteld zien op f 2200. De heer MULDER (CPN) verklaar de het daarmede eens te zijn. De BURGEMEESTER antwoordde dat de gemeente de inkomens der fmgezetenen niet weet. Wie f 1500 of minder verdient kan men wel nagaan, maar komt men in de buurt van een bedrr - v. aar omheen de meeste lonen schommeleH dan is het voor de femeente onmogelijk vwt ta De heer KIEWIET repliceerde, dat ambtenaren de mensen in groepen zouden kunnen indelen. De heer KOLTHOF was van me ning, dat men de genoegens van de mensen niet naar het inkomen kan afwegen. Hij was voor het voorstel van B. en W. Dan wordt er nog gesproken over de vaststeiling van het inkomen op grond van loonbelasting of C.A.O.'s, doch niet iedereen is in loondienst. Wethouder KLOK deelde vervol gens mede, dat hij het eerst met de heer Kiewiet eens was, maar dat hij nu de moeilijkheden inziet. Eventu- eel zou men f 6 en f 4 kunnen ver- lagen tôt f 5 en f 3.50. De Burgemeester veranderde het voorstel zodanig, dat de loon- grens wordt verlegd van f 1500 naar f 1750. Het voorstel-Kiewiet werd in stem- ming gebracht en verworpen met 7 tegen 9 stemmen, waarna het voor stel van B. en W. werd aangenomen met 133 stemmen (tegen CPN- Aan de agenda was nog een punt toegevoegd en wel de onderhandse aanbesteding van de verbetering van de draaibrug in de Slochterstraat, over het Achterdiep. Besloten werd deze verbetering te gunnen aan de laagste inschrijvers: De onderbouw aan de heer P. Kiel van Noordbroek voor f 8845 en de bovenbouw en het schilderwerk aan de Fa. Bôrger en Kleine, Hoogezand voor f 12.673. Nadat nog een vijftal wijzigingen in de begroting 1949 zijn aangenomen wordt de heer Mellens (CPN) in de gelegenheid gesteld de wethouder van volkshuisvesting te interpelleren, hetgeen door hem was aangevraagd. Zie hierover ons afzonderlijk ar- tikel. BE BEKEERDE ANARCHIST H. de Red., Uit onse ervaring ea uit die van anderea blijkt steeds wee* de grote bezorgdheid om werkelijke of ver- meende gevoelens vaa z.g. „aaders denkeaden" vota kwetsing in uw blad te behoeden. Een bezorgdheid, die zich soms zelfs uitstrekt in het weren van een zuiver objectief ver slag van bv. een vrijdenkersverga- dering. (Wat wij al dan niet wensen op te nemen is onze zaak en niet die van inzendeT. Wij bemoeien ons ook niet met zijn zaak. Red.) lit wens deze feiten echter zonder critieh even te memoreren. Wat ik wel wens te critiseren is, dat deze redactianele zorgzaamheid niet func- tioneert, wanneer het mensen betreft, die bv. een anarchistische levensbe- schouwing aanhangeri of een anar chistische wijsbegeerte tôt grondslag van hun maatschappelijk inzicht heb ben verkozen. Zo kunnen we in uw blad van 14 Dec. een zeer aandoenlijk ver- haaltje lezen over een zg. bekeerde anarchist. Deze dan, aldus het verhaaltje, wilde de Paus met een knipmes do- den, maar gelukkig voor hem en de Paus, kwam hij tijdig tôt inkeer en zwoer zijn anarchisme af, dat hem tôt moordzucht had verleid. Dit is de suggestieve strekking van het bovengenoemd zeer aandoenlijk stukje journalistiek. Door wie derge lijke sensationele reclame-stunts ge- creëerd worden, en de wereld inge- zonden doet weinig ter zake. Ik moet echter tegen het publice- ren van dergelijke suggesties, waar door het anatrchisme met moord zucht en de anarchisten met moor- denaars indentiek verklaard worden, ten strengste protest aantekenen. En ik wijs u in dit verband op en kele van de bekendste en voornaam- ste personen, die het anarchisme hebben gepropageerd, zoals Kropo- thine, Domela Nieuwenhuis, Tolstoy, Bart de Ligt etc. En ik tart u en ieder die het raakt, om tet bewijzen, dat deze personen en velen met hen, moordenaars waren of tôt moord gingen opruien, of dat uit de zeer uitgebreide anarchistische wijsbe geerte een dergelijke moordlustige gezindheid is op te diepen. Ik moge u verder even wijzen op het feit, dat enige tientallen jaren geleden, een medewerker van uw blad, op een zeer onverantwoorde- lijke en kwetsende manier een der gelijke suggestie publiceerde en wel naar aanleiding van de toen veelvul- dige op de Balkan gepleegde spoor- wegaanslagen. Ook toen werd in uw blad gesuggereerd, dat