Squib in Pierement Zware nachl in De Nije Een lichaam in Christus HET NIEUWSBLAD - DONDERDAG 19 JANUARI 1989 van de meest schrijnende beelden is een foto genomen tijdens een van de jaarlijkse partijdagen in Neurenberg. Propaganda-minister Goebbels had het publiek in het stadion zo geformeerd dat de mensen de letters 'wir gehôren dir' vormden. Letterlijk met lichaam en ziel gaven ze zich over aan de fiihrer. 'Ach, wat kan er een hoop veran- deren in een mensenleven'zo zegt een oudere dame tegen een nog jonge man, kijkend naar de oor- logsbeelden. 'U kunt het zich nog herinneren', zo antwoordt de jon- geman, die gids in het muséum blijkt te zjn. 'Het probleem is het over te brengen aan de jongere ge- neratie'. Uit zijn woorden wordt duidelijk dat de interesse maar matig is. Niet zo verwonderlijk natuurlijk, het is des mensen eigen dat ze niet herinnerd willen wor- den aan vervelende zaken. Oost-Berlijn wordt wel de vitrine van Oost-Duitsland genoemd. De uitgestalde koopwaar en het stads- beeld moeten de westerling over- tuigen van het feit dat het leven in het oostduitse lang niet slecht is. En op het eerste gezicht zijn de verschillen tussen oost en west in- derdaad niet zo groot. Het cen trant ziet er zelfs beter uit dan in West-Berlijn, maar dat is vooral te danken aan het feit dat dit deel van de stad veel vooroorlogse ge- bouwen bewaard zijn gebleven. De mensen lopen er goed gekleed bij en de warenhuizen zijn goed gevuld. Alleen wordt de neus van elke toerist onmiddellijk getart door de rookkolommen produce- rende Trabantjes, auto's waarbij een belangrijk deel van de motor- prestatie erop gericht schijnt te zijn afvalstoffen te produceren. Maar wie wat beter om zich heen kijkt in de warenhuizen zal het op- vallen dat ailes wat maar een beet- je naar luxe zweemt wel erg duur is. Koelkasten, rado's, tv's, leder- waren, het is al gauw 50% duur- der (in ostmarken uitgedrukt ten- minste) dan in Nederland. Ook doet de mode wel erg achterhaald aan. De mensen staan overal voor in de rij. Zelfs voor een boekhandel. Er mogen pas mensen naar binnen wanneer er anderen naar buiten gaan. Volstrekt onbegrijpelijk, want het aanbod is wel erg eenzij- dig. Bij elke catégorie, of het nu wetenschap, politiek of filosofie is treft men weer dezelfde namen aan: Marx, Engels, Lenir, Lieb- knecht etc. De afdeling reizen heeft enkel informatie over Oost- Europese landen en Zimbabwe, sinds kort ook en marxistisch geo- riënteerd land. Maar heel bont wordt het toch wel met een stads- gids getiteld 'Berlijn', waar het he- le West-Berlijn zelfs niet genoemd wordt. Zo wordt toch wel een erg verknipt wereldbeeld gekoesterd. Maar Oost-Berlijn blijft zeker een bezoek waard. Het Pergamon- museum bijvorbeeld herbergt complété tempels uit de oudheid. Veertig meter breed en 13 meter hoog. Deze spectaculaire presen- tatie is het resultaat van opgravin- gen die eind vorige eeuw voorna- melijk in Turkije verricht werden. Het Berliner muséum gaf archeo- logen opdracht complété steden uit te graven en de voornaamste vondsten mee te nemen naar Ber lijn. De Duitse regering onder- hield in die tijd uitstekende rela- ties met de Turkse sultans, dus dat was geen belemmering. In het mu séum is onder meer de buitenschil van het paleis van Nebukadnezar te zien. De Berlin Alexanderptatz was voor de oorlog het kloppend hart van de stad. In de oorlog werden de gebouwen grotendeels vernield en kwam er modern-ogende hoog- bouw voor in de plaats. De