IVOftOL Wanneer is de beste vacantietijd Een smakelijlc stukje vlees De club van 5 met Vacantie BHSsi „Schateiland' DOPENT WEK DE GAL IN UW LEVER OP Het gericht houden verpacht VOOR DE VROUW Verdwenen fabrieken en industrieën Denk om uw tenen Eerste Sigarenbandjes-album Blanketanden - Frisseadem 99 Tweede blad van „Het Nieuwsblad" 13 Sept. 1952 9 9 Mw. JLP. JÊ^w» JEUGDRUBRIEK Ooit last van Zuurbranden? Jeugdfeuilleton door Wouter Zeldenrijk Wall Disney's eerste speelfilm OOODT EN MutS Zuidbroek in vroegere tijden (XIII) De Woldstreek in de Oudheid (XXVIII) ADVERTENTIE I.M. ELK ZIEN MEUG ADVERTENTIE I.M. .fj Krabben en peuteren maakt d* Hlllfl- kwaal steeda erger. De helde* ■îitclon vloelbare D.D.D. drlngt diep UllaldU ln rte porlën door, zulvert, ont» J smet en geneest de huid. geneesmiddel tegenVM "mt Tfei huidaandoeningen Een stukje vlees verhoogt niet aleen de smakelijkheid van de maaltijd, maar de voedingswaarde bovendien. Vlees is immers een goede bron van eiwit en B-vitami- nes. Bijzonder waardevol zijn de magere soorten spiervlees en de ijzerrijke en vitaminerijke orga- nen lever en nier. Wanneer deze laatste voordelig te krijgen zijn, moet men er zeker van profiteren Men zette ze tôt aan het gebruik liefst in koud water. Men kan niet aile vleessoorten op dezelfde manier bereiden. Naar- mate zij langer*in de pan liggen te sudderen worden bijvoorbeeld doorregen of vette lappen smake- lijker, maar de malse magere bief- stuk, lever of carbonade droger en taaier. De magere lap vraagt erom, in heet vet aangebraden te wor den, het spek en de speklap daar- entegen komen beter tôt hun recht, wanneer zij langzaam op tempera- tuur zijn gebracht in de pan, tot- dat er voldoende vet voor het bak- ken is uitgesmolten. Verse worst door bloem of paneermeel halen. Kookvlees (zoals klapstuk) en rookworst legt men in zacht ko- kend water en tempert dan meteen het vuur. Zoudt u de worst flink koken, dan zoudt u na een tijdje een droge worst vinden en bouillon met vetogen. „Trekt" u daarentc- gen de worst gaar, dan zult u op uw bord een sappig stukje vlees krijgen, waaruit het geurige vet spuit wanneer u er de vork in zet! Recepten voor de bereiding van verschillende vleesgerechten vindt u in het vouwblad „Vlees en jus", te bestellen bij het Voorlichtings- bureau van de Voedingsraad, Ko- ninginnegracht 42, Den Haag, per briefkaart, waarop aan de adres- zijde 7 cents extra aan postzegels geplakt is. Recepten voor vier personen Gesmoord vlees met geurige saus Een doorregen runder- of var- kenslap van 250 gr, een paar uitjes, een kopje gesneden, gemengde groenten, bijv. wor- teltjes, cantharellen, 80 gr (1/3 pakje) boter, margarine of vet, zout, peper. Het vlees in een paar grote stukken snijden en zouten (en pe- peren). De boter of margarine verwarmen totdat het schuim net wegtrekt, of het vet verwarmen totdat de oppervlakte juist begint te trillen. De stukken vlees toevoe- gen en aan weerszijden bruin bak- ken. De ui en de cantharellen schoonmaken, in stukjes snijden en meebakken. Een scheutje heet water toevoegen, het aanzetsel van de panbodem en -wand los roeren en de pan sluiten. Rundgerecht gaar stoven in ongeveer IV2 uur. Na uur het vlees keren, weer een scheut water toevoegen en de rest van de gesneden groenten. Wanneer het rundgerecht gaar is, de jus afmaken met water (en zout). VIeesragoût Bij gebruik van varkensvlees de stevige groenten toevoegen, zodra het vlees bruin is en het geheel niet langer dan V2 uur stoven. 