Industriebond niet zonder meer Gastouderprojekt loopt S06d akkoord met sluiting Melka In Nicaragua dreait-f alles om overleven A.P.K. SPIJKER 15913-1(13 Kinderhulp zoekt gezinnen Paplerbak VVV- Agenda E0 in Oost-Groningen HET NIEUWSBLAD - DONDERDAG 26 JANUARI 1989 Hoogezand - De Industriebond FNV is niet van plan om zonder meer akkoord te gaan met de sluiting van Melka. Bij dit bedrijf, waar overhemden worden geproduceerd, moe- ten 68 arbeidsplaatsen verdwijnen, omdat de directie de pro- ductie wil verplaatsen nar Portugal. Melka is een onderdeel van het Molnlycke concern, dat vooral bekendheid geniet als luierproducent. De verplaatsing naar Portugal zou nood- zakelijk zijn, omdat daar een hemd een tientje goedkoper kan worden gemaakt. Met die redenering neemt de In dustriebond geen genoegen. Dat verschil in kostprijs bestaat volgens de bond al jaren. Dinsdag voert Jaap Wolthers na- mens de industriebond onderhandeingen met de directie over de ontslagen. Gaan die wel door, dan zitten de mensen van Melka in oktober zonder werk. Sappemeer - Leed het gastouderprojekt in Hooge- zand-Sappemeer tôt op he- den een kwijnend bestaan, vorig jaar was er slechts een gastouder, daar is nu een kentering in gekomen. Een kleine twintig ouders doen mee aan het project. Doel is dat ouders elkaars kinderen opvangen. Dat hoeft overi- gens niet al te letterlijk op te worden gevat. Zo zijn er ou ders die alleen maar opvan gen, de gastouder en ouders die hun kind uitbesteden, de vraagouder. Een verzorger die zowel uitbesteedt als op- vangt heet een ruilouder. Daarvan zijn er op dit mo ment vier. Voor de opvang krijgen de gastou- ders een vergoeding Trees van IJ- den die de afgelopen tijd de coôr- dinatie verzorgde, omdat de vaste coôrdinatrice ziek was, zegt dat er twee oorzaken zijn waardoor het projekt gaat lopen. De eerste is dat het kinderdagverblijf ,,Joe- pie" vol zit en daardoor moet wer- ken met wachtlijsten van meer dan een jaar. Een tweede oorzaak is, dat ouders er moeite mee hebben om het gastouderprojekt als vol- waardige opvang te zien. ,,Toch is het wel een volwaardige opvang", zegt Trees. ,,We zorgen voor een goede begeleiding van kinderen en ouders en het is bovendien voor de gastouder mogelijk om cursussen te volgen". Die cursussen worden georganiseerd door de Provinciale Vereniging Kinderopvang Gronin- gen (PVKG). Tôt op heden waren die cursussen alleen bedoeld voor stagiaires en vrijwilligers van kin- deropvangcentra. Nu kunnen ook gastouders er terecht. ,,lk beveel die cursussen van harte aan. Kin deren van anderen opvangen is nu eenmaal een vak", aldus Trees. Er zijn cursussen in het begrijpen van kindertekeningen, het spelen met kinderen en het omgaan met op- voedingsproblemen. Ook wordt geleerd, hoe bijvoorbeeld doof- heid vroegtijdig wordt herkend of een Minimal Brain Destruction (afwijkend gedrag door een klein hersenbeschadiging red.). Babies De meeste gastouders die het pro jekt heeft gekoppeld zijn ouder dan dertig jaar, ook zijn er gastouders bij die zelf de kinderen al de deur uit hebben, maar mee- doen omdat ze het heerlijk vinden kinderen over de vloer te hebben. ,,Het begint echt te lopen, ik heb nu ook al koppelingen gemaakt voor babies die nog geboren moe- ten worden. Dat tekent toch wel dat de mensen vertrouwen hebben in onze aanpak". Trees geeft ove- rigens eerlijk toe, dat de meeste ouders opvang in een kinderdag verblijf prefereren boven opvang thuis. Dat zegt Tineke Venhuizen en zij kan het weten. Vorig jaar vertrok ze naar dit Midden-Amerikaanse land met