De Franse regering worstelt met moeilijkheden I îl Koffierantsoen wordt minder, prijs gaat omhoog ZES JAAR GELEDEN WAARIN OPGENOMEN OOST GOORECHT VAN 1871 en het NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VAN 1888 K Vlerde Jacrrgcmg Zaterdag 31 December 1949 No. 104 VEENDAM EN OMGEVING VOOR DE GEMEENTEN HOOGEZAND - SAPPEMEER - SLOCHTEREN - NOORD- EN ZUIDBROEK - MUNTENDAM Buitenlanda Overzicht De Gaulle is la zijn nopjes JONGETJE WERD MEEGESLEURD Oudejaars-Overdenking Een gladde jongen Een Duitser kroop het hol in ..Austreten riep hij Dankbare Canadese Ouders DR nommer beateurt oit 8 pagtna's ABONNEMENTSPRÏJS f 1.50 p. kwartaal. Franco p. post f 1.75 (bij vooruitbetaling) PRIJS DER ADVERTENTIES 12 cent per mm. Zogen. Kleintjes als te koop, te huur, gevraagd enz. mini- HET NIEUWSBLAD VERSCU1JNT WOENSDAGS EN ZATERDAGS Uitgeefster: Seggers* en Kremers Uitgeverszaak „Het Nieuwsblad" C.V. Kantoor Hoofds.traat 6, HÔoge Telefoon 2117 (b.g.g. 2351 en Postrekening No. 435883 mum 75 cent (bij vooruitbetaling") De moeilijkheden, waartegen de Franse regering heeft te vechten ho- pen zich meer en meer op. Enerzjjds zijn er de moeilijkheden, welke voortvloeien uit een déficit, en an- derzijds de moeilijkheden ten ge- volge van het feit, dat de Nationale Vergadering weigert de financiële plannen vEin de regering goed te keuren. De premier, Bidault, heeft enige malen de vertrouwenskwestie gesteld. Eenmaal riep hij in het par lement uit: „Ik doe een beroep op u, om op dit moment van emstige moeilijkheden te la ten zien, dat Frankrijk nog aan de Fransen be- hoort." De moeilijkheden waarin de rege ring momenteel verkeert, en welke tengevolge zouden kunnen hebben, dat de M.R.P. uit de regeringscoali- tie treedt, waardoor geen regering meer gevormd zou kunnen worden, en algemene verkiezingen zouden moeten worden uitgeschreven, heeft generaal De Gaulle weer moed ge- geven. In de nieuwjaarsboodschap aan zfjn partij heeft hij dan ook ge- zegd: „De dag nadert, waarop het bankroet van de regering een beslis- sende nationale raadpleging zal ver- eisen. Wij zullen er op toezien, dat dit op ondubbelzinnige wijze ge- schiedt, want zij zal over het lot van Frankrijk beslissen. Duitsland Ds. Niemôller, Duits duikbootcom mandant in de eerste wereldoorlog, die zich niet kon verenigen met het régime van Hitler, en daarom 8 jaar in een concentratiekamp heeft door- gebracht, kan soins raak uit de hoek komen. Onlangs had de predikant een gesprek met een correspondent van Reuter waarbij Duitslands posi- tie in een eventueel Amerikaans- Russische oorlog ter sprake kwam. Ds. Niemôller zei, dat Duitsland wel niet in staat zal zijn een derge- lijke oorlog te verhinderen, maar dat het toch ailes moest doen om zelf geen oorzaak van zulk een oorlog te worden. Mocht de oorlog onverhoopt uitbreken, dan dienen de Duitsers aan geen van beide kanten te vech ten. „Ik kan met de beste wil ^ter ç,'cieid nies inzien, aldus Ds. Ni- - môller waarom Duitsers elkaar zou den moeten doden, als de Amerika- nen en de Russen oorlog voeren. Ik geloof ten voile, dat de Duitsers in de Westelijke- zowel als in de Oos- telijke zône niet aan een dergelijk conflict zouden willen deelnemen, en daarom ook afwijzend staan te- gen iedere remilitarisatie. Oostenrijk Bij verschillende gelegenheden hebben wij reeds gewezen op het feit, dat het nationaal socialisme nog leeft in Duitsland, en dat het bij ver schillende gelegenheden de kop