Voorhanden nieuw Project voor Randgroepjongeren Kunstof kozijnen in station Kropswolde? Ontdek nieuwe hobby op poppenbeurs WOLTMAN Gezellige broodmaaltijd en toneel voor bejaarden Foxhol BLOEMENVERKOOPKAS EEN GR0EN HART IN SAPPEMEER "Togido" speelt: "De onbekende wereld" GELING Hoogezand-Sappemeer - ,,Jonge- ren die in een meervoudige achter- standsituatie zitten moet je struc- tuur bieden". Jan Mulder en Alex Watermulder zijn hiervan rotsvast overtuigd en ze willen het in de praktijk brengen ook. Ze zien het al helemaal voor zich. Een "doe- centrum" voor jongeren van 15 tôt 20 jaar die om wat voor reden dan ook buiten de boot zijn geval- len. Jongeren met alternatieve straffen, maar ook voortijdige schoolverlaters die rondhangen in het winkelcentrum of thuis de hele dag op de bank liggen tôt ergernis van de rest van het gezin. "Jeugd- hulpverlening is er op een behoor- lijke schaal, mogelijkheden om jongeren door te verwijzen zijn er echter nauwelijks", zegt Mulder. Voor jongeren is praten alleen niet genoeg. In het doe-centrum kun- nen jongeren gedurende een aan- tal maanden kennismaken met al- lerlei handmatig werk. Concreet gaat het daarbij om het verwerken van sloophout tôt kachelhout, schoonmaken van buurten en ge- bouwen, tuinen onderhouden, een boodschappendienst runnen en sleutelen aan brommers. Het geld dat daarmee wordt verdiend moet worden gebruikt om boetes en aangerichte schades terug te beta- len. Op die manier krijgt de maat- schappij wat haar toekomt en kan de jongere werkelijk schoon schip maken. Als je als kind al voor dui- zenden guldens schade hebt aan- gericht en daarvan hoef je, omdat je het niet kan, niets terug te beta- len. Hoe kun je dan ooit waarde hechten aan een briefje van een tientje". Het accent van het Pro ject ligt dus op "doen". Toch is contact leggen door praten van es sentiel belang. ,,Terwijl je werkt gaat dat echter veel gemakkelijker. Mensen slaan lang niet zo snel dicht. Bovendien lossen een aantal problemen door het werk vanzelf op. Als je een berg kachelhout hebt gehakt, dan is het ontevreden gevoel dat je over jezelf hebt een poosje weg. Alleen ben je niet, want je werkt met elkaar. Je krijgt aandacht, ie- mand vraagt hoe het weekend was een ander weet een kamer". Het centrum zal vijf dagen per week plus de zaterdagmorgen open zijn. Tussen de middag wordt er samen warm gegeten. Belangrijk, omdat veel jongeren veel te weinig aan dacht aan voeding besteden en maar al te vaak "uit de muur" eten. Jan Mulder en Alex Water mulder willen beslist geen vrijblij- vende toestanden. Een dag niet aanwezig, uitkering met een vijfde korten. Er op tijd zijn, geen flau- we smoezen, samen aan de slag. Elke deelnemer zal een hoofdakti- viteit hebben. Aan de kleur van de overall die wordt gedragen is te zien welke dat is. Een naam heb ben de heren voor het project al uitgedacht ,,Stichting Voorhan den". Kropswolde - De commissie ruim- telijke ordening verklaarde zich gisteren in principe bereid een ge- meentegarantie van een ton te ver- strekken om het station Kropswolde voor sloop te behoeden, ook al waren er nog wel veel mitsen en maren. De firma Postma die kunststofko- zijnen verkoopt wil het pand op- knappen en zich er in vestigen. Omdat het bedrijf nog maar enke- le jaren draait lukt dat niet zonder garantstelling van de gemeente. De mitsen en maren waren vooral afkomstig van WD en CPN. E.B. Schmied, WD vond dat het collè ge om een blanco chèque vroeg en Drost, CPN wil het risieo voor de gemeente tôt een minimum beper- ken. Overigens hield ook de heer Postma zelf, die van het spree- krecht gebruik maakte, nog een slag om de arm. De financiering is dan wel rond, maar met de Neder- landse Spoorwegen moet nog on- derhandeld worden over het huur- contract. Zoals bekend wordt de NS beschouwd als een zeer moei- lijke onderhandelingspartner, al verwacht wethouder Mobers dat de NS inzake het station Krops wolde "iets minder erg moeilijk" zal doen dan tijdens de onderhan- deling over het hoofdstation. De tijd voor overleg is echter buiten- gewoon krap. Officieel heeft de gemeente maar tôt 1 maart aan- staande de tijd om een beslissing te nemen. Burgemeester Amerika zal proberen die termijn met een week verlengd te krijgen. Er zal dus zeer snel beslist moeten wor den, anders is het te laat De initiatiefnemers hebben sche- ma's aangelegd van allerlei instan- ties waar mee samengewerkt moet worden, van bedrijven die de jon geren als het goed gaat in het pro ject een stage-plaats aan willen bieden, van opleidingen die ge- volgd kunnen worden. Er zijn ideeën over intensieve