Jaap over jongerenbeleid Vrijwilligers gezocht zwemlessen paardrijden en nog veel meer Jeugbeleid stroomlijnen de taak van Janny Reitsma Jeugdhulp in Hoogezand-Sappemeer HET NIEUWSBLAD - DONDERDAG 23 FEBRUARI 1989 hoe hek Ik. zo Jtono l Kunnen/ /dak betoLû.| je" toch t]iet Die, w rnkej l'ers z-j" eve* Hoogezand-Sappemeer - Voor wie geen baan heeft en toch zijn tijd nuttg wil besteden is er veel zinvol werk te doen. De Vrijwilligers Vacature Bank heeft tal van leuke klussen in de aanbieding. Ze leveren weliswaar geen salaris op maar wel ervaring en vooral voldoening. tel.05980-94755 ultganc)! r i'| k qe n oeqT Konfoleren Hoogezand-Sappemeer - Z'n naam wil ie niet in de krant een foto al he- lemaal niet ook al ziet hij er schilderachtig uit, met prachtige hanekam, gekleurde lokken en zwarte kleren die kunstig zijn voorzien van glim- mende noppen en allerhande ijzeren clips die dienen als sluiting. We noemen hem Jaap en welzijnswerkers zouden zeggen dat ie een rand- groepjongere is of te wel iemand in een meervoudige achterstandssitua- tie. Die omschrijving vindt Jaap hele- maal niet passen. Hij wil maar een ding en dat is werk. Solliciteert zich suf, maar wordt niet aange- nomen. Soms niet vanwege z'n haardos soms niet omdat hij na twee jaar LTS de pijp aan Maar- ten gaf. Zin om haardos of scho- lingsgraad te veranderen heeft hij niet. „Ik heb wel geprobeerd om terug te gaan naar school, maar dat kinderachtige gedoe, daar hou ik het niet uit. Misschien ga ik een lascursus doen bij het Projekt Mensen Zonder Werk, als je daar tenminste een papiertje voor krijgt want dat is wel belangrijk". Knetterlijp Het Psychiatrisch Ziekenhuis "Dennenoord" in Zuidlaren vraagt vrijwilligers voor: het voor- bereiden van radio-programma's, hulp bij de knutselclub, de gym- club en bij paardrijden. Scouting H S vraagt begeleiders van jeugdgroepen van 11 tôt en met 14 jaar. Wie ,,een beetje" zwemles kan ge- ven, kan assisteren bij het gehan- dicaptenzwemmen. Het R.A.P. (Reproduktie Admi- nistratie Project) is dringend op zoek naar iemand, bij voorkeur met ervaring in klein-offset, om grafische opdrachten uit te voeren en de vrijwilligers van het project te begeleiden. Verder zoeken het huiswerkpro- ject H/S en een lagere school aan de Talmastraat ook vrijwilligers. Het gaat daarbij om huiswerkbe- geleiding en toezicht tijdens over- blijven van kinderen op school. Wie tijd en zin heeft kan voor na- dere informatie terecht bij De Nije aan het Heveapad (maandag-, woensdag- en vrijdagochtend). Bellen kan ook: 05980-94148. Vragen naar Margriet Ostendorf of Tineke Bisschop. Hoogezand-Sappemeer - Ailes wat er in de gemeente wordt ondernomen om de kansen van de jeugd van 0 tôt 25 jaar te verbeteren moet Janny Reitsema op elkaar afstemmen, zodat er geen dingen dubbel worden ge- daan. Ze is voor vier jaar aangesteld. Haar baan wordt betaald door het Ministerie van Welzijn, Volksgezondheid en Cultuur. Ze is sinds au- gustus vorig jaar bij de gemeente in dienst. Het werk bevalt goed. Voor die tijd werkte ze onder anderen in de drugshulpverlening en in werkge- legenheidsprojekten voor buitenlandse meisjes. Behalve met het stroom lijnen van het beleid wil Janny dat meer bestuursbeslissingen samen met de jongeren worden genomen. WAT BEZIELT JE? KOM ER OP TIJD ACHTERl JIAC jongeren informatie en advies centrum, Hoofdstraat 33a Hoogezand van 9-5 uur OPEN VAN 1 tôt 5 uur. Jaap is net achttien. Op z'n vijf- tiende verliet hij