op- stak. Enerzijds is dat een geyaarlijk symptoom, maar anderzijds is het begrijpelijk dat de genezing van het. jonge geslacht, dat geïnfecteerd is met de bacil van het Hitlérisme, ja- ren zal duren. Een vreemdere kwestie is, dat zich ook in Oostenrijk verschijnselen voordoen, dat het nationaal socialis me daar nog leeft. Zo wijst de En- gelse pers er op, dat bij verschillen de Oostenrijkse kranten, vooral in het Westelijk deel van het land, de nazi-ideeën meer naar voren komen, zij het dan op verdekte wijze. Economische samenwerking In het afgelopen jaar is er veel gesproken over economische samen werking tussen verschillende landen. Zo is de Bénélux een stuk verder gekomen, en zijn de eerste resulta- ten bereikt bij de Fibenel. Maar ook in het Noordelijk gedeel- te van Europa zijn onderhandelingen gevoerd, in de eerste plaats tussen de Skandinavische landen onderling en in de tweede plaats tussen de Skandinavische landen en Engeland. Thans wordt van Deense zij de ge- meld, dat men tôt de conclusie is gekomen dat in het Noorden econo mische samenwerking vooralsnog niet mogelijk zal zijn. In verband met de samenwerkmg op economisch terrein dient nog even gewezen te worden op het streven van de Franse staatsman Paul Rey- naud, die er bij de V.S. op aange- drongen heeft Frankrijk en Enge land dichter tôt elkander te brengen, en de beide volken aan te moedigen met Duitsland tôt overeenstemming te geraken over één enkele grote markt. De andere landen zouden, naar Reynaud veronderstelt, dit voorbeeld dan wel volgen. Syrië Syrië heeft weer een regering. Chaled Azem is het met de militai- ren, die onlangs een staatsgreep hebben uitgevoerd om een unie met Iraq te voorkomen, eens kunnen worden, en heeft een kabinet ge vormd. Een président heeft Syrië nog niet deze functionaris is ook afgetre- den doch geruchten zeggen dat men de verbannei^ voormalige pré sident Sjoekri Koewatly Bey ver- zocht heeft terug te keren. HOE EEN JOODS ZAKENMAN 200.000 JODEN WIST TE REDDEN VAN DE GASKAMERS Naar thans door het American Joint Distribution Committee (een organi- satie voor hulp aan in nood verke- rende Joodse personen) wordt ge- meld, heeft de 67-jarige Zwitserse zakenman het leven van meer dan 200.000 Joodse personen gered. Toen in 1944 Duislands militaire positie slechter werd, trachtten de Duitsers hun Joodse slachtoffers uit de concentratiekampen te verhande- len tegen geld, voertuigen en voed- sel. Noch de Amerikaanse regering, noch genoemd comité gingen op de voorstellen van de Duitsers in, maar de zakenman Mayer vroeg het comi té hem op papier 5 millioen dollar ter beschikking te stellen. Met dit bewijs in zijn zak onder- handelde hij met de gestapo in een schildwachthuisje op een brug tussen Oostenrijk en Zwitserland. Mayer wist gedaan te krijgen, dat de trans porten van Joden naar vernietigings- kampen werden stopgezet. Mayer stelde voor dat hij zou zorgen dat door het Intem. Rode Kruis voorra- den gezonden zouden worden voor het onderhoud van de Joden, indien de Duitsers de vemietiging zouden stopzetten. De Duitsers meenden dat Mayer rijk was, en lieten 1673 Hongaarse Joden uit het (camp Bergen Beisën vrij naar Zwitserland gaan. Mayer verklaarde toen dat dit niet opwoog tegen de 5 millioen, waarop de Ge stapo 3000 Joodse kinderen in Buda pest vrij Ret; 7000 Joden die in kam pen bij Wenen verbleven kregen voedsel en kleren, terwijl de vemie tiging van 200.000 in Auschwitz niet door ging. De