Geeft kunstmatige zoetstof geheugenverlies?? Winkel warme Bakker Vegter Reggae in De Nije en Mister Johnny Baby op komst Jongeren bouwen voor jongeren in Slochteren Milieu Doe Hel Zelve Kwikthermometers, medicijnen, cosmetica en spuitbussen „Sport en voeding" nieuw boek Trelnliefde m Rennen in Haren VW-Agenda Koffieconcert Hélium Scharmer - De katholieke boeren- en tuindersbond (A.B.T.B.) heeft het discussiethema "biotechnolo gie" van de K.N.B.T.B. behan- deld. De discussie van de akker- bouwers spitste zich vooral toe op het onderwerp: Is toelating van de kunstmatige zoetstof aspartaam verantwoord? Momenteel wordt door D.S.M. in Limburg zo'n fabriek gebouwd. Aspartaam wordt veelvuldig toe- gepast in onder andere aile light frisdranken. Aspartaam is voor het eerst in 1974 toegelaten in de V.S. In 1975 is het weer verboden, omdat men betwijfelde of Aspartaam wel ge- zond was. In 1981 werd het opnieuw inge- voerd. In Nederland is aspartaam toegalten sinds 1987. Onlangs zijn in Amerika weer klachten inge- diend, omdat men vermoed dat bij veelvuldig aspartaam gebruik ge heugenverlies en duizeligheid op- treed. Vanuit medische kring wordt dan ook sterk gepleit voor verder onderzoek. Dit is echter nog steeds niet gebeurd. De verga- dering vroeg zich af: Kiest de con sument echt wel zo bewust? De veehouders richten de discussie vooral op de toepassing van B.S.T. B.S.T. is een hormoon dat de koe zelf produceert. Het is mo- gelijk met dagelijks een extra in- jectie B.S.T. een hogere melkpro- ductie te verkrijgen. De aanwezigen waren van mening dat B.S.T. in Nederland niet toe gelaten mag worden. Argument en hiervoor waren voornamelijk de gezondheid van de dieren die zou verslechteren en de concurrentie- positie die zou verbeteren wanneer Nederland B.S.T. vrij blijft. Zou dit weer niet extra belasting wor den voor het dier, de boer en ook de consument? In de tuinbouwsector ging de dis cussie vooral over financiële bij- drage aan biotechnologie. Mo menteel geldt nog het kwekers- recht, de veredelaar ontvangt een bepaald bedrag als planten wor den vermeerderd en verkocht aan derden. Vanuit de onderzoekswe- reld wordt geprobeerd om het oc- trooirecht in te voeren voor nieu- we planten die ontstaan door ge- netische manipulatie. Dit is het veranderen van erfelijke eigen- schappen. In dat geval mag het nieuwe plantmateriaal niet meer kosteloos worden gebruikt voor verdere veredeling. De algehele conclusie hiervan is dat men liever niet mee wil betalen en tegen het octrooirecht is, maar men kan er moeilijk onderuit. De multinatio- nals hebben wat dit betreft de macht. Conclusie van de avond is, dat de biotechnologie in een stroomversnelling is gekomen. Veelal grote multinationale en chemische bedrijven tonen veel belangstelling voor biotechnolo gie. De kleinschalige agrarische in dustrie, zoals vele coôperaties en particulière zaadveredelingsbe- drijven lijken steeds meer terrein te verliezen. Dit betekent dat een steeds kleine- re groep bedrijven grote invloed heeft op de gehele agrarische sec- tor. De vaak slecht georganiseerde landbouwsector in de Derde We- reld lijkt als eerste de dupe te wor den van deze ontwikkeling. De houding van de consument en de gehele samenleving ten aanzien van biotechnologie zal in hogere mate bepalen welke toepassingen wel of geen doorgang vinden. Tôt slot kunnen de vragen gesteld wor den: Tôt hoever laten we deze ont wikkeling doorgaan? en Is de maatschappij zich wel bewust wat er afspeelt? J.P. van 't Westende, Scharmer. Hoogezand-Sappemeer - Vrijdag- avond draaien de discjockey's Ganja en Ferlin het nieuwste van het nieuwste en het beste van het oudste op Reggaegebied. Live komt Mister Johnny