WAT IN HET AFâELOPEN JAAR âEBEURDE: IN ONS RAYON In ons eigen Landje In de grote wereld 1 f 4 TV !3EDE BU13 van „HET NISUWSBLIUr Zaterdac? 31 December 1949 No. 104 U mu mJrn I Wat heeft 1949 gebracht? In de grote wereld heel veel, maar ook heel veel in ons eigen landje. Doch ook in ons rayon is 1949 niet voorbij gegaan, zonder dat bijzondere ge- beurtenissen hebben plaats gevon- den, gebeurtenissen, die de moeite waard zijn in dit jaaroverzicht te re- leveren. De distributiekantoren zijn opge- heven, ondanks de gestadige bouw van woningen blijft de woningnood aanhouden. Ziedaar twee feiten die ons hebben beziggehouden, maar deze feiten zijn niet specifiek voor ons rayon, evenmin als de iets min- der gunstige perspectieven voor han- del en industrie. Wij willen bij deze feiten daarom niet stdstaan. Het belangrykste feit in ons rayon is ongetwijfeld de samenvoeging van Hoogezand en Sappemeer. Reeds in 1948 had de Tweede Kamer het des- betreffende ontwerp van wet goed- gekeurd, en op 4 Januari van het af- gelopen jaar volgde de aanneming door de Eerste Kamer. Op 28 Febru- ari werd een gemeenteraad gekozen voor de nieuwe gemeente, die per 1 April 1949 zou worden ingesteld. Op 30 Maart hield de raad der gemeente Hoogezand zijn slotverga- dering, en op 31 Maart die van Sap pemeer, in welke vergadering, ge- houden in de schouwburgzaal van het hôtel „Struvé", de heer A. W Stronkhorst, wnd. burgemeester van Sappemeer, als zodanig afscheid nam 1 April waren Hoogezand en Sappe meer verenigd, en op de avond van de eerste dag der vereniging was een vergadering belegd van de raad van de nieuwe gemeente, Hoogezand Sappemeer, waarin de verkiezing van wethouders plaats had. Kanaal werken en Zuidbroek De uitvoering van de werken aan het omsnfjdingskanaal heeft gesta- dig voortgang gevonden. Steeds meer nadert de voltooiing, die een ontlas- ting van het oude Winschoterdiep betekent. Etappe na etappe van de grote werken komt gereed. Onlangs is de nieuwe brug over het kanaal in de Nieuwelaan klaar gekomen, hetgeen het einde betekende van het isolement waarin Martenshoek en Foxhol waren geraakt. Bij de weg tussen Sappemeer en Zuidbroek, even ten Oosten van de Motké-fabriek komëii Tiet oude "Win schoterdiep en het nieuwe kanaal by elkaar. Er tussen ligt nog slechts de weg, een weg waarover het verkeer raast. Die weg zal doorgesneden worden. Van het plan om deze door- snijding te overbruggen heeft men afgezien. En over de verbinding van het van de rest van Zuidbroek afge- sneden Westeind, met de kom van het dorp, bestaat verschil in opvat- ting bij Ged. Staten en de gemeente Zuidbroek. Ged. Staten willen een fietspad ten Zuiden van het Win schoterdiep vanaf de klapbrug bij de Motkéfabriek. Buiten dit fietspad wordt Zuidbroek met Sappemeer verbonden door een weg voor lang- zaam verkeer ten Noorden van het Nieuwe kanaal en nog Noordelijker loopt de Rijksweg, voor snelverkeer. Het bezwaar van Zuidbroek tegen deze oplossing is, dat het Westeind alleen maar met een fietspad met de kom van het dorp verbonden zal zijn, hetgeen, naar men vermoedt, verschillende nadelige gevolgen zal hebben. In Zuidbroek zijn twee stromingen. De ene houdt vast aan overbrugging van de doorsnyding, de andere wil in plaats van een fiets pad vanaf de brug bij Motké naar de Boerenklap, een behoorlijke weg daar leggen, geschikt voor normaa! verkeer (o.a. de GADO-bussen). Op 9 November heeft het gemeen- tebestuur van Zuidbroek de moei- lfjkheden uiteengezet in een ten ge- meentehuize gehouden persconfe- rentie; twee dagen later werd een grote vergadering belegd in het hôtel Themmen, waarin een klein comité is gevormd, dat het vraagstuk zal be- studeren. Onderwijs Over het onderwijs zyn verheu- gende dingen te zeggen. In Hooge zandSappemeer werden twee nieuwe scholen in gebruik genomen. In de eerste plaats de Finse school ging van de oude Komschool, die in- middels al is gevallen als slachtoffer van