Alexanderplatz ligt in Oost-Ber lijn. zonder twijfel de meest voor- aanstaande 'zoo' van Europa. De Berlijnse dierentuin is een bezoek waard, maar van de sprookjesach- tige dierenverblijven van voor de oorlog is vrijwel niets meer over. Slechts 91 van de 6000 dieren overleefden de oorlog en uiterst moeizaam werd begonnen met de wederopbouw. Maar niet zonder succès. De dierentuin beschikt nu weer over een bijzonder aqua- ruimhuis met duizenden reptielen en vissen. Ook bezit de Zoo een reuzenpanda, en talloze andere minder gewone dieren. De Zoo is opgericht in 1844 en de basis van de toenmalige collectie werd gevormd door de verzame- ling dieren die de Pruisische ko- ningen in de loop der jaren op het Pauweneiland verzameld hadden. Pauweneiland In tegenstelling tôt wat veel men sen denken bestaat West-Berijn niet enkel uit een stukje stad om- sloten door Oostduitse muren. Ten westen en noorden van de stad bevinden zich kilometers groen woud en enkele meren die ook tôt Westduits grondgebied be- horen. Eén van die meren is de Wannsee en daarin bevindt zich het Pauweneiland., min of meer de lusttuin van de vroegere konin- gen van Pruisen. Het eiland, waar nu dus geen leeu- wen en tijgers meer rondsluipen, is een zorgvuldig beheerd stukje na- tuur waar men uiterst zuinig mee is. Er komen geen auto's op het ei land en je mag er zelfs nergens ro- ken. Bij een wandeling over het ei land zal de doorsnee Bezoeker on- getwijfeld getroffen worden door een drietal merkwaardige bouw- sels: twee nep-kastelen en een na- maak-Griekse tempel. Deze mal- ligheid is ontsproten aan het brein van Friedrich Wilhelm II, één van de minder oorlogszuchtige Pruisi sche koningen. De nep-kastelen zijn gebouwd als ruine. Dat werd in die tijd, zo be- gin negentiende eeuw, romantisch gevonden. Nog meer romantiek: één van de kastelen bouwde Fre- derik Willem voor zijn maitresse, het is een houten schloss wat op afstand heel wat lijkt, maar in werkelijkheid niet veel voorstelt. Een eindje verderop woonde de koning zelf, uiteraard in een fat- soenlijk stenen kasteel. De Rijksdag West-Berlijn heeft vele gezichten. Het nachtelijk gezicht geniet voor al bij de jeugd een zekere faam. Misschien nog een echo uit een grijs verleden, toen Berlijn de meest décadente hoofdstad van Europa was. Dat was in de jaren twintig. Ailes kon, ailes mocht, veel excentrieke maar ook creatie- ve kunst kwam in die tijd tôt stand. De film 'Cabaret', met in de hoofdrol Liza Minelli, is geïnspireerd op het Berijn van de twintiger jaren. Liefhebbers van de historié zullen zich echter hoogstwaarschijnlijk overdag door de stad begeven. Een bezoek aan 'Charlottenburg', het enige paleis van de Hohenzol- lerns dat in de stad nog overeind staat, is een mogelijkheid. Maar veel interessanter is een bezoek aan de herstelde Rijksdag. Zoals bekend wordt de Nederlander Van der Lubbe ervan verdacht het Duitse parlementsgebouw in 1933 in brand gestoken te hebben. Daarna kwam de oorlog en - knabbelde het oorlogsgeweld ook nog eens aan de muren van het ko- lossale gebouw. Maar uitgezon- derd de koepel is de Rijksdag ge- heel hersteld en bevat het een uit stekende permanente tentoonstelling over de geschiede- nis van het land in de afgelopen 200 jaar. 