Baby de Nije bezoeken op zondagmiddag 9 april. Johnny Baby was onlangs nog te bewonderen in Count Down. Zet het in je agenda het wordt een Reggaespring. Slochteren - Maandag buigt de ge- meenteraad van Slochteren zich over het voorstel van B en W om geld ter beschikking te stellen voor de (ver)bouw van een jeugdhonk in Slochteren. In het kader van het investe- ringsplan Jongeren bouwen voor jongeren" is er van de kant van het ministerie subsidie toegezegd. Het jeugdhonk in Slochteren is in de bouwstroom het eerst aan de beurt, als laatste op de lijst staat het jeugdhonk van Harkstede. De Stichting Jeugdwerk Slochteren heeft een pand aan de Graven- schanslaan gekocht. Koop en ver- bouw kosten samen 286 duizend gulden. Daarvan moet de gemeen- te 40 duizend op tafel leggen. Geslaagd Hoogezand-Sappemeer - M.G. Baptist, H.E. Kruisman en A.B. Sloot uit Hoogezand en E. Dar- winkel uit Tynaarlo zijn geslaagd voor het diploma Moderne Be- drijfsadministratie (M.B.A.) De verbouwing van bakkerij Veg ter is gereed. De banketbakkerij is met 30 vierkante meter uitgebreid. Daardoor moest er een nieuw stuk aan de broodbakkerij worden ge bouwd, bovendien werden winkel en voorgevel totaal vernieuwd. Bij het bedrijf werken momenteel tien mensen. Aïs konsument kunnen we bijdra- gen aan een gezond milieu door stoffen die vervuilen bij de dienst Gemeentewerken in te leveren. Kwikthermometers worden tegen- woordig vaak afgedankt en ver- vangen door digitale thermome- ters. De kwikthermometers bevatten zoals de naam al zegt kwik, een uiterst giftig metaal. Hoe klein de thermometer ook is, hij moet ab- soluut niet in de vuilniszak. Zelfs de bolletjes kwik die op de grond liggen als de thermometer per on- geluk breekt moeten zorgvuldig worden opgeveegd en ingeleverd bij Gemeentewerken. Medicijnen bevatten veel stoffen die door de natuur niet worden herkend. De stoffen zijn milieu- vreemd, dat is logisch want de meeste medicijnen worden kunst- matig gemaakt. Wanneer medicijnen in het milieu terecht komen kan het milieu ze vaak niet afbreken. Geleerden we- ten nog niet goed wat voor effekt het op planten en dieren heeft als medicijnen worden opgenomen. Veel goeds zal het wel niet zijn. Cosmetica, daarvoor geldt eigen- lijk hetzelfde als voor medicijnen. Bovendien bevat een aantal pro- dukten het schadelijke oplosmid- del aceton. Cosmetica heeft echter nog een negatieve kant. Voor het uittesten van de produkten wor den proefdieren gebruikt. Spuitbussen met de ondertussen al beruchte CFK drijfgassen zouden eigenlijk van de markt moeten worden geweerd. De CFK gassen tasten de ozonlaag aan die ons be- schermt tegen de schadelijke stra- ling van de zon. Een groot aantal spuitbussen zijn inmiddels al voorzien van een minder schade- lijk drijfgas. Dat staat op die spuitbussen vermeld. Maar ook die spuitbussen moeten worden in geleverd want het drijfgas dat er in zit is heel brandbaar. Voor de meeste toepassingen in huis is een spuitbus helemaal niet nodig. Haarlak kan gekocht worden met een pompje, verf kan worden ver- spoten met een machientje dat werkt op lucht en kerst kan ge- vierd worden zonder kunstsneeuw op het raam. Gerben Veenstra Kerngroep Milieuzaken Haren - De halve marathon van Haren wordt op zaterdag 18 maart gehouden. Aile prestatielopers zijn van harte welkom. De loop begint om 12.00 uur. Gestart wordt er vanaf het Sportpark On- nerweg. Er kan 7, 14 of 21 kilome- ter worden gerend. Het parcours voert door aile dorpen van de ge- meente Haren. Hélium - Op orgel, hobo, viool, fluit, cello en klavecimbel zullen zondag in de Nederlands Her- vormde kerk van Hélium werken van Bach, Vivaldi en Telemann worden gespeeld. Het concert, dat