na hevige ruzie het huis. Hij woont op een kamer in Foxhol. De uitkering die hij van de Sociale Dienst krijgt is 640 gul- den per maand. ,,De problemen begonnen toen m'n vader ging trouwen met z'n vriendin en met dat die vriendin stiefmoeder was geworden begon ze zich heel an- ders te gedragen. Nu ja, ik zal ook wel niet zo leuk zijn geweest". Via het Jongeren Advies Centrum (JAC) in Groningen komt Jaap in een opvangtehuis terecht. ,,Daar was het hartstikke leuk, de hulp- verleners luisterden goed en het was leuk om met de andere jonge ren samen aile huishoudelijk klus sen te doen". Na het opvanghuis krijgt Jaap een kamer in Gronin gen. Hij ontmoet een leuke (maffe zegt Jaap) groep vrienden, na een paar weken komt ie er echter ach- ter dat de vrienden niet altijd maf zijn. Alleen na snuifjes en shotjes stijgt de vreugde (knetterlijp zegt Jaap). Jaap is niet lijp, hij voelt zich buitengesloten. Hij is down en eenzaam totdat hij op een be- paald moment een snuf cocaine neemt. ,,Je voelt je dan ineens wel prettig. Drie maanden heb ik ge- bruikt. Toen werd mijn dealer op- gepakt en dat was voor mij een ge- luk want ik merkte dat ik nog geen honderd meter kon lopen zonder te rusten. Maar diep ellendig voel- de ik me ook. Mijn ouders hebben me opgehaald en gezorgd dat ik een kamer kreeg in Hoogezand. Ik gebruik nu geen drugs en wil het ook niet meer gaan doen, maar je moet wel vast in je schoenen staan, want als je het eenmaal hebt gebruikt wil je eigenlijk steeds weer". Vakanties Met jeugdhulpverleners heeft Jaap weinig te maken, veel nut heeft dat ook niet vindt hij en zo'n project als ,,Voorhanden" ziet hij ook niet zitten. ,,Dat je verplicht moet komen, dat is toch belache- lijk. Denk je dat die drugs- verslaafden in de gekraakte flats dan ineen denken, ja, daar moet ik heen. Het enige wat me leuk lijkt zijn die vakanties die ze wil- len. Dat je je helemaal moet red- den in de natuur". Het jeugdpro- bleem in Hoogezand kan volgens Jaap heel eenvoudig worden opge- lost. ,,De politie moet met man en macht de dealers oppakken. Ver- volgens moet hier een methadon- bus komen. Dan hoeven de ver- slaafden ook niet meer te jatten. Echt helpen kun je ze pas als ze af willen kicken. En iemand die het echt wil kan dat ook samen doen met een vriend, dat hoeft niet in allerlei instellingen". De Nije - Popconcerten, gezellig- heid, thema-discussies, thema-da- gen, cursussen van knutselen tôt computer. Jongerenplatforms - Jongeren die niet naar de Nije gaan, kunnen steun krijgen bij het organiseren van activiteiten. Bovendien kun nen ze naar open sporturen in de wijk. De open sporturen zijn voor 6 tôt 12 jarigen en voor 12 tôt 18 jarigen. Er komt bij voldoende be- langstelling een cursus voor leiders van sportverenigingen met als doel dat deze leren ook de wat ,,moei- lijke" jongeren op te vangen. Vindplaats gericht werken - Jon- gerenhulpverleners proberen in de wijken op die plaatsen waar jon geren zich verzamelen contact te leggen. Ze hopen uit te vinden of er belangstelling is voor andere ac tiviteiten dan het staan onder de lantaarnpaal. Zwervende jongeren hopen ze te helpen door erop af te stappen en individueel te begelei den. Schoolmaatschappelijk consulent - Vroegtijdig opsporen van pro blemen. Vroegtijdige schoolverla- ting voorkomen. Leerplichtambtenaar - Onder- neemt actie als een leerplichtige leerling helemaal niet meer op school verschijnt. Geeft naam door aan Regionaal Orgaan Leer- lingwezen