'Filo Fop en de zeldzame Plant Twee maal wandelend Wat opae Veeti&ùta e% aan zegî Atletiek-kampioensch^pen Turnkring Oost-Groningen K.M.G.V. Hoogezand-Sappemeer en omgeving Tonnie's Opdracht ATLETIEK VOETBAL DUIVENSPORT WATERPOLO m I UIT DE SCHEEPSBO UW DAMMEN We stellen medewerking altijd zeer op prijs, vooral wanneer inwo- ners van HoogezandSappemeer en omgeving betrokken zijn bij ma- nifestaties die buiten ons rayon val- len. Ook in de krant van woensdag kregen we weer medewerking en wel inzake atletiekprestaties. Jam- mer was het dat er slechts drie at- leten werden genoemd, terwijl er toch zovelen deelnamen aan de at- letiekkampioenschappen van de Turnkring Oost-Groningen van het KNGV. Er werden door deelnemers uit onze omgeving behoorlijke pres- taties geleverd op het prachtige sportveld in Delfzijl. Enkele onder- delen waren misschien iets minder, maar de Sportvereniging Delfzijl heéft toch voor een goede organisa- tie gezorgd. Zelfs een onweersbui was niet in staat om de punctuali- teit bij de afwerking van het pro gramma te verstoren. Een klein aantal verenigingen had met een groot aantal deelnemers ingeschre- ven en zowel over prestaties als or- ganisatie kon voorzitter, de heer K. Denijs, zich in zijn slotwoord gun- stig uitlaten. We laten hieronder de gedetail- leerde uitslagen voor ons rayon vol- gen: Verspringen Damesi 1 M. Kuur, WIK, 4.70 m. 2 M. v. d. Molen, Doles, 4.65 m. 3 H. v. d. Molen, Doles 4.55 m. Kogelstoten Dames: 1 S. Dikkema, Doles, 8.75 m. 2 M. Kuur, WIK, 7.90 m. 3 J. Popkes, WIK, 7.50 m. Hoogspringen Jongens 14/15 j.: 1 F. Boss, H.S., 1.60 m. 2 K. Meyer, SGV, 1.55 m. (Schildwolde) 3 K. Bos, WIK, 1.55 m. Verspringen Heren: 1 M. Hofkamp, H.S., 5.71 m. 2 K. Kiel, Mono, 5.29 m. (Overschild) 3 J. Luiken, Doles, 5.23 m. Discuswerpen Herent 2 J. Luiken, Doles, 23.34 m. Hoogspringen Meisjes 14/15 j.: 1 E. Frey, WIK, 1.30 m. 2 M. Ruben, Doles, 1.30 m. 3 R. Wieringa, Doles, 1.30 m. Hoogspringen Herent 1 K. Kiel, Mono, 1.60 m. Kogelstoten Heren 16/17 j.: 2 L. Emmens, WIK 9.25 m. 3 J. Balkema, WIK, 8.35 m. Balwerpen Meisjes 14/15 j.: 1 M. Ruben, Doles, 27.50 m. 3 E. Frey, WIK, 26.25 m. Discuswerpen Damest 1 M. Dikkema, Doles, 17.03 m. 2 S. Dikkema, Doles, 16.54 m. Balwei-pen Jongens 12/13 j.: 1 J. Polling, WIK 34.80 m. 3 A. v. d. Zwaag, SGV, 30.m. Speerwerpen Heren: 1 J. van Bon, WIK, 28.41 m. 2 J. Luiken, Doles, 28.m. Verspringen Heren 16/17 j.: 2 R. de Haan, H.S., 5.53 m. Speerwerpen Dames: 1 M. v. d. Molen, Doles, 21.33 m. 2 M. Kuur, WIK, 19.93 m. 3 J. Popkes, WIK, 17.36 m. Discuswerpen Heren 16/17 j.: 1 J. Balkema, WIK, 25.59 m, 2 L. Emmens, WIK, 24.27 m. 3 H. Fledderman, WIK, 23.28 m. Kogelstote'n Jongens 14/15 j.: 2 H. Blauw, Doles, 12.90 m. 3 F. Boss, H.S., 12.75 m. Hoogspringen Damest 1 M. v. d. Molen, Doles, 1.45 m. 2 M. Hoiting, SGV, 1.40 m. 3 H. v. d. Molen, Doles, 1.30 m. Verspringen Jongens 12/13 j.: 3 A. v. d. Zwaag, SGV, 4.11 m. Speeerwerpen Jongens 14/15 j.: 2 A. Balkema, WIK, 28.85 m. 3 G. Korthuis, WIK, 27.30 m. Kogelstoten Herent 1 J. Luiken, Doles, 9.41 m. 2 N. Hofkamp, H.S., 9.25 m. Verspringen Meisjes 14/15 j.: 1 A. Bos, WIK, 4.65 m. 3 M. Ruben, Doles, 4.48 m. 60 