Therapie Mesdag Kliniek succesvol Opnieuw gegadigden nodig voor station Kropswolde Zoekgeraakte man verdronken I.P.V PROEfVtWi Baggeren voor Forte Hoe toegankelijk zijn NS-stations? Hoogezand-Sappemeer - De resultaten die de Mesdagkliniek in Groningen behaalt stemmen tôt optimisme. Van de tien patiënten is er slechts een die binnen vijf jaar opnieuw een mis- drijf begaat. Van de 2000 maal per jaar dat er vanuit de kliniek iemand op verlof gaat keert vier a vijf maal per jaar een patient niet terug. ,,Dat wil overigens niet zeggen dat die mensen dan vrij blijven rond- lopen. Over het algemeen hebben we ze binnen de kortste keren weer te pakken. Een groot deel komt trouwens ook uit eigen beweging terug", zegt Van Marie die vorige week een spreekbeurt hield bij het NUT. De Van Mesdag kliniek is ge- noemd naar Sikko van Mesdag een arts die z'n tijd ver vooruit was. Hij verdiepte zich ver voor de oorlog al in de psyché van de zwerver en zelfs in onzedelijk ge- drag van schoolmeesters ten op- zichte van leerlingen. In de Mes dagkliniek werken 300 mensen de- ze verplegen 82 die misdadig zijn vanwege een psychische stoornis. Het gaat daarbij niet ora de ge- makkelijke jongens. Ze hebben al- lemaal een Ter Beschikking Stel- ling van de Regering (TBR). Sinds de instelling van de Psychopaten Wetten in 1928 bestaat die TBR. ,,Tegenwoordig worden er wat minder TBR's uitgedeeld. Na de oorlog was er echter een hausse. Veel rechters hadden in de oorlog zelf in de gevangenis gezeten, ze wisten wat het was. En wilden dat er meer werd behandeld", zegt Van Marie. In die tijd was de Mes dag een noodasiel, er zaten gewo- ne gevangenen en mensen met TBR. Dat gaf spanningen. ,,Dan krijg je situaties waarin de ene ge- vange tegen de andere zegt. Jij bent lekker gek, puh. Waarop de ander antwoord. Misschien ben ik gek, maar ik mag op verlof". Door dit soort spanningen werd besloten het gebouw dat uit 1883 dateert, alleen nog als kliniek te gebruiken. Van Marie zegt het keihard. ,,De helft van de mensen die bij ons zit- ten zijn psychopaten. Het zijn mensen die zeker acht a negen ver- oordelingen achter de rug hebben. Gewone gevangenisstraf helpt niet". Volgens van Marie hebben de patiënten een aantal dingen ge- meen. Vaak ontbreekt hen schuld- besef. Ze schamen zich hoogstens dat ze zich hebben laten gaan, maar voelen het leed dat ze het slachtoffer hebben aangedaan het kind reageert. De schade die wordt aangebracht is desastreus. ,,Bij ons zitten grote mensen met een gevoelsleven van een kind van vier. En zo gedragen ze zich ook. Ze claimen aandacht, hebben sterk wisselende stemmingen". Op een verzuchting vanuit de zaal, niet. Emotioneel zijn de patiënten vrij vlak. Ze houden weinig reke- ning met andere mensen. ,,Waar- om heb je hem doodgeschoten. Ik heb hem driemaal gevraagd of hij de kassa wilde geven en hij wilde niet. Dus hij vroeg er om". De an dere groep patiënten bestaat uit psychotische mensen. Mensen die dingen zien die anderen niet zien en verteerd raken door angst. Door angst gedreven begaan ze hun misdaad. Ze vermoorden ie mand waarvan ze denken dat die hen achtervolgd. In de kliniek krijgen patiënten met hallucinaties medicijnen, zodat de wanen ver- dwijnen en de therapie kan begin- nen. De ziektebeelden van de gevange nen lijken op elkaar en hoe triest het ook is hun verledens ook. Het gaat haast allemaal om mensen die vanaf hun geboorte tôt hun derde emotioneel enorm veel tekort zijn gekomen. Eenderde van de patiën ten is als kind sexueel misbruikt. De helft is verwaarloosd of mis- handeld. Verhalen als ,,Mijn zusje huilde al de hele dag, toen ben ik via de dakgoot naar de buren ge- kropen. Ik was vier. Mijn ouders sloten ons op en gingen weg". Li- chamelijke verwaarlozing laat on- herstelbare littekens na, maar wat als moeder depressief is en niet op Vrouwenprotest na moord door Mesdag-patiënt is in mijn ogen dat het een volledig gelukkig mens wordt. Dat lukt na- tuurlijk maar zelden. Beter, is bij ons niet meer delict gevaarlijk. Maar dat lukt alleen doordat je ze binnen kunt houden. Zouden ze maar krijg je zo ooit weer beter antwoordt Van Marie. Beter, dat niet hoeven, dan zou 80 90 pro- cent gewoon weggaan. Zo'n thera pie is een moeilijke gang. Mensen schrikken erg van zichzelf, van hun gedachten en herinneringen". Deelname aan de therapie is niet verplicht. Maar doet iemand niet mee, dan komt ie ook nooit weer uit de Mesdag. Aanvankelijk bestaat de verpleging dan ook uit het motiveren tôt het volgen van therapie. Belangrijk onderdeel van de behandeling is de sociale therapie die plaats vindt, doordat er zoveel mensen in een relatief klein gebouw werken. ,,Het is net een overvolle camping. Socio-the- rapeuten begeleiden de patiënten op de afdelingen. Ze proberen te sussen, mensen zelfbeheersing bij te brengen en stellen constant vra- gen als ,,Waarom doe je dit nou". Gemiddeld