KADOSHOP JANSEN Van piccolo lot garagedirecteur Nieuwigheden van Land- bouwbeurs Zuidlaren X v.d. DEEN A.P.K. SPIJKER 15913-1113 Hier moet de nieuwe bnig komen AGENTSCHAP NIEUWSBLAD HOOGEZAND-SAPPEMEER J.K. Hartman meer dan 50 jaar garagedirecteur Vanavond nationaal jeugdharmonie orkest met NFO in 't Kielzog Hennepavond in Westerbork (X Voor het inleveren van kleine advertenties en nieuws mm. HET NIEUWSBLAD - DONDERDAG 9 FEBRUARI 1989 Noorderstraat 85 - Sappemeer - Tel. 05980-92783 Meint Veningastraat 28 - Martenshoek - Tel. 05980-98507 Geluk Ook mevrouw Hartman raakte in- tensief bij het garagebedrijf be- trokken. Tôt vorig jaar was ze el- ke middag op kantoor te vinden. ,,Een bedrijf van jezelf, dat voegt toch wel iets heel wezenlijks toe aan je leven. En we hebben altijd geluk gehad", zegt ze tevreden te- rugkijkend. Jarenlang was de heer Brouwer compagnon van Hart man. Hartman Brouwer, was een begrip in Hoogezand-Sappe- meer. De heer Brouwer trad echter vier jaar geleden om gezondheids- redenen uit de zaak terug. Garages hielden zich vroeger bezig met de reparaties van tractoren en auto's. De reparaties van nu zijn volgens Hartman niet te vergelij- ken, met het werk zoals het vroe ger werd uitgevoerd. ,,Nu staat een garage bol van de electroni- sche meet apparatuur, vroeger kwam je een heel eind met een ha- mer en een nijptang. Veel voldoe- ning gaf het werk vroeger. Als bij Links op de foto. Hartman in zijn begintijd als monteur. En nu eens niet bij een Ford, maar bij een Peugeot. De foto is gemaakt in de Kerkstraat, die toen nog Zwarte Weg heette. Hoogezand - Vrijdag treedt J.K. Hartman officieel terug als directeur van garagebedrijf Hartman B.V.. Officieel, want Hartman die 67 jaar is, zegt zelf dat hij van plan is nog heel wat uurtjes in de garage te slijten. ,,Mijn vak is mijn hobby, dus aïs ze in de garage een leuk putje hebben, dan doe ik niets liever". En mochten er in de garage geen leuke putjes zijn, dan gaat Hart man zich storten op twee oude Ford Taunussen, die helemaal ge- restaureerd moeten worden. Hartman's carrière in de auto-bu siness begon in 1936. Als zoon van een landarbeider was er geen spra- ke van dat hij verder kon leren. Toen hij 14 jaar was zocht zijn va- der een leerplaats voor hem. Hart man begon als piccolo, manusje van ailes, bij de firma H. en R. Groeneveld. Dat bedrijf bestond uit een garage aan de Kerkstraat die gevestigd was in het voormali- ge armenhuis en een transportbe- drijf (paardetractie red.). In 1940 gingen H. en R. Groeneveld uit el- kaar. Twee kwartjes Hartman bleef werken bij de gara ge. ,,De eerste jaren heb ik er niets verdiend. Dat was toen heel ge- woon. Ik kreeg twee kwartjes per week, als ik op zaterdag de tuin van mevrouw Groeneveld netjes maakte. Het leren van het vak moest vooral 's avonds gebeuren. Overdag was ik constant op bood- schap. Maar 's avonds als er over- gewerkt werd, dan leerde ik wat". Garage Groeneveld repareerde vooral Fords. Als een van de ver- velendste klusjes herinnert Hart man zich het herstellen van voe- ringen op de rembanden in een soortement versnellingsbak. Om- dat het systeem compleet in de olie lag moest de monteur tôt aan zijn ellebogen in de oliemassa gedoken aan het wroeten. Bij de oude T- Fordjes was ook het herstel van plaatjesbobines een veel voorko- mende klus. In die tijd kostte een goede auto 1355,-. Terwijl de auto's beter werden, werd ook Hartman's kennis beter. Van jongste bediende werkte hij zich op tôt chefmonteur. En toen het aan het eind van de jaren zestig duidelijk werd dat ook zoon Hart man graag het autovak in wilde, rijpte langzamerhand het plan om als zelfstandig garagehouder ver der te gaan. ,,Eenvoudig was dat natuurlijk niet. Want om een be drijf te stichten heb je nogal wat geld nodig. Via een klant hoorde ik echter dat het pand van roer en stevensmederij Benus te huur was. Ik heb het gehuurd en vanaf het begin zaten we barstensvol werk. De klanten stonden achter me. Ze boden zelf aan, om rekeningen di rect na de reparatie te betalen. Ze wisten wel dat ik geld nodig had. Je moet niet denken dat je zo'n bedrijf opbouwt met acht uur wer ken per dag. Lang en hard werken dat moet je, maar ja, als je vak je hobby is dan doe je niets liever". In de loop der jaren verbouwde Hartman de oude werkplaats van de roer en stevensmederij tôt een modem garagebedrijf waar, op dit moment, zeven mensen hun boter- ham verdienen. een aanrijding het chasis was ver- bogen, dan haalde je de hele auto uitelkaar, je stuurde het chasis