m. Meisjes 12/13 j.t 3 F. Drenth, SGV, 9.2 80 m. Meisjes 14/15 J.t 1 A. Bos, WIK, 11.4 100 m. Heren 16/17 J.t 1 R. de Haan, H.S., 12 3 O. v. d. Holt, Doles, 12.9 100 m. Heren: 2 N. Hofkamp, H.S., 12.4 3 J. Luiken, Doles, 12.7 VerspringepM'ongens 14/15 j.: 1 K. Bos, Wl£, 5.49 m. 2 H. Blauw, Doles, 5.48 m. 3 F. Boss, H.S., 5.45 m. 60 m. Jongens 12/13 j.t 1 J. H. Polling, WIK, 9 80 m. Jongens 14/15 j.t F. Boss, H.S., 9.9 2 H. Blauw, Doles, 10 100 m. Dames: 1 M. Hoiting, SGV, 13.7 2 M. v. d. Molen, Doles, 13.8 3 M. Kuur, WIK, 14.9 Estafette 4 x 80 m. Meisjes 12/13 j.: 3 Doles, 55.3 Gemeentelijke ontmoeting. Op het Sportveld te Zuidbroek werd donderdagavond een voetbal- wedstrijd gespeeld tussen het Ge- meentepcisuneel van Zuidbroek en van Muntendam. Het gemeentepersoneel van Zuid broek gaf Muntendam goed partij. De rust ging in met 31 voor Zuid broek, een mooie voorsprong dus. In de tweede helft werd niet zo vlot gespeeld dan de eerste. Het was te zien dat de spelers moe wer den. Toch eindigde deze wedstrijd met 32 voor Zuidbroek, een mooie prestatie voor Zuidbroek dus. De doelpunten voor Zuidbroek werden gescoord door Pater, die er twee voor zijn rekening nam en een van Houwen. Voor Muntendam werden de doel punten gemaakt door Blaauw en Bos. 4 x 80 m. Meisjes 14/15 j.: 1 Doles II, 49,4 2 WIK, 50.6 4 x 100 m. Dames: 1 Doles, 111 2 WIK, 1.5.8 4 x 80 m. Jongens 12/13 J.t 1 WIK, 47.5 4 x 80 m. Jongens 14/15 j.t 2 WIK, 45.7 4 x 100 m. Heren: 1 Doles, 52.6 3 WIK, 54.9 Totaal estafettes: Doles wisselbeker voor beste totaal- prestatie estafettes. 10 punten (na loting met WIK). Driekamp Meisjes 14/15 j.: 1 Doles, 5597 pnt. 2 WIK, 5414 pnt. Vierkamp Dames: 1 Doles, 5039 pnt. 2 WIK, 4579 pnt. Driekamp Jongens 14/15 j.: 2 WIK 5884 pnt. Vierkamp Heren: 2 Doles, 4079 pnt. 3 WIK, 3604 pnt. P.V. „Snelle Wieken", Foxhol. Wedvlucht vanaf Asschaffenburg. Afstand plm. 390 km. In concours 57 duiven. Gelost 5.15 uur. Aankomst le duif 11.01.53. Aan- komst 14e duif 11.54.55. Uitslag: 1 2 14 G. Veldthuis, 3 P. Klopstra, 4 6 13 R. Hagedoorn, 5 9 10 H. Holt- jer, 7 T. de Groot, 8 11 J. Sloot, 12 E. de Vries. Nimpf succès op het 7de Internationale Waterpolotournooi van Thor uit Wildervank. De damesploeg van Nimpf wist zondag j.l. een verdienstelijke twee de prijs te behalen in de groep E. In de laatste beslissende wedstrijd, tegen ZPCH uit Enschede verkaThn ze met 10. De uitslagen warenu NimpfBubble 5—0 rUc, i\aNimpf 44 NimpfThor 31 ZPCH—Nimpf 1—0 ZCG 2—Nimpf 0—10. Voor de competitie speelde Nimpf woensdagavond te Groningen tegen ZCG 2. De dames van Nimpf waren over aile linies sterker en hebben er dan ook een waar schuttersfes- tijn van gemaakt. J. Bakema-Sche- per scoorde aile 10 doelpunten. Door deze monsterzege kwam Nimpf op de tweede plaats te staan en aile mogelijkheden voor de bo- venste plaats zijn weer volop aan- wezig. UITKERING CAMPAGNE '56/'57 van het Cooperatie-contract W. A. SCHOLTEN'S AARDAPPELM.FABRIEKEN N.V. In de op 26 juni j.l. gehouden Be- stuursvergadering van het Coope ratie-contract W. A. Scholten's Aardappelmeelfabrieken N.V. werd de uitkering der geleverde aardap- pelen van de campagne 1956 vastge- steld op f 5.93 per 