slopershamers. In September werd verder de Oosterschool in ge bruik genomen, die weliswaar niet geheel nieuw is, maar toch practisch vernieuwd. En dan zijn er nog twee tnieuwe scholen vrijwel gereed. In de eerste plaats de Ambachtsschool in het uitbreidingsplan, achter het gemeentehuis, een semi-permanent gebouw, waarin de afdelingen van de school, die thans in verschillende gebouwen zijn ondergebracht, zullen worden geconcentreerd. In de twee de plaats de Finse school te Sappe meer, die een waardige plaatsver- vangster zal worden van de oude Westerschool. Ten slotte zyn plan- nen gemaakt voor verbouwing van de ULO-school te Sappemeer, en tôt bouw van een Oostenrijkse school, voor B.L.O. Maar HoogezandSappemeer is niet de enige plaats in ons rayon, die nieuwe scholen heeft gebouwd. Ook in Slochteren is een nieuw schoolge- bouw verrezen tegenover de ULO- school. De openbare lagere school, welke tezamen met de ULO in één gebouw was ondergebracht, is nu naar het nieuwe gebouw verhuisd. Noordbroek, ten slotte, mogen wy niet vergeten, want Noordbroek was mogelyke percentage. de eerste plaats in ons rayon waar het afgelopen jaar een sehool werd geapend, ni. een semi-permanente openbare lagere school. De opening had plaats op 1 April. Nieuwe weg in Muntendam Op 23 November had te Munten dam de opening plaats van de nieuw gelegde weg door het dorp. Boven- dien is men begonnen met de ver- wijdering van het bovengrondst electriciteitsnet. Dit net zal, zoals burgemeester Groenendaal het in een rede uitdrukte „onderduiken". Geschil En wij besluiten dit overzicht met de vermelding van het geschil, dat is gerezen tussen de gemeente Hoo gezandSappemeer en de particu lière gasfabriek C.V. Gasfabriek Hoogezand, in verband met de in- schakeling van de gemeentelijke gas fabriek te Sappemeer bij de levering van gas aan het uitbreidingsplan achter het gemeentehuis. Arbiters zullen in dit geschil uitspraak doen. Een nieuw jaar ligt voor ons, 1950, een jaar dat weer vol gebeurtenis sen verrassend en teleurstellend zal zyn. Moge dat nieuwe jaar voor ons rayon veel voorspoed bren- gen, dat er zich nieuwe bedryven mogen vestigen, en de werkloosheid beperkt zal blijven tôt het laagst Aïs achtste plaatst président Truman zijn handtekeming onder het Atlautisch Pact namens de Ver. Staten Wanneer Nederland terugblikt op 1949, dan ziet het terug op een veel- bewogen jaar, een jaar waarin ge beurtenissen hebben plaats gehad, waarvan het nu nog niet mogelyk is de draagwydte overzien. En allereerst dienen wij wel even stil te staan bij dat ene grote feit, dat aile andere overschaduwt: de op lossing van het Indonesische pro- bleem. Aan het begin van 1949 vorm- de Indonesië nog een probleem, doch in de loop van het jaar is men er in geslaagd dit op te lossen. Of deze oplossing juist is zal de toekomst moeten aantonen. Dit is zeker: er hebben grote gebeurtenissen plaats gehad, èn voor Nederland, èn voor Indonesië. Na drie eeuwen Neder- lands bewind, is thans de souverei- niteit over Indonesië aan de Indone- siërs zelf overgedragen, en zijn Ne derland en Indonesië nog slechts •verbonden deer ^cn Unie. Was Indo nesië rijp voor zelfbestuur? Of zal de internationale pressie, die op Ne derland is uitgeoefend, en die de overdracht heeft verhaast, een fatale invlœd blijken te hebbenî Het is nu geen tyd om bespiege- lingen te houden over de toekomst. Het jaar 1949 is voorbij en wij die nen na te gaan, wat het gebracht heeft. Op 1 Januari 1949 om 0.00 uur werden op Java de vijandelijkheden tussen Nederland en de Republiek op Java gestaakt; enkele dagen later geschiedde hetzelfde op Sumatra Dat betekende het einde van de 2e militaire actie. Minister van Maarseveen nam hem eerst a.i. waar, in Juni werd hij de- finitief minister van O.G. van Meorseveei» Mr. J. W. Drees Onze minister-president, Dr. Drees reisde op 6 Jan. naar Batavia, waar hij 14 dagen verblee'f. In die twee weken heeft hij besprekingen