Pentekeningen van Pruisman in bibliotheek Milieu Doe Het Zelve A.P.K. SPIJKER 05983-1613 HET NIEUWSBLAD Verdeling 1,5 miljoen stads- en dorpsvernieuwing Jeanette opgeheven Milieu vriendelijke gasaansteker De papierbak ,,Ouderwetse advertenties zonde van reclame budget" HET NIEUWSBLAD - DONDERDAG 2 FEBRUARI 1989 Sappemeer - De Gladiolenstraat, de flat op nummer drie, geen représentâtieve deur, zelfs geen naambordje. Eerste reactie van de verslaggever... is dit het nou, maar dan gaat de deur open. Een breed lachende jonge ondernemer staat in de opening. Zakelijk ingerichte flat, computers, een ontwikkelkamer een moderne telefoon maar nergens een stukje lood te be- kennen. Henk Hansen excuseert zich voor het feit, dat hij nog geen naambordje heeft. Oor- zaak... tijdgebrek. Ondanks het feit dat hij pas per 1 januari van dit jaar met z'n bedrijf startte heeft hij al volop opdrachten te verwerken. Hoogezand - Tôt en met het einde van deze maand stelt de heer Klaas Pruisman zijn pentekeningen van oud Hooge- zand-Sappemeer ten toon in de bibliotheek in Gorecht- Oost. Klaas Pruisman (1929) was jarenlang werkzaam als afschrijver op een scheepswerf. Toen hij dat werk, vanwege een slechte gezondheid, niet langer kon doen, wierp hij zich vol ijver op het tekenen. In iedere tekening zit een verhaal, dat door oud Hoogezand-Sappemeersters in een oogopslag wordt herkend. Vooral de crisistijd blijft Klaas Pruisman inspireren. Binnen een minuut is het duidelijk waarom loden letters, zetbalken, zwarte inktvingers en proefpersen ontbreken. Hansen zet met de computer. Een wel heel spéciale computer, die bijvoorbeeld tôt op een honderdste millimeter bere- kent of de letters wel een rechte achter kantlijn vormen. Op het beeldscherm valt niet te zien welke soort letter er wordt gezet. Dat kan alleen aan de codes worden afgelezen. Tientallen verschillende lettertypen kunnen met de compu ter worden gezet. Het zetsel wordt vervolgens niet afgedraaid op een printer, maar op foto-papier. Dit papier wordt ontwikkeld, waarna er op de drukkerijen offset-platen van worden gemaakt. Henk Hansen, geboren Wagen- borger maar sinds twee jaar inwo- ner van Hoogezand, doorliep de Grafische School in Zwolle, werk- te als zetter op een drukkerij en startte vervolgens voor een nieuwe baas, een reclame bureau, een complété zetterij. ,,Dat ging alle- maal prima en het was leuk werk, maar als dat dan allemaal loopt, is de spanning eraf. Daarom ben ik voor mezelf begonnen", zegt Hansen. Huisstijl Drukkers besteden zetwerk uit aan een zetterij als het om ingewikkel- de zaken gaat. Folders met veel ta- bellen, foto's met zetwerk erop. Behalve voor zetwerk kan Hansen ook zorgen voor de lay-out, de stijl waarin teksten worden gezet. Vooral kleine bedrijven en mid- denstanders besteden volgens hem veel te weinig aandacht aan de ma nier waarop ze zich presenteren, hun huisstijl. Advertenties wor den volgepropt, zo vol, dat nie- mand ze meer leest, omdat ze overkomen als een grijze massa. Er wordt gewerkt met 20 jaar ou- de ontwerpen. Ik vind dat zonde van het reclamebudget", aldus de 26-jarige ondernemer. Die overi- gens zelf met een reclame budget van nul komma nul werkt. ,,Als ik denk dat een drukkerij, of bedrijf van mijn diensten gebruik kan maken, probeer ik een afspraak te maken en ga er even langs. Dat werkt het allerbeste. Ze kennen je gezicht, je laat je werk zien en tot- nutoe levert dat vanzelf opdrach ten op". Kletsen Hansen zegt dat zijn kracht aan de ene kant schuilt in de kwaliteit die hij levert, maar dat het ook be- langrijk is, dat hij goedkoop kan werken. ,,Doordat ik alleen werk en geen directeur en secretaresse heb die ook betaald moeten wor den, zijn mijn prijzen concurre- rend. Ondanks het feit dat ik klein ben, kan ik toch snel leveren want ik heb contacten met tekstverwer- kende bedrijven, die ik bij grote drukte ad hoc inschakel. Om succesvol als zetter te kunnen werken is het volgens Hansen be- langrijk dat bedrijfsgegevens van opdrachtgevers, nooit of te nim- mer via de zetter naar buiten lek- ken. Kletsen over opdrachtge vers is het stomste wat je kunt doen. Dan is je bedrijf zo kapot". Hoogezand - In 1989 kan er in de gemeente Hoogezand-Sappemeer een kleine 1,5 miljoen gulden wor den besteed aan stads- en dorps vernieuwing. Burgemeester en wethouders hebben daarvoor een verdelingsbesluit vastgesteld. Daaruit blijkt dat er een half mil joen beschikbaar is voor verbete- ringen aan particulière woningen en woonschepen. 