100 kg. basis 330 gram, terwijl aan Regeringstoeslâg aan de leveranciers werd doorgege- ven 86.2 et. per 100 kg. basis 330 gram. In totaal bedraagt dus de uit kering f 6.792. mm "f- vA-y T KJjQQfr«=Ta 118) Filo schoot naderbij om hem te helpen en het duurde niet lang of het tentje stond overeind. „Tjonge, Dr. Spriet, wat 'n rare gids was dat", zei Filo, „waarom zou-ie zo bang zijn om verder te gaan?" „Hm. Juist jongmens, bang, dat was-ie, maar waarom? Dat weet ik niet! In ieder geval heeft ie ons 'n heel eind in de goede richting ge- bracht; we zullen wel spoedig in het gebied van de Ruige Bastbomen zijn, denk ik. Juist! En nu gaan we slapen!" Weldra heerste er in de tent die- pe rust. Deze zou echter wreed ver- stoord worden! Na enige uren kwam er 'n storm opzetten, een plotselin- ge ontzettende windstoot! Bomen kraakten, takken vlogen in 't rond en binnen twee tellen was het tent je uit te grond gerukt. „Houd 'm vast!" riep Dr. Spriet: „help!" riep Filo en beiden tracht- ten 'm aan de lijnen tegen te hou- den. Tevergeefs! De tent werd door de wind als het zeil van een schip voortgedreven en onze vrienden sleurden er achteraan! Wat 'n toe- stand, in het nachtelijk duister! Waar moest dat heen!? INGEZONDEN. Sinds de Avondvierdaagse zullen velen de wandelsport nog een war- mer hart toedragen, dan zij voor- dien al deden en inderdaad is deze sport een van de belangrijkste in de zomer. Het is niet alleen gezond, maar men leert ook op misschien de traagste wijze in de huidige snelle tijd de mooie plekjes uit eigen omgeving en verderaf kennen. HoogezandSappemeer en omge ving hebben op dit terrein dit jaar wel hun manifestaties. Eerst ging men met de wandel- sporteommissie H.-S. naar Zuidla- ren, toen kwam de Avondvierdaag se, morgen start vanaf hôtel Struvé de bondswandeldag van het KNGV over drie afstanden en op 12 en 13 juli roept de Wandelvereniging W. A. Scholten te Foxhol onze wan- delaars weer naar Zuidlaren. Waar we het nog niet over willen heb^ ben, is de Bondswandeldag, die Chemica dit jaar voor de georgani- seerde wandelverenigingen in Hoo- gezand-Sappemeer organiseert. Daar komen we later nog wel op terug. Het eerstvolgende evenement na morgen (zondag) zijn dan de wan- deltochten van W. A. Scholten in Zuidlaren. Zaterdag 12 juli wordt er over 15 en 25 km gelopen en de starttijden zijn respectievelijk 15 uur en 14.30 uur. De langste afstand dus het eerst. Zondag start de 25 km om 10.30 uur en de 15 km om 11 uur. Beide dagen is het aanvangspunt gelegen bij Huize Entinge (Sprookjeshof) aan de Groningerweg te Zuidlaren. Daar kan dus nog een prettig uit- stapje van worden gemaakt. Als inschrijfadres voor gegadigden ver- melden we J. Sijbring, G. Doustraat 18, Hoogezand of telefonisch 05980- 2931. Aan de wandeltochten zijn mé daillés als individuele prijzen ver- bonden, ook groepsprijzen zijn be- schikbaar, terwijl een jury nog extra-prijzen kan toekennen. Dat belooft dus een wandelende drukte bij Sprookjeshof, misschien een goed begin van een goede va- cantie. 