J.E. Kremer uit Hoogezand is gek van stoom De week van.... „0pa kdootie"2-jarige kleindochter enthousiast over koninklijke onderscheiding HET NIEUWSBLAD Vrijdag Zaterdag Zondag Maandag Dinsdag Woensdag HET NIEUWSBLAD - DONDERDAG 19 JANUARI 1989 Draaien, boren, frezen, klinken, daarop komt de hobby van J.E. Kremer uit Hoogezand neer. Kremer bouwt stoomma- chines en niet zomaar eenvoudige machientjes die we alle- maal nog wel kennen uit onze kindertijd. Nee, in het schuurtje op Venus staat het inwendige van een complété Engelse stoomtractor. Nu ligt het in de lijn van de ver- wachting dat de bouwer een tech- nisch beroep heeft gehad. Dat is echter niet het geval. Kremer run- de jarenlang een bakkerij in Hél ium. ,,Een beetje technisch was ik wel, ik repareerde de bakkerij-ma- chines altijd zelf", zegt de 55-plusser. Op dit moment heeft Kremer geen baan. Hij wordt ge- plaagd door rugklachten. Bij de uitoefening van zijn hobby speelt hem dat parten. Meer dan drie uur per dag kan hij niet bezig zijn. Spanning De Engelse tractor bouwt Kremer na op schaal één op twee. Het ori- ginele gevaarte weegt 22 ton. Wie nu denkt dat er in april, want dan is de tractor klaar, een elf tons monster uit het schuurtje komt rollen, heeft het mis. De replica zal hoogstens twee ton wegen. ,,De materialen van tegenwoordig kunnen een veel grotere spanning verdragen, daardoor hoeven de platen niet zo dik te zijn", zegt Kremer, die inmiddels vier jaar aan de tractor bouwt. De basiste- kening haalde hij uit een Engels boek, détails moet hij zelf ontwer- pen en berekenen. ,,Het is een heerlijke hobby, ik kan er mijn energie in kwijt en bovendien vraagt het het nodige denkwerk". Ook al is de tractor nog niet hele- maal klaar, het gevaarte is al vaak tentoongesteld. Elk jaar neemt Kremer de tractor, zover als ie op dat moment is, mee naar de stoomdagen in Leek. Op die da- gen komen mensen vanuit de hele wereld. Aan zijn hobby heeft Kre mer dan ook vrienden in het bui- tenland overgehouden. Zelf ging hij eenmaal naar stoomdagen in Engeland. Geld kost de hobby overigens wel. ,,Voor de materia len van de tractor had ik een nieu- we auto kunnen kopen, maar ach als je hem verkoopt, bieden ze je het driedubbele". Kremer is overi gens niet van plan zijn ,,stoomkin- deren", hij heeft er namelijk meer, van de hand te doen. De bouw aan een stoomlocomotief schaal één op elf, ligt op dit mo ment stil, vanwege het drukke werk aan de tractor. Eerder bouwde Kremer een Engel se Durham tractor, schaal één op zes. De machine loopt op nootjes vier en is tôt in détail nagemaakt. De manometer geeft de druk van de stoom in de ketel aan, het peil- glas het niveau van het water, er zitten differentiëlen en liertjes op en niet te vergeten een echte stoomfluit. De Durham van Kremer is voor- zien van een stuur, de originele Durham was dat niet. Voor de tractor liep een paard, dat het ko- los moest sturen. Stoomwezen Worden normale stoommachines gekeurd door het stoomwezen, machines van stoom hobbyisten worden gekeurd door de Vereni- ging van Modelbouwers. Net als bij het stoomwezen, moeten de ke- tels elke twee jaar worden afge- perst, om te bepalen of ze lekvrij zijn. Is dat het geval, dan komt er een stempel op het goedkeurings- certificaat. En kan de machine weer onder stoom worden ge- bracht. Het Nieuwsblad start deze week met een nieuwe rubriek. Elke week vragen we iemand zijn of haar week voor ons bij te houden. Ook mensen die je vaak ziet ken je maar voor een klein deeltje. Wij hopen dat deze rubriek er toe bijdraagt dat we elkaar beter leren kennen. Deze week klom Meta Rozeboom voor ons in de pen. Meta is raadslid voor de PvdA. Zij heeft drie kinderen die de deur al uit zijn en is getrouwd met Wil Rozeboom. Sinds 1945 is ze lid van de PvdA. Hoogezand - Vorige week kreeg de heer Elzo Stol door burgemees- ter A.M. Amerika de eremedaille in zilver in de Orde van Oranje Nassau opgesteld. Stol ontving de onderscheiding, omdat hij veertig jaar als elektro-storingsmonteur heeft gewerkt bij Armstrong World Industries ACI, producent van isolerende- en brandwerende plafonds. Ook al bleef Stol op de- zelfde lokatie werken, in feite heeft hij toch drie werkgevers ge had. In 1949 begon hij bij NOVÉ dat in 1979 werd overgenomen door ACI en enkele jaren geleden werd omgedoopt tôt Armstrong World Industries ACI. In het vak van storingsmonteur is de laatste veertig jaar veel veranderd. Deze morgen zoals gebruikelijk de telefooncirkel geopend van Hu- manitas. In de maand januari ver- vul ik deze dienst. Dit betekent dat ik om half negen een mevrouw bel, naar bijzonderheden vraag en afsluit. Die mevrouw belt vervol- gens nummerer twee van de cirkel. Uiteindelijk belt nummer zes mij terug, de cirkel is rond en iedereen is gezond. Deze dag heb ik geen verplichtingen buitenshuis, dus dat wordt thuis lekker aanromme- len. 