GEMENGD SPORTNIEUWS Nieuwe activiteit van Veilig Verkeer Roode Kruis denkt aan thuisligpde zieken PREDIKBEURTEN PLAATSELIJK NIEUWS Volgende week verkeersweek Wellfare-werk in Hoogezand—Sappemeer Op Dinsdag 23 September a.s. om 2 uur begint in De Regen- boog in Hoogezand een cursus voor vrijwilligsters voor het Wellfare-werk, dat het Nedcrlandsche Roode Kruis ook in HoogezandSappemeer wil organiseren. BEVOLKINGSONDERZOEK OP TUBERCULOSE. OPENBARE LEESZAAL EN BIBLIOTHEEK H.—S. Plantsoenconcert Sappemeer. Morgen Zondagavond wordt in het plantsoen bij de Parkstraat weer een concert gege- ven, ditmaal verzorgd door het Fanfarecorps H.-S., onder leiding Van de heer L. Smit. Het programma luidt 1. G. Meissner: Zum Stâdtel Hinaus (mars); 2. G. Boedijn Caesar en Cleopatra (dram. ouv.); S. Aug. Bosc; Rose Mausse (langz. wals); 4. A. Govaert: Herfstavond (fantasie); 5. F. W. Meacham: American Patrol; 6. P. B. Bisselink: Marsparade; 7. C. Zeller: De Vo- gelkoopman (Sélection); 8. J. Wil- liamson: The London Bobbies Pa rade (mars). Voetballende ambtenaren. Sappemeer. Op het terrein ach- ter de gasfabriek zal men vanmid- dag om drie uur nu eens niet schrij vende en op andere wijze Werkende ambtenaren kunnen be- wonderen, maar ditmaal eens be- zig met de sport. Er wordt name lijk een voetbalwedstrijd tussen net personeel van Gemeentewer- ken in Sappemeer en die uit Veen dam gespeeld. We zijn benieuwd welke gemeente op het groene Veld de overwinning zal behalen. De wedstrijd begint om 2 uur. Verboden in te rijden Hoogezand. In de Jan Huitzing- Straat staat een bord waarop ver- meld staat dat het verboden is deze straat in te rijden. Dat heeft de heer B. in Hoogezand pijnlijk çrvaren. In het donker reed hij Dontferdagavond namelijk met zijn fiets tegen de paal, met als resul- taat dat hij een been brak. Het Slachtoffer werd naar het Acade- misch Ziekenhuis in Groningen overgebracht. Toeslag bij voetbalwedstrijden. HoogezandSappemeer. Men wil Opnieuw trachten om op de diver se sportterreinen in de gemeente behoorlijke kleedgelegenheden te plaatsen, maar daarvoor is natuur lijk veel geld nodig. Het vorigjaar heeft men voor dit doel een ver- loting georganiseerd, dit jaar wil men op andere wijze trachten gel- den bijeen te brengen. Het ligt in de bedoeling dat de toegangspnj- zen voor de voetbalwedstrijden met 5 cent worden verhoogd. Ge- tracht zal worden om deze toeslag belastingvrij te krijgen, maar hier- over moet natuurlijk de gemeente- raad beslissen. De bezoekers die Zondag a.s. de wedstrijd HSC WVV bezoeken weten dus waarom de toegangsprijs vijf cent hoger is dan normaal. De nieuwe regeling, die tôt stand is gekomen in sa- menwerking met de Gemeentelij- ke Commissie voor Lichamelijke Opvoeding en de sportverenigin- gen, gaat n.l. Zondag a.s. in. Nieuw Toneelstuk. HoogezandSappemeer. De To- neelvereniging VOGIDO heeft (een nieuw stuk in studie genoraen. dat men in December a.s. voor het voetlicht hoopt te brengen. Het is het nieuwe, bekroonde stuk van Jac. Kremer „Hai kwam weerom". Beroep aangenomen. Hoogezand. De Baptisten Ge meente alhier zal over enige ûjd weer een eigen predikant hebben. Ds. C. van Wier van