Krijgt Egypte een dictator f i [abritant verdacht van Brandstichting De lieve jeugd vernielde Muséum BSii Kok met I 30.000 op stap Cirque Géant een reizend dorp Tragisch drama op de Donau Engeland hoopt op Balkan-pact Rapport Monétaire Fonds Nasporingen vruchteloos Op schoolplein gedood f e Jaargcmg Zaterdag 13 September 1952 Dit nummer bestaat uit 8 pagina's No. 72 'vodr de Gem. HOOGEZAND-SAPPEMEER - SLOCHTEREN - NOORD- EN ZUIDBROEK - MUNTENDAM NOORDDIJK - VEENDAM en Omg. Uaarin opgenomen „OOST GOORECHT" VAN 1871, HET „N1EUWS- EN ADVERTENT1EBLAD" VAN 1888 EN „SLOCHTER COURANT" Buitenlands Overzïcht Nachtelijke rechtszitting Grote schade in Maastricht na sluitingstijd.... TER OVERDENKING ABONNEMENTSPRIJS t (1.90 p. Kwartaal. Fr.p. post f2.25 (bij vooruitbetaling) PRIJS DER ADVERTENTIES 13 cent per mm. (Contractprijzen op aanvraag) HET NIEUWSBLAD VERSCHUNT WOENSDAGS EN ZATERDAGS Uitgeefster Seggers' en Kremer'a Uitgeverszaak „Het Nieuwsblad" C.V. Kantoor Hoofdstraat 6, Hoogezand Telefoon 2117 (b.g.g. 2351 en 2361) Postrekening No. 435883 Redactie: Tel. 2117 (b.g.g. 2979) Generaal Nagoeib, de leider van de militaire staatsgreep, die het einde van de regering van koning Faroek lieeft betekend, heeft de macht nu rechtstreeks in handen genomen. Zondag- morgen in aile vroegte heeft hij een groot aantal politici, lie- den uit hofkringen en journalisten laten arresteren. Hierop heeft Ali Maher, die aan het hoofd van de regering stond, zijn ontslag bij de regentschapsraad ingediend, die vervolgens ge neraal Nagoeib met de vorming van het nieuwe kabinet be- lastte. Maandag was dit gereed, sneller dan wij in Nederland gewend zijn, maar wellicht ook minder democratisch en solide. de voor de samenwerking met het Western Het gebied van de Middellandse Zee, en vooral het Oostelijk deel daarvan, is voor de verdedigings- plannen van het Westen van het uiterste belang. Hierdoor loopt de kortste verbinding tussen het Westen en de Indische Oceaan, op welke route de belangrijkste olie- gebieden van de wereld liggen en hier is, wat Churchill eens zo treffend heeft genoemd „het weke onderlijf van Europa". Waarom dit plotselinge op voorgrond treden van de militai- ren? Zoals men weet, is het leger zeer geporteerd voor sociale her- vormingen, hetgeen in een land- bouwland als Egypte dan onver- mijdelijk de vorm aanneemt van een agrarische hervorming. Vol- gens plannen, die door het leger waren uitgewerkt, zou niemand meer grond dan 80 ha mogen be- zitten. De rest van het bezit, en dat 1s in een land van bijna uit- sluitend groot-grondbczitters heel wat, zou aan de staat vervallen (tegen vergoeding), die het land bij kleine percelen zou verkopen aan arme landloze boeren. Tegen deze plannen was bij de groot- grondbezitters veel verzet gerezen. Ook de regering meende, dat deze hervorming van te ingrijpende aard zou zijn, waardoor ook de katoen- en graanoogsten in gevaar zouden kunnen worden gebracht. Dit talmen met het doorvoeren van de agrarische hervorming is een van de redenen, waarom generaal Nagoeib heeft gemeend te moeten ingrijpen. En Dinsdagmorgen werd het desbetreffende decreet al uit- gevaardigd. Een andere reden is, dat het ook met de zuivering in de partijen niet in de door het leger gewenste richting ging. En Ali Maher, hoe- wel zelf boven aile verdenking, bleek niet de man te zijn, om de partijen hiertoe voldoende aan te zetten. Daarvoor was hij in de grond van de s>aak te zeer eer, man van de oude stempel. Het speculeren in katoen was een ge- liefde bezigheid van leden van de aan de macht zijnde partij; dat was in de laatste jaren dus