10 km. route voor morgen Wij publiceerden reeds in het kort de routes van de Bondswan deldag, die morgen (zondag 29 ju ni) door WIK worden georgani- seerd. De routé over 10 km. is echter gewijzigd en is voor de jeugdige wandelaars thans als volgt: Margrietpark, Arie Bosseher- straat, Burg. Stronkhorststraat, Burg. Jonkerenstraat, Violenstraat, Ranonkelstraat, langs de school naar Winkelhoek, linksaf, bij Schil- der v. d. Veen rechtsaf v. Heems- kerckstraat, v. Linschotenstraat Tas- manstraat uit, linksaf kruispunt hô tel Faber, Meint Veningastraat, Spoorstraat, Burg. v. Royenstraat, Sportterreinstraat, Eendrachtsweg, B. v. Royenstraat, Kerkstraat, "Pa- rallelweg, Stationsweg, Midden- straat, Borgercompagniesterstraat, Noorderstraat, Parkstraat, Struvé achteruitgang. Uw zoon kan opgeleid worden voor Stukadoor Naast Amsterdam en Rotterdam is in Groningen aan de Lagere Technische School gelegenheid een opleiding te volgen voor stukadoor. Dit is een nieuwe kursus die in augustus/september aanstaande be- gint. Het ligt in de bedoeling leerlin- gen aan te trekken uit Groningen en omgeving. Het beroep van stukadoor is zeer nuttig en bovendien worden woningen en gebouwen er door ver- fraaid. Lonen en andere arbeidsvoor- waarden zijn bijzonder gunstig. Ook de werkgelegenheid is ruirnschoots. Voor een goed opgeleide vakman is er altijd plaats. Belangstellenden kunnen voor- lichting ontvangen op een zittings- avond in het Gew. Arbeidsbureau te Sappemeer, waarover elders in dit blad meer is te lezen. Tewaterlating. Bij Bodewes Scheepswerven N.V. te Martenshoek werd met goed ge- volg te water gelaten het nieuwe motorkustvaartuig „Cadans", dat wordt gebouwd voor rekening van de heren E., P. E., J. P. eh H. A. Beck te Groningen. Het schip is van het gladdektype en meet 920 ton d.w. De „Cadans" (bouwno. 436) zal worden uitgerust met een 8 cil. Brons motor van 500 P.K. De bouw vindt plaats onder toezicht van Lloyd's Register of Shipping 100 A I en Scheepvaart Inspectie voor~de onbeperkte vaart. Op de vrijgekomen helling zal de kiel worden gelegd voor een half- shelterdeckcoaster van ca. 1030 ton d.w. voor Nederlandse rekening. Dit schip zal worden uitgerust met een 8 cil. Deutz motor van 740 P.K. Damclub „Houdt Stand". Uitslagen onderlinge competitie: K. SnakenborgK. v. Bon 11 K. v. BonH. K. Looyenga 20 B. KremerC. Limberger 20 L. D. HoekstraJ. Pot. 11 J. BaasJ. v. d. Let 20 Zo, ik bin der weer heur, en ik zit weer in mien aigen kroakstoul en heb bainen weer onder aigen toafel. En ik hol mie nou veurlopeg moar weer aan 't bekende spreek- woord van, aigen heerd is gold weerd. Ze haarden mie al schreven, kom moar gauw weer thuus Opoe, want ie haarden hakken nog nait tou deur uut, of 't is al weer mis en doun moar net wat heur in de kop komt. Nog moar net bin ik 'n dag of wat vot, en joa heur, tele- foon wordt opzet, en radio distri- butie wordt weer duurder. Wie mouten nog moar even dik apht miljoen meer opbrengen in 't joar mit luusteren mit mekoar, want aans ken 't nait meer uut haarden ze berekent. Moar 't schient wel, wat ze bie de aine overhaidsdainst te kort hebben, dat ze dat bie de aander weer overhoalen. Want ons politie zel over 't haile land nije unifôrms hebben. Tenminste der is al 'n kemizzie veur benuimd om uut te zuiken wat veur 'n medel dat worden mout. Noast