150 gr runderpoulet, een piak (50 gr) gekookte worst of ge- hakt, (een eetlepel rijst), een ui, lauriérblad, 40 gr (bijna 3 eetlepels) boter of margarine, 40 gr (4% eetlepels) bloem, zout (nootmuskaat). Het poulet in stukjes snijden, en deze opzetten in een liter kokend water met zout. (Rijst), lauriér blad en ui toevoegen. Het vlees zachtj es gaar laten worden in on geveer IV2 uur. De massa zeven, ui en lauriérblad verwijderen en zo nodig van het vlees stukjes zeen wegsnijden. De boter of margarine smelten, de bloem er door roeren en bij scheut j es tegelijk een halve liter bouillon erbij schenken. Voortdurend goed blijven roeren. De saus even laten doorkoken, met het vlees en de in kleine blokjes gesneden worst of gehakt. (De rest van de bouillon voor soep gebruiken). Gebakken varkensnieren 2 varkensniertjes, een paar blokjes mager spek, een to- maat, ui, 80 gr boter of mar garine, bloem. De niertjes in de lengte door- midden snijden, de bloedvaten en het vet zonodig verwijderen en het vleçs flink wassen. De stukken drogen en inwrijven met zout (peper) en een stukje ui. De to- maat in plakken snijden. De boter of margarine smelten totdat het schuim wegtrekt. De stukken nier door bloem wentelen en vlug aan weerszijden bruin bakken. De plakken tomaat en het spek meebakken. Een klein scheutje heet water toevoegen en de niertjes gaar stoven in ongeveer 10 minuten, totdat zij door en door grijs zijn. De niertjes uit de pan nemen, de saus afmaken met wa ter en bijbinden met bloem. Van een jeugdige neef uit Laren (N.H.) kreeg ik een klacht: „Oom Wout, we zijn veertien dagen ge- leden (3e week van Augustus) met vacantie geweest en we hebben vrijwel iedere dag regen gehad. Dat was vorig jaar zo en het jaar daarvoor 00k. In 1951 waren we eind Juli met vacantie, in 1950 in de eerste week van Augustus. Wanneer is, volgens u, de beste tijd om met vacantie te gaan? Ik bedoel: dat je de minste kans op regen hebt?" Ik vond dit zo'n intéressante vraag, dat ik er een paar woorden aan wil wijden. En om mijn ant- woord een beetje serieus te maken, heb ik eerst eens mijn licht opge- stoken bij iemand, die dagelijks met het weer te maken heeft. Nee, ADVERTENTIE I.M. Gcen glas, geen water, geen nare smaak. Simpelweg één of twee Rennies laten smelten op de tong. Er zijn mensen die nemen Rennies te pas en te onpas maagzuur of niet alleen maar omdat ze ze lekker vinden. Dat hoeft nou weer niet, maar 't is wel plezierig altijd Rennies bij de hand te hebben, voor eigen gebruik of om ande- ren te helpen. Vraag Rennies bij Uw apotheker of drogist. „Zeg," riep Wim eensklaps verschrikt uit, want hij had de spijs- kaart nu ook eens bekeken; „er staan niet eens aardappelen op." „Die krijg je ook wel," stelde René gerust. „Bij elk diner behoren toch aardappelen." „Of we die krijgen, moeten we nog afwachten," meende Evert, „want ik vind, dat ze lang werk hebben." „Misschien moeten ze eerst nog een schildpad vangen voor die pot wasem," meende Jan. „Die pot wat?" vroeg Gerrit. „Pot wasem, dat staat toch voor soep op die kaart." „Potage staat er," las Wim voor. „Jongens, wat heb ik toch een trek," zei Gerrit. „En wat duurt het lang. Ik vertrouw die vent in z'n zwarte pakkie voor geen halve cent." „Ik moet tenminste eerst nog zien, dat we hier wat te eten krij gen," zei Evert. „In die tijd had hij al wel tien diners hier kunnen brengen." Op dit ogenblik kwam er een net geklede heer naar het tafeltje van de club van vijf gelopen. „Zo, jongens," begroette hy vriendelijk; „op een fietstocht