Freubelen in gemeentehuis 4 13 miljoen buizen (A Te veel anti-alg oorzaak bedrijfsongeval Silenka Jantje béton steunt start speelotheek Zuidlaren K AGD zegt het met rozen Concert HET NIEUWSBLAD - DONDERDAG 9 MAART 1989 Hoogezand-Sappemeer - Timme- ren, plakken, schilderen en teke- nen. Het was gisteren een drukte van belang in het gemeentehuis van Hoogezand-Sappemeer. Aile juffen en meesters van de openba- re scholen deden mee aan een the- madag kunstzinnige vorming. Er werd niet alleen geknutseld er was ook aandacht voor drama. Boven- dien liepen er complété caméra ploegen door het gemeentehuis. Een ploeg wilde een film maken over ,,de ambtenaar in bewe- ging". De school voor handenar- beid uit Groningen had de dag ge- organiseerd. Het was de vierde themadag. Eerder werden er da- gen gehouden over informatica, streektaal, taal en schoolomge- ving. De opening van de dag vond plaats met een ouderwetse gymles. In lange onderbroeken met een gesteven blouse lieten de onder- wijzers zien hoe gym er vroeger uitzag. Uit voile borst zongen zij daarbij een lied. Wethoudster J. Hesselink schrijft in het program- maboekje van de dag, dat ze hoopt dat kunstzinnige vorming problemen met jeugd voorkomen. ,,Door bij kinderen vele vormen van creativiteit te stimuleren is het niet ondenkbaar dat daarmede ook een hele zinvolle invulling van de vrije tijd kan worden bereikt", aldus de wethoudster. (V Fietsen in de tropen Reisorganisaties hebben een gat in de markt ontdekt. Omdat Neder- landers zo fiets-gek zijn worden er steeds meer fietsvakanties georga- niseerd. U kunt zelfs fietsen in tro- pische gebieden als Maleisië, Su matra, Bali, Marokko, Kenia etc. om maar een greep te doen. Wie er veel zweetdruppeltjes voor over heeft kan informatie vragen bij "Vlieg en Fiets", 030- 611993 of bij "Gametrackers", 030-891844. Gisteren opende de zesjarige Alexander Mulder de vernieuwde kledingzaak G.J. Mulder, die ooit opgezet is door betovergrootvader van Alexander. Etalages en inté rieur zijn totaal vernieuwd. De zaak heeft een modem maar vriendelijk uiterlijk gekregen. Ook de verlichting werd totaal vernieuwd. Halogeen lampen zor- gen ervoor dat de kleding in het ,,daglicht" hangt. Constant gehol naar huiten om de juiste kleur te bepalen is niet meer nodig. Hing voor de verbouwing de kleding vooral op soort, nu is veel meer gekozen naar een rangschikking op kleur. In feite was het gisteren dubbelfeest bij G.J. Mulder. Het is namelijk 12,5 jaar geleden dat zoon Han in het bedrijf trad. Zuidlaren - Zaterdag vindt er een zeer intéressant concert plaats in de Ontmoetingskerk in Zuidlaren. Er worden werken ten gehore ge- bracht van Feike Asma, J.S. Bach, Hàndel, Telemann, Men- delssohn, Haydn, Ibert. Het orgel zal worden bespeeld door Peter den Hartog. Medewerking wordt verleend door de sopraan Ans Roetman, de violiste Dorothee Schoonhoven, de cellist Henk Schoonhoven en dwarsfluitist Arend van der Munnik. Peter den Hartog zal aan het slot van het concert een improvisatie verzor- gen. De ontmoetingskerk bevindt zich op het terrein van het psychi- atrisch ziekenhuis Dennenoord. Het concert begint om 20.00 uur. TL-buizen en andere buislampen kunnen vanaf nu worden ingele- verd bij de dienst Gemeentewer- ken aan de Rembrandtlaan in Hoogezand. Jaarlijks worden er ca. 13 miljoen TL-buizen ge- bruikt. De afgedankte exemplaren komen bij het afval terecht. Daar- door komt naar schatting 300 tôt 600 kilogram kwik in het milieu terecht. TL-buizen kunnen dus ge- rust tôt chemisch afval gerekend worden. De technische en chemische kennis is de laatste tientallen jaren snel gegroeid met als gevolg dat allerlei bestaande produkten in kwaliteit zijn verbeterd en er ook veel nieu- we produkten zijn bijgekomen. Veel chemische stoffen zijn scha- delijk voor het milieu. Steeds meer worden we ons bewust van de noodzaak meer aandacht te beste- den aan het schoonhouden van ons milieu. Daarom zamelt de dienst gemeentewerken schadelij- ke en giftige afvalstoffen in. Het is bekend dat zware metalen zoals lood, cadmium, en kwik gif- tig zijn. Toch worden deze stoffen nog steeds op grote schaal toege- past in allerlei produkten, zoals lood in benzine, cadmium in kleurstoffen en kwik in gasontla- dingsbuizen (TL-buizen). De TL- buis of -lamp heeft veel voorde- len. Hij is zeer zuinig in het ge- bruik van energie. Er worden Westerbroek - Doordat een mede- werker van Silenka teveel alg ver- drijvend middel in de air-conditio- ning had gestopt, kampte het per- soneel op een van de spinvloeren deze week met oogirritaties. Een van de medewerkers