anarchisten de schuldigen waren, zelfs diegenen die al jaren geleden gestorven wa ren, werden nog in het drama be- trokken en beschuldigd. Een sugges tie, welke die medewerker dan ook moeilijk kon bewijzen en misschien de reden is geweest van zijn plotse- ling vérdwijnen als uw medewerker. (Aan de kop van ons blad staat 4e jaargang. Red.) Want, en wat nu volgt is „des Pudels Kern", anarchistische strijd- methoden zijn juist andere, dan die van moordenaars. Anarchistische strijdmethodes zijn bij uitstek strijdmethodes, waarbij het vooral aankomt op geestkracht. en diep zedelijk besef, geestelijke dus, getypeerd door volgende regels uit een oud- en vergeten socialistisch lied: Niet met de wapenen der barbaren Met kruit noch degen kampen wij. Het geesteszwaard des vrijheidsscharen Brengt slechts de zege aan onze zij. Algemene werkstaking, dienstwei- gering, boycot en non-coôperatie waren en zijn bij uitstek anarchis tische strijdmiddelen en werden door eerder genoemde personen dan ook steeds weer als zodanig gepropa geerd. Daamaast wordt dan steeds weer de nadruk gelegd op het aankweken van persoonlijk verantwoordelijk- heidsbesef, gemeenschapszin en soli- dariteitsgevoel, alsmede op het ont- wikkelen van aile mogelijke geeste- lijk-zedelijke eigenschappen. Dat wa ren en zijn de actieve en passieve strijdmiddelen welke door aile be kende verantwoordelijk te stellen persoonlij kheden werden gepropa geerd. Nimmer heb ik gehoord of gelezen dat door hen aangespoord of opge- ruid werd tôt het plegen van moord of spoorwegaanslagen. Daarom heb ik toen zoals nu di rect geprotesteerd tegen het publi- ceren van dergelijke onware, in een kwaad daglichtstellende en kwetsen de suggesties. Weinig kon ik toen vermoeden, dat de pers enige tijd later zou medede- len, dat de dader van die gememo- reerde spoorwegaanslagen een katho- liek was. Waardoor deze critische beschouwing wel een zeer bij zonder ironisch cachet verkrijgt. Doch waarmee ik vanzelfsprekend en wel beter wetend geen enkele blaam wens tet leggen op de katho- lieken. Zelfs al waren er duizend katholieken die aanslagen pleegden, dan nog mocht niet geïnsinueerd worden, alsof de gehele katholieke gemeenschap en geloofsleer daarvoor aansprakelfjk zou zijn. Dit geldt voor iedere gemeenschap Ook voor de anarchistitsche! Het geheel kan nooit aansprake- lijk worden gesteld voor daden ge- pleegd door een deel er van. Alleen het zelfstandig handelend individu blijft voor zijn eigen daders zedelijk verantwoordelijk. En wij weten, naar het woord van wij len Prof. Léo Polak, dat zedelijk leyen geen kwes- tie is van geloof of ongeloof, van politieke gezindheid noch van le- vensbeschouwing doch uitsluitend van karakter. Martenshoek. J. Drenth (le. Er is helemaal niet ge-genera- liseerd; 2e. het bedoelde bericht is afkomstig van een groot buitenlands persbureau. Indien inzender over tuigd is van de onjuistheid kan hij zich beter tôt dat bureau wenden, dan een ingezonden stuk in ons blad dat dit bureau toch niet in han den krijgt te plaatsen. Red.) PROGRAMMA R.O.N. Woensdag 28 December. 18.4519 uur Landbouwkwartier. Prof. Dr. Ir. J. H. Engelhardt, directeur M.L.S. en R.L.W.S., met een causerie over „De structuur van de grond" 19.15 19.30 De Stem van het Noorden. Donderdag 29 December. 18.30 18.55 Liederen van Kerst en Nieuw- jaar, uitgevoerd door de Chr. Mu- ziekvereniging Crescendo" uit Drach- ten o.l.v. R. Kuiken. Uitzending van- uit de Geref. Kerk te Drachten 19.20 20 uur Grunneger oetzenden. ,,De Badde is of", heurspel in vier ofdai- lens deur Stower de Boer (Willem Diemer). le ofdailen. (Herh. uitz. 21 en 28 Jan. 1948). Vrjjdag 80 December. 19.1519.30 De Stem van het Noorden; 19.3020 uur Drense uutzendink. „Wat bete- kende 1949 veur oes Drenten". Oaver. zicht van de belangriekste dingen dej d'r dit joar beurd bint. Zaterdag 81 December. 1818.15 Groeten uit Indonesië en Noordelijk Niwinnieuws. 