op, zodat het weer werd gericht en vervolgens bouwde je de complété auto weer op. Nu als dat klaar was, dan was je echt voldaan". Als klein jongetje sleutelde Hart man al aan Fords, dat is hij blij- ven doen, omdat Ford, nadat hij voor zichzelf was begonnen het sub-dealerschap aan Hartman gaf. Groeneveld raakte het daar- door kwijt. ,,Dat soort kwesties is op zich vervelend, maar de zaken- wereld is nu eenmaal bikkelhard", zegt Hartman relativerend. Zuidlaren - Een doodmoe jongetje met de duim in z'n mond aan de hand van pa. Hij heeft al te veel glimmende landbouwmonsters ge- zien en kan nog niet begrijpen waarom een schaarinjekteur van Climax voor op de trekker gemon- teerd, met een spitmachine erach- ter die het gif door de bodem mengt een milieutechnische voor- uitgang is. Een echte vooruitgang is het natuurlijk als die injekteur geen gif, boeren zeggen gewasbe- schermingsmiddelen, meer in de bodem hoeft te spuiten. Voorals- nog is deze machine echter beter dan de gebruikelijke méthode. Een betere vermenging van de che- micaliën staat nu eenmaal een la- gere dosering toe. De injekteur voorop de tractor brengt het gron- dontsmettingsmiddel in de bo dem, zodat de aardappelmoeheid- saaltjes sterven. De spitmachine achter de tractor zorgt voor het mengen. Een dikke roi daar weer achter zorgt dat de bodem wordt afgesloten, zodat het gif langzaam ontsnapt. Op de beurs werd over duidelijk dat de landbouw haar best doet milieuvriendelijker te werken. Er was een veelheid aan apparaten die het schoonspuiten van verpakkingen van gewasbe- schermingsmiddelen mogelijk maakt. Een schone verpakking is gewoon afval en hoeft niet te wor den behandeld als chemisch afval. De schoonspuitapparaten kosten tussen de 1200 en 2000 gulden. Een vertegenwoordiger deed deze krant echter ook een goedkoper idee aan de hand. Door de sproei- kop in de tank van de spuitmachi- ne te plaatsen voldoet men ook aan de voorwaarden. Hoogezand-Sappemeer - Een bij- zonder concert vanavond in 't Kielzog. Het Nationaal Jeugd Harmonie orkest dat bestaat uit muzikanten tôt 23 jaar, verzorgt samen met het Noordelijk Filhar- monisch Orkest een concert voor de hele familie. In het gevarieerde programma van Stadsmuzikan- ten, via Haydn en Mozart tôt Mil- haud zullen de orkesten gezamen- lijk en afzonderlijk optreden. Het Nationaal Jeugd Harmonie Or kest wordt alom beschouwd als de top van het Nederlandse jong ta lent. Het concert begint om 19.00 uur. Volwassenen betalen een tientje kinderen vijf gulden. Westerbork - De Werkgroep Veenkoloniën, een groep boeren die kritisch kijkt naar het land- bouwbeleid en de effecten daar- van op de derde wereld en het mi lieu, organiseert een openbare ver- gadering voor iedereen die belangstelling heeft voor hennep als extra gewas in de Veenkolo niën. Zoals vorige week gemeld heeft de Heidemij een rapport over deze vervanger van hout uit- gebracht. De resultaten zien er niet slecht uit. Onderzoekers uit Wageningen zullen aanwezig zijn om informatie te geven en vragen te beantwoorden. De avond wordt gehouden op 14 februari in Hôtel Meursinghe in Westerbork. Aan- vang: 20.00 uur. RENAULT e^S V* Haal het Renaultboek 1989 bij Uw dealer: Burg. van Royenstraat O. 50 Hoogezand - Tel. 05980-23457 Garagebedrijf Siddeburen Hoogezand-Sappemeer - Résina chemie en de werven aan de zuid- kant van het Winschoterdiep in Foxhol beijveren zich voor de bouw van een nieuwe brug over het Oude Winschoterdiep. Deze week werd tijdens de commissie openbare werken duidelijk, dat de haalbaarheid van die brug afhan- kelijk is van de uitbreidingsplan- nen van Résina. Gaat het bedrijf uitbreiden op het schiereiland tus sen Oude- en Nieuwe Winschoter diep, dan is een betere ontsluiting noodzakelijk, alleen al om een goede vluchtroute te hebben. Met de bouw van de brug zouden de werven aan de zuidkant goed ge- holpen zijn. Op dit moment moet al het transport naar deze bedrij- ven door de dorpskern van Fox hol. Kans dat de gemeente zal pro beren het Oude Winschoterdiep t< dempen bestaat er niet. Een dem ping kost volgens wethouder H Mobers tussen de 12 en 14 miljoer gulden. Bovendien zijn er nog be drijven die het diep gebruiken Deze zullen zich zeker tegen eer onttrekking aan de scheepvaari verzetten. Binnen enkele maander wordt duidelijk waar Résina gaai uitbreiden. Een besluit tôt bouw van de brug betekent echter niei dat het gevaarte er zo maar ligt. Daarvoor zullen eerst subsidit potten moeten worden aange- boord en dat kost tijd.

Het Nieuwsblad nl | 1989 | | pagina 3