door Nederland?" De jongens keken in het lachende gezicht van de aardige man. Deze nam intussen een stoel en schoof aan het tafeltje, zodat hij tussen René en Evert kwam te zitten. „Je neemt het me, hoop ik, niet kwalijk, dat ik zo brutaal ben om bij te schuiven, maar ik zou graag wat meer willen weten van jullie reis, als het niet te veel gevraagd is. Waar komen jullie vandaan?" Het rustige, zelfverzekerde optreden van de man bracht de jon gens op hun gemak en boezemde hen vertrouwen in. René ant- woordde dan ook dadelijk: „We komen van Overbeek, mijnheer, en maken een tocht van een maand door Nederland." „Dat is geweldig, zeg, want zo zie je juist het mooie van ons land, niefwaar? Maar vertel me nu eens: hoe oud zijn jullie?" „Dertien jaar, mijnheer," zei René. „Tjonge, dertien. Ik had gedacht dat jullie al wel vijftien zouden zijn, zo flink uit de kluiten gewassen. En thuis weten zij er natuurlijk van, dat jullie deze tocht maken, is 't niet?" „Natuurlijk, mijnheer", antwoordde René verder. „Bovendien hebben wij een papier van de burgemeester van Over beek, waarin hij bevestigt, dat onze ouders toestemming hebben ge- geven tôt deze fietstocht. Hier hebt u het". Hij haalde het bewuste papier uit zijn jaszak en overhandigde het de bezoeker die het aan- dachtig nalas en het toen weer met een vriendelijk knikje overhan digde. „Ik dacht dadelijk wel, dat het met jullie iri orde zou zijn. Mijn heer hier en de man wees hierbij op de kellner, die met belang- stelling op enkele passen afstand stond te kijken vertrouwde het niet geheel en waarschuwde daarom de politie. Maar zoals ik reeds zeide, meende ik dadelijk al te weten, dat jullie flinke jongens zijn". De politieman, want dat was hij, stond op. Hij reikte de jongens één voor één de hand en zei: „Nu, jongelui, veel plezier op je reis, hoor. Ik zal wel tegen de kellner zeggen, dat de zaak in orde is". „Dat behoeft u niet meer te doen, mijnheer", zei René. „Zo En waarom niet „Omdat wij ergens anders gaan eten", antwoordde René. „We ko men met voldoende geld op zak hier binnen en inplaats van dat men ons wat te eten geeft, stuurt men ons de politie op dak. Een derge- lijke handelwijze zijn wij in Overbeek niet gewend. Daar vragen wij niet eerst aan de gasten: Hebben jullie geld bij je. Kom, Jongens, we gaan ergens anders eten, waar de kellners wat vriendelijker zijn." En de daad bij het woord voegende, kwam hij overeind en stapte re- soluut naar de draaideur toe, gevolgd door de andere vier jongens, die door een verbaasde kellner en een lachende rechercheur werden nageoogd. „Een mooie boel", stoof Evert verontwaardigd op, toen ze weer buiten waren en op hun fietsen waren gestapt. (Wordt vervolgd) nu eens niet iemand in De Bilt, maar een goede, oude kennis van me in België, in Ukkel. Ukkel is in België precies hetzelfde als in ons land De Bilt. En nu zul je mis- schien zeggen: ja, maar de weer- voorspellingen in Ukkel gelden al leen maar voor België. Inderdaad, maar ik ga ook geen weer voor- spellen. Daar pas ik voor en laat het maar over aan mensen, die er meer verstand van hebben, dan jullie en ik samen Nu begrijp ik best de vraag van neef Eduard uit Laren. Zijn be- doeling is deze: Wanneer hebben wij in ons land de minste kans op regen? Als ik nu grappig wilde zijn, zou ik antwoorden: Als het vriest. Maar daar heeft Eduard niets aan en dus zeg ik wat anders. Kijk eens, in ons land met zijn grillige klimaat, is het vrijwel on- mogelijk om met enige zekerheid het weer voor een hele week