Alkmaar, die onlangs naar Hoogezand werd be- roepen, heeft dit beroep thans aangenomen. Oogstfeest Leger des Heils. Hoogezand. Maandag en Dins- dagavond a.s. viert het Leger des Heils weer het z.g. Oogstfeest. In het gebouw aan de Fabriekskade wordt dan weer een bazar gehou- den, die zeer gezellig beloofd te worden. Men heeft een aantal artikelen verzamald die op deze avonden zullen worden verkocht. Velen hebben hiervoor hun medewer- king toegezegd. De organisatoren verwachten dat vele huismoeders (met de vaders natuurlijk) Maan dag en Dinsdagavond om half acht voor de deur van het gebouw zul len staan om de verkoopsters van de waren af te helpen. De op- brengst komt het werk van het Leger des Heils ten goede. Dat Werk is, zoals men weet, zeer om- vattend omdat men op aile gebied aàn iedereen die in nood zit, hulp wil verschaffen. Als we alleen al denken aan de reclassering, waar- voor men op bijna iedere zitting van de rechtbank in Groningen, nieuwe gevallen krijgt toegewe- zen, dan beseft men de waarde van het Leger des Heils in ons maatschappelijk bestel. Bovendien over enkele maanden is het weer St. Nicolaas en Kerstmis. Vele ge- zinnen verwachten dan weer een presentje, waarvoor ook veel geld nodig is. Het ..Oogstfeest" van de volgende week is ook voor dit werk bedoeld. Bruggen werden gesloten. Kiel-Windeweer. Maandag j.l. werden door de stad Groningen de loopbruggen over het Kieldiep bij de beide scholen voor het verkeer gesloten, daar ze niet meer be- diend werden. De bruggen werden afgedraaid, op slot gedaan en de toegangen werden versperd. Het lichte verkeer maakte meer gebruik van het smalle pad aan landszijde wat vooral voor de schoolgaande kinderen groot ge- vaar opleverde. De vereniging voor Plaatselijke Belangen stelde zich onmiddellijk in verbinding met de autoriteiten met het resultaat, dat 24 uur later aile obstakels weer waren opge- ruimd. Ernstig ongeval. Ruischerbrug. Onze plaatsge- noot, de heer G. had op het ge- vaarlijke kruispunt Noordwolde Zuidwolde een ernstige aanrijding met een personenauto. Per G.G.D. werd de patient naar het Acad. Ziekenhuis te Groningen vervoerd De toestand is zeer ernstig. De bestuurder van de auto liep enkele verwondingen op. De auto werd totaal vernield en de motor werd ernstig beschadigd. Aanbesteding. Noorddijk. Voor rekening van de gemeente Noorddijk werd aan- besteed en gegund het bouwen van duplexwoningen te Oosterhooge- brug. Hoofdbouw W. v. Huizen te Groningen voor f 38020. Schilderwcrk R. Kuilema te Gro ningen voor f 2075.Electrisch werk L. v. d. Velde te Groningen voor f 894 Lood- en Zinkwerken: S. Vogel te Groningen voor f 2500. A.N.L.B. Kolham. De afd. Slochteren Kolham van de A.N.L.B. hield een ledenvergadering in café Braam, alhier, onder leiding van de voor- zitter, de heer E. Staal. Na afhan- deling van enige huishoudelijke aangelegenheden werd de wacht- geld- en werkloosheidsverzekering op zeer uitvoerige wijze bespro- ken. De vergadering was goed be- zocht. De komende tentoonstelling. Grote verwachtingen. Froombosch. De Handelsvereni- ging „Froombosch" hield Dinsdag avond een algemene vergadering in 't café Scheltens te Froombosch