dij kemizzie zel der den ook nog wel eerdoags 'n subkemizzie benuimd worden, moar dat het den meschain dit veurdail, dat wie nait zo maal en duur uut- komen as mit onze legerhelms en schounen en aalzuks wat meer, Nee 't is moar goud dat ik weer thuus bin, ook mit 't 00g op Haarm. Stum- per 't leek bie mie thuus wel of der 'n orkoan deur hen goan was. Niks ston der meer op stee en ik kon overaal wel op schrieven. Tou ik der wat van zee tegen hom, kreeg ik ten antwoord, ie haarden toch zeker zegt dat ik overaal mit han- den ofblieven mos nait? Nou ik bin vot moar weer aan 't haspelen goan, en 't begunt weer 'n klain beetje op 'n fatsounlieke huushollen te lie- ken. En mien tuun liekt wel 'n wil- dernis zoveul onkruud. Ik heb aans mooi weer had, en bin zulfs ve'r- braand thuus komen. Moar ik ken der nou ook weer tegen heur. Mien gruintetuun zel wel niks van te- recht komen van 't joar, want 't ongedairte het wel feest hollen in tied dat ik vot was. Bonen binn'n schoon opvreten deur de slakken, en pooteerappels liggen der weer boven, want doar wazzen mollen onder deur kropen. Het lieken wel aalmoal loopgroaven bie mie ach- ter thuus. Mien klainzeun Jurrie uur Zoltkamp zel mie de boudel wel weer wat opknappen het hai zegt, en dat is hom wel aanvertrouwd heur. Nou ie waiten 't dus dat ik weer thuus bin hè, en as ie mie neudeg binnen den wait ie woar ie mie vinden kenn'n. En aans bel kraant moar even op, dan zôrgen dij wel dat ik 't gewoar word. Opoe. FEUILLETON door Henk van Heeswijk 15 In de namiddag fietste hij terug naar Wilschoten, dat in de zon lag te branden. Het zou in ieder geval in de komende nacht lekker fris zijn. En dan zou de revue: „Tonnie Koenders gaat hengelen" opgevoerd worden. De proloog: Tonnie ver- trekt met zijn hengel naar de Groe- ne Stop. Voorziet u tijdig van plaatsbewijzen, dames en heren, u krijgt te zien, wat u nog nooit ge- zien hebt. Of u krijgt helemaal niets te zien. Dat kan ook. De familie Rijneveld vermaakte zich in het avônduur onder de scha- duw van een grote kastanjeboom achter het huis. De dag was gloei- end geweest en de bakkersoven zo mogelijk nog gloeiender. Vader Rij neveld zat te soezen over z'n krant en moeder Rijneveld stopte een sok. Kees was naar z'n vriend en Joke zat verdiept in een van Tonnie's bi- bliotheekboeken. Tonnie laafde zich aan de koele limonade en rookte. Then de heer des huizes om half tien aanstalten maakte om naar bed te gaan, verdween Tonnie in de schuur en nam z'n visgerei. Joke keek belangstellend op en klapte het boek dicht. „Veel sukses met je visserij," zei ze. „Ga je mee? Met z'n tweeën is het veel gezelliger." Ze keek hem spottend aan. „Vang maar een vis, dan ben je al met z'n tweeën. 