ze a> 3 lie X v.d. DEEN Face to Face in Pierement Wie kende in Bandoeng Geert van Duinen? Afrikaans brons jjôo ;ôo >ôo rôo :ôo N Grunneger laiflies- zanger op Nederlandse toer Leden Kamer van Koophandel :oo zoo an! Vakantie-aktiviteiten in „De Nije" n 93382 la >50 ,00 ,00 la tgiro 950 wat wh ik eige-nJjK zeif HET NIEUWSBLAD - DONDERDAG 2 FEBRUARI 1989 GEVOELENS OP EEN RIJTJE SOMS LUKT HET BETER ALS IEMAND EVEN HELPT. JIAC- jongeren informatie en advies centrum, Hoofdstraat 33a Hoogezand. tel. 05980-94755 van 9-5 uur maar vermist terwijl de oorlog al over was. (Op 27 december 1949 werd de souvereiniteit over de In- dische archipel, met uitzondering van Nieuw-Guinea, overgedragen aan Indonésie red). Dat is afschu- welijk". Uit de brieven van haar broer heeft mevrouw Hisken op kunnen maken dat Geert van Dui- nen voor Kolonel Lenz werkte als geheimschrijver. In Bandoeng was de generale staf van het Konin- klijk Nederlands Indisch Leger ge- vestigd. In Geert's fotoboek dat door het Rode Kruis is thuis be- zorgt, zit een reportage van de be- grafenis van overste Cornelissen. OPEN VAN 1 tôt 5 uur. Het brons wordt in Afrika gego- ten volgens de ,,Cire Perdue" techniek. Rond een kern van klei, die meestal de rudimentaire vorm van het eindprodukt heeft, wordt van was een voorstelling geboet- seerd. Kleine voorwerpen worden geheel van was gemaakt en inge- bed in klei. Tenslotte de kern bij het gieten op zijn plaats te hou- den, worden door de was penne- tjes gestoken, die de kern met de buitenmantel van klei verbinden. Nadat de klei is gedroogd, wordt het geheel verhit, zodat de was naar buiten kan vloeien. In de nu ontstane holte, wordt vloeibaar brons of een ander metaal gego- ten. Na stolling wordt de kleiman- tel stuk geslagen en het bronzen voorwerp verder bewerkt. Op de expositie in Groningen zal een collectie van enkele tientallen bronzen beelden van de Mossi- stam uit Burkina Faso uit het voormalig Opper-Volta te zien zijn. Bovendien zal er een mooie collectie gebruiksvoorwerpen en etnografica aanwezig zijn. Een boekje over ,,Het Afrikaanse Leven in Brons" is op de ten- toonstelling verkrijgbaar. De expositie zal dit jaar in tegen- stelling tôt voorafgaande jaren ge- houden worden in De A-Kerk, (in gang A-Kerkhof - noordzijde) te Groningen, van vrijdag 17 februa- ri tôt en met zondag 26 februari 1989, en zal dagelijks geopend zijn van 12.00 uur tôt 18.00 uur. De toegang is gratis. RENAULT Haal het Renaultboek 1989 bij Uw dealer: Burg. van Royenstraat O. 50 Hoogezand - Tel. 05980-23457 De Grunneger laidjeszanger Ben Zuur en zijn begeleider, de accor- deonleraar Henk Puister, hebben een uitnodiging gekregen van de AVRO-radio om op te treden in het programma ,,Koperen Ko en Nikkelen Nelis". Samen met vijf medekandidaten treden zij op in het Friesche Tzummarum op vrijdag, 3 februa ri a.s. De winnaar krijgt een radio-optre- den aangeboden in dat program ma van de AVRO. De krokusvakantie staat weer voor de deur. Dit jaar van 6 t/m 10 februari. Net als in aile andere vakanties organiseert jongeren- centrum „De Nije" weer een groot skala aan aktiviteiten. Dit zijn de volgende: Dinsdag 7-2 middag: ELIBIR, Turks kaartspel; avond: darts- toernooi. Woensdag 8-2 middag: zeskamp in ,,De Nije"; avond: aktiefilm: ,,Iron Eagle". Donderdag 9-2 middag: open; avond: hardrock café met video- clips video speciaal. Vrijdag 10-2 middag: meiden thee-uur; avond: live in De Nije: .Deluxe Green". Zaterdag 11-2 middag: tafeltennis toernooi. Hoogezand-Sappemeer - Lid van de Kamer van Koophandel in Veendam zijn geworden de heer D. de Haas van Cartonfabriek Beukema Co. en de heer M.M. Rietveldt van de