waarvan mensen de leerling gaan bezoeken. Jeugdwerkgarantieplan, of zoals het nu nog heet de tijdelijke voor- ziening gemeentelijke werkgele- genheids initiatieven voor jonge ren. - Biedt 19 uur per week werk aan jongeren tôt 21 jaar bij ge meente of instellingen. In Hooge zand zijn 36 plaatsen via dit plan beschikbaar. Alleen jongeren die minstens een half jaar werkloos zijn komen er voor in aanmer- king. KMBO - randgroepjongeren pro ject - Het Kort Middelbaar Be- roeps Onderwijs probeert jonge ren die uit de boot zijn gevallen in dividueel te begeleiden bij studiekeuze en opleiding. Boddaert Centrum - Helpt kinde ren en het gezin om problemen te boven te komen. Na schooltijd gaan de kinderen naar het cen trum. Ze slapen thuis. JIAC - Buro waar jongeren met problemen op allerlei gebied naar toe kunnen. Werkgroep jongerenproblematiek - Adviseert over jeugdbeleid, spoort witte vlekken op in het voorzieningenpakket voor jonge ren. Clubs - Massa's van figuurzagen tôt judo. Sociale dienst - Uitkering verzor- gen, helpen bij het vinden van nieuwe kansen Arbeidsbureau - Helpen aan werk of studie. Politie - Daar kun je terecht om aangifte te doen van diefstal, mis- handeling, incest etc. HALT-projekt - Geeft jongeren die gestolen of vernield hebben de kans om dienstverlening te doen. Als dat goed gaat krijgen ze geen strafblad. Jongerenbeleid maken zonder jongeren, dat is een verkeerde zaak. We moeten jongeren vragen wat ze vinden. Op dit moment worden jongeren wel bij het beleid betrokken maar dat gebeurt indi rect, bijvoorbeeld via onderzoe- ken, zo is er een onderzoek ge weest naar drugsproblematiek en nu wordt er een onderzoek gedaan naar de jeugdhulpverlening", zegt Janny. Omdat het om zo'n brede groep gaat is het peilen van menin- gen een moeilijke kwestie. Met een jongerenraad valt het niet op te lossen, want daarin komt zeker de kleuter niet aan bod. Wel wordt bekeken of via de jongerenplat forms de betrokkenheid bij het be leid kan worden vergroot. Om na te gaan wat jongeren zelf belangrijk vinden zijn er meer me- thoden denkbaar. ,,Voor kinderen van de basisschool zou er bijvoor beeld een tekenwedstrijd kunnen worden georganiseerd met als op- dracht teken je mooiste speelplein of een opstel met als opdracht wat vind je van je wijk". Het is be langrijk vindt Janny dat er meer publiciteit wordt gegeven aan het jeugdbeleid. Jongeren moeten we- ten wat jeugdbeleid is en ze moe ten weten waar ze met problemen of ideeën terecht kunnen, leeft on der de jeugd. Janny is overigens van mening dat wanneer er over jeugd wordt gesproken er niet alleen over van dalisme, problemen en overlast moet worden gepraat. Er is zeker een groep jongeren die veel pro blemen heeft en er zijn jongeren die voor overlast zorgen. Maar een grote groep jongeren veroor- zaakt nooit overlast en heeft geen problemen. Jong zijn betekent ook je eigen weg kiezen, onafhan- kelijk worden en ouderen moeten jongeren daarvoor de ruimte ge- ven. Ze vindt dat in het beleid het accent moet liggen op het voorko men van problemen. Goede scho- len, leuke speelplaatsen, veel clubs, werk en vooral warmte thuis is daarbij het belangrijkste. Misschien zouden we een soort opvoedtelefoon moeten instellen, waar ouders voor adviezen terecht kunnen". Naast preventie vindt ze het belangrijk dat er een goed vangnet voor jongeren met pro blemen is, gaten in dat net opspo ren is een van haar taken.

Het Nieuwsblad nl | 1989 | | pagina 5