som van 5 millioen is nooit be- taald. Mayer heeft dit bedrag terug gegeven aan het comité. TONEELSCHRIJFSTER CHRISTÏEN VAN BOMMEL-KOUW OVERLEDEN Op 55-jarige leeftijd is in haar woning te Bloemendaal overleden de toneelschrijfster mevrouw Chris- tien van BommelKouw, die teza- men met Henk Bakker talrijke to- neelstukken voor amateurs heeft ge- schreven, zoals de „Ebbenhouten Olifant", „Najaarsstormen", „Robbe- does" en „Jong zijn we maar een maal". In enkele van deze toneelstukken heeft mevrouw van BommelKouw de hoofdrol vervuld bij opvoeringen door de „Letterlievende Vereniging J. J. Cremers" te Haarlem. Boven- dien heeft zij nog enkele éénacters geschreven. VAXiSB MUNTERS Enige dagen geleden is de politie te Mechelen overgegaan tôt de ar- restatie van een tweetal mannen, die in het bezit waren van een 80-tal valse bankbiljetten van honderd mark. De betrokkenen, Victor ve.h den Broeck uit Reken en Jan van der Linden uit Lanaken (Belgisch Limburg) begaven zich vele malen per jeep naar het buitenland. De recherche te Luik heeft beide Limburgers in tussen aan een ve> hoor onderworpen om na te gaan rA zij iets te maken hebben met de zaak der beruchte Luikse valse munte-s. Gebleken is evenwel, dat de marken en een ander type zijn, dan die welke in Luik werden gedrukt De deskundigen zijn van oordeel, dat de valse marken, die op de be>;-- Limburgers werden gevonden, af- komstig zijn uit Frankrijk. Er zou aldus een verband kunnen bestaan met de bende valse munters, die in het Antwerpse werd ontdekt, alsme- de met de zwendel in valse marken die te Venlo aan het licht kwam. De in Nederland ontdekte biljetten zou den namelijk afkomstig zijn geweest van twee arabieren, die te Parijs op„ een zolderkamer woonden. Bij de"e Arabieren liep het onderzoek echtes dood, dat zij slechts tussenpersonen blijken te zijn van een uitgebreicv organisatie van internationale valsa munters. EIS TEGEN OUD-BURGEMEESTER VAN DEN HAAG WEDEROM SVt MA AND De officier van justifie eiste vocr de Haagse economische politierec'i- ter opnieuw vijf en een halve maand gevangenisstraf tegen Mr. W. A. J. Visser, oud-burgemeester van Den Haag, wegens overtredingen van het deviezenbesluit. Een week geleden besloot de po- litierechter deze zaak aan te houdon om in niet-openbare zitting een aan- tal andere getuigen te horen. Dit verhoor hield verband met de beste - ding van een bedrag aan Zwitserse francs, dat voor charitatieve doelein- den zou zijn gebruikt. Zoals men weet nam mr. V. dezé francs over van zijn toenmalige secretaris, drs. B., die over een deel van het Zwitserse vermogen van een Nederlandse politieke delinquent kon beschikken. Mr. V. tekende in Zwitserland het reçu voor een bedrag van 50.000 francs, waarvan hij zelf 10.000 ovei- nam. Voor dit en enkele andere :- ten werd een strafvervoXging tt%;m hem ingesteld. Het geheime verhoor, waarbij deurwaarder en parketwachters niet aanwezig mochten zijn, nam vele uren in beslag. Tijdens een korte openbare zitting verklaarde de officier, dat zijn in- ziens geen nieuwe aspecten uit de verhoren waren voortgekomen. Hij bleef bij zijn oorspronkelijke eis. De verdediger van mr. V. persis- teerde eveneens bij zijn conclusie, dat de eis in genen dele in normale verhouding staat met de emst en omvang der gepleegde overtredingen De politierechter bepaalde, dat hij op 4 Januari 1950 schriftelijk vonnis zal wij zen. DE MILLIOENEN VALLEN HUN IN DE SCHOOT Een Duitse weduwe en haar