's Nachts wil ik slapen. Jij kunt morgen de hele dag luieren, als je wilt maar. „Maar Joke Rijneveld moet in- maken en afwassen en eten koken en brood snijden en in de winkel helpen en de was strijken en de plantjes begieten en nog duizend- en-een-andere dingen doen," vulde Tonnie aan. ,,Heb jij het even bekeken? Nou," zei ze, overeind komend, „vis ple- zierig en val zelf niet in de zee, want dan word je nat." „Kom jij me er dan uithalen." Ze bleef voor hem staan, de han- den in de zij. „Ik denk, dat je jezelf wel kunt redden, niet?" Hij keek eens om zich heen in de vallende sehemering. Maar de ande- ren waren al naar binnen gegaan en ze stonden nu tegenover elkaar, achter de brede stam van de boom. ,,Vissers hebben altijd geluk," zei hij diepzinnig, „als ze door een aar- dige, knappe jongedame gekust worden, weet je dat?" Er vloog een vleugje rood over het gezicht van Joke. Toen stotter- de ze: „Dat.... dat is zeker zo'n uitvinding van jou, niet?" „Een verdraaid goeie uitvinding. En eigenlijk heb ik nog wat te goed van gisteren, niet?" Verlegen legde ze haar handen op zijn schouders en beroerde even zijn Wang met haar lippen. „Veel geluk, Tonnie," zei ze zacht. „Dank je, Joke," antwoordde hij, zelf ook een beetje verlegen door haar schuchterheid. Om half elf arriveerde hij aan de zee. Voor aile zekerheid had hij z'n fiets ditmaal meegenomen naar de dijk. Natlat hij z'n hengel in el kaar had gezet en aas aan het haak- je had gedaan, wierp hij het snoer een eind het water in en installeer- de zich zo gemakkelijk mogelijk. Een poosje keek hij naar z'n dob- ber, maar al gauw interesseerde het hem niet meer en keek hij uit over het grijze watervlak. Heel in de verte zag hij enkele lichten. Dat was dus de kuststrook van DuitslandOost Friesland. In het westen zag hij een draaiend licht. Van een of andere vuurtoren waarschijnlijk. Wellicht van Bor- kum. Maar op zee zag hij niets va- ren. Als visser had hij al spoedig ge luk. Voor middernacht had hij al enkele vissen gevangen en hij deed ze in een net, dat hij halverwege in het water liet, verzwaard met een steen, voor het wegglijden. Toen stond hij op en liep over het smal- le stukje zand in de richting van 't Hooge. Misschien had hij van- nacht pech. Was het op het ogenblik eb? Stom, dat hij zich niet van te voren op de hoogte had gesteld van de waterhoogten. Als het eb was, zou die boot van Rosmalen natuùr- lijk niet uit het haVentje kunnen komen. Kom, hij moest eens probe- ren wat dichterbij te komen. Maar na eerj kilometer stuitte hij op een hoog hek, dat tôt in de zee liep en als hij verder wilde, zou hij moeten zwemmen of klimmen. En fin, het eerste kon, want hij had z'n badpak bij zich. Natuurlijk kon hij ook over het hek klimmen, maar dat was een beetje riskant. Hij tuurde eens door het hek. Ailes was er rustig. Best mogelijk, dat de hele familie Ros malen al op bed lag, Ineke induis. Maar dat hinderde niet. Het was heerlijk weer en zo'n nachtje bui ten was 'n verademing na de hete zomerdag. Opeens hoorde hij geritsel en ge- snuif. Instinctief dook Tonnie ach ter een struik wég en wachtte. Door de bladeren heen kon hij een deel van het terrein van 't Hooge zien. Langs het hek groeide aan weers- zijden kreupelhout, maar nu zag hij duidelijk daarin iets bewegen. En na een minuut van haast ademloze spanning, dook er een vervaarlijke hondekop uit de struiken en twee grote ogen keken nieuwsgierig door de openingen van het gaas. Het was een knaap van een bouvier, die snuffelend keek in zijn richting. Maar Tonnie bewoog zich niet, hoe- wel hij begreep, dat de hond hem op de een of andere manier in de gaten moest