een zo- merbrigade van het Nicaragua Komitee Nederland. De groep waarmee ze reisde bestond uit dertien mensen en had als opdracht een waterleiding aan te leggen in Santa Tomas. Voor de waterleiding moest een sleuf van 1.20 meter diep en 75 cm. breed in de rotsachtige bodem worden gegraven. Door de Nicaraguanen werd het werk van de Nederlanders erg gewaardeerd. Sappemeer - Jaarlijks zoekt de Stichting Europa Kinderhulp nieu- we gezinnen, die in de zomervakan- tie een kind op willen vangen. Die constante vraag naar nieuwe gastouders wordt veroorzaakt door het feit dat er steeds meer kansarme kinderen een vakantie krijgen aan- geboden. De activiteiten van Euro pa Kinderhulp richten zich voorna- melijk op buitenlandse kinderen, maar ook voor Nederlandse kinde ren zoekt de Stichting vakantiea- Evenementen 27 januari Invalidebond H.S. en omstreken: Kaart- en Sjoelavond. Vonkgebouw, 20.00 uur. 28 januari: Jaarlijkse uitvoering Fanfarekorps FI.S. ,,'t Kielzoeg". 28 januari Buurtvereniging Go- recht: Toneelavond. 2 februari ,,'t Nut": .Paranor male genezing", lezing door gene- zer A.A. Schimmel. Walk-in, 20.00 uur. Exposities: Januari: Gemeentehuis Hooge zand - overzichtstentoonstelling van Rein Scholte, docent SBHS. Bibliotheek Boekhoven - terugblik op Hoogezand-Sappemeer. Garagebedrijf Siddeburen Nicaragua is een land in opbouw. In 1979 werd dictator Somoza ver- dreven door de Sandinisten, die het land besturen op socialistische grondslag. Sinds 1984 is er een gekozen San- dinistische regering onder leiding van Daniel Ortega. De Contra-be- weging, gesteund door de Verenig- de Staten vormt door militaire ac- ties, sabotages en moordpartijen en constante dreiging voor de bur- gerbevolking. Ook Tineke ervaar- de die dreiging. ,,Angstig was het als er 's nachts geweerschoten te horen waren. Veel mensen uit het dorp hebben familieleden in de strijd verloren. 's Middags om vijf uur worden de wegen naar het dorp om veiligheidsredenen af- gesloten". Soldaten zijn in het straatbeeld een normaal verschijn- sel.Tineke vindt dat ze een gemoe- delijke indruk maken. Ze helpen bij allerlei klusjes. Ondanks de constante dreiging zijn de Nicaraguanen een opge- wekt volk gebleven. ,,Men leeft bij de dag en er is een hoop vro- lijkheid". Wat het feesten betreft was de viering van de revolutie op 19 juli voor Tineke een hoogte- punt. Leven onder constante oorlogs- dreiging is moeilijk, het wordt nog moeilijker als er schaarste is aan materiële goederen. Nicaraguanen hebben te kampen met vragen als: Hoe krijg ik vandaag te eten. Hoe kom ik aan een dak boven mijn hoofd. Hoe kom ik aan medicij- nen, kleren. En wat brengt de toe- komst mijn kinderen. Het tekort aan materiële goederen wordt vol- gens Tineke vooral veroorzaakt door de economische boycot van Amerika. Daardoor moet er nu ook weer worden betaald voor ge- zondheidszorg en onderwijs. Ter- Met elkaar graven aan de waterlei ding (foto Tineke Venhuizen). wijl die zaken bij het begin van de revolutie gratis waren. De Nicara- guaanse vrouwen vrezen dat ze binnenkort ook voor de anti- con- ceptie pil moeten betalen. Dat is voor hen een heel probleem. Ge zinnen met 15 20 kinderen willen ze niet meer en de mannen vertik- ken het om voorbehoedsmiddelen te gebruiken. In veel gezinnen ontbreekt de man, daarom proberen de vrou wen zo goed mogelijk voor zich- zelf te zorgen. De vrouwengroep Intérieur van een huis in Nicara gua (foto Tineke Venhuizen). in Santa Tomas verzorgt dagelijks een warme maaltijd voor 350 kin deren uit de allerarmste gezinnen. Bovendien wordt er een naaiate- lier opgezet. 