de Wafd. De Wafd nu deinsde er voor terug aile leden, die zich aan deze vorm van corruptie hadden schul- dig gemaakt, uit de partij te sto- ten. Vermoedelijk, omdat dan maar weinig leidende figuren zou den zijn overgebleven. Een van de maatregelen, die ook hebben geleid tôt een breuk tus sen Ali Maher en generaal Na goeib, was o.a. de invoering van enkele nieuwe indirecte belastin- gen, waarvan vooral die op de ta- bak zeer impopulair was. En dat, terwijl generaal Nagoeib zich had opgeworpen als de kampioen van de arme fellahs, met zijn wens om de sterke tegenstelling tussen rijk en arm uit de wereld te helpen. Na deze gang van zaken kan men moeilijk ontkennen, dat in Egypte een militaire dictatuur heerst. Het ligt wel in de bedoeling het open- bare leven in Egypte te reinigen, zodat, nadat in Februari vrije ver- kiezingen zijn gehouden, weer sprake kan zijn van een ware dé mocratie, doch de tijd zal moeten leren in hoeverre het voor de hui- dige machthebbers mogelijk zal zijn de teugels, die zij zich ge- dwongen hebben gezien in handen te nemen, weer te laten vieren of zelfs uit handen te geven. Hierme- de wil geenszins gezegd worden, dat de huidige gang van zaken voor Egypte niet heilzamer zou kunnen zijn dan de voortwoeke- ring van de corruptie onder het oude stelsel. Evenwel kan tôt enige bezorgd- heid aanleiding geven het feit, dat enkele van de nieuwe ministers tôt de extreme nationalisten beho- ren, hetgeen weer bijzondere moei- lijkheden zou kunnen opleveren geallieerd hoofdkwartier in Smyr- na komen inwijden en Zaterdag komen de Turkse minister-presi- dent en de minister van Buiten- landse Zaken naar Aan de Noorde1 de MiddeUar Griekenland en Turkije De belangstelling van de landen van de N.A.V.O. voor dit gebied is daarom groot, hetgeen al tôt uiting is gekomen door de opne- ming van Griekenland en Turkije in het Atlantisch pact. Deze lan den blijven het doel van vele be- zoeken van Westelijke militairen en staatslieden. Op het ogenblik brengt generaal Ridgway, de op- perbevelhebber van de strijdkrach- ten van de N.A.V.O. in Europa, een bezoek aan Turkije, waarbij ook het Noordoostelijke deel, dat aan het Russische Georgië grenst, niet is overgeslagen. Admiraal Carney is Donderdag een nieuw echter no{ dedigings de bezoc slaven zo me krijgt, verboi sloten gaat i Tito is eer Uit tional vele stand ken hulpj inflati balan. ker gaan n bewapening nanciële en ning van de 1 den. ■ver van ntbreekt de ver- 2, maar Zuid- ng zijn e indruk Balkan- ïiëel ge- ovendien nkort bij kan-pact îgeland velvaart Interna- ijkt, dat en hun 'erbrui- an hun aardoor îandels- og ster- de her- n de fi- inspan- vergen. Een oplossing van een deel der moeilijkheden ziet het Fonds in het aanvaarden van de on- vermijdelijke vermindering van de consumptie en van de in- vesteringen voor de civiele productie. Dit houdt in, dat de geldlonen en winsten niet mo gen worden verhoogd om te trachten hogere belastinge- of hogere kosten van grondstof- fen of eindproducten te com- penseren. Als een andere oorzaak van de moeilijkheden wordt genoemd de protectionnistische handelspolitiek van een aantal landen, maar vooral van de Ver. Staten. Sinds Woensdar j.l. zoekt nagenoeg de gehele Nederlandse po;>- tie naar de 48-jarige kok H. Hornstra uit Apelùoorn, die enke le dagen geleden met een bedrag van f 30.000 is verdwenen, waarvoor hij een Haarlemse firma heeft opgelicht. Over deze affaire meldt de Tel.nog De kok heeft vorige week van de Haarlemse firma een chèque ontvangen ter grootte van f 30.000 welke hij ter hand zou stellen aan de bedrijfsleiding van de Ahoyhal