'Fragen an die Deutsche Geschichte' heet deze expositie die met tal van aantrekkelijke, visuele foefjes de aandacht van de bezoe ker weet vast te houden. Wel is er vrij veel tekst bij de ob- jecien en foto's. Maar dat kan ook haast niet anders. Er valt heel wat uit te leggen hoe na een lange voorgeschiedenis Duitsland uitein- delijk de hoofdrolspeler werd in wat misschien wel het grootste drama uit de geschiedenis is, de wereldoorlog met daaraan gekop- peld de vernietiging van het Jood- se volk. Over die période 1933-1945 bevat de expositie veel materiaal. Eén Tussen aile architectonische hoogstandjes die West-Ber lijn te bieden heeft is het meest lelijke tegelijkertijd ook het meest boeiende: de muur. Ondanks het feit dat er eindeloos veel over ge- schreven en gezongen is blijft het een schok, wanneer je vanaf één van de uitkijk- posten bij de Brandenburger Poort neerkijkt op een strook niemandsland die beide stadsdelen scheidt. Een paar verveelde Vopo's (volkspolizisten) slenteren langs de poort waar ooit Na poléon zegevierend onder door trok, maar waar nu en kel de volgens vrijelijk over- heen vliegen. De muur bestaat al bijna dertig jaar maar de willekeurig getrok- ken grens, die de stad in tweeën scheurt, zal waar- schijnlijk nooit als een na- tuurlijke scheidslijn geac- cepteerd worden. West-Berlijn is geen mooie stad. Het centrum bestaat uit een verza- meling nieuwbouw van sterk wis- selende kwaliteit. Opvallend is wel dat er flink wat af geëxperimen- teerd is op het gebied van de archi- tectuur. In Nederland zou dat on middellijk de vraag doen rijzen: past dit binnen het bestaande stadsbeeld. Wat dat betreft was het voor de Duitsers eenvoudig: Berijn hâd in mei 1945 geen stads beeld meer. Het was één grote steenwoestenij, een rokende puin- hoop. Temidden van aile nieuwbouw herinnert de ruine van de Kaiser Wilhelm Gedàchtniskirche (ook Sappemeer - Woensdag treedt de Noordbroekster Band Squib op in Theater Café 't Pierement. Squib is ontstaan uit hobby. De band speelt veel eigen muziek. Waarbij Emo Prins zorg draagt voor de klanken van gitaar, toetsen en stem. Harry Jagersma drumt. Margriet de Vries de toetsen en de fluit bespeeld en Dieuwerke Tuint- jer de basgitaar. Marjan Adolfs is de zangeres. Het optreden begint om 21.00 uur. De entree is gratis. Zaterdag belooft het een heavy night te worden in De Nije. Luna- cy, Mean Machine en Thanatos beklimmen the stage. De bands spelen pure speed-metal en dat wel 'de holle kies' genoemd) aan het oorlogsgeweld. Met opzet zijn de restanten van de kerk niet op- geruimd. Dit oorlogsmomument is uitstekend gekozen vanwege de band die het illustreert tussen het keizerrijk, het geloof en uiteinde- lijk de ondergang van Hitler's Derde Rijk. De Berliner Zoo Maar Berlijn heeft meer te bieden dan enkel een kille muur en herin- neringen aan de Tweede Wereld oorlog. Het heeft ook een pracht van een dierentuin, gelegen mid- den in het centrum, op een steen- worp afstand van het hoofdstati- on. Het is niet zomaar een dieren tuin, voor de oorlog was het doen ze volgens Silvana Braschi van De Nije zo goed, dat de om- schrijving muziek als een or- kaan" van toepassing is. Hoe zwaar de nacht ook wordt, Silva na belooft, dat Mean Machine ook nog leuk is, zo dat de lachspieren getraind kunnen wor den. Het concert begint om 20.30 uur en de entree is een tientje. Sappemeer - Met als thema ,,Een lichaam in christus", organiseert het Beraad van Kerken in Hooge- zand-Sappemeer deze zondag een gebedsdiensten voor mensen van aile religieuse stromingen. De dienst begint om 16.30 uur in de Gereformeerde Kerk aan de Noor- derstraat in Sappemeer. Berliln, stad met twee gezichten

Het Nieuwsblad nl | 1989 | | pagina 11