van te voren te voorspellen. Want van- daag kan het prachtig zonnig weer zijn en overmorgen storm en rC"** gen. Dat hangt nu eenmaal af van de depressies in de lucht, van de wolkenlagen, de wind en nog eeni heleboel andere factoren. Het kan in Januari regenen en in Juli, in November en Mei. Maar men kan ook zonnige dagen hebben in Fe- bruari en stormwind in Juli. In ons land is ailes mogelijk. Gaan we nu eens kijken naar de statistieken, dat zijn de aanteke- ningen over het weer in de laatste vijftig jaren, dan komen we toch tôt enige zekerheid. En wel deze In Nederland is er één période, waarin we voor zover het de zomermaanden betreft een re- delijke kans hebben op droog weer. Dat zijn de drie laatste we- ken van Juni en ongeveer de tien eerste dagen van Juli. Een tweede période, maar met minder zeker heid, is de laatste week van Augus tus en de vier eerste dagen van September. Misschien heeft het dit jaar niet geklopt. maar vergeet niet, dat dit resultaten zijn van waarnemingen van de laatste 50 jaren in Ukkel. En die mijnheer heeft gezegd, dat dit ook geldt voor het grootste deel van Neder land. Nu moet je volgend ja§r, als je in een dezer perioden met vacan tie gaat en het toch regent, niet op mij mopperen, want nogmaals: dit zijn gemiddelden. Zo zijn er ook perioden alweer in de zomer maanden waarin de kans op re gen het grootst is: de laatste vijf dagen van Juli en de twee eerste van Augustus. Ook de 13e en 14e Augustus. En ten slotte 22 en 23 Juli. Doch zoals gezegd: dit zijn slechts resultaten van waarnemin gen over een période van 50 jaar. Het wee» laat zich toch niet dwin- gen en het is dus helemaal niet KLEINE VREUGDEN. Wie op de honderdduizend aast, zoekt naar verborgen schat, Zegt dikwijls in zijn droef bestaan: „ik heb weer pech gehad'. Maar wie de kleine vreugden ziet die er voor ieder zijn. Ontmoet er elke dag opnieuw wel minstens twee dozijn. Zo'n kleine vreugde is alvast de weggeschoren baard, Waardoor een lekker, fit gevoel ons door de leden vaart. Een feest het eerste slokje thee dat aOn de lippen kwam; En dan die eerste sigaret na d'ochtendboterham Nu op de fiets, met tram of bus langs morgenfris plantsoen Het stoplicht bij het kruispunt springt zowaar precies op groen. Er zit iets fascinerends in het vroege straatgewoel 't Passer en van een leuke vrouw geeft ook al vreugdgevoel. In werkplaats, magazijn, kantoor, zijn vreugden bij de vleet Voor ieder die de kleine ook echt te waarderen weet. Dan komt de lange avond nog met huiselijk geluk, Met tijd voor boek of radio, ook vreugden, stuk voor stuk. En als dat dl genoten is na 'n dag, zo onbezet, Wacht geest en ledematen nog het overheerlijk bed. POES OP PENSIOEN. De poes van Lucia Lurechi in Rome kan de toekomst met een onbezorgde poesenglimlach tege- moet zien. Haar meesteres, die de vorige week is overleden heeft haar namelijk een bedrag van 500 gulden nagelaten Lange tijd geleden schreef de Engelse schrijver Robert Louis Ste venson een uiterst spannende avonturenroman: Treasure Island, of, in het Nederlands vertaald „Schateiland". Op vele Middelbare scholen wordt het boek in de klas gelezen wel een bewijs dat het boek ook geschikt is voor de jon- geren. Schateiland vertelt het ver- haal van een kleine jongen Jim Hawkins, die eeuwen geleden met zijn moeder een herberg drijft, ge- naamd De Admiraal Benbow-her- berg. In een verlaten streek van West-Engeland, waar de herberg stond, kwamen niet veel bezoekers. Eens echter kwam er een oude zeeman op bezoek, die