met aile, ook niet-leden-standhou- ders, onder leiding van de voor- zitter, de heer J. Rijkens. De voor- zitter deelde mede, dat de tent voor de Verkoopbeurs 47 meter lang zal worden en dat er daar- naast, voor de huisvlijt-tentoon- stelling en deModeshow, een tent van 22 meter lengte zal komen. Verder deelde hij mede, dat er voor de huisvlijt-tentoonstelling grote belangstelling besçaat. Besloten werd om dp Donder- dagmiddag 9 October a.s. een gra tis Kindervoorstelling te geven. Vervolgens werd opgave gedaan van Ribcarton en eventueel te hu- ren stands. Tôt slot werd bij monde van eni ge vertegenwoordigers van fabrie- ken de organisatie en plannen ge- prezen. Vooral dat dit door een zeer kleine kern geschied, noem- den sprekers fantastisch en daar- bij het enorme bezoek, dat altijd van hun belangstellin gblijk geeft. Het komende t.b.c.-onderzoek Slochteren. Donderdagavond werd in café Rijnberg een z.g.n. voor- lichtingsavond gehouden in ver- band met het a.s. bevolkingsonder- zoek op T.B.C. Uit aile dorpen wa ren de genodigden zeer goed opge- komen, zodat Burgemeester Scherphuis in zijn openingswoord een 20Q-tal aanwezigen welkom kon heten. Na een lezing door Dr. Drion, leider van het Distr. Consultatie- bureau te Groningen, werd een 2-tal films, w.o. „Wit Wint" ge- draaid, die op zeer duidelijke wij ze lieten zien hoe gevaarlijk en verraderïijk T.B.C. kan zijn, hoe men totaal onwetend hieraan kan lijden en een gevaar niet enkel voor zichzelf en zijn huisgenoten kàn zijn, doch tevens voor zijn naaste en zelfs verdere omgeving. Daarnaast bleek hoe, indien tijdig ontdekt en op de juiste wijze be- handeld (goede hygiëne, verstan- dige leefwijze, goede voeding, enz.) de T.B.C.-patiënt veelal spoedig gaat genezen. Hierna belichtte Drs. Riel van de Interprovinciale Commissie voor Bevolkingsonderzoek op Tu berculose uit Groningen het orga- nisatorische gedeelte van het mas- sa-onderzoek der bevolking. Hij wees daarbij op de noodzakelijk- heid wil dit onderzoek slagen van een absoluut algemene op- komst. Ook aan zieken, invaliden en ouden van dagen dient de grootst mogelijke aandacht te worden geschonken. De bevolking moet zich bewust worden van de morele plicht om naar het scherm te gaan. Slechts als allen eendrach- tig hiertoe samenwerken kan het beoogde resultaat: het zo goed mo- gelijk uitroeien der T.B.C. worden bereikt. Ervaringscijfers wijzen uit, dat de gemiddelde opkomst in de onderscheidene gemeenten 95 bedraagt, doch nog onlangs was in deze provincie in een vrij grote plattelandsgemeente en nog wel midden in de oogst- en vacantie- tijd de 97 gehaald. Stichting van de Landbouw. Slochteren. In Januari kwamen de verschillende bij de Stichting aangesloten organisaties bijeen teneinde besprekingen te voeren voor het benoemen van een Dis- trictsbestuur. In deze vergadering kon men, naar men ons mededeel- de door de starre houding van de zijde der werkgevers, niet tôt overeenstemming komen. Deze week kwam men wederom bijeen doch ook nu konden geen resulta- ten worden geboekt waardoor Slochteren het dit jaar zonder dis- trictsbestuur zal moeten doen. Hervormde vrouwen bijeen Slochteren. De Ring Slochteren: van de Hervormde Vrouwenver- enigingen hadden Woensdagavond een samenkomst in café Rijnberg te Slochteren. De zaal was goed bezet. Als spreekster was uitge- nodigd mej. zuster Veenstra uit Groningen, die als onderwerp be- handelde: „Zedenopbouw". Aan- gezien het onderwerp zich niet leende om „bij de weg te timme- ren", zoals spreekster het noemde, werden allerlei problemen op een- voudige tere wijze besproken. P. v. d. A. Schildwolde. De afd. Schildwolde van de P.v.d.A. hield een huishou ninga. Na afhandeling van de ge- bruikelijke agenda-punten was het woord aan verschillende congres- sisten voor het uitbrengen van hun verslagen. Aangezien deze heel wat hadden te vertellen, wa ren deze voor het verdere gedeelte van de avond aan het woord. Het was een goed bezochte en in aile opzichten geslaagde avond. Verkoopshow. Schildwolde. De Handelsvereni- ging Schildwolde" heeft besloten een verkoop-show te organiseren en wel van 23 tôt 27 September. Hiertoe zal op het terrein achter de panden van de fa.'s Ruding en Geerts een grote tent worden ge- plaatst. De officiële opening vindt plaats op Dinsdag 23 September. Winterseizoen damrnen Schildwolde. Ter opening van het winterseizoen hield de Dam- club „Duurswold" een ledenverga dering in café Kampen, onder voorzitterschap van^de heer L. lema. Het jaarverslag van de secre taris, de heer J. de Vries, gaf ge- tuigenis van een suecesvol vereni- gingsjaar. Na aflossing van een ge deelte van de „Klokkenschuld" slo- ten de boeken van de penning- meester met een batig saldo van f 0.08. De heer Molema werd als voor- zitter herkozen terwijl in de vaca- ture van penningmeester werd voorzien door de benoeming van de heer B. Noorman. Het winter- programma werd besproken en vastgesteld. Voor de te houden wedstrijden om het kampioenschap van Slochteren stelt de burgemees ter wederom een médaillé be- schikbaar. Geslaagd. Schildwolde. Onze vroegere plaatsgenoot, de heer W. Landman Jr., thans te Baarn, is te Voorhou- ten geslaagd voor het vakdiploma Banktbakken. Winkelweek. Hélium. De Handelsvereniging te Hélium organiseert evenals het vorig jaar van 27 September t/m 4 October a.s. weer een winkel week. Doordat er meer midden- standszaken aan deelnemen wor den prachtige prijzen beschikbaar gesteld. Excelsior vergaderde. Hélium. De Toneelver. Excelsi or hield een ledenvergadering in café van Dalen. Wegens vertrek van de heer Tr. Menzinga werd als nieuwe voorzitter gekozen de heer P. Noordman. Voor het a.s. winter seizoen werden enige nieuwe stuk- ken uitgezocht. Hierna werd de te voeren pro- paganda voor het werven van nieuwe leden besproken. Bar geopend. Hélium. Heden Zaterdagavond, -wordt in hôtel Van Dalen te Hél ium in een dans-programma een Brabantse Bar geopend, genaamd T^Het Luifeltje". Het geheel ziet als onder een luifeltje er keurig en welverzorgd uit en maakt een be zoek aan deze bar en dans-avond zeker waard. Vacature C.P.N.-raadslid Noordbroek. Ook de heer E. Wierenga, die als nummer 4 op de delijke vergadering in café Span- "QP-N.