25 duizend gul den willen B en W uitgeven aan het verbeteren van de woonomge- ving in de Gérard Terborchstraat. Dit project, zo schrijven ze, wordt pas uitgevoerd op het moment dat ook de riolering wordt vernieuwd. Voor dat project zoekt de gemeen te nog geld. Ook in het Margriet- park zal geld voor woonomge- vingsverbetering worden vrijge- maakt. Hoeveel dat is, is op dit moment niet bekend, dat wordt pas duidelijk als de riolering er is vernieuwd. Voor het opkopen van bouwsels die in de weg staan denkt de ge meente 10 duizend gulden nodig te hebben. Voor de begeleiding van het woonomgevingsverbeteringsplan van de Wijk Woldwijck zal er 30 duizend gulden worden overge- maakt aan de Stichting Welzijns- bevordering. Aan de verbetering van de woonomgeving in Wold wijck midden wil de gemeente een kwart miljoen uitgeven. 350 duizend gulden zal worden be steed aan de verbetering van het Achterdiep. Hoeveel er moet wor- den uitgegeven aan het opstellen van een lijst van karakteristieke panden en het bepalen van de sub- sidiecriteria voor waardevolle panden, weet de gemeente nog niet. In elk geval zal dit werk uit moeten worden besteed aan een ingenieursbureau, omdat de eigen ambtenaren kampen met chro- nisch tijdgebrek. Het opstellen van het beleid ten aanzien van ka rakteristieke panden evenals de uitvoering van het verkeersverbe- teringsplan rond de Kerkstraat, worden betaald uit de reservepost van 3 ton. Hoogezand - Jeanette, De Goede Verwachting en Het Poeltje zijn niet meer. Deze waterschapjes zijn samen met 28 anderen opgeheven en opgegaan in het Waterschap Gorecht, dat nu verantwoordelijk is voor het waterbeheer ten westen van Veendam en ten zuiden van het Winschoterdiep. Het waterschap wordt op dit mo ment bestuurd door een voorlopig bestuur. Eind 1989 zullen de ver- kiezingen voor het nieuwe bestuur plaatsvinden. Daarin zullen, naast de boeren ook vertegenwoordigers van de bebouwde omgeving wor den gekozen. Nieuw is dat mensen in de steden en dorpen water- schapslasten zullen moeten beta- len. Voor een gemiddelde woning zal dat ongeveer twintig gulden per jaar zijn. Het waterschap Gorecht huurt een kantoorpand aan de Hereweg in Haren. Garagebedrijf Siddeburen Hoogezand - Nieuw is het geval niet, eigenlijk veel ouder dan aile gasaanstekers met plastic handva- ten die momenteel in Nederlandse huisgezinnen in zwang zijn. Han- dig is de aansteker in ieder geval. In de industrie wordt er op grote schaal gebruik van gemaakt. Door te knijpen beweegt een vuursteen- tje zich over een ruw cilindertje, waardoor er een vonk ontstaat. En dat gebeurt ook als de aanste ker nat is. Het vuursteentje kan worden vervangen. Milieuvriende- lijk is het apparaat, omdat het te- gen de tijd dat het metaalmoe is, gewoon bij het oude ijzer kan worden gegooid om omgesmolten te worden. Voor onze fotograaf demonstreerde Carel Holthausen van het gelijknamige bedrijf dat gassen verkoopt, de aansteker. Het geval heeft nog een voordeel, kleine kinderen lukt het niet om er het gas mee aan te steken. De papierbak staat op vrijdag 3/2 bij de Nico Bulderschool aan de Zonneweg. Op dinsdag 7/2 zamelt de Buurt- en Belangenvereniging Sappemeer Zuid papier in. Na 18.00 uur kunt u in Sappemeer Zuid het papier buiten zetten in dozen of in bundels. Laat uw aangifte inkomstenbelasting deskundig verzorgen door: Administratiekantoor WOLTMAN de Akkers 14 - Muntendam Telefoon 05987-20461 (ook 's avonds) Henk Hansen runt een zetterij in een flat Weekblad voor Hoogezand- Sappemeer en wijde omgeving Gorecht Oost 30 Postbus 18 9610 AA Sappemeer Tel. 05980-24848 Faxnr. 05980-24848 Redactie: Persburo Edzes, 05980-97145 Advertenties: Jaap Wagt, 05990-17975 Fotografie: Dennis Beek BMHÎIUMFTE

Het Nieuwsblad nl | 1989 | | pagina 5