beide kinderen hebben deze week geboft. Het is namelijk gebleken dat zij erf- genamen zijn van Hermann Schaefer een Duitser, die in de 19e eeuw naar Amerika trok, en daar fortuin wist te maken met de productie van snuif Schaefer overleed in 1922, maar men had tôt nu toe niet kunnen vaststel- len wie de erfgenamen waren. De weduwe ontvangt 8 millioen dollar en haar beide kinderen ieder 2M millioen. Allen leefden tôt nu .toe in behoeftige omstandigheden. In 1949 hebben 33 jonge Nederlandse boeren een bezoek van 6 maanden gebracht aan de Verenigde Staten, teneinde dagr de landbouwmethoden te bestuderen. Bij het verlaten van het stoomschip „Edam" dat hen over de oceaan bracht, ging het bij de jongelui nogal vrolijk toe. S AVONTUREN VAN EEN JONiG PAARTJE. Een jong paartje in de staat Vic toria (Australie) wilde eens een dag. je uit. Het leek hun heerlijk om eens een dag het zeegat uit te trekken, om EEN RIJKE BUIT Tijdelijk onbewoonde villa's schij- nen een bijzondere aantrekkings- kracht uit te oefenen op inbrekers. Zo zijn zij onlangs de gast. geweest van een villa te Laren, welke tijde lijk onbewoond was. Het indrukken te gaan zeilen op zee. Ze vonden een,Van een ruit opende de mogelijkheid visser bereid een tocht met hen te maken. Het viel echter niet mee. De jongeman kreeg spoedig last van zee- ziekte, en moest plat op de bodem van de boot gaan liggen. Bovendien zonder moeilijkheden naar binnen te dringen, waar de daders op hun ge- •mak hun slag geslagen hebben Twee slaapkamers werden volkomen leeggeplunderd. Verder werden di- deed een haai van patriarchale afme- verse zilveren voorwerpen uit de hal tlngen een aanval op het scheepje. De drle inzittenden verdedigden zich met hand en tand, maar het ondier ontwikkelde een enorme kracht. De visser die wel eens gehoord had, dat men een haai buiten gevecht kon stellen, door het dier een klap op de neus te geven, bracht dat in practjjk met een roeipen. De poging gelukte. Men nam de haai op sleeptouw en keerde naar de haven terug, waar verschillende vishandelaren waren, die grote belangstelling voor de haai r sc-dgtrJdsg logdçs, - VERDACHT VAN OPIUMSMOKKEL Een in Amsterdam wonende Chi nées, die een half jaar geleden we gens opiumsmokkel een gevangenis straf heeft ondergaan, is opnieuw ge- arresteerd. Men vermoedt, dat hij wederom betrokken is geweest bij het smokkelen van een partij opium. Hij is thans aan de vreemdelingen- politie overgegeven, die zal onder- zoeken of er gronden zijn waarop de man over de grens kan worden ge- zet Een 7-jarig jongetje was op een paal geklommen bh de rails van een stoomtram. Toen de tram passeerde kon de jongen zich niet houden, hij werd een eind meegesleurd en viel daarna dodelijk gewond langs de baan nabij Rotterdam neer. De machinist, die niets van het ongeluk eemerkt heeft, reed door. WIJ VLIEGEN HE EN De dagen onzer jaren, daarin ziin veventîgr jaren. en. indien wij sterk zijn, tachtig jaren; en wat daarin onze trots was, is moeite en leed, want het gaat snel voorbij, en wij vlie- gen heen. (Ps. 90 10) Als kind zag ik eens een plaat, die ik nooit meer heb kunnen vergeten. Deze plaat beeldde de jaarwisseling. medegenomen. De daders hebben geen spoor ach- tergelaten. DE GROND WERD TE WARM ONDER HUN VOETEN Enige Duitse misdadigers werd de grond in de Heimat te warm onder de voeten, daarom schaften zij een bootje aan en besloten naar Zuid- Amerika te varen. De reis werd be- gohnen en ailes ging goed, tôt