-lijst in aanmerking kwam voor een benoeming tôt lid van de raad der gemeente Noordbroek, heeft voor die benoeming bedankt. Duits-Groninger Gemeentedag. Muntendam. Een 40-tal leden van de Hervormde Gemeente te Muntendam zal de Oost Friese- Groninger Gemeentedag te Emden meemaken, waar 150 Groningers verwacht worden. Prof. Dr. Hulst, de vroegere pre dikant van Delfzijl, zal daar o.a. in de nieuwe kerk een preek hou den in de Groninger taal. Het geheel staat onder leiding van Pastor Immer, één der predi- kanten van Emden, die vorig jaar te Muntendam in een kerkdienst voorging. De historische banden tussen de kerken der Hervorming in Oost- Friesland en Groningen, die reeds dateren van de 16e eeuw, worden op deze wijze weer opnieuw be- vestigd. waarbij hetzelfde dialect het levend contact bevordert. Boîioemd. Muntendam, De heer Wiechers is met ingang van 10 October a.s. benoemd tôt agent van politie te Zwolle. Weg wordt verbeterd. Muntendam. Men is thans bezig de verkeersweg Muntendam Zuidbroek te verbeteren. De weg wordt aan de kanten iets verbreed en opgehoogd. HOOGEZAND. Donderdagavond kwamen in het gemeenteliuis, op uitnodiging van burgemeester Roelfsema, diverse personen bijeen om de Verenigingen voor Veilig Verkeer in Hoogezand en Sappemeer te verenigen en nieuw leven in te blazen. Het gevolg was een besluit om de volgende week een Veilig-Ver- keers-Week te organiseren. Nadat de heer H. F. Ziekemeyer ult Amersfoort namens het Ver- bond voor Veilig Verkeer het stre- ven van deze bond uiteen gezet had, werd voor de gemeente Hoo gezandSappemeer een nieuw be- Stuur geformeerd, bestaande uit de heren E. H. Broesder, voorz., S. de Jong, secretaris en J. A. Kampen, penningmeester. Als le den namen in het bestuur zitting de heren M. L. van Dijk en J. v. d. Zee. Burgemeester H. Roelfsema werd ere-voorzitter. De komende week (1520 Sep tember) zal in het teken van het Veilig Verkeer staan. Door middel van raambiljetten en een verkeers- krant zal men de inwoners wijzen op het gevaar van het verkeer en de wijze waarop men zichzelf en anderen het beste kan beschermen. VOETBALPROGRAMMA Programma voor morgen van de klassen der K.N.V.B., waarin clubs binnen ons versprijdingsgebied meespelen. 2A. MSCVelocitas OosterparkersHoutigehage LSCHoogezand ZwaagwesteindeFriesland 2B. Asser BoysVeendam MuntendamAppingedam HSC—WVV ZwartemeerEmmen NoordsterEext BNCVeelerveen 3D. WoltersumEenrum HunsingoThos W agenborgenHoogkerk ScheemdaWEO Bato—ZNC N eptuniaMeeden 4F. HellasVVK ZuidlarenAmicitia HarkstedeGruno PeizeOosterpoorters 4G. SPW—ASVB BareveldPJC GasselternijveenHeiligerlee AlteveerKwiek NieuweschansWildervank Res. 2B. CEC 2Hoogezand 2 WVV 2—HSC 2 Res. 3B. Veelerveen 2Muntend. 2 Res. 3C. ZNC 2Be Quick 4 Afd. Groningen van de K.N.V.B. Afdeling I: 1A. EngelbertGRC 4 3A. Oosterpoorters 3Engelbert 2 VVK 3—Harkstede 2 3B. GRC 6—Engelbert 3 Harkstede 3GVAV 8 3G. SSVG 2—Harkstede 4 Afdeling II: 1A. Siddeburen—Borgercomp. FroomboschHSC 3 KielwindeweerMOVV SGV—WEO 2 2C. ZNC 4Muntendam 3 2D. FVV 3—HSC 4 Meeden 2Hoogezand 3 Westerbroek 2Wildervank 2 Muntendam 4ZNC 5 3A. Borgercomp. 