zijn intrek in de herberg nam. Toen veran- derde ailes. De zeeman was een uiterst ruwe klant, dronk reusach- tig, richtte grote drinkgelagen aan, en kreeg op een zekere dag bezoek van Blinde Pew, die in de herberg Het Zwarte Teken maakt, het teken des doods. De gebeurtenissen vol- gen elkaar dan snel op. De zeeman geeft Jim een kaart, die hij naar het dichtstbijgelegen dorp moet brengen en daar moet verstoppen. Als Jim terugkomt is de herberg door piraten geplunderd en de zeeman gedood. Het blijkt later dat de kaart, die Jim in ontvangst heeft genomen, de plaats aanduidt waar eens een belangrijke schat is begraven door zeerovers. Er wordt een schip uitgerust, waar- mee men naar Schateiland zal va- ren. Maardan beginnen de avon- turen van Jim en zijn vrienden, dr. Livesey en jonkheer Trelwaney eerst goed. Er breekt muiterij uit aan boord, op het Schateiland ont- staan spannende gevechten totdat.. ja dat kunt u zien in de eerste speelfilm die Walt Disney van dit uiterst spannende zeerovers- en piratenboek heeft gemaakt. Walt Disney, de man van de tekenfilms, heeft een uiterst fantastische geest. Dat is gebleken in zijn tekenfilms, dat blijkt ook in deze echte speel film, die hij in kleuren liet ver- ADVERTENTIE I.M. doos 75 et fabriek tôt grote bloei uitgesloten, dat het b.v. in 1953 op die dagen wèl regent. Daar is niets aan te doen. Je moet nu eenmaal, als je met vacantie gaat, een beetje geluk hebben en als je va- cantieweek verregend, dan is -dat erg spijtig, maar daar kan De Bilt niets aan doen en Ukkel niet en geen enkel weerkundig instituut ter wereld. Als we hieraan maar altijd den- ken. En regent het, wel, dan truos- ten we ons maar met de gedachte: volgend jaar misschien beter „Oom Wout" In Londen heeft de directeur van eeh grote schoenfabriek Woensdag j.l. een grote dubbel- deksbus uit die stad over zijn te nen laten rijden. Hiermee werd niet de deugdelijkheid van des directeurs tenen gedemonstreerd maar wel die van zijn schoenen, die een versterkte neus hadden. De stalen neuzen van de schoenen wegen maar 60 gram maar kun nen drie ton torsen. Een uitkomst voor mensen met eksterogen In het geïllustreerde gedenk- boekje, dat de gemeente heeft uit- gegeven, is ook de houtzaagmolen van de heer Meijer opgenomen. Zoals hierin reeds vermeld staat, is deze molen in 1912 afgebroken. Tegenover de molen van de heer Meijer stond ook een houtzaagmo len van de heer Ubbens, direct over het spoor aan de Munten- dammerweg. Bij de molen stond toen ook een kazerne, d.w.z. een kazernebouw, waarin zeker wel een twintigtal huisgezinnen woon- den. Bij de kazerne was het spoor- dok, waar veel gewerkt werd door de kazerne-bewoners. Dit ailes be- hoort al lange tijd tôt het verleden want ook de molen van de heer Ubbens en de kazerne, zijn al vele jaren geleden, afgebroken. Ook het spoordok doet geen diensten meer. In Zuidbroek zijn in de laatste eeuw heel wat fabrieken en indu strieën verdwenen. Waar nu de zaaddrogerij is, was in de eerste wereldoorlog de ma- chinefabriek van Brons, die slechts een paar jaar gewerkt heeft. Ook de Vlessingfabriek was een oor- logsproduct, van ssar korte duur, die de st'at «ÎRioenen heeft gekost De vlasfabriek, welke ook ge- noemd wordt in het boekje van de gemeente is al vele jaren verdwe nen. Ook de bierbrouwerij, die ge- staan heeft aan het Winschoter- diep, waar de laatste tijd het arm- huis is geweest, behoort reeds lang tôt het verleden. De oliemolen van Hekman hebben vele oud-Zuid- broeksters nog wel gekend. Deze