Kinderen van de Anloniusschool over Bangladesh en aimoede A.P.K. SPIJKER 05983-1613 Bengaalse ontwikkelingswerker Hassan: „Situatie Bangladesh niet hopeloos" STUNT VERKOOP MODE voorjaar ■J989Ji KENWOOD PROOST, Honderden coupons Nu reec*s vo*°P voorjaarsstoffen Hoogezand-Sappemeer - Kinderen in Hoogezand-Sappemeer hebben deze week geprobeerd om door het opknappen van karweitjes geld bij elkaar te brengen voor Bangladesh. Als we dinsdag bij de Antoniusschool komen voor een interview is daar al heel wat geld verzameld. De meeste kinderen verdienden dat geld door voor hun ouders werkjes op te knappen, bij de mensen waar ze aanbelden kregen ze meestal zomaar geld, omdat er geen karweitjes wa- ren. Met Belinda Laan, Miranda Remkes, Miranda Bulle, Arnold Scholtens en Jan Kerdijk bespraken wij de problemen in Bangladesh. We vielen van onze stoel van verbazing, de kinderen wisten heel veel over Bangladesh en ze wisten ook heel goed wat er moet veranderen willen de mensen in arme landen het beter krijgen. „Tja, soms zijn kinderen verstandiger dan volwassenen, ze zien de diiigen beter, dat zegt mijn moeder ook altijd", aldus Miranda Bulle. hoor", zegt Belinda. „Want dan wordt het net zo vies als hier". Schoon drinkwater, dat vinden de kinderen heel belangrijk en visvij- vers, zodat de mensen meer et en krijgen. „De grond uit die vijvers kan dan weer voor dijkjes worden gebruikt zegt Arnold Schol tens. En dan onderbreekt Jan in- eens het gesprek. ,,Weet je wat ik vind al het geld op de wereld moet eerlijk worden verdeeld". Ja knik- ken de andere kinderen dat moet. Maar volgens Arnold moet je dat dan wel iedere tien jaar doen, want steeds krijgen de mensen die harder werken weer meer geld. Be linda is het daar toch niet zo mee eens. ,,Als je dat doet heeft nie- mand meer zin om hard te wer ken. Want het is toch eigenlijk niet eerlijk dat harde werkers dan Waarom is Bangladesh arm. Miranda Remkes weet daarop per- fect antwoord te geven. ,,Het is arm omdat er vaak overstromin- gen zijn en dat komt omdat de bossen zijn weggekapt. De bomen hielden de grond vast". ,,Daarom raakten de rivieren vol modder die moeten nu worden uitgebaggerd en met die bagger kunnen er dan mooi weer dijkjes worden ge- maakt", vindt Jan Kerdijk. Mi randa Bulle vindt dat de ellende in Bangladesh de schuld van Europa is. Omdat we in Europa hard hout nodig hadden werden de bos sen gekapt. Dat moet stoppen". Wat is er naast de aanleg van dij- ken nog meer belangrijk voor Bangladesh. De kinderen vinden dat er goede scholen moeten komen en meer hoge terpen, zodat mensen bij een overstroming niet kunnen verdrin- ken. ,,Maar niet te veel fabrieken net zoveel geld krijgen als mensen die niets doen". Er wordt diep na- gedacht, Miranda komt met de oplossing. ,,Alleen het geld dat aan luxe wordt besteed moeten we eerlijk verdelen". Willen jullie later ook ontwikke- lingswerk doen. Aile kinderen zien daar wel wat in. Maar een groot probleem vinden ze het dat ze dan hun familie en vrienden moeten achterlaten. Jan wil wel, als hij elke twee maanden naar huis kan of als hij z'n familie en het electrisch orgel mee kan ne- men. Dat van het orgel vinden de anderen maar belachelijk. ,,Er is daar toch geen electriciteit". ,,Ja, maar wel windmolens". Miranda wil verpleegster worden ze heeft al precies uitgedacht hoe ze zich zal voorbereiden als ze naar een arm land gaat. ,,Eerst ga ik niet meer met de computer spelen, dan laat ik de suiker staan en daarna doe ik niet meer zo vaak nieuwe kleren aan. Dan is de overgang niet zo groot en kun je er beter tegen". Garagebedrijf Siddeburen Hoogezand-Sappemeer - Moedeloos worden wij hier in het westen als we denken aan Bang ladesh. 