2 Pek. Boys 2 3C. Muntendam 5Froombosch 2 Veendam 6Kielwindeweer 2 Westerbroek 3FVV 4 Meeden 3—Borgercompagnie 3 3D. MOVV 3—SGV 2 Siddeburen 2—Wagenborgen 2 Selectieklasse: HoogezandVeendam A-adspiranten Afdeling I: A10. HSC 3—Amicitia VMC 3 Afdeling II: A3. HSC 2—HSC Wellfare-werk betekent dat de helpsters iedere week een bezoek- je brengen aan patiënten die voor een lange tijd niet kunnen deelne men aan het maatschappelijke pro cès, om hen te helpen bij handen- arbeid. Maar al te vaak namelijk komt het voor dat deze patiënten, die geen productief werk kun nen verrichten, zich overbodig gaan voelen. Ze voelen zich terzij- de gesteld en zijn dan maar al te vaak overgeleverd aan de bezoek- jes van medelijden hebbende men- sen. De Roode Kruis vrijwilligster komt regelmatig bij de patiëntop bezoek als medelevende bezoekster en leert hem of haar aardige voor- werpen op het gebied van de han- denarbeid maken. Dat kan iedere patiënt. Dat hebben we ontdekt toen Woensdag j.l. mej. N. H. Schokking, Hoofd van de afd. So ciale Zorg van het Ned. Roode Kruis in De Regenboog een inlei- ding kwam houden over het Well fare-werk. Zij had een grote ver- zameling handenarbeidproducten bij zich, die beslist buitengewoon fraai waren. De vrijwilligsters, die vooraf een opleiding krijgt, be- zorgt de patiënt het nodige mate- riaal en geeft hem of haar aanwij- zingen. Heeft de patiënt zijn werkstuk klaar dan mag hij het zelf houden tegen kostprijs van het materiaal, of hij kan het aan het Roode Kruis overlaten om het product te ver- kopen. De patiënt krijgt dan on middellijk 50 van de winst. Men ontvangt dit niet in geld uit- betaald, maar het wordt opgete- kend op een spaarkaart. Door be- middeling van het Roode Kruis kan men tegen inlevering van de spaarkaart kopen wat men wil. De cursus Stellig zullen de bedlegerigen over enige tijd reikhalzend uitzien naar het wekelijks bezoekje van de Wellfare-werkster om hem het nieuwe materiaal te brengen. Deze Wellfare-werksters moeten echter eerst nog worden opgeleid. Op tien achtereenvolgende Dinsdagen krijgen zij les in handenarbeid, ze INGEZONDEN. Hoogezand 2FVV ZNCKielwindeweer A4. SGV—WEO ZNC 2—Scheemda 2 MOVVSiddeburen A6. Stadskanaal 2Muntendam 2 B-adspiranten Afdeling II: B3. Nw. BuinenMuntendam 2 Programma voor Zaterdagmiddag A-adspiranten Afdeling I: A10. Oranje Nassau 3Westerbr. B-adspiranten Afdeling II: B2. VeendamHoogezand KielwindeweerMeeden FVV—HSC MuntendamZNC B6. HSC 3—HSC 2 Hoogezand 2ZNC 2 SGVFroombosch DAMMEN. Eindstand DGZ. De uitslagen van de laatste wedstrijden van de Chr. Damclub DGZ te Hoogezand- Sappemeer luiden S. KasperO. Scholtens 02 O. Scholtens—Th. v. Gennep 0—2 J. IpemaO. Scholtens 02 P. GrozemaH. Blik 11 De eindstand luidt, resp. gesp., ■gew., rm., verl., punten W. de Jonge 20 19 1 0 39 J. H. Wehrmeijer 20 12 4 4 28 O. Scholtens 20 11 4 5 26 Th. v Gennep 20 11 2 7 24 H. Blik 19 9 3 7 21 K. Snakenborg 20 8 3 9 19 P. Grozema 18 5 5 8 15 J. Knoop 20 6 2 12 14 iH. Niemeijer 20 5 3 12 13 J. Ipema 17 2 3 12 7 S. Kasper 20 2 2 16 6 De uitslagen van de clubcompe- titie van de Damclub „Centrum" te Slochteren bij de atnvang van het Damseizoen 19521953 luiden deze week, 9 September. E. RoggenH. Perdok 02 K. Thoma—H. Sanders 20 L. VeenG. Bakker 02 K. HommesB. Munnik 20 J. HesseK. Rijkens 02 W. PelgrimJ. Koers 20 HENGELSPORT. De