de golf van Biscaye. Daar schoot hun vaarL.msjt te kort om door de storm te korrien." De ooot weW'lek gesiagen af: Een holiend paard, met schuim en zonk, en de schipbreukelingen 0p de bek en wapperende manen. werden door vissers opgepikt. Zij werden aan land gebracht, en de Spaanse politie ontfermde zich over hen. Bij nadere beschouwing kwamen twee van de mannen haar bekend voor. Men ging aan het snuf- felen en kwam tôt de ontdekking dat hun foto gestaan had in een ge- illustreerd weekblad, als internatio nale misdadigers. De precedenten van de ander en zullen worden on- derzocht. Wellicht zal uitlevering aan de Duitse autoriteiten plaats vinden. De regering ziet zich genoodzaakt, in verband met de zeer hoge prijzen van koffie op de wereldmarkt, ver andering te brengen in de koffie- voorziening van het Nederlandse volk. Tengevolge van de krappe we- reldvoorraden is de prijs van koffie tôt een zodanig niveau gestegen, dat indien Nederland in staat en bereid zou zjjn deze hoge prijs op de we reldmarkt te betalen, de koffiecon- sumentenprijs in ons land nagenoeg verdubbeld zal moeten worden en f 8.25 f 8.50 per kilo zal moeten bedragen. De noodzaak tôt zuinig In verband met diefstal van een gloednieuwe auto werden door de politie te Lopik drie mannen aange- houden. Daar Lopik geen cel heeft werden twee opgeslpten te IJssel- stein en de derde, een negentien- jarige jongen, te Polsbroek. Deze jongeman heeft kans gezien te ont- snappen. Hij wist een tralie in zijn cel los te wrikken, waardoor een opening ontstond van 20 cm. Deze opening bleek te klein om er door te komen met kleren aan, daarom trok hij zijn onderkleren uit, en ls er met enkel zijn bovenkleding door gekomen. Hij bevond zich toen in een tweede cel, maar wist ook daar uit te ontsnappen. De politie heeft nog geen succès gehad bij zijn opsporing. 1 Januari 1944. Een nieuw jaar was begonnen. Welk een jaar; men durfde nauwelijks familie en vrien- den een gelukkig nieuwjaar toewen- sen. Het grootste deel van ons land zat nog gevangen in de greep van de gehate mof, die het, naar mate hij moest wijken voor het offensief der bevrijding, uitgeperste en uit- kneep. Was er nog iemand die kon lachen? In het Westen heerste hon- gersnood; moeders zaten wezenloos bij hun schreiende babies; honger, maar er wâs geen voedsel! Elders in het land hield de s.s. huis, daarbij geassisteerd door Mus- sert's duistere volgelingen. Hele dor- pen werden doorzocht met een be- angstigende nauwgezetheid. Er werd geschoten, geslagen, gevloekt onderduikers werden opgepikt en weggevoerd, een dreigend lot tege- moet. Het was in de avond van de le Ja nuari 1944, dat ons dorp, dat ergens aan de Drents-Overijselse grens lag, aan de beurt was. Het had een beetje gesneeuwd en het was ijzig koud. De veenkanalen waren stijf bevroren. Van een kant was een groep W."A. en van de andere kant een troep s.s.ers het dorp binnengekomen. Aile toegangswegen waren afgezet, en huis na huis werd doorzocht. Vrij- wel zonder succès natuurlijk, want men was tijdig gewaarschuwd en ieder, die liever geen Duitsers zag had zich uit de voeten gemaakt. Zo waren wij met 0 man naar ons hol gegaan, dat ergens in het veenland lag, volkomen gecamoufleerd, vrij- wel onvindbaar, en juist enige da gen te voren gegraven, omdat wij meenden dat onze oude schuilplaats was ontdekt door een onbetrouw baar individu. De avond verstreek. Sommigen gingen zo nu en dan dwars het veld over naar het