's Avonds gaan de vrouwen naar school om lezen en schrijven te leren. Triest is het dat er gebrek is aan boeken en schrif- ten. Tineke Venhuizen zegt dat ze ont- zettend veel heeft geleerd van haar drie weeks verblijf in Nicaragua. Terug in Nederland valt het haar extra op hoe het leven hier wordt beheerst door behoefte aan luxe. De oneerlijke verdeling van de welvaart in de wereld veroorzaakt bij Tineke Venhuizen woede. Woede voelde ze ook omdat Nica ragua geen eerlijke kans krijgt om uit te groeien tôt een rechtvaardige samenleving. Verenigingen die geïnteresseerd zijn in Tineke's verhaal, dat ze houdt aan de hand van dia's, kun nen contact met haar opnemen. Ze woont op Pionier 40 in Hooge zand. Toen Tineke al terug was in Hoo gezand heeft de orkaan Joan een spoor van vernielingen getrokken in Nicaragua. In Santa Tomas werd veertig procent van de wo- ningen met de grond gelijk ge maakt. Nicaragua heeft meer dan ooit hulp nodig. Tineke hoopt dat mensen geld willen storten op het gironummer voor noodhulp 3580163. dressen. In 1960 kwamen er vijftig kinderen via Europa Kinderhulp naar Nederland, in 1988 waren dat er 3300. Bovendien vallen er jaar lijks gastouders af, omdat hun ei- gen kinderen te groot zijn gewor- den, of omdat de opvang niet be- viel. ,,Veel gastouders vragen de kinderen die eenmaal bij hen heb ben gelogeerd jaarlijks terug", zegt Gerda Groen uit Sappemeer, coôr dinatrice van de stichting. Voor de kinderen, die zowel uit Frankrijk, Engeland, Duitsland en Ierland ko- men, is een vakantie in Nederland een onvergetelijke gebeurtenis. Kin deren die voor uitzending in aan- merking komen, leven over het al- gemeen in een omgeving waar ze niet of nauwelijks kunnen spelen en bij ouders die ze geen vakantie aan kunnen bieden. Het is overigens niet zo dat er alleen arme kinderen worden uitgezonden. Ook kinderen die materieel voldoende krijgen, ko men soms in aanmerking voor uit zending, omdat de begeleidend maatschappelijk werker in het land van herkomst, van mening is dat het kind emotioneel tekort komt. De leeftijd van de kinderen varieert van zes tôt twaalf jaar. Over het alge- meen blijven de kinderen een maand drie weken in Nederland. De vakanties van de Nederlandse kinderen duren tien dagen. De gast- kinderen zijn verzekerd tegen ziek- tekosten en wettelijke aansprake- lijkheid. Wanneer gastouders zich aanmelden worden bezocht door één van de medewerkers van de stichting. Samen wordt dan beke- ken of het verantwoord is een va- kantiekind aan het gezin te koppe- len. De gastouders moeten twee re- ferentieadressen opgeven. Bovendien moet er een verklaring van goed gedrag worden overge- legd. Om al deze zaken rustig te kunnen regelen is het nodig dat gastouders zich nu al aanmelden. Dat kan bij mevrouw G. Groen, Noorderstraat 182 in Sappemeer. Hoogezand - De papierbakken staan deze week: Op zaterdag 28 januari van tien tôt twaalf uur 's morgens bij de Kinderplaneet aan de Planetenweg 2. Op donderdag 2 februari zamelt De Schakel pa pier in van drie tôt vijf uur 's mid dags, in de wijk Spoorstraat-Kiel- diep, Burgemeester van Rooy- enstraat, Sportterreinstraat en op een aantal vaste adressen in de omgeving van de Werfkade. Bij de Théo Thijssenschool kan het pa pier op donderdag 2 februari tôt vier uur 's middags in de container worden gestort. Winschoten - Voor het radio-pro- gramma ,,Met Muziek het hele land door", maakt de Evangeli- sche Omroep donderdag opnamen in De Klinker in Winschoten.

Het Nieuwsblad nl | 1989 | | pagina 5