Hengelclub „Zuidbroek" hield haar 4e clubwedstrijd op 't Schild- meer. De vangst was slecht. Prijs- winnaars werden 1. W. Wilde- boer, 2. A. W. Kruisman, 3. J. Ve- nema, 4. A. Vënema, 5. E. Bosscher 6. J. Bosscher. Wij eindigden in ons vorig num mer met de mededeling dat de longfoto's op het consultatiebureau in Groningen, worden bekeken, terwijl een klein percentage van de onderzochten zullen worden op- geroepen voor naïîer onderzoek op dat bureaii. Dit percentage betreft niet al leen mensen met tuberculose. Een deel van de onderzochten had een vage foto, een ander deel een bij nader inzien onschuldig litteken of een andere onbetekenende af- wijking. Een klein deel van hen zal long- tuberculose hebben, sommigen slechts met geringe afwijkingen. Zij zullen kunnen volstaan met ge- regelde contrôle op het consulta tiebureau, lange nachtrust, goede voeding en zij kunnen doorwer- ken. Wat zwaardere gevallen zul len thuis of in een sanatorium een kuur moeten doen. Hoe men het ook bekijkt, het is atijd een fele- citatie waard als men onderzocht is, zowel om het feit dat men niets heeft als om het feit dat men iets gevonden heeft in een nog genese- lijk stadium. Tenslotte nog dit Een onderzoek zoals boven ge- schetst, geeft als het ware weer: een momentopname van de ge- zondheidstoestand van de longen van een bepaalde bevolkinsgroep. Dat wil zeggen, dat enige maanden later er wel eens een nieuw geval van longtuberculose kan worden gevonden, dat er niet was tijdens het bevolkingsonderzoek. Een periodieke herhaling van het bevolkingsonderzoek is gebo- den. Men hoopt het om de twee jaar te kunnen doen in de naaste toekomst. Wij zullen dan steeds minder vinden. geestelijken over de wijze hoe ze het beste met de patiënten kunnen worden ingelicht door doctoren en omgaan enz. enz. Dan kan dit mooie werk starten, waarvoor, naar we hopen, zich nog vele dame3 uit de gemeente zullen aanmelden. Uit het verleden van dit Wellfare- werk blijkt wel hoe de patiënten dit waarderen. In Nederland is men er na de oorlog mee begon- nen om invalide militairen aan het werk te zetten. Toen de troepen- schepen met gewonden uit Indo- nesië terugkeerden drong het werk ook in de burgerziekenhui- zen en sanatoria door, waar ver- spreid liggende militaire patiënten waren opgenomen. Daarna kreeg men aanvragen van thuisliggende patiënten, zodat er thans een om- vangrijke organisatie is ontstaan. GOUDEN JUBILEUM Woensdag j.l. herdacht de heer J. Veldthuis aan de Rengerslaan de dag waarcp hij voor vijftig jaar in dienst trad van N.V. Scholtens Aardappelmeelfabriek. AMBTELIJKE MOLENTJES Naar aanleiding van een raads- voordracht in Groningen verscheen deze week in aile bladen, ook in de onze, het bericht van het gra- ven van een kanaal tussen het Zuidlaardermeer en het Kieldiep, dat het Achterdiep zou worden verbeterd en in Spitsbergen een nieuwe sluis zou worden gebouwd. Men maakt er ons op attent dat al deze werken reeds jaren geleder, zijn uitgevoerd. Waarmee we maar willen zeggen, gezien de voor- dracht voor de komende Gronin ger gemeenteraadsvergadering, de ambtelijke molentjes nogal lang- zaam blijken te draaien. Volkenkunde. Catalogus van