i De Veenkoloniën bestaan niet meer KADOSHOP JANSEN Europa kinderhulp zoekt gastgezinnen x Miiion nne Het Zelve Rally te- en achter het paard Hoe toegankelijk zijn NS-stations? AGENTSCHAP NIEUWSBLAD HOOGEZAND-SAPPEMEER Betaalbare huur en koopwoningen Derde wereldwinkel in Hortus Kwaaltjes van kamerplanlen De papierbak Huisvuil een video film van de plaatselijke kerngroep milieuzaken 'n Bezundere cursus Voor het inleveren van kleine advertenties en nieuws Familieconcert in Damkerk ten bate van Brandwondenstichting HET NIEUWSBLAD - DONDERDAG 9 MAART 1989 De familie Linneman uit Hooge zand is de gelukkige winnaar van een super-de-luxe strijktafel van Brabantia. De tafel is uitgerust met snoergeleider, rek voor de was en mouwplank. De familie won de strijktafel door middel van een Brabantia prijsvraag. De tafel werd uitgereikt door C. Jansen van de gelijknamige kadoshop. Glaasje op, niet fietsen In 1987 werden 952 fietsers en bromfietsen bekeurd voor "fiet sen onder invloed". Alcohol en snelverkeer, dat kan je niet ma- ken, dat weten we. Maar alcohol en fietsen? Fietsen onder invloed van alcohol of drugs mag ook niet. 't Is maar dat u 't weet! Hoogezand-Sappemeer - Voor het eerst zullen ook de beoefenaars van de mensport meedoen aan de jaarlijkse rally die de Landelijke Rijvereniging de Gorechtruiters organiseert op paasmaandag. De rally is een oriëntatierit. Aan de hand van een routebeschrijving moet het traject worden afgelegd in een van te voren bepaald tem po. Tijdsoverschrijdingen en tijds- onderschrijdingen worden als strafpunten geboekt. Het wed- strijdelement wordt versterkt, doordat er onderweg vragen moe- ten worden beantwoord. De rally start bij de manege van Gasselte tussen 9.30 en 11.30 uur. De 25 ki- lometer lange route leidt ruiters en koetsiers door de staatsbossen. Opgave bij H. van Dijken 05980- 27897. Den Haag - Gehandicapten zijn vaak ontevreden over de stations van de Nederlandse Spoorwegen in ons land. Dit blijkt uit klach- ten, die de ANWB regelmatig be- reiken. De Bond wil daarom on- derzoeken in hoeverre stations in Nederland voor minder validen bruikbaar zijn en vraagt daarom reacties van gehandicapte reizigers over de bereikbaarheid en bruik- baarheid van het station en de voorzieningen. Deze reacties kun- nen worden gestuurd naar: ANWB verkeersafdeling Ant- woordnummer 10 2509 XA Den Haag (postzegel niet nodig). De ANWB wil de wensen van de ge handicapte reizigers verwerken in een Gebruikersrapport NS-Stati- ons, om zodoende suggesties te kunnen doen tôt verbetering van de reis- en gebruiksmogelijkh^ den. Scheepswerf Wolthuis aan het be- neden dwarsdiep in Veendam Hoogezand - Enkele maanden ge- leden is gestart met de opheffing van de stadsmeierrechten. Hier- door zijn de laatste koloniale rech- ten van de stad Groningen ver- dwenen. De Veenkoloniën zijn geen koloniën meer. De geschiede- nis, de inwoners de eigen econo- mische ontwikkeling welke het ge- bied de laatste 300 jaar heeft door- gemaakt hebben de streek tussen Hoogezand en Stadskanaal een heel eigen gezicht gegeven. Hoe ging dat evenwel in zijn werk. Hoe ontstonden de Veenkoloniën, waar komen haar inwoners van- daan. Wie zijn de personen achter de Borger - en Tripscompagnie. Allemaal vragen die beantwoord zullen worden in de korte cursus Geschiedenis van de Veenkolo niën. De cursus wordt vanaf 13 maart gegeven aan de dagschool voor volwassenen aan de Spoor- straat. Elke maandag van 13.30 tôt 15.00 uur. Noorderstraat 85 - Sappemeer - Tel. 05980-92783 Meint Veningastraat 28 - Martenshoek - Tel. 05980-98507 n. crin^rhnin ni»it«in» van een vakantiekind mogelijk en verantwoord is. IVIIIIVH BBW» w De Stichting Europa Kinderhulp die jaarlijks zo'n 3000 kinderen tussen de 6 en 12 jaar uit het bui- tenland naar Nederland haalt om ze hier 3 weken lang van een zor- geloze vakantie aan te bieden, heeft nog onvoldoende gastgezin nen voor de regio Groningen. Het gaat om kinderen die zelden of nooit eens echt op vakantie kun nen, die in krottenwijken wonen of in buurten die geen enkele speelruimte bieden. Vooral voor de Engelse kinderen die dit jaar plaatsing van een vakantiekind voor het eerst zullen komen en voor de Franse kinderen worden gastgezinnen gezocht in de période 19 juli tôt 11 augustus. Voor de Stichting Europa Kinderhulp is de huidskleur of levensovertuiging van het kind of het gastgezin niet van belang. De gezinnen die zich aanmelden worden door een van de medewer- kers van Europa Kinderhulp be- zocht. Zij verstrekken het gezin nadere informatie en bekijken of mogelijk en verantwoord is. Mochten er zich tijdens het ver- blijf van de kinderen problemen voor doen, dan is altijd een con- tactpersoon van de Stichting be- reikbaar om het gastgezin zo no dig met raad en daad ter zijde