werd onwel en moest naar het ziekenhuis wor den overgebracht, inmiddels is hij daaruit alweer ontslagen. De fout ontstond, doordat het be drijf over wilde schakelen op een nieuw algenwerend middel. In luchtbehandelingsinstallaties moe- ten dergelijke middelen worden gebruikt om de lucht gezond te houden. De dosering van dat mid del verschilde van het oude mid del. Nadat er irritaties optraden is de spinvloer ontruimd. De ontrui- ming duurde anderhalf uur. Het glas wat op dat moment uit de oven droop is verloren gegaan. Het middel heeft bij de betrokken personeelsleden volgens Silenka geen blijvende schade veroor- zaaktOp de persoon die naar het ziekenhuis moest na, kon het werk vrij snel worden hervat. Zuidlaren - Jantje Béton, het Nationaal Jeugdfonds, heeft een bijdrage van 4000 gulden beschikbaar gesteld voor de start van de speelotheek in Zuidlaren. honderden jeugdprojecten, zowel in de stad als op het platteland, zoals kinderboerderijen, speeltui- nen, jeugdcircussen en nu dus ook de speelotheek in Zuidlaren. Het geld wordt onder andere opge- bracht door de nationale jaarlijkse jeugdcollecte, de actie van Jantje Béton. Het Nationaal Jeugdfonds staat al meer dan 20 jaar op de bres voor betere leef- en speelruimte voor de jeugd. Het staat vast dat gebrek aan voldoende speelmogelijkhe- den nadelige gevolgen heeft voor de ontwikkeling van kinderen naar volwassenheid. Jaarlijks steeds kleinere buizen gemaakt, door de buis smaller te maken en te vouwen, zodat ze nu in een fit- ting van een gloeilamp passen. Om de kwaliteit van het licht te verbeteren worden er extra stoffen toegevoegd. Er is een voorschakel- apparaat nodig om de gasontla- ding in de buis te starten. De gloeilamp daarentegen is een energieverslinder, de meeste ener gie, zo'n 80% wordt omgezet in warmte in plaats van licht. Terecht gaan er stemmen op om een statiegeldsysteem in te voeren voor gasontladingsbuizen tenein- de het kwik terug te winnen en op- nieuw te gebruiken. Zo'n systeem is er nog niet. Door uw afgedankte TL-buizen in te leveren bij de dienst gemeentewerken voorkomt u dat het kwik in het milieu terecht komt. De ingezamelde lampen worden op een verantwoorde ma nier verwerkt. Lever vooral ook de voorschakelapparatuur (star ter) in wanneer deze kapot is. Ho- pelijk vinden de knappe koppen in de chemische wereld binnenkort een milieuvriendelijke alternatief voor het gebruik van kwik, want een energiezuinige lamp zonder milieubezwaren kunnen we best gebruiken. Kerngroep milieuzaken Hoogezand-Sappemeer Gerben Veenstra Hoogezand-Sappemeer - Gele ro zen liepen de contrôleurs van het gasbedrijf AGD deze week uit te delen in Hoogezand. Mensen kre- gen een roos, als er zich in de keu- kens ten aanzien van de geiser geen gevaarlijke situaties voorde- den. ,,In veel keukens worden tegen- woordig afzuigkappen geplaatst", zegt voorlichter B. Kolk. .Men sen willen van de kookluchtjes af en dat is ook wel te begrijpen. Ze gebruiken daarbij echter het venti- latiekanaal als afvoer voor de af- zuigkap. En dat is levensgevaar- Iijk, normale ventilatie die nodig is om een geizer zonder eigen af voer veilig te laten branden is dan niet meer mogelijk". Brand een geizer terwijl er onvoldoende wordt geventileerd, dan kan er koolmonoxide vergiftiging ont- staan. In plaats van zuurstof bin- den koolmonoxide deeltjes zich aan het bloed. Daardoor raakt de mens bewusteloos en sterft. In het gebied waar het AGD opereert be- vinden zich nog duizenden geizers zonder eigen afvoerkanaal. Het AGD heeft besloten de rozenactie te organiseren om veel mensen op een vriendelijke wijze in een korte tijd op de gevaarlijk situatie te kunnen wijzen. ,,Voor totale con trôle komen we maar eens in de vijftien jaar in elk huis. Vandaar de prikactie", zegt Kolk. Nu is het overigens niet zo, dat er helemaal geen wasemkap in een keuken met een geiser zonder af voer geplaats kan worden. De wa semkap kan een eigen afvoer krij- gen door de muur of er kan ge bruik worden gemaakt van een Vewi-klep. Zo'n klep zit tussen de wasemkap en het ventilatiekanaal. Wordt de kap ingeschakeld dan klapt de klep open. Gaat de kap uit dan functioneerd het kanaal weer normaal en kunnen de afval- gassen van de geiser er door. Bij 30 procent van de 136 gecon- troleerde woningen bleek dat de wasemkap verkeerd was gemon- teerd. De contrôle vond plaats in de Cort v.d. Lindenstraat, het Alberda- plein, de Scheepmansstraat en de Thorbeckelaan. Leuk zo'n gele roos. Dat waren de reacties in het gebied van de Cort van de Lindenstraat.

Het Nieuwsblad nl | 1989 | | pagina 13