Handelsvereni- ging Hoogezand-Sappemeer. Sappemeer - Swingen en sluimeren, dat kan zaterdag in 't Pierement tij- dens het concert van Face to face. De stijl van Face to face wordt om- schreven als melodieuze rock, dus dat sluimeren zal dan wel vooral voor oververmoeide concertgangers gelden. Face to face is een vijfmansfor- matie, drie gitaren, twee zangstemmen, drums en keybords, afkomstig uit Veendam. Het concert begint om 23.00 uur. Sappemeer - Wie kende in Bandoeng Geert van Duinen, onder dat motto startte mevrouw H. Hisken aan de Rozenstraat in Sappemeer vorige week een opsporingsactie naar haar in Indië verdwenen broer. Op de artikelen in de kran- ten heeft ze veel reacties binnen gekregen. De Militaire Politie gaat zich met de zaak bemoeien en er komt een foto van Geert in een landelijk legerblad. Veel reacties kreeg mevrouw Hisken ook van andere mensen die in Indië hun ge- liefden verloren. Verhalen als ,,hij ging Sinaasappels kopen en kwam niet meer terug. Geen spoor heb ben we van hem gevonden". Geert van Duinen was in Indoné sie op Java in Bandoeng gelegerd. Sinds eind januari 1950 is hij ver mist. Geert was een van de 200 duizend iongens die ,,voor de ko- De kans dat Geert is overgelopen naar het TNI (het Indonesisch le ger) of is ondergedoken in Indoné sie is uiterst klein. In zijn laatste brief schrijft hij. ,,Ze willen mij hebben als instructeur voor de TNI, hier op de fabriek. Maar ik voel er niets voor, zoals u wel zult begrijpen. Eerst er tegen gevoch- ten en nu opleiden. Nee". Met de fabriek, bedoelde Geert een kruit- fabriek. In Bandoeng zat Geert van Dui nen bij de kampstaf L.T.D. 81. Zijn nummer was 305044. Hoop dat Geert nog leeft heeft mevrouw Hisken niet. Maar meer gegevens over zijn laatste dagen, daarop hoopt ze vurig. Dat zal het voor haar makkelijker maken om het verlies van haar broer te ver- werken. ningin" in het toenmalige Indië vochten om de overzeese gebieds- delen te verdedigen tegenover de Japanners en later tegenover de Indonesische vrijheidsstrijders. Ook al is het al 38 jaar geleden dat het onheilsbericht over de vermis- sing werd gebracht. Mevrouw His ken is er dagelijks mee bezig. ,,Een paar jaar geleden heb ik mijn andere broer, door ziekte verloren, daar heb ik vrede mee. De vermissing van Geert laat me achter niet los. Wist ik maar hoe hij omgekomen is. Opsporingen na de oorlog hebben alleen opgeleverd, dat Geert van Duinen eind januari 1950 voor het laatst is gezien bij de kapper. Ja- renlang hoopte de familie dat hij terug kwam. ,,Als hij nou gesneu- veld was, dan hadden mijn ouders zich er bij neer kunnen leggen, Groningen - In navolging van vo rige jaren wordt er in Groningen wederom een grote overzichtsten- toonstelling in Afrikaanse Kunst gehouden, met dit maal als thema: „Het Afrikaanse leven in brons". Thema's in de voorafgaande jaren waren o.a. ,,De Stoelen uit West- Afrika" en ,,Aardewerk uit Gha na". Dit maal staat het Afrikaanse Bronsgieten centraal: het dagelijks leven in Afrika uitgebeeld in brons. Mensen die het land bewer- ken, muzikanten, dansers, het straat- en dorpsleven in vele scha- keringen. Dit ailes op naturalisti- sche wijze vorm gegeven. Tevens worden genoemde activiteiten op meer abstracte wijze in brons ge- vangen. Het gieten van brons wordt in Afrika al eeuwen toegepast. Cul- turen die op dit gebied wereld- faam genieten zijn bijvoorbeeld de Nok en de Bénin, doorgaans hof- culturen van plaatselijke konin- gen, uit Nigeria. Ook andere Afri kaanse landen kennen het brons gieten: Ghana de Ashanti-stam en in de Republiek Bénin de Fon- stam. ar inen de léér dan )orten op i radig)^

Het Nieuwsblad nl | 1989 | | pagina 13