te staan. Wanneer u kansarme kin deren wilt helpen door hen drie weken wat extra aandacht en warmte te geven binnen uw gezin kunt u contact opnemen met Ina Dahler-De Groot 05960-28178 of Gerda Groen 05980-97197. Op zondagmiddag 19 maart orga niseert de Lady Circle (L.C.) de Hunze een familieconcert in de Damkerk te Hoogezand. Aan het concert werken mee het zangen- semble van het IVAK te Delfzijl onder leiding van Nanny ter Wiel en een Klarinetkwartet. Er zullen werken worden uitgevoerd van onder anderen Mendelssohn, Schubert, Gershwin en Vivaldi. Het concert wordt gegeven voor een bijzonder doel. De opbrengst is bestemd voor de Nederlandse Brandwondenstichting. Doelstel- Iingen van die Stichting zijn: opti male behandeling van patienten met ernstige verbrandingen, pre- ventie van brandwonden, het in stand houden van de huidbank voor transplantatie en het beharti- gen van de belangen van brand- wondenslachtoffers. Door het concert te bezoeken - een leuke zondagmiddag voor het hele gezin - steunt u dit belangrijke goede doel. Het concert begint om 15330 uur. ,X. Zuidlaren - Als de gemeenteraad instemt met de grondverkoop zal het bouwbedrijf Langewold te Zuidhorn 41 nieuwbouwwoningen realiseren in het bestemmingsplan Zuid-es II te Zuidlaren. Het gaat om 20 vrije-sektor huurwoningen, waarvan de aanvangshuur niet meer mag bedragen dan 550,- per maand en 21 vrije-sektor koopwoningen, waarvan de prijs zal liggen tussen 115.000,- en 130.000,-. Het gemeentebestuur van Zuidla ren is buitengewoon verheugd de ze projekten tegen redelijk betaal bare prijzen te kunnen ontwikke- len, omdat Zuidlaren voor 1989 geen mogelijkheden heeft om wo- ningen in de sociale- of premiesek- tor te realiseren. Het bouwplan voor de huurwo ningen wordt gezien als een hoog- waardige invulling van het nog braakliggende terrein aan de Hil- de. De koopwoningen vormen de af- ronding van het gebied "De Ak- kers" ten zuiden van de Oude Tol- weg. Met mooie reclameleuzen worden ons allerlei middelen aangeprezen om onze kamerplanten te genezen van veel voorkomende kwaaltjes. Deze middelen, van spuitbus tôt plantpin, zijn allemaal giftig. Ze zijn schadelijk voor onszelf en het milieu. Een effectieve manier om onge- dierte van planten te verwijderen is afsproeien met lauw water. Gaat prima met een handdouche. BLADLUIZEN Kleine groene diertjes, kunnen worden bestreden door de planten te bespuiten met het volgende mengsel: 1/2 liter water met 1 eet- lepel spiritus en 20 gram groene zeep. Na 10 dagen herhalen. WITTE VLIEG Komt vooral voor bij Franse géra niums, fuchsia's en varens. Bestrijding net als bij bladluis maar moeilijker. Aangetaste plan ten kunnen vaak beter worden te- ruggesnoeid of desnoods wegge- daan. Haren - De derde wereldwinkel is dit weekend op bezoek in de Hor tus. In de Derde Wereldstand" zullen allerlei kleine voorwerpjes, speelgoedjes en sieraden worden uitgestald, die in tropen worden gemaakt van inheemse materialen. Ook in de tropische gebieden vin- den van plastic gemaakte ge- bruiksvoorwerpen steeds meer in gang. Maar nog steeds worden produkten die het land levert in huisarbeid, of in kleine fabriekjes verwerkt. Soms voor eigen ge- bruik, vaak voor de export als een broodnodige bron van inkomsten. In de kassen van de Hortus groei- en de grondstoffen van aile pro dukten die van vezels zijn ge maakt. De rondwandelingen be- ginnen op zaterdag en zondag om 11.00 uur. MEELDAUW Schimmelziekte met fijn grauwwit poeder op bladeren of stengel. Aangetaste delen wegsnijden. VERGELING Kan wijzen op ijzergebrek. Giet de plant met water waarin u een tijd- je roestige spijkers hebt laten lig gen. Enkele keren herhalen met tussenpozen van enige weken. Ook voor planten geldt, voorko- men van ziektes is beter dan gene zen. Voorkom aantastingen door de plant de juiste behandeling te geven. Raadpleeg een kamerplan- tenboek. De bibliotheek heeft een grote sortering. Hoogezand-Sappemeer - Omdat we allemaal met huisvuil te maken hebben heeft de Kerngroep Mi lieuzaken er een videofilm over ge maakt. In de film wordt antwoord gegeven op de vraag: Wat zijn de gevolgen van de opeenstapeling van het huisvuil? Wat kunnen we doen om vervuiling tegen te gaan? De directeuren van de basisscho- len reageerden enthousiast op de film tijdens première. De film is gratis beschikbaar voor belangstellenden. Indien gewenst is de Kerngroep bereid een toelich- ting op de film te geven, of de dis- cussie te leiden. Nadere informatie bij Kerngroep Milieuzaken, Post- bus 200, Hoogezand of op het nummer van Ger Zuiderveen 05980-96915. Hoogezand - Vrijdag zamelt de Jenaplanschool 't Vlot papier in van 9.00 tôt 15.00 uur. De contai ner staai bij het schoolgebouw aan de Dreeslaan achter de garage.

Het Nieuwsblad nl | 1989 | | pagina 17