ge- voerd met het B.F.O. en met Sjahrir, waardoor de mogelykheid was ge- opend de besprekingen, welke waren vastgelopen, te hervatten. De minister van Overzeese Ge- biedsdelen, Mr. Sassen, die zich niet met de loop der gebeurtenissen kon In de wereldpolitiek vormt 1949 de continuatie van 1948, althans wan neer men de grote lijnen bekijkt. Deze grote lijnen worden gevormd door de tegenstellingen tussen West en Oost, In 1948 was Oost het verst gevorderd met de bundeling van zijn krachten. De banden tussen Moskou en zjjn sa- telieten, en die landen die door een staatsgreep tôt satelieten waren ge maakt, waren nauw aangehaald. Daartegenover stond het ongeorgani- seerde Westen. De staatsgreep in Tsjecho Slovakije deed echter de maat overlopen. Engeland, Frankrijk en de Beneluxlanden staken de hoofden bij elkaar en zo ontsond het Pact van Brussel. Dit ailes geschiedde in 1948. Intussen werd er in het Westen ge- streefd naar blokvorming in groter verband. Het Noord.Atlantisch Pact werd opgebouwd, onder leiding van de Verenigde Staten. Van de Europese landen namen in de eerste plaats deel de landen van het Pact van Brussel. Van de Skandinavische landen voel- den Denemarken en Noorwegen voor deelneming. Dit leidde in Februari tôt een Noord-Russische geschil. Eerst wilde Moskou Noorwegen met een verdrag aan zich binden. Toen dat bleek te mislukken kwam het dreige- ment Denk erom, onze landen heb ben een gemeenschappeljjke grens in het Noorden Op 18 Maart werd de tekst van het te Hoogezand, gebouwd ter vervan- verenigen, trad op 11 Februari af. De nieuwe school te Slochteren M. J. A. Sassen Inmiddels was het medio April zo- ver gekomen, dat er weer besprekin gen zouden worden gehouden tussen beide partyen. De Nederlandse dele- gatie stond onder leiding van Dr. van Royen, terwyl Moh. Rum de leider was van de Indonesische de- legatie, Gedurende ongeveer 3 we ken werden besprekingen gevoerd. Op 7 Mei werd bekend gemaakt dat de te Batavia gevoerde voorlopige ^besprekingen tôt overeenstemming hadden geleid. De Republikeinse re- gering te Djocja zou hersteld wor den, terwyl de Republikeinen dan bereid waren deel te nemen aan een in Den Haag te houden Rondetafel- conferentie. Direct hierop, volgde het ontslag van Dr. Beel als Hoge Vertegen- woordiger van de Kroon en hij werd opgevolgd door Dr. A. J. H. Lovink. Ook deze heeft aan het einde van het jaar zyn functie weer neergelegd, en thans zal deze functie vervuld wor den door Mr. Dr. Hirschfeld. De aangekondigde Rondetafel-Con- ferentie in Den Haag tussen de be- langhebbende partyen begon op 23 Augustus en duurde met vele onder- brekingen, waarvan de Indonesische gedelegeerden gebruik maakten om Nederland te bezichtigen en om ons land te leren kennen, zoals het wer- kelijk is, 10 weken. Op 2 November werd de laatste plenaire zitting ge houden. Men was het eens gewor- den over de overdracht van de sou- vereiniteit aan de Indonesiërs. Guinea zal voorlopig onder Neder- lands bewind blyven. Het wetsontwerp tôt souvereini teitsoverdracht werd begin Decem- ber door de Tweede Kamer behan deld en na een sensationele zitting in de nacht van 8 op 9 December aangenomen. Aanneming door de Eerste Kamer geschiedde op 21 De cember. Zes dagen later had de sou- vereiniteitsoverdracht plaats. Nu 1949 is geëindigd, is Indonesië zelf- standig geworden. Batavia bestaat niet meer, het is thans Djacarta geworden. Economische verhoudingen Wanneer wij de economische toe- stand van Nederland nagaan dienen wij allereerst het feit te vermelden, dat wellicht nog in het thans afge lopen jaar de 10 millioenste Neder- lander is geboren, Het Nederlandse volk blijkt een der sterkst groeiende volken van Europa te zijn. Maar onze ruimte, ons grondgebied, is be perkt, vandaar dat naar middelen moest worden omgezien om aile ar- beiders aan werk te helpen. Dit vraagstuk heeft twee oplossingen emigratie en industrialisatie. Het eerste kan slechts op beperkte