hebben gekregen. Zo, zo, dus de heer Rosmalen liet zijn terrein 's nachts bewaken door een kalf van een hond. Die natuur lijk behoorlijk afgericht was. Stel je voor, dat hij z'n voornemen, om over het hek te klimmen, had uit- gevoerd. De hond zou hem onge- twijfeld met liefde verscheurd heb ben. Een paar minuten bleef het dier snuffelend bij het gaas staan. Als ik me vertoon, gaat hij natuurlijk als een razende tekeer, dacht Ton nie. En ik.mag van geluk spreken, dat het gaas zo hoog is, want anders sprong de bouvier er beslist over- heen. Nou, beste jongen, ik heb de tijd, hoor. Jij ook zeker? Je doet je bëst maar voor je baas. De hond keek nog een keer in zijn richting en verdween toen weer snuivend in het struikgewas. Tonnie wachtte tien voile minuten, toen trok hij zich ook voorzichtig terug èn nadat hij ver genoeg van het gaas verwijderd was, kwam hij overeind en ging eens naar zijn hen gel Lijken. Maar de aardigheid om te vissen was er af. Hij borg z'n hen- gelgerei op en ontkleedde zich, waarna hij een duik in de zee nam. Op' een behoorlijke afstand van de kust zwom hij langs het terrein van 't Hooge. Voor aile zekerheid zou hij maar ver genoeg blijven van die bouvier. Want wie vertelde hem, dat het 't enige ondier was, dat daar rondsloop? Misschien hield Rosma len er wel een bouvierkennel op na. Stel je voor, dat een paar van die monsters in zee duiken om hem eens te gaan proeven Na een goed half uurtje gezwom- men te hebben, keerde hij terug naar zijn kleren, droogde zich af en kleedde zich. Zo, Tonnie. jongen, zei hij tôt zichzelf, nu gaan we eens combi- neren en reduceren. Gegeven: een rijkgeworden Rotterdammer, die met echtgenote en dochter zich gaat 1 begraven in een gat, waar negen en negentig van de honderd Neder- landers nimmer van gehoord heb ben. Rentenieren en vissen. Meneer koopt een landgoed van verarmde adel en zet er een drie meter hoog hek omheen. Want het hek om de voorkant, bij de weg, is zeker even hoog. En het is nieuw, hoogstens een jaar oud. Dat kun je aan ailes zien. Natuurlijk stevig met beton- blokken in de grond verankerd. Een noordwester zal het niet omver bla- zen. Verder heeft meneer een motor- boot, waarmee hij 's nachts gaat vis sen. De douane heeft hem een paar keer geënterd en het schip beke ken. Maar meneer Rosmalen vist en de douane komt zonder vangst thuis. Aangenomen, dat ze uit wa ren op buit. 't Zal wel een gewoon routine-onderzoek geweest zijn. De heren zijn 6f niet ingelicht, ôf ze zoeken in een verkeerde richting. Dat staat vast. Het terrein van de eerzame ren- tenierende nachtvisser wordt zwaar bewaakt, niet alleen door het gaas, ook door minstens één bouvier. Als ik op m'n oude dag ergens op m'n lauweren ga rusten, dan zet ik m'n pegels op de Bank en zal ze beslist niet besteden aan een metershoog hek en een bloedhond. En dan ga ik evenmin me begraven in een uit- hoek van Nederland, waar geen land meer achter is, maar alleen water. (Wordt vervolgd) Voorkomen en bestrijden van ziekten onder de pluimvee- stapel, Een allereerste voorwaarde om de hoenderteelt renderend te maken is het fokken met krachtige, gezonde dieren, die een voorspoedige jeugd gehad hebben en