's Middags valt er veel post in de bus. Dat wordt lezen. Onder anderen een uitgebreide agenda voor de commissie verergadering algemene zaken op maandag. Ik moet daarom eze vrijdagmiddag toch nog naar het gemeentehuis waar nog een aantal stukken ter inzage Iiggen die ik moet lezen. Een vrije dag loopt toch weer an- ders dan je verwacht. 's Avonds thuis de wasmachine aangezet, wat gepuzzeld en televisie geke- ken. De keten geopend. Naar het weer- bericht op de radio geluisterd. Lijkt gunstig. De was buitenge- hangen, daarna naar Slochteren gereden, bij een kennis koffie ge- dronken. Het begon helaas te re- genen en te stormen. Thuisgeko- men de was naar binnengehaald, opnieuw gespoeld en gecentrifu- geerd en binnen opgehangen. Dus dubbel werk. 's Middag bood- schappen gedaan met kleindochter Sylvia en voor twee dagen eten ge- kookt. 's Avonds lekker thuis ge- bleven. Keten geopend. 's Middags naar camping Meerwijck bij de caravan gekeken. Ailes okay. Het gras daar ziet er niet best uit, bergen molshopen en modder. Het strandpaviljoen was gesloten maar er stonden wel veel auto's. Er zijn heel wat mensen die het Meer wijck gebied kiezen voor hun zon- De Engelse stoomtractor ,,free- lance"-model past precies in het schuurtje. Afbouw vindt buiten plaats, onder een plastic zeil. ,,Vroeger werkte ik met schroeve- draaier en soldeerbout, nu houdt een storing meestal in, dat ik een computer-chip moet vervangen", aldus Stol. Behal- ve de eremedaille in zilver ontving Stol een kado van het bedrijf en van het personeel. Bovendien kreeg hij de gouden legpenning van de Nederlandse Maatschappij voor Nijverheid en Handel. Zijn kleindochter vatte de gebeurtenis- sen gevat samen. ,,Opa kdootie, opa kdootie". dagse wandeling. Op de terugweg bij mijn jongste dochter op visite geweest. Kleindochter Irene van twee en een half speelde met de speelgoedtrein. Daardoor bedacht ik dat het leuk zou zijn om woens- dag met haar in een echte trein naar Groningen te stappen. Daar na lekker video gekeken. Door de week lukt het door de vele verga- deringen meestal niet om televisie te kijken. Keten geopend. Om kwart voor negen naar het gemeentehuisgere- den om de stukken te lezen van de bijstandscommissie. In deze com missie die niet openbaar is worden, zoals de naam al zegt problemen van mensen besproken die een bij- standsuitkering krijgen. 's Mid dags vergadering van de bijstand scommissie en direct daarna de commissie algemene zaken. Tus- sendoor snel even naar huis en dan om kwart over zeven de fraktie- vergadering van de PvdA. Daarin bespreken we welke standpunten we in zullen nemen in de verschil- lende commissies. Om elf uur thuis. Een werkdag van veertien uur. Gelukkig gaat het niet elke dag zo. Keten gedraaid. Om tien uur naar de Reensche Compagnie voor een bespreking met de andere leidsters van de telefoonketen. Het is een gemotiveerde gezellige groep van twintig vrouwen. Daarna naar huis en 's middags weer naar de Reensche voor een toneelrepetitie. Op de Nieuwjaarsvisite op drie fe- bruari van Humanitas voeren we een toneelstuk op, we maken mu- ziek en verzorgen voordrachten. Ailes met een kleine k, maar met heel veel plezier. Het bevordert de onderlinge contacten en je bekijkt elkaar ook eens op een andere wij- ze dan tijdens vergaderingen. Keten geopend. Daarna gewoon de huishouding gedaan. 's Middag met dochter en kleindochter per trein, zoals beloofd, naar Gronin gen. Meestal zien kinderen wel eens een trein vanuit de auto en het is goed dat het ook eens an- dersom kan. De kinderen vonden het prachtig. Ze kwamen ogen te kort. Om half zeven waren we weer thuis. Een rustige week van Meta Rozeboom. Weekblad voor Hoogezand- Sappemeer en wijde omgeving Gorecht Oost 30 Postbus 18 9610 AA Sappemeer Tel. 05980-24848 Faxnr. 05980-24848 Redactie: Persburo Edzes, 05980-97145 Advertenties: Jaap Wagt, 05990-17975 Fotografie: Dennis Beek

Het Nieuwsblad nl | 1989 | | pagina 3