te Rotterdam. Het geld moest die- nen voor de financiering van een tentoonstelling welke de N.V. voornemens was daar te houden. Zelf verzilverd In plaats van de chèque aan Ahoy te geven, heeft Hornstra haar reeds in Haarlem verzilverd. Hij heeft toen f 4000 op rekening van Ahoy gestort. De rest zou hij zelf behouden hebben. Enkele dagen later kwamen H.'s opdrachtgevers nog even bij hem thuis in Apeldoorn, om te praten over de organisatie van de expositie. De kok vertelde hun, het geld te hebben opgenomen en ZEEPOST Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staat, tussen haakjes, achter de naam van het schip vermeld Indonesië: m.s. Kota Baroe (16 Sept.); Ned. Antillen: m.s. Oberon (15 Sept. Suriname: m.s. Nestor (17 Sept.); Unie van Zuid-Afrika: m.s. Arun- dal Castle (heden); Canada: s.s. Zuiderkruis (16 Sept.); Canada: m.s. Maasdam (18 Sept.); Argentinië, Chili, Uruguay en Bo- livia: s.s. 17e de Octubre (18 Sept.); Brazilië: m.s. Alnati (18 Sept.); Australië en Nieuw Zeeland via Engeland (heden). f 28.000 aan Ahoy te hebben over- gemaakt. Men vond deze handelwijze wel wat omslachtig, vooral ook omdat H. eerst had toegezegd de chèque zelf aan Ahoy ter hand te stellen. Hierdoor ontstond argwaan bij de Haarlemse N.V., die toen bij het Centrale Girokantoor navraag heeft gedaan naar de manipulaties van H. Hierbij kwam aan het licht, dat de door H. verstrekte gegevens niet overeenkwamen met de wer- kelijkheid. Onmiddellijk is toen Woensdag via de Haarlemse politie de Apeldoornse recherche in de arm genomen. Hornstra bleek echter reeds zijn woonplaats te hebben verlaten. Verwacht werd nog, dat hij Woensdag voor een bespreking naar de Ahoyhal zou gaan, maar een daar door de Rotterdamse po litie ingesteld onderzoek leverde een negatief resultaat op. Sindsdien is de man in geen vel- den of wegen meer te bekennen. BADGAST DOODGESCHOTEN. In Roermond heeft men een zwembad, waar de badmeester iedere morgen zeer vroeg, als het nog donker was, iemand voorbij zijn huis hoorde lopen en daarna een duik in het bad hoorde nemen. De badmeester was op het laatst boos om deze clandestiene zwem- partijtjes en besloot er een eind aan te maken. Deze week wachtte h ij in de vroegte de niet betalende zwemmer op. Hij hoorde hem weer voorbij lopen en kort daarna een pions. In zijn kamerjas gewikkeld toog de badmeester naar het bad en zag daareen everzwijn De volgende dag kwam de „Bad- gast" weer zwemmen. Dat werd zijn laatste bad. Met een welge- mikt schot legde de badmeester het beest neer. Het woog 70 kilo. NOORD-NEDERLANDERS ONGESCHIKT VOOR DE MIJNEN Sinds geruime tijd is men in het Noorden van ons land bezig met het werven van arbeidskrachten voor de mijnen in Limhurg. Hier- aan is thans een eind gekomen. Slechts sporadisch zullen nog Noord-Nederlanders worden aan- genomen, omdat gebleken is dat zij ongeschikt zijn voor arbeid in de mijnen. Lichamelijk kunnen zij I.et werk wel doen, maar geestelijk kunnen zij zich niet aanpassen. Als één van hen vol heimwee naar zijn dorp terug ging, volgden di rect drie of vier anderen. AMSTERDAMS VERKEER EISTE 71 DODEN In 1951 heeft het verkeer in Amsterdam 71 doden geëist, zo deelt het Gem. Bureau voor de Statistiek mee. In het totaal von- den er 22.991 ongelukken plaats waarbij 3098 slachtoffers vielen. Van het aantal ongevallen was 83.6 procent te wijten aan onachtzaam- heid van de weggebruikers, 7 pro cent was de schuld van voetgan- gers en 4.6 procent was te wijten aan de toestand van de weg of de staat van het voertuig. WONINGDRAMA In Enschede is Donderdagmiddag een gezin op straat gezet. Het ge- zir