dorp, en keerden te rug met de laatste berichten. De razzia duurde voort. Huis na huis werd doorzocht. Daarna begon de s.s. de omgeving af te zoeken. Met twee man gingen we het veld in, de anderen meenden, dat het hol vol doende veilig was. We liepen rond in de duistemis en de koude, waar moesten we heen, waar was het vei lig? Blijven rondlopen was wellicht nog gevaarlijker dan in het hol te blijven. We kropen in twee naast elkander staande struiken. Zo zaten we enige uren. De ijzige Noorden- wind blies door onze kleren, onze ledematen waren verstijfd. Om ons heen lag een vredig winterlandschap, dat glansde in het licht van de flon- kerende sterrenhemel. Een blik om ons heen deed het begrip oorlog en gevaar vervagen. We hadden het koud, verschrikkelijk koud, en het gevaar was niet denkbeeldig dat we zouden bevriezen. Ailes leek zo rus- tig, zouden we niet naar het hol kunnen gaan, als was 't maar voor 1 v"û' uv"" een half uurtje, om een beetje warn, concentratiekampleven te hebben te worden. We verkenden nog evenondergaan. gingen we naar het hol, het was 2 uur in de nacht. Tien minuten later klonken er stemmen; een van ons stak zijn hoofd naar buiten om te kijken; hij werd vastgegrepen en naar boven gesleurd. Even later kroop een s.s.er naar binnen; het geweer voor hem uit, in aanslag. „Austreten!" De om geving was omsingeld. We werden op een rij gezet en gefouilleerd. Er werd geslagen; commando's klonken. We moesten over het besneeuwde veld marcheren, naar de auto's, „Zing het lied van jullie aanvoerder, Prins Bernhard," brulde de comman derende officier. Weigeren had geen zin; wij waren gevangenen; zij wa ren gewapend en hadden door hun opvoeding aile menselijkheid verlo ren. Dus zongen wij (het Wilhelmus) een armzalig groepje, dat werd weg geleid door de winternacht. De onbetrouwbare dorpeling van wie wij dachten dat hij onze oude schuilplaats had ontdekt, had ons nieuw hol gevonden, en heeft die vondst aan de Duitsers verteld. Van- daar dat de s.s. het bij kans onvind- bare hol heeft gevonden: want de verrader zelf heeft hun de weg ge wezen. In de nacht van 1 op 2 Januari zal dit ailes 6 jaar geleden zijn. De her- inneringen aan die nacht van ver- schrikking beginnen al een beetje te vervagen, want ten slotte hebben we allen deze gebeurtenis overleefd. Na kortere of langere tijd zijn allen in het Vaderland teruggekeerd, som migen spoedig, anderen na enige maanden de gruwelen van het de omtrek; ailes was veilig. Toen1 d. J. beheer van de beschikbare deviezen- koffie moet bovendien voornamelijk in gebieden met harde valuta wor den gekocht heeft de regering doen besluiten voorlopig koffie niet meer in die gebieden aan te kopen, zodat de koffievoorziening van de Nederlandse bevolking moet worden beperkt. De regering besloot de nog aan- wezige voorraden koffie normaal te blijven distribueren, doch met een vermindering van het rantsoen, da't voortaan per zes weken 125 gram zal bedragen. De eerstvolgende kof- fiebon, welke op 26 Januari 1950 zal worden aangewezen, zal dus recht geven op 125 gram koffie. Deze bon zal dienen voor een période van zes weken. Op deze wijze kan de rant- soenering nog geruime tijd worden voortgezet. De prijs van de aldus ge- distribueerde koffie zal niet hoger zijn, dan de thans geldende prijs, doch naarmate de voorraden ,,goed- kope koffie" uitgeput raken zal een geringe prijsstijging onvermijdelijk zijn. Daarnaast zal koffiesurrogaat van goede kwaliteit