schaal geschieden, het tweede dient op grote schaal te worden aangepakt. De Benelux-besprekingen hebber tôt een eerste resultaat geleid. Op 5 October werd een voor-Unie-Verdrag geparafeerd en tijdens de van 13 tôt 15 Oct. gehouden conferentie te Lu- xemburg werd dit verdrag getekend. Aan het einde van het jaar zijn bo- Vvendien besprekingen gevoerd tus sen Frankrijk, Italië en de Benelux landen, om te komen tôt een econo mische Unie van grotere opzet. En kele resultaten werden bij deze be sprekingen reeds bereikt. Een feit van grote economische betekenis was ook de devaluatie. Toen op 18 September Engeland overging tôt waardevermindering van het Pond Sterling, kon Neder land de waarde van de Gulden niet langer handhaven. Drie dagen na het Pond werd ook de Gulden gedevalu- eerd. De waardevermindering be- droeg plm. 30 Politleke verhoudingen Direct na de bevryding was het reeds duidelijk, dat Nederland de voor de oorlog gevoerde neutrali- teitspolitiek zou loslaten, en deel zou gaan uitmaken van een blok. De eerste stap daartoe werd gedaan door de toetreding van ons land tôt het Pact van Brussel. Het afgelopen jaar werd in deze richting doorgelo- pen door onze toetreding tôt het At- lantisch Pact, hetgeen geschiedde in de maand April. Enkele feiten Resten ons nog enkele feiten te noemen en wel in de eerste plaats het 12%-jarig huwelijksfeest van het Koninklijk gezin, dat op 7 Juli werd gevierd. Verder de grenscorrecties aan onze Oostgrens welke in de loop van het jaar zijn tôt stand gekomen, en welke een kleine uitbreiding van ons grondgebied betekenen. En ten slotte noemen wij de geleidelijke op- heffing van de distributie. Het distri- butiekantoor bestaat niet meer. De distributie is vrywel afgeschaft. Se- dert 0 November wordt er geen bon- nenlijst meer gepubliceerd. Onze conclusie moet deze zijn. 1949 is een jaar van grote betekenis geweest in de Nederlandse geschie- denis, een jaar waarin een einde i9 gemaakt aan een drie eeuwen be- staande verhouding. In 1949 is de basis gelegd, waarop een nieuwe verhouding is gebouwd, Moge deze nieuwe verhouding leiden tôt voor spoed van ons Koninkrijk en van In donesië. Atlantisch verdrag gepubliceerd. Eni ge weken later, op 4 April geschiedde de tekening te Washington. Naast de Verenigde Staten en Canada namen 10 Europese landen deel n.l. Engeland, Frankrijk, België, Nederland, Luxem. burg, IJsland, Denemarken, Noorwe gen, Falië en Portugal. Het logisch gevolg van het sluiten van het Atlantisch Pact was, dat Amerika er zich op zou gaan toeleggen zijn Westelijke bondgenoten van wapens te voorzien. Een desbetreffende wet werd door het parlement aangeno men en het ligt in de verwachting dat binnenkort Amerikaanse legeruit- rus ingen en wapens, benevens uitrus- ting voor wapenfabrieken, Europa zullen binnenstromen. Dultsland. Voor Dultsland heeft 1949 in de eer ste plaats betekent de opheffing van de Berlijnse blokkade en verder de oprichting van de Westduitse repu- blieik. Als hoofdstad werd. gekozen Bonn, terwyl de Chr. Democraat Ade nauer tôt bondspresident werd geko zen. In navolging daarop werd ook de Oostduitse republiek opgericht. Dat ailes betekent een splitsing van vDuitsland. Die splitsing is echter niet plotseling ontstaan, maar heeft zich geleidelijk ontwikkeld, tengevolge van het feit, dat Dultsland bezet was door Russische en door Westelijke troepen. Het ontstaan van twee republleken heeft de bestaande splitsing slechts geaccentueerd. Raad van Europa. Straatsburg, de veel omstreden s Lad is het een Franse- of een Duitse stad is dit jaar gebombardeerd tôt hoofds.ad van Europa. Hetgeen men natuurlijk vooralsnog niet letter- lyk dient op te vaUen. Er is nog geen Federaal Europa, en de Raad van Europa, die in Mei van dit jaar voor het eerst bijeenkwam, is slechts een poging om tôt dit ideaal te komen. De Raad van Europa bestaat uit twee delen een ministeriële commis- sie, die gemachtigd is tôt het