wordt georganiseerd door 't Nut, begint om 11.00 uur de kerk is open om 10.30. De heer Sloot, trotse beheerder van het vernieuwde dorpshuis Morgen wordt officieel de uitbrei- ding van het ,,Aalmanshuis" in Westerbroek geopend door wet- houdster J. Hesselink. De peu- terspeelzaal is ongeveer 30 vier kante meter groter geworden, er zijn douches aangelegd, zodat sport in de grote zaal beter moge- lijk is en in de tussenruimte is plaats voor een filiaal van de Ra- bobank. Utrecht - Verliefd geworden in de trein, er een schaakclub opgericht of een hechte vriendschap geslo- ten? Meld het de Nederlandse Spoorwegen. Van aile ,,treinlief- des" willen ze een tentoonstelling maken. Onder de deelnemers wordt een weekendtreinreis naar Parijs verloot. NS, Postbus 2025, 3500HA Utrecht. Den Haag - Een duursporter moet zorgen voor een hoog koolhy- draatgehalte in z'n voeding. Krachtsporters hebben een eiwit- rijke voeding nodig en team- en snelsporters moeten op wedstrijd- dagen zorgen voor voldoende energie door verdeeld over de dag kleine hoeveelheden te eten. Dat staat allemaal te lezen in het nieuwe boek van het Voorlich- tingsbureau voor de Voeding. Het boek is speciaal geschreven voor mensen die niet meer dan twee uur per dag sporten. Mensen die lan ger trainen hebben persoonlijke voedingsadviezen nodig. Naast praktische adviezen en voorbeeld- menu's geeft het boek Sport en voeding" ook algemene informa- tie over energie, lichaamsgewicht en spijsvertering. Ook is ruime aandacht geschonken aan de to- pics in de sportwereld: vitamines, mineralen en allerlei sportvoe- dingspreparaten. In het algemeen heeft de sporter geen extra dosis vitamines nodig. Extra vitamines verhogen de prestatie niet. Ook de voorziening van mineralen is bij een gewone gezonde voeding vol doende. Sportpreparaten zijn meestal overbodig en duur. Echter er zijn situaties waarin sommige energierijke preparaten nuttig zijn. Dure kant en klare drankjes zijn niet altijd nodig, het boek geeft recepten voor goedkope energierijke vloeibare voeding. Volgens de samenstellers van het boek, denken sporters te veel aan voeding en te weinig aan een goe- de vochtvoorziening. Problemen bij sporters worden niet zozeer veroorzaakt door een tekort aan bepaalde voedingstoffen, maar door een tekort aan vocht. ,,Ge- noeg drinken en op tijd is mis- schien wel het belangrijkste advies voor iedere sporter", aldus het boek. Evenementen Wo. 15 mrt. Caprice Mode: Voorjaar- en zomermodeshow in 't Kielzog, aanvang 20.00 uur Za. 18 mrt. Buurtver. Spoorstraat-Kieldiep: Rommel- markt Buurtver. Gorecht: Bingo-avond in de Reensche Compagnie, aan vang 20.00 uur 't Kielzog: Dansgezelschap Aidja- mal, aanvang 20.00 uur Squashcentrum Hoogezand: ABN-squashtoernooi Zo. 19 mrt. Squashcentrum Hoo gezand: ABN-squashtoernooi Ladies Circle "De Hunze": Fami- lieconcert in de Damkerk t.b.v. De Brandwonden Stichting, 15.00-17.00 uur Di. 21 mrt. Modehuis Bekkers en G.J. Mulder herenmode: Mode- show in Hôtel Struvé, aanvang 20.00 uur Wo. 22 mrt. Walk-inn: Bridge, aanvang 13.30 uur Exposities Gemeentehuis Hoogezand-Sappe meer: Figuratief werk in zeefdruk en acryl van Joke Dallinga, de he- le maand maart Bibliotheek Boekhoven: "Textiele vogelcreaties", wandkleden en ge- dichten van mevr. A.M. Kunst, 13 maart t/m 11 april Dorpshuis Trispcompagnie: Siera- den, schilderijen en pentekeningen van Ria Orsel en Gregor Wis- nieuwski, 25 februari t/m 24 maart Voor verdere informatie kunt u te recht bij de VVV Hoogezand-Sap pemeer, Hoofdstraat 12, Hooge zand, geopend van maandag t/m vrijdag van 10.00-12.00 en van 14.00-16.00 uur. HET NIEUWSBLAD - DONDERDAG 16 MAART 1989

Het Nieuwsblad nl | 1989 | | pagina 5