bestaat uit man, vrouw en vier AdiL* *-en. De mar ver/ette zich toen de inboedel haar een school- gebouw werd overgebracht, zodat dé politie tussen beide moest ko men. De man wilde geen onderdak van buren aannemen en zeide op straat te willen blijven. FAROEK BLIJFT IN ITALIë Ex-Koning Faroek van Egypte, die op het ogenblik als banneling op het eiland Capri verblijft, heeft besloten om in Italië te blijven. Bij Rome heeft hij een villa gekocht. Zoals wij Woensdag j.l. reeds meldden komt het Cirque Géant van Jos Mullens Donderdag en Vrijdag, 18 en 19 September a.s.„ ook in Sappemeer, en wel op het mooi gelegen kermisterrein achter de gasfabriek. Daarmee komt sinds lange tijd weer eens een echt cir- cus in deze gemeente en boven- dien nog het grootste van ons land. Zoals men zich zal herinneren brandde het circus van Jos Mullens in 1950 geheel af. Van aile zijden heeft men toen hulp geboden om dit echte Nederlandse circus weer op te bouwen, met als resultaat dat het Cirque Géant verrees, dat nu een z.g. bliksemtournée door het Noorden maakt. Overal heeft men met de voorstellingen groot succès. In bijna aile plaatsen wordt maar één voorstelling gege- ven. Direct daarna breekt men de grote viermasttent, die plaats biedt aan 5000 toeschouwers, af, om de volgende avond reeds weer elders op te treden Reizend dorp Het gehele transport, dat langs de weg plaat; vindt omvat niet minder dan 96 wagens en auto's. Donderdagmorgen a.s. vroeg trekt de karavaan van Delfzijl naar Sappemeer, via Siddeburen en Slochteren. Het circus telt, behal- ve de vele artisten, 120 man per- soneel. Laatstgenoemden krijgen de maaltijden in het circus, waar voor men een restaurant mee- sleept. Men kan zich voorstellen dat hiervoor heel wat eten nodig is. De artisten etc. eten merendeels in hôtels. gen, wegens brandstichting in de N.V. Dakpannenfabnek te Achelum, een gevangenisstraf van 16 maanden tegen zich hoor de eisen. In een hevige storm is deze week op de Donau in Joego-Slavië bij Belgrado een pont gekapseisd, waarbij minstens 110 slacht offers zijn te betreuren. Droevige drama's speelden zich bij de ramp af. Zo redde een vader met levensgevaar een kind. Toen hij op het droge gebracht was bleek dat hij een vreemd kind had gered. Zijn vrouw en eigen kind waren verdronken. Pont gekapseisd Woensdag is de pont gelicht en voor de ogen van de arbeiders ontrolde zich een „schouwspel van verschrikking", toen zij beneden- deks de 63 als ratten in een val verdronken passagiers vonden. Het totaal aantal slachtoffers is nog al- tijd niet bekend, omdat een 30-tal mensen, dat van de zinkende pont wist te springen, verdronken is en met de stroom meegesleurd. Van de dertig, die veilig de wal wisten te bereiken, zijn er in de loop van de dag in het ziekenhuis nog acht aan hun verwondingen bezweken. Ailes te zamen wordt het doden- aantal geschat op ongeveer 110. Kapitein in arrest De kapitein van het schip, Fer dinand Nobilo (37 jaar), die han- gende het onderzoek in hechtenis is gesteld, vertelde, dat hij ge- tracht had, de pont over de rivier te loodsen, maar dat hij niet tegen de plotseling opgestoken zware storm kon optornen. In twee of drie minuten was de pont, nadat zij gekapseisd was, in de diepte verdwenen. Voorlopig is men ge- neigd als oorzaak van de ramp aan te nemen, dat de door de storm overvallen passagiers allen naar één kant renden om daar beschut- ting te zoeken, zodat de boot aan die zijde overbelast werd. In Tilburg is een 14-jarig meisje op het schoolplein tijdens het vrije kwartiertje door een vrachtauto overreden en gedood. Een chauf feur had zijn