Nieuwe 'Voor Anker' wordt pracht gebouw 135.- 141 r 194r 249.- 295.- 189.- Gemeente hoopt op uitstel sloop station Hoogezand HET NIEUWSBLAD - DONDERDAG 5 JANUARI 1989 Verhuizing bejaarden in november '89 Het nieuwe bejaardentehuis 'Voor Anker' aan de Hoofdstraat in Hoogezand belooft een plaatje te worden. Daar is bouw-coôrdinator Gof Miedema vast van overtuigd. In novem ber van dit jaar zullen de bewoners van het oude naar het nieuwe onderkomen verkassen, maar nu is al de bouw zover gevorderd dat een goed beeld te vormen is van het uiteindelijke resultaat. De bejaarde bewoners van 'Voor Anker' (gemiddelde leeftijd 85 iaar) leven erg mee met het bouw- p„/œl. En dat is ook precies de bedoeling, zo zegt Miedema, want het is tenslotte voor hen dat de nieuwe behuizing bedoeld is. Er wordt dan ook zoveel mogelijk re- kening gehouden met de wensen en de kritiek van de bejaarden. Indeling Wat woonoppervlak betreft gaan de bewoners er flink op vooruit. De huidige kamers beslaan een op- pervlak van circa tien tôt twaalf vierkante meter. De nieuwe ka mers zijn, inclusief het slaapge- deelte, bijna twee keer zo groot. Bijzonder is dat de slaapruimte middels een gordijn af te sluiten is van het woongedeelte. Op aandringen van bouwteam en bewoners van Voor Anker is eerst een modelkamer ingericht. Een verstandig besluit, naar nu blijkt, want nu kunnen de kinderziektes nog uit de inrichting gehaald wor den. Deuren die verkeerd geplaatst zijn, een aanrecht dat onhandig opgezet is, dat soort heel prakti- sche zaken. Het is beter dat nu te doen dan wanneer de 92 één- persoons- en zes twee-persoonska- mers eenmaal opgeleverd zijn. Naast deze kamers worden er ook nog eens 39 aanleunwoningen ge- realiseerd. De toekomstige bewo ners leven geheel zelfstandig maar kunnen 24 uur per dag een beroep doen op de voorzieningen van het bejaardentehuis. Bijzonder aan deze aanleunwoningen is dat er twee slaapkamers in gebouwd worden. Officieel mag dat niet, maar men heeft de bouwvoor- schriften op een handige manier weten te omzeilen door een zoge- noemd inpandig balkon te realise- ren die aan de buitenzijde, aan de raamkant dus, afgesloten is. Daardoor is een buitenkamer ont- staan die te gebruiken is als tweede slaapkamer. Handig voor wan neer kinderen of kleinkinderen komen logeren. Vergelijking Onwillekeurig dringt zich een ver gelijking op met het enkele maan- den geleden opgeleverde verzor- gingshuis Sint Jozef. In dat tehuis Ilet'ft men voor een centraal ge plaatste recreatiezaal gekozen, dat in feite als ontmoetingspunt fun- geert. Bij Voor Anker is de recrea tiezaal enigszins apart geplaatst. Dat is met opzet gedaan. Bij toneel- en muziekuitvoeringen kunnen de bewoners genieten van de voorstelling, zonder telkens gestoord te worden door in- en uitlopende mensen. Het is maar waar je voor kiest. Ronduit schitterend worden de balkons aan voor- en achterzijde van het gebouw. Op een zonnige zomerdag kunnen de bewoners daar beschut, maar toch zittend in de zon, genieten van het uitzicht over de drukke Hoofdstraat. Ook de bewoners van de aan de voor- zijde gebouwde kamers kunnen genieten van dat uitzicht. Aan de achterzijde is het zicht beduidend minder. Levert dat geen proble- men op bij de verdeling van de ka mers? Miedema: "De verdeling gebeurt in overleg met de bewo ners. Gelet wordt op de sociale contacten die de bewoners van het tehuis hebben en