vrij in de handel in ruime mate verkrijgbaar zijn. en een dankbare Nederlandse boer In de laatste oorlogsmaanden wa bij Nijmegen een Canadese cornoraa gesneuveld. Het lijk werd te Groes beek begraven, en een jeugdige bo uit de omgeving nam de taak or zich het graf te onderhouden. Toen de ouders het graf van hur zoon hun enige zoon, voorbestem om het beheer over hun boerderije over te nemen zagen, waren zij best te spreken over hetgeen d; jonge boer Lamers had gedaan. Zij zochten contact met hem. Ui* de gevoerde correspondentie kwarr vast te staan, dat de Canadese ouders er veel voor voelden, nu hun eigen zoon overleden was, het beheer over hun boerderijen over te dragen aan de jonge Nederlandse boer, terwijl deze had geschreven, dat hij er wel voor voelde naar Canada te emigre- ren. Zo vertrok deze Nederlander naar Canada, waar de ouders van de sneuvelde militair hem zullen bc schouwen als hun eigen zoon. Het beest passeert juist een kilome- terpaal, waarop het Nieuwe Jaar staat aangegeven. Wat mij trof, was de uitbeelding van de mens in dit jachtende leven: Die mens ligt achterover op de rug van het paard gebonden. M a.w. hij heeft geen zeggenschap over het woeste dier. Tegen wil en dank wordt hij meegesleurd. Hij kan de tijd niet tôt stilstand brengen of ook maar vertragen. Hij weet ook niet waar hij uitkomen zal. Wij vliegen heen! Straks slaat de klok zijn 12 sla- gen. Weer een jaar voorbij! En het leven vliegt maar voort, sneller naarmate je ouder wordt. Waarheen' A ïs dat nu ailes, wat wij op de Oudejaarsdag zeggen kunnen? Is dan het leven niet anders dan een film- een reeks voorbij flitsende momenten? Is er dan niets vast, blij- vend? Had de Griekse wijsgeer toch gelijk, toen hij zei: Ailes stroomt, niets blijft? Gode zij dank, Mozes spreekt in Ps. 90 wél van de vergankelijke mens, maar ook van de eeuwige God! „Eer Gij de aarde en de wereld hadt voortgebracht, ja, van eeuwig- heid tôt eeuwigheid, zijt Gij God." Wij hebben juist op ons Kerstfeest herdacht, dat die God Zijn Zoon in de wereld gezonden heeft, om de wereld te verlossen en met God te verzoenen. Om vrede te maken tus sen God en mensen. Want door de zonde van de mens is er tussen God en mens oorlos eekomen. Vandaar ook vergankelijkheid en dood Psalm 90 spreekt van de toorn van God, waardoor wij vergaan. En nu is Christus in de verganke lijkheid en dood neergedaald, omdat Hij âl onze zonde en âl onze nood op Zich genomen heeft.. Zo heeft hii vrede gemaakt door Zijn kruis! Dat is de vrede op aarde waarvan de engelen zongen! Hij geeft vrede in het Leven aan ieder die gelooft Zie dat is het bliivende in deze drijvende en w°B-strn-mpnr1e wereld. Tezus Christus. die PistQren en van- daag Dezelfde is. en in eeuwigheid. Gaef ailes aan Hem over. Gij kunt zelf de leidsels tôch niet grijoen. De tijd holt door en weet niet waar hii u brengen zal. Maar e°ef dan ook allés aan Jezus over. Ook uw zonde, uw fouten, uw verkeerdheid, waar- mee ge niet, voor God kuqt verschij- nen Dan geeft Jezus u vrede. Vrede met God. Dan behoeft ge niet ang- stig of onrustig te wezen, al zijt ge 70 of 80 jaar. Als Jezus de leidsels vast heeft, wordt het einde goed: her leven Eind goed. al goed. Het iaar spoedt ten einde. Zal het einde goed wezen7 Als ge vrede hebt, jal'Als ge vrede hebt met uw God. O, grijp nu de kans nog, door God u gegeven, Kor4 js uw zjjn hier' rie tijd snelt daarheen. P. Klap wij k.

Het Nieuwsblad nl | 1949 | | pagina 1