stond aan het Winschoterdiep-West Vroeger woonde in de Kerkhorn, welke later op initiatief van de heer Jac. Maathuis in de raadsver- gadering, de naam Torenstraat heeft gekregen, een zekere Breur- ken, die toen het weversbedrijf uitoefende. De laatste fabriek Wel- ke thans verdwenen is, de zuivel- fabriek te Uiterburen. was door de boeren gesticht. De eerste di recteur was de heer Jutting, welke destijds op Drostenborg woonde, zoals dit huis nog altijd wordt ge- noemd, ofschogn de oorspronkelij- ke Burcht van de Drost, al lange jaren verdwenen is. De heer Zijl, die destijds boek- houder was, heeft de eerste stoot gegeven aan deze industrie, die bloeiende was onder leiding van de directeuren, de heer Bergsma en later onder de heer Quareé. De heer Quareé bleek een bekwaam directeur te zijn, want toen hij als directeur in Laude bij Sellingen, is benoemd,, heeft hij deze Wes- terwoldse gebracht. Na de oorlog is ook de melkfa- briek verdwenen en overgeplaatst naar Slochteren, waar thans onze boeren hun melk leveren. In vroegere jaren is er een lu- cifersfabriek geweest, op de plaats waar later de melkfabriek stond. Directeur van deze luciferfabriek was de heer Hamstra. De fabriek, die een kwijnend bestaan had, is afgebrand en niet herbouwd. Zo zijn reeds vele industrieën en fa brieken in ons dorp verdwenen. S. vaardigen. Hij heeft al het moge- lijke gedaan om in deze film da sfeer van de 17e eeuw te benade- ren. Zijn hoofdrolvertolkers zyn de uiterst ruwe klanten geworden die Stevenson in zijn boek be- schrijft. Als bijzonderheid kan ge- meld worden dat men voor de op- namen op zee nu eens geen gebruik heeft gemaakt van een miniatuur schip, zoals dat meestal met filma als deze gebeurt, maar met een echt 17e eeuws schip. Het geheel wordt daarom eens zo realistisch. Het boek Schateiland wordt door een ieder, die het in handen krijgt, in één adem uitgelezen. De roman- tische, ruwe mannelijke sfeer van enge eeuwen geleden immers trekt een ieder! De film Schateiland be- looft eens zo spannend te worden, omdat de kleurrijke taferelen uit dit boek zich uitstekend lenen voor een rolprent. Bovendien waarborgt de naam Walt Disney een uiterst knap geregisseerda film. §inds jaar en dag worden in Ne derland sigarenbandjes gespaard, eerst door kinderen als spel, later serieus door de ouderen. Een grote handicap was echter nog al tijd het ontbreken van een goed album, waarin men de bandjes be- hoorlijk kon bewaren, en waarin men afdrukken van de diverse in ons land bekende bandjes kon aan- treffen. Aan die toestand is thans een eind gekomen. Bij de N.V. G. Kolff Co. Uitgeversmaatschappij te Amsterdam is thans Het Eerste Nederlandse Sigarenbandjes Al bum verschenen, waarin men de afdruk van 50.000 Nederlandse bandjes kan aantreffen. Alphabe- tisch gerangschikt naar het merk sigaren heeft men een gemakke- lijk overzicht van de mogelijkhe- den die er voor de Nederlandse verzamelaars liggen. WERELDKAMPIOEN AARDAPPELSCHILLEN. Huwbare jongemannen maken wij attent op een Deense juffrciCSfr- Herdis Larsen geheten, die op uiterst snelle wijze de aardappelen kan schillen voor de middagpot. Deze week verdedigde zij haar ti- tel van wereldkampioene op dit gebied. In 2 minuten en 17 secon- den schilde zij een kilo aardappe len. ADVERTENTIE I.M. U zult 's morgens „kiplekker" uit bed springen. Elke dag moet uw lever een liter gai in UW ingewanden doen stromen, anders verteert UW voedsel niet, het bederft. U raakt verstopt, wordt humeurig en loom. Neem de plantaardigo