samenwer- king met WAO-ers en AOW-ers. Scholen en bedrijven zijn enthou- siast. Het zal echter een moeilijke zaak worden om geld los te peute- ren van het gemeentebestuur. Wethouder Hesselink reageerde weliswaar positief, maar wees er tevens op dat Hoogezand tôt nu toe aile rijkskortingen op het wel- zijnswerk voor eigen rekening heeft genomen. Mulder zegt het zo: ,,Het verve- lende met dit soort zaken is, dat iedereen het er wel over eens is, dat het goed begeleiden van jonge ren met problemen uiteindelijk een heleboel geld bespaart, omdat je ze terug brengt op het rechte pad. Om daar echter in 1989 sub- sidie voor te krijgen dat is een moeilijke zaak. Wij doen daarom een beroep op particulieren en be drijven om ons te steunen. Kleine criminaliteit is in Hoogezand- Sappemeer een groot probleem. Het imago van de gemeente is Jan Mulder, links en Alex Water mulder willen Voorhanden" in augustus openen. daardoor slecht, daarvan hebben de bedrijven last. De systemati- sche aanpak die wij voorstaan moet het probleem aanzienlijk verlichten, daarvan profiteert iedereen". Om het project te kun nen starten is ongeveer 2 ton no- dig. Jan en Alex willen zelf de jon geren gaan begeleiden. Ze vinden dat ze daar de kennis en ervaring voor hebben. Jan heeft vijftien jaar in de jeugdhulpverlening ge- werkt. Alex volgde de Pedagogi- sche Académie en werkte op vele plaatsen in het bedrijfsleven. Hij beheerst aile technieken die zich tussen spijker en computer bevin- den. Op dit moment volgt hij een opleiding tôt leraar electrotech- niek aan de Pedagogisch Tech- nisch Hogeschool. Beide zijn bo vendien zelf vader. Studie en baan willen de heren met liefde opgeven voor het project. "Door jongeren met hun handen te laten werken geven we ze de kans een aantal dingen te ontdekken zoals eigen waarde, gevoel voor verantwoor- delijkheid en toekomstperspectief. Dat soort hulpverlening is ons ide- aal". Assen - Meer dan 100.000 vrou- wen en in toenemende mate ook mannen, houden zich bezig met het maken van poppen. Een ver- slavende maar onschuldige hobby, waar mensen veel plezier aan bele- ven. Er bestaat zelfs al een vak- blad dat 'Poppen' heet. Het pop- penmaken heeft een grote vlucht genomen, omdat een Belgische fir ma een zelfhardende klei uitvond, daardoor kunnen poppen ge- maakt worden zonder dat men de techniek van het porselein bakken onder de knie hoeft te hebben. Overigens wordt het porselein bakken op de beurs in Assen gede- Laat uw aangifte inkomstenbelasting deskundig verzorgen door: Administratiekantoor de Akkers 14 - Muntendam Telefoon 05987-20461 (ook 's avonds) Slochteren - "Dolkomische ver- wikkelingen, afgewisseld met sprankelende muziek". Dit be- looft u de toneelvereniging "Togi do" uit Slochteren als u zaterdag 25 februari a.s. de jaarlijkse toneelavond bezoekt. In Café De Driesprong in Slochte ren wordt het blijspel "De onbe kende wereld" opgevoerd. Het draait allemaal om de lotgevallen van een zeer hebberige steenrijke industrieel en zijn familie. De regie is in handen van Harry Dijkema. Kaarten voor de voor- stelling die om 19.45 uur begint, zijn verkrijgbaar bij Lia Tammin- ga, tel. 05982-2127. Bal na! Foxhol - Op woensdag 1 maart or ganisées de dorpsvereniging een gezellige middag/avond voor de bejaarden. De ontvangst vindt plaats om 17.00 uur, na een gezel- lig kopje koffie of thee. Kan er ge- zamenlijk een broodmaaltijd wor den gebruikt. Waarna om 19.30 uur het toneel start. Het hele pro gramma wordt omlijst met mu ziek. Mensen die slecht ter been zijn kunnen contact opnemen met de familie van der Veen op tele- foonnummer 92466, zodat er voor vervoer kan worden gezorgd. Cor en Greetje Jansen kregen voor hun inspanningen voor de winkeliersvereniging de 40 van Sappemeer dit weekeinde een KLM-reischeque aangeboden. Jansen voerde ruim 18 jaar het se- cretariaat van de Veertig. Het echtpaar was blij verrast. monstreerd. Het festijn vindt plaats op zaterdag 4 maart in Cul- tureel Centrum De Kolk in Assen. Zo'n 35 poppenmaaksters uit het hele land exposeren en verkopen hun poppen. Een poppendokter zal de hele dag oude en nieuwe zie- ke poppen ,,beter maken". Bezoe- kers kunnen ook antieke poppen op hun waarde laten taxeren. Haal dus oma's oude pop van de zolder en neem hem of haar mee. Wie weet. De beurs is geopend van 10.30 tôt 16.30 uur. Volwassenen betalen 3,50 en kinderen tôt 12 jaar een gulden. Groene en bonté planten Anthurium en orchideestukjes Bloeiende kamerplanten Noorderstraat 274 - Sappemeer HET NIEUWSBLAD - DONDERDAG 23 FEBRUARI 1989 IMI

Het Nieuwsblad nl | 1989 | | pagina 7