wagen op het plein geparkeerd om brandstof af te le- veren. Toen hij achteruit wilde wegrijden en de kinderen aan de kant stoven, kwam een meisje te vallen. De wielen van de vracht- wagen gingen over haar hoofd. VROLIJKE TROUWDAG Enige tijd geleden vond in Eiber- gen een trouwpartij plaats. In de avonduren vierden de jongelui en de familieleden vrolijk feest in een café, omdat het thuis te klein was. Ook het café was al spoedig te klein, maar dan in meer figuur- lijke zin. De bruidegom en diens broer kregen het na sluitingstijd met elkaar te kwaad en werden handtastelijk. Omdat het de hele avond al zeer rumoerig op de brui- loft was geweest, had de caféhou- der inmiddels de politie gewaar- schuwd, die dan ook moest ingrij- Pen- De bruidegom maakte in het spektakel een rondedans om een agent van politie, die tevens met een stoel werd bedreigd. De Politierechter in Enschede vond het geval deze week hele- maal niet vermakelijk en veroor- deelde de bruidegom tôt een boete van zes weken voorwaardelijk met 2 jaar proeftijd en een geld- boete van f 30.—. Zijn broer kreeg twee weken voorwaardelijk en f 30.boete. In de late avond van de 19e No- vember 1951 brandde de fabriek in Achelum, alsmede de woning van de fabrieksbaas, geheel op. In de smeulende resten vond men een nog half gevuld blik met smeerolie, zodat men aan brandstichting be- gon te denken. Er werd een uit- voerig onderzoek ingesteld, waarna op 23 December 1951 de directeur, de 42-jarige J. R. uit Groningen werd gearresteerd. Woensdagavond vond de rechtszitting plaats, waar op 9 getuigen bezwarende verkla- ringen aflegden. Vijf personen verklaarden dat het bedrijf volko- men gezond was. Mr. Van Zaayen uit Groningen trad als raadsman op en hield een pleidooi dat tôt 1 uur 's nachts duurde. Hij vroeg zijn cliënt onmiddellijk in vrijheid te stellen, maar de rechtbank wees dat verzoek af. De eis was 16 maanden. SOMBER KAMPEN Geen witte bruidjes Er komen uit Kampen wel eens vaker berichten dat men het daar met allerhande aangelegenheden nogal ernstig opneemt. Dat is ook deze week weer eens gebleken, toen zich daar in de Oud-Gerefor- meerde Kerk een bruidspaar kwam melden om het pas gesloten huwelijk te laten inzegenen. De voorganger, ds. Zwoferink, kon net niet toestaan dat de brun* in het wit de kerk betrad. Hii stuurde haar naar huis om zich eerst maar eens om te kleden. Het gevolg was dat de hele bruidsstoet moest wachten op de verkleedpartij, voordat het huwelijk kon worden ingezegend. Na afloop gmg e bruid zich weer omkleden, om in het witte bruidskleed voor de xo- tograaf te verschijnen, die geen bezwaren had. Een baldadige groep jongens en meisjes hebben in Maastricht gro te schade aangericht in het kort- geleden geopende Bonnefantemu- seum aldaar. In de hal van het muséum staat een groot beeld, voorstellende een arbeider die een hamer rondzwaait. De lieve jeugd is aan de arm van dit beeld gaan hangen met als gevolg dat deze af- knapte en vernield werd. Elders in het muséum bevond zich een bij- zonder fraai gebrandschilderd raam, dat grote histroische waar- de bezat. Met een steen hebben de baldadige kinderen deze ruit ver nield. Deskundigen zullen tracht- ten dit raam weer te restaureren, maar zij hebben verklaard dat het nimmer weer in de oorspronkelij- ke toestand kan worden terugge keerd. Kippen gedood. Ook uit Almelo wordt baldadig- heid gemeld. De landbouwer J. W. aldaar ontsloeg kort geleden een jonge knaap. Deze werd boos en is met een paar kornuiten (13—15 jaar oud) naar de boerderij ge- trokken. De kippen van de man moesten het ontgelden. Negen beesten