144 duizend vierkante kilometer laagland, niet beschermd door dijken, jaarlijkse overstromingen, honger en de meest vreselijke ziekten. Daarom was het goed vrijdag per- soonlijk van gedachten te kunnen wisselen met de heer Hassan, die belast is met de buiten- landse contacten van het Bangladesh Rural Advancement Committee (BRAC). Opti- mistisch, breed lachend doet hij uit de doeken dat ook voor de allerarmsten in Bangladesh een betere toekomst ,,slechts" een kwestie van organiseren is. Hassan was vorige week in Hoo- gezand, op uitnodiging van de plaatselijke NOVIB werkgroep en UNICEF. Via de NOVIB steunt de gemeente Hoogezand-Sappe meer BRAC. Jaarlijks wordt er in elk geval 5000 gulden overge- maakt, vaak meer als de rest van het budget van 10 duizend gulden, niet is opgegaan aan activiteiten die Hoogezandsters bewust moe ten maken van de problemen in de derde wereld. In de commissie so ciale zaken, aangevuld met de ver- delers van het derde wereld geld", de adviesraad ontwikke- lingssamenwerking deed Hassan uit de doeken wat BRAC precies beoogt. Kernpunten van het ont- wikkelingsplan is dat wordt gepro beerd mensen weerbaarder te ma ken, ze te overtuigen van het feit dat je samen sterker bent en om spaarzin te ontwikkelen. Dit laatste punt is bij de start van een project heel belangrijk. Has san vertelde, dat voordat BRAC bereid is om steun te geven een groep mensen eerst moet bewijzen dat het menens is. Ze moeten ge- durende een jaar van hun schame- le bezittingen per week een vast bedrag inleggen. De groepen die dorpsorganisatie worden genoemd bestaan uit dertig tôt zeventig mensen. Omdat BRAC zich op al- lerarmste mensen richt kan er vaak niet meer dan een paar cen- ten worden gespaard. Toch wordt er op die manier een heel klein ka- pitaaltje gevormd. Lukt dat, dan is BRAC bereid om onder heel aantrekkelijke condities een extra bedrag te lenen. Maar voor elk project geldt, dat 10 procent van het benodigde geld door de mensen in de spaargroe- pen zelf moet zijn opgebracht. Waterput Zo kan het verbeteren van het ren dement van de grond starten met het gezamenlijk kopen van spa- den. Lukt het om de grond goed te bedijken waardoor handmatige ir- rigatie effciënter is. Dan stijgt de opbrengst. De volgende investe- ring zou dan kunnen bestaan uit de aanschaf van een irrigatie pomp, zodat er meer handen vrij zijn voor het werk op het veld. Ai le projecten zijn klein begonnen, echter door de langzame opbouw, zodat iedereen het bij kan benen zijn ze veelal succesvol. Er zijn spinnerijen, viskwekerijen, irriga tie loonbedrijven, paddestoelen kwekerijen, steendrogerijen, rijst- molens en groenteteelt bedrijven. Pas vanaf 1976 richt BRAC zich specifiek op de allerarmste men sen van Bangladesh. Voor die tijd werd het geld in projekten die grootschaliger waren gestopt. Al snel bleek echter dat de voordelen van dammen, landverbeterings- projekten en energiecentrales in de eerste instantie toch altijd bij de rijken terecht komen. Voordat grootschalige projecten de om- standigheden van de allerarmsten INF0RMATIE - VERK00P REPARATIE QQ-tlHHaSïïffllH-HS dubbelbreed per coupon slechts stoffenmarkt HET NIEUWSBLAD - DONDERDAG 16 FEBRUARI 1989 Zuidlaren - 05905-4047 - Fax: 4493 katoen, pophn, 140 cm mode mousseline joggingstoffen kinderkollekties polyester-prints viscose-crêpes voor jong en oud te veel om op te noemen Korreweg 29 Vismarkt 40 GRONINGEN M. Veningastraat 8 HOOGEZAND

Het Nieuwsblad nl | 1989 | | pagina 3