verblijven de patiënten een jaar of zes in de Mesdag. De teruggang naar de maatschappij vindt heel langzaam plaats. Aan vankelijk drie dagdelen per half jaar, langzaam wordt het opge- voerd. Op een bepaald moment mogen gevangenen op zondag naar een gastgezin. Die mensen ontmoeten ze, doordat er in de Mesdag een hele serie sportclubs van buiten, min of meer vast over de vloer komen. Via die clubs leg- gen de gevangenen contacten. Is de gevangene werkelijk aan terug- keer in de maatschappij toe, dan wordt er voor hem werk en huis- vesting gezocht. Als hij is ontsla- gen zit er echter een afschuwelijk gat in de hulpverlening vindt Van Marie. Eigenlijk zouden de RI- AG's ex-TBR patiënten op moe- ten vangen. Dat gebeurt echter niet. Daardoor is de afbouw van de therapie te plotseling. Een ex patient kan wel naar het RIAG, maar moet dan eerst de hele molen weer doorlopen van aanmeldings- gesprek tôt en met een ellenlange wachtlijst. .Eigenlijk zouden de RIAGS voor een bepaalde période en de patiënt en de therapeut van de Mesdag over moeten nemen". eel vragen kreeg Van Marie te verwerken over de moord die vo- rig jaar tijdens een onbegeleidt verlof werd gepleegd op een jonge vrouw in Groningen. ,,Krijgt die man nu weer TBR en krijgt ie dan over veertien jaar weer een kans om er uit te komen". Van Marie beaamde de vraag. ,,Maar in Gro ningen wil ik hem niet meer heb ben". Kropswolde - De stichting tôt Behoud- en Exploitatie van Ka- rakteristieke Panden in Hooge zand-Sappemeer is naarstig op zoek naar gegadigden voor vesti- ging in het stationsgebouw van Kropswolde. Lukt dat niet dan ondergaat Kropswolde eenzelfde lot als het station van Hoogezand. Tôt op heden is de gemeente na- melijk niet bereid het station van de NS te huren, zonder dat er ze- kerheid is over doorverhuur. Het bedrijf in kunsstofprofielen Post- ma dat voor vestiging in het ge bouw een gemeentegarantie van een ton kon krijgen heeft afge- haakt. Postma verwachtte uitein- delijk onvoldoende tijd te hebben om het gebouw in eigen beheer op te knappen. Officieel had de ge meente Hoogezand de vorige maand al aan de Nederlandse Spoorwegen moeten melden of het gebouw zou worden gehuurd. Burgemeester A.M. Amerika heeft echter enige verlenging van die termijn gekregen. Omdat er verschillende mensen zijn die wel in het station zouden willen wonen organiseert de stichting op maan- dagavond 13 maart een voorlich- tingsavond in het VONK gebouw. Doel van die avond is om ener- zijds de mensen met de meest con crète plannen bijelkaar te brengen en om anderzijds te peilen of er bedrijfjes zijn die zich in het ge bouw willen vestigen. Gegadigden moeten het gebouw zelf opknap- pen of op laten knappen. Becij- ferd is, dat dat aan materiaal on- geveer 50 duizend gulden kost. Met de gemeente kan een huur- contract voor 15 jaar worden af- gesloten. Het opknappen van het gebouw mag enige tijd in beslag nemen De avond begint om 20.00 uur. Nadere inlichtingen 26993 ('s avonds) of 97145. Hoogezand-Sappemeer - De poli- tie van Hoogezand-Sappemeer heeft bekend gemaakt, dat het li- chaam van de heer H. Gasthuis, die sinds 5 februari was vermist, is gevonden. Zaterdag is in de loop van de morgen het stoffelijk over- schot opgevist bij de Rengersbrug. Sectie in het Academisch Zieken- Foxham - De verbindingskanaal tussen Oude- en Nieuwe Winscho- terdiep moet worden uitgebag- gerd, anders kan De Forte, het schip dat zaterdag te water ging, er niet door. Het baggerwerk ge beurt op kosten van de gemeente, die is namelijk verantwoordelijk voor het op diepte houden van het kanaal. Het baggeren kost 30 dui zend gulden. Burgemeester A.M. Amerika doet daarover niet dra- matisch. ,,Er was al een hele tijd niet gebaggerd, dus dat moest so- wieso". Overigens is het baggeren niet alleen nodig voor de Forte. Bodewes Scheepswerven heeft op- dracht gekregen nog dit jaar een zelfde schip als De Forte te bou- wen. huis was nodig om vast te kunnen stellen of het het lichaam van de heer Gasthuizen betrof. Sporen van een misdrijf zijn niet gevon den. Voor zover de politie na kan gaan heeft niemand het ongeluk zien gebeuren. De oproep om bij- zonderheden aan de politie te ver- strekken heeft geen détails opgele- verd. Gasthuis was 31 jaar oud, hij woonde samen met zijn broer. Den Haag - Gehandicapten zijn vaak ontevreden over de stations van de Nederlandse Spoorwegen in ons land. Dit blijkt uit klach- ten, die de ANWB regelmatig be- reiken. De Bond wil daarom on- derzoeken in hoeverre stations in Nederland voor minder validen bruikbaar zijn en vraagt daarom reacties van gehandicapte reizigers over de bereikbaarheid en bruik- baarheid van het station en de voorzieningen. Deze reacties kun nen worden gestuurd naar: ANWB verkeersafdeling Ant- woordnummer 10 2509 XA Den Haag (postzegel niet nodig). HET NIEUWSBLAD - DONDERDAG 9 MAART 1989

Het Nieuwsblad nl | 1989 | | pagina 5