CARTER'S LEVERPILLETJES om die litef gai op te wekken en uw spijsvertering en stoel* gang op natuurlijke wijze te regelen. Een plantaardig zacht middel, onovertroften om dd gai te doen stromen. Eist Carter's Leverpilletjei» Het gericht houden werd in vroegere tijden verpacht, zo ook te Kolham. In de 14de eeuw geschied- de dit door de Graaf van Benthem. In 1323 b.v. werd Eyso Snelger van Scharmer met dit recht be- leend, waarvoor jaarlijks een zeer klein bedrag aan de Graaf moest worden uitgekeerd. Later was er een rechter, die afzonderlijk over Slochteren, Kolham, Foxham en half Schildwolde gericht hield. De plaats waar de straf werd uitge- voerd, heette Kaakheem. In Sloch teren lag dit vlak bij de toren op de plaats, waar vroeger de familie A. Brondijk woonde. Kolham wordt het eerst als kerspel vermeld' in 1291. In dat jaar ont- stond twist tussen de dekens van Loppersum en de drie kerspelen Schildwolde, Slochteren en Kol ham, die zo hoog liep, dat aan de eersten niet werd toegestaan in de Woldstreek zeend synode) te houden. Deze drie kerspelen wa ren van mening, dat de dekens van Loppersum over hen niets te zeggen hadden. Het volk werd hierom in de ban gedaan en onder interdict geplaatst: openbare gods- dienstoefeningen werden niet ge- houden, de kerken werden geslo- ten, geen klokken mochten wor den geluid, geen sacramenten be- diend, geen lijken met kerkelijke plechtigheden begraven worden enz. De zaak werd aan de Abt van het klooster Bloemhof te Wittewie- rum en aan de Proosten van Schildwolde en Oosterlee Hei- ligerlee) als scheidslieden overge- geven en toen werd de eensgezind- heid spoedig hersteld. Plm. 1800 stond tegenover de Knijpslaan één huis, maar ten O. hiervan langs de Noordzijde van de Woldweg geen een. Over het huis de Ruthen werd in no. XIX van deze artikelen reeds het een en ander vermeld. Het bos hierbij was een geschikte verblijfplaats voor revers. Plm. 1780 hield hier een dievenbende zijn verblijf, die des nachts dief- stal, roof en moord pleegde en overdag goede sier maakte. Van deze bende zijn 5 man gevangen genomen; een van deze heeft in de gevangenis zelfmoord gepleegd, tenminste één is bereçht, één is ontvlucht en één werd over de grens naar Drente verbannen. Ten Zuiden van Kolham ligt langs het Winschoterdiep Foxham. Dit is niet zo genoemd naar de ridder Fox, maar heeft zijn naam waarschijnlijk te danken aan de vele vossen, die hier kunnen ge weest zijn. Foxhol b.v. werd ook Vossenhol genoemd. Deze namen bestonden reeds vôôr de tijd van Fox. Een tolhek, dat voor 100 jaar nog te Foxham stond, werd in oude geschriften de bek af ge noemd. Ten Oosten ervan stond een buitenplaats, Jagtwijk gehe ten, waarschijnlijk in plm. 1760 aangelegd door Oesebrand Johan Rengers, heer van Slochteren, enz. Ze werd in 1834 aangekocht door de heren van Lennep en voorzien van een branderij, waar uit aard appelen moutwijn, brandewijn en azijn werden vervaardigd. Deze branderij was de eerste, die van deze soort in de provincie Gronin- gen is ingericht. Later werd de heer P. van Arnhem medeeigenaar. Misschien heeft op de plaats, waar voor plm. een eeuw de boer- derij van F. J. Idema stond, in de buurt Gaafveen, een kerk of ka-- pel gestaan. In die buurt werden ni. vele en grote bakstenen ge- vonden. Deze kerk moet reeds in 't begin der 13de eeuw hebben be staan. Abt Emo van Wittewierum verhaalt in zijn kronieken, dat hier in 1227 wegens ergerlijk levensge- drag een diaken werd gedood.

Het Nieuwsblad nl | 1952 | | pagina 3