regelmatig zijn opgegroeid. Achterblijvers, hoe goed hun afstamming ook overigens moge zijn, worden derhalve uit de groep verwijderd, althans niet voor de fokkerij aangehouden. Dat aan het mannelijk dier bijzonder hoge eisen moeten worden gesteld, wat de fokwaarde betreft, behoeft niet nader te worden betoogd. In het al- gemeen kan wel als regel gelden, dat een zekere waarborg aanwezig is omtrent te bereiken resultaten, waivoeer bekend is, dat zowel haan als hen in een vroegere broedperi- ode bewezen hebben om met vol- doende zekerheid te kunnen zeggen. mijn foktomen bestaan uit kernge- zonde dieren. We weten maar al te goed, dat ogenschijnlijk gezonde ha- nen en hennen smetstofdragers kun nen zijn, tengevolge waarvan zove- le dezer heel jonge dieren als slachtoffer komen te vallen. Mid- dels bloedonderzoek (raadpleeg een dierenarts) is het mogelijk de smet stofdragers onder de hanen en hen nen op te sporen en ze van de fok kerij uit te sluiten. Zonderlinge rui De heer W. A. v. d. V., te H., één van uw W.W. Hennen legde op 2 juni 1.1. nog haar ei en was een paar dagen later zo goed als kanl, alleen boven op de kop en de vleu- gels, en gedeeltelijk in de staart heeft ze nog een paar veren, maar is totaal kaal op de overige delen, fris en gezond en legde op 14 juni weer. De kale plekken zijn inmid- dels weer met stoppels bezet. Nu vraagt u mij, wat ik van die rui denk en of deze hen waard is een volgend seizoen als fokhén te ge- bruiken, omdat ze een van uw bes te legsters is? Uw dieren lopen bij goed weer vrij op het erf rond. Mijn vermoeden is; het gehele geval komt mij niet voor als rui, omdât het onmogelijk is, dat de veren zô vlug vallen en ook weer zô vlug terug zijn. En dan de hen legt weer, dat zijn aile tegenstrijdige dingen. De oorzaak zoek ik ergens anders en wel, zonder iemand in uw om geving in verdenking te brengen, zoek ik de kwestie in moedwillig levend plukken door de een of an- der kwaadvi^Uige of misschien on- nozele. Zou misschien een speelse hond het zaakje voor elkaar ge- bracht hebben? Op uw vraag of de ze hen nu na de vernieuwing toch weer in de nazomer zal gaan ruien, kan ik ook geen beslist antwoord geven, in elk geval zullen de nu ge- spaarde veren dan toch vernieuwd worden. Mijn mening is, dat deze hen, ondanks wat er gebeurd is, toch wel in de foktoom kan blijven. Broeden van minstens tweejarigen De heer B. de G., te S., vraagt: waarom heeft het broeden uit een tweejarig foktoom de voorkeur? Hoewel broedeieren van kuikens (dat zijn hennen van de eerste leg) soms heel goede resultaten geven, hebben die van de tweede of derde leg de voorrang om de volgende re- denen; le, ze leggen grojter eieren, waaruit dus groter en sterker kui kens te verwachten zijn; 2e, door de regel leggen ze in herfst en win- ter niet zoveel eieren als de dieren van de eerste leg en zijn daarom minder uitgeput en bijgevolg in be- tere conditie om in de vroege lente krachtige eieren te leggen; 3e, van de twee- en driejarige hennen we ten we veel meer af, daar wij ge legenheid hadden ze te controleren en in al hun eigenaaràigheden, goe de en kwade te kennen. Kippenvriend t

Het Nieuwsblad nl | 1958 | | pagina 2