19.1519.30 „Oud en nieuw in de natuur" door Fop. I. Brou- wer. 19.3019.50 Noordelijk week- overzicht. TE NOORDBROEK Door de gemeenteraad van Noord broek werd besloten tôt de oprich- ting van de Stichting „Avondzon", met een stichtingskapitaal vah f 100. Vervolgens werd de begroting 1950 behandeld. De gewone dienst sluit met aan ontvangsten en uitgaven een bedrag van f 192.895.62, Bij de kapi- taaldienst bedragen de ontvangsten f 305.902.02, de uitgaven f 300.839.25, zodat er een batig saldo blijft van f 5062.77. De begroting van het Burgerlijk Armbestuur sluit met aan ontvang sten en uitgaven f 28.698, waarin be grepen een gemeentelijke subsidie van f 6500. Op de personele belasting zullen door de gemeente 150 opcenten ge- heven worden. Van de Bond van Openbare lees- In de Vrijdagavond gehouden ver gadering van de raad der gemeente HoogezandSappemeer heeft de heer Mellens (CPN) de wethouder van Volkshuisvesting geïnterpelleerd over de verwaarloosde toestand van ver- schillende woongelegenheden. De heer Mellens wees er op, dat in de gemeente verschillende wonin- gen zijn, die in een zodanige staat van verwaarlozing verkeren, dat zij bouwvallig zijn geworden, en een gevaar opleveren. Vooral de schoor- stenen vormen een gevaar. Lekkage is een veel voorkomend euvel. Wethouder Dijk antwoordde dat inderdaad zeer veel woningen in de gemeente in een verwaarloosde toe stand verkeren. Indien er van de huurder van een dergelijke woning een gefundeerde klacht bij het ge- meentebestuur binnenkomt, dan wordt de eigenaar vanwege het ge- meentebestuur aangeschreven. Laat deze de noodzakelijke werkzaamhe- den dan nog niet verriehten, dan afcvjyt d« gemeent* baw nogmaal# een brief waarin wordt medegedeeld, dat indien de werkzaamheden binnen een bepaalde termijn niet zijn verricht deze door de gemeente zullen worden uitgevoerd, voor reke ning van deze eigenaar. En zulks ge- schiedt dan inderdaad. De heer Mulder noemde enkele voorbeelden. De heer Dijk antwoord de dat een van de door de heer Mul der genoemde huizen reeds voor re kening van de eigenaar van gemeen- tewege was hersteld, terwijl bij de andere juist de termijn was verstre- ken, zodat nu tôt herstel van ge- meentewege zal worden overgegaan De heren Mellens en Mulder ver- klaarden met dit antwoord tevreden gesteld te zijn, Er werd nog de nadruk op ge legd, dat de huurder van een wo ning waarvan herstel noodzake- Ujk is, zich allereerst tôt de eige naar dient te wenden. Weigert deze, dan kan de huurder een klacht indienen bij het collège va» B(. «a W, zalen is een verzoek binnengekomen om een subsidie van f 0.05 per inwo- ner, Hierop werd afwijzend beschikt. Het gemeentebestuur werd ge- machtigd tôt het aangaan van kas- geldleningen tôt een bedrag van f 250.000. Benoemingen Met algemene stemmen werden herbenoemd de heren R. Hazekamp tôt opzichter van de brandweer en J. K. Wierenga tôt gemeentegeneesheer De heer Joh. Jansen, lid van het burgerlijk armbestuur, werd als zo danig herbenoemd. TE NOORDDIJK Door de voltallige raad werd be sloten tôt de aankoop (onteigening) van 17 ha grond, gelegen tussen Eemskanaal en Damsterdiep. Dit ter- rein zal bestemd worden voor indu- strie-terrein, terwijl het ook zal ge- bruikt worden voor woningbouw. De totale kosten voor dit terrein bedra gen f 120.000. Hiervan zal f 70.000 worden geleend, terwijl f 50.000 uit eigen middelen zal worden bestreden Van de N.O.V. afd. Vierendeel wa ren twee adressen ingekomen: een betreffende „smartegeld" het ander inzake „verpiaatsingskosten". Beide adressen werden in handen gesteld van B. en W. om advies. Een over schoolgeld ingekomen re clame werd afgewezen. Het salaris van bevoegde assisten- ten voor nuttige handwerken werd verhoogd tôt f 225 per jaar, terwijl dat voor onbevoegde asistenten ge handhaafd bleef op f 180 per jhar. Ter bestrijding van de kosten van de verbetering van de Roodehaan- sterweg werd een geldlening aange- gaan groot f 53.000 bij de Boeren- leenbank te Noorddijk tegen een rentevoet van 3 Benoeming en ontslag van de con trôleur van overbruggingsuitkeringen zullen voortaan berusten bij het Ge meentebestuur terwijl de vergoeding van deze functionnaris werd bepaald op f 1.10 per uur. B(j de rondvraag wees de heer W. P. Dijkhuis op de onvoldoende sterk- te van het electriseh net te Euvel- guBîte m

Het Nieuwsblad nl | 1949 | | pagina 2