werden met een Franse bajonet doodgeprikt. In beide ge- vallen stelt de politie een onder zoek naar de daders in. De Gemeenteraad van Den Bosch heeft besloten om na sluitingstijd van de café's niet alleen de cafe- houder strafbaar te stellen, maar ook de klant. Den Bosch is de eerste gemeente die een dergelijK besluit heeft genomen. De dieren hebben per dag ook heel wat voedsel nodig. Aan hooi heeft men 750 kg per dag nodig, aan haver voor de olifanten en de paarden 450 kg per dag Iedere dag verorberen de roofdieren een paard of een koe, terwijl de ijsbe- ren en het nijlpaard 110 broden per dag naar binnen werken. De chimpansees lusten graag bananen, waarvan ze dan ook 15 kg per dag krijgen, afgezien nog van de si- naasappelen en de geitenmelk. De verlichting van het circus ge- schiedt door middel van een eigen electrische centrale. In de tenten en wagens branden 1500 lampen, waarvoor 5 kilometer electrische kabel wordt uitgelegd. Voor het vervoer van de karavaan gebruikt men per seizoen niet minder dan 85.000 liter benzine, gas- en smeer olie. HEBT GIJ HET GEZIEN Wat gezien De pracht van het koren op de velden. De pronk der staande schoven. Het mooie werk van de oogstliên. De weelde van het bin- nenhalen. Het weer voorbij De akkcrs zijn gïauw en leeg, wachtende op het na-groen. Het mooiste van de voile zomer ligt alweer achter ons. Wel jammer zou het zijn, als wij, levend tussen de korenvelden, geen aandacht aan de pracht er van geschonken zouden hebben. Zo vaak in ons leven krijgen we de kans daartoe niet. Stel dat we tachtig jaar worden. waar wi allemaal wel zo'n beetje op reke- nen al weten we heel goed dat slechts enkelen dat gegeven is dan hebben we, de eerste jaren des levens meegerekend, toch slechts tachtig keer de kans om Gods oogstpracht te bewonderen. In de wereld wordt gesproken over millioenen en milliarden, als kwam men niet uitgeteld, maar met onze levensjaren is het zo niet- Wij zijn gauw uitgeteld. Dan heb ben wij het gehad en zijn onze kansen voorbij Om, wat de natuurpracht aan- gaat, dat gevaar te ontlopen, staan de Japannezen soms urenlang naar bloeiende kersebomen te kij- ken. In zich opnemen willen ze de schoonheid er van. Hebben wij dat getracht bij de oogstweelde van onze akkers Jammer is het als ons dat ontgaan is omdat we dan ook de spraak van de oogst niet hebben verstaan. Die spreekt van Gods zorg voor een ondankbare, goddeloze wereld. Van Zijn liefde voor in zichzelf verloren zondige mensen. Dat is bemoedigend maar tevens beschamend. Wat moet op die spraak ons antwoord zijn Bekering tôt Hem en een leven der dankbaarheid. Eens zal God de oogst van ons leven binnenha- len. Op die dag zijn al onze da gen gericht. De grote maaier komt en geen halm ontsnapt aan zijn zeis. God zal de halmen van ons leven uit- wrijven in Zijn hand. Wat zal Hij vinden koren of kaf Zijn onze dagen vruchtdragend voor God geworden en koren brengend in Zijn schuren Dat moet ons verlangen zijn dij het zien van ailes, wat God weer voor ons rijpen liet. Bracht ons daartoe het zien van het koren op de velden Dan beleefden we een dubbele oogst en een goede zomer. Bleef dat achterwege, ook albe- wonderden we wel de pracht van de oogsttijd, dan hebben wij de betekenis er van met verstaan, en maakten we weer een s^chte beurt voor God, onszelf en de naaste. Dâârom spruiten voor uw voeten blommen in de lentetijd opdat gij den Heer zoudt groeten komende over 't blomtapijt. Dâârom zijn de gouden stralen u des zomers niet ontzeid maar gij moet ze God beta Len met een gouden dankbaarheid. Ds. KEIJZER.

Het Nieuwsblad nl | 1952 | | pagina 1