de afd. „Aardrijks- kunde" en „Geschiedenis" in de Dekker. Hanneke en 't Zonnehuis (911 jaar). Nabben. Meisjes met een baan. (1618 jaar). Nagekomen. Gids. Zuidbroek. Muller en Van Neden. Practische gids voor de emigrant. O.L.B. HoogezandSappemeer. Excursiegids 1951 van de Noord- oostpolder. Lier, Van. Spanje. Geschiedenis. Werldgeschiedenis onder red. van Berkelbach van den Sprenkel e Dl. 1, 2, 3. Nederlandse en in 't Ned. vertaalde romans. Breevoort. Overschuimende golven Christie. Poirot speelt bridge. Christie. Tien kleine negertjes. Corsari. Alleen maar Peter. Queen. Het Egyptisch-Kruis my- sterie. Sairit Exupéry, De. De kleine prins. Jeugdboeken. Bauer. Vriendinnetjes (1215 j.) Dawson. Het goud in de beek. (10 tôt 12 jaar.) WEDVLUCHTEN. De Postduivenver. „De Lucht- stormers" te H.S. hield een wed- vlucht vanaf Deventer. In con cours 207 duiven welke om 8 uur gelost zijn. Afstand 110 K.M. Aan- komst le duif 9.28.46. Snelheid 1232.7 M. p. min. Aankomst 41e duif 9.39.59. Snelheid 1080.9 M. per minuut. 1 31 de Vries/Bakema, 2 K. Schipper, 3 T. Slor, 4 13 16 19 23 J. Moesker, 5 30 33 38 J. Bosma, 6 35 S. Grofsmid, 7 Klazema en Zn., 8 18 25 W. Kruijer, 9 21 R. Rouke- ma, 10 17 27 34 36 T. Romp, 11 26 H. Prins, 12 T. Smit, 14 29 K. Ve- nema, 15 J. Woldring, 20 G. Til- lema, 22 H. de Boer, 24 H. de Vries, Kiel, 28 J. Schomaker, 32 37 40 41 E. Heyes, 39 J. Blaauw. Winnaar poule A Klazema en Zn. met no. 7 idem B H. de Boer met no. 22. ds. Vermeer. ds. Vermeer. zendeling Per- Zondag 14 Sept. 1952. NED. HERV. KERK. Sappemeer 10 u. ds. Krol. Sappemeer (Ev.) 10 en 4.30 u. Ev. v. Frouwerff. Hoogezand 10 u. ds. Ten Broek (H.D.) Kiel-Windeweer 10 u. ds. Siega I van Winschoten. Kropswolde 10 u. ds. Knottnerus Westerbroek: 7 u. ds. Oliemans. Engelbert 7 u. ds. Knottnerus. Slochteren 9.30 u. Schaaphok 2.30 u, Froombosch 7 u, dok. Kolham 9.30 ds. van Apeldoorn. Harkstede 9.30 u. ds. Verbaas. Schildwolde 9.30 u. dienst. Hélium 9.30 u. ds. Politiek. Siddeburen 9.30 u. Ev. Leemborg van Tjuchem. Stootshorn 9.30 u. zend, Perdok van Slochteren. Noordbroek 10 u. ds. Stratingh. Noordbroek (Ev.) 3 u. de heer Leemborg. Zuidbroek 10 u. ds. Schaap. Muntendam: 9.30 u. ds. v. Nieu- kerken, Schipperspredikant te Groningen. GEREF. KERK. Sappemeer: 9.30 u. leesd.; 4.30 u. ds. Klapwijk. Zuidbroek 10 en 3 u. ds. Bloem van Sappemeer. Martenshoek: 9.30 u. ds. Klapwijk; 4.30 u. ds. Hoen. Schildwolde: 9.30 en 2.30 u. ds. Kouwenhoven. Siddeburen 9.30 en 2.30 u. ds. Ha- zenberg. GEREF. KERK (art. 31 K.O.) I Hoogezand: 9.30 en 4.30 u. ds. De Weger. Zuidbroek 9.30 en 2.45 u. ds. Den Ouden van Harkstede. Schildwolde 9.30 en 2.30 u. Ds. van Dijk. Harkstede 9.30 u. Leesdienst 2.30 u. ds. de Weger van Sappe meer. DOOPSGEZ. GEM. Sappemeer 9.30 u. ds. Kosters. Noordbroek 10.30 u. ds. Kosters BAPT. GEM. Hoogezand 10 en 5 u. ds. Bakker van Amsterdam 7.30 u. jeugd- dienst. Foshol 10 en 4 u. ds. Tammeling 7.30 u. jeugdsamenkomst. Siideburen 2.30 u. ds. Bakker v. Amsterdam. Muntendam 9.30 en 4 u. ds. Hek- huis 7.30 u. jeugddienst. LEGER DES HEILS. Hoogezand 10 u. Heiligingssa- menkomst 7.30 u. Verl. samen komst.

Het Nieuwsblad nl | 1952 | | pagina 2