hun mobiliteit". Mensen die slecht ter been zijn worden dus niet op de derde of vierde bouwlaag geplaatst. Mie- den verwacht bij de verdeling geen problemen. Veranderde eisen Bij de indeling van het oude en het nieuwe Voor Anker is heel duide- lijk te zien dat de eisen van een be jaardentehuis in dertig jaar tijd enorm veranderd zijn. Begin jaren zestig was een tehuis meer een pension voor bejaarden. Nu is een bejaardentehuis veel meer een ver- zorgingscentrum. Er wordt niet al- leen maar voedsel verstrekt, grote aandacht is er ook voor de recrea- tie-activiteiten en verpleging van de bewoners. Miedema maakt dui- delijk dat de sfeer in een tehuis heel belangrijk is. Bestuur en me- dewerkers doen er ailes aan om de sfeer zo goed mogelijk te houden. Vandaar ook dat de bewoners zo veel mogelijk bij de bouw en in richting betrokken worden. Voor Anker straks. Deze maquet- te-foto geefl aan hoe het bejaar dentehuis er eind dit jaar uit zal zien. Het gebouw zelf is een ontwerp van het architectenbureau ,,Team 41 uit Groningen. Het nieuwe Voor Anker is nog lang niet klaar en ongetwijfeld zullen er wensen onvervuld blij- ven, maar het is zonneklaar dat de nieuwe behuizing voor de bewo ners een enorme vooruitgang bete- kent. Het bejaardentehuis Voor Anker nu: nog volop in de steigers. Met name met het afwerken van het in térieur is veel tijd gemoeid. Een nieuwe hexo-uitlaat wordt door ons snel en vakkundig gemonteerd. Originele kwaliteit met garantie! En voor een kuiterst lage prijs. Fiat Panda 45 en 34 '81-'86 FordTaunus 1300-1600 '70-'82 Lada luxe 1200-1300 '71 - Mercedes diesel '76-'85 200 - 220 Opel Ascona 1600 sedan '81- Volvo 343 1400 '76-'81 lOPS AUTOSHOPSi HOOGEZAND: Meint Veningastraat 30 GRONINGEN: In D-Gros, Rijksweg 129a Tel. 050-412458 Tel. 05980-91120 hexo uitlaten 'n sterk staaltje Er bestaat een goede kans dat de Nederlandse Spoor- wegen de sloop van het stati on Hoogezand uitstelt. Het gemeentebestuur heeft de NS laten weten de intentie te koesteren om voor vier ton garant te staan voor de ex- ploitatieplannen van een plaatselijke stichting. Burge- meester A.M. Amerika zei woensdag te hopen dat dit nieuwe element in de onder- handelingen tôt uitstel van sloop zal leiden. De Stichting tôt Behoud en Ex- ploitatie van Karakteristieke Pan- den in H/S heeft eeen exploitatie- plan opgesteld met een looptijd van vijftig jaar. Wanneer de NS de huurovereenkomst na dertig jaar zou opzeggen, kan de stich ting terugvallen op de gemeentelij- ke garantie van vier ton. Tenminste, wanneer collège en raad zich definitief accoord ver- klaren met deze garantstelling. Eerst wil het collège exact weten hoe de stichtingsplannen eruit zien. De Stichting heeft een verbouw- en renovatieplan van 950.000,- g-ulden. Deze investering moet te- rugverdiend worden uit de ver- huur van het station. Wil men de gemaakte kosten in dertig jaar te- rugverdienen, dan is het onvermij- delijk dat de huur per vierkante meter zal stijgen. Met als gevolg, zo vreest de stichting, dat de be- drijven die nu geïnteresseerd zijn in het huren van het station het la ten afweten. De stichting gaat er- van uit dat wanneer zij dertig jaar lang tôt voile tevredenheid het ge bouw huurt, de NS het huurcon- tract automatisch verlengt. In dat geval wordt dus geen gebruik ge- maakt van een gemeentelijke ga rantstelling. Uitlaat stuk?

Het Nieuwsblad nl | 1989 | | pagina 7