nemen van zekere besluiten, en het Euro- pees parlement, dat slechts een advi- serende bevoegdheid heeft. Van een Europese federatie is, zoals gezegd nog geen sprake, en de Europese Raad moet beschouwd worden als een eer ste poging om te geraken tôt het ide aal van graaf Kalergi, waarop is voortgebouwd door de onlangs 75 jaar geworden Staatsman Winston Chur chill. Sbalin 70 jaar. Een andere staatsman die zyn ver- jaardag met veel fanfare vierde was het Sowjet Staatshoofd, Maarschalk Stalin, die 70 jaar is geworden. Hoe- veel wagons met geschenken en hoe hoge s^apels gelukwensen het Krem lin hebben bereikt is niet bekend, maar zeker is deze verjaardag met meer trompetgeschal aangekondigd dan die van Churchill. Intussen moet geconstateerd wor. den, dat de Sowjet politiek in Europa niet op een gunstig jaar kan terug- zien, en dat de houding van Rusland tegenover het Westen radicaal is ver- anderd. Wat dat laatste betreft moet het iedereen opgevallen zyn, dat de dreigende houding van het begin van het jaar, waaroor de kans op oorlog groot geworden was, is geëindigd, het. geen mede een gevolg is van de op heffing van de Berlijnse blokkade op 12 Mei. Hetgeen in 1948 nog niet voor mo- gelijk werd gehouden, is in 1949 ge- beurd. Een van Moskou's satelieten is afvallig geworden. Maarschalk Tito, Joegoslavië's dictator, een volbloed communist overigens, heeft steu- nend op het Westen de moed ge had Moskou de voet dwars te zetten, hetgeen gelukkig geen andere gevol gen heeft gehad dan wat geschreeuw, wat gescheld, wat gekletter met wa pens en een aantal politieke processen. De Joegoslavische afvalligheid is ook niet zonder gevolgen gebleven voor Griekenland. De pro.Russisch geori- ënteerde zgn. partisanen werden van hun voornaamste hulpbron beroofd. Dat heeft de burgeroorlog in Grieken land sneller dan verwacht was In het voordeel van de regering beslecht. Juist voor Kerstmis is in grote delen van Griekenland de staat van oorlog pgeheven. Azlë. In tegenstelling met hetgeen in Europa is geschied, kan de Sowjet Unie in Azië wel op een succesrijk 1949 terugzien. Daar is het immers de onder Mao Tsé Toeng staande Communistische troepen gelukt de na- ionalistische regering; vrywel onder de voet te lopen. Amerika heeft daaraan meegeholpen, door te aarzelen aan de failliete boedel van Tsjang Kai Sjek steun te verlenen. En wellicht ware he ook met Amerikaanse steun on- mogelijk geweest een totaal faillisse- ment te voorkomen, Hoe dan ook, thans wordt er hard gewerkt aan het opwerpen van dammen tegen verdere expansie van het het Communisme. Men is van mening dat dit hard nodig was, omdat 'He chaotische toestand in vele Aziatische landen een bodem vormde, waarin het Communisme we- lig zou opschieten. Israël. De Joodse staat Israël heeft zich een bestaan weten te veroveren in de rij der landen. Het heeft bewezen sterk te zijn en bereid en in staat iedere aanval af te slaan. Momenteel heëft zich een kwestie ontwikkeld omtrent de internationalisatie van Jé rusalem, waartegen de Israëlische regering zich met hand en tand ver- zet. Het conflict met Israël heeft de Arabische wereld eigen onmacht leren inzien, en heeft daar de wens naar samenwerking doen ontstaan. Conclusie. Onze conclusie is deze de directe oorlogsdreiging is in de loop van 1949 afgenomen. Moge verheldering van het internationaal firmament voort- duren. VLIEGDIENSTEN AERO HOLLAND WORDEN OPGEHEVEN Het bestuur van de „Aero-Holland" heeft besloten het vliegbedrijf stop te zetten. De liquidatie van het be- drijf zal geleidelijk geschieden, doch vermoedelijk reeds per ultimo Maart een feit zijn. Het bestuur is tôt dit besluit gekomen, omdat naar zijn mening in ons land op het ogenblik de voorwaarden ontbreken, die on- ontbeerlyk zijn voor de opbouw van een particulier vliegbedrijf in Neder land, naast de K.L.M. Het Koninklijk gezin